Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • madPav3L

  "Nicméně hned na to jsem čelil armádě nepřátel vybaven pistolí, na zádech se mi leskla automatická puška, a já jsem vlastně nevěděl, jak se mění zbraň. Po zmačknutí všech tlačítek na gamepadu jsem nakonec trefil ten správný trojúhelník."


  Sorry, ale tutoriál nic nezmění, když jste tak blbí a ani se nepodíváte do menu, jak se hra ovládá...

 • Sorry, ale takovou blbost jsem už dlouho nečetl. Když pominu fakt, že zejména na gamepadech je ovládání stejného typu her prakticky z 99% procent totožné (takže změna zbraně trojúhelníček ale fakrt nepřekvapí) tak těch talzčítek je tam opravdu jen pár, takže např. ve zmíněném Apexu i mé 11-ti leté dceři stačil uváděný tutoriál k tomu, aby během půl hodinky pařila jako profík a pravidelně skórovala.


  Dovolím si autorovi připomenou klasické hry ze začátku 90 let, kdy člověk přišel na nějakou kombinaci kláves klidně až po dohrání hry. A tak to má být - výzva. Dneska jsou hry snadné, vodí za ručičku. Asi nejlépe je toto vyjádřeno tutoriálem v mé oblíbené hře Far Cry: Blood Dragon.... jen pro představu, začína asi takhle - sexy robo hlas uvede "basic tutorial ... military navigation for idiots" a následuje" "press ENTER to demonstrate your ability to read..." a pokračuje "JUMP if you wish to jump"... Tož asi tak .... průměrně inteligentní orangutan si s ovládáním poradí během pár minut, autor zřejmě každý den tápe...

  • Derp_1337

   True story. Nechtěl jsem autora článku nějak škatulkovat, ale ty jsi to fakt pěkně popsal 😂

   A díky za připomenutí tutoriálu ve Far Cry Blood Dragon, ta hra je fakt mistrovské dílo.

  • ... nehledě na to, že každý jen trošku zkušenější hráč - jak už tady v diskuzi bylo zmíněno - začne tím, že první co po prvním spuštění hry udělá je, že vlze do nastavení a přemapuje si klávesu/tlačítka gamepadu tak, jak je zvyklý. Tudíž ho dneska NIC nemůže nečekaně překvapit.

 • raisen

  Já teda první, co dělám, tak je to, že lezu do nastavení a dívám se, jak se co čím ovládá, protože nesnáším čekat na to, až mi to nějaký tutoriál konečně řekne. A nejhorší jsou tutoriály, které člověka nepustí dál, dokud to neudělá. 

  • Ono ani to nastavení nepomůže vždy. Nedávno jsem zkoušel ring of elysium a sám jsem nepřišel na to, jak mám přepnout na mířidla. Pravé tlačítko jenom zoomovalo a v nastavení nic jiného nebylo. Až jsem musel napsat kolegovi co to hrál a ten mi poradil, že se to chová jinak, když tlačítko držím a nebo krátce zmáčknu, jen se to teda nikde nedozvíte, ani v nastavení -  Aim = RMB. Čekal bych tam rozepsané hold/toggle.

 • maros.goc

  nemam rad tutorialy, su otravne a nudne a v dnesnych mainstream hrách aj zbytocne

 • uher

  Tutoriály (pokud to jde) hned vypínám v menu, ještě než vůbec zapnu samotnou hru. Dnes žádný DeusEx a podobné hry, kde by k něčemu byl jaksi nevycházejí (snad až na simulátory, ale to už je zase trochu jiná kapitola). Fakt nemám potřebu číst "L2 namiř R2 střílej" a podobné kraviny. Chápu, že někomu, kdo třeba nehraje to třeba pomůže, ale aby si na něco takovýho stěžoval redaktor herního webu???

 • Derp_1337

  Autor článku míchá dohromady 2 tématiky: tutoriály u video her a tutoriály u deskových her.


  U tutoriálu u videoher mám doslova opačný názor než autor článku. Já doslova nesnáším, když vývojáři dělají z lidí blbce, kteří nejsou schopni si ani v menu prohlédnout ovládání. Člověk párkrát stiskne klávesu a prokliká se do nastavení, kde pak během pár vteřin prostuduje veškeré funkční klávesy, a hned pak může jít hrát. Prostě nejjednodušší možný způsob, který zabere pár desítek vteřin.

  Kdykoliv sleduji někoho hrát a v tom jeho postava dojde před nějaké dveře a hra mu nejenže nechá poradit od NPC parťáka větou "Miku, otevři ty dveře", ale ještě pak ty dveře zvýrazní podsvícením a na to doprostřed obrazovky ještě napíše velkým textem "Stisknětě X pro otevření dveří" , tak jenom kroutím očima a lamentují nad tím, kam až upadla inteligence některých lidí, když hry musí hráče takhle idiotsky vodit za ručičky.


  --------------------------

  A deskovým hrám: tady čistě záleží na tom, co chce člověk hrát. Jsou tady jednoduché deskové hry pro primitivní jedince, co moc nechcou studovat manuály, jako třeba Člověče, Nezlob Se. No a pak jsou tady hry, které jsou mnohem komplikovanější, které opravdu vyžadují poctivé nastudování materiálů... je jenom na hráčích, co si chcou zahrát. Zdá se vám hra až moc komplikovaná?? Tak to asi není nic pro vás a měl by jste jít hrat něco jiného... Easy peasy.

  • Zajímavé je, že deskovky rozlišuješ, ale videohry už ne, přitom tam je to úplně stejné. Jsou lidi, kteří zváldnou jen ty 4 tlačítka a ještě k tomu potřebují na začátku ukázat co kdy zmáčknout, ale pak máš zase grand strategie nebo simulátory, kde bez manuálu nebo hodinky na wiki neuděláš nic.

   • Derp_1337

    Na téma různých videoher jsem odpověděl v jiném příspěvku. Přišlo mi, že opakovat se by bylo zbytečné.

    Jak jsi řekl, záleží na hře. Třeba hrát letecké/vesmírné simulátory bez tutoriálu nebo manuálu je tvrdý oříšek. Ale to jsou spíše vyjímky. Většina her má primitivní ovládání (i u grand strategií stačí většinou jenom myš a ke všemu se proklikáš)

  • 100% souhlas. Tohle mě neskutečně irituje. U každých dveří barevně pulzující rámeček, kolem každého medkitu už z dálky viditelná barevná blikající duha (abych ho náhodou neminul) a když přijdu blíž, tak pro jistotu, kdybych to náhodou od minula (20 vteřin dozadu) zapomněl, nápis jak vrata "ČTVEREČEK to open door" ... ještě že aspoň někde - i na konzolích - to jde vypnout (např. Uncharted)


   Blbé je, že se tenhle mor postupně z konzolí rozlezl i na PC platformy, kde nikdy předtím nebyl (Doom, Descent, Quake.. atd). 

 • Hanzales

  No a ja tutorialy spise tak nejak preskakuju a u kazde hry prvni co, tak si jdu nastavit ovladani podle sebe, jak mi vyhovuje a ne jak to zamysleli tvurci. Taky je dobre vedet, co vsechno vlaste muzu ovladat.

  Jestli je nekdy nekde nejaky fail, tak ze nejdou prenastavit klavesy, nebo jdou jen castecne :)

 • Firingo

  Musím přiznat, že mě také takovýto článek na herním webu překvapil, na druhou stranu, mnoho lidí tu zmiňuje, jak v 90. letech to bylo jinak, jak hry tenkrát nevodily hráče za ručičku a ten na to opravdu musel přijít. Ano, to je pravda, ale dnes se většina AAA her snaží obsáhnout co největší možné publikum a k hrám se dostávají lidé, pro které je opravdu potřeba tutoriál ve stylu "stisknutím mezerníku postava vyskočí." Spíše by hry měli více myslet na to, aby třeba už u volby obtížnosti hry bylo možné tyto prvky vypnout. Aby si na své přišli jak lidé, kteří nemají s hrami moc zkušeností a projdou si i "návod pro blbce" a lidé, kteří nechtějí po epickém úvodním filmečku poslouchat, kterou klávesou se otevírají dveře a kterou se skrčí, nemluvě o tom, pokud vám to hra cpe do xichtu u každých dveří a překážky a nejde to vypnout. 

  • Vypořádat s ovládáním jste se musel jenom proto, že jste hru sehnal někde na disketě okopírovanou. Pokud jste měl originál, tak k němu povětšinou byl přiložený tištěný manuál s kompletními vysvětlivkami.

  • Mi se naopak tutorialy ve starých hrách (0. léta) líbily, jednalo se o sympatickou a zpravidla mnohem lépe naskriptovanou část než zbytek hry. 

 • WalkingWad

  Musím říct, že mě článek dost překvapil. Běžně považuji tyhle dumb-tutorialy pouze pro "americké děti" a mám rád ty tutorialy co si z toho spíš dělají srandu (myslím blood dragon to tak měl třeba). Zmáčkni skok abys skočil, výborně, vyskočil jsi + achievement za skok.. doleva jdi páčkou doleva a pro doprava zmáčkni doprava... (běžně stačí na 5 vteřin otevřít namapování ovladače/klávesnice a je vyřešeno)

  Osobně považuji tutorial u takových stříleček za naprosto zbytečný... ( pokud by se u střílečky chodilo na X, střílelo páčkou doleva, léčilo hraním piškvorek a měnilo zbraň snědením tuřínu, tak neřeknu ani popel, ale takhle.. ? )

  Pochopím důležitost tutorialu třeba u Europy Universalis, Stellarisu a podobných her, které jsou fakt komplikované (ani Civilizace nepotřebuje tutorial, protože je udělaná tak, aby to pochopil i běžný čtenář novinek.cz).. ale u fps vyžadovat exaktní tutorial?

  (jen můj názor, no offence)

  • Nevím co máš s těmi narážkami na Američany, všichni si z nich dělají srandu že neví třeba to že nějaké česko existuje a ti co ví že existuje tak si myslí že tu je stále komunismus... ano dost z nich to neví ale není to tím že by byli hloupí ale tím že je to ve škole neučí, a mimo školu na to taky málo kdy přijdou jelikož jsme pro ně bezvýznamný stát... a neučí se tam spoustu dalších takových věci jelikož to jsou pro ně irelevantní informace.

  • honcka

   Akorát zrovna u těch Paradoxích strategií tutoriál naučí tak cca 10% mechanik

   • WalkingWad

    Jistě.. ale to nebylo téma... Co by pak pan Hajda říkal na tutorialy ke hrám, které jsou opravdu složité? Pro něj je problém najít tlačítko na měnění zbraní a napsal o tom článek... V půlce strategií by pak tým nedělal většinu času nic jiného, než vyráběl tutorial úplně pro každou featuru a projít tutorial by bylo jak hrát japonské RPG (tzn. po 50 hodinách by skončil tutorial a začala teprve hra :D )

    btw: U strategií je tutorial podle mě naprosto nereálné udělat.. 

    • Třeba takový manuál: http://www.heatblur.se/F-14Manual/

 • maros.goc

  "Po zmačknutí všech tlačítek na gamepadu jsem nakonec trefil ten správný trojúhelník.".... oh geez, cudujem sa ze si to vobec nasiel, ved taky ovladac ma aj zo 6 tlacitok

  • Cvicme_v_rytme

   Tak fór je v tom, že ten trojúhelník musíš podržet déle, není to jen o zmáčknutí. Ale výměna zbraní na trojúhelníku je poměrně standardní věc.

   Těch tlačítek na gamepadu není 6, ale celkem 11, přičemž u 4 se může vyskytnout varianta delšího stisku.

   • nightborne

    Tak gamepad (míněno klasickej dualshock/xbone) má tlačítek dokonce 17, jestli dobře počítám. L1-3 (3) + R1-3 (3) + d-pad (4) + 4 vpravo (XYAB) + 2 systémový + touchpad/xbox tlačítko. A osobně bych teda čekal měnění zbraní d-padem než trojúhelníkem...

    • Cvicme_v_rytme

     Systémová jsem nepočítal, protože jsou systémová a hry se těmi tlačítky neovládají, a d-pad rovněž ne, protože ve většině případů se na něj mapuje to samé, co na levý joystick. Ale pravda, něco na něj namapované být může, ale jen někdy a často velmi intuitivně s nějakým prvkem v UI.

     A trojúhelník, jen namátkou se trojúhelníkem mění zbraň v Metro hrách, ve Far Cry hrách i v Battlefieldu.

   • Derp_1337

    Cože??? Na Gamepadu můžeš tlačítko podržet stisknuté delší dobu???!!!! OMFG?! To je úplný mindf*ck!! Jsem si naprosto jistý, že tenhle komplikovaný nápad ještě nikdy v životě nevyužila žádná jiná hra a proto by to vůbec nikdy nikoho nenapadlo! To je doslova REVOLUCE v tom, jak se dá používat gamepad!!!!
    To si ti vývojáři dovolili fakt moc!!! A s čím přijdou příště?? Snad nám nevymyslí, že i PC hráči budou muset na klávesnici držet nějaké tlačítko delší dobu, třeba takový Shift!! O takovéhle komplikované novinky tu fakt nikdo nestojí!!!!


    /s

    • Cvicme_v_rytme

     Autor článku zjevně s gamepadem moc neuměl a zkušenosti také nemá, když se podivuje nad stiskem trojúhelníku. Musíš k němu tedy přistupovat jako k někomu, kdo to drží v rukou poprvé v životě. Pak jeho podivování nad ovládáním smysl dává a uvědom si, že pro něj to v dané chvíli bylo nové. Není podstatné, že to tak má každá druhá hra a že většina her má v nastavení graficky znázorněné ovládání, co který čudlík dělá. Jsou lidi, kteří toto prostě neví. No a tak o tom napíšou článek, aby se podělili o své zkušenosti.

     • omiklon

      V tomto případě spíše nezkušenosti! 😂

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit