Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • To volá po Square Enix Humble Bundle! *15*
  • Keby začali tie ich 16 hodinové hry predávať za rozumnejšie ceny, dajme tomu 25-30€, tak by si ľudia v kríze možno aj dovolili tie hry kúpiť :)
    • Já kupoval všechny tři zmíněné tituly jako předobjednávku a ceny u všech se pohybovaly v tebou zmíněném rozmezí, takže problém bude asi jinde. Navíc jak píše ucho, např. Hitman byl ve slevě hodně brzo po vydání, až jsem si to vyčítal, že jsem nepočkal.
    • ucho
      já ti nevím, ale sleeping dogs i hitman šel po půl roce po vydání koupit za 10€. pořizovací cena tomb raidera byla snad jen 700,- za funglovku (což se vejde do tvého limitu) cenu bych jim opravdu nevyčítal... na cenu si většinou stěžují lidé, kteří si hry nekupují, protože netuší, jak to s tou cenou ve skutečnosti je... (popřípadě se na cenu nedívají na správná místa)
      a problém nebude ve hrách, ty jsou kvalitní a myslím, že se i slušně prodávají. ty peníze prošustrovali zřejmě někde jinde, velké firmy si většinou tok peněz nedokážou uhlídat a pak mají přehnané požadavky na zisky z prodejů...
    • A o kolik procent by se zvysily prodeje?
  • Kedysi sa strata rátala ako pomer nákladov a príjmu.
    Dnes sme svedkami toho, že stratou je každý zisk, ktorý nedosiahne nereálne očakávania...
    Je to normálne???
    Podobne je to aj v prípade "pirátskych kópií".
    Firma v rámci očakávaní predpokladá, že každá "ilegálne" nadobudnutá kópia je stratou na príjme.
    Ja sa len čudujem, ako je možné, že tento typ iracionálnej a absurdnej ekonomiky už dávno neskrachoval...
    • Jason_dinAlt
      Jo jo, to mě taky hlava nebere, že ztráty plynoucí z pirátství přepočítávají přesně na počet odhadů ukradenách kopií. Tedy tak, že by si v případě nemožnosti ukradení, hru všichni potencionální piráti koupili. I tady přeci fungují základní pravidla nabídky a poptávky. Se zvyšující cenou, klesá počet nakupujících.
    • smajdal
      Další, který prošel rychlokurzem ekonomiky "selský rozum" a skončil u slova selský. Kde mám začít? První věta, nikoliv poměr ale rozdíl. Druhá věta, dlouhodobé plánování ti nic neříká? Ztráta očekávaných příjmů nebo nárůst očekávaných nákladů ovlivní výsledek hospodaření směrem dolů. To je normální. Iracionální je bohužel tvé chování.
      • Či sa jedná o súčet, rozdiel, súčin alebo podiel, vždy pracujem s dvoma alebo viacerými číslami, ktoré sú vo vzájomnom pomere (vzťahu). Vzájomný vzťah týchto čísel sa vyjadruje +, -, x, :
        Takže celkom nerozumiem tvojej reakcii.

        Ad:"Iracionální je bohužel tvé chování"
        Predpokladám, že si mal na mysli môj názor (aj keď...) vzhľadom na to, že chovanie ako súhrn objektívne pozorovateľných aktivít hodnotiť nemôžeš...
        ...to by si bol vážnym kandidátom na Nobelovú cenu za neuropsychológiu a telepatiu.
      • Ztráta očekávaných příjmů může být buď záležitost pojišťovnictví nebo dlouhodobého plánování strategie firmy. Jenomže ty očekávané příjmy musím odhadnout ne stylem "volové, s takovým marketingem si to musí koupit každý, vyděláme balík", ale stylem opravdu reálného odhadu (což se zejména u fenoménu pirátství nejen na PC opravdu neděje).

        Problém spočívá v tom, že na každé volovině dneska maká 100+ lidí. Navíc spoustu dodatečných nákladů spolyká marketing, kdy mě přesvědčují blbečci v kravatě (co v životě neviděli kvalitní hru ani z rychlíku) že miliontou kopii ničím nezajímavé střílečky si prostě musím koupit, jinak nebudu dost "in" a "cool", protože "Podivejte jakej to má příběh a jak to bouchá a vůbec". Pak není divu, že vydavatelé počítají s tím, že se téměř každé hry musí prodat miliony kusů, což je naprosto nereálné.

        Celé to má vypadat tak, že si nejprve zjistím, jak velký trh pro daný typ titulu asi je. Podle toho nastřelím cenu výsledného produktu, tím získám rozpočet a vím, kolik lidí na tom asi může makat a za jaké peníze. Že to dnes vydavatelé dělají v obráceném gardu a pak se diví, že to nesype, mě opravdu nepřekvapuje, každý chytrý být nemůže.
    • taky bych chtěl vedět, jaké jsou reálná čísla výdaje a přijmy...

      páni akcionáři asi holt pokládají za ztrátu to, že minulý rok byl zisk 100M$ a tento rok je zisk jen 50M$
    • Oni mají ztrátu z jinýho důvodu, ve hrách jenom nedosáhli očekávanýho zisku, takže tu ztrátu mají vyšší, než čekali.

      A pirátství je ztráta, berou to tak všichni. Nebo si myslíš, že třeba těch 5M pirátských kopií Zaklínače 2 přinesla CDP nějakej zisk? Nepřinesla. Sice se to nedá počítat podle HV = T - N, ale pokud by těch 5M kopií bylo pořízeno legálně, zisk by byl určitě vyšší (prostě by byly vyšší tržby logicky).
      • Pirátská kopie není ani ztráta ani zisk, nejlepší je ji z ekonomického hlediska ignorovat a soustředit se na lidi, kteří hry kupují. A ne jim házet klacky pod nohy a motivovat i je ke stáhnutí kvalitnějšího a levnějšího produktu.
      • Kdyby nebylo "tech 5M" piratskych kopii, nebylo by ani mega prodanych ... umera je totiz zcela prima, vime?

        Nejstahovanejsi film historie ... a voiala ... nejziskovejsi film historie ... === AVATAR ... kde ze sou ty skody? Znam lidi, kteri na tom byli !v kine! i 5x, a minimalne se to bude jeste milionkrat prodavat do TV ... pritom by mel distribudor odecist minimalne pocet vsech prodanych vstupenek (pri prodeji do TV) protoze ti lide si uz film zaplatili!

        Zadna ztrata z piratsvi neexistuje, bud je neco dost dobry na to, aby si to vydelalo nebo to dost dobry neni a pak si to proste nevydela. Kdyz si sednu na vaclavak a budu prodavat lejna, tak taky muzu pocitat ztraty - 7G obyvatel planety me okrada, protoze si ty sv…ine vydelaj svoje ... A jelikoz prodavam jedno za litr, tak sem ve ztrate minimalne 7bilionu co 2-3 dny.
      • Kolko z tych 5M ludi by si tu hru realne kupilo, aj kebyze je lacna? Na viacerych key-seller strankach sa pohybovala cena par mesiacov po vydani okolo 15 EUR ak si dobre spominam a? Zapocitat piratov do usleho zisku je absolutny nezmysel.
      • Proboha, kde se bere ta pseudologika, že každá pirátská kopie by byla zisk, tudíž to musíme počítat do ztrát?

        Plno lidí co vyvalí peníze za PC nebo flashnutý Xbox jen proto, že nebudou muset ty hry kupovat. Nemluvě o tom, že nějaký teenager kteého živí rodiče by nikdy neměl prachy na to, aby si je jinak koupil a ten "potencionální zisk" existuje leda ve vlhkých snech akcionářů podobných společností.
        • A pak je tu diablo 3, ktere melo fakt blby start, spoustu nepovedenych rozhodnuti, silny hate, ale dokonalou drm ochranu a zavratne prodeje.
          • D3 se prodávalo kvůli svému jménu. Při jeho vyslovení totiž většina lidí přestávala vidět i slyšet a všichni pak jen klikali v obchodech na tlačítko "checkout". Stejně jako když v Electrowordlu prodávají LCD televize ve slevě až do vyprodání zásob. A až jednou někdy během příštích patnácti let Blizzard konečně loot opraví tak, že budou padat i hodnotné věci, bude z toho dokonála hra.
          • Prodeje D3 nezpusobila dokonala ochrana, ale bylo prostě extremně hyped, i předprodeje překonaly spoustu prodeju jinych AAA her. Jsou tu jine hry, ktere jsou online-only, s neproniknutelnou drm atp. a nemaji prodeje ani zlomek toho co D3, takže přikladat to za nasledek dobre drm je totalně mimo. Nemluvě o tom, že Squeenix je ve ztratě v prodejich na konzolich, takže si tentokrat ten konzoloidní fanboismus mužeš nechat pro sebe.

            Mimochodem, D3 prodali 6M kopii behem tydne, lidi ani nevěděli jestli to nebude cracknutelne.

            A silny hate byl až následek špatneho startu, špatna rozhodnuti byla videt později, kdy většina lidi už měla D3 zakoupeno.
            • Chapu ze si to nechces pripustit, ale zpusobila. Kdyby kazdy jako obvykle aplikoval metodu stahnu, vyzkousim a koupim kdyz se mi to bude libit, tak by to mnoho lidi nekoupilo. Ano, je to zadouci hra, kazdy to chtel videt a diky drm ochrane to neslo jinak, nez koupi. Takze potom take nasledoval pekny hate.

              SE neni ve ztrate kvuli konzolim, ale blbym odhadum prijmu a nezvladnutym vydajum.

              Mimochodem, uz behem bety to hackeri vzdali, takze se to vedelo.

              Prave o to jde, ze to zjistili az kdyz meli koupeno, protoze diky drm to nemohli vyzkouset pred koupi. DRM zafungovala bajecne, diky ni lidi kupívali D3 jako divi.
      • pointa je, ze z tych 5mil ludi, co to upiratili, by si 90% z nich hru nekupili, aj keby sa nedala upiratit. cize ratat to ako stratu 5m predanych kusov je proste hovadina. nedavno niekto robil podobny prieskum s MP3 a prislo sa na to, ze aj tak by to cez 90% ludi nekupilo, aj keby si to nestiahli.
        • Ale celé to je o těch 10% (u takto kvalitní hry bych hádal že by šlo spíš o 20%) pirátů co by si tu hru místo upirácení koupili. Z pěti milionů pirátů vnikne o půl milionu méně prodaných kopií, což je rozdíl mezi pěkným ziskem a katastrofální ztrátou.
  • Tak, kvôli týmto hrám? Sa ani nečudujem. Klon True Crime a druhé QTE filmík.
    • Naopak. Mňa prekvapilo, že Tomb Raider "neuspel". Veď to urobili na spôsob Uncharted. Čo ubudlo na logických hádankách, pribudlo na strane strieľania. Aspoň sa hráči nemuseli otravovať a zdržovať rozmýšľaním. Hra tak mala spád.
    • Pokud se nepletu, tak Sleeping dogs byly pokračování True Crime, takže nevím proč by to měl být klon. A to druhé je v podstatě hra povedená i když od ní čekal skoro každý něco víc.
      • toho si nevsimej, dalsi pako co jenom papouskuje slovo klon, jakmile ma neco nejakou podobnost, jako viz delani questu v onlinovce D?
        • Keď som to tu, že to je pokračovanie 6kových /v recenzii/ hier True Crime, tak ma tiež zmínuskovali a čo ...
  • Herní studia by se měla spíše soustředit na náklady a vydávat hry které nejsou na vývoj finančně náročné místo toho aby doufali že prodají dostatečný počet kusů na to aby se vývoj zaplatil. Jaktože CD Project RED, který prodal dohromady zhruba 3 miliony obou zaklínačů, dokáže z toho vyžít a ještě expandovat? Manažeři by se měli vzpamatovat a nedoufat že čím víc do hry narvou peněz, tím více na ní vydělají. Příkladem budiž BioWare a SW:TOR, který se snad nikdy nezaplatí.
    • Normalne se to dela tak, ze firma (a je jedno jaka) pokud ma dlouhodobe fungovat, si musi !nejdriv! vydelat a teprve pak muze neco utracet. Takze pokud budes chtit delat hry, predpokladam, ze zacnes na necem co zvladnes sam, a kdyz to bude mit uspech, a neco ti to vydela, tak se muzes pustit za ty prachy do neceho vetsiho ... v nejhorsim pripade utratis prachy cos vydelal, ale nikomu nebudes nic dluzit.

      Jenze dneska je modni nejdriv prachy utratit, na vsechno si vzit uver, a par resit, jak to neplatit. A to je i primarni duvod cely tzv krize.

      Navic, specilelne v pripade her, se resi (predevsim prave u velkych vydavatelu) "jak toho co nejvic prodat" ... misto "jak to udelat co nejlepsi". A na vysledku je to videt.
    • Pro tvojí informaci, CD Projekt RED byli asi rok před vydáním Zaklínače 2 poměrně dost ve finanční tísni, museli zrušit konverzi prvního dílu na konzole a další plánovanou hru (sci-fi FPS nebo tak něco), uspíšit vývoj Zaklínače (na hře je znát, kde se začalo chvátat), aby se z toho vyhrabali. Teď se snaží znovu expandovat, ale těžko říct, jestli to nemůže dopadnout podobně.
    • Presne tak, nakladovo bobtnaju a potom sa cuduju, ze nemaju dostatocne vynosy.
  • Tak viacmenej jediná podarená hra z tých troch bol Hitman. Takže niet sa čo čudovať.
  • smajdal
    A jsme zpět u toho co jsem psal v článku o Jade Raymond. AAA hry jsou nákladné a musí se jich prodat milióny, aby na sebe vydělaly a i tak je to problém, protože firma musí vykazovat zisk aby přežila. Udělali imho skvělé hry, ale bohužel přestřelili v odhadech. Vyhazov prezidenta je logický krok a doufám, že organizační změny nepovedou k poklesu kvalit jejich her.
    • Problem tzv AAA her je predevsim ten, ze se utraci za hovadiny - sak se podivej, casto je i 1/2 nakladu jen na hype kolem, a pak se samo cumi na to, ze si to lidi nekoupej, kdyz to stoji za prd ... odehrano je za dve kafe (= cca odpoledne) ... a ma to sice "uzasny efekty" ... ale zabava to neni zadna.

      Malej priklad: Napisu "Mec zasahl stit az odletely jiskry" ... naklady 0,0000000...1 vs venuju 200clovekhodin animatora na to, abych udelal efekt, kterej se zobrazi 10x po jedny vterine... naklady min 200k. Vysledek? TOTEZ.

      Navic v prvnim pripade si kazdej ten efekt predstavi jak sam chce, ve druhym mi pak bambilion lidi napise, ze takhle to rozhodne jiskrit nemuze protoze ...
    • Keyz
      Možný by to chtělo se víc zamyslet nad řízením nákladů.
      U snad každé AAA hry vidím a čtu.

      Dělalo na tom 500 lidi! Dokonce na tom makali borci z Antarktidy!
      Atd....

      Chápu,že moloch se složitě řídí a nejde jen tak makat jako když tam bylo 10 lidí ale je tohle nutné?Opravdu nutné?
      • smajdal
        Co je nutné? Příště své myšlenky napiš jasněji.
        • smajdal
          doprdele už...
  • maros.goc
    problém je, že sa pustaju do mnohych projektov naraz! ....cize kvantita rozhodne prevysuje kvalitu ...co sa tyka Final Fantasy to je kapitola sama o sebe, trvalo ignoruju prosby fanusikov o navrat k pravej Final Fantasy no oni si idú stále za svojím, aby sa to zapáčilo širšiemu publiku, no tak tu to máte, aj tie vaše zisky!!!..sakra
  • walltar
    Hmm tak já od Deus Ex nic dobrého co vydali nehrál ... Sleeping Dogs mě odobně moc nebavilo a Tomb Ridera s Hitmanem asi nebudu ani zkoušet a jejich asijská produkce de totálně mimo mě. Takže pro mě by to zase nějak extra ztráta nebyla ... i když bude zajímavé sledovat jak dopadnou, jestli se to otočí, nebo si je rozeberou po kouskách.
    • Já jsem předevčírem dohrál Tomb Raider a je to pro mě zatím hra roku, tak dobře už jsem se dlouho nebavil, možná to je i tím, že předtím jsem nehrál ani jeden díl ze serie...
    • Sleeping Dogs je pomerne zabavny az na ten priserny respawn nepratel. Ten to ale dokaze pohnojit hodne.
  • Dufam, ze na to doplatia hlavne veci ako prave Hitman, Tomb Raider ci Sleeping Dogs a nie Final Fantasy ci Kingdom Hearts. Nech konecne spravia poriadne Final Fantasy (od dvanastky kde nic tu nic), velke pokracovanie Kingdom Hearts a hlavne ten HD remake FF7 a FF8 a vsetci budeme stastni. (s HD remakmi FF10 a KH su na dobrej ceste).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit