Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • WalkingWad

    Princip je, že pro 8 leté děti ty hry budou jeden velkej tutorial a nebudou tam mít problém... 


    (popravdě sem se celou dobu divil proč ty akční hry mají tak stupidní tutorialy (dle mě naprosto zbytečné). Myslel sem si, že je to pro přihlouplé američany... a vono je to kvůli tomu, že ty hra hrají děti. Pak to vše dává smysl :) )

  • Tady nejde o hru, jde o princip. Já jsem jako dítě taky hrál hry, které bych dnes své děti hrát nenechal.

  • WalkingWad

    Chápu, že ne každému je shůry dáno, ale pro 8 leté díte tohle není asi vhodná hra uplně.. Dle Pegi má Apex 16+ Většina her pro 8 leté děti vypadá trochu jinak..

  • Naprosto chápu. Člověk, který se více méně nikdy s videohrami nesetkal (třeba vaše osmileté dítě, kterému otec - distechnik pořídí herní konzoli, a sám neví, jak na to), má kvůli nedokonalým návodům hodně co dělat.


    Podobný a častý problém jsou "chytré" telefony. Spousta lidí si jej pořídí, ikdyž jej nepotřebuje a jeho funkce nikdy nevyužije. Potom, když jim to nikdo neukáže, tak ani nedovedou přijmout hovor nebo někomu zavolat, protože k telefonu nedostali žádný návod.

  • Vypořádat s ovládáním jste se musel jenom proto, že jste hru sehnal někde na disketě okopírovanou. Pokud jste měl originál, tak k němu povětšinou byl přiložený tištěný manuál s kompletními vysvětlivkami.

  • Ono ani to nastavení nepomůže vždy. Nedávno jsem zkoušel ring of elysium a sám jsem nepřišel na to, jak mám přepnout na mířidla. Pravé tlačítko jenom zoomovalo a v nastavení nic jiného nebylo. Až jsem musel napsat kolegovi co to hrál a ten mi poradil, že se to chová jinak, když tlačítko držím a nebo krátce zmáčknu, jen se to teda nikde nedozvíte, ani v nastavení -  Aim = RMB. Čekal bych tam rozepsané hold/toggle.

  • nightborne

    Tak gamepad (míněno klasickej dualshock/xbone) má tlačítek dokonce 17, jestli dobře počítám. L1-3 (3) + R1-3 (3) + d-pad (4) + 4 vpravo (XYAB) + 2 systémový + touchpad/xbox tlačítko. A osobně bych teda čekal měnění zbraní d-padem než trojúhelníkem...

  • Majkl

    nejhorší ze všeho jsou nepřeskočitelný tutorialy, které musíte dohrát ještě před tím, než vás hra pustí do hlavního menu, za to bych vraždil 

  • WalkingWad

    Musím říct, že mě článek dost překvapil. Běžně považuji tyhle dumb-tutorialy pouze pro "americké děti" a mám rád ty tutorialy co si z toho spíš dělají srandu (myslím blood dragon to tak měl třeba). Zmáčkni skok abys skočil, výborně, vyskočil jsi + achievement za skok.. doleva jdi páčkou doleva a pro doprava zmáčkni doprava... (běžně stačí na 5 vteřin otevřít namapování ovladače/klávesnice a je vyřešeno)

    Osobně považuji tutorial u takových stříleček za naprosto zbytečný... ( pokud by se u střílečky chodilo na X, střílelo páčkou doleva, léčilo hraním piškvorek a měnilo zbraň snědením tuřínu, tak neřeknu ani popel, ale takhle.. ? )

    Pochopím důležitost tutorialu třeba u Europy Universalis, Stellarisu a podobných her, které jsou fakt komplikované (ani Civilizace nepotřebuje tutorial, protože je udělaná tak, aby to pochopil i běžný čtenář novinek.cz).. ale u fps vyžadovat exaktní tutorial?

    (jen můj názor, no offence)

  • omiklon

    V tomto případě spíše nezkušenosti! 😂

  • Cvicme_v_rytme

    Autor článku zjevně s gamepadem moc neuměl a zkušenosti také nemá, když se podivuje nad stiskem trojúhelníku. Musíš k němu tedy přistupovat jako k někomu, kdo to drží v rukou poprvé v životě. Pak jeho podivování nad ovládáním smysl dává a uvědom si, že pro něj to v dané chvíli bylo nové. Není podstatné, že to tak má každá druhá hra a že většina her má v nastavení graficky znázorněné ovládání, co který čudlík dělá. Jsou lidi, kteří toto prostě neví. No a tak o tom napíšou článek, aby se podělili o své zkušenosti.

  • uher

    Tutoriály (pokud to jde) hned vypínám v menu, ještě než vůbec zapnu samotnou hru. Dnes žádný DeusEx a podobné hry, kde by k něčemu byl jaksi nevycházejí (snad až na simulátory, ale to už je zase trochu jiná kapitola). Fakt nemám potřebu číst "L2 namiř R2 střílej" a podobné kraviny. Chápu, že někomu, kdo třeba nehraje to třeba pomůže, ale aby si na něco takovýho stěžoval redaktor herního webu???

  • Lukyz

    Nejlepší tutoriál mě beztak Far Cry: Blood Dragon😂

  • madPav3L

    "Nicméně hned na to jsem čelil armádě nepřátel vybaven pistolí, na zádech se mi leskla automatická puška, a já jsem vlastně nevěděl, jak se mění zbraň. Po zmačknutí všech tlačítek na gamepadu jsem nakonec trefil ten správný trojúhelník."


    Sorry, ale tutoriál nic nezmění, když jste tak blbí a ani se nepodíváte do menu, jak se hra ovládá...

  • raisen

    Já teda první, co dělám, tak je to, že lezu do nastavení a dívám se, jak se co čím ovládá, protože nesnáším čekat na to, až mi to nějaký tutoriál konečně řekne. A nejhorší jsou tutoriály, které člověka nepustí dál, dokud to neudělá. 

  • Derp_1337

    Cože??? Na Gamepadu můžeš tlačítko podržet stisknuté delší dobu???!!!! OMFG?! To je úplný mindf*ck!! Jsem si naprosto jistý, že tenhle komplikovaný nápad ještě nikdy v životě nevyužila žádná jiná hra a proto by to vůbec nikdy nikoho nenapadlo! To je doslova REVOLUCE v tom, jak se dá používat gamepad!!!!
    To si ti vývojáři dovolili fakt moc!!! A s čím přijdou příště?? Snad nám nevymyslí, že i PC hráči budou muset na klávesnici držet nějaké tlačítko delší dobu, třeba takový Shift!! O takovéhle komplikované novinky tu fakt nikdo nestojí!!!!


    /s

  • Derp_1337

    No zrovna ty statistiky a hledání každého kusu artefaktu nebo skrytých lokací nepovažuji za nějaké plus vhodné zapamatování.

    Hraju pěknu řádku let, ale tuhle sběratelskou mánii jsem nikdy nepochopil (např. na předposlední mapě najdi "sběratelskou minci číslo 94" schovanou na střeše modré budovy za komínem 🤮)

  • Derp_1337

    Na téma různých videoher jsem odpověděl v jiném příspěvku. Přišlo mi, že opakovat se by bylo zbytečné.

    Jak jsi řekl, záleží na hře. Třeba hrát letecké/vesmírné simulátory bez tutoriálu nebo manuálu je tvrdý oříšek. Ale to jsou spíše vyjímky. Většina her má primitivní ovládání (i u grand strategií stačí většinou jenom myš a ke všemu se proklikáš)

  • palcov

    Mi se naopak tutorialy ve starých hrách (0. léta) líbily, jednalo se o sympatickou a zpravidla mnohem lépe naskriptovanou část než zbytek hry. 

  • Cvicme_v_rytme

    Tak fór je v tom, že ten trojúhelník musíš podržet déle, není to jen o zmáčknutí. Ale výměna zbraní na trojúhelníku je poměrně standardní věc.

    Těch tlačítek na gamepadu není 6, ale celkem 11, přičemž u 4 se může vyskytnout varianta delšího stisku.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit