Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • walltar
    Jinak jsem přemýšlel, jak se může zlepšit SDE pokud se použije 1440p displej na CV1. A napadlo, mě, že by se mohl zlepšit celkem hodně.

    Protože dneska na DK2 máme pentilní displej ... http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-note-3/preview/phone/samsung-galaxy-note-3.jpg a ten není zrovna nejlepší v eliminování SDE + trpí příšernou pixelací červené a modré. Je super pro mobily, ale pro VR je to hroznej nápad.

    Pokud by v CV1 byl 1440p displej s normálním uspořádáním bodů + by se jim podařilo minimalizovat černé místo mezi pixely, tak by SDE nemusel být takový problém, jaký je teď.

    A kdyby se ještě použila nějaká lehce difuzní fólie, tak si myslím, že to už může být vcelku použitelné. Dokonce jsou lidi, kteří tvrdí, že 4K displej 1. generace by mohl být horší, než 1440 displej, který bude dostupný při launchi CV1.

    A nakonec je tu možnost, že OR bude mít vlastní displej, který Samsung vyrobí na zakázku .... 1440, zaoblený, s minimálním černým prostorem mezi body. No uvidíme co z nich nakonec vyleze, ale teoreticky by už i 1440 mohlo být použitelné. I když tomu až tak nevěřím. Ale podle lidí, kteří zkusili ten Samsung VR s 1440p mobilem, tak sice je rozmazaný, ale na SDE si nikdo moc nestěžoval.
    • Ty OR VR hodně sleduješ. Mohl by si prosím dát aspoň hrubý přehled FPS při hraní na běžném monitoru a při hraní s OR VR? Zajímalo by mě, jak moc ve skutečnosti je VR náročná na HW.

      Například já mám 3D monitor a četl jsem, že hraní ve 3D velmi radikálně sníží FPS ve hře, ale např. ve Skyrimu jsem kupodivu s různými texture packy neznaznamenal nějaký opravdu radikální pokles FPS. Mám i5 2500K 3,4 GHz, GTX 660, SSD, 12 GB Ram.

      Já se na VR dost těším - hlavně že se budu koukat na různé dokumenty (třeba prohlídky památek apod.). U her bych rozhodně chtěl vyzkoušet hry s kabinou (vesmírné simulátory, letecké, závodní hry).
      • walltar
        Není tam až takové zvýšení náročnosti ... většinou stačí pohnout s nastavením z Hight na Medium. Rozdílu v kvalitě si až tak nevšimneš, ale posune to většinou FPS na těch 75.

        Ve skutečnosti renderuješ jen 2x polovinu toho rozlišení. Ale je potřeba, aby tvůrci zabudovali do hry optimalizaci, která ořeže to co nevidíš.

        Já mám HD7970, 2550K, 8GB ram, SSD ... a Elite třeba se dá hrát na riftu i na high, když se trošku sníží kvalita stínů. Jen ve stanici je pokles, ale tam nemá pry 75FPS nikdo ani na 2D monitoru.
        • Tak je mi jasný, že když na tom budou makat více, zlepší se optimalizace a tak.

          To není úplně špatné. Díky za info. Takže řeči, že to bude chtít brutální výkon a dva titány v SLI jsou spíše blbost? Tak bych to chápal.
          • walltar
            Pokud budeš hrát, na 1080p, a případně snížíš detaily (což se díky tomu rozlyšení projeví celkem málo) tak je to blbost.

            Myslím, že s jednou highend grafikou (SLI ani nejde u VR použít), která bude k dostání při vypuštění riftu, to bude bez problému. I pokud bude mít CV1 1440, nebo 1600.
            • walltar
              Není to poprvé ani naposled ... rozlišení je jedno ze slov, které nejsem skoro nikdy schopný napsat napoprvé správně. Dřív jsem ještě míval problémy se slovem vidět ... a to vydět vypadá extra blbě.

              Dneska už mám sice opravu chyb v FF, ale stejně to někdy uteče. *1*
            • Vzlykat, lysý, "rozlišení" ;-) (Není to poprvé, takže pro vaše dobro na to upozorňuju ;)
      • Spades
        Teoreticky by se nemělo jednat o velký pokles, protože se sice scéna renderuje 2x, ale na drasticky menším rozlišení. Přecejen nemáš 2x FullHD scénu, ale 1 FullHD display, kde jsou 2 scény a černé okraje.
        • GlaDOS
          Já to chápu tak, že scénu 2x vykreslíš v plném rozlišení do dvou RT a ty následně použiješ při vykreslení finálního obrazu do Riftu s využitím deformačního shaderu (a určitě nějakých dalších).
          • Ne, viz vejs, renederujes v polovicnim rozliseni, jenze to je mnohonasobne narocnejsi, nez renederovat (pri stejnym teoretickym FPS) jednu scenu.

            Zjednodusene, neni pravda, ze by GPU, ktery da v HDcku 100FPS, dalo pri renederu v polovicnim rozliseni, ale dvou scen, 50FPS/scenu. Da vyrazne min. Samo, ciste teoreticky je tohle idealni uloha pro SLI - kazda karta bude renederovat svoji pulku obrazu.
            • 2C-BEAM: Chorej ses maximalne ty, kdyz mas 2 oci, kazdy muze videt zcela jiny objekty a zcela jinej obraz. Nikde sem nepsal, ze to je 2x narocnejsi, nauc se cesky ... napsal sem, ze je do narocnejsi, nez generovat dvojnasobny FPS jedny sceny. A to o dost.

              A vyzkouset si to muze kazdej, staci si zapnout anaglyph. Fps nepoklesnou na 1/2, ale spis na 1/3 - 1/4.

              ---
              Posraty 20 let nefunkcni fotrum tistali neumoznuje reagovat v tomhle stromu jinam
              • C-BEAM

                Reakce na příspěvek:

                " kdyz mas 2 oci, kazdy muze videt zcela jiny objekty"
                *1* ty si neni normálný, takže ak sa na jeden objekt pozerám striedavo lavým a pravým okom tak sa pozerám na 2 objekty ? *1*

                "Nikde sem nepsal, ze to je 2x narocnejsi, nauc se cesky"
                ale písal, toto bola tvoja reakcia na 3 Titány: "Jenze ty to budes muset pocitat 2x, takze tech titanu potrebujes 6 " takže česky sa musíš naučiť skôr ty. *1*
            • Spades
              X můžeš si to zkusit sám. Najdi si starou hru, třeba Unreal, kde jsou zrcadla, které renderují scénu 2x. Změř FPS, stáhni rozlišení na polovinu a znovu změř FPS.
              • C-BEAM

                Reakce na příspěvek:

                aby sme boli korektní pokles nastať môže pokial v tom odraze vidíš podstatne zložitejšiu scénu ako je okolo zrkadla, to ale nie je prípad oculusu, tam sa to síce môže stať tiež ale iba vo velmi malom priestore na okrajoch a bez citelného poklesu framerate. Hovoriť niečo o dvojnásobných nárokoch je choré.
            • Meles picoviny ... karta musi spocitat viditelnost, to pri renederu kontinualniho jednoho obrazu muze vsemozne redukovat, pokud pocita druhou, posunutou scenu, musi to zvlast pocitat pro ni, zvlast nacitat textury ... takze nemel picoviny a zjisti si, jak to funguje.
              • C-BEAM

                Reakce na příspěvek:

                čo to zase kecáš ? *1* veď ty vôbec nemáš predstavu čo vlastne píšeš. Prečo by mal znovu naťahovať tie isté textúry ktoré už má v pamäti ? sú to tie isté objekty, tie isté koordináty textúr ako i textúry samotné, že ich kamera zachytáva z mierna odlišného uhla nemá na výkon žiaden dopad, tie tvoje "redukcie" prebiehajú v oboch záberoch, o nič neprídeš.
            • Spades
              Co to meleš? Celá náročnost renderování je per pixel. Všecko co grafika počítá je dáno na jednotlivé pixely. Pokud máš polovinu pixelů = poloviční náročnost.

              Pokud renderuješ stejnou scénu 2x, je to jen o tom, že renderuješ.Všecky assety už jsou načtené do VRAM, takže jde jen o to to vyrenderovat, takže teoreticky by zde neměl být ŽÁDNÝ pokles. Ten pokles tady ale je, kvůli deformaci. Né kvůli tomu, že renderuješ 2x.
          • Spades
            Nemá smysl kreslit obraz ve vyšším rozlišení. Tomu se pak říká supersampling a jediné čeho tím dosáhneš je AA, které se dá řešit méně náročnou cestou.

            Pokud máš například FullHD display, renderuješ 2x 960*1080 obraz a na něj aplikuješ deformační filtr. Jde to vidět, protože kdyby to bylo plné FullHD pro každé oko, obraz by byl zúžený, což není.

            Druhá věc je jak je to s nativní podporou a s custom drivery. U nativní podpory nemusíš ani renderovat celý obraz, stačí deformovat obraz před renderováním a nemusíš ani renderovat ty černé pixely. Samozřejmě u custom driverů se nastaví rozlišení na 960x1080 a deformuje se až po renderování.
            • Spades
              Určitě se kreslí 960x1080. Pokud se podíváš na video z Riftu, vidíš, že nejsou zobrazeny všechny pixely. To protože ty pixely, které by tam byly jsou právě po deformaci na hromážděné v té viditelné části.

              Myslel sem to tak, že by si upravil kameru aby byla rovnou deformovaná. Není to tak těžké udělat.
            • GlaDOS
              Nevím, jestli se vykresluje přímo full HD, ale rozhodně je to víc než 960*1080. Jinak by byl displej z velké části nevyužitý. Proto se vykreslí víc a po deformaci to lépe zaplní displej Riftu. Ten poslední odstavec moc nechápu. Jakým způsobem chceš deformovat obraz, když ještě není vykreslen?
      • ta narocnost je dana prave rozlisenim tech monitoru + nutnosti dosahnout vysoke obnovovaci frekvence...takze ciste jednoduse, kdyz spustis hru ve 100 fps na 4K monitoru, tak mas cca dostatecny komp
        • Nemas, protoze ten obraz musis renederovat sice v "polovicnim" rozliseni, ale 2x a to znamena, ze vykonu potrebujes jeste podstatne vic.
    • C-BEAM
      keby sa im podarilo obmedziť medzery medzi subpixelmi to by bolo samozrejma fajn ale SD to nevyrieši, keď sa pozrieš na svoj lcd najviac vnímaš hlavne veritikálne pruhy spôsobené tým, že medzi tmavým modrým a jasným zeleným subpixelom je veľký kontrast a tento jav tu bude vždy aj keď medzi nimi nebudú existovať žiadne čierne medzery.
      • walltar
        A co kdyby se subpixely prostřídali? Že by byl RGB, pod ním GBR a pod ním BRG ... To by zrušilo ty vertikální pruhy. Btw ... možná bude mít CV1 1600px

        Tohle je video z toho 1440 mobilního VR https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kLTJx7P-yTA

        A tohle by mělo být DK2 https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HLRB4PL8l-M
        • Ty pruhy tam mas kvuli technologii vyroby, stridat to = ten display by stal o 3 rady vic. Uvedom si, ze s pruhama funguje kazda tiskarna, to ze ty prouzky nevnimas neznamena, ze tam nejsou. A vyroba LCD = defakto tisk.
          • C-BEAM
            a čim iným by to malo byť ak nie technológiou výroby ? a nie, lcd s inými typmi matíc nestoja 1000 x viac :) Pokial je zachovaná hustota bodov, zmena v rozložení subpixelov pomôže iba čiastočne, problém neodstrání, tak ako ho neodstránila matica v dk2.

            A tlač - pokial by si porovnával rovnakú hustotu pixelov je sieť viditelná v oboch prípadoch, v lcd je tento efekt umocnení podsvietením.
        • C-BEAM
          striedanie by pomohlo, vertikálne línie by zoslabli ale zase by sa zvýraznili horizontálne. Ja skôr dúfam, že sa stane zázrak a CV1 príde so 4k + jemný diffusor... do vydania sa môže stať hocičo.
          • walltar
            4K si myslím, bude nejdřív na CV2. CV1 bude mít na 100% 1440p, nebo 1600p ... Protože prostě ten panel teď není. A aby byl na CV1 tak už by teď musel nějaký takový panel existovat.
            • Spades
              Knoxx:
              Pokud budeš na 4K hrát v 2K, tak nic nepoznáš, protože 4K je přesně 4x 2K, čili na každý pixel budou 4 pixely. To zajistí, že nepoznáš rozdíl mezi obrazem v 2K na 2K monitoru a 4K monitoru, ale v Riftu to poznat bude, díky absenci SDE.
            • C-BEAM
              Knoxx: kvalitu výstupu to nijak zásadne neovplyvní, väčšina to ľudi to nijak nepozná ale výrazne obmedzenie SD efektu bude poznať každý. Takže nie, nie je to blbosť.

              a na to ktoré hry a pri akom fps je možné hrať s hi-end kartami stačí zájsť k Tomovi a pozrieť si ich obsiahle a prehladné grafy ... alebo ti to robí nejaký problém ?
            • Hanzales
              No nedivil bych se, kdyby i všichni pánové zainteresovaní do vývoje téhle prima hračky neřešlili stejné a možná i komplikovanější otázky :) No a za dalších 5 let se těm otázkám budou všichni zpětně smát a my ostatně taky, pač budeme mít na hlaváh Oculus V4 s rozlišením "RealTM" :) Nějak se tam ale dopracovat postupně musíme.
            • Vím o čem mluvíte tak snad je v riftu LCD displej nebo teda oled to je fuk prostě mi přijde blbost tam cpát 4k displej kterým vyřešíš sice jeden problém(budou menší mezery mezi pixely), ale budeš tam zas muset hrát hry v menším rozlišení než je nativní, což je na kvalitě obrazu dost poznat.
            • walltar
              Knoxxy, mi nemluvíme o LCD ... mluvíme o Riftu. To 4K bude potřeba hlavně kvůli zrušení screendoor efektu (pokud se jim to nepodaří vyřešit jinak). Bude mnohem lepší jet 1080 na 4K monitoru, než 1080 na 1080 monitoru.

              A za pár let budeš moct klidně provozovat rift, na 4K. Ale s 1440, nebo 1600 monitorem budeš muset za pár let koupit nový rift, který bude mít nový 4K displej.

              Jinak ani 2K, ani 4K rift se nebude pyšnit nějakou extra ostrostí ... na to budeš muset počkat na 8K rift.
            • Hanzales
              C-Beam: Ale já mluvím o desktopu a aspoň trošku masovějším rozšíření. Prostě aby si člověk koupil středně lepší mainstream GPU a CPU a stíhalo to nové hry v tom 4K renderovat s dostatečnými FPS. Na nějakém nadupaném Hi-endu by to asi zase až takový problém nebyl, ale kolik z nás v příštím roce bude mít PC které by to 4K rozlišení stíhalo s vysokými FPS (ideálně aby to nepadalo pod těch 75, respektive 90 FPS) Třeba u takového pCars ani nemluvě. Neříkám, že by to nešlo, ale pro trošku masovější rozšíření, byť za rok je těch 1440p, potažmo 1600p asi imho ideální. Důležitější u té CV1 bude myslím (jak říká waltar) provedení toho displaye,nežjeho rozlišení.
            • Jaká GK ti utáhne 4k rozlišení alespoň v 60 fps?? A nižší rozlišení než nativní je na LCD rozmazaný hnus.
            • C-BEAM
              Knoxx: nie neuvedomujem si pretože existuje. A to že máš 4k display neznamená že musíš hrať v 4k.

              walltar: to by nemusel byť veľký problém, 4k 90hz tu poďla mňa budúci rok určite bude je otázkou či to stihnú alebo nie. Takisto tomu neverím že bude v Oculuse, preto o tom píšem skôr ako zázraku ak sa to stane. Uvidíme...
            • walltar
              Nestačí jen 4K displej ... potřebuješ 4K displej, který by byl chopný podporovat 90Hz, neměl obrovský input lag a správný refresh bodů.

              Ale prostě počítej s tím, že CV1 4K nebude ... já bych taky byl šťastný, kdyby bylo. A co se výkonu týče, bych si do toho prostě pustil 2K video, jak do DK2, ale myslím, že ani když nějaký panel bude do půl roku, tak ho nestihnout zakomponovat do finálního výrobku, který se musí začít vyrábět nějakou dobu před uvedením na trh.
            • Uvědomuješ si, že neexistuje aktuálně grafická karta, která by utáhla hru v 4k rozlišení s rozumnými FPS ?? A jelikož mezigenerační nárust výkonu grafických karet rozhodně není v procentech nijak závratný, tak to nemůžeme v oculusu čekat 4K displej ještě pár let..
            • C-BEAM
              Hanzales : Samsung plánuje výrobu 4k displayov pre smartfóny už budúci rok. A 1440p aj keby bol neviem ako custom je jednoducho málo, treba si uvedomiť že pri zornom uhle okolo 110 a viac je 4k skôr minimum, 8k dobrý kompromis a až 16k ako ideál. Preto dúfam, že CV1 začne práve tým minimom.
            • C-BEAM
              prečo by musel existovať ? je to len zobrazovadlo, nič prečo by sa musela výrazne meniť konštrukcia alebo niečo na hw/sw báze. Bude záležať od výrobcov panelov a toho či bude od zákazníkov alebo vplyvom konkurenčného boja existovať tlak na vývoj 4k pre smartphony. Ja myslím, že do pol roka to príde... vývoj v tejto oblasti je strašne rýchly.
            • Hanzales
              Tu 4k verzi a HW který by to dostatečně utáhnul a nestál majland taky nevidím na příští rok, spíše tak 2-3 roky. Ale pokud by na přesrok nějaký ten 1440p custom display s úpravami přímo pro potřeby toho VR byl, bylo by to určitě labužo. Stačila by jen nová grafika v ceně zase kolem 5k a ten rift za 8k a investice vs zážitek ideální :)
  • mam nove SDK,po tej strasti co som si s tym vyskusal si myslim ze asi Sony predbehne oculus, zial
    • Súhlasím, mali napísať jasne, že SDK2 nie je kit určený pre idiotov *4*
  • Ahoj, kdyby nahodou nekdo s prichodem DK2 prodaval DK1, prosim, ozvete se mi, dik :) uz to zkratka nemuzu vydrzet a DK1 mi jiste bude prozatim stacit.
  • spook.y
    Myslím, že Oculus má před sebou ještě hodně dlouho cestu než bude použitelný do běžného provozu, ale konečně něco revolučního co jednou změní herní svět(možná :D). Jsem fanda leteckých simulátorů a na ně bude Oculus jako dělaný. Jen doufám, že mi nebude blivno až si to jednou nasadím.
    • Zbytečný mít oculus. Když se pořádně podíváš na kickstarter zjistíš, že máš jedinečnou možnost podpořit projekt, díky němuž si budeš moct vyrobit papundeklovej kokpit doma a to zcela jenom z papíru!!!
      • walltar
        A papundeklovej kokpit nahradí Oculus jak? *1*

        Protože pokud se neobložíš nějakou kopulí s 3D promítačkama tak si pořád limitovaný jedním 2D monitorem.

        Ale jinak myslím, že OR + Přenesení rukou do hry (např pomocí leap motion) + kokpit, který by byl stejný jako ten ve hře by bylo optimální řešení. Měl by si jak 3D, které tě ponoří do hry, tak feedback při mačkání tlačítek.
  • Jen aby ta bublina nesplaskla dříve, než vyletí do světa.
    • walltar
      Otázkou je, jestli je tu nějaká bublina?

      Po tom co jsem to zkusil, tak můžu říct, že i se všema potížema a nedodělkama je to ten nejlepší zážitek, který jsem při PC hraní zažil.

      Člověka hned omrzí hrát na normálním monitoru. Ten pocit toho, že je člověk ve hře je prostě něco co by si měl každý vyzkoušet. Když třeba sedíš v kokpitu a cítíš, že tam upravdu jsi, že bys mohl natáhnout ruku a chytnout se madla co máš nad hlavou. Nebo, když prolítáš do stanice, tak ten otvor má skutečnou velikost ... není to jen 2cm plochá díra na monitoru.

      Já v tomhle prostě vidím budoucnost hraní, jak se vylepší displej a sníží váha celého headsetu. A nevidím, proč by někdo, kterému se z toho nebude dělat špatně chtěl hrát jakkoliv jinak, než v tomhle pohlcujícím VR. Prostě je to v každém ohledu lepší, než monitor, 3d monitor, velká televize, projektor, nebo 3monitory v eyefinity (jakmile se vyřeší problémy se screendoorem).
      • Už teď, kdyby DK2 netrpělo screendoor efektem, tak by se dalo považovat za CV1. Tohle až podchytí, tak bude hotovo. Vše ostatní jako váha, doladění SDK, softu, podpory od výrobců gk, atd., bude povětšinou v datum vydání plně funkční nebo o mnoho lepší, než je nyní. Takže budoucnost vidím docela pozitivně.

        O bublině mluví jen lidi, kteří to neměli na hlavě. Samozřejmě s pořádným demem/hrou jako je Elite, HL2, Alone in the Rift, Cyberspace, Quake 2, Duke 3D :), Sight Line, Titans of Space, Technolust, LFS a pár dalších. Ale i těchto pár věciček člověka zabaví víc, než cokoliv jinýho na běžným monitoru. Ten potentiál z toho zařízení jenom čiší.

        Jen bych doplnil, že ve článku neustále opakovaná nutnost změny primárního displeje a další problémy se spuštěním dem po chvilce odpadnou. Stačí si s Riftem trochu pohrát a člověk už pak ví, jak na to. Ale jo, pro klikače to ještě není.

        Za mě je zatím nej Elite, když má člověk pořádnej HOTAS *3*
        • Tech lidi co melo na hlave VFX jsou miliony ... a jak to dopadlo? lol tohle dopadne presne stejne.
          • wenceslaus
            Protože proč? Pleteš nesrovnatelné (OR je dál a má opravdu mnohem, mnohem lepší předpoklady).
            • A taky VFX zkusilo pár desítek tisíc lidí a to dost možná přeháním. Jsem jedním z nich a troufnout si srovnávat VFX s Riftem, to chce mít v kebuli hodně vypatláno. Ale panáček očividně jen provokuje. Máma mu totiž nechce Rift pořídit :D
      • Jop .. lidi chodej do vsemoznych 4/5/... D kin, taky rikaj ze to bylo uzasny ... ale pak si doma pustej svoji 3D televizi v 2D rezimu, protoze nevidej duvod, proc by meli neco mit na hlave ...
        • Srovnáváš jablka s hruškama ... 3D v TV nebo v sebelepším kině se neblíží 3D v Riftu ani ke kotníkům ...
          • To mas pravdu, protoze to kino ho o nekolik radu prevysi ... stacej ti titerny brejle, a mas pokryty cely zorny pole ... a jeste se to s tebou i hejbe, to sem zvedav, jak oculus udela.
            • wenceslaus
              Trolíš...
      • Nerozumuj porád :)
  • mx0r
    Ja sem-tam, ked mam cas, hraval Elite: Dangerous na DK2 a ten je uplne v pohode, tesim sa na X-Plane, ktory snad bude coskoro... minule som vsak skusal HL2:VR a bolo mi z toho celkom blbo (a to nemam nauseu nikdy v realite); pomer cca 4 minuty hrania HL2, 4 hodiny neprijemneho pobolievania hlavy... ciastocne ale za to moze asi aj to, ze mi z nejakeho dovodu zadrhavalo otacanie sa... pricom vsak detekcia pohybu DK2 fungovala, lebo sa dalo korektne rozhliadat...
    • jnsCZ
      U HL2 úplně ten stejný problém, myslím že je to dáno tím, že máme určité návyky, jak hrát FPS hry - tzn. hodně pohybu, skákání, rychlé míření, a to není s virtuální realitou moc kompatibilní. Asi nejlepší střílecí zážitek jsem měl s Quake II, který jsem ovládal xboxovým ovladačem. Díky analogovým páčkám je pohyb plynulejší a lépe se ladí rychlost běhu do různých směrů.
      • walltar
        Si myslím, že na OR bude potřeba jiný druh stříleček ... taktičtější, pomalejší a realističtější.

        Věci ve stylu army ... Celkově už jen způsob jak se v fps často postava pohybuje by mohla lidem dělat problémy. A chce to nějaký nový ovladač ... celkem bude zajímavé s čím příjdou přímo lidi od OculusVR.

        Celkem zajímavé je tohle, ale to moc na hraní u PC nevypadá. https://www.youtube.com/watch?v=oWxiURvaJe4
        • C-BEAM
          hrať týmto štýlom R6:raven shield ... za to by som dal všetky prachy.
          • vorton
            Hlavne ten level s vilou pri zapade Slnka by v tomto iste vyzeral dobre.
  • Boze boze ... absolvoval autor tohodle plku aspon prvni hodinu fyziky? Zjevne nikoli ...

    Autore, jako dlouho ti vydrzi .ebilni foun, kdyz na nem budes gamesit? Hodinu? A jak dlouho ho pak dobijis? Dve, tri hodiny? A to neni pri tom gameseni aktivni sit, ze? Pokud se ma aktivne prenaset stream obema smery(radove 180MB/s pri 30FPS nekomprimovanycho videa), tak by to tvoje "idealne bezdratove" a "obcas dobijene" zarizeni vydrzelo bezet tak 1/2 hodky pripadne by vazilo par kilo s baterkama. Pravda, vyresi se tim samo "od prirody" bliti nekterych uzivatelu, kdyz jim do nedovoli hrat dyl ...

    A dalsi vec, pokud se mezi devkitama meni API, tak se vyvojari na vyvoj leda tak vy.... Proc by meli probuh neco vytvaret, kdyz to s pristi verzi muzou cely predelavat ...

    Ve finale, kolik ze to vazi s rozumnejma (=uzavrenejma) sluchatkama? Aha, ze by prakticky stejne, co ty "pokusy z 90tych let"? A neni asi tak o rad lepsi napad, to integrovat?
    • Ad SDK: Väčšina hier alebo dem podporujúcich VR beží na herných engine-och Unreal Engine 4 a Unity 5. Tieto majú natívne implementované SDK pre Oculus Rift, ktoré pravidelne aktualizujú. Takže by malo stačiť hru prekompilovať s novšou verziou daného engine-u a malo by o byť. Viac času potom zaberie testovanie a oprava problematických častí. Hlavne ak príde nová featura ako positional tracking a pod.

      ad 90te roky: to chceš vážne porovnávať s riešeniami starými 15 rokov? :-)
    • Spades
      Už jsou tady prototypy bezdrátových napájení pro velké LCD televize. Proč by to nešlo použít na Oculus? Jediný problém vidím v tom, že by ti to procházelo hlavou.
      • O bezdratovym napajeni nepadlo ani slovo, ale kdyz uz to vytahujes, tak kuprikladu takova nabijeci podlozka pro mobil, ma ucinnost nekde kolem 20-30% Tudiz pokud potrebujes pro nabijeni mobilu 10W, tak ta nabijecka papa 30W, a to mas ten mobil polozenej primo na ni. S kazdym centimetrem vzdalenosti to rapidne klesa.

        Mimochodem, schvalne zapremejslej na tema, proc ma takovej beznej TV vysilac 100kW ... a kolik tak asi nachytas na antene, vzdaleny klidne jen par desitek metru (coz si muzes v realu otestovat). Takze jo, porid si domu par kW vysilac, abys moh provozovat v metrovy vzdalenosti oculus ...
        • Spades
          Podívej se na toto video prosímtě. Nejlépe na 7 minut a dále. Pŕipadá ti to jako několik kW vysílač?
          http://www.ted.com/talks/eric_giler_demos_wireless_electricity
        • C-BEAM
          to snáď nemysliš vážne s tým vysielačom.
          • A mas k tomu neco nebo jen plk? Na kazdy antene lze zmerit vykon, ten je danej vzdalenosti od zdroje a pochopitelne parametrama anteny. Protoze na preneseni signalu staci 00 prd, tak to ze jde o pidihodnoty neni problem. Na provoz hodinek to dokonce staci i energeticky.

            Bezdratovy nabijeni neni nic jinyho, jen se to pouziva na velmi kratkou vzdalenost. Cim dal od zdroje, tim vetsi vykon musis vyzarit, aby to fungovalo. Samo, nektery casti spektra jsou vnodnejsi vice, jine mene. Tesla realne testoval prenosy kW ... existujou projekty solarnich elektraren na obezny draze ... potiz je, ze prenest dostatecne rozumny vykon = vyhradit nekde na zemi stovky km, kam nebude smet vkrocit nic zivyho.
      • GlaDOS
        Hlavou ti prochází elektromagnetické záření neustále. To není tak, že bys měl na hlavě televizní vysílač. Data z gyroskopů nebudou potřebovat moc velkou šířku pásma.
    • jnsCZ
      Ahoj x, tady je autor. Mobil vydrží při hraní nějaké dvě hodiny, protože kromě svítícího displeje je tam třeba taky čtyř či osmijádrový procesor a grafický čip, které docela dost žerou. Oculus je jenom zobrazovadlo, nic nepočítá (pokud nepočítáme data sbíraná gyroskopem).

      Ale ok, budeme počítat s tím, že nikdo nikdy nevynalezne nic jako úspornou bezdrátovou technologii, nízkonapěťový displej či akumulátor s násobně větší kapacitou, než mají ty současné, a tím pádem vlastně už ani od Oculusu nic víc chtít nemůžeme ;)

      Vy jste se v první hodině fyziky učili o tom, proč a jak dlouho vydrží mobil při hraní her běžet na baterku?
      • Nazdar autore ... a ty zjevne netusis, ze prenos dat bezdratove, je zdaleka energeticky nejnarocnejsi operace? A ty znas nejakou (existujici) technologii, ktera umi prenaset 180MB/s ? Nebo jeste radove vic pri vetsim rozliseni? Mobil kterej vydrzi dve hodiny sem jeste nepotkal, vetsina mobilu ma problem vydrzet hodinu. Ostatne, vetsina tech uber khuull placek nevydrzi 1/2den ani v iddle.
        • jnsCZ
          Čau x! Takže protože to dneska neexistuje, tak to nebude existovat třeba ani za dva roky? :) Okej, no...
          • no ... pokud zmenis fyzikani zakony, tak trebas bude ... no ... do ty doby ti doporucuju realne zjistit, kolik da takova obycejna vec jako Gckova WiFi (54Mbit), to te nebude moc stat, a muzes si to testnout doma na stole. Sem vazne zvedav na tve vysledky ...
        • C-BEAM
          o to sa vôbec neboj, už sa objavú wireless riešenie schopné prenášať 4k na 60GHz. Čo sa týka batérie, videl som už pomerne malé 6000 mAh batérie ktoré by oculus na tie 3-4 hodiny bezproblémov utiahli...
          • lol ... jiste, na kolik pikometru? Asi tak stejne jako vsemozne 300Mbit wifi ... ze ...

            6Amperhodin .. .hmm, to je slusna baterka do motorky, vazi tak ... 2-3kG.

            Bavime se o realite, nikoli o scifi ... takze subprostorovy prenos a prenosne termonuklearni reaktory vynech.
            • C-BEAM
              X: imbecil je skôr ten čo zaspal tak 10 rokov vývoja a tvrdí, že 6A baterka musí mať 2-3 kg. Takže vítam ťa v roku 2014, kedy sú do smartphonov dostupné 4000mAh baterie ktoré vážia pár desiatok gramov.
            • Aaa imbecil co nevi, ze 6000mA === 6A ... tady nekdo neabsolvoval ani materinku co?
            • Spades
              Běž se vyšetřit ty retarde 6 MILIampér hodin.
      • walltar
        Vidím, že autor ještě nezná místního myslitele pod jménem "X". *1*
  • Draken69CZ
    Proč mu fotíte chlupatý nozdry?
    • jnsCZ
      Protože to je fotka sebraná z Facebooku a focená bez mého vědomí :) Příště bude pózovat Petr, který si, jak známo, chloupky z nosu vytrhává :)
      • MickeyMutant
        Au! Je vědecky dokázáno, že ostříhané chlupy nerostou rychleji ani hustěji než chlupy vytrhané. Tenhle vědecký poznatek by mu mohl na cestě za krásou ušetřit spoustu bolesti.
        • ty si di prosimte depilovat káchel a nemel nesmysly jo?
      • Draken69CZ
        Tak určitě se dala použít fotka z jiného úhlu, tohle společně s Lukášem z toho stream pořadu už je na mě moc nosních dírek zblízka za krátkou dobu.
        • jnsCZ
          Navíc už dva zrzaví za krátkou dobu, chápu. Já si to s ním vyřídím, v herním průmyslu je místo jen pro jedny chlupatý nozdry maximálně.
          • Draken69CZ
            Hon na lišku :D
    • je to fakt nechutny, odpornej obrazek
      • kdyz nekdo na muj prispevek klikne jako ze se mu to nelibi...chapu to dobre, ze se mu ten obrazek libi? *11*
        • Spíš, že se chováš jako přecitlivělá b*zna... *7*
          • jasne ty blbecku, lezenim do prdeli mistnim redaktorum (nic proti nim, jsou cool) si urcite pomuzes k tricku zadarmo do kteryho se muzes po nocich honit bambalo a koukat pritom na tu fotku.
  • Me neodradite! Nikdy! Cekam na to uz od nejakyho petadevadesatyho roku. Nutne to potrebuju a dobrovolne i mile rad se v tech kabelech treba uskrtim. Tohle je konecne posun kterej se vyrovna nastupu 3D akcelerace... Od ty doby NIC. A kabely snesu radsi, nez imput lag, sluchatka nepouzivam. Jen at uz to u vsech bohu dodelaji a vydaji. Dam jim klidne rocni plat, auto a pul pritelkyne... Ja to proste ZIVOTNE, NUTNE POTREBUJU!... HNED! ;o)
    • A kterou půlku přítelkyně? Vrchní nebo spodní část? *1*
    • je ti jasne, ze k tomu budes potrebovat i nabuseny PC abys z toho nemel slideshow
      • Tak samozrejme. Proc nepolozit zbytecnou otazku, ze. A vlastne - proc na zbytecnou otazku zbytecne arogantne neodpovedet, ze? ;o)
        Doufam, ze Oculus vyjde este v dobe "soucasnych" (rozumej: jiz pri uvedeni na trh starych) konzoli. Vykon ctyr PS4 jen v graficky karte snad bude stacit ;o) Kdyz ne... koupi se novej komp. Tak to holt v prirode chodi. Co s penezma, kdyz si je clovek neuzije...

        Poznamky typu "nevi co s penezma" neberu. Sou to moje prachy a nikomu neni nic do toho co s nima delam. Kazdopadne to povazuj za dukaz, ze se stalym zamestnanim i s bytem, autem a platem pouhych 13K cistyho si clovek muze poridit jednou za tri roky megamabusenou masinu. A ne, ze ne!
  • povime si za deset let jak se začnou projevovat první nežadouci zdravotní účinky (poruchy motoriky a pod.)
    • walltar
      No myslím, že pokud bys to nedával kojencům, tak takové problémy nehrozí. Ale rád bych viděl tu studii o kterou se opíráš. Přece jenom tam může být něco zajímavého.
    • Pred cca osmnacti lety sem stravil tri hodiny v kuse zadratovanej do VFX-1 ve vystavni hale na nam. Republiky - po zaviracce. Kdyz uz se jim podarilo me rvouciho vyprostit, prosil sem aby me vratili z5... do tech 230 radku! Ne 1080, ale 230... A ziju do dneska. I si docela lebedim.
      Takze tvych 10 let je bud malo, nebo mi to proste neublizilo. Jasne... jenom tri hodiny, ale 230 radku! To se taky pocita ne? ;o)
    • Spades
      A to si bereš odkud? Na střední ucho by to nemělo mít žádný vliv.
      • Je to místní troll, všechno si to cucá z pr*ele *7*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit