Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • On ten průměr je v tomhle hodně ošidnej. Zvlášť u tak širokýho pojmu, jako jsou zaměstnanci státu. Nevim, jestli se do toho počítaj i věci jako zdravotnickej personál, nebo učitelé, který jsou obecně placený mizerně a zároveň tam panuje převaha žen, což s průměrem hne. Ale i kdyby ne, tak se do toho počítá všechno od dědka sedícího na vrátnici na úřadě, až po ministra. Když z toho uděláš průměr, nedosáhneš žádnýho kloudnýho výsledku.

  Takže v tomhle ohledu ano, ženský berou v průměru míň peněz, ale je to průměr ze všech pracovních pozic. Ten rozdíl je tudíž danej spíš preferencema danejch pohlaví, počtem odpracovanejch hodin a dalšíma faktorama, než nějakou toxicky maskulinní konspirací. Abysme se dobrali reálný platový diskriminace, je potřeba se zaměřit na konkrétní firmy a pozice, protože dělat průměr z uklízečky a ředitele banky je prostě ptákovina.

  Jinak v zákoně to je ošetřený částečně taky, konkrétně v zákoníku práce, zákon 262/2006 sb., §110.

 • Zaho

  Špatné pro budoucí i aktuální zaměstnankyně na tom je, že se jim bude hůř hledat práce. Například Izrael už je zase o kousek dál a má problém se zaměstnaností žen, jen pro to, že se lidi ve vedení bojí ženy zaměstnávat. Ono sexuální obtěžování je zbraň pro nespokojené zaměstnankyně proti nadřízeným nebo kolegům.

  Osobně feministické snahy sleduji a vůbec mi nevadí. Je to celkem zábavná forma sebepoškozování. Za pár let se zase vše otočí a vzor pro ženy bude zase matka v domácnosti. Jiná cesta nebude, k zaměstnání už budou spálené mosty.

 • Jack1947

  Nebo to nebylo tak závažné a nebo je to jak říkáš nafoufklá bublina!

 • Jack1947

  Tak to se neví je to paradox, ( neříká) ale tak to prostě dneska je.

 • Jack1947


  Njn dnešní Metoo # doba

 • mr.clayman

  Tak pokud se ukázaly jako osobnostně nevhodné pro tu pozici, je správně, že s nimi firma vyrazila dveře. Firma přijímá všechny zaměstnance proto, aby jí pomohli, ne ji sabotovali.

  Nikdo netvrdí, že žena na vedoucí pozici je vždy skvělá a bezproblémová. Pokud ale nerozebírá kolektiv a odvádí svoji práci stejně dobře, jako její mužští kolegové, má být ohodnocena stejně.

  A co se týče komentáře o doložce o arbitráži a o tom, že je nikdo nenutil tu smlouvu podepisovat, řekl bych, že nečekaly, že by někdy byly nuceny se touto doložkou řídit, nebo že se obrátí proti nim. Když jsi ty podepisoval svoje zaměstnanecké smlouvy, i když mohly mít podobné doložky, taky jsi nejspíš ihned nevycouval, když jsi na něco podobného sám narazil. 

  Samozřejmě stále platí, že je nikdo nenutil, ale jak vyplývá z článku, ony očividně stály o práci v té firmě a tudíž buď udělaly ústupek, nebo tu doložku braly jako pro ně nepodstatnou, což zjevně byla chyba.

 • mr.clayman

  A to je co za analogii, že "máš obří loď a na moři ji rozjedeš nějakým směrem. V téhle fázi můžeš dát do vedení kohokoli a není problém, loď se opravdu nepotopí." Jako kapitán lodi bys musel znát námořní trasy, aby ses vyhnul kolizím s jinými loděmi, nebo případně náhodnými mělčinami, ledovými krami atd.

  To samé je to i v případě, že velká společnost dosadí na některou ředitelskou pozici ženu. Ta tu pozici taky nedostane za svoje krásné oči, ale za léta zkušeností na podobných pozicích a musí vědět, jakým směrem se daná společnost (nebo loď v tvojí analogii) vydala a jak plánuje putovat v budoucnosti.

  A aby bylo jasno, já jsem nikdy neřekl, že "vše musí být vyrovnané a všude by mělo být vše půl na půl". Jen jsem řekl, že muž i žena by za stejnou práci, odvedenou stejně kvalitně, měli být ohodnoceni stejně a za tím si stojím.

 • Tak OK. Peníze má každý takové jaké si vyjedná. Např. já když jsem ještě byl zaměstnanec, jsem si vyjednal mzdu a nezajímal jsem se o to, kolik berou lidi okolo mě a naopak jsem nikomu neříkal kolik mám já. Pokud si ženská nebo chlap vyjedná menší mzdu než ostatní na jeho pozici, je to jeho problém. K podstatě článku: pochopil jsem, že se tam hysterčí o tom, že ve smlouvě mají nějaký dodatek a arbitráži. Opět, kdo je nutil to podepisovat? Navíc, ta doložka může být dvousečná zbraň. A o ženských ve vedení: Za mou 20 letou praxi jsem nepoznal žádnou, pod kterou bych chtěl pracovat a nechat se od ní vést. Zpravidla nedosahují takové odborné úrovně a schopnosti stmelit kolektiv jako chlapi (čest výjimkám, ale já je nepoznal). A to dělám pro firmu, kde je žen cca. 90 procent. Zkoušely se asi 3 managerky, pohořely na osobní zášti a rozhádání kolektivu. A to přišly s referencemi z velkých společností.

 • mr.clayman

  A co tohle má co společného s otázkou rovného ohodnocení obou pohlaví? Ono jaksi když je žena regionální ředitelkou nadnárodní společnosti, očekávají se od ní jisté normy chování, které jaksi nejsou slučitelné s tím, že bude slepičit na kolegy na podobných pozicích, nebo ještě hůř, podřízené.

 • mr.clayman

  Eh? Tak se pochlub, kolik ti je, ty světáku? Mně je 38.

 • yeniczek

  To je konstatovani, tedy pokud tve prispevky take nejsou jen urazkami ;) Navic pletes asi tri veci dohromady, pritom je zde jediny problem a to stejne penize za stejnou praci. A na to by mel mit pravo opravdu majitel kterehokoliv pohlavi. Jeste jednou STEJNE penize za STEJNOU praci. O vhodnosti a nevhodnosti zen v ridicich pozicich nekterych instituci se bez bavit fakt nekam jinam. Navic je to cele uplne mimo, kdyz si vezmu hlavni tema clanku :)

 • uher

  A tady právě můžeš názorně vidět, že kdyby byly hodnoty nastaveny správně, tak by ještě žila...

 • A ještě brečet jaký jsem hňup, že jsem podepsal nevýhodnou pracovní smlouvu.

 • uher

  Urážkami tuhle debatu opravdu nijak neobohatíš. Spíše naopak...

 • Marines
  Hmmm, tahle nová americká vlna, kdy k obvinění ze sexysmu stačí být úspěšnější, než nahlašovatelka nic dobrého nepřinese. Z článku se moc pochopit co bylo to sexuální obtěžování nedá a pak, nechápu myšlení ohlašovatelek, když firma a její pracovní prostředí nestojí za nic, mám přece možnost svobodně odejít, jenže proč radši neudělat senzaci a žvanit do hloupoučkých médií o tom jako jsem sexuálně zneužíván...
 • yeniczek

  Jestli tohle není jen trolling, tak jseš fakt trouba :) A nemocnej... Ať jseš "starej", jak chceš. A co je horší, tak to jsou ty lajky tvých příspěvků. Fakt musim říct: "Páni.."

 • uher

  V roce 1920 jsem se opravdu nenarodil, ale určitě jsem starší než ty. Ze mě totiž mluví zkušenosti. Nějakou dobu jsem měl stejné názory jako ty a nezazlívám ti tvoji nevědomost. Byl jsem bohužel stejný idealista. Kéž bych to věděl dřív...

  Mysli si o mě co chceš, ale věř mi. Po nějaké době budeš mluvit jinak.


 • ja_nic_nevim

  :-D Ty dneska válíš, je tě tu škoda. Jmenuj mi z tvého života zkušenost, kdy ženská proti sobě nerozhádá jiný kolektiv ženských a zároveň jsou ještě ve vedení :-) Děkuji

 • mr.clayman

  Souhlasil bych s tím, že jak si kdo vyjedná se zaměstnavatelem platové podmínky, takové je bude mít. Naopak jsem ale nikdy neslyšel o tom, že by rozdíly v platovém ohodnocení mezi muži a ženami byly ilegální ve smyslu zákona -- jsou sice nemorální, ale ne ilegální už jen proto, že stát je nijak nereguluje (v soukromé sféře nemá jak, to by byl zásah do podnikání, a ve státní sféře se rozdíly objevují taky). A argument, že "za předpokladu, že můžeš ženskejm platit míň za stejnou práci vůbec nedávalo smysl zaměstnávat chlapy", by znamenal diskriminaci mužů, nehledě na fakt, že čistě z praktického hlediska by nedával potenciálním zaměstnavatelům smysl, protože ti potřebují zaměstnance bez ohledu na jejich pohlaví.

  Po přečtení několika článků nicméně uznávám, že tahle problematika je složitější a roli hraje více různých vlivů. Pro zajímavost:

  https://www.e15.cz/domaci/rozdily-v-platech-muzu-a-zen-v-cesku-se-prohlubuji-1352653 (2018)

  https://www.novinky.cz/kariera/469093-rozdily-v-odmenovani-muzu-a-zen-se-v-cesku-prilis-nemeni.html (2018)

 • ja_nic_nevim

  Nedej bože jim třeba přidržet dveře při vstupu do budovy, chtějí mít rovnoprávnost, tak je zrovnoprávníme...

  https://www.youtube.com/watch?v=NLr19u_KQK4

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit