Přejít na výpis diskuzí

Alžběta Báthory

OSOBNOST 31.3.2007 
295 příspěvků
Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • eržabeth

    Eržabeth byla krásná,chytrá a to se v té době moc nenosilo.Takže co ji mohlo čekat?Ještě navíc nesmírně bohatá,takže palatin to měl sakra dobře promyšlené *5* a ty legendy o vraždách a koupelích v krvi,tomu by snad věřilo jenom malé dítě *3* .
    • Re: eržabeth

      Koupelím také nevěřím,ale můžeš mi povědět,co z toho teda pan palatin měl,když to měl tak dobře promyšlené?To by mne fakt zajímalo...Bylo by dobré si také o tom občas něco přečíst(myslím literaturu faktu),než něco plácneš...
  • POZOR, POZOR !!!

    Lidi, proč píšete sem na toto forum o filmu Bathory *7* Copak nevíte, že tady na osobnostech má film Bathory J.Jakubiska taky svoje vlastní forum? *8* Tady se má psát pouze o Alžbětě, ne o nějakým smyšleným filmu *13*
  • film versus historie

    Filmem jsem byl v podstatě zklamán, nicméně mě překvapila a velmi velmi zaujal Jakubiskův pohled a i mě přesvědčil. Myslím si, že hraběnka opravdu byla ve skutečnosti taková, jakou ji ve filmu vidíme.
  • bathory

    Zdravím všechny,
    četla jsem knihu od J.Nižnanského,i jiné knihy a také jsem byla jsem na filmu Bathory,který se mi dostal pod kůži.Ne snad kvůli mnichům s jejich stroji či vtipu, ale díky podání děje,který může a nemusí být pravda.
    Film se vším všudy mne upoutal od začátku do konce.Nejvíce se mi líbila Anna Friel a Karel Roden.Oba to zahráli velmi přesvědčivě a skvěle.Díky jim za to.
    Snad scény mnichů Polívka&Mádl a jejich úchvatných na tu dobu nemožných strojů mohli být více dějově vsazené do té doby,i když měli asi účel odlehčení.
    Panu J.Jakubiskovi děkuji za tento film, který vtrhljako sluneční paprsek mezi americké filmy typu Batman a spol. a dodal filmovým plátnům lesk, šarm a vtip.
  • Bathory

    Co myslíte byla Oběť nebo vrah??když sem si tu otázku položila a přečetla pár článku,byla sem si jista že vrah...protože každý chce udělat nějakou "kovbojku"ale pak sem se byla v kině podívat na Jakubiskův film "bathory"a zmněnila jsem názor..uvědomila sem si že to z ní opravdu asi udělali jiní...ale jistá si tím nebudu...ten film sem místy nechápala...je psycho...ale to v 15 asi jen tak někdo nepochopí...Nejvíc se mi líbilo že tam hraje Karel Roden...můj oblíbenec..a nej herec!nejhustší v tom filmu bylo to mimčo v ledu..mnOOo..jik¨nak kvalitně psycho film...prostě "jakubisko" *5*
    • Re: Bathory

      Nikdo na 100% neřekl, že je vrah nebo oběť, protože se o ní ví tak málo. Jenom to všechny zajímá a dojímá.
  • Bathory

    Jistěže byla vrah,ten film vůbec neber vážně,je to slátanina *3* .Mimochodem,Karel Roden je výbornej herec,taky ho mám moc rád.. *3*
  • ...

    Největší problém je v tom,že většina lidí si přečte nějaký přehnaný román,kde je vše překroucené,pak jde do kina,mrkne se na film,kterej z ní naopak dělá světici,utvoří si na to nějakej názor ale s fakty vlastně vůbec nepřišli do styku-95% příspěvků v této diskuzi mne v tom utvrzuje... *1*
    • Re: ...

      Jestli jsi s ní žil, tak napiš jaká byla.
  • Notááák

    Skoro se mi zdá že byste ten proces chtěli zase otevřít... Zkuste za vašemi názory psát zdroje, odkud čerpáte takové jistoty(Angel OR Manson - kdo to může říct na jisto s čistým svědomím?)
    • Re: Notááák

      Určitě bych to chtěla jako neviditelný pozorovatel zažít a teprve potom posuzovat. Ale bohužel to není možné a tak se můžeme pouze dohadovat.
  • Alžběta Bathory

    Tady je velmi zajímavá diskuse :-)
    Musím nesouhlasit s tím, že byla Alžběta nějaký blázen, sexuální deviant, sadista, a kdoví co ještě. To všechno z ní udělala beletrie a spisovatelé s bujnou fantazií. Dobové prameny, které jsem měla možnost přečíst, nenasvědčují ničemu, že by byla taková. Naopak, několikrát se za svoje poddané postavila. A do krvavé legendy ji namočil dějepisec Turóczi, ale věrohodné podklady pro to neměl.
    Alžběta žila v kruté době, možná sama byla taky krutá, ale to bylo normální v té době. Rozhodně nevěřím tomu, že by mučila nebo týrala své poddané, pro to neexistuje žádný věrohodný důkaz, vše jsou to jen smyšlenky a báchorky.
    • Re: Alžběta Bathory

      Souhlasím, (že doba hlavně pro poddané byla krutá), ale ty jsi v ní nežila. Jak jsem už výše napsala, je to legenda. Jedni se ji budou zastávat, druzí odsuzovat a s tím nic nenaděláš.
    • Re: Alžběta Bathory

      Pro to,že Vlad Tepes narážel lidi na kůl,taky neexistuje žádnej hmatatelnej důkaz a přesto to tak zřejmě bylo.Nebo máme nějakej hmatatelnej důkaz,že Žižka přišel u Rabí o oko?A přesto se to udává jako fakt.Docela by mne ten hmatatelnej důkaz z přelomu 16.-17.století zajímal...V tomhle jsme bohužel odkázaní jen na kroniky,archivy a korespondenci účastníků té doby...
      • Re: Re: Alžběta Bathory

        Omlouvám se,měl jsem napsat Věrohodný důkaz-ale vyjde to nastejno... *3*
        • Re: Re: Re: Alžběta Bathory

          Máš vlastně pravdu i s tím Žižkou, že neexistuje žádný důkaz pro to, že přišel o oko. Nad tím jsem takhle nepřemýšlela. Ale situace Bathory a Žižky je trochu odlišná. Legenda, absolutně nepodložená, vypráví, že obránce hradu Rabí zasáhl šípem hrušku a že z hrušky vyletěla tříska Žižkovi, který pod hruškou sedel, přímo do oka. Jiné prameny ale uvádějí, že o oko přišel jako malý chlapec. Takže si můžeme vybrat. A takhle je to se vším. Historické zprávy jsou dvojsmyslné, nepřesné (madarština v době Bathory třeba neodlišovala ON od ONA nebo ONO). Možná, že dnešní překlady už ani nejsou tak přesné. Ale o tom, že Vlad Tepes, zvaný Drácula, narážel lidi na kůl, můžeme číst ve starověkých kronikách, nebo jej můžeme vidět na rytinách.
          Můj názor je, že Alžběta byla nevinná. Koupele v krvi, železná panna, její chorobomyslnost, to všechno se dá vyvrátit.
  • Otevřete oči

    Byla to BORKA, to že jako panovnice ve středověku vraždila, mě osobně příjde jako tehdejší každodenní záležitost... Když se nad tím zamyslíte, tak který panovník nevraždil, už jen ten který vedl války a posílal do nich vojáky a takový toho má podle mě víc na svědomí...
    Ale světice to v žádném případě nebyla. A to s tou koupelí v krvi - každý víme, že toho lidi moc nakecají, asi tak jako ten kazatel, co tvrdil, že strašila lidi v podobě kočky *1*
    • Re: Otevřete oči

      Tak především to nebyla žádná panovnice,jen bohatá šlechtična.A myslím,že tady nejde o počet mrtvých,ale o způsob provedení-přecijen,nemůžeš srovnávat válku,kde spousta lidí zabijí spousu lidí a to,když jeden člověk zabije spoutu lidí...Tenkrát byla taková doba,lidi věřili na čarodějnice,vlkodlaky,bludičky-nemůžeš se na to dívat dnešníma očima,to nejde.Dnes nám to přijde k smíchu,ale ten kněz to určitě myslel smrtelně vážně *4*
      • Re: Re: Otevřete oči

        Panovník zavinil smrt mnohem více lidí, než ona sama a nikde se o tom nepolemizovalo. Ale máš pravdu, taková tehdy byla doba. Zní to jako by jsi chtěl být tajný pozorovatelů v té době, ale to jistě daleko více lidí, i já patřím mezi ně.
      • Re: Re: Otevřete oči

        Já třeba věřím na čarodějnice, vlkodlaky, bludičky - nemůžeš se na to dívat dnešníma očima,to nejde. *5*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší