Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Derp_1337

    Promin, ale píšeš úplné kraviny.

    To, že jsi viděl, jak to funguje v nějakých firmách, neznamená, že to musí úplně stejně fungovat všude.

    Uvedu ti jeden příklad: Pracoval jsem pro jeden nadnárodní korporát a tam vedení jasně řeklo, že nebude platy a dovolené řešit invidiuálně s každým zaměstnancem zvlášť (bylo nás několik stovek). Museli jsme si zřidit odbory, které to za nás řešili s vedením. Odbory většinou přinesou nějaký přínos.

  • Promin, ale pises uplne kraviny. Nema cenu to rozepisovat nejak vic. 

    Jen pokud po tobe nekdo chce podepsat smlouvu bez vypovedni doby, tak je takova dohoda neplatna a porad tam plati minimalni vypovedni doba 2 mesice.  Je to asi stejne, jako kdyby ti nekdo tvrdil, ze u nej koupeny vyrobek nema zakonem danou zarucni dobu, protoze to ma v obchodnich podminkach, ktere jsi podepsal.

    K takovemu zamestnavateli ktery pravdepodobne nedodrzuje dalsich X zakladnich zakonu stejne jit nechces

    U takoveho zamestnavatele porusujiciho pracovni pravo nikdy odbory nevzniknou

    Co se tyka toho co odbory dokazou zajistit krome zvyseni platu, tak je zajimave, ze tyto benefity jsou v naproste vetsine firem a i tam, kde odbory nemaji...

  • Derp_1337

    Hele, ještě jednou: cílem odborů není zabránit propouštění lidí. Tomu se nedá zabránit. Když zaměstnavatel má pocit, že má přebytečné pozice, tak se těch lidí prostě zbaví. 

    Odbory řeší to, aby zaměstnanec měl co nejpřijatelnější podmínky. 

    Když už šéf ty lidí vyhodí, tak aby měli nějakou slušnou výpovědní lhůtu a nebo odstupné, aby ti lidé měli nějakou rezervu a mohli si mezitím hledat novou práci. Popř. aby ti lidé měli zajištěný nějaký platový růst, či řádně proplacené přesčasy.

    Navíc ne každého člověka baví, co 2 roky chodit za šéfem a prosit ho o zvýšení platu. Někdo prostě na to nemá náturu a nedokáže to udělat. Pro takové lidi jsou odbory ideální.

  • Derp_1337

    Hele, není pracovní obor jako obor. Ono nejde soudit stejně dvě různá profesní odvětví. 

    Na jednu stranu tu máš úzce specializované obory, kde každý jedinec podává velmi invidiuální výkon (např. tesaři, vývoj her, atd.). 

    Na druhou stranu tu máš nějakou monotónní kolektivní práci (např. automobilová fabrika).

    V prvním případě budeš hodnotit každého zaměstnance zvlášť a jestli podává adekvátní výkon. V tom druhém ti na idividuálním výkonu jednotlivých zaměstnanců až tak nezáleží, protože lepší výkon nějakého zaměstnance bude brzdit výkon ostatních.

    V prvním případě ty odbory smysl moc nemají, ale v tom druhém se bez odborů jen velmi těžko bude dařit něco osobně domluvit se zaměstnavatelem.

  • Derp_1337

    Hele, to že někde jsou špatné odbory, ještě neznamená, že to tak je všude.

    Někdo je má dobré, někdo je má špatné, a někdo jiný někde mezi tím.

  • Derp_1337

    Hele, je vidět, že vůbec nevíš o čem mluvíš.

    1.) Odbory dokážou domluvit spoustu věci. Nejenom zvýšení platu. Dokážou zvýšit délku dovolené, příspěvky na stravu (tzv. stravenky), příspěvky na dopravu, úpravu pracovní doby,atd. atd.

    2.) Smlouva s výpovědní dobou 0 dnů?? V českých zemích je sice většinou nějaká výpovědní lhůta 2 měsíce, ale není to 100% pravidlo. Jsou tam různé vyjímky. Některé firmy dávají zaměstnancům jenom smlouvy s výpovědí 0 dnů. De facto ti dají smlouvu, kde jste se "společně dohodli" na takové výpovědní lhůtě a ty máš buď možnost to podepsat a nebo odejít někam jinam.

    Asi žiješ v nějaké bublině, když jsi o tom v životě neslyšel.

  • dworkin

    Do pracovních smluv se skutečně inflační doložky nedávají. O to víc potřebujeme odbory, které mají zajistit totéž.

    Od řešení inflace tu máme protiinflační politiku, kterou dělá stát. Nelze legitimně očekávat, že ji bude dělat zaměstnanec tím, že bude útrpně snášet, jak si za svoje peníze může koupit čím dál méně.

  • to mi přijde jako nesmysl. Krom toho že navyšování platů za inflace roztáčí platově-inflační spirálu a inflační očekávání, tak žádné "inflační doložky" nejsou součástí standardních pracovních smluv. Tam je prostě uvedena mzda v Kč. A inflace neznamená jen to, že je vše dražší pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele

  • dworkin

    Vždyť jo. Odbory tlačí na plošné navyšování platů, mj. s ohledem na dopady inflace. 

    Pokud si za stejné peníze koupím mnohem míň věcí, tak nemám důvod být spokojený se svým platem, a vůbec přitom nemusím odvádět skvělou práci - k odměňování skvělé práce slouží jiné prostředky odměňování.

  • dworkin

    Průměrná roční míra inflace je pro naše účely dostatečná.

  • A o čem tedy? O inflaci už vůbec ne.

    Reagoval jsem na Derpa, kdy zmínil že odbory se využívají i pro zvýšení platového ohodnocení pro větší masu lidí. Proto jsem  zmínil "opodstatněný růst" čímž jsme měl na mysli, případy kdy někdo není z nějakého důvodu nespokoj se svým platovým ohodnocením.

  • To že vedení si špatně spočítá kroky se hold stává. Bezpodmínečně chyba vedení. Bohužel ve výrobních fabrikách se tohle čas od času děje, zde už odbory mají větší smysl. Já samozřejmě vycházím z předpokladu, který publikoval CD projekt, že pro ně prostě nemá projekty. Nevím v jakém odvětví pracuješ, ale v IT zvlášť ve vývoji zastupitelnost na projektech není tak jednoduchá jako třeba někde ve výrobě u pásu.

  • Inflace je nejake teoreticke cislo vychazejici ze spotrebniho kose. Pro nekoho muze byt 12% a pro jineho 2%.

  • Proč by firma propouštěla talentované lidi? Protože to nařídí vedení. Už jsem to jednou zažil, že vedení firmy co vlastnila naši firmu rozhodla o propouštění a tak naše firma propouštěla. Za měsíc dva se snažila tytéž lidi přesvědčit aby se vrátili…

  • Ale jo, tak vzdycky je to o lidech jestli delaji tu praci dobre. 

  • Já pracuju ve frimě, kde odbory fungují dobře (opravdu) a vyjednávají nám skvělé podmínky. Ale je pravda, že už jsme dělal v několika firmách, dke odbory byly a je to první firma, kde to opravdu funguje.

    Nicméně jednou jsemd ělal ve firmě, kde odbory nebyly vůbec, a tam to bylo s chováním k zaměstnancům složité.

  • dworkin

    Akorát že diskuse není o "opodstatném růstu", ale jednoduše o růstu. Ten jsi sem vnesl až ty.

  • Inflaci zde vůbec nemíchej, to nespadá do opodstatněného růstu o kterém jsem psal.

  • dworkin

    Platový růst by měl minimálně kopírovat inflaci. Zaměstnavatelé jsou ovšem v tomto pozoruhodně nevzdělaní... ba samostatně nevzdělatelní. Přitom jde jen o dodržení dohody - pokud někomu nabídnu mzdu, za kterou si koupí 20000 rohlíků, měl bych mu platit mzdu, za kterou si koupí 20000 rohlíků. Inflace je riziko podnikatele, ne nájemné síly.

  • S tím souhlasím. Problém s korporáty je v tom, že se obvykle chovají jako státní podniky. Tedy hrabou zaměstnance, navyšují platy převážně managementu a na výkony jednotlivců se nehledí. No a když se jednou přestane firmě dařit, provedou se nepopulární opatření ve velkém a vyhodí se stovky lidí najednou. Takové rozkolísání trhu práce se pak nelíbí ani státu, který proti tomu bojuje posilováním práv zaměstnanců mimo jině i prostřednictvím odborů.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit