Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • iSpirit

  Krása. Hned je mi hra sympatičtější. Tyhle ruské zrůdy v čele s Leninem a Stalinem, kteří zabili více lidi než Hitler, může obdivovat a obhajovat jen lidská zrůda. Bohužel tyhle lidské zrůdy mají možnost se v současnosti i vyjadřovat.

  • XorxoxTalarius

   Zasadni chyba je ze z tech tvojich ruskych zrud nebyl rus ani jeden ;)

   • iSpirit

    Lenin z části Rus určitě byl, i když z větší části byl Kalmyk. Ve finále je to ale jedno, všichni ví, o co mi kráčí. Je jedno, jestli to byl Kalmyk, Gruzínec či Rus, zrůdy to byly a formovaly Rusko. 

    • PCMR

     Lenin byl v prní řadě žid, stejně jako 80%+ Bolševickė vlády. Zajímavé číslo, když si vezmeme, že židi reprezentovali pouze 1% populace. Ale ticho. Tuhle tvrdou pravdu radši nikde neříkat. Zvlásť né v době, kdy bolševici mění světovou stranu.


     Každopádně dávat vinu jednomu člověku je samozřejmě nesmysl. Pokud si myslíš, že Stalin rozhodoval o každém mrtvém, tak si hodně mimo mísu. Ty mrtvé má na svědomí režim, včetně vlády, lidí kolem Stalina. Dávat např. Holodomor za vinu jen Stalinovi může skutečně jen nevzdělaná guma. Doporučuji víc studovat a míň se ohánět číslíčkama a nějakyma odkazama o tom kdo zabil víc lidí. Působí to dětsky.

    • XorxoxTalarius

     Sovetsky svaz ;)

     • PCMR

      To asi nevysvětlíš tomu vygumovanci. Podle jeho stupidní logiky je Merkelová zodpovědná za Hitlera...

  • Derp_1337

   Máš špatné informace, Stalin s Leninem rozhodně nemohli za větší počet mrtvých než Hitler.

   Mrtvých během 2. světové války se odhaduje na 72milionů lidí. Zatímco obětí socialismu se odhaduje na 100milionů a více (stále to roste), tak za převážnou většinu může Čína.

   • iSpirit

    vidím tady tvou částečkou snahu obhajovat tyhle zrůdy, ale co čekat od kobliháře, co? 

    https://imgur.com/eyUnc


    Tady takové srovnání těch zrůd. Jinak přečti co jsem napsal, nepsal jsem o obětech, psal jsem o vraždách. Ono je trošku rozdíl. 


    • Derp_1337

     Tak jestli počítáš čistě jenom vraždy, které vzešli přímo z rozkazů/politiky dané osoby, tak Stalin je vskutku horší než Hitler.
     Ale nevím, proč používáš množné číslo, na tvém odkazu top10 nejhorších diktátorů je jasně vidět, že se mezi ně Lenin vůbec nedostal.

     Bohužel nevzdělaní lidé, co moc nestudovali historii, mylně házejí Lenina a Stalina do stejného pytle.

     • iSpirit

      tak začni studovat nevzdělanče(voliči Babiše):

      https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=459515

      Lenin byl stejná zrůda jako Stalin. 

      • Derp_1337

       Uvědomuješ si, že považuješ kecy na jakémsi blogu za hodnověrný zdroj informací?? Právě to z tebe dělá nevzdělance.

       Nedávno jsem četl na blogu jedné teenagerské dívky, že rok 2020 určitě bude konec světa, tak by ses měl už začít připravovat a rozloučit se se svou rodinou, nemyslíš? 😂 Bylo to napsané na blogu, tak to prostě musí být pravda!


       --------
       PS: Jen tak lehce jsem zkouknul ten tvůj blog a jenom jsem se smál, jak ten pisálek vinil Lenina za hladomor v Povolží v roce 1921-22. Ten hladomor nastartovaly velké povodně v povodí Volhy, bylo to tak špatné, že rolníci nemohli místy ani zasít obilí... ale autor blogu za vše viní Lenina (on ho cíleně vyvolal!)😂

       • Jack1947

        Reakce na příspěvek:

        Podle mě to ani nemohl stihnout, nežil tak dlouho. Možná pár tisíc to bylo.

       • iSpirit

        Reakce na příspěvek:

        Ten blog má zdroj jako knihu. Ty jsi tu nepředal žádné zdroje, nic. Chápu, že tě zrůda imponuje, stejně jak tě imponuje zrůda Babiš, ale nezkoušej to na mě. Vím, že jsi poměrně jednodušší člověk, takže nemá cenu debatovat. Hodně se mi libí, jak si dáš vždycky plus. 

        Takže abych si tě dál do obrazu. Volič Babiše, obhájce Lenina. Co ty jsi za lůzu? 

        http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/2002/12/26841_11_0_0.html


        O Leninovi je toho plný internet. Stačí hledat. Zrůda. Pokud obhajuješ Lenina, jsi taky zrůda.

        • Derp_1337

         Reakce na příspěvek:

         K těm zdrojům: nepředpokládal jsem, že musím dávat odkaz na něco tak očividného jako je Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_famine_of_1921-22

         Pro vzdělané lidi je to většinou první místo, kde vyhledávají informace. To jenom lůza považuje kdejaký blog za hodnověrný zdroj informací.


         Navíc je strašně vtipné, jak kdokoliv, kdo nesouhlasí s tvými nesmysly, je automaticky volič Babiše. Prostě je to další věc, kterou sis vycucal z prstu, jak to máš ve zvyku.

         • iSpirit

          Reakce na příspěvek:

          😂😂wiki jako zdroj informaci. Vzdělaní lidi jako já rozhodně nehledají informace na wiki, tam hledají tupci jako ty 😉. 

          K Babišovi ses tu přiznal, to není automatika, Babiše jsi tu několikrát glorifikoval. Takže tak. 

          https://www.sciencespo.fr/mass-violence-war-massacre-resistance/en/document/crimes-and-mass-violence-russian-civil-wars-1918-1921

          tady to máš krásně rozepsáno.

          • Derp_1337

           Reakce na příspěvek:

           1.) Nikdo jsem Babiše nevolil a nikdy jsem nic podobného nenapsal. Můžeš si projít celou historii mých diskuzí a uvidíš, že to je pravda. To, že mám názor, že spousta našich politiků je ještě horší než Babiš, vůbec neznamená, že ho chci volit.
           Na základě tvrzení "Dotace na Ptačí Hnízdo jsou maličkost v porovnání s bordelem okolo korunových dluhopisů" sis jako obvykle vycucal z prstu, že někoho glorifikuji a volím.


           2.) A opět tvůj odkaz nedokazuje tvůj názor.
           Asi jsi to moc pořádně nečetl, když nevíš, že v Ruské civilní válce nebojoval Lenin proti nějakým "ubohým sedlákům". On to byl střet několika stran (Bolševici VS Bílé Hnutí VS Zelené Armády VS Anarchisti ... a další). V tom tvém odkaze je jasně napsané "In these multiform conflicts, no single side had a monopoly over violence". Bohužel Občanské Války nikdy nejsou pěkné.
           Už 2x ses tu snažil podstrčit jakýsi "důkaz", ale v obou případech se to ukázalo jako nesmysl. Nemyslíš, že je na čase trochu ubrat a přestat tvrdit, že Lenin byl stejného kalibru jako Stalin??

           • iSpirit

            Reakce na příspěvek:

            Ta občanská válka  by nebyla, kdyby nebyl Lenin. Lenin je čistokrevný vrah,což je i díky korespondencím čistý fakt. Babiš nekrade miliony, ten krade miliardy, což z něho dělá největšího zloděje ze všech. Babiš je člověk, co je schopen do televize říct, že za novou dálnici považuje D1 a dá si do grafů a ještě se o to hádá. Jo, Babiš je nejhorší ze všech.

            • Derp_1337

             Reakce na příspěvek:

             HAHAHAHA, takovéhle argumenty "kdyby..." jsou absolutně nejnižší dno, kam můžeš klesnout. To už klidně můžeš rovnou napsat "došli mi nápady, tak teď si budu vymýšlet alternativní historii a jak by byla sluníčková a všichni by se drželi za ruce a měli se rádi". 😂


             To už klidně můžeš psát "kdyby car byl hodný na poddané", "kdyby tehdy Rusko mělo mnohem lepší životní podmínky a přebytek jídla pro každého", "kdyby Rusko nemělo cara a byla by to republika", kdyby... kdyby. Prostě totální nesmysly a spekulace.

             • iSpirit

              Reakce na příspěvek:

              😂Spekulace? Lenin je masový vrah. O co se tu snažíš tou fabulací? Ty se tu snažíš obhajovat masového vraha? Vraha děti? Proč se tu s tebou vlastně bavím? Je mi z tebe zle. Lenin je masový vrah, máš jeho korespondence. Máme jasné fakta, dálší slova netřeba. Je mi z tebe zle. 

              • Derp_1337

               Reakce na příspěvek:

               Já neobhajuji žádné vraždy. Celé jsi to začal ty s tvými přehnanými výroky, jak Lenin byl jednou z ruských zrůd, co zabil více lidí než Hitler. A to prostě není pravda.


               Mylně mu připisuješ spousta "zla", které vůbec nespáchal. To je jako kdyby obžaloba u soudu řekla "Máme důkazy, že obžalovaný spáchal vraždu. A my mu teď k tomu přidáme další desítky vražd jako bonus, aby to lépe znělo v médiích a lidi to velmi potěšilo, že ho odsoudíme".

               • iSpirit

                Reakce na příspěvek:

                Ale prosím tě. Lenin je masový vrah. Já napsal fakt, že Lenin a Stalin zabil více lidí než Hitler. To jsou fakta. Stalin se na tom podílel více, Lenin samozřejmě méně, to nemění na tom, že je to lidská zrůda. Vrah děti. Člověk co by měl být vymazán z učebnic, ne oslavován či obhajován. 

                • Cvicme_v_rytme

                 Reakce na příspěvek:

                 To jsem nikdy nepochopil. Jaký smysl má mazat takové lidi z učebnic? Proč z někoho dělat pouze zrůdu a neukázat ho jako celek? Jen tak je přeci možné pochopit, jak takový člověk uvažoval a hlavně co ho k těm rozhodnutím a způsobu uvažování vedlo. Jen tak je možné se poučit z chyb daného člověka. Rozhodně takové lidi není možné srovnávat s lidmi, kteří vraždí pro zábavu a kvůli nějaké úchylce. Pokud budou takoví lidé mazáni z učebnic a budou o nich zkreslovány informace, nic nezabrání tomu, aby se někdy v budoucnu neobjevil člověk stejného způsobu uvažování a historie se bude opakovat.

                 A argument, že zabil víc lidí než Hitler znamená co přesně? Jakože u Hitlera je to ještě ok? Nebo když někdo zabije jen 100 lidí, tak je to ještě v pohodě? Snad je důležité si uvědomit, jaká myšlenka byla u toho zabíjení lidí.

                 A až se lidi přemnoží nad únosnou mez, Afrika bude praskat ve švech a bude se šířit chudoba a bude hlad, až klesne životní úroveň v Evropě a lidi budou umírat, kdo tady bude ta zrůda? Na koho budeme moct ukázat, když to zapříčiní demokratický systém? Přijmeme to jako kolektivní vinu a tedy že zrůdy jsme my všichni? Taková skoro filozofická otázka :D

                 • iSpirit

                  Reakce na příspěvek:

                  Ty se chceš poučovat z chyb masových vrahů? Co z takových chyb pro tebe může plynout? Ty se chceš poučovat z diktátorů, kteří vraždili kvůli moci? No, to je hodně zvrácené.

                  Argument, že zabil více lidí než Hitler? Žádný takový nepadl, to jsou čistá fakta, rozdíl je v tom, že o Hitlerovi Němci nepřemýšlí kladně, natož spousta Rusů obhajuje jak Stalina tak Lenina. O to tady kráčí. Což je ve finále zvrácené, že masoví vrazi jsou adorováni.

                  Ne všichni, jen ti kteří o tom přemýšlí. Ono, je lehké o tom jen tak psát, horší je to pak udělat. Do takových spekulací se nebudeme pouštět, nechci tě vidět ještě více odkopaného. 


                  • Cvicme_v_rytme

                   Reakce na příspěvek:

                   Dějiny jsou dějiny a považuji za správné dochovat ty dějiny v co nejpřesnější podobě. Jen tak zajistíš, aby se historie neopakovala. Jen tak zajistíš, že v budoucnosti nebudou některé historické události zkreslovány a přepisovány.

                   Jestli někdo někoho adoruje, buď nemá veškeré informace, nebo má nějaký důvod k oné adoraci a těžko mu to budeš vyvracet. Každý má právo na svůj názor a tím, že chceš někomu onen názor snad zakazovat, protože je podle tebe špatný a zvrácený, tě řadí na naprosto stejnou úroveň s těmi zrůdami, které máš za zrůdy.

                   Optikou současnosti se krásně kritizuje některé věci minulosti, ale ono to vždy není tak jednoduché. Pokud se má svět změnit k lepšímu (což se ve finále neděje a jde to postupně do kopru), nesmí se zavírat oči před minulostí. Minulost je minulost. Není to něco, co se dá vymazat. Hitler se snažil některé věci vymazat, ano, ale z pohledu současnosti snad většina lidí chápe, že to není rozumný postup. Ale samozřejmě se najdou výjimky, které to nechápou a chtěli by mazat z minulosti věci dál.

                   • iSpirit

                    Reakce na příspěvek:

                    1) Minulost právě několikrát ukázala, že lidstvo chyby rádo opakuje. Rozhodně tomu nezabráníš přesným výkladem dějin. Tohle je strašně naivní myšlení.


                    2) Špatně, ta adorace je způsobena jen špatnou interpretací dějin. Rusové mají ty učebnice trošku zkreslené, proto ta adorace masových vrahů. Tady je právě na místě otázka, jestli je potřeba tedy takové postavy líčit v dějinách. Navíc interpretace se vždy bude lišit a každý v tom uvidí to svoje, proto dějiny o masových vrazích pro společnost nemají moc užitku, vůbec pak ne, když jsou podávány mylně jako u Rusů.


                    3) Zase špatně. Nemáš právo soudit, jestli jde svět do kopru, nemáš k tomu studie ani podklady. Je to jen tvoje subjektivní myšlení. Minulost je minulost. Je potřeba se dívat dopředu a ne dozadu.

                    • Cvicme_v_rytme

                     Reakce na příspěvek:

                     1) Ano, lidstvo chyby rádo opakuje. Proto je lepší varianta tu minulost znát než neznát. Přesný výklad tomu nezabrání, cenzura minulosti tomu napomůže a nepřispěje ničím

                     2) Pouze tvůj subjektivní názor. Nevíš, proč přesně je kdo adorován. Stejně tak je pouze tvůj subjektivní dojem, že to nemá žádný užitek

                     3) Studií existuje spousta, ale tady stačí jednoduché uvažování a soudit mohu. Přelidnění je velký problém. Země není nafukovací, nakrmit všechny lidi je problém a už teď se kvůli tomu chovají lidé způsobem, který není udržitelný donekonečna. A počet lidí přibývá. Rovníkové oblasti nebudou v budoucnu zrovna vhodné k životu. Stěhování národů na sever je poměrně přirozený jev, který je ve své podstatě neudržitelný. Je to problém, který chtě nechtě skončí utrpením a hladomorem. Už teď v Africe spousta lidí umírá hlady a trpí. A situace se nezlepšuje, zhoršuje. Člověk nemusí být Einstein, aby mu došlo, že to nějaký dopad mít bude a že to nebude hezké. Koho tu označíš za tu zrůdu, až budou umírat lidé? Je tak jednoduché schovat se za demokracii... Je potřeba se dívat dopředu, jak krásná myšlenka, ale proč se tedy planeta ničí víc a víc? To máš znečišťování moře, to máš vymírání živočichů. Jo, je to přirozený vývoj, ale tím škůdcem je člověk. Na tyto věci nepotřebuju studie a podklady, tyto věci může vidět každý.

                     • iSpirit

                      Reakce na příspěvek:

                      1) Historie jasně ukázala, že lidstvo chyby opakuje, ať jsou dějiny líčeny sebelépe. Takže je opravdu je jedno, jestli se omílá pořád dokola Hitler či Stalin. Ale ano, souhlasím, vždycky je lepší znát minulost. Problém je, že dost často je minulost interpretována jinak a zneužívaná pro propagandu režimů. Což můžeme pozorovat dnes a denně.


                      2) To není subjektivní názor, to je fakt. Klidně se spolu můžeme kouknout do čínských, ruských či korejských učebnic, uvidíme něco jiného, než se učíme my. Tady je zase to ohýbaní historie pro podpoření propagandy totalitních režimů. Takže ve finále se země Jako Čína či Rusko z chyb svých masových vrahů nepoučí, jelikož jim je ta historie ohýbána.


                      3) Nemáš všechny podklady, nebudeme soudit budoucnost na základě dneška. Souhlasím, že přelidnění je problém. Afrika je problém, vždycky byla, nejhorší pro Afriku byl odchod kolonizátorů. Afrika nemá špatné podmínky, je tam spousty nerostů a dalších surovin, problém je hlavně nízká inteligence obyvatelstva.  jenže zapomínáš na spoustu proměnných, může přijít přírodní katastrofa, může být vyvinuto jídlo, které zasytí obyvatelstvo světa z minimálních nákladů. Nikdy nevíš, proto jsou všechno jen spekulace. 

                      • Reakce na příspěvek:

                       (musel jsem to rozdelit, moc jsem se rozepsal)

                       @iSpirit

                       1) Cim lepe bude minulost zdokumentovana, tim lepe se v tom budou budouci generace orientovat, resp. alespon ti co se o to hloubeji zajimaji. Jakekoliv "mazani z ucebnic" je blbost. Ale predpokladam, ze jsi to tady myslel spise obrazne ve smyslu te adorace, takze to nema asi smysl dale resit.

                       • Reakce na příspěvek:

                        2) S tim nakukovanim do ucebnic strilis od boku. Ale musis chapat historii SSSR a momentalni situaci rusu aby ti bylo jasnejsi proc se tam na ty dva nepravem divaji pozitivne. A ani ucebnice s tim nic moc nezmeni. Bezny rus z duvodu uplne jinych starosti bezneho zivota vubec neresi jaka byla skutecna historie tech dvou individui. Pro bezneho rusa Lenin a Stalin prinesli prumyslovou revoluci a Stalin vyhral velkou vlasteneckou valku (oznaceni ww2 od napadeni ruska nemeckem). Akorat teda vetsina projektu a planu pro prumyslovou revoluci uz byly vytvoreny za carskeho ruska, ale komuniste si to privlastnili a mnoha desitkami let masirovanim obyvatelstva propagandou to natlacili tak hluboko do povedomi, ze to ma presah i po padu komunismu (nehlede na nektere pokusy urcitych skupin lhat vedome i v soucasnosti [tohle jsou ty zrudy]). A stejne tak zamlceli rozpoutani ww2 Stalinem spolecne s Hitlerem. Divat se pak v tomto kontextu na bezneho rusa, ktery to nevi nebo neresi jako na zrudy neni uplne fer. Je to jen nasledek dlouhe propagandy, socialni a ekonomcike zaostalosti, spatne vzdelanosti a nedostatek autorit se kterymi by se bezny rus mohl stotoznit. Ale Lenin (ac to byl taky pekny parchant) byl proti Stalinovy jeste slaby odvar a muzeme byt jedine radi, ze se ke korytu nedostal Trockij, to by bylo asi jeste mnohem horsi nez Stalin. 

                        3) Afrika je extreme socialne (i jinak) zdevastovana mnoha set lety "okupace" vsemy moznymy narody. Na odchod kolonizatoru se da divat z ruznych uhlu a asi by to bylo na dlouho. Ale neda se rict uplne ze inteligence (nebo spis to muze byt trochu zavadejici), ale vzdelanost je tam nizka. I kdyz rasiste by ti priblblyma studiema vytrzenyma z kontextu dokazovali ze cernosi maji geneticky danu nizsi inteligenci, coz je samozrejme nesmysl. Inteligence je primo umerna vzdelanosti a nase mereni inteligence je ve sve podstate nevhodny nastroj k podobnym zaverum (samozrejme pro lidi se stejnyma moznostma vzdelavani ma jistou vahu pro porovnani). Inteligence tak jak ji merime neni fixni parametr, ale meni se v prubehu zivota s resenim ruznych slozitych ukolu. Pokud mozek neni stimulovan vhodnymy podnety uz od raneho detstvi, prizpusobi se "nizke zatezi" a nema duvod se v tomto ohledu nijak rozvijet.

                        ps.: jenom aby nahodou nedoslo k omylu, Lenina i Stalina opravdu rad nemam :)

                     • Reakce na příspěvek:

                      Máš můj respekt že ses do té diskuze vůbec pouštěl. stejně je to jak kdyby si mluvil do větru.

 • jindra.veliky

  Lenina muze branit jen hloupej clovek nebo psychopat. Chtelo by to na zapade zase mocnosti, ktery by temhle komosoum ukazali kam patri.

  • Derp_1337

   Sice Lenin není žádný svatý, ale má přehnaně poškozenou pověst, protože většina lidí předpokládá, že to, co je učili ve škole, byly fakt jeho ideály, ale ono to tak vůbec
   není.
   To, že jeho myšlenky a ideály překroutili po jeho smrti a následně je vnucovali lidem, není jeho chyba.

   • Kompost

    to si chlapce mylis s Marxom a Engelsom, ich filozofiu prekrutil najprv Lenin a vnucoval ich ludom po bolsevickej revolucii ktora nastolila vladu hrstky na ukor ostatnych a po jeho smrti ju este viac ohol Stalin. Niesom si isty ci u cloveka ktory sa vypracuje na hlavu totalitarneho rezimu, masoveho vraha posielajuceho odporcov a potencialne hrozby na sibir alebo rovno pred popravciu catu, nariadil masovu kolektivizaciu a zhabanie majetku kazdemu kulakovy co mal dve kravy, ar pola a jednoho utlacaneho pomocnika co viedlo k rozsiahlemu hladomoru etc. existuje nieco take ako "prehnane poskodena povest". myslienky a idealy si narvy do cokoladoveho otvoru. vdaka takymto kecom sa tu stale moze ten rudy a hnedy sajrajt furt prechadzat.

    • Derp_1337

     Jak jsem říkal, nebyl svatý a měl své chyby, obzvlášt ta přehnaná likvidace odpůrců. Ale ty "jeho myšlenky", co živili ten systém a lidem je na školách vtloukali do hlavy, jsou prostě překroucené informace.

     V skutečných historických pramenech je něco jiného než, co se vyučovalo a říkalo.

     • Kompost

      jake myslienky krucinal, co to furt meles? stranicka myslienkova linia vratane leninovej sa menila pomalu kazdeho pol roka. bolo to tak blbe az na to vznikali dobove vtipy. co je ten tvoj skutocny historicky pramen a v akom je rozpore s tym co sa uci na ludovej skole v dolnej heglovici? davaj, chcem odkazy na autorov, linky, podlozene zrovnania.

      • Derp_1337

       Já  neobhajoval zločiny jako bylo zabavování majetku a nebo likvidace odpůrců.

       Pouze jsem poukázal na to, že jeho chování nijak extra nevybočovalo z "standartu" diktátorů. Ani za cara to opozice neměla růžové.


       A to zabavování majetku velkostatkářů sice nebylo ideální řešení, ale zapomínáš, že posledních 15 let to zemědělství v Rusku mělo značné problémy. Když to zabavování majetku porovnáš s carovým "řešením", který nechal střílet do bouřících se sedláků, tak to není zas až tak něco hrozného. Samozřejmě problémem bylo to, že se to nezůstavilo u těch velkostatkářů a postupem času došlo i na střední a malé "kulaky".

       • Kompost

        Reakce na příspěvek:

        som rad ze ho neobhajujes, ale neodpovedal si na otazku. navrch, stale sa bavime o Leninovy a nie o carskej rodine a ich zlocinoch. stale cakam na tie podlozene dokumenty o jeho myslienkach v rozpore s tym co sa akoze uci. 

        • Derp_1337

         Reakce na příspěvek:

         Můžeš začíst přečtením jeho knihy Dětská nemoc „levičátství“ v komunismu, v které sám kritizoval to, co někteří komunisté dělali.

         Bohužel po dopsání knihy už nestihl provést změny ve státě, protože se musel začít stahovat do ústraní kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu, který následovala mrtvice, přičemž 2 roky na to umřel.

         • Kompost

          Reakce na příspěvek:

          poplacaj sa po ramene, argumentovat propagandistickym skvarom napisanym tou istou osobou ktora bola za stav spolocnosti zodpovedna je dno. kritizoval v nej cast komunistov, ale rozhodne by na zaklade danej kritiky neposunul rezim niekam kde by bol menej opresivny. slo skorej len o dalsi nastroj k likvidacii opozicie. ako som uz pisal, stranicka linia myslenia sa menila castejsie nez spodne pradlo lahkej devy. howgh, uz ma to tu nebavy. idem si radsej nieco zahrat.

  • Jack1947

   To si pleteš se Stalinem Jindřouško 😉

   • Lenin byl stejny parchant. Never tomu, ze to byl nejaky mirumilovny idealista. Uz jen to, ze mel hlavni slovo v poprave carske rodiny vcetne malych deti o necem svedci.

    • Cvicme_v_rytme

     No který "vůdce" to měl kdy lehké :) Vezmi si takového Karla IV., taky tam byli pobití Židé, zabavování jejich majetku a podobně. Ale tak je to prostě významná česká osobnost. Bourat ten Karlův most snad nebudeme :D

     A propoo tom hlavním slově popravy carské rodiny. Neexistuje důkaz o tom, že by to rozkázal. Jisté je jen to, že ty popravy "nepřátelských elementů" podporoval.

   • jindra.veliky

    tak si neco zjisti o Lenonovi, Stalin jen pokracoval v keho praci ;)

    • kkING

     At uz to bylo u nas, nebo v Rusku, nebo kdekoliv jinde, tak rezim, ktery sam sebe oznacoval za komunisticky nikdy timto zpusobem nefungoval. Z komunismu pouze vychazel a nasledne myslenku komunismu zneuzival  k posilovani moc strany, jednotlivcu ... coz v podstate popiralo komunismus samotny, ktery zacina a konci tridni rovnosti a kdo v tehdejsi dobe si byl rovny s Leninem, nebo Stalinem ...

     Jak uz tu nekdo psal, je to o lidech a konci to s prvnim clovekem, ktery s tridni rovnosti nesouhlasi, protoze pak prijde nekdo kdo ho nuti k souhlasu a .... uz bych se opakoval.

     Komunismus je utopie, ktera ve vetsim meritku nikdy a nikde nefungovala, protoze lide

     • Jack1947

      Peníze a moc to je ten hlavní problém.

    • dworkin

     Přesně. Lenon yesterday, Stalin today.

    • Jack1947

     Spíše to upravil dle s vého, ale jak řiká já nic nevím třeba něco přečíst nebo v tvém a mém případě zkouknout 🙂

     Jinak Komunismus byl Vždy špatný! Myšlenka dobrá ale nemohla ostatně jako u většiny podobných režimů fungovat protožd lidi.

     • radim.zaty

      Ne, ani ta myšlenka není dobrá. 

      • Jack1947

       Je, myšlenka ano ale díky podobným lidem těžko uskutečnitelná, vždy se to zvrhne v boj o moc nebo jiné.

  • ja_nic_nevim

   )Možná by jsi si Jindro mohl přečíst něco z té doby, třeba by jsi potom komunistický hnutí pochopil. Úplně stačí Dostojevski. Ona i v Československu byla nejsilnější strana fašistická s 15% (v předvečer druhé světové války) následovaná Agrární stranou, s kterou se zase nemohli ztotožnit ostatní strany....Historie je historie, nevím jestli bychom ji měli soudit.

   (https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_parlamentu_Československé_republiky_1935)

  • michaelfoucault

   Lenin se mýlil minimálně v jedné věci a to, že je nutné uskutečnit úspěšný socialistický převrat v nerozvinuté převážně agrární krajině. Jinak to byl vcelku zajímavý vizionář. Škoda však, že se mu drtivá většina zamýšlených projektů nepovedla realizovat. 


   "Všechnu moc sovětům" 

  • TheGGG

   na západě budou za chvíli rádi, když jim pro jednou nebudou hořet auta na ulicích, natož aby se nechali znovu porazit od Ruska....

   • ja_nic_nevim

    Nove a nové NO GO zóny. Problém úředníků, že mluví jen úředním jazykem své země (nejnovější problém Brexitu), z náměstí o vánocích zmizí stromečky a hlavně uteče z Evropy vzdělaná židovská komunita....

    • Jack1947

     To by se pak mohlo hodně věcí zvlenit...

 • kkING

  Je usmevne, ze slovo porpaganda pouzije Ruska televize, ktera je sama nastrojem takove propagandy, ze uz ji snad nemuzou verit ani ti co tu propagandu vytvareji ...

  • Jack1947

   To samé se dá říct i o JůesSej, taky to nezvdyhne mnoho lidí ze židle 😉

 • Bobrkola

  Wow koukám, že ina Games stačí napsat článek, který "špiní Rusko" a i hned se tu objeví noví uživatelé, kteří nám chtějí ochotně vysvětlit, jaká je ta pravá pravda.


  RUSSIAN TROLLS RULEZ :D

  • Jack1947

   "noví" uživatelé ehm ehm...

  • Cudujem sa, ze sa to tu este nemazalo. Vacsina prispekov nema ziadnu pridanu hodnotu a su uplne o inom, nez je povodny clanok. Tak malo staci a diskusie na games.cz oziju 😀

   • kdo se má do zblbnutí bavit o texturách, herním scénaři, herních postavách, zbraních, míře rpg prvků a Dark Souls?.....po 20 letech to už k smrti nudí :-DD 

 • Magister_Peditum

  Hledání nepřítele, toť věčný příběh ruské zahraniční politiky už od dob Ivana Hrozného. Spíš se divím, že jim nevadí už ten fakt, že Rusko zjevně nukleární válku ve světě Metro 2033 jednoznačně nevyhrálo... 😂 

  • Cvicme_v_rytme

   Nevadí, proč by mělo? Tobě by dělalo radost, kdyby ano? Vždyť by to byl nesmysl. V dané situaci se vlastně zachovají správně a ty se jim za to vysmýváš. Ono to směšné je, ale tímto příspěvkem jsi tady k smíchu ty.

   • iSpirit

    "vysmýváš"

    K smíchu jsi vskutku jenom ty.

    • Cvicme_v_rytme

     Na vyjmenovaná slova po "m" jsem zrovna chyběl, takže tak.

   • Magister_Peditum

    Proč by mělo? No, když považují kdejakou pitominu za protiruskou propagandu, tak je to právě tahle výjimka, která na mě udělala dojem. A s tím svým rozumbradstvím se jdi někam vysmrkat.  

    • Cvicme_v_rytme

     Jak jsem psal v této diskuzi, v té reportáži nic o protiruské propagandě nepadlo. To si někdo dotvořil cestou a ty ses toho chytl a vedeš si vlastně vlastní protiruskou propagandu :)

     V té reportáži si reportér dovolil použít slovo rusofobie. Rusofobie není to samé jako protiruská propaganda. Sám ses stal obětí dezinformací a člověku, který tě na to upozorňuje, radíš, ať se jde vymrskat. To je ruský příklad přístupu k věci. Krásný paradox, kdy se sám chováš způsobem, který ti u Rusů přijde směšný.

     • Magister_Peditum

      Tak se mi zdá, že si sem zabloudil z idnes nebo z novinek, ne? 😂

      • Cvicme_v_rytme
       Ne, proč? Jen si ale uvědom, jak se chováš. Chápu, že má někdo averzi vůči Rusům, i když mi není vždy jasné proč. Mezi kolegy mám Rusy i Ukrajince a i mezi nimi jsou normální lidé. Největší paradox ale je, že lidi jako ty se vlastně chovají jako hulváti a přijde jim to v pořádku, protože mají přeci svojí pravdu. Můžeš si ve finále podat ruku s lidmi jako ten reportér, protože jsi stejný trouba. A přesně kvůli lidem jako ty ve volbách zase vyhrál Zeman. Smutný je, že si to neuvědomuješ.
       • Magister_Peditum

        Reakce na příspěvek:

        Jasně, jsem ten nejhorší ze všech, protože mě pobavil reakce ruské televize na hru. Ta tvoje první věta platí spíš na tebe.. Tzzz. 

       • Jack1947

        Reakce na příspěvek:

        Co je na Zemanovy špatné?  a argument že pije a žere jak prase neberu, bych chtěl vidět tebe vzít si na hrb osud čech !

 • species
  Trochu to zni jako vyfabrikovana senzace a marna snaha boostnout, diky publisherum, neuspokojive prodeje podprumerne hry.
  • Jack1947

   To mluvíš o Metru ? Prosím vysvětli to, mezi všema těma podprůměrnejma sračkama to působí jak svěží vítr.

   • species

    hral jsem to jen na xboxu a predem rikam ze jsem s gamepadem totalne levej, netrefil jsem nic. 


    Nicmene ta hra me prijde podprumerna, netrollim, ten "otevreny svet" tomu vubec neprospel, ten clucky pomaly pohyb postavy fungoval skvele v uzavrenych prostorach, tady to bohuzel nefunguje vubec.

    Strileni je totalni nuda a jedno z nejhorsich co jsem videl u fps her.

    To ze ma vse, vcetne lootovani mrtvol, svoji dedikovanou animaci ktera se porad opakuje zase dal ublizuje pacingu hry ktere je uz i tak dost mimo.


    A fact ze me novy far cry bavi vic nez metro me vedlo k tomu "podprumerny" :p

    • Je to stejnej koridor co předchozí díly, jen je to na povrchu. Pokud to hraješ na gamepadu a ještě seš ktomu levej jak poleno, tak tvé tvrzení o totální nudě a nejhorším gunplayi co jsi viděl zní dosti hloupě, slušně řečeno.

     • species

      Proste me to vubec nebavilo, radsi hraju novy Far cry ktery jsem hral naposledy dvojku.

      Radsi si projdu klasickou 2033, ale mozna to do roku 2020 vylepsi k nepoznani.


      Jestli jsem kvuli tomu v ocich nejakyho randoma na games, slusne receno, hlupak, tak budiz.

      • V pořádku, ale ono to často vypovídá spíš o rozpoložení člověka, než kvalitě samotné hry. Far Cry nestojí ani za řeč, po pětce už si zas pár dílů nekoupím.

       Tu změnu k nepoznání bych moc neočekával, hold si budeš muset dát ještě x-krát klasickou 2033

       • species

        Reakce na příspěvek:

        A ted si predstav jaky prekvapeni je to pro me, ja posledni far cry co jsem koupil byla dvojka.
    • Jack1947

     Těžko říct, jestli je to levotou nebo tím že co já vím vadí, jasně ta "otevřenost" tam bejt po vzoru Wolfenstein New colossus  nemusela. zase to trochu oživilo hru není a nikdy to nebyla střílečka ale ta scenérie a když prší déšt a tvoří se kaluže je dech beroucí.

     Jak to jede na Xone doufám že X páč pak bych se neplynulosti nedivil.

     Far cry mě odradilo už od minule nutnost grindovat nesmyslně, fakt nechápu kdo to tak žere takhle zabít slibnou hru 😬( barvičky mi nevadí ostatně to bych nemohl hrát ani Rage2).

     Tady se nedá srovnávat pohyb na klávesnici a gamepadu ta hra je prostě dělaná primárně na K+m mě se líbí ty detaily třeba že špína ovlivbnuje střelbu, maska se dá v boji protrhnout a jiné. K tomu super Ruský dabing už jen dotváří atmosféru, pro mnwe adept na hru roku a horký kandidát ale vím že k tomu nedojde, snad ho aspon nominují 🙂

 • Marines
  Přečetl jsem článek a říkám si proč, je tolik diskuzních příspěvků, vždyť článek nijak závadný, nebo chybný není a  ono po přečtení několika diskuzních perel, vše každému dojde, zase kvalitní levičácké zvratky a to i pod článkem o hrách. Tyhle "levičácké propagandistické pravdy", jsou morem dnešního internetu a to hlavně v česku. Běžte si raději zahrát nějakou hru, politice stejně nerozumíte....! 
  • Sheepa

   Nejlepší post v celém diskuzním vláknu, který bych bezvýhradně podepsal.

 • Cvicme_v_rytme

  Protiruský je možná tak tento článek. Rusofobie není to samé jako protiruská propaganda.

  Sám Gluchovskij do své knihy promítá své politické názory a samozřejmě jsou do určité míry vidět i ve hře. To je každopádně normální kritika určitých věcí a fungování. Jak stojí v článku, s politickými názory studia souhlasí, takže dá se říct potvrzuje tvrzení reportéra, že vývojáři toto promítají do svého díla.

  Státní televize se samozřejmě snaží o propagandu a tím se automaticky staví proti všem, kteří si dovolí cokoli na Rusku kritizovat. Je demokracie, takže taková kritika, i režimu, je přípustná. Někteří nacionalisté jsou často ale jiného názoru.

  A že se tam rozstřílí nějaká socha? Tak ať, ať klidně někde hráči dostanou achievement za rozstřílení sochy Havla.


  A teda co jsem se díval, tak ruská televize neoznačila hru za jednu z nejprodávanějších her současnosti (tedy že by dotáhla třeba RDR 2), ale za bestseller. A bestseller je něco, co se dobře prodává, že to jde na odbyt. Nijak to nesouvisí s počtem prodaných kusů, jak se snaží článek shodit ruskou televizi. A v současnosti je Metro Exodus opravdu bestseller, hra se prodává dobře (viz třeba žebříček konzolových her na Amazonu), ale i ten počet předobjednávek na Steamu je pěkný. V současnosti bych se tu hru za bestseller označit rozhodně nebál.

  • JakubT

   Můžeš nějak doosvětlit následující dvouvětí?

   "A bestseller je něco, co se dobře prodává, že to jde na odbyt. Nijak to nesouvisí s počtem prodaných kusů, jak se snaží článek shodit ruskou televizi."

   Bestseller se dobře prodává, ale nesouvisí to s počtem prodaných kusů? 

   • Cvicme_v_rytme

    Rád osvětlím, v tomto článku stojí

    "Reportáž zároveň označuje Metro Exodus za jednu z nejprodávanějších her
    současnosti, aniž by byla známá jakákoliv čísla prodaných kusů."

    Ale v reportáži padlo, že se jedná o bestseller. Na to, že je něco bestseller, nepotřebuješ mít čísla prodejů v top desítce v historii ani roku. Bestseller znamená, že je něco obecně známé a že se to dobře prodává. Konkrétní čísla prodejů v tom vůbec nehrají roli. Je to dá se říct něco, co je aktuálně "in" a dost lidí po tom prostě sáhne. Stejné to máš u knih. I na wiki píšou, že bestseller neřeší konkrétní prodeje, ale jen to, že je to aktuálně hit. A to Metro Exodus opravdu je.

    Článek zde tedy do reportáže v tomto směru kope naprosto nesmyslně.

    • JakubT

     Ale to já chápu, to je mi jasné, jen mi přišlo podivné to "nesouvisí". Dá se říct, že to není to samé (což není, s argumentací jak píšeš), ale jinak si myslím, že to docela silně souvisí :)

     • Cvicme_v_rytme

      Pokud jsem to napsal pro někoho nejasně, tak "Nijak to nesouvisí s počtem prodaných ¨kusů" je myšleno v daném kontextu jako "Nijak to nesouvisí s přesným počtem prodaných kusů". Když mě budeš chytat za slovíčka, tak ano, vytržené z kontextu to nedává úplně smysl. V daném kontextu mé reakce by to ale smysl dávat mělo ;)

      • JakubT

       OKčko, pohoda :)

  • ja_nic_nevim

   U Glukovskeho je nejvtipnější, že dle jeho prohlášení "když píšete scifi, můžete kritizovat na Rusku úplně všechno". 

  • srovnavat Havla s Leninem...to je dobry ulet :D

   • Cvicme_v_rytme

    Srovnávám sochu se sochou. Kdo je na ni vyobrazen je ze své podstaty zcela jedno. Vždy se najde skupina lidí, které to může nějakým způsobem vadit. Vezmi si Němce, ty si na Hitlera pomalu ani nedají sáhnout a nesmí být div vyobrazován v nějaké hře. Každý má svou modlu.

    • Socha je kus sutru a pokud se nejedna o vyznamne umelecke dilo jako napr. ,,David,, tak jde jen a pouze o to, koho zobrazuje. A podle toho komu co vadi, si clovek muze odotycnem udelat obrazek.

     • Cvicme_v_rytme

      Takže jestli tobě vadí ničení sochy Havla ve hře, co to o tobě vypovídá? No vážně, co?

      A co vypovídá o mně, když je mi jedno, jakou sochu ve hře zničím? Načrtni tady prosím ty obrázky, celkem mě to zajímá, co na základě tohoto namaluješ za obrázek.

      • ...tak na to snad prijdes sam, co znamena, kdyz nekomu vadi niceni ruznych symbolu.

       • Cvicme_v_rytme

        Reakce na příspěvek:

        Obávám se, že na to nepřijdu. Vadí ti srovnání ničení sochy Lenina s ničením sochy Havla, tedy co ti vadí na ničení sochy Havla ve hře? A co to o tobě vypovídá?

        • Reakce na příspěvek:

         Ja jsem nikde nepsal, ze mi vadi niceni sochy Havla jak jsi na to prisel ?

         • Cvicme_v_rytme

          Reakce na příspěvek:

          Přišel jsem na to tak, že ti jako úlet přijde, že někdo na stejnou úroveň dává zničení sochy Lenina se zničením sochy Havla ve hře. Zjevně to tedy vnímáš jinak ;)

   • ja_nic_nevim
    Kdo je srovnává? Kdybych měl jeho sochu v nějaké hře, tak si taky strelim, no a co? Je to snad politicky akt? 
    • To jsou nejake argumenty, proc srovnavat Havla s Leninem ? :)

     • Derp_1337

      Nevidím důvod, proč by je někdo nemohl srovnávat. Ani Havel a ani Lenin nebyli žádní svatí.

      Navíc Lenin má přehnaně poškozenou pověst, protože většina lidí předpokládá, že to, co je učili ve škole, byly fakt jeho ideály, ale ono to tak vůbec není. To, že jeho myšlenky a ideály překroutili po jeho smrti a následně je vnucovali lidem, není jeho chyba.

      • Co se tyka Lenina, tak je to presne naopak jak pises. Lenin zavedl teror a likvidoval sve odpurdce bez skurpuli a bez soudu. 

       • Cvicme_v_rytme

        Reakce na příspěvek:

        Každý vůdce likviduje své odpůrce. Likvidování odpůrců někdy funguje i v demokratickém režimu.

        Odpůrci jsou obecně problém. I když jsou v menšině, tak hlasitá menšina komplikuje chod čehokoli a někdy si může i něco vykřičet. Samozřejmě civilizovaný svět dospěl k dodržováním jistých zásad a cenění si lidského života, v minulosti se s tím ale holt nemazali.

        V konečném důsledku žádný systém není dokonalý. I v demokracii může pár křiklounů způsobit problém a vyvolat nedemokratickou změnu. A soudy? Spravedlnost je pořád slepá a ne vždy rozhodne správně. Žádný systém není dokonalý, jen demokracie má tu výhodu, že není tak náchylná na náhlé změny a vše v ní trvá déle. Všude umírají lidé. Jen se do určité míry manipuluje se zodpovědností. I dnes jsou v Evropě zničeny rodiny na základě rozhodnutí některých politiků, jen je to schované do několika vrstev, že tam není vidět ta přímá vazba, ale vazba tam samozřejmě je.

       • Derp_1337

        Reakce na příspěvek:

        Jak jsem řekl, Lenin nebyl svatý a měl své mouchy, obzvlášť ty likvidace odpůrců. Ale to samé se dá říct o našem vychvalovaném Karlu IV. Moc se o tom nepíše a nemluví, ale on taky nechal likvidovat odpůrce a zabavoval majetek nepohodlným lidem (obzvlášť židům).

        Ale jak jsem řekl, mnoho to se o Leninových myšlenkách vyučovalo, byly většinou jeho překroucené ideje.

 • triptich

  bože, bože... ruská štátna televízia už neodvysiela ani predpoveď počasia bez propagandy. smutný obraz krásnej a inak právom hrdej krajiny

  • ja_nic_nevim

   Čína si dělá co  chce, podporujeme ty nejhorší světový režimy v čele se Soudskou Arábií...ale nejhorší jsou rusové. Voloďa by mohl být tvůj soused, ale asi čeká na hranicích s nožem v zubech....


   P.S.: Běží tu někomu Metro Exodus na Epic luncheru?

   • triptich

    problém čítať s porozumením? ja som niekde napísal, že najhorší sú rusi? v rusku som strávil krásne chvíle a nikdy v živote som nevypustil z úst volovinu, ktorú si mi prisúdil. ale voloďu by som za suseda nechcel. min. nie toho, čo som u neho býval na kazani. toho by som fakt čakal skôr s tým nožom (keď si vypil, báli sa ho vlastní).

    • ja_nic_nevim

     Pokud jde o objektivitu zpráv, tak můžeme začít u sebe. I z toho, co předváděla ČT během prezidentské volby musel zdravě uvažující člověk blít. A to tu máme takové giganty, jako Fox News a CNN :-D BBC si vedle ruských národních zpravodjství může klidně hrdě stoupnout. 

     Na druhou stranu, jestli že v ČR je ČT brána za etalon, pak bychom v Ruské federaci měli poslouchat "Novaja Gazeta" a  ostatní filtrovat. Taková TV NOVA a Prima je taky jenom hodně špatnej vtip (+ Barandov atd....).

     • triptich

      ešte raz: čítaj s porozumením. komentujem len kvalitu správ ruských štátnych médií, ktoré mám možnosť pravidelne sledovať. ty tu argumentačne failuješ tým, že mi podsúvaš niečo, čo nikde netvrdím.

   • MrDonut

    jasne ze bezi, chvili jsem mel sice problem najit, kam napsat ten kod pro aktivaci, ale jinak to slape jak hodinky :)

    • ja_nic_nevim

     Závidím. Můžeš. i říct na jakém OS a DX? 

     Já preinstal9val PC, Nový knihovny C++, nový ovladače a prostě NE... 

     • MrDonut

      Win 10 home, DX 12, 11 taky jede (odzkouseno). Mel jsem velky strach jestli to moje prastare PC vubec rozbehne (i5, 1050Ti), ale kupodivu to slape moc pekne. Samozrejme nez jsem nasel optimalni nastaveni grafiky, tak mi to dvakrat spadlo, ale po odladeni, slape jak Artomovy hodinky :)

     • Jack1947

      Hehe, tady se musím zasmát a METRo je hra kterou bych si neváhal koupit. Protože je to pecka, a protože tu dlouho nebylo nic podobného tak i osvěžující.

      • ja_nic_nevim

       Ty si jdi vzít prášky, zase plácáš nesmysly.

       • Jack1947

        Reakce na příspěvek:

        Taky by mě to štvalo něco si koupit a ono to ve finále ani nejede.

      • radim.zaty

       Ale nekoupíš, že žoku? 

       • Jack1947

        Reakce na příspěvek:

        Když už musíš trollit tak pořádně Džok by byl lepší. Nebo je maximum to že někdo něco napíše( žok) a chytneš se toho jak slepice flusu...

        • radim.zaty

         Reakce na příspěvek:

         Ne, nebylo. Protože tě evidentně Žok štve, budu ti i nadále říkat žoku.

         • Jack1947

          Reakce na příspěvek:

          Ne mě to neštve, říkej si mi jak chceš 😉

       • species

        Reakce na příspěvek:

        sak to nestoji ani za navstevu zatoky.
        • Jack1947

         Reakce na příspěvek:

         O co ti ujde, bad day nebo co vždyt je to super hra, kéž by takových bylo ročně aspon5!

 • copak hra ukazuje jací opravdu rusáci jsou?

  • na reakcich ,,vladnich,, patolizalu spis ukazuje jako zoufaly tam vladne rezim

  • Derp_1337

   Ne.

   Za 1.) V dnešní době člověk nemůže brát média moc vážně. Vždycky se někde objeví nějaký šašek, který pro trochu publicity, začne prohlašovat nesmysly. Navíc to pak ještě ostatní média budou zveličovat, aby z toho byla "senzace" s velkou čteností/sledovaností.

   Za 2.) Tyhlety obvinění z "proti-rusismu" jsou spíš k smíchu. Třeba i takový Pán Prstenů byl "proti ruský" a to z důvodu, že Mordor se nacházel na východě😂

   • triptich

    prosím ťa, vieš to tvrdenie o mordore nejak podložiť? lebo jediná zmienka, ku ktorej som sa dopátral ja pochádza z článku, ktorý je recesistickou recenziou vydanou akože v dobách socíku. v realite to ale napísal nejaký čech ako vtip.

    neber to ako hejt, alebo nejaký pokus o hádku. mám reálny záujem o túto tému a ty možno vieš niečo, čo sa ku mne nedonieslo :)

    • Elfové a svobodné národy byli na západě. Mordor a porobené národy na východě. To stačilo aby byla kniha v tehdejším Československu po roce 1968 zakázaná. To je skutečnost. Znovu na pultech se objevila v roce 1990 nebo 91. 


    • Myslim, ze sam Tolkien popiral, ze by se inspiroval politickou situaci vychod vs zapad. Nicmene vsichni vime, ze v knize je proste vychod spatny a zapad dobry, ze Mordor je ,,prumyslova,, rise zla na vychode, ktera ohrozuje vsechny svobodne narody na zapade. Ze lide z vychodu podporovali Mordor atd...proste to sedi jako pr...el na hrnec.

     • triptich

      no to prirovnanie sedí až desivo aj v dnešnej dobe. mnohí túto skutočnosť pripisujú tolkienovej účasti v prvej svetovej vojne, resp. neskorším pocitom z tej druhej. najčastejšie dostupná je ale informácia, ako píšeš, že tolkien neprojektoval do svojich diel politické názory, ale mimovoľne sa do nich premietli udalosti počas jeho vlastného života. ono už hobit je vlastne detská rozprávka a sága prsteňa bolo, vraj, zamýšľaná rovnako. len časom, ako sa rozvíjala, temnela. vzhľadom na historický rámec, v ktorom sága vznikala teda nemožno vylúčiť ani to, že to mimovoľne tolkien naozaj zamýšľal ako "zlé" rusko.

      každopádne, nikdy sa mi nepodarilo dohľadať priamo oficiálnu recenziu z ruska, ktorá by to takto explicitne napísala.

      • Derp_1337

       ruské recenze nebudu hledat, ale tady je recenze z českých státních novin (Rudé Právo)

       http://acka.blog.cz/0901/recenze-pana-prstenu-v-rudem-pravu-v-roce-1977

       • triptich

        Reakce na příspěvek:

        teraz to nedohľadám, ale presne táto recenzia je s vysokou pravdepodobnosťou fake :D na nete koluje aj priznanie autora a ak si prelistuješ ročník 77 rudého práva, tak tam po nej nie je ani stopy = jej pravosť je nedokázateľná. druhá verzia tvrdí, že to bolo prevzaté z nejakého poľského časopisu z 1971 a neskôr preložené do češtiny... nejakým pánom "nenja". to je asi najpravdepodobnejšie.

        každopádne s oficiálnym stanoviskom strany to zrejme veľa spoločného nemalo.
        vďaka za reakciu

        P.S.: u nás sa pán prsteňov bážne nesmel vydávať, šírila sa ale samizdatová verzia od p. pošustovej, ktorá bola neskôr ofiko vydaná.

    • ať už to Tolkien zamýšlel nebo ne, tak přirovnání Ruska k Mordoru celkem sedí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit