Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Amylee.Anderson
    Vega byl napřesdržku, fujtajxl.
  • Zayl
    Furt řešíte grasping-at-straws teorii? Já myslel že se lidi dohodli, že to musí rozseknout Bioware.
  • Ach ano, další nekonečná diskuze o konci ME3.
    Jedni křičí že je to hnus.
    Druzí (vcelku v menšine - alespoň co do hlasitosti) že je skvělí.
    Do toho třetí všem předhazují indoktrinaci.
    A všechno to zavržuje mlčící zbytek.

    Já osobně byl těsně po dohrání a pár dní poté ve skupině 2 až 3. A teď když se na to podívam zpětně. Ta nesourodá směsice videí a neovlnitelného dialogu na konci mi prostě připadá jako příznak docházejícího času při tvoření. Třeba byla v plánu indoktrinace (a proto jsou tam na ní náznaky které podpůrci vidí), třeba byl v plánu velký filozofický podtext (jehož náznaky podpůrci vidí). Ale výsledkem je pro mě taková všehochuť směsice - ve výsledku průměrný ničim nezajímavý konec.
    • Ono to totiž během samotného hraní působí megalomansky,a ani samotní tvůrci si myslím tohle nečekali. A tak začali po úspěchu nahazovat důležité řeči a výrazy. Jenže po nějakém čase člověk zjistí, že to hloubku nemá....
  • Cahir
    Nikdo: Naflákal jsi tady toho opravdu hodně. *1* První část mám hotovou, snad tě nejaké mé odpovědi uspokojí. O víkednu ale budu pryč. Když budu mít v týdnu volnou chvíli, dál budu sepisovat. Pravděpdobně ti tedy odepíšu až v rámci nějakého dalšího článku, nebo třeba do sekce novinek. Snad to stačí.
    • V pohodě, však vyjdou určitě další články, a já tam budu *1*

      EDIT - jo jenom aby jsme si rozuměli, mě nemusíš ty zmíněné otázky vysvětlovat nebo objasňovat, já si na ně dokážu vymyslet odpovědi - problém je, že často několik protichůdných odpovědí. Chci jen vědět tvůj názor na to, že ve hře vůbec jsou, a jak je vnímáš. I když spekulacím a teoriím se nebráním, ale ať je to aspoň trochu založené na tom, co víme s určitostí.
  • A ta teorie indoktrinace vam nevoni?
    Mne se zamlouva tuze, a jestli je konec vazne takhle zamyslenej, tak vazne smekam. Vlastne mi staci, ze to tak LZE chapat - jsem naprosto spokojen : )
    Buhvi jakej problem bych nemel ani s tim zakladnim, doslovnym vykladem, ale tech nelogicnosti a klasickejch berlicek je tam fakt moc.
    S indoktrinaci samozrejme vyvstavaji jiny otazky, ale ty uz je pro me radost domyslet, a urcite nebolej tolik, jako ty puvodni. On clovek behem cely trilogie musel mavnout rukou nad spoustou veci, ne? Navic indoktrinace krasne vylecila moje patosem ztryzneny srdicko.

    Kazdopadne uz vsechny ty diskuse ohledne konce ukazujou na jeho vyjimecnost. (Jasne, Vojto, "vyjimecnou blbost!", co? : D)
    Ohromne me zajima puvodni zamer, ale kecy typu "zadny volby!", "nedodelany!", apod., bych rovnou splachoval.
    Ale ja mam rad otevreny konce. A moc moc moc nesnasim ty doslovny.
    • Cahir
      Mám dost propracovanou teorii o tom, jak to je. A vycházím z toho, že vše se opravdu odehrálo. Ale jestli to bude nakonec indoktrinace, tak to bude totální mindfuck *1* , klobouk dolů.

      Každopádně soouhlas s tím, že je fascinující, kolik propracovaných teorií se dá vytvořit a všechny za určitých podmínek drží pohromadě.
    • No já jí taky beru.Jen mi přijde že oznámením toho DLC celou teorii nějak podkopali.Já myslel že je ještě pochválím jak to vymysleli ale oni jsou na to asi moc blbý.Tu teorii si museli opět vymyslet fanoušci.Bioware nám jen naservírujou pár CGI videí bez gameplaye a bude hotovo. *16*
      • No ale z prstu si tu teorii fanousci preci uplne nevycucali. Tohle neni jako pripad blazna, co celej svet presvedcoval o tom, ze Temny ritir je do puntiku zalozenej na Bushovi a jeho boji proti terorismu : )
        Mozna byl v Bioware nejakej vnitrni rozpor, ale rozhodne neverim tomu, ze je vsechno to, na co ta teorie poukazuje jen nahoda: neprel bych se o to, kdy a jak indoktrinace zapocala, ale finalni scena na citadele s ni dava snad az dokonalej smysl. Na youtube je naprosto perfektni video, ktery mi pomohle si utridit myslenky (pravda, asi je i trochu zmanipulovat. Urcite nesouhlasim se vsim, ale celkove mi ta teorie pomaha videt ten konec uplne v jinym svetle. Najednou tam neni klisovitej argument s padouchem, cely snovy pojeti zaveru, slzopudnej chlapecek, a hromada dalsich veci dava nadhernej smysl (http://www.youtube.com/watch?v=ythY_GkEBck - kdyby nahodou nekdo nevidel) ... Opet se muzem dohadovat o tom, jestli je shepard tak strasne znicenej "jen" fyzickejma bolistkama, nebo prave indoktrinaci, a o tisici dalsich vecech. Ja ale CHCI verit v indoktrinaci : ) Smysl dava oproti klasice perfektni, ospravedlnuje pritomnost kluka, a je koncem, kterej bych od Mass Effectu ani v nejdivocejsim vlhkym snu necekal. Jakkoli mam celou serii rad, minimalne u toho zaveru jsem se bal neceho uplne tupyho, provarenyho v kazdy baykovine. A mnozi by to tak urcite i chteli. Stavajici konec mi v doslovny podobe pripada OK, a s indoktrinacnim twistem snad az genialni. A to jsem prosim proti naduzivani slov podobnyho kalibru : )
      • Cahir
        Extended Cut nemusí implikovat blbost Bioware. Extended Cut je podle mého jen uznání, že hráč měl právo vidět, jak bojují Krogani a Turiani po boku, případně jak se zachovali Rachni, či jestli Tali vyvázla živá a jak. Pokud to udělají dobře, nemusejí dosavadní perfektní konec nijak ohrozit... Snad to nepodělaj.
        • Mno ja nevim, ale u me se rachni zblaznili a sezrali pozemsky inzenyrsky team... Cele to bylo oznameno jen jednou malinkou aktualizaci war assets... coz me taky nastvalo a je to pro me dalsi duvod verit, ze konec byl proste uspechane odflaknute utnuty...
        • Cahir
          Nechápu tvojí reakci. Píšu o tom, že nechci měnit současný konce, že se mi líběj, ale že jsem zároveň ochotnej přistoupit na to, aby byly konce obsahově nabitější (myšleno tak, aby bylo více vidět zapojení War Assetů), aniž by tím utrpěl mnohointerpretační potenciál konců.
        • Zayl
          Z oficiálního press statementu:
          "Are there going to be more/different endings or ending DLCs in the future?

          No. BioWare strongly believes in the team’s artistic vision for the end of this arc of the Mass Effect franchise. The extended cut DLC will expand on the existing endings, but no further ending DLC is planned."

          Takže i pokud by IT bylo pravdivé, o čemž mám já velké pochybnosti, stejně nebude regulérní herní konec a tím pádem i přes všechnu tu nápaditost zůstane IT řešení pěkně retardované.
          • Jo - taky uz mam dost a do vecera na to slunce nevylezu : )

            Nemyslim si ze potrebujes osvitit - sam jsi myslim psal, ze jsi slysel o vsem dost. Tim min te muzu osvitit ja. Prvni dva dily jsem hral nekdy vloni, a tu trojku ted od vydani postupne ukusoval s hroznejma prodlevama, a jeste s neustalym vyrusovanim. Proto jsem taky psal, ze jsem se mozna nechal tim indoktrinacnim videem az moc ovlivnit (i kdyz mi to smrdelo i behem hrani)
            Jak jsem psal stokrat - netvrdim, ze IT je jediny mozny vysvetleni. A TVRDIM, ze ANI JEDNA varianta nedava smysl ve vsech detailech. To by ostatne u hry s ve ktery se toho ve vsech dilech delo TOLIK asi dost dobre neslo (+ jak jsem taky stokrat psal, behem cely serie jsem musel privirat oci nad horsima vecma, nez "jak reaperi dostali citadelu na zem?". Jsou to sakra reaperi, ne? To jen jako priklad - vim ze to nejsou tvoje slova)
            U "vanilla" zaveru musim akceptovat horsi veci, nez tebou pokladany otazky. I tak se je pokusim zodpovedet. (a znovu podotykam, ze udalosti prvnich dvou dilu si vybavuju spis matne, trojku jsem si nemoh poradne vychutnat, a k nekomu, kdo je schopnej delat ty detailni rozbory na youtube mam vazne daleko)
            "proč jsou v ME 3 konce (dest,cont,synt) když jen jeden z nich někam vede? Proč se obtěžovat s dvěma dalšíma. Proč je jeden z nich odemknutelný, když stejně nikam nevede?" --- Tady asi moc nerozumim otazce. Co je odemknutelny nebo neodemknutelny nevim - ja mel vsechny tri moznosti. Kdo se mel "obtezovat"? Obtezuji se snad jedine autori, a o tech z hlediska pribehu hry premyslet nechci : ) Beru to tak, ze Harbinger se konecne dostal shepimu do hlavy, a skrze toho proklatyho kluka (uz ve snech ho s nim nahlodava - pocit viny, bezmoci, atd.) mu nabizi tri moznosti, z nichz dve znamenaji podlehnuti indoktrinaci (control, synthesis), a tu treti, "spravnou" (destruction) mu asi nabizi jen proto, ze vi, ze neni shepard uplne blbej. Tohle se preci odehrava nekde v nejhlubsich vrstvach lidsky mysli, a ani harbinger asi nevi, jak by shepard reagoval, kdyby mu byla uprena moznost reapery znicit. Cil, za nimz se celou tu dobu zene. Tak to navlikne tak, ze cesta i indoktrinaci je spravna.
            "Jak do IT zapadá scéna s Normandy na konci nebo scéna kde vypráví ten příběh na úplném konci?" --- Scena s normandy je zase jen v jeho podvedomi - po tom vsem bordelu nadeje na novej zacatek - at uz se rozhodl jakkoli. Dedecek s hochem na konci je nepochybne jen pitoma berlicka k umozneni dalsiho hrani i po zaveru. Klidne to muze byt zase jen v sheprdove hlave - po tomhle vsem jsem sakra konecne ta legenda. (jo - vim ze fabuluju. celou dobu. podavacaty paty: perfektni smysl nedava zadna varianta, a prostoru pro takovyhle manevrovani je u obou dost)
            "A proč vůbec Sheparda indoktrinovat? Mě přišlo že Reapeři vyhrávájí relativně bez problémů." --- Jo? Mne vubec cela trojka moc nestimovala s predchozima dilama, kde jeden Reaper spolu s gethama malem prepral celou citadelu + flotily. Tady jim bezne tancujem pod nozickama, usmivame se jim do cervenyho ocicka, atd... Sheparda mel kdejakej reaper v miridlech nescetnekrat. Takze je to bud jen bayovska scenaristicka WOOOOOW skola, nebo ma shepard jako reaperska loutka daleko vetsi hodnotu. Proc ho indoktrinovat? Nejvyraznejsi postavu cely galaxie? Ztelesnenou nadeji? No tak... Treba chteli, aby jim usnadnil sklizen, a vsechny sjednotil na jedno misto. Treba se jim hodil pro sestaveni Crucible. Treba s nim (a i galaktickejma rasama) nejaky dalsi plany. Nevim. I kdybych byl na papire od BW potvrzeni, ze IT zamysleli, tak by prece tohle vsechno nebylo kde vysvetlovat. Trosicku antiklimatickej zaver, ne?
            Tvoje otazky jsou na miste, a ja je urcite nezodpovim tak, aby s nima byl spokojenej nekdo jinej. Ale na vanilla ending bych se mohl ptat zase ja. Krom otazek pak taky z cely hry smrdi ta blockbusterova no-brain efektnost, kycovity dojimani, zazracny nahody, a dalsi a dalsi paradicky.
            Takze napisu to, co jsem uz tak dlouho nepsal: konec je podle me dvousmyslnej (umyslne, nebo kvuli prepisovani), dokonalej smysl IT nedava (vanilla ano?), a MNE OSOBNE se moc moc libi. Prave i proto, ze nechava mysl takhle nahlodanou. Jestli neco nesnasim, tak jsou to zavery, kde padouch s pistoli v ruce vysvetluje svuj genialni plan. A pak nejlip jeste textovej dovetek, abysme vedeli, kdo se ozenil, kdo se stal bojovnikem proti bezpravi, a kdo uchlastal : ) Pokud prijmu IT za svou, tak tam JSOU veci, ktery klidne vysvetlit (resp.lepe naznacit) mohli, ale to by zase o to vic borilo ten druhej vyklad. At to ve skutecnosti bylo jakkoli, BW scenarista Crook by rozhodne napsal indoktrinovanej zaver. Pak by ale prisel mistr ekzekjutif, a rekl, ze je to hrozne depresivni, a ze potrebujem na konci neco hrozne filosofickyho (co palcivy otazky jen pridava). A pic - byli bychom presne tam, kde jsme : )
          • A co je na ty teorii tak retardovanyho?
            Mne by ta trojka prisla (lehce) retardovana a kycovita spis bez IT.
            Mas nejakej konkretni bod?
            • Zayl
              A dej pokoj s venkem, jsem rád že jsem uvnitř, horko nesnáším a voda je ještě studená.

              Ale tak abych ti dal možnost mě osvítit- proč jsou v ME 3 konce (dest,cont,synt) když jen jeden z nich někam vede? Proč se obtěžovat s dvěma dalšíma. Proč je jeden z nich odemknutelný, když stejně nikam nevede? Jak do IT zapadá scéna s Normandy na konci nebo scéna kde vypráví ten příběh na úplném konci? A proč vůbec Sheparda indoktrinovat? Mě přišlo že Reapeři vyhrávájí relativně bez problémů.
            • "Prazdny odsuzovani" nebylo na tebe, a rozepisovat ses ani nemusel. Stacil by mi treba odkaz na shrnujici video na YT - je jich tam tuna. Ale nechame to bejt - oba jsme asi od obou stran slyseli dost.
              Na "mě to nezajímá" neni nic tvrdackyho - PROC me to nezajima jsem napsal snad dost jasne. (jak sam pises - Bioware je samo tak trochu indoktrinovany - nejen EA ale i tlakem fanousku)
              Ze se obe strany napadaji se ani tak nedivim, jako nad tim smutnim.
              A ze si hraci stezuji, to z nich hajzly nedela. Sepisovani petice a dozadovani se zmeny z nich ale pro me dela spratky. O tom se uz ale taky napsalo dost, a at se na to kazdej diva jak chce.
              A pokud ty jsi zasadne proti IT, tak je nase povidani o konci "o voze a o koze".
              Popatnacty uz nebudu psat, ze netvrdim, ze tam je ta indoktrinace TUTOVA, ze je to krasne dvousmyslny, apod.
              Diskusni klasika - jeden neposloucha druhyho, reaguje jen na to co chce (a co treba v komentari ani neni, ze), a tak dale, a tocime se v kruzich (a myslim tim i sebe, safra)
              Radsi to uzavrem - nema to smysl.
              Ja nechtel nikoho presvedcovat o tom, ze je IT jedinej pochopitelnej konec. Psal jsem, ze mne se nejvic libi, dava mi nejlepsi smysl, atd.
              Ale taky to, ze neverim tomu, ze k IT konec (umyslne) ani trochu nesvadi - jestli si nekdo mysli(s?), ze je to cely vycucanej konstrukt od fanousku, tak teda nevim... Tech naznaku tam je TOLIK.. (a ne - nemyslim veci typu "reaperovo zavrceni znamena neuspesnej pokus o indoktrinaci") Whatever - pojdme radsi ven : P
            • Zayl
              Prázdné odsuzování, lol. Já na o tom debatoval desítky hodin, což je v retrospektivě poměrně trapné. Prostě se mi nechce s tebou řešit to samé co jsem řešil už několikrát, protože pochybuju že mi řekneš něco, co jsem ještě neslyšel.

              Možná sis ten statement měl přečíst místo nějakého tvrďáckého "mě to nezajímá", protože už jen to co tam je napsané (a to to ještě ani nevyšlo) IT docela podkopává.

              V tom áčku máš pravdu pouze v jednom- původní konec leaknul a dá se najít pokud nejsi líný googlit. Jen prozradím že byl daleko lepší, i když poměrně tuctový. Dá se taky najít zmínka o indoktrinované části která měla původně ve hře být ale kterou nakonec zrušili.
              Žádné rozepře neprobíhaly, prostě někdo z vedení dostal úžasný nápad a bylo hotovo.

              No a dívíš se že se obě strany napadají? Pro ITčkáře je každá hovadina důkaz. A svým způsobem mají pravdu, s trochou mozku se dá s "pravdou" zatraceně kroutit.

              K tomu poslednímu odstavci ani nevím co ti mám říct. H4jzlové jedni, hráči nespokojení! Jak si můžou dovolit stěžovat si na konec s největši koncentrací plotholes za posledních x let. A hrozně se mi líbí jak je podle tebe Bioware úzasné že vytvořilo něco tak geniálního. Já ti něco povím- kdyby bylo Bioware tak geniální, vezme IT za svou, jelikož všechnu práci za ně udělali fanoušci a oznámí vydání True Endingu. Bioware je jednoduše asset, značka kterou teď bude EA plácat na vše, dokud ji úplně nevysaje a neodhodí. Bioware je vlatně samo indoktrinované, protože EA OVERLORDS EA OVERLORDS EA OVERLORDS.
            • Urcite nema cenu se vzajemne presvedcovat, ale ja se ptal jen po nejakym tom strucnym, ale hlavne konkretnim bodu.
              Prazdnyho odsuzovani je vsude dost...
              Jinak i kdyz me zajima, jak scenaristi ten konec mysleli, na nejaky oficialni PR stanovisko fakt zvedavej nejsem. To to pro me rozhodne nijak nezpochybnitelne nerozsekne.
              Porad verim, ze
              A) Ohledne zaveru ve studiu probihaly nejaky rozepre, prepisovalo se, nebo tak podobne (nekde jsem snad i cetl zminku o tom, ze behem vyvoje unikl scenar, a BW kvuli tomu menili zaver - ale to mohl byt klidne uplnej kec)

              B) Je ten zaver nejednoznacnej schvalne. Dokonalej smysl nedava zadna varianta (opet si neodpustim podotek, ze IT mi dava z nabizenejch moznosti smysl zdaleka nejlepsi, a zaver nejvkusnejsi), jako koneckoncu nespocet veci v prubehu cely trilogie. Ted to vypada tak, ze kazdej napada detaily vykladu toho druhyho, jako by snad driv nad takovyma vecma bezne nepriviral oci...

              Zkratka co nekde vyzbleptne Bioware mi je ted uz uplne jedno - uz to vydupany DLC ukazuje, jak sebou nechaji cloumat (o moc vic nez na ne se ale zlobim na ty kriklouny).
              Ta dvousmyslnost tam je - at uz od zacatku zamyslena, nebo jako dusledek nejakych vnitrnich otresu. A ze je dostatek argumentu pro jednu i druhou (i treti, ctvrtou,...) stranu... to se casto nevidi ani ve filmu. Je mi kluku z Bioware fakt lito. Stvorej neco tak nevidanyho, a presto (/proto) se na ne vyleje septik celyho internetu. No s masovym publikem prichazi i hromada debilu - tak jiste pravil uz Jezis : )
            • Zayl
              Má to cenu řešit? Pokud si myslíš jak je úžasná, stejně tě nic co zmíním neovlivní. Já si prostě počkám až to někdo z Bioware rozsekne.

              Jen dodám, že není retardovaná z konceptuálního hlediska, právě naopak, ten nápad se mi líbí. Ale její implementace a herní implikace jsou naprosto pants-on-head-retarded vzhledem k současné situaci ohledně dalšího DLC endingu (nemluvě o tom že něco takového je praktika za kterou bych vývojáře kastroval, doufám že se to neuchytí).

              To jen abychom si rozuměli.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit