Přejít na výpis diskuzí

Alžběta Báthory

OSOBNOST 31.3.2007 
295 příspěvků
Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Alžběta

    Nejsem ten typ, kterým se líbí vraždy a mučení. Podle mého názoru to nebyla žádná vražedkyně, ale osamocená vdova. Co se týče knihy, kterou napsal J. Nižánský, tak by se tomu dalo uvěřit, ale film, který režíroval J. Jakubisko byl naprostý propad. Různé scény, které se objevily ve filmu se mi zdály nepravdivé. Nikomu nenutím svůj názor, ale zamyslete se nad tím.
    • Re: Alžběta

      Přečti si knihu Vladimíra Lišky, nebudeš vědět na čem jsi, ale je to pěkné počtení.
  • fikce?

    Lidi,probuďte se!Alžběta Báthoryová byla sadistická vražedkyně,žádná léčitelka..Za prvé-Juraj Thurzo neměl z jejího procesu žádný prospěch a myslím,že kdyby jen trochu chtěl,tak to bylo jinak...Její majetek zdědili normálně její děti,žádná konfiskace se nekonala...A těm,co pochybují o vraždách bych připomenul,že ve 30.letech 20.století bylo pod čachtickým kostelem nalezeno cca.40 pozůstatků umučených mladých dívek-nevím,kolik jich skutečně zabila,ale minimálně tyhle teda určitě...Filmy jako ten od pana Jakubiska,jsou možná pěkně natočené,ale z historického hlediska je to odpad,nic víc-bohužel se toho spousta lidí chytá a kvůli takovým lidem jsou už dnes snahy zpochybňovat i holocaust-a možná za 50 let bude i Hitler líčen jako hrdina...
    • Re: fikce?

      Citas vobec clanok ku ktoremu sa vyjadrujes?
      "Zajímavé, leč neověřené je tvrzení, že palatinem nalezená umučená oběť na barončině panství byla exhumovaná dívka, která zemřela tři měsíce před tím, než Thurzó s vojskem vtrhl na panství. Nasvědčuje tomu mrtvolný zápach v podzemí zámku. Faktem zůstává, že dvě zachráněné dívky se stopami mučení nikdy před soudem nesvědčily."... a to su len dva aspekty a ked sa zacnu pridavat dalsie, tak ta moznost, ze islo o sikovny tah Juraja Turza,ktory mu ale nevysiel a ktory ako je zname, velmi bazil po majetkoch. Mal spor s Batoriovcami na Zemplyne a okoli Tokaja, aj v Sedmohradsku Dovod teda bol. Alzbeta ako vdova bola lakavou koristou a je podozrive, ze Turzo vsetko zacal s pomocou evanjelickeho kazatela Ponickeho a dalsich evanjelikov, ktori v tom case boli dominantnou cirkvou na hornom Uhorsku.Cisar ked sa dozvedel, ze z majetkov nic nebude, pretoze ich Alzbeta na naliehanie zatov prepisala na deti pred dvoma kanonikmi povolanymi z Ostrihomu spisali zavet. Pripad zrazu prestal byt pre cisara aj pre Turzu zaujimavy.Pre Turza bol zaujimavy pre zisk majetkov a pre sirenie nabozenstva pomocou vlastnictva majetkov. Roman Niznanskeho ma nulovu vypovednu hodnotu Treba skor verit tomu co nam Jakubiskov film chce naznacit, kedze stavia na vedeckych podkladoch najnovsich badani.
      • Re: Re: fikce?

        Nebýt Juraje Thurza,tak Báthoryovou popravili-byl to on,kdo tomu zabránil,proto nedošlo k žádné konfiskaci majetku.Král Matyáš o její popravu velice usiloval,ale Thurzo jí bránil a snažil se vyhnout skandálu,který by pošpinil rodinu jeho přítele Nádashdyho.Dneska děláte zločince z Juraje Thurza a zapomínáte na to,že to byla Alžběta Báthoryová,kdo vraždil lidi!A kde jsi přišel na to,že vycházím z nějakého fiktivního románu?Navíc článek,který je tu napsaný pro mne nemá valnou vypovídací hodnotu...A pokud by k nějaké konfiskaci došlo,co by z toho měl Thurzo?Majetek by propadl koruně,ne jemu...A tomu,že ten film staví na vědeckých podkladech nejnovějšího bádání snad sám nevěříš,zeptej se nějakých historiků,co si o tom myslí...A co těch 40 mrtvol pod Čachtickým kostelem?To si asi taky někdo vymyslel,že jo...
        • Re: Re: Re: fikce?

          Nebudte prosim Vas naivny. Za 150 rokov sa tych mrtvol tam muselo nazbierat nie 150, ale daleko viac a ak staviate na tomto seriozne historicke badanie, tak , zial je to cisty amaterizmus a naivita. Poradkyna pre Jakubiskov film je renomovana slovenska historicka T. Lengyelova a nedali ste si ani len tu jednoduchu namahu "vygoooglovat" nieco o nej, co Vas uprimne lutujem. Nielen cisar ani Turzo nic nemohli mat z majetkov Bathory az vtedy ked sa dozvedeli, ze je to pase a majetky su prepisane na deti Staci, alebo nepochopil?
          • Re: Re: Re: Re: fikce?

            Tak za prvé-ještě malý dodatek k té závěti-tu nesepsala za přítomnosti dvou kněží z Ostřihomi,ale jen tam provedla nějaké změny,závěť napsala mnohem dřív,v té době už dávno bručela na čachtickém hradě.A za druhé-stáří mrtvol se dá určit,to bys měl vědět...Kdyby nebyli z té doby,tak to nikdo neřeší...A kromě toho,všechen majetek nemohl být přepsán na děti,když ještě mohla změnit poslední vůli krátkou dobu před smrtí(právě za přítomnosti výše zmiňovaných kněží)-těžko budu měnit něco v závěti,když už nic nemám,že?!Čistý to určitě nebylo,ale není těžké potopit někoho,kdo vám k tomu dá dobrou příčinu-krom toho,vraždama nějakých poddaných se tenkrát nikdo nezabýval,ale když u ní podivně zemřelo i pár "dvorních dam" ze šlechtických kruhů,tak to teprve začalo být podezřelé...A pokud se zajímáš o historii,tak určitě dobře víš,že tak je to vždycky,jeden renomovaný historik má jeden názor(a spoustu argumentů na jeho obhajobu)a další má přesně opačnej(samo se spoustou dalších argumentů)-a je jen na lidech,co si z toho vyberou...Podle mně to vražedkyně byla,ale určitě nebyla taková sama(jen jich asi zabila trochu víc)-on ten pocit absolutní moci musí být dost opojný a nebezpečný... *3*
            • Re: Re: Re: Re: Re: fikce?

              Aby som to doplnil a suhlasim, že je pravda pokiaľ ide o doplnenie testamentu z 3.sept.1610 dodatkom.V tejto súvislosti na jej želanie prišli na Čachtický hrad 31.júla.1614 dvaja kanoici Ostrihomskej kapituly .Jej želaním bolo aby si všetky jej majetky podelili medzi sebou jej deti, takže ešte nebolo podelené všetko a až fakt, že už sa na slobodu nedostane aj pre nemoc, ju k takému kroku prinútil
            • Re: Re: Re: Re: Re: fikce?

              Tak za prve odcitujem fakty, ktoré také tvrdenie spoľahlivo vyvracajú "Do Kersztúra za Alžbetou, kde sa zdržiavala pricestovali jej zaťovia Zrínsky a Drugeth bez manželiek 3.sept.1610 (MOL Budapešť listina N.R.A.,f.44 no.25).a spísali záveť do ktorej už neskôr nikto nič nepísal a po jej uväznení už vôbec.Sama Bathoryová prišla zo Sárváru do Čachtíc v polovici októbra a usídlila sa v kaštieli v mestečku. Avšak prišiel osudný deň 29 dec.1610.Turzo bol v tom čase 26.dec.1610 v Bratislave(písal list hlavnému županovi Petrovi Révayovi do Turca).Na druhý deň sa vydal smerom do Čachtíc sprevádzali ho obaja Alžbetini zaťovia.(Jeden to však poprel...) A tak ju Thurzo našiel doma v Čachtickom kaštieli a "pristihol" in flagranti pri mučení dievčat.30.dec.1610 písal svojej manželke
              "Prišiel som včera večer do Nového Mesta nad Váhom chvalabohu v dobrom zdraví .Nádasdyovú som dal chytiť a teraz ju vedú do hradu. Ženy ,ktoré mučili nevinné dievčatá ,aj s mládencom ,ktorý im pomáhal ,poslal som hore(do Bytče),nech sú dobre strážení a uväznení Keď naši vyslaní ľudia a služobníci prišli do kaštieľa ,našli tam mŕtvu dievku a druhá od mnohých rán a mučenia už zomierala. Okrem toho sedela tam ešte jedna doráňaná žena a ďalšie ,ktoré tá prekliata osoba nechávala pre iné príležitosti ,čakali tam pevne spútané"(ŠOBA Bytča Thurzovská korešpodencia,sign,III-T/12.)"...a ktoré nepokladal za nutné Turzo použiť na súde ani len ako svedkov čo svedči o riadnej fabulácii a zneužití svojho postavenia palatína.
              Pokial ide o kosti, tak len preto, ze sa tam vybral televízny štáb a doslova amatérsky išiel dokazovať, že kosti patria umučeným dievčatám, čo už nie je dobre ani ako vtip.A navyše rádio-karbónovú skúšku ešte nikto nerobil a DNA detto, no závery sú hotové a pokladajú sa za pravdu... Tam sa pochovávalo 150 rokov po Batoricke a v kostole by sa rozhodne také osoby nepochovávali.Ak aj ano, tak kazateľ, senior Ponický by o tom rozhodne niečo na súde povedal, prípadne podal ako dôkaz Máš pravdu v tom, že každý historik má svoj uhol pohľadu na vec, ale vedec sa musí opierať o fakty a tradícia o krvilačnej Bátoričke vyhovuje hlavne spisovateľom, preto živia tento príbeh, aby na tom zarobili.To samé sa týka aj Jánošíka. Pekny vecer.
          • Re: Re: Re: Re: fikce?

            http://msite.zoznam.sk/se/35
  • simka

    hej ludia nerobte tu z nej nejaku vrahynu no dobre mam dost dobry pribeh preco zabijala tolko zien lebo jej manzel jej bol neverny spal zo sluzkami a to ju nastvalo a preto to robila a je dost mozne ze mala psychicku chorobu ved to je uplne normalne a v tej dobe na to nemohly prist myslim ze to bolo tak ako som to napisala a neverim ze by bol niekto schopny zabit tolko ludi a este vecsia picovina ako su tie povery o nej je to ze ju dali do ginesovej knihy rekordov ved ona nieje ziadna atrakcia sa spametajte *16*
  • alzbeta

    pocul som ze s oblubu mucenia mladych dievcat bol sposob mucenia ze ju dala prikovat nahu k tramu a polozili jej tazku zeleznu tyc na prsty na nohach aj 100kil tazku a mucena tak bola niekolko hodin darmo ludia maju silene moznosti a plno sposobou ako jeden druheho kruto mucit
  • Bathory

    Film Bathory byl víc než zvláštní....celou dobu jsem tak nějak čekala,až se pořádně rozjede,ale najednou byl konec a ono nic...neříkám,že se mi nelíbil...jen jsem z něho trochu rozpačitá...některé prvky jako například mniši Polívka s Mádlem jsou v takovém to tématu jako pěst na oko. *9* Něco mi v tom filmu prostě chybělo.Rozhodně jsem viděla dost lepších filmů.
    • Re: Bathory

      Já jsem na filmu byl dnes. Souhlasím s DarkAngel, něco tomu filmu chybělo. Sice byl pěkný, nádherné kostýmy, dobrá hudba, zajímavé herecké obsazení. Film nebyl rozhodně natočený podle historie. Udělali tady z Báthoryové úplnou světici. Přitom existují hmotné důkazy o jejích zločinech, které teď objevila nedávno Česká televize. Pan Jakubisko tvrdí, že nic takového není - nic se nedochovalo. Pátral málo. Měl si dát větší práci s hledáním v historii. Tím by film získal víc na kvalitě. On se chtěl přiblížit Hollywoodu a tam je jim to jedno, oni ten příběh neznají. Je to škoda!!
      • Re: Re: Bathory

        Nemůžu souhlasit s tím, že by proti Alžbětě byly nějaké hmotné důkazy, a už vůbec ne, že je objevila ČT. Ten pořad Reportéři ČT jsem viděla, čekala jsem, že tam bude něco o životě Báthoryové, ale byla jsem dost zklamaná. Jediný "důkaz" tam poskytli dva mladíci, kteří tvrdili, že v hrobce našli před deseti lety tři lebky... Není vůbec nic, jen pár dopisů, ze kterých ale není patrné, že by vraždila. Někteří jí dokonce připisují několik set vražd. Ale ani žádné tělose nikdy nenašlo, ač se tvrdí, že je dávala pohřbívat dost ledabyle. Film byl moc pěkný, chystám se na něj ještě jednou, protože určitě objevím spoustu věcí, které mi během první návštěvy kina utekly...
  • Bathory

    Na filmu jsem byla dneska. A me se libil moc :)..naboženství nerozumim to neřešim,ale jako film dooost dobry ;) *4*
  • Eržebet Bathory

    Podle mě...A je to můj názor...Nejlepší film...Muj nej!!! *14*
  • moderni verze

    Řekněme, že Jakubiskova verze je dle moderního pojetí "politicky korektní". Nebohá movitá žena z vrcholu společenského žebříčku pod neustálým tlakem středověké maskulinní společnosti mocných mužů, to nemohlo dopadnout dobře. Nějak za tím cítím značný vliv paní Jakubiskové *4* Osobně věřím spíš odborníkům a verzi demence a sadismu, nemám rád tendenční překopávání historie.
  • Hmm lidi zajímalo by vás jestli ještě žije někdo,kdo má alespon' kapku její krve v sobě??????Mě docela jo....ale změním téma nechtěla bych být její služka ani poddaná... *6* *6* Fuj!!!!Nechápu takový co jsou třeba masochisti nebo tak něco.. *8* *8* Obdivuju toho Ficzka a její další kámoše co jí v tom pomáhali..Jo a tento vzkaz JE PRO dagíís:NEZAPICHOVALA JIM ŠPENDLÍKY DO PRSOU ALE POD NECHTY!!!!!!!!!!!!!!!!!! *16* *16* *16* *16*
    • To mě taky zajímá.ve filmu tvrdí že potomci jejího syna žijí dodnes.
  • bathory

    ta bathory si myslela se bude krajsia ked sa bude kupat v krvi panien blbost jej by us nepomohla ani cierna magia *13*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší