Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MishKonn

    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    How about no. 

  • dworkin

    Bude to takový horší Zaklínač.

    Jediná věc, která se na Tolkienově díle dá rozumně zdramatizovat, je Pán prstenů, a to už se stalo.

    Dívat se na věrně zdramatizovaný Silmarillion by bylo jako číst si celej večer v telefonním seznamu.


    • kotty

      Celý Silmarilion, tak jak jde chronologicky asi ne, ale jednotlivé příběhy (nebo jejich kombinace) by se určitě zdramatizovat daly. Jen by to chtělo domyslet hodně dialogů a méně důležitých/doplňkových scén, takže by to vyžadovalo zkušené scénáristy a režiséra. Ne třeba rovnou seriál, ale kvalitnímu celovečeráku bych se rozhodně nebránil.

      • dworkin

        "Jen by to chtělo domyslet hodně dialogů a méně důležitých/doplňkových scén"

        Ve chvíli, kdy potřebuješ domyslet hodně dialogů, už je tak nějak jasný, že se to k dramatizaci nehodí.

        • Ale no tak :) Rozpracování do větší hloubky je zvláště u serializace normální, 1:1 to stejně nikdy není.

          • dworkin

            Rozpracováním Silmarillionu do větší hloubky by z toho vzniklo něco ještě mnohem horšího, než co jsem měl na mysli. 

            Tady jde o změnu žánru, v rámci ní o zjednodušení látky a přidání výplní, aby divák měl aspoň jakous takous možnost pochopit, co se děje, aniž by čuměl dlouhé minuty na zachmuřeenej ksicht nebo přírodní scenerie, zatímco mu voiceover polopaticky vysvětluje, proč se jak kdo chová a proč co jak vypadá. 

            To už není dramatizace, ale tvorba odvozeného díla na motivy toho původního. 

            Rozpracovanim Silmarillionu do větší hloubky by ty voiceovery neměly pět minut, ale patnáct.

            • Souhlas.

    • Az na to, ze neexistuji jen Lotr a Silmarillion

      • dworkin

        Nekecej.

    • Jevo83

      Rozumne zdramatizovat sa da takmer hocico....zalezi ale, kto to chyti do ruk

    • iSpirit

      Např. Húrinovy děti, Pád Gondolinu, Beren a Lúthien mají za mě srovnatelný potenciál jako samotný Pán Prstenů, to bys ale musel o Silmarillionu něco vědět, že ano?

      Začínám si myslet o tobě, že jsi troll. 

      • Naopak bych řekl, že příběhy z prvního věku jsou ke zfilmování možná i vhodnější. Jen nejsou tak známé a bez kontextu moc nefungují. Proč jsou vhodné? Protože jsou v nich romance a řeší se vztahy. To je něco, bez čeho se film neobejde. Jasně, Aragorn měl Arwen, ale v době Pána Prstenů spolu randili už tak padesát let, takže vztah nebyl zrovna žhavý. Filmaři to pak doháněli, kde se dalo a to mě trochu zklamalo. O Hobitovi nemluvě. Druhý důvod je ten, že jde o příběhy o dost drsnější jak ohledně světa ve věčném stínu Morgotha tak ohledně hrdinů samotných. Pokud jde o Hobita, tak tam zfilmování utrpělo tím, že k němu došlo až po Pánovi Prstenů - muselo to být velkolepější, i když na to nebyl rozumný materiál. Kdyby se drželi při zemi, nemuselo to dopadnou zle.

        • iSpirit

          já s tebou souhlasím. Podepisuji.

      • dworkin

        Ne, nemají.

        Hele, chápu, že jsem ti s Dark Souls šlápnul na paleček, ale jestli to chceš rozmazávat do dalších diskusí, tak se radši kousni do jazyka a přestaň na mě reagovat vůbec. Já s tím problém nemám, vesele tady ignoruju celou řadu uživatelů a jsem happy camper.

        • iSpirit

          a v čem, že nemají? Rád se o tom pobavím. 

          Jinak jsi mě s easy modem a se svým know how o čem je život, neskonale pobavil. Rád se pobavím i o Silmarillionu. 

          • dworkin

            Hele, mně se s tebou bavit nechce. Tak snad najdeš někoho jinýho.

            • iSpirit

              Tak zkusím já. Jelikož Húrinovy děti jsou největší tragédií Středozemě a tahle tragédie z tvého "telefonního seznamu" se dočkala i samostatné knihy, tak je naprosto očividné, že to zdramatizovat zcela jistě jde.😉


              • dworkin

                Reakce na příspěvek:

                Jistě to víš líp, než lidi, kteří narozdil od tebe ví, co taková věc obnáší, mají ty stovky milionů dolarů, které by to stálo, ale dospěli k závěru, že to rozumně zdramatizovat nejde. Měl bys jim to vysvětlit, že si šlapou po štěstí. Btw takovej hint, jo? Hádej, jakej by to dostalo rating, při tom, o čem to je. 

                • iSpirit

                  Reakce na příspěvek:

                  Takže tvrdíš to, co tvrdili desítky let o Pánu Prstenů? To jsi hodně utekl ze své původní myšlenky, že to to nelze vůbec :D.

                  • dworkin

                    Reakce na příspěvek:

                    To, že to nelze vůbec, je pouze tvoje myšlenka. 

                    Čili tady diskutujes sam se sebou a sám sobě se směješ.

            • Mohl bych teda vědět, proč se kromě Pána prstenů nedá nic jiného rozumně zdramatizovat? Děkuji!

              • dworkin

                Reakce na příspěvek:

                Stálo by to moc peněz a/nebo by to bylo moc komplikované a/nebo by to bez kontextu nedávalo smysl a/nebo by se to muselo rozsáhle do- a přepisovat, a/nebo...

                Není náhoda, že po LOTRovi byl jen Hobit (kterej dopad, jak dopad) a pak už nic. Ten novej seriál padne na hubu, otázkou je jen to, kdy producenti přestanou doufat, že to vydělá aspoň tolik, aby se to zaplatilo. 

                • iSpirit

                  Reakce na příspěvek:

                  Zase špatně. Začínám si myslet o tobě, že nejsi troll ale hloupý.

                  Je opravdu geniální argumentovat Lotrem, o kterém se desítky let psalo to, co ty píšeš o Silmarillionu. To je značně nešťastné. 

                  • dworkin

                    Reakce na příspěvek:

                    Nechápeš.

                    • iSpirit

                      Reakce na příspěvek:

                      ty nechápeš vocasi. Tady jsem uvedl příklad jako jednotlivé příběhy, které by nepotřebovaly obři rozpočet ani kontext a to např. Húronovy děti. 

                      Představení prvního temného pána Morgotha jako odpadlíka bohů(Valar) představíš během prologu, pak máš komorní, dramatický příběh, kde je zrada, láska, tragédie. Samotný příběh je pak lineárnější než Pán Prstenů. Navíc máš samotnou knihu, která může bez problému fungovat jako předloha pro scénář

                      A tvoje mizerná argumentace ve stylu: Jistě to víš líp, než lidé od branže, si prosím nech od cesty. 

                      • dworkin

                        Reakce na příspěvek:

                        Bohužel na to, že Hurinovy děti nikdo nezfilmoval, protože by se to nevyplatilo, nemáš co říct. 

                        Kdyby šly Hurinovy děti rozumně zdramatizovat, už dávno by to někdo udělal. Ne z lásky k Tolkienovi, ale protože LOTR vydělal hodně peněz a producenti by to velmi rádi zopakovali. Neudělali to. Proč? Protože schopnější lidi, než seš ty, dospěli k závěru, že se to rozumně zdramatizovat nedá. Kdyby to bylo tak, jak píšeš, už to tady dávno máme. Nemáme, tudíž to není tak, jak píšeš.

                        • iSpirit

                          Reakce na příspěvek:

                          "Bohužel na to, že Hurinovy děti nikdo nezfilmoval, protože by se to nevyplatilo, nemáš co říct."

                          "Kdyby šly Hurinovy děti rozumně zdramatizovat, už dávno by to někdo udělal."

                          Protože je to argumentační faul ty pádlo. Že něco nebylo zfilmované, tak to neznamená, že to nejde. To je naprosto úchylná kauzalita, kterou obhajuje jen diskuzní sebevrah. 

                          Navíc kdybych na tuhle nesmyslnou kauzalitu přistoupil, tak tam hraje dalších x proměných a to hlavně práv, které Warner Bros, jestli se nepletu, neměl na celý svět. 

                  • Reakce na příspěvek:

                    Na to pozor. O Pánovi Prstenů se sice hodně dlouho psalo, že nejde zfilmovat, ale bylo to z jiného důvodu. Tou dobou nebyly filmové triky na takové úrovni, aby to vypadalo dobře. Navíc je to dlouhé, aby se to vešlo do jednoho filmu a rozdělování na víc dílů nebylo v módě jako dnes.

              • iSpirit

                Reakce na příspěvek:

                tak on je to částečně i takový oxymóron, co vypustil, jelikož samotný Tolkien to považuje za jedno dílo(Klenoty+Prsteny) a chtěl to vydat jako jedno dílo, jen jelikož to bylo moc komplexní, tak mu to nevydali.

                On pěkně o tom píše jeho syn v Pádu Gondolinu.

                • dworkin

                  Reakce na příspěvek:

                  Jestli vono právě to, že je to moc komplexní, není ten problém, že. Ty oxymorone. :) Natocis komplexni film za pul miliardy a ses pul miliardy v minusu. Chápu, že tyhle přízemní věci tě nezajímají, protože podstatný je, že máš husinu z balroga. 

                  • iSpirit

                    Reakce na příspěvek:

                    Hodně rychle jsi utekl se svoji myšlenku, že to nelze zdramatizovat k obavě o finanční ztrátu filmových studií. 

                    • dworkin

                      Reakce na příspěvek:

                      Moje myšlenka je, že se to nedá rozumně zdramatizovat. 

                      To není totéž jako říct, že se to nedá zdramatizovat. Akorát ty jsi to tak blbě pochopil a teď seš za vocasa.

                      Rozumně se to nedá zdramatizovat ze všech možných důvodů, působících jednotlivě, v příčinné  souvislosti i dohromady. 

                      • iSpirit

                        Reakce na příspěvek:

                        ne. Budu tě citovat:

                        "Jediná věc, která se na Tolkienově díle dá rozumně zdramatizovat, je Pán prstenů, a to už se stalo. "

                        To je nepodložený nesmysl, který nejsi schopen vyargumentovat. 

                        Já tvrdím, že příběhy ze Sillmarillionu jednotlivě jdou zpracovat stejně nebo možná i lépe než samotný LOTR. Argumenty jsem uvedl nahoře k Húrinovým dětem.

                        • dworkin

                          Reakce na příspěvek:

                          Reagoval jsem na to, že jsem od myšlenky, že to nejde zdramatizovat, utekl k obavě studií z finanční návratnosti. 

                          Snažím se ti jednoduchými slovy vysvětlit, že mi posouváš něco, co jsem neřekl. Pokud tvrdím, že se nedá např. Silmarillion rozumně zdramatizovat - což nedá - tak tahle úvaha samozřejmě ZAHRNUJE i finanční stránku věci. Nemám tedy od čeho utíkat, protože je to jedna věc, ne dvě. Prostě jsi to blbě pochopil a odmítáš to uznat. 

                          Argumenty jsi uvedl, já ty svoje taky, ale nevymejslej si věci, který netvrdím. 

                          • iSpirit

                            Reakce na příspěvek:

                            "pokud tvrdím, že se nedá např. Silmarillion rozumně zdramatizovat - což nedá - tak tahle úvaha samozřejmě ZAHRNUJE i finanční stránku věci. "

                            Ale kdo se baví o Silmarilliionu jako celku?

                            Znovu pro připomenutí tvoje původní věta:

                            ""Jediná věc, která se na Tolkienově díle dá rozumně zdramatizovat, je Pán prstenů, a to už se stalo. "

                            Já reagoval na tuhle větu a ne na celý Silmarillion.  

                            Navíc když tedy pořád obhajuješ finanční stránkou věci, tak proč do toho tedy ten Amazon šel a dělá druhý věk na základě Tolkienova díla a některých věci i ze samotného Silmarillionu?


                • Reakce na příspěvek:

                  To je nějaký nesmysl, ne? Tolkien (J. R. R.) Silmarillion nikdy nedokončil (protože se mu to pořád nezdálo dost dobré), tak to těžko mohl chtít vydat spolu s Pánem Prstenů. Právě ty větší a příběhovější části jako Húrinovi děti do toho chtěl zakomponovat, pořád to nějak přepisoval a nakonec mu nezbyl čas. Lepil to dohromady až jeho syn Christopher. Tak si to tedy pamatuju z jeho životopisu.

                  • iSpirit

                    Reakce na příspěvek:

                    to úplně ne. Tolkien v dopise sám psal, že Silmarillion a Pán prstenů patří k sobě jako Sága o klenotech a prstenech, jenže Silmarillion byl odmítnut už dříve a to z důvodu, že to má sice keltskou krásu, ale pro anglosasy to není stravitelné, i když ten nakladatel viděl jen pár stránek. 

                    Následně po válce by náklady na takovou obludu byly obrovské, proto byl dokončen a revidován jen Pán Prstenů a Silmarillion nedokončen a nerevidován.

                    Asi právě největší tragédie je nedokočení podrobného popisu Pádu Gondolinu, kdy to končí vstupem Tuora do Gondolinu. Bylo by úžasné číst celý boj mezi balrogem a Pánem Fontán apod. Už jak Tuor bere zbroj a labutě mu ukazují respekt je na husinu.

                    • Reakce na příspěvek:

                      OK, takhle to smysl dává. Už je to hodně dlouho, co jsem ten životopis četl. Když jsem měl Silmarillion v ruce poprvé, taky jsem ho po pár stránkách odložil a vrátil se k němu až mnohem později. Tehdy to nejspíš byla verze podobná spíš té z Knih ztracených pověstí (což nevím, jestli je lepší).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit