Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • By som este dodal, ze je teraz v akcii na steame:) takze skvela prilezitost kupit, za tych 4.79 euro sa to oplati.
  • Ad hra samotna ... je treba se na to podivat jeste taky optikou amik vs neamik. Pro amiky je tohle neco jako Waterloo pro frantiky, Kursk pro rusaky ... proste narodni poklad, coz je videt i na tom, ze ruzne kvalitnich zpracovani tyhle bitky existuje nekolik desitek. Tohle pak v kazdym pripade patri k tem nejzdarilejsim, byt HC hraci uprednostnujou mozna min "milousky" provedeni na tahy (sou to prevazne lidi, kteri si jako kluci trebas tahali spendlikama po mapach IIWW a ve skole si rikali kdo kam poslal jaky jednotky aby pak misto ukolu premejsleli, co stim).

    Samo to zaroven znamena, ze pro evropana je to tema pomerne nezajimavy, i proto, ze mu to nevtloukali ve skole jako duvod narodni hrdosti.

    V kazdym pripade to ma pomerne velmi slusnou enemackou AI, coz se jen tak nekde nevidi. Na vyssi obtiznosti umi i bez cheatovani paradne vytocit mozkovy bunky. Co se zminovany odolnosti jednotek tyce, rek bych, ze je to uplne jinak. Jednotky (specielne ty lepsi) neutikaji z boje, ale neni pravda, ze neni mozne je zcela vyhladit, naopak, je to pomerne trivialni, staci je prinutit prave k uprku (coz se da trebas hustou palbou del) a pak do prchajici jednotky pustit kavalerii, ktera ji vpohode dorazi. Coz by recenzent vedel, kdyby si o tom aspon neco precet. Nechat jednotku z bitky zdrhnout a znovu se seskupit je nejvetsi omyl jakyhokoli velitele.
  • Katastrofa ... tiscali nema $10 na koupeni hry ... nj, to se to rozdavaj desitky kdyz se hra doda gratis, k tomu jeste nejaky ty uplatecky jako bonus, objedna se za 1/2M reklama ...
  • Bych chtel videt jak to za ty 3 hodky odehrajes a vyhrajes ... kupodivu u toho treba premejslet.
  • Hru doporučuji.Koupil jsem si před 1-2 měsíci ve slevě skoro zadarmo a strávil nad ní cca 40 hodin.Sice je pravda ,že ve hře je jen jeden scénář ,ale každá bitva je vesměs unikátní.Našel jsem jen jedno mínus a to je útok na bodáky nevím jestli to mají nedodělané nebo to je nějaký bug, ale při útoku se většinou jen s nepřátelskou brigádou naháníme po mapě nebo se brigády prolínají a často nikdo nikomu neubírá jednotky a do toho obě strany střílí brigádami ,které jsou blízko fightu a ve výsledku někoho chargovat nemá smysl.Stalo se mi i že jsem zadal pěchotě ukryté v lese útok e na bodáky na nepřátelské dělostřelectvo , když jsem se zpátky po chvíli podíval na tu část bojiště, tak co nevidím?! Moji hoši z konfederace stojí a střílí do děl a ještě přebíjí pušky pár metrů před hlavněmi děl a pár sekund na to přichází kartáč od protivníka, který by nestihl kdyby mě jednotky poslouchali..To se ani nedivím ,že to nakonec Lee u Gettysburgu projel :D Nebýt toho tak by si hra hodnocení 8/10 zasloužila.
  • No čoveče můj názor je, že jsou si až moc podobné. samozřejmě s odstupem 18 let tu musí být rozdíly, ale zahraj a uvidíš. sakra to mi bylo 17 a měl sem vlasy
  • souhlas, ale v podstate jesamotny to zase zivi, tak proc si par treba nezavislych her nekoupit, nez zdlouhave nekomu mailovat.
  • kdysi snad v 99 byla podobná hra, sever proti jihu na způsob total waru, ale jen tuším ty bitvy conquer generals možná nebo tak podobně, nevybavujete si někdo takovou hru prosím?
  • rom obdobi ty hry nemaj nic spolecneho
  • Hrál jsem betu a trochu mě to zklamalo, asi nejsem hardcore stratég... Total War mám rád ale tohle není můj šálek kafe...
  • Když mi bylo xy, tak tu byla výborná hra Sid meier's gettysburg a tady slavně koukám na velmi omezenou předělávku, trochu trapné, řekl bych
  • V tom se celkem pleteš. ty ztráty byly v podstatě kolem 10-15 procent (mrtví i zranění). Třeba na webu PALBA je toto období celkem dobře rozebráno. Nejúčinnější ze všeho byla děla, to byly řezníci. Pěchotní palba salvou v podstatě stála za hov*o. Ony ty pušky byly celkem přesné (např.ty rakouské pušky v bitvě u Sadové byly vypiplané, luxusní dostřel i přesnost, pruské zadovky byly teprve na začátku vývoje a dost poruchové), ale šlo o to, že se střílelo na cca 300m (tuším že i v nějaké rakouské vojenské důstojnické příručce je tato vzdálenost uváděna jako ideální. Pod 300m by se mělo útočit bodáky) a na takovu vzdálenost sice něco trefíš, ale v zápalu bitvy prostě takovou přesnost nemáš. Nehledě na to, že po dvou salvách máš před ksichtem mračno kouře a nic nevidíš, potom v podstatě střílíš na slepo.
  • tak ranny stredovek byl chrakteristicky boji mezi rytiri - pechota to byli sedlaci bez brneni, vybaveni tak akorat sekyrama, nebo nejakym tim kopim (mece byly drahe, protoze na ne bylo potreba hodne zeleza). Pokud nejaka strana mela vetsi prevahu v rytirich, tak casto ani k boji nedoslo - proste ti slabsi opustili bojiste jeste pred bitvou. Rytiri se ani moc nechteli zabyvat bojem s pechotou tvorenou sedlaky, bylo to pod jejich uroven, ale pokud k tomu doslo, tak pechota byla zmasakrovana, protze proti tezke obrnene jizde nemela zadnou sanci. To se postupem casu menilo - rytiri byli neuveritelne drazi, navic slechtici kteri touzili po slave a casto ignorovali rozkazy a bojovali na vlastni pest. Chudsi staty tak hledaly zpusob jak zastavit tezkou jizdu, coz se jim nakonec darilo hlavne vycvikem pechoty, pouzivanim ruznych prikopu, kolovych hradeb, krajiny a dalsich prekazek. S tim jak pechota byla cim dal lip vycvicena, vybavena a schopna bojovat v sevrenych utvarech, zacaly byt prime najezdy tezke jizdy cim dal min ucinne. Postupne tak jizda zustavala v zaloze a cihala na prilezitost zautocit necekane do nepripravenych nebo dezorientovanych utvaru pechoty, kde dal pusobila velke skody. Do toho vseho se jeste pletli lucisnici a kusijnici, kteri zacali byt nasazovani ve velkych poctech a kteri umisteni za provizorni ochranou a defovani oddily pechoty pusobili velke skody vsem v dosahu.
  • Předzvěstí první světové možná byla, ale co můžeme sledovat v první světové ? Opět frontální útoky s mizivým výsledkem. Války většinou nerozhodují samotné bitvy, ale ostatní věci na které běžný pozorovatel nehledí. Tím myslím, možnosti zásobování, morálka a motivace vojáků, počasí, stav v zázemí, mezinárodní vztahy a zásobování, neschopnost politiků, ego starých a zapšklých generálů, ego mladých a pokrokových generálů a další a další faktory. Z globálního hlediska je bitva u vůbec krytí jednotek celkem zanedbatelným (ale rozhodně ne nedůležitým) faktorem. CainPullo má s krytím pravdu, v americké občanské válce se samozřejmě používalo, tak jako se požívalo i za Napoleona (vzpomeňme na obranu statků Angličany u Waterloo). Ještě reakce na Magistra. V Evropě se na zákopy dlouho nehrálo z toho důvodu, že žádná pozdější válka v Evropě do roku 1914 netrvala 4 roky. Válka roku 1866 trvala 2 měsíce a válka roku 1870 trvala skoro 10 měsíců. Tam nebyl na zákopy a nějaké obrané boje čas. Ona americká občanský válka je svým průběhem zvláštní. Hlavně tím že je občanská *1* a probíhala na území pár zprvu neutrálních států, kde se bojovalo o jejich přízeň. Zvláštní je i tím že amíci ji mají hrozně rádi a mají ji zmapovanou do takové hloubky že se dá dohledat zařazení a osudy jednotlivých vojáků, proto do téhle války strká nos každý nevzdělanec a myslí si jak ví všechno. Tím nenarážím na Vás, ale na všechny ty rádoby historiky, kteří znají jen americkou občanskou válku a myslí si že její průběh se dá aplikovat na každou jinou válku.
  • kupovat kazdou hru by byl problem... jde o princip.. v podstate delaji reklamu.. tak proc by meli kupovat hry... uz je jina doba.. ;)
  • Tak vraveli si, ze ked to fungovalo za Napoleona musi to fungovat aj teraz. A nebrali do uvahy vyrazny technologicky pokrok. Potom sa divili, ze maju take vysoke straty.
  • No to su uz cirkevne rady, vznikali za kriziackych vyprav a mali za ulohu chranit putnikov, casom prerastli v akesi nadnarodne vojenske organizacie. Rytieri boli az na vynimky vzdy slachtici, vyzbroj a vystroj si zaobstaravali na svoje naklady. Takze je ich nebolo az tak vela, predsalen chudobnych rolnikov bolo dostatok. Dali im nejake zbrane, trochu vycviku a hura na nepriatela.
  • Magister_Peditum
    V mlp je podobných knih víc. Rytíři a rytířství ve středověku od Floriho nebo Mečem a ohněm od McGlynna.
  • *14*
    To je v knihovně. Skvělé. Dokonce to má 4 díly.
  • Dík. Zatím jsem je našel pouze anglicky.

    Jinak já myslel, že vojáci v nějakém brnění tvořili většinu ve středověku a ne pouze sedláci.
    Jako v této hře http://www.vojska.net/eng/games/knights-of-honor/unit/ tam je hodně jednotek které mají brnění. Je to sice jen hra ale když to vyšlo tak jse mto hrál a myslel si, že to je nějak podle skutečnosti. To samé medieval total war.

    A ty ritíře jsem bral pouze podle toho z jaké země jsou anebo kde se vyskytovali *1* . Přitom jak se dívám, mají různé řády a ty jsou odlišné. Jako Řád německých rytířů a další. (Tyhle mají zrovna pěkné těžké brnění) templáří a snad i nějací další.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit