Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • F4 ve vesmiru se tak nejak dalo cekat, takze to vlastne jeste dopadlo dobre ;]

  • Inquisitor

    Asi nejhorší je ta tupá AI. To je opravdu tragédie.

  • kucerad

    Na to, že dal recenzent 7/10, tak se to čte strašně... jak když je ta hra naprostý brak. A teda mohlo to být obšírnější. Upřímně si musím najít další recenzi, která toho prozradí více. Několik odstavců o mechanikách, příběhu a mnoho dalšího prostě schází. Přijde mi z toho, jak když tomu chtěl dát recenzent tak 5, nejvýš 6 z 10, ale musel dát 7, aby to tak nějak zapadlo do hodnocení, co je na jiných webech.  Známka zkrátka neodpovídá textu, ze kterého je cítit akorát nepříjemná pachuť.

    • I když se redaktorů obvykle spíš zastávám, tady musím souhlasit, že je recenze dost slabá. Jako kdyby byl recenzent unavený a potřeboval to rychle nějak sepsat, klouzal po povrchu a nějaké věci vůbec nezmínil. Recenze u konkurence (kterou normálně nečtu), mi přišla lepší. I videoukázka zde byla vlastně fajn a informačně hodnotnější než textová recenze. Akorát si to tam moc nesedlo s hardwarem a kdyby to na něm bylo i recenzované, tak by nejspíš padla i nižší známka. Ale ta sedmička určitě není jen proto, aby to nebylo zdaleka nejnižší hodnocení. Vyšlo to na minutu přesně s koncem embarga, takže těžko mohl porovnávat, jak hodnotili ostatní. A přece jen je tam zmíněno dost věcí, co se autorovi líbily.

    • XXDarthVaderXX

      Recenze je názor člověka. Vždy je dobré přečíst více recenzí. 7/10 není špatné hodnocení, ale dne se to bere jako jisté minimum. Jen většina lidí si neuvědomuje, že 6/10 může dostat dobrá hra, která má nějaké ty technické chyby atd. Těch šestkových her už jsem pár dohrál(celkem dost) a pokud člověk překousl technické neduhy atd. Tak si hru užil, ale občas to chce vypnout a nemyslet na to. Recenze ti řekne na co se připravit. A třeba u série Assasins Creed počítáš s tím, že bez pádu do textury, hromady glitchů, jako kdyby to nebyla ta správná hra. Pokud si třeba vzpomenu na Rome II TW, tak to byla hra v době vydání, které bych s klidem dal 5/10 a přitom je to pro mě po hromadě patchů hra co by si teď s klidem zasloužila 9/10.  Jediná věc, která mi na recenzích v dnešní době vadí...review bombing.  Divím se, že nemám na Steamu ban, protože jestli jsem se někdy vyjádřil o někom hodně vulgárně, tak je to o těchto kre*énech. A s klidem mohu říct, že většina review bombingu je brečení menšiny, která si chce něco vydupat a pokud se podívám na jejich názory, tak jsou úplně mimo.

      • Slavik_Jenda

        Nejde o to, zda je 7/10 dobré nebo špatné hodnocení... Jde o to, že den má jen 24hod a dnes je obecně obsahu tolik, že musíš vážit jak naložíš se svým časem... V tu chvíli může být i 8/10ti málo, pro někoho možná i 9/10...

  • TheSuffering

    Ještě k tomu ovládání lodi, které recenzent tak sepsul. Na K+M se to ovládá naprosto normálně, stejně dobře jako Freelancer, Everspace 2, Galaxy on Fire 2 a další podobné arkády, žádný gamepad rozhodně není potřeba.

    A co se týče nepřátel, ty bych za "bullet sponge" rozhodně neoznačoval. Jen když jsem na levelu 32 potkal piráty, kteří byli 50/60+. Jinak jsem neměl problém a to mám body pouze v balistice + stealth. Od začátku jsem ale používal pušky (Grendel, Maelstorm, Orion, Equinox, Beowulf) a už posledních X levelů nosím pouze jednu zbraň (stejně jako ve Falloutu, na začátku sice munice méně, o něco později už nevíte, co s ní). Takže ze stealthu, headshot, jedna rána, game over, ale i při normálním boji v pohodě. Spíše je tedy otázkou, má vůbec smysl používat jiné zbraně? Protože pušky mi prostě přišly jako jiná liga (dostřel, zásobník, rychlost střelby, přesnost atd.). Možná to perky zlepší. 

    A nepřijde mi, že střelbou trávím hodně času, spíše naopak. Není problém dělat několik hodin questy a skoro nevystřelit. Záleží, do čeho se člověk pustí. A to se mi na tom vlastně líbí, když mě nebaví střílení, klidně běhám po planetách, těžím a objevuji. BTW už jsem si takhle sprostě ukradl z několika planet vesmírné plavidlo. 

    A tip na závěr, řekl bych, že se asi vyplatí co nejdříve investovat do spaceship perků, aby se člověk dostal k vyšším třídám lodí a lepším úpravám.

    • Já docela souhlasím, sám jsem měl problém ve Falloutu s tím, že podvědomě to člověk hraje jako FPS ale pod kapotou jsou RPG stats a když narazíte na nepřátele vyššího levlu (respektive vlezete někam, kde vzhledem ke své úrovni ještě nemáte co dělat) tak to nedopadne dobře.  

    • Neni to taky o nastaveni obtiznosti ? Napr. Skyrim na max obtiznost byla v podstate uplne jina hra.

      • TheSuffering

        Tak po další celodenní seanci na obtížnost hard stále platí, co jsem psal výše. Takže možná pouze very hard je trochu over the top.

      • TheSuffering

        To samozřejmě nerozporuji, pak si ale člověk nemůže stěžovat (ta neustálá debata, jak tedy rozumně zvýšit obtížnost namísto obligátního znásobení HP a damage u nepřátel). Já jako "casual" hráč mám zlatou střední tj. normal. A samozřejmě to pak asi souvisí se zvolenými perky. Ale rozhodněte nikdo nebude mít nedostatek střeliva. Co tak ale čtu, větší problém je vyšší obtížnost ve vesmírných soubojích, tam je to dost bez šance.

        Asi ale budu muset také trochu přitvrdit, prý je lepší loot.

  • No nevím. Z gameplayu mě to přijde jako looter shooter z vesmíru. A ta nemožnost přistání z vesmíru a všechno loading, loading, loading je snad vtip. Určitě pass. 

    • redicius

      Určitě pass. 

      Game. Game pass.

  • vonTossis

    V téhle diskuzi se snad každý těšil na to, až tu hru sepsuje a navíc jim recenzent ještě dál náboje. Díky té skupince, která už to hraje a sdílí i reálné dojmy. :-)

    • Já ne. Sice bych byl radši za "Bethesda dělá Outer Wilds" nebo aspoň "Bethesda dělá Outer Worlds" než za "Bethesda dělá No Man's Sky", ale fakt jsem doufal , že to dopadne dobře. A vlastně, nedopadlo to špatně, akorát mám pocit, že možná půl roku počkám na patche a tak. 

    • delO

      Nemyslím si, že to platí jen o čtenářích, ono to platí i o recenzentech. IGN třeba trolovalo Xbox s God of War, kdo chce, může si to dohledat. Na Bethesdu se dívá herní svět úplně jinak než třeba na Lariany, což jsou dlouhodobě miláčci a chyby se tam odpouští nebo zcela přehliží. Např. na konzoli BG3 v 60FPS modu hra běží od nějakých 28FPS až po 48 FPS v 1080p a všude se dočteš jen, jak moc se hra na PS5 povedla. WTF?! Bethesdě se pak vyčte vše, na druhou stranu Bethesda si za to může sama za nedodělané a zabugované hry v minulosti, takže ta optika teď je mnohem více kritická. 

      • vonTossis

        Souhlasím. Já jsem zrovna na Bethesdu taky dost vysazený, nejsem ani fanoušek Skyrimu, právě kvůli slibům a následným bugfestům. Starfield jde dost kolem mě, ale mám Game Pass, tak se těším alespoň na zkoušku. Může mě to jen příjemně překvapit. Tady mě ale šokovalo, jak moc velký "hate" jede od první minuty. 

        • lito

          mně se nelibí to pokrytectví na tom. Obě hry stojí stejně, ale budeme řešit technické problémy jen u jedné hry. Na PS5 má hra 40 sekundový loadingy, obrovské problémy v určitých oblastech jako Blighted Village, Druid Grove, act III samozřejmě nemá cenu ani zmiňovat, ale raději otestujeme první lokaci,  celkově pak zahrajeme na PC 4090 a pak dáme PS5 verzi 10/10. 

          • Možná je to taky o tom, jak jednotlivé firmy přistupují k případnému řešení nedodělků a problémů. Přece jenom u Larianů člověk ví, že naslouchají reakcím a snaží se na ně nějak reagovat - hra se vylepšuje, Lariani dodělávají věci, které podle některých ve hře chybí (epilog apod.) - ostatně podobně to fungovalo i u DOS 1+2. Je podle mě zcela evidentní, že BG3 bylo z důvodu konkurence vydáno trochu předčasně (viz komentáře, že poslední akt není hotový, Underdark apod.). Na druhou stranu víme, že Lariani to dotáhnout v poměrně krátkém čase do ideálního stavu. Pro forma to říkám v kontextu PC verze, PS5 nemám a nemůžu tedy hodnotit.

            Bethesda se svými sériemi (TES, Fallout) funguje jinak - v podstatě je takovým jejich trademarkem, že hry vycházejí z větší části zabugované ( i když i v tom se zlepšují, postupně), ale silně otevřené vůči modifikacím. Výsledek je takový, že Bethesda z velké části kašle na nějaké optimalizace, protože si je vědoma toho, že komunita si stejně hru opraví sama a přizpůsobí ji k obrazu svému. Poněkud cynicky řeknu, že leckdy opravy přímo od Bethesdy hru v jedné oblasti sice zlepší, ale pro změnu přidají další specifické bugy (říkal tu někdo pozpátku lítající draci???), kdy kdybych byl konspirativní teoretik, tak mám podezření, že to snad musí dělat schválně, jinak si to nedokážu vysvětlit. Mimo jiné tu taky narážíme na bugy, které se v rámci enginu přenášejí ze série do série a Bethesda je okázale ignoruje, i když o nich evidentně ví, protože už byly opakovaně řešeny.

            Obecně u her u Bethesdy podle mě platí pravidlo, že pokud chce člověk optimalizovaný, funkční a hratelný produkt, tak by měl tak rok počkat - pak si stáhnout 10-20 (dle vkusu každého soudruha) nejpopulárnějších modů z Nexusu, které vyřeší největší trable a potom si hru opravdu užije. Což nic nemění na tom, že až bude vycházet další díl TES, tak stejně budu mít předobjednávku..:-)) Naštěstí Starfield není úplně pro mě to pravý ořechový (sci-fi úplně v RPG nemusím), takže pro mě nebude zase tak velký problém počkat.

            • lito

              Ve finále je to ale pořád facka spotřebitelům, protože dostávají doporučení od novinářů na základě aktuální nálady a ne kvality portu a hru kupuješ teď a ne do budoucna.

              za mě je dost na prd dávat 10/10, aniž by celou hru hráli na dané platformě a ještě v případě, když se obecně ví, že ta hra má dost značné problémy po těch dvou aktech. Opět je to jen další selhání herní žurnalistiky.

              https://www.metacritic.com/publication/pc-games?filter=games

              Tady máme web pro příklad, dokonce je podezřelý názvem. PC Games, který dal tak obří hře 10/10 jen dva dny po vydaní na PS5. 

              Určitě to celé dohráli na PS5...

              • Derp_1337

                Reakce na příspěvek:

                "podezřelý ... dal tak obří hře 10/10 jen dva dny po vydaní na PS5"

                Nějak nechápu, co se ti nezdá na těch 2 dnech. Vždyť novináři často dostanou novinářskou verzi hry s dostatečným předstihem, aby hru stihli ohodnotit.

                Je to úplně běžná praxe, že novináři (a někteří influenceři) se ke hře dostanou dřív než obyčejní lidé.

              • Reakce na příspěvek:

                Tak ne, že by to bylo taková novinka, že? Typickým příkladem z minulosti, který mě napadá, byly orgastické výkřiky u Mass Effect 3, který byl sice tehdejší magnum opus společnosti Bioware, ale jeho zakončení (vida, ty asociace s BG3) dokázalo pro velkou skupinu hráčů zprasit celou trilogii. A jestli si pamatuju správně, tak pár nechutných hardwarových bugů (mimo jiné takové, které totálně rozhasily všechny savy - což se stalo například mě) tam bylo taky. A hodnocení 10/10 tehdy jenom lítaly.

                Skyrim - taky absolutní hodnocení jenom lítaly, pamatujete si na tehdejší optimalizaci pro počítače, kdy nešly ani přemapovat klávesy a zběsilý inventář? 

                Herní žurnalistika obecně dlouhodobě až na výjimky (Jason Schreier např.) se zejména s ohledem na pofiderní systém hodnocení nachází v systému skoro bych až řekl klinické smrti. Pro člověka, který ví, co si má z recenzí vytáhnout a je schopen redukovat některé nežádoucí jevy (např. hodnocení 0-10 se prakticky redukovalo na 5-10) to je do jisté míry zajímavý ukazatel, pro "amatéra" je to zkreslující pohled na hodnocení her, ve kterém se dost dobře nemůže vyznat.

                Vezmu - li to to v kontextu BG3. Dovolil bych si souhlasit s hodnocením 10/10 u PC verze. Ano, jsem si vědom toho, že třetí akt není úplně kompletní a zejména ke konci se vyskytují i různé HW problémy (podle všeho ale ne zásadního charakteru, tj. nejsou to bugy, díky kterým by hra nešla dohrát), ale s ohledem na celkový rozsah a kvalitu hry se domnívám, že si to takto vysoké hodnocení zaslouží. Pokud bych to převedl na stovkovou stupnici, tak bych to hodnotil 95/100. (pro forma, sám ještě v Aktu 3 nejsem, jedu relativně pomalu a hru si užívám, takže vycházím jenom z toho, co jsem načetl). U PS5 verze je to problematičtější - podle všeho je odladěná mnohem hůře (což bych zase připsal předčasnému vydání, primárně), takže nižší hodnocení, resp. zejména upozornění na fakt, že hra není odladěná, by bylo na místě. Ale tak zase....koho zajímají konzole u klasického RPG, že?...:-))

                • lito

                  Reakce na příspěvek:

                  jakou souhlas, jinak o hru je velký zájem o konzolích, přece jenom je to nejvíce mainstream CRPG, co jsem kdy hrál a to s velkou rezervou.

  • lito

    No, já mám pocit, že Starfield nikdo nechtěl recenzovat, tak pan recenzent si vybral černého petra. Po jedné fanboyské recenzi dostáváme jednu nechtěnou recenzi.

    Na Games.cz bylo super, že když vyšla nějaké velká hra, mohl ji na starosti dostal i externista. MGSV recenzovat Olejník, Witchera 3 Bohoněk atd. 

    Kde jsou ty časy...

    PS. Docela zvláštní mi připadá tagovat to opus mangum a pak to hodnotit 7/10.  😂

    • U Bethesdy, bud akceptujete jejich styl a pak se bavite, nebo ne a potom tam cloveka stve spousta veci.

      Trochu me prekvapuje, ze se neposunuli dal v te jejich snaze o ,,inteligentni,, NPC. Kdy se v predchozich dilech snazili nejak nascriptovat jejich zivot a chovani. Pokud jsem to v recenzi neprehlidl.

    • lito

      😂*magnum.

  • Fallout 4 je jedna z mých nejoblíbenějších her. Jenom na tom stavění jsem strávil moře času. Takže se na to těším, jak malej kluk. 

    • 0011

      Za mě je F4 dobrá hra, mám ve Starfieldu jenom pár hodin, ale srovnání je dost nešťastné, tohle je prostě svoje, není to "fallout/skyrim ve vesmíru" přestože to autor v recenzi tvrdí. Je to rpg střílečka, z jeho pocitu zbraní mám dojem že čekal noscope 360 cod experience a protože to tak není tak je to fallout ve vesmíru...

    • michaelfoucault

      Je mi tě nesmírně líto ☹.

      • V pohodě, nemusí, já se mám skvěle. 

  • Já teda absolutně nechápu, že v článku není žádné srovnání s No Man's Sky...

    • ravux

      Protoze proc? Protoze jsou obe hry "z vesmiru"?

      • Třeba... Námět a plno prvků je na první pohled velmi podobných, klíčové rozdíly mezi "vesmírnými" hrami ale budu muset hledat v jiných článcích, co už. Místo toho jsem se dozvěděl všechno o Bethsedě a o hrách, které s tématem vůbec nesouvisí :D

  • Žádné překvapení, někde jsem tu již psal že to odhaduji tak na 7/10 😅🥲 A také to že až se do hry konečně pustí modeři, tak si klidně zaslouží i o stupeň vyšší hodnocení.

    Njn, Bethesda na to jde lišácky ...nechává modery aby jim zadarmo dodělali hru 😅😃 Celkem rozdíl oproti Larianu, mohli by si z jejich přístupu brát příklad (a to i přestože Akt 3 opravují za pochodu a desítková hodnocení jsou extrém, tak oproti mrtvě vypadajícímu nudnému Starfieldu je to neutuchající akční jízda 😅).

    BG3 je tímto nejspíš blíže zisku ocenění hra roku 😄

    • BG3 si zahraju tak za rok až vydají nějakou definitivní edici, a Starfield tak za 3 roky, až to modeři dodělají

      • Já se na BG3 chystám na Vánoce jelikož už by mohl být dodán veškerý obsah který slibují. Ale máš pravdu že definitivní edice může přinést kýžený zážitek ze hry. 

        DOS2 bylo v definitivce také značně lepší. Ostatně i Disco Elysium bylo ve Final Cut verzi perfektní především díky dabingu jenž té hře přidal neuvěřitelně na síle.

        • twicer

          To si počkáš, na Vánoce budeš rád když stihnout odladit bugy, o nějakém dalším obsahu nemůže být vůbec řeč.

          • No, vzhledem k tomu že stihli vydat již druhý očekávaný velký patch bych nebyl tolik skeptický 🙃 

            • twicer

              Záleží co od toho čekáš, zda víc obsahu, nebo úpravy zpříjemňující hraní. Po těchto prvotních velkých updatech si prý berou dovolenou a až poté začnou teprve tvořit něco dalšího.

              • Reakce na příspěvek:

                Nevadí, počkám si. Přes to vše co jsem zkoušel hrát jsem nakonec skončil u střílečky Fallout 4 jenž má několik málo na oko udělaných RPG prvků 😅 Celkem si tu hru užívám díky sbírce modifikací nazvané Such Fallout 4 🙃 Popravdě je to poprvé co to snad díky pořádným modifikacím dohraju 😄

                Tuším že v podobném stavu bude Starfield jenž se vyplatí hrát také až za několik let až na něj budou dobré vzájemně kompatibliní modifikace 😄

                • twicer

                  Reakce na příspěvek:

                  Rozumím. U Falloutu hraje prim ta postapo atmosféra.

                  Já si to rád skládám sám, ale je potřeba vědět, kdy přestat a začít reálně hrát. ^^

                  Mody vylepšující settlements jsou supr, (už před 2lety, uf) když jsem si dával kompletní průchod tak jsem strávil pár desítek hodin na Red Rocket pumpě.

        • Definitivní verze DOS1 byla podstatně líp vyladěná a vybalancovaná, narozdíl od vanily jsem se vůbec nevztekal. DOS2 to samé, ale ještě lepší (btw poslední Act druhé DOSky stál taky za prd, stejně jako BG3). Po těchhle zkušenostech nechávám BG3 taky odležet minimálně rok.

          • twicer

            Nemyslím si, že roční odložení něco změní na posledním aktu bg3, už svou koncepcí je takový jaký je, drobné úpravy ztoho nic nového nevytvoří.

            Nechci spoilovat, já si ho osobně dost užívám, ale lhal bych, kdybych zněj neměl jiný pocit než ztěch předchozích.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit