Přejít na výpis diskuzí

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

OSOBNOST 31.12.2006 
23 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • MartinDyntar

  Na jeho pohřbu mělo být udajně až na 100 tisíc lidí, Rusové ho milují a zbožnují i já též žiju jeho hodnoty, jeho literárními díly, jeho největším literárním odkazem byl pro mě osobně právě nejvíce "Zločin a Trest" a "Bratři Karamazovi", nic není více, pro mě je to duležitý a přínosný (ten nejlepší) střet 2 uplně zcela uplně odlišných kultur mezi západem a jeho zrudným kapitalistickým konzumem (ve kterém se dnes v USA už uplně potlačují a smazávají právě jakkékoliv kulturní rozdíli i samotné kulturní tradice! A zbývá jen špína a zrudnost tvrdého už krajního kapitalismu a masového konzumu!) ve všem a mezi křestanskou tradicí, ke které mám problematický vztah, ale chápu ji v mnohem širším konextu. Dostojevskij - to je největší odpor kapitalistickému konzumu, který hýbe světem hodnotami jen peněz a zábavy, a není třeba se o nic jiného pak starat, ani o politiku ani o sociální problémy vše je přece o svobodě a zábavě lidí bez zábran, bez hranic, a pak i bez svědomí téhdy nehledáme-li už v sobě žádný smysl naší bolesti a našeho utrpení ve společnosti ztrácíme vše, svuj život, umíráme nicotně a nesmyslně, žijeme všichni pak uplně zbytečně! Přeji Americe už konec tvrdého neuprosného kapitalismu a neuprosného masového konzumu za každou cenu, přeji jí smrt i za cenu případně dalších možných terroristických utoku vuči právě této zemi, vuči USA! Amíci a ta jejich tolik mylná domnělá absolutní osobní svoboda bez hranic končí u jejich ani neprověřeného vždy legálního držení střelné zbraně a lidi tam už jen mužou brát spravedlnost do svých vlastních rukou a postřílet se tam nenávistně vždy navzájem a nic více, nechci to nikdy už osobně vidět v naší zemi!!!! MARTIN DYNTAR (možná i muj vubec nejlepší komentář právě k Dostojevskýmu!)

 • MartinDyntar

  Evidentně bych dokázal psát mnohem líp, ale sem už naštěstí nikoliv. A právě Dostojevskij mě toho nejvíce zodpověděl vše podstatné co se sem komentovat k němu už bohužel ani nevešlo ohledně smyslu života i křestanských hodnot, je to spolu tolik provázané, že každá lidská bolest i utrpení má svuj význam (má svuj smysl) a musí se umět jen vidět a pochopit!... proč je duležité chápat pak politickou snahu o nějakou už velkou sociální spravedlnost marxismem a komunismem v mnohem už širším kontextu právě už i mimo právě samotnou politiku, a právě nejvíce téhdy kdy už sami smysl lidské bolesti a našeho lidského utrpení i sociální nerovnosti a nespravedlnosti, která z ní tolik častěji ve velké míře pramení se ztrátou svých nejen národních (nejen křestanských) tradic i hodnot samotné rodiny (to je spolu u Dostojevského opět tolik také provázané) -kdy ztrácíme své podvědomí o sobě-, (tedy nejen svou vlastní identitu..) už nevidíme a nepochopíme jsme k sobě už nepředstavitelně, prostě neskutečně tolik sadisticky zlí nic než právě jako obyčejná zvířata, nikoliv civilizovaný lidi, protože civilizovaný lidi mají vždy svou dustojnost, hrdost i svědomí, neponižujou se nikdy sami navzájem!! Ale bohužel vždy rádi pro peníze a pro sex pro zábavu vždy nesmírně rádi ztrácíme své jakkékoliv vlastní zábrany, dokud ruka ruku ráda myje nelze mluvit už o ničem skutečně etickém a dokud nejsme schopny jednat plně svědomitě a zodpovědně plně sami za sebe, dokud se stále rádi odvoláváme jen dokola na druhé lidi co oni už smí a už mužou smíme a mužeme přece přirozeně i my je myslím vše ostatní jen vydlážděnou naší cestou tolik blíže k nicotné k nesmyslné své nedustojné smrti, a umírat nedustojně znamená jediné - zahodit nebo ztratit už uplně všechno!! Nevím je to jen opět jen má osobní polemika nebo i mnohem více? (asi ten neuspěšný spisovatel co se tu polemicky upsal) MARTIN DYNTAR, Rychnov nad Kněžnou...

 • MartinDyntar

  doslov mého komentáře: ne skutečně nikoliv, Raskolnikov sám o sobě nebyl žádný titán-romantik, a ani 90% tehdejšího Ruska nebyli snad ani uplně definitivní otroci, to jsou evidentně u někoho takového velká slova amerikanisty a velkého demokrata, sám za sebe rád zřejmě chápu tolik složité věci už právě svým jednoduchým selským rozumem, to je vždy jediným řešením, chápu složité společenské i politické problémy především svým srdcem, nepotřebuji k tomu (k ubhájení si svých osobních přesvědčení) už vubec nějaké příliš vědecky složité matematické natolik už vysoce už jenom to prázdné vždy tolik bezduché vysoce racionální uvažování evidentně právě už těch lidí tolik už bez srdce, bez duše i bez skutečného sociálního cítění co ale rádi vždy obhájí na prvním místě vědecky snad uplně vše, ale má to své velké ale, že snad je větším problémem vysokého intelektu u lidí a jejich vysoké rádoby vzdělanosti právě už to že už častěji sami bohužel nikdy neví jak se svým tolik ,,vysokým" intelektem a se svou vysokou vzdělaností mají správně zacházet!, to jim nikdo nikdy bohužel neřekne!. Takže vydíme právě toto ve vysoké politice už nejvíce právě těch lstivých a velice chytrých, přesto osobně tolik neupřímných někdy až krajně anti-sociálních jedincu pragmatiku-vzdělaných ekonomu-podnikatelu-pragmatiku, kterým jednoduchý praktický selský rozum evidentně nejvíce chybí, kteří mají vždy vše předem už před médii matematicky vypočítané jak nejlépe už jednat a manipulovat s lidmi a jak nejlépe natolik uhlazeně bezchybně vysoce vždy odborně mluvit vždy před médii atd.. že jim ani prostý člověk a laik pomalu už stejně nerozumí!, k tomu už jim právě selký rozum i srdce i jejich duše nejvíce chybí! Jistě takový politický pragmatický antisociálové jsou evidentně se svým vysokým intelektem zřejmě rádi osobně chladnokrevní a prostě racionálně nezaujatí svými emocemi i pocity a v tom vydím jak neupřímnost, tak jejich nečestnost, nezodpovědnost aj. co se sem už naštěstí stejně pak do komentáře k Dostojevskému nevejde.. MARTIN DYNTAR, Rychnov nad Kněžnou..

 • MartinDyntar

  YouTube EP80 fjodor michajlovič dostojevskij-"zločin a trest", i dobrý uvod do rozboru života a díla "Zločin a Trest" Dostojevského! Ale má to i své nějaké ty mezery ohledně právě výkladu Dostojevského "Zločinu a Trestu", dílo je skutečně velice psychologicky komplikované a nedá se vykládat tak snadno v necelích už 30 min! Dostojevskij především kritizoval nezdraví individualismus moderního člověka a tupí egoismus v samotných lidech, Dostojevskij svým zpusobem předpověděl všechnu tu špínu a zlo dnešní masové konzumní společnosti (která má své hluboké kořeny zejména v Americe) a Dostojevskij trval vždy na pravoslavně křestanské morálce a trpěl pro ni za každou cenu v neuvěřitelně v neskutečně tvrdých podmínkách, které si dnes nikdo nedokáže vubec už představit co vše tomu obětoval a co vše tomu musel vlastně obětovat! Tohle bude asi také svým zpusobem velice zjednodušené už jen ohledně mích slov k tomu nakolik Dostojevskij rád trpěl pro rodinu a nakolik sám věřil v lidské obětování se uvnitř soudržnosti rodiny a skrze to nejvíce i pak nakonec v hlubší sociální spravedlnost v širším kontextu aj.. co už tu zminovat ted v souvislosti pávě s marxismem a s ruským komunismem ted prozatím vubec nebudu, protože to sem nepatří, ale nesouhlasím tu ostře s jedním velice už mylným závěrem, a to že prý lidská morálka především nemusí už udajně (prý) vycházet z našich křestanských tradic (Evropy), to by vedlo nakonec k celému jejímu popření i samotných našich kulturních tradic (Evropy), je to skutečně už taková interpretace v souvislosti právě s Dostojevským bohužel největší možná demagogie už par excelant, protože pošlapávat dnes tolik křestanské tradice právě amerikanismem, jejím kapitalismem a masovým konzumem je dnes největším společenským zlem a vidíme to v politice a ve společnosti dnes už myslím všichni! A především svými slovy dodávám jediné že ano, Dostojevskij je naopak velice vzácný a stále nejvíce aktuální ruský spisovatel, který má k sociálním problémum dnešní doby stále ještě co říct, nábýzí nám myslím tolik ,,svá" východiska z nich (z těžkých sociálních problému dnešní doby) a v mnoha věcech se skutečně sám osobně myslím vubec nemýlí! MARTIN DYNTAR, Rychnov nad Kněžnou.

 • MartinDyntar

  Jo Fjodore, upsal jsem se tu k smrti. Asi volám o pomoc už o křestanskou spásu slovanských naježených lišek, volám tu zoufale Fjodore o pomoc českého gramatika a knížního nakladatele, zaplatím mu než to knižně vydá, než to zveřejní asi to zveřejní tak první co Fjodore udělám je že zajdu pak ihned do Zoo se podívat na všechny ty tolik naježené plaché bystré inteligentní lišky a až z toho budu také naježený tak poslední co pak udělám je že asi zemřu na srdeční selhání s dehydratací někde v diskrétním privátu při vášnivém sexu s nějakou křestankou, třeba s Michelle Williams, ale nevím kde vezmu peníze na letenku když nepracuji, poprosím asi resort MPSV že mají pravděpodobně už dalšího radikála a fanatika na invalidním vozíčku, který před Poslaneckou Sněmovnou v Praze marně a zoufale hledá místo ZDARMA k zaparkování pro invalidní vozíčkáře. "Pane Machanec, tak mě tu máte, cesta z Východních Čech až k Vám do Prahy mě trvala na tom invalidním vozíčku 4 týdny, konečně jsem cestou dočetl Dostojevského "Zločin a Trest", tak pane Machanec, konečně ted mě před Poslaneckou Sněmovnou mužete přikurtovat ke Kříži!!!" Pan Tomáš Machanec vychází z Poslanecké Sněmovny a rozčiluje se na okolí: "Kdo z Vás tu poslouchá státní hymnu Ruské Federace?!!!!! Telefonuje ochrance jak je to vubec možné, a spatří mezitím nějakého invalidního vozíčkáře co na něj přátelsky mává při státní hymně Ruské federace a dostane z toho rozčilení se srdeční infarkt" a invalidní vozíčkář si ho vyfotí uspěšně se slovy: "Bez obav pane Machanec, za peníze se jistě vykoupíte ze všech svých kapitalistických a finančních hříchu a koupíte si i svuj kapitalistický ráj na zemi jak nám všem káže asi i Vám Naše celá morálně prohnilá římskokatolická církev!"

 • MartinDyntar

  Český Raskolnikov odkudsi z Východních Čech ztratil svou pamět po penicilinu a ted je dementní s alzheimerem po Akinetonu, běhá s přenosným reproduktorem a s revolverem po ulicích Východních Čech a volá do ulic při poslechu Sovětské hymny "Svobodu Ukrajině!!!! Smrt Americe!!!!" a čumí zoufale zbědovaně bezradně do řeky a zavzdychne si "Tak tady u řeky jsem se trpělivě se svým psem vsedě zen-buddhisticky tolik nameditoval a promeditoval se právě k prázdné mysli, tzv. k Mind-fulllnes, no a?... no a dnes je ze mě pravoslavný komunista ve službách všech pracujících Slovanských občanu!!!" Potká tu Ondreje Ďuricu a ten se Raskolnikova zeptá: "Tebe odněkud znám!! Jdeš snad na muj koncert?" A Raskolnikov si povzdechne "Muj pes by Ondro šel. Při mém hlasitém poslechu německých Die Toten Hosen měl vždy pečlivě a pozorně nastražené uši, díval se na mě upřeně lítostivě a oči mu zvlhli, nechápal proč a kdo tak zuřřivě řve a pláče u toho!!" a já pak na Filipa: "V klidu Filipe, Campino si asi šnupnul kokain a tak ted jede se svým hlasem skutečně hodně excitovaně, nedívej se tak na mě Filipe už prosímtě, taky zoufale moc hledá a potřebuje místo toho šnupání kokainu stejně jako já nějakou loajální, oddanou a věrnou naježenou natěšenou natolik osamělou a druhými lidmi zklamanou neštastnou melancholickou lišku. On neštěká Filipe, on z toho všeho už tolik pláče Filipe. Stejně jako já." A Ondrej Ďurica mu odpovídá: "No ano, s melancholikama je to vždy ve společnosti těžký, jsou to velký fanatický prý nebezpečný egocentrici, nesměle zoufale bezradně smutní a tolik rádi trpí, ale jsou na druhou stranu hluboce chápaví a hrdý, s nima nikdo nikdy asi skutečně nehne, nikdy neskloní před druhými lidmi nedustojně svou hlavu, nikdy se před druhými lidmi nikdy více nedustojně neponíží pro peníze ani pro sex. Mají ve svědomí své mravní zábrany!" "Podívej se do minulosti třeba na Dostojevského! S ním nikdo nehnul, nikdo ho psychicky nedokázal nikdy zlomit, byl hrdý na to čemu věří a co vše tomu obětuje! Neptal se druhých lidí na to co je ve společnosti správné! Prostě věděl co je pro všechny bez rozdílu dobré a správné!" A Raskolnikov mu odpovídá: "No jo Ondreji, dnes už to bohužel ve vysoké politice všechno hnije finanční mafií a samotnou korupcí, každý z nás před tím raději už zavírá oči, a má strach nahlas mluvit, protože ruka ruku vždy ráda myje! Politika je dnes plná vysoce vzdělaných psychopatu, vypočítavých ekonomu-podnikatelu, anti-sociálních jedincu-géniu s tolik vysokým intelektem bez jakkéhokoliv už pak sociálního potřebného levicového cítění s druhými obyčejnými lidmi mimo vysokou politiku, k čemu pak ten vysoký intelekt, se kterým už nikdy neumíme správně zacházet, k čemu pak vlastně to všechno vysoké vzdělání?!"

 • MartinDyntar

  Dobrý den, měl bych jednu dobrou otázku, nevíte prý ve Východních Čechách někde žije český statečný Invalidní Duchodce bez Invalidního vozíčku melancholik-terrorista s částečným hudebním sluchem neuspěšný ctižádostivý spisovatel Raskolnikov, co poslouchá státní hymnu Ruské federace i Sovětskou hymnu a vypověděl ted resortu MPSV a vládě ČR od roku 2010 plným právem ted svou občanskou neposlušnost, prý píše své hluboce melancholické paměti a vše co napíše pak spálí nebo roztrhá, protože by to nikdy neprošlo kapitalistickou cenzurou, proto je v utajení a proto píše a nemuže stále dopsat svou epochální poslední vuli, že stále píše své Slovanské epopeje, tak se chci jen zeptat zda je ted za to ve vyhnanství v Rusku na Sibiři přikurtovaný ve vazbě na Kříži nebo mu uředníci konečně rádi zadostiučiněně místo veřejně prospěšných prací naordinovali konečně jeho vysněné členství v Red Army Fraction... Kdo ví prý je to nebezpečný netolerantní pravoslavný komunista, co ted žádá české velvyslanectví o politický azyl právě v Rusku s tím že jdou po něm ted všechny rádoby americký demokrati a všechny zkorumpovaný vládní kapitalisti, že ho podplácejí k tomu aby raději dál nic nepsal, že to je prý ideologicky vysoce pro naši masovou konzumní dobu a americkou společnost krajně nebezpečné!!! Co myslíte ovšem vy? Na Osobnostech.cz se Vám tu prý k jistému Boldymu, k Wimmu Wendersovy, K Andreasovy Fregovy a k dalším osobnostem pak upsal svou hlubokou melancholií k smrti!!! Nikdo proto neví zda český Raskolnikov zmítaný svými hlubokými depresemi a apatií a Gestalt terapií ještě vubec skutečně žije!!! Chce pohřbít vedle svého psa, ale neví zda a kde je vlastně pohřbený, prý ztratil krátkodobě svou pamět po penicilinu a ted má alzheimera po akinetonu. Žádá k tomu ted finanční pomoc a podporu od Ondreje Ďurici, Tomáš Ortel ho za jeho komentáře k němu ho s podporou ctěného Jana Bechera vozíčkáře Zemana státně vyznamenal čestným řádem Naježeného LIŠAKA, ale populární holohlavá rádoby vlastenecká žumpa Daniel Landa mu to vubec osobně nepřeje, mu závidí a nikdy jeho komentáře k němu nepromine, neodpustí, tak svolává všechny melancholické lišky ze Zoo na jeho FB., aby zustali v klidu a naježené v pozoru, protože český Raskolnikov se na ně na internetu někde rád neustále dívá, protože do Zoo zatím prostě nemohl!! Proč by měl platit za vstup, loajální Slovanské lišky chce oddaně a věrně zadarmo!!!

 • MartinDyntar

  Největší rus, skutečný hrdina! Jeho poselství je věčné, je nesmrtelné. Soucítil nejvíce právě s chudými a s poníženými, s dělnickou třídou a nenáviděl bohaté a mocné, sám byl zlomeným člověkem, poníženým i dustojným a hrdým. Rád trpěl a obětoval se v zájmu vyvržených lidí na okraji společnosti. A kde je ten neznámí český Raskolnikov Martin Michail Fjodor Dyntar Dostojevskij, který nemuže do žádné práce, tak by se jen k smrti nudil, ale píše svou poslední vuli všem podnícený písní, českou hymnou dělnické strany "Hadr" Tomáše Ortela a písní "Armáda Bratru" Ondreje Ďurici o tom že přijde náš čas odplaty a zadostiučinění, protože tyto písně nejvíce léčí jeho bolest na duši!! A miluje tolik písen "Ich Will" od německých Rammstein. Bude umírat také hrdě!!

 • MartinDyntar

  největší zesnulý geniální pravoslavný ruský spisovatel, byl svým hlubokým křestanským cítěním, které procházelo už jeho literárními díli nesmírně ojedinělí, natolik vzácný a nikým už nenahraditelný. Věřil v dobro, ale poznal už natolik nejvíce i skutečné lidské morální dno a největší zlo, byl to největší ruský nemylosrdný kritik realismu, hodně už sám Dostojevskij myslím si ovlivnil a inspiroval jak filozofa Nietzscheho tak nespočet dnes dalších ve světě, Nietzsche zase podněcoval Albera Camuse atd.

 • MartinDyntar

  největší ruský národní génius, dokázal se sám tolik upsat k smrti jako já. Ale český Slovan hrdý Evropan poslední velký melancholik Martin Michail Dyntar Dostojevskij ještě myslím žije. Tak lajkujte dokud píše ještě tu je mezi námi. Dlouho tu nebude, rád v tichosti odchází.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit