Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Hral som všetky diely... moc som sa bavil a užival si to, táto séria ma len jeden problém ked si snažim spomenúť na nejaké konkrétne scény, bohužial. Hra je stereotypná a krátka tosú asi hlavné veci ktoré sa hre dajú vytknúť ináč je to skvelé odreágovanie a nechápem hate voči tejto sérií. Každopádne hate zažíva každý úspešný titul viz. v poslednej dobe RE6... oficiálny recenzenti dávali hre totálne absurdné hodnotenia a to nie vynimočne, hra si aj tak získala fandov a predáva sa absolutne skvele. Hate je hate, fakty sú fakty.
    • PreidaQ
      Já to mám právě naopak tak, že konkrétní scény si vybavím bez problémů (výbuch atomovky, scéna z vesmíru atd atd. - ale zařadit do konkrétního dílu již nedokáži), ale návaznost celého příběhu mi po čase uniká.
  • Hra, která kopírovala jinou hru je dnes kopírována všemi ..
    • Ladislav_Loukota
      A takhle fungují žánry od nepaměti...
  • Nejhorším přínosem CoD jsou její hráči, kteří potom spamují ostatní MP tituly, jako třeba RO2. Takový degenerovaní hráči pak neznají nic jiného, než tlačítko W pro pohyb kupředu a občas vystřelí pánubohu do oken. Kde jsou ty doby CS 1.4 kdy se hrálo na skill

    Ono hraní MP všeobecně nějak upadá. Ještě tak 2-3 roky nazpátek byly servery pro BF2 PR plné klanů, každou neděli turnaje. A dnes? Nevim, kdo to hraje, ale hráči se chovají jako děti, administrátoři nehlídají dodržování pravidel... a mě už to nějak nebaví
    • Veskoslav
      Red Orchestry 2? Pominuli fakt, že "single" je katastrofa, tak zabugovanější MP jsem v životě nehrál. Až skoro dva měsíce po vydáním byly ty nejhorší opraveny.....
      • Ted po roce (jako s RO1) je hra naprosto odladěná. A zvlášt mod Classic, který se prostě vrací k duchu 1 je vážně skvělej.

        ale i tak, když jsem hrával RO1 vždycky byly zápasay BOH s někým. Pravidelně plné servery (úterý, čtvrtky, neděle). Ted už skoro nic. Jinak servery jsou dost narvaný.
      • Tikov
        slyšel jsem že v GOTY edici to je už fajné, ale pořád tam chybí základní aspekty jedničky jako např. že hráč je konkrétní tankista
    • Uzavřené skupiny toť cesta ...
    • Jazz
      RO2 se ještě hraje ?
      Nedávno jsem si to chtěl stáhnout, ale někdo mi říkal, že servery napočítáš na prstech jedné ruky.
  • zabit kazdeho hrdinu v hre, to je to v com CoD fakt exceluje. Hollywoodske happyendy velmi nemusim, ale to co sa dialo od CoD MW1 je uchylne. Megarozdiel je napr. koniec L.A. Noire. Smrt hlavneho hrdinu je podany uplne inak. Ziadny pocit z klišé sa nedostavil, na rozdiel od spominanej serie. Tvorcovia sa mozu inspirovat napr. u Orwella, alebo Vonneguta, ako sa bez barliciek odpratavaju hlavni hrdinovia...
    • Veskoslav
      Fláknout lopatou po ksichtu málo.
    • CartmanXxX
      Díky moc, blbečku!
    • Krucinál, když neumíš používat tag SPOILER, tak radši vůbec nic nepiš. *7*
    • sh*t... ze diky za ten L.A. Noire spoiler...
    • fakt díky za spoiler na LA noire !! *13* *9*
      • Jazz
        Chystal ses to vůbec hrát ?
        Pochybuju, a kdyby jo, tak už to máš dávno dohrané...
        • EuroSamurai
          Protože každej hraje hry hned po vydání vid? *7*
          • vlastik.plaminek
            Rok a čtvrt mi příjde jako dost dlouhá doba (vydání na konzole). I na tom PC, kde to vyšlo později byla hra v akci za pár šupů pro ty, kterým se to nechtělo kupovat za plnou. Mimochodem Vader je Lukův otec, kdybyste náhodou nevěděli.
  • Ja si myslim,ze i vetsina z tech ,kteri hru kritizuji pro jeji prilisnou preskriptovanost nemaji problem s linearni a nascriptovanou hrou,pokud je to udelano spravne.
    Linearni nascriptovane hry se musi umet,vytvaret s citem.Krasnym prikladem je treba HL nebo dokonce prave CoD 1 pripadne MW1.
    Bohuzel to co zacalo vychazet kazdym rokem po MW1 je cim dal tim vetsi tragedie a presny opak spravneho pristupu imho.
    Recyklovani vseho mozneho je kapitola sama o sobe.
  • Whoossain
    Přiznám se, celý jsem to nečetl, ale i přes to si dovolím reagovat na 2 věci z článku. Tou první je neférovost nařčení série Battlefield z kopírování postupů série Call of Duty. Battlefield 2 se v prostředí moderní války pohyboval o dobré 2 roky dříve, než CoD. To spíš naopak můžeme uvažovat o tom, že CoD 4 přebírá koncept moderní války/fiktivního konfliktu od BF 2 a rozšiřuje ho o, pro svoji značku typickou, singelplayerovou kampaň. Vidím v tom především snahu konkurovat náplní jiné tříáčkové hře, která ve stejné době vychází. A tou je Crysis. Je tedy celkem diskutabilní, zda z inspirace značkou CoD nařknout i tuto hru, která vychází ve stejný měsíc a ve vývoji je (i díky značně pokročilejšímu enginu a otevřenosti světa) o poznání déle, než pvní MW.
    Druhou věcí pak je, že se v článku mluví o enginu IW 3.0. Faktem ale je, že se jedná o letitý přepracovaný ID Tech 3 engine, který byl poprvé použit tuším pro Quake 3 Arena v roce 2005.
    • "Přiznám se, celý jsem to nečetl, ale " .. když tohle někdo napíše tak si automaticky klepu rukou na čelo. Jak se chceš k něčemu vyjadřovat když si to celý nečetl? *9*
      • Takze razis styl: "Vyjadruj se ke vsemu nebo k nicemu" ?
      • Whoossain
        Jednoduše - vyjadřuji se ke dvoum konkrétním věcem v začátku článku, nevyjadřuju se k článku jako takovýmu.
    • Ladislav_Loukota
      To není tak jednoduché. Válečné střílečky zasazené do současnosti tu byly před Battlefieldem 2 i před CoD 4: NW. Série Delta Force nebo i první Spec Ops, třeba. Přesto asi nikdo neřekne, že Delta Force 1 je něco jako Modern Warfare 3; jenom současné guny prostě podobnost neudělají. Důvodem podobnosti Bf3 a s CoD4 a dále je tempo, potažmo celý narativ; Battlefield 3 se svým střídáním perspektiv a hutnou, rychle vyprávěnou "filmovou" story dost zjevně snaží o totéž, co vyplodil první Modern Warfare (jež zase navázal a rozvinul vyprávění prvního Call of Duty) a s čím byl úspěšný.

      Určitá inspirace při předchodu CoDu do současnosti u Bf jistě být mohla, ale stejně tak se mohlo jednat o normální posun kulis z přejedené druhé světové války. Na to prostě nemáme moc dat. O co mi šlo, je podobnost nejen Bf3, ale i Homefrontu a dalších děl vyprávění kampaně CoD 4: MW. Ono co se týče inspirace válečných her, když to budeme stopovat hodně daleko, tak opustíme sféru her, protože největším stylovým milníkem a ovlivňovatelem soudobých válečných her není CoD ani Bf, ale Černý jestřáb sestřelen od Scotta...

      Druhá připomínka ok, v nuancích enginů mi znalosti haprují.
      • Whoossain
        Tak jistě, je to především věcí názoru a úhlu pohledu. Jak píšeš, nemáme dostatečný podklady k tomu, aby se dalo přesně říct, kdo se čím inspiroval. Nešlo mi o nějaké opravování článku. Jenom jsem napsal, jak to vidím já. Mimochodem - BF3 není prvním titulem ze série, který se pouští do příběhové kampaně podobné té CoDkovské. Tam se Battlefield vydal už rok po prvním MW se svojí odbočkou Bad Company. Člověče a když si zmínil toho Černýho jestřába, tak jsem se hned musel jít přesvědčit, jestli ses náhodou nesek v roce vzniku. A nesek. Ani se nechce věřit, že už je to 11 let starý film. Vizuálně pořád aktuální. Jako by to vzniklo letos...
        • Ladislav_Loukota
          Určitě, já mám teda u Bad Company jen povrchní znalost hry, nicméně u ní mi příjde, že dominanci CoDu zase posiluje tím, že (první díl BC) chtěl být takovou jeho parodií. "Bad Company", všechny ty trailery parodující Gears of War a podobně. Ale to by bylo zase na delší text, kde by se až rozetlo, jak to přesně je...

          Jojo, vizuál bombastický dodnes. Ještě na tom taky lze vidět vliv Generation Kill - rozkaz "Oscar Mike" se objevil až po GK v MW2, předtím vůbec. Leč když jsem se Black Hawk Down po letech dival někdy loni, tak mi to přišlo straně jednostranný a dehumanizující somálskou stranu. I když tohle taky krásně ladí s CoDy/současnými FPS, ve kterých sice máme více stran pohledu na konflikt, ale nikdy úhel samotného opforu, ať už by šlo o nacisty za WW2 nebo Rusy/teroristy v pozdějších dílech.
          • Whoossain
            To máš pravdu. Pokud bych měl přirovnávat ty hry k filmům, pak CoD se snažilo o "realistický" pohled na věc v duchu třeba toho Černýho jestřába a Bad Company bych přirovnal spíš ke Třem králům. Jinak problém dehumanizace v těch filmech nebo hrách je už takovym standardem a Jestřáb na tom není zdaleka nejhůř. Taková gumácká agitačka Act of Valor by mohla vyprávět. Nedávno jsem tu psal, že by bylo zajímavý sledovat reakce veřejnosti na tříáčkový titul, kde by byl hlavním hrdinou řekněme Iráčan, který by při invazi US přišel o rodinu a rozhodl by se v duchu principů akčních her mstít (z jeho pohledu) okupantům. Střílet na Rusy nabo Araby jsme si už tak nějak "zvykli" a mnohdy k tomu ani nepotřebujeme ve hrách a filmech pádný důvod. Ale střílet na Američany? Ale to už sem asi nepatří...
            • Ladislav_Loukota
              ZvacA

              "Neměl bych chuť" je přesně to, proč má smysl podobné věci dělat. Hry nemusejí být jenom o zábavě, stejně jako literatura a film nejsou jenom o zábavě. Už od antiky máme komedii, ale i tragedii. A myslím, že hry mohou právě k tragedii přistupovat nejenom tím, že v cutscéně ukážou, že protagonista brečí, aby pak v hratelné části tak jako tak šel střílet do panáků. Prezentovat názor na něco tíživého, to taky může být jejich smysl - ale nemusejí to dělat jenom cutscénama, nýbrž i svou formou. Hráč vlastně hraje, skoro úplně mechanicky. Když ti pustím FPS, víš, jak se to ovládá, zabiješ automaticky pár panáků; máš zkušenost s jinými hrami podobných žánrů, takže víš, co se od tebe čeká - a až když ti za půl hodinu hraní ukážu, že vlastně střílíš do (převlečených) poldů a jsi záporák, tak se nad tím zamyslíš. Tohle konkrétně by krásně demaskovalo podstatu násilí u mnoha jedinců, kteří se taky nezamýšlení nad tím, jestli někoho sejmou nebo ne. Samozřejmě by to muselo být trochu složitější, než jen hrát za SS - to by bylo samo o sobě strašně prvoplánové. Ale já tu taky jen tak nahlas ("psaně") uvažuju, nekonstruuju celou fiktivní hru :-) Jistě můžeš zcela nekonfliktně podat story vojáka wermachtu, co byl prostě naverbován, ale to ignoruje to, co Třetí říše dělala za války. Je to ploché.

              Herní smysl to skutečně nemá žádný, ale o tom to je. Příběh/svět hry nemusí vůbec (nebo skoro vůbec) souviset s hratelností/pravidly dané hry. Právě to je celé stopování toho, co hra vlastně svou story říká.
            • ZvacA
              Ladislav_Loukota

              A vlastně k čemu? Jistě, možnost vidět daný konflikt nebo situaci u druhé strany je fajn, dokud to má ale nějaký smysl a umí se to podat s logikou. Představa, že bych se angažoval s německým charakterem při obraně koncentračního táboru je absurdní už sama o sobě. Jednak bych neměl buď chuť hrát za SS týlové skupiny, kde bych normálního vojcla pohledal ( přičemž angažovanost běžných jednotek z Wehrmachtu do toho těžko zasahovala ) a navíc se z těch míst stahovalo dřív, než k nim Rusové a později Američané vůbec přifrčeli. Takové podání příběhu Němce, který skončil na frontové linii ať už na východní nebo západní frontě, včetně jihu, je přece jen zajímavější a místo tu má i problematika válečných zločinů, ať té či oné strany a mohla by se tu dále rozvíjet i ta psychologie postavy, která stojí na druhé straně barikády. Ale výše popsaná myšlenka je dle mého už přepal, protože v tom chybí pochopení " Proč? ". To samé mučení z druhé strany nebo řízení demoličních vozidel do příslušných zón v podání hráče? Mě uniká totiž ta logika, proč bych to měl jako hráč chtít? Abych si udělal dobře, že jsem to pro změnu nandal někomu ze západu? Šílený, na to nepotřebuju hru a nebo to mohou zařídit cutsceny. Tedy taky fandím nečernobílé prezentaci událostí, historie a jiných, ale zrovna tohle jsou věci, ve kterých v nich nevidím herní význam.
            • Ladislav_Loukota
              Nemůžu než souhlasit. A když už na něco takového dojde - jako třeba v jednom z datadisků Company of Heroes s kampaní za Němce - tak se ignoruje možné využití jistých temnějších motivů. Jak by se hráč cítil, kdyby odrážel útok spojenců na koncentrační tábor? Nemusíme vlastně ani jít do WW2 - jak by se hráč v MW sérii cítil, kdyby mučil někoho v letu CIA? A, ať jsme postmoderní, v MW3 jim zase unikla možnost řídit ty výbušná auta s plynem. Určitě by to bylo kontroverzní a klouzalo by to povrchu, ale sním svůj kloubouk a řeknu, že při správném provedení by si hráč až do chvíle detonace snad ani neuvědomil, že hraje za teroristy. Prostě hra ti dá kontrolu, a jede se. Nejspíše by se někdo ozval s tím, že tyhle hry bohužel neobsahují možnost volby (jako se dalo číst v recenzích na Spec Ops: The Line), ale zjevně by to nikomu nevadilo, dokud hrál za US Marine dobývající "nějaké hadrácké město". I linearita může být kvalitou.

              Každopádně ano, už jsme se dostali trochu mimo téma. Nicméně volba postav, příběhu a formy určitě souvisí s tím, co chtějí autoři říct (i když to sami nemusejí nutně takto vnímat), což je celý smysl Ztraceno v procesu. Vývoj tvorby díla nejjednodušeji ukazuje, s čím vlastně máme tu čest.
  • Magister_Peditum
    MW1 ještě ušel, ale pak to začalo být moc překombinovaný. Mise skákaly z místa na místo napříč planetou... Stejně je pro mě dodnes nejlepší moment ze série CoD úvodní sovětská mise ze Stalingradu v CoD1. http://www.youtube.com/watch?v=iLWFJozn_sY *3*
    • Já sice moc MW2 nemusel ale pokud vím tak mise neskákaly z místa na místo, jen se na střídačku hrálo za vojáka rangers v USA a za vojáka nějakých spešl jednotek na uzemí ruska.
      No ale znám týpka co si myslel že v singleplayeru MW2 hraješ jen za jednoho vojáka a připadalo mu divný proč ho dvakrát zabily a pořát žije.
      • Magister_Peditum
        Myslel jsem ty operace typu: Hup do Brazílie, upps, Rusáci se nenápadně vylodili asi tak s miliardou vojáků v USA, další miliarda Rusů dobyla Evropu a brání se jen Franice v Paříži. Prostě moc megalomanské, to je celé. *15*
    • Pro mě je Stalingrad taky nej a taky pak Victory or dead!
      • CoD už jen rozvíjel to, s čím přišel MoH alied assault. A rozvíjel to daleko zábavněji. Přesto byl prostě MoH a jako kluci jsme to strašně "žrali", do té doby něco nevídaného.
        • Magister_Peditum
          Tak Omaha beach v MoH zůstává dodnes nepřekonána, to je jasné. *3*
    • Veskoslav
      Mě spíše CoD II při vylodění ve Francii, jak jsi musel šplhat ty skály.
  • Skvělej článek pane Loukota *5*
  • Veskoslav
    Největším problémem CoD je cena. Kdyby to bylo dejme tomu za 600-700, tak by to šlo. Ale za 1299 mít 4 hodině kampaně (sice dobrý "filmový" zážitek) s grafikou, co mělo pomalu MW I, IQ nepřátel na úrovni sádrových trpaslíků, to není akceptovatelná cena. Nemluvně o "Dlc" do mlutiplayeru......
    • COD mám moc rád, ale pod tohle bych se podepsal. *4*
      • prečital si si to čo si napísal?
    • 1299 kč je málo ja bych za nové Call of duty dal i klidně 3000kč plus další penize za DLC, tvurci tak dokonale hry si ty peníze zaslouží. *2* *2* určitě jsi hráč RPG *11* *11*
      • Veskoslav
        Jo jo, takový HL2 je typické RPG, neotravuj trole....
      • Gojira
        Moc ti to trolení nejde.
  • Clanek jsem precetl celej, ale moc jsem z neho teda nepobral. Mozna jen to, ze se nejaky casti/mise v COD4 vynechali, jestli jsem to spravne pochopil. A tech odkazu na jine stranky je fakt moc - to si prectu kousek vety, kliknu na odkaz, zkouknu informace, pak pokracuju ve vete a nevim o cem byla ta prvni pulka vety, takze se musim vracet a zamotavam se a zamotavam. *9*
    • Ladislav_Loukota
      To je ovšem celá pointa textu :-) Jaký byl původní záměr vs. co nám bylo naservírováno. Ustřižené mise nejsou jenom taková zajímavost, vypovídají poměrně dost o záměrech autorů (o důvodech, proč je ustřihli), a to je u díla s podobných dopadem na desítky milionů lidí celkem kruciální měřítko.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit