Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • "Abych to konkrétně ilustroval. Velmi brzy ve hře narazíte na modrý krystal. Vedle něj leží svitek, v němž stojí, že pokud se krystalu dotknete, obnoví vaši energii, životy a navrátí zpět mrtvé spolubojovníky. Málem pode mnou prasknul balón, když jsem toto uzřel a už jsem se začínal obávat, že to hra s přístupností přežene a bude i nadále podobně primitivní"

    Nevím čemu se recenzent diví...už v dungeon masterovi šlo hodit kosti mrtvého dobrodruha na resurect altar a oživit maníka. Stejná funkce v jiném kabátě. Ono kdyby hráči okamžitě neloadovali hru když jim jeden maník natáhne bačkory a šli by poctivě oživovat tak by je to pěkně prudilo...

    Navíc poměrně nechápu tu poznámku o "přístupnosti". Dnešní hry jsou jako nepřístupné ? Dyť každá hra má quick save / quick load což z toho dělá triviální braky s obtížností vypuštění pšouku.
    • sleepless
      Ono to bez tech dalsich vet nedava smysl, kdyz je to takto vytrezen z kontextu. Kdyz za to dodate "vedle dveří budou ležet klíče nebo se skryté spínače budou nacházet ihned na sousední stěně (nebojte, není tomu tak!)," tak je jasne, ze se autor nepodivuje funkci krystalu, ale tomu, ze svitek, ktery jeho funkci ozrejmuje lezi hned vedle nej.
      • Podľa mňa je to forma odkazu hráčovi: "Budeš nahádzať zvitky, ktoré pre teba budú vodítkom v podobe ťažších, resp. ľahších hádaniek". Rovanko to bolo v DM.
        • smejki
          Na tom něco bude. Je možné, že nešlo ani tak o představení funkce krystalu jako spíš o představení systému svitků. Jsem však toho názoru, že tak jako tak byl zvolen velmi nešťastný obsah.
    • smejki
      Ha! Špatná fomulace, která mi proklouzla pod rukama. Já se nedivím té funkci krystalu, divím se tomu vysvětlujícímu svitku, který ležel hned vedle. Nemělo to daleko k überscéně z Battlefieldu 3, kde to parťák koupil a hra na tebe řve, že máš držet čudlík pro couvání (No šit captain Obvious!). Situace je samozřejmě taková, že se člověk nachází ve východu z budovy na nádvoří, kde se bojuje. Couvání je tedy jediná logická možnost.

      Jsem z hloubi duše přesvědčen o tom, že hra si má držet konzistenci. Ve všem (pokud na nekonzistentnosti nestojí, samozřejmě). V otázce přístupnosti a vysvětlování se má tedy hra plně spolehnout na hráče anebo mu všechno vyklopit. Nelze mu nejapně předhodit vysvětlení 40% základních pravidel a tu náhle otočit a nechat ho, ať si 60% zbylých vysvětlí sám.
      • Je to "cameo" na první svitek, na který narazíš v Dungeon Masterovi...
        • Tiež si myslím a pripadá mi to tak. Určite tam budú schované nejaké odkazy na starý DM.
        • smejki
          to je značně matoucí easter egg tím pádem. Člověk očekává konzistentní přístup k hráči. Buď mu vyklopím všechno, nebo dám všechno jen do tutoriálu anebo nechám všechno na něm.
      • Třeba tam ten svitek je pro atmosféru, tlupa vejde do podzemí a co dál? Přečtou si svitek o krystalu... ne každý k tomu přistupuje že "chodím, kouzlím, střílím, hmmm.... další hra" a také je to možná odkaz na DM, vždy tam byl na začátku svitek, přestože na jiné (složitějších) herní mechanismy člověk musel přijít sám...
        Zase na druhou stranu když se nějaký hnidopich chytá přebytečného svitku tak to o hře také mnoho (dobrého) vypovídá :-)
  • Co je autor za zoufalce? Proč tam dává screenshot mapy 4 a 5 levelu? Aby se pochlubil že tam dojel nebo aby spoiloval zábavu jiným hráčům? (asi je to chlubil, jinak by tam nakonec nedával své finální "score") Že hře vyčítá dobrovolnou featuru vypnutí mapy (kterou třeba já rád využiji) ukazuje, že ho uráží že hra asi není určena pro něj - mladého negramotu :-)
    -
    Jojo přečetl jsem si recenzi, protože ještě musím 20 hodin čekat abych se ponořil do svých 15 let starých vzpomínek. Na hru se těším o něco více - i když je zvláštní že recenzent hanil dokonce i klady, ale to je vše relativní. Jinak dobrý čtení možná až nadprůměrně - ale to asi jen díky tomu že nějak už jsem si zvykl z dřívějších videorecenzi kde to často recenzují borci s IQ < 75.
    • Patrím k tým skôr narodeným ale mňa článok nijako neuráža. Naopak sa mi nápad dať to niekomu nezaujatému páči. Ruku na srdce. Nostalgia je sviňa a čítať o tom aké boli staré dobré čast sa mi fakt nechce (ja si ich pamätám aj bez toho a kto nie tak toho to nezaujíma). Na konci si poplakať a dať 9 + 1 bod za staré časy? Move on. Staré časy sa nevrátia. Osobne si užívam hry v každej dobe a jediné čo je pravda je, že dnes je tých hier ďaleko viac takže je aj viac balastu ale tých špičkových hier vychádza ročne možno viac ako kedysi. Len percentuálne to je žalostne málo.

      Otázka je potom čo sa dnes považuje za špičkovú hru. Preto je dobré že sa na to pozrel niekto "triezvy". Či dokáže takýto typ hier preraziť aj v dnešnom svete masového efektu ...ehm... konzumu. Osobne som už niektoré žánre pochoval, k niektorým ešte skočím na pohárik do domova dôchodcov (adventúry) ale namiesto neustáleho pič....nia na to aké je dnes všetko zlé aké to bolo za našich čias úťasné, akí sme boli mladí, krásni a hardcore sa snažím nájsť si to pozitívne aj v súčasných hrách.
    • smejki
      Se zveřejněním screenshotu mapy jsem váhal, ale pak jsem přeci jen řekl, že čtenář musí být divné stvoření, pokud si ji po letmém pohledu bude pamatovat a bude se jí řídit. Kdepak, ten screen tam je jen kvůli tomu, abyste viděli, jak mapy vizuálně vypadají. A abych to završil, tak obrázky do textu jsem nevybíral já, nýbrž editor. Já jen dodal set několika desítek screenů.

      Skóre je skutečně finální a je zde proto, aby mě někdo neosočil, že jsem hru zrecenzoval po třech hodinách a dvou pivech.

      S vypnutím vykreslování mapy je to ošemetné. Mapa se totiž vykresluje do sešitu, který:
      a) je přístupný po stisknutí jedinečné klávesy
      b) nic jiného neobsahuje

      Co staromilci brání v tom se na ni prostě nekoukat? Ani bych nepíp, kdyby například byla mapa nutně vidět zároveň s inventářem, kam hráč prostě musí lézt. Tam už je vypnutí funkce na místě. Ale takto? Takto je to stejně zbytečná funkce, jako vypnutí zobrazování helpu po stisku F1. To nastavení navíc nelze po rozehrání vzít zpět a nikdy nevíš, kdy se ti bude taková funkce hodit. Připlazilo se děcko a roztrhalo ti ty papírky s divnýma malůvkama, co ležely na stole? Taková je vůně oldschoolu? Hell yeah!
      • Z mapy prvního levelu, která je na každém webu, si asi člověk představu o mapách neudělá... ale jo, vybral to editor, autor za nic nemůže... :-)
        -
        Oldschool mód:
        No, není to zbytečná funkce, autoři to mají ošetřené tím že v rozehrané hře již nastavení změnit nepůjde. Tedy pro první průchod hry je pro mně "oldschool" jasná volba. Obtížnost je daná právě tím, že problém nelze překonat snadno ani když je člověk frustrován tím, že se třeba ztratil. Je to větší výzva. Umocňuje to finální radost ze hry a prožitek. Každá hra nabírá na hodnotě tím víc čím víc do ni člověk vkládá a toto je super způsob jak vylepšit zábavu - jedno zaškrtávátko a autoři udělali stovkám lidí opravdu velkou radost. Ale každý dnes sejvuje/loaduje na každém kroku, asi aby se lépe vžil do atmosféry...
        Ale jak říkám, intolerance vůči oldschool módu musí mít někde původ... ale třeba je to jen v nepochopení :-)
  • GlaDOS
    Recenze se mi narozdíl od ostatních líbila ale nějak se mi zdálo, že mohla být delší. Hezky jsem se do toho začetl a pak najednou konec. Prostě mně tam ještě odstaveček dva chyběly. Něco o nepřátelích, něco o statistikách, něco o puzzlech. Ale jinak dobrý. Souhlasím s tím, že ty boje jsou vážně divné. Strafování je dobré ve střílečkách ale z videí mi to tady zatím připadalo trochu zoufalé. No ještě si koupi musím promyslet, i když jsem se dost těšil.
    • smejki
      Abych ti řekl pravdu, jakékoliv obchodování či tlachání s NPCčky by na mě v dungeon crawaleru působilo značně nepatřičně. Jejich pravidla vytvářejí poměrně abstraktní svět, takže jeho mísení se reálnem by bylo takové... čudné. Sledoval jsem průchod Stonekeepem, kde podobné pasáže byly a fakt to na mě působilo nepatřičně.
      • MrSanta
        Stonekeep je naprostá šupa. Za těch pár zlaťáků za který je hra na GOGu to stojí. Doporučuji zkusit zahrát.
        • čeče ho mam už davno, ale nerozumiem ani bž, čo je v tomto pripade dosť fatalne a nechce sa mi to hrať podla navodu, taka lama nie som, su ta važne skvele hlašky... takže keby sa to chcelo niekom preložiť...neni tam vela textov...
      • Mopped
        Co takhle si ten Stonekeep zahrát. Třeba ti to pak nepatřičné nepřijde.
      • Hmmm... je možné že pak hra může působit jako mix komorního open worldu s dungeonem, ovšem patřičné kouzlo to má. Taky záleží na tom, jak to pojmou vývojáři, v BS to bylo zvládnuté dost dobře.
  • Ech , no prosim vas. Kdo nehral \ nedohral DM a Beholdery nema pravo tuhle hru recenzovat. Jinak nic ve zlym..... sorry no
    • XXDarthVaderXX
      ZÁZRAK, PO TŘECH MĚSÍCÍCH JSEM SI VZPOMĚL NA SVŮJ NICK, ALE TO JE JEDNO *7* *14*

      Ale rovnou k jádru pudla. Nemyslím si, že by mladší nebo tímto žánrem příliš nepolíbený redaktor byl nějaké "zlo". Spíše naopak. Ono i u těch starejch her se najde pár lidí, které zrovna ta hra nemusela nadchnout a popravdě? Mě Dungeon Master zrovna nechytl, sry Aleši *3*
      Teď jsem hrál Starcraft 2 a víš co? Původní hra mě vůbec nechytla, dohrán singl a tím to haslo.

      Je to nová hra a tak bych to bral, až vyjde Diablo 3 a dostane to náhodou místo těch 9 třeba 7, tak za to bude moct fakt, že recenzent předchodí hry nikdy nehrál? *3*
    • smejki
      tak to space shootery nebude mít za pár let kdo recenzovat.
      • Black_Hand
        to je jeste dobry :). v redakci jsou freelanceri :)))).
  • Promiňte, ale nemohl by recenzi na takovou hru psát někdo, kdo pamatuje alespon Dungeon Mastera? Nejsem spokojen.
    • sleepless
      Jak pise uz Ales, presne to jsem nechtel. Chtel jsem cerstvy pohled od cloveka, ktery je velmi peclivy, propracovane herni mechanismy jsou jeho gusto, a i kdyz nutne stare dungeony nehral, tak vi, oc v nich slo. Byla by velka skoda oznackovat Grimrock jenom jako hezkou napodobeniny starych casu, naopak je treba ukazat, jestli hra obstoji i dnes a pred lidmi, co stare hry neznaji. A ono se ji to povedlo na vybornou, co vic si prat? :) O trosku vice pametnicke pohledy na hru jsou ale v priprave, viz chystana videorecenze a dalsi. To mohu slibit :)
      • Juuuu tak to sa tešim a je nas určite viac...
    • smejki
      Byl v tom záměr. Ne můj, ale šéfredaktora. Byl upozorněn, že crawlery neznám, zato si však cením kvalitního designu a příběhu. Hrál a žil jsem v době největší slávy žánru, ale ten se mi s úspěšností vyhýbal. Motivy páně šéfa neznám, nicméně není fajn, že se staromilci kladně přijatá hra velmi líbí i žánrovému zelenáči, jako jsem já?
      • V poho. *4* viz. odpověď o řádek víš.
    • ales.smutny
      Já se postavím na obranu recenzenta :) A ne kvůli "stranické" příslušnosti, ale protože Dungeon Master byl moje úplně první hra, projel jsem ho asi šestkrát a je to pro mne kult...

      ...jenže my jaksi nepotřebujeme další vzdychání podobného starce nad tím, jak je všechno stejné jako kdysi. Ano, dělá mi to radost, ale upřímně, blábolení šedých starců nad kmenovým ohněm nebude pro "mlaďasy" nějak extra přínosné.

      Naopak, mylím si, že je potřeba, aby se na tuhle hru někdo podíval čerstvýma očima, nezatížený nostalgií a tím, že mu Oh Ir Ra koluje v žilách. My víme, jaká ta hra je, dělali ji stejní lidé jako my a my se rozslzíme, jak je to pěkné. A to bude hodnocení k ničemu :) My si tu hru stejně pořídíme, i kdyby trakaře padaly.

      Ono je podle mě mnohem důležitější, že v oku někoho, kdo otevřeně přiznává, že dungeony nežil prostě tenhle koncept uspěl. Ne bez výhrad, ale právě to k tomu patří. Dungeony jsou celkem výjimečným žánrem, který je dneska prakticky mrtvý. Tohle je spíš archeologická expedice... a na to je potřeba novej, mladší, co se nezakecá...;)
      • "Naopak, mylím si, že je potřeba, aby se na tuhle hru někdo podíval čerstvýma očima, nezatížený nostalgií..."

        This.
      • Díky za reakci, asi máš pravdu. Jen jsem se u některých recenzentových reakcí chytal za hlavu, ale to je asi přesně tím co píšeš, že to psal člověk který to nezná.
        No nic, mír a lásku všem. Bože, já už se těšim, až ty rytíře přivřu do padacích dveří.. tak jako kdysi *3*
        • dolecm
          to se ti nepovede.... v LoG jsou dveře mezi tiles...
          • smejki
            nenapadlo mě to a nezkoušel jsem to, ale teoreticky možné by to být mohlo. pokud zdrhne, postaví se se vedle dveří a natočí tak, aby viděl na táhlo, pak je možné, že když se dveře zavřou při započaté translaci nepřítele přes hranu s dveřmi, tak to potvoru zabije. Rozhodně však jdou zabít tím, že jim propadlem skočíš na hlavu, což je ultimátní fičura :D
    • kostejnesmrtelny
      Bwhahahaahha, prej "nejsem spokojen" *1*
      Krásná formulace, skoro jako v restauraci, nebo tak něco.... *1*
    • ac s necim v recenzi nesouhlasim (napr. znovuhratelnost) a sam jsem pametnik starych rpg, tak mi naopak pride dobry napad nechat recenzi napsat nekoho, kdo neni zatizen onou dungeon master minulosti. dle meho si to zahraje i velke mnozstvi hracu, kteri ty stare casy nepamatuji a neni nezajimave si pomoci treba teto recenze poslechnout jejich nazor.
  • MrSanta
    Cože, jenom 23 uvařenejch lektvárků? Smejki, to máš něco proti alchymii, nebo je tam tak málo ingrediencí?
    • smejki
      Ve hře je konečné množství ingrediencí, což jsem velmi záhy pochopil, tak jsem si je šetřil jen na ty nejnutnější chvíle. Dobrých 80-100 lektvarů by ale člověk dát mohl.
      • MrSanta
        Díky za odpověď. Jsem zvědav, jak se s hrou popasuju. Přece jen z puzzlíků už jsem vyšel... *1*
  • MickTheMage
    "Kriste Jezisi, co to pisalo za vola!" Som si povedal po docitani recenzie. Ale nic v zlom samozrejme, vsak ma poznate :) Zas na druhej strane, ked sa to aj tomuto cloveku (i ked, nie som si tak uplne isty, ci sa to da nazvat clovekom ;) ) pacilo...tak potom je na tom Grimrock dost dobre :) Snad. Dufajme. Ostatne po ceskej freeware Cardhalii (a ta uz vysla ako davno) to bude druhy novy dungeon v "modernej dobe", ktory si clovek bude moct zahrat.

    Jo, a mimochodom... Elvis zije! :)
    • smejki
      Micku, záměrně jsem se od pamětníků v tomto případě izoloval. Mohl bys mi tedy prosím vysvětlit:
      1) proč bych "možná neměl být nazýván člověkem"?
      2) jaká z mých očekávání jsou špatná/naivní z pohledu zkušeného dungeonisty?
      Elvisův status nezpochybňuji, to Homer Simpson. *1*
      • MickTheMage
        Ad1 - To je samozrejme blby humor, vsak :) Ale je tam niekolko veci, ktore by som v slusnej spolocnosti do recenzie radsej nepisal... ako napriklad:
        "Člověka frustruje, když jedno malé nepochopení nepořádně vysvětleného prvku nebo jedna špatná volba zruinuje jeho hru o deset hodin později (mimoděk vzpomínám na několikráte rozehrávaný Morrowind, Fallout i Baldur's Gate)."

        Ad2 - Ver, ze su ludia, co to i dnes budu hrat s vypnutou automapou. Ja to urcite nebudem (aj keby som rad), pretoze na to skratka uz dnes nemam cas :)

        Ad3 - "Oproti starým dungeonům, stojících na statickém přetlačování statistik..." Stare dungeony, na ktore Grimrock odkazuje fungovali zhruba presne ako funguje Grimrock

        Atd...

        Mimochodom, manual Grimrocku je teda...skromny, povedal by som. Narodiel od niektorych klasickych suputnikov. A kedze si uz par dni uzivam svoj custom big box a obcas listujem tym manualom (holt, stare casy sa nejako pripominat musia :) ) hovorim, ze okrem snad vysvetlenia magie tam zas tolko uzitocnych informacii nie je. Teda nic, na co by ostrielany hrac neprisiel alebo rovno nepochopil. Co mi vlastne pripomina...ci sa oni v Almost Human prave nespoliehali na to, ze oni ti "old-school" hraci vlastne vedia. Voci novacikom je to mensia chybicka, ale nic zavazne by som v tom nevidel.
    • Njn, crawlery jinak vychazeji snad uz jen sem tam na DSku :(.
      • Ringwraith
        Je jich tam celkem dost bych řekl.

        Pár je i na PSN. Teda hlavně japonské. Japonci totiž milují Wizardry.

        Takže žánr spí......... na PC. Ti, co se nebojí podívat dál, toho najdou více než dost.

        (DSkový hry se dají emulovat na PC pomocí DeSMume, kdyby někdo měl zájem.)
        • Holt je poznat, ze zustal popularni hlavne v Japonsku :).
    • V Top Geary kdysi říkali,že Elvis zemřel na hajzu když se ze sebe snažil vytlačit 20 hamburgerů.
      *1*
  • Recenze skvělá a souhlasím,že tam mohlo být mnoho věcí navíc které by zážitek umocnily.Nezbývá než doufat,že se hry prodá dostatek na další pokračování které bude patřičné vylepšení obsahovat.Tento styl se dá určitě mnohem více využít.

    -Jinak bych poukázal na ochotu na fóru jak vývojářů tak hráčů.Editor by měl být a měl by časem podporovat i složitější nastavení.Tedy opakované hraní by nemělo dělat problémy.

    Rozhodě musím říci že,za necelé 300 jsem naprosto spokojen :) Obzvláště potěšila fotka vývojářů :d.Hlavně je zde dobrá šance,že se to bude ubírat dobrým směrem.Borci to dělají nezávisle a s obrovským zápalem.To se dnes dá říci málo kde.
  • Jak bývám s recenzenty na tiscali skoro vždy spokojen, tak tentokrát nikoliv. Slohově samozřejmě v pořádku, ale obsahově... Myslím, že k recenzi této hry nebyl vybrán vhodný člověk.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit