Přejít na výpis diskuzí

Alžběta Báthory

OSOBNOST 31.3.2007 
295 příspěvků
Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Re: Otevřete oči

    Tak především to nebyla žádná panovnice,jen bohatá šlechtična.A myslím,že tady nejde o počet mrtvých,ale o způsob provedení-přecijen,nemůžeš srovnávat válku,kde spousta lidí zabijí spousu lidí a to,když jeden člověk zabije spoutu lidí...Tenkrát byla taková doba,lidi věřili na čarodějnice,vlkodlaky,bludičky-nemůžeš se na to dívat dnešníma očima,to nejde.Dnes nám to přijde k smíchu,ale ten kněz to určitě myslel smrtelně vážně *4*
  • Re: Re: Alžběta Bathory

    Omlouvám se,měl jsem napsat Věrohodný důkaz-ale vyjde to nastejno... *3*
  • Re: Alžběta Bathory

    Pro to,že Vlad Tepes narážel lidi na kůl,taky neexistuje žádnej hmatatelnej důkaz a přesto to tak zřejmě bylo.Nebo máme nějakej hmatatelnej důkaz,že Žižka přišel u Rabí o oko?A přesto se to udává jako fakt.Docela by mne ten hmatatelnej důkaz z přelomu 16.-17.století zajímal...V tomhle jsme bohužel odkázaní jen na kroniky,archivy a korespondenci účastníků té doby...
  • Re: Re: Re: Re: fikce?

    Tak za prvé-ještě malý dodatek k té závěti-tu nesepsala za přítomnosti dvou kněží z Ostřihomi,ale jen tam provedla nějaké změny,závěť napsala mnohem dřív,v té době už dávno bručela na čachtickém hradě.A za druhé-stáří mrtvol se dá určit,to bys měl vědět...Kdyby nebyli z té doby,tak to nikdo neřeší...A kromě toho,všechen majetek nemohl být přepsán na děti,když ještě mohla změnit poslední vůli krátkou dobu před smrtí(právě za přítomnosti výše zmiňovaných kněží)-těžko budu měnit něco v závěti,když už nic nemám,že?!Čistý to určitě nebylo,ale není těžké potopit někoho,kdo vám k tomu dá dobrou příčinu-krom toho,vraždama nějakých poddaných se tenkrát nikdo nezabýval,ale když u ní podivně zemřelo i pár "dvorních dam" ze šlechtických kruhů,tak to teprve začalo být podezřelé...A pokud se zajímáš o historii,tak určitě dobře víš,že tak je to vždycky,jeden renomovaný historik má jeden názor(a spoustu argumentů na jeho obhajobu)a další má přesně opačnej(samo se spoustou dalších argumentů)-a je jen na lidech,co si z toho vyberou...Podle mně to vražedkyně byla,ale určitě nebyla taková sama(jen jich asi zabila trochu víc)-on ten pocit absolutní moci musí být dost opojný a nebezpečný... *3*
  • bulvár...

    Myslím,že se stačí podívat,co za bláboly stihne vymyslet za den třeba takový bulvár...a tohle už je panečku nějakou dobu..
  • Re: Re: Re: Re: fikce?

    http://msite.zoznam.sk/se/35
  • Re: Re: Re: fikce?

    Nebudte prosim Vas naivny. Za 150 rokov sa tych mrtvol tam muselo nazbierat nie 150, ale daleko viac a ak staviate na tomto seriozne historicke badanie, tak , zial je to cisty amaterizmus a naivita. Poradkyna pre Jakubiskov film je renomovana slovenska historicka T. Lengyelova a nedali ste si ani len tu jednoduchu namahu "vygoooglovat" nieco o nej, co Vas uprimne lutujem. Nielen cisar ani Turzo nic nemohli mat z majetkov Bathory az vtedy ked sa dozvedeli, ze je to pase a majetky su prepisane na deti Staci, alebo nepochopil?
  • Otevřete oči

    Byla to BORKA, to že jako panovnice ve středověku vraždila, mě osobně příjde jako tehdejší každodenní záležitost... Když se nad tím zamyslíte, tak který panovník nevraždil, už jen ten který vedl války a posílal do nich vojáky a takový toho má podle mě víc na svědomí...
    Ale světice to v žádném případě nebyla. A to s tou koupelí v krvi - každý víme, že toho lidi moc nakecají, asi tak jako ten kazatel, co tvrdil, že strašila lidi v podobě kočky *1*
  • Alžběta Bathory

    Tady je velmi zajímavá diskuse :-)
    Musím nesouhlasit s tím, že byla Alžběta nějaký blázen, sexuální deviant, sadista, a kdoví co ještě. To všechno z ní udělala beletrie a spisovatelé s bujnou fantazií. Dobové prameny, které jsem měla možnost přečíst, nenasvědčují ničemu, že by byla taková. Naopak, několikrát se za svoje poddané postavila. A do krvavé legendy ji namočil dějepisec Turóczi, ale věrohodné podklady pro to neměl.
    Alžběta žila v kruté době, možná sama byla taky krutá, ale to bylo normální v té době. Rozhodně nevěřím tomu, že by mučila nebo týrala své poddané, pro to neexistuje žádný věrohodný důkaz, vše jsou to jen smyšlenky a báchorky.
  • Notááák

    Skoro se mi zdá že byste ten proces chtěli zase otevřít... Zkuste za vašemi názory psát zdroje, odkud čerpáte takové jistoty(Angel OR Manson - kdo to může říct na jisto s čistým svědomím?)
  • Re: Re: fikce?

    Nebýt Juraje Thurza,tak Báthoryovou popravili-byl to on,kdo tomu zabránil,proto nedošlo k žádné konfiskaci majetku.Král Matyáš o její popravu velice usiloval,ale Thurzo jí bránil a snažil se vyhnout skandálu,který by pošpinil rodinu jeho přítele Nádashdyho.Dneska děláte zločince z Juraje Thurza a zapomínáte na to,že to byla Alžběta Báthoryová,kdo vraždil lidi!A kde jsi přišel na to,že vycházím z nějakého fiktivního románu?Navíc článek,který je tu napsaný pro mne nemá valnou vypovídací hodnotu...A pokud by k nějaké konfiskaci došlo,co by z toho měl Thurzo?Majetek by propadl koruně,ne jemu...A tomu,že ten film staví na vědeckých podkladech nejnovějšího bádání snad sám nevěříš,zeptej se nějakých historiků,co si o tom myslí...A co těch 40 mrtvol pod Čachtickým kostelem?To si asi taky někdo vymyslel,že jo...
  • Re: Re: Re: Re: Re: Krev ji nepomohla

    Alžběta byla psychycky narušená.Každému kdo si o ní něco přečetl ví kdo byl její otec a matka(sestřenice a bratranec)Vidéme to dodnes třeba na slavných osobnostech-kdo sleduje politiku ví.
  • Alžběta Báthory

    Erzhebeth Báthory byla opravdu psychycky narušená, už jen to ža její matka s otcem jsou sestřenice s bratrancem.Já si osobně myslím že zabít někoho v nějakém cca 16 století nebylo nic neobvyklého.jestli vraždila tak né 650 osob.To je nomožné jako se koupat v krvy.
  • Re: Piklení

    "Podobne jak ve filmu", ...ktory bol natoceny s pomocou poradkyne historicky T. Lengyelovej Pozri tiez

    http://www.history.sav.sk/lengy elova.htm

    Takze neverme bachorkam, ktore sa nam pre zisk snazia natlct do hlav spisovatelia a dalej zivia jednostranny pohlad a neberu fakty do uvahy, pretoze im to vyhovuje. *9*
  • Re: Bathory

    Ja som katolik a neviem preco by som film mal odsudzovat. pravdivo popisuje tu dobu.Vtedy mali navrch na uzemi slovenska evanjelici a pozvolna zacinala rekatolizacia Evanjelicky kazatel Ponicky tvrdil, ze Alzbeta strasi ludi prevtelena do macky, co je zaiste z dnesneho pohladu kravina prveho stupna, ale vtedy mu to "zrali" a tvrdenie bolo nosnou castou zaloby. Alzbetin svagor Homonay/Druget udajne kazatelovi Ponickemu povedal, ze ho "vyvlecie z fary za vlasy ako psa" Taktiez fakt, ze Turzo namiesto priamych svedkov vcitane sputanych dievcat radsej tahal na sud 300 dalsich nepriamych svedkov, ktorí ani nemali co k pripadu povedat, pretoze ziadne mucenie nevideli, ale len poculi od dalsich ludi, maximalne videli mrtvolu alebo poculi ako vraj baronka zbila sluzku a ponorila do vody vo Vahu Ale to este nic nedokazuje, ze by pachala seriove vrazdy.Bylinkarka bola popravena iba preto, ze udajne bola akoze spojena s Diablom taktiez vraj sa nasiel list so textom ciernej magie v ktorom bol magicky utok na krala Matiasa II. a dalsich, ktory sa o obzalobu Alzbety zasluzili.Cize evidentna snaha obzalovat Alzbetu so skutku atentatu na krala a teda stratu majetkov. O snahe otravit krala vypovedal aj Ficko.Dalsi fakt, ze sa schylovalo k povstaniu Alzbetinho brata kniezata Gabriela v Sedmohradsku
  • Re: fikce?

    Citas vobec clanok ku ktoremu sa vyjadrujes?
    "Zajímavé, leč neověřené je tvrzení, že palatinem nalezená umučená oběť na barončině panství byla exhumovaná dívka, která zemřela tři měsíce před tím, než Thurzó s vojskem vtrhl na panství. Nasvědčuje tomu mrtvolný zápach v podzemí zámku. Faktem zůstává, že dvě zachráněné dívky se stopami mučení nikdy před soudem nesvědčily."... a to su len dva aspekty a ked sa zacnu pridavat dalsie, tak ta moznost, ze islo o sikovny tah Juraja Turza,ktory mu ale nevysiel a ktory ako je zname, velmi bazil po majetkoch. Mal spor s Batoriovcami na Zemplyne a okoli Tokaja, aj v Sedmohradsku Dovod teda bol. Alzbeta ako vdova bola lakavou koristou a je podozrive, ze Turzo vsetko zacal s pomocou evanjelickeho kazatela Ponickeho a dalsich evanjelikov, ktori v tom case boli dominantnou cirkvou na hornom Uhorsku.Cisar ked sa dozvedel, ze z majetkov nic nebude, pretoze ich Alzbeta na naliehanie zatov prepisala na deti pred dvoma kanonikmi povolanymi z Ostrihomu spisali zavet. Pripad zrazu prestal byt pre cisara aj pre Turzu zaujimavy.Pre Turza bol zaujimavy pre zisk majetkov a pre sirenie nabozenstva pomocou vlastnictva majetkov. Roman Niznanskeho ma nulovu vypovednu hodnotu Treba skor verit tomu co nam Jakubiskov film chce naznacit, kedze stavia na vedeckych podkladoch najnovsich badani.
  • ...

    Největší problém je v tom,že většina lidí si přečte nějaký přehnaný román,kde je vše překroucené,pak jde do kina,mrkne se na film,kterej z ní naopak dělá světici,utvoří si na to nějakej názor ale s fakty vlastně vůbec nepřišli do styku-95% příspěvků v této diskuzi mne v tom utvrzuje... *1*
  • Re: Re: Re: Nebola to zruda,ale

    Jo,přesně tak,byl jen o 5 let starší-a takovýchto kravin od lidí,kteří si o ní v životě nepřečetli ani řádku,jsou tu napsané mraky...Nemyslím,že člověk,mučící jiné lidi,je duševně zdravý *4*
  • Re: eržabeth

    Koupelím také nevěřím,ale můžeš mi povědět,co z toho teda pan palatin měl,když to měl tak dobře promyšlené?To by mne fakt zajímalo...Bylo by dobré si také o tom občas něco přečíst(myslím literaturu faktu),než něco plácneš...
  • Re: Viděla jsem film,četla knihu-věřím že byla obětí intrik-je nevinná

    Škoda,že už nežije-mohla bys k ní jít do služby-zajímalo by mne,jak by se ti to líbilo *1* *1* *1* *1* *1* *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší