Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • "příležitostí měli fanoušci RPG žánru v roce 2015 nepočítaně. Vlastně ne, museli vyloženě chrochtat blahem a pochvalovat si, že neví, co mají hrát dříve."

    tohle je na polemiku, už podle diskuze vidíte že spousta lidí vetšinu z techto nominovaných her za RPG nepovažuje. No a pak tady máme několik oldschool záležitostí, které se líbili asi jen pár nadšencum. Imo slabej rok a nebál bych se rict slabe desetiletí na rpg.
    • p.s.
      od rpg bych čekal že mi da na vyber hrát nejakou roli (jak píše dole Del). Chci hrát za obchodníka, za nekoho kdo se celou hrou prokeca, prosouloží, za zaporaka, nebo kladase? Kolik her tohle dneska nabízí.
      Bych rekl že v zaklínači mate na vyber akorat jestli používat stríbrnej nebo ocelovej meč, jedno nebo druhé kouzlo *7* (pillars ani shadowrun jsem nehrál takže nemužu soudit)
      • Tak zrovna v Zaklinaci asi nikdo nemuze cekat,ze bude hrat za obchodnika,ale jinak s tebou souhlasim.
        • Já považuji Witchera spíše za adventůru. Nemáš možnosti zvolit si styl boje, nemáš možnosti si vytvořit postavu. Vše je nalinkované. Spíše to měla být adventůra roku...
          • To už někomu opravdu praskne žilka, jestli to vyhraje ještě adventuru roku *1*
        • Aspoň to částečně dohání volbama v questech, ale i ve hře trochu, kdo chce roleplayovat Geralta, těžko po příchodu do vesnice vykrade všechny chalupy např to by knižní Geralt asi nedělal *1*
  • slavek.skara
    S celého srdce jsem to přál zaklínači 3 a jsem rád že to vyhrál :) Uvidíme jak si povede v anketě hráčů, ale pevně věřím, že i tam uspěje :)
    • to je slovo do pranice v této diskuzi :D

      ale souhlasím s tebou *3*
  • Za me je herni komplexnost cenejsi rozmachlosti, pribehova neurcitost cenejsi te nejmensimu spolecnymu jmenovateli pochopitelny banalnosti. Cisty, jednoduchy ale pevny herni mechanizmy nade vsechny na primarni koncept nalepeny repetitivnosti beze smyslu generujici "herni dobu".
    • a proto nemám rád hry od Bethesdy a bohužel letošní vítěz je na půl cesty k nim - sice obří svět, ale plný generické repetitivnosti
      • Zaklínače jsem nedohrál a ani nedohraju. Příběh ovšem znám. Že jsem neslyšel nikoho chválit hlavní dějovej oblouk, je jen nastaveným zrcadlem zlatýho jádra úkolů "vedlejších". Pojmy se tu zkrátka pletou a "hlavní" není hlavním, nýbrž nudným a to dobrý tkví ve "vedlejším". Jenže i to je utopený v mechanikách mmo světů a těmi se brodit mi za to nestojí.

        Vlnám pestrých a neutuchajících INDIE přílivů tohle zkrátka nemá šanci odolat.
  • Zaslouženě, gratulace
  • Ilusiveman
    Fallout měl do RPG daleko :/
    • Naprosto souhlasím.

      Fallout 4 je střílečka s otevřeným světem.
      Oproti New Vegas zabili 90% RPG prvků.

      Bethesda se do toho neměla srát, když to neumí.
      Měli to nechat ve zručných rukách kluků z Obsidianu.
    • Kinet1c
      akoto ???
      Vytvoris postavu ?? (ktoru hras, hrajes urcitu rolu v hre, tu mas ROLE)
      Hras za postavu ci nie ??? ano (takztu tu mas PLAY)
      Game, je to hra, takze hras hru so svojou postavou a mas ROLE PLAYING GAME
      Osobne je to RPG, aj ked ano, ked ty RPG beres iba z hladiska, skillov, statistik a roznych inych veci, tak v tom pripade, je to skor taky vlazny mix teda pre teba.
      Toto je RPG, mas tu vyvoj postavy a je dost poznat, ci investujes napr. nejaky ten bodik, do napr. nejakeho typu zbrane :D, takze tympadom vylepsovanie je splnene.
      Zial ano na F2 to nesiaha, ALE toto nie je ten typ RPG. Tak ako aut, tak aj druhov RPG je niekolko a jednoducho take ci onake ciste RPG podla mna nie je. F2 som presiel niekolkokrat a stale milujem a dokonca zivota asi aj budem milovat tu hru. Toto je nieco ine, uplne iny zazitok a ja mozem povedat akoze som hral F1-F2, ze toto je urcite RPG.
      Tzn je RPG s FPS prvkami, FPS s RPG prvkami, TPS s prvkami RPG a opacne, potom tu mas H&S RPG ako Diablo napr. a potom mas akcne RPG ako je aj napr. Gothic alebo Skyrim ci co ja viem trebars Risen (podla mna by si ludia nemali mylit akcne RPG s Hack&Slash RPG, kym to prve je RPG pojate viac akcne, tzn suboje a tak, to druhe je ciste krvyprelievanie tzn kosis co vidis). Hm potom tu mame, RPG ako napr. M&M ci Wizardry alebo z novsich Legend of Grimrock, tzn Dungeony a potom tu mame Roguelike (to je sice zaner sam o sebe, ale podla mna a podla asi tvojej definicie RPG, to je tiez RPG), potom mas JRPG a cRPG (FF - asi najznamejsia seria z JRPG sveta) a cRPG (taky Baldurs Gate :D) a potom mas kombinovane so strategiami ako napr. Heroes of might and magic alebo Disciples. Potom mas napr. RPG vo forme vesmirnych simulatorov a strielaciek a co ja viem ake vselijake RPG su este. RPG je velmi siroky pojem a spada do toho mnoho mnoho hier a ci uz ty uznavas akukolvek formu tohto zanru. Iny stebou nebudu suhlasit, ako ja.
      Urcite som sa niekde zmylil, pisem toto ked su 3.00 hod rano a tak som kus utahany, takze ked som nejake blbosti napisal sa ospravedlnujem.
      JEden fakt ale zostava, ze RPG titulov je VELKE mnozstvo a vsucastnosti sa radi kombinuju s inymi zanrami, takze ja osobne siahnem po vsetkom, co ma nejaky pribeh, alebo ked to nie, tak zaujme niecim inym. Fallout 4, ked uz az tak nie pribehom, tak rozhodne zaujal, svetom a tvorbou postavy, vylepsovanim vybavy a tak isto vystavbou mensich ci vecsich fariem :D. A tak je to pre mna urcite skvela hra aj napriek bugom. Pobehovat v X01 PA Komplet a upgrade na max + jetpack, je na nezaplatenie. (Dufam,z e sa to vola X01 :D, urcite nemam na mysli T45, T51 ci T60)
      • del0
        "Urcite som sa niekde zmylil, pisem toto ked su 3.00 hod rano a tak som kus utahany, takze ked som nejake blbosti napisal sa ospravedlnujem."

        Celkem v pořádku, až na tu blbost na začátku. :]]] První chyba - dal si do jedné souvislosti vytvoření postavy a roli. Obojí je ale něco jiného. Je totiž rozdíl hrát postavu a hrát roli. Postavu hraješ v Prince of Persia. Roli hraješ ve Falloutu. Roli vraha dětí například. Dále, definice RPG podle toho, že tam HRAJU nějakou POSTAVU, kterou si vyberu ve HŘE, nefunguje. Je to vágní, nic neříkající bullshit, kterým nedefinuješ nic. Nedefinuješ jím nic, protože to platí pro stolní RPG, ale ne pro počítačové, protože pak bys mohl za RPG označit skoro všechno a existence toho žánru ve světě konzolí a počítačů by neměla smysl. Například Heretic, čistokrevná FPS - vyberu si postavu ve hře (válečník, mág, klerik) a tu pak hraju. RPG? Těžko. Nehraju roli, hraju postavu. Roli musím nejdřív vytvořit a to hraním hry (stejně jako herec nebo postava v knize naplňuje svojí roli tím, jak se chová a co říká - RPG je prakticky improvizované divadlo). To samé v podstatě jakákoliv arkáda, adventura, simulátor, akční hra, kde si můžu vybrat nějakou postavu. Když se trochu budu snažit, tak můžu udělat RPG i z Call of Duty. Sám vidíš, že tady to nemá logiku. CRPG by mělo v první řadě obsahovat řadu prvků typických pro stolní hry na hrdiny - bojové/nebojové statistiky, vliv statistik na dialogy a řešení situací, vývoj postav, svoboda v rozhodování, formování osobnosti, rozdílnost chování/osobností postav (podle původu, rasy nebo povolání), sociální vývoj, reputace atd. Teprve podle toho, jak moc a na jakých z těchto prvcích hra staví, bys měl dojít k sub-žánru (akční, klasické atd.). Samozřejmě, že ve hře, kde většinu času mlátíš potvory, roleplayingu moc nenajdeš, stejně jako bys ho v takovém případě nenašel ani u stolního RPG.

        "podla mna by si ludia nemali mylit akcne RPG s Hack&Slash RPG, kym to prve je RPG pojate viac akcne, tzn suboje a tak, to druhe je ciste krvyprelievanie tzn kosis co vidis"

        Pojem hack & slash má v RPG kořeny už ve stolních RPG. Jedná se prakticky o klasický princip RPG (souboje založené na statistikách, tahy, může tam být i nějaký ten roleplaying), kde je ale hra zaměřena na boj. Naopak akční RPG vznikly až mnohem později, je to nejnovější sub-žánr. Akční RPG jsou prakticky skloubením některých principů RPG a klasické akční hry (bez ohledu na pohled kamery). Co je hlavní = ovládání má stejnou nebo větší váhu, než statistiky postav. Vznik akčních RPG je důsledkem přirozeného vývoje herního průmyslu (casualizace) a popularizací RPG zaměřených na mlácení (způsobilo hlavně Diablo), což mělo za následek zjednodušování hry ve smyslu dialogů, puzzlů, mechanik atd. Je to jednoduché, casual hráč chce při hraní vypnout, nemá čas ani chuť se prolouskávat větvenými dialogy a studovat tuny různých mechanik. Na prvním místě je akce. Jen pro zajímavost, u stolních RPG se podobné zjednodušování děje taky, akorát je ironií, že je to obráceně (holt v RPG je nejdůležitější roleplaying). Zjednodušují se totiž mechaniky boje (aby se nemuselo tolik házet kostkama, řešit kvantum nějakých tabulek, zaokoruhlování čísel atd.) a naopak se podporuje roleplaying hráčů.

        Mimochodem, jako CRPG (computer RPG) se dřívě označovaly všechny počítačové RPG (odlišení od Pen and Paper RPG). Následně vznikly pojmy WRPG a JRPG pro odlišení počítačových a konzolových. Terminus technicus je pak třeba takový Witcher 3 vlastně jak CRPG, tak WRPG (styl) a i akční RPG (sub-žánr). Zdar.
        • Synku, táhne ti na 40 a pořád bydlíš u nás doma, kašli na to, co je RPG a co není a odstěhuj se prosím tě. Prosím, prosím, prosím...
        • Velice hezký prispevek, jen mi rekni kterou hru podle techto kriterii považuješ za klasicke rpg. Moc jich asi nebude.
          • del0
            Většinou starý klasiky. :]] Fallout 1 & 2, Baldur's Gate 1 & 2, Planescape Torment, Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura, KOTOR, Greyhawk: Temple of Elemental Evil, Vampire: Bloodlines, Wizardry, Ultima, Albion. Za kvalitní spojení akční hry a RPG bych považoval třeba Deus Ex, System Shock 2, Gothic 1 & 2, Morrowind, Witcher.

            Jinak tenhle rok jedno dobrý a klasický RPG vyšlo - Age of Decadence. Samozřejmě je ironií, že ani nebylo nominovaný (holt to není mainstream), přitom je to minimálně stejně dobrý RPG, jako třeba Pillars of Eternity.
      • gesto
        Kinet1c to je pravda většina hráčů ani pořádně neví co je RPG protože rozlišují jenom kameru, když má hra kameru nahoře tak je to rpg a když ji má za zadkem už to rpg není,
  • Nejlepší RPG 2015 a ani slovo o Xenoblade Chronicles X? Smutné, ale co se dá dělat...

    Dost to poukazuje na to jak je Games.cz pro hráče málo informativní (hlavně když se člověk podívá na počet zbytečných článků např o novém DLC do Rocket League jsem tu četl několikrát...). Naštěstí jsou i jiné zdroje, kde se na kvalitní hry ještě nezapomělo.

    Každopádně byl rok 2015 pro fanoušky RPG určitě vydařený. Kvalitních kousků vyšlo víc než dost, takže věřím, že si každý přišel na své, snad se herní rok 2016 povede minimálně stejně dobře.
    • Spíše je tu každé prd o Zaklínači, každý screenshot tu má článek, ale informace o DLC k Bloodborne, jak se dostaneš do DLC, co potřebuješ splnit, kolikátý LVL doporučují apod to tu nenajdeš. Xenoblade nemá cenu řešit, ještě tu není ani recenze na hru roku 2014(Bayonetta 2)
      • Kdo by taky resil takovou blbost jako Bloodborne?
        • kennyB
          Nehrál jsi ji, co???
  • Zrzzek
    Myslel jsem, že tu bude solidní sh!tstorm a ono ne! S výběrem redakce souhlasím... Dost se tu objevují nějaké japonské xenoblejdy... Často slýchávám názory, že pokud člověk překousne ten východní styl, dostane od JRPG parádní zážitek... Zatím jsem se k ničemu takovému nedokopal, takže W3 FTW.
  • Souhlas se Zaklínačem. Nejlepší RPG oprávněně a pro mě i hra roku 2015. Těší mě, že redakce má soudnost a dokáže ocenit kvalitní hru, i když "módní" je spíš obhajovat menší tituly. Už aby tu bylo Víno a krev, obrázky vypadají nádherně, a předešlé Srdce z kamene se jim fakt povedlo:) Jinak PoE jsem ještě nehrála, čekám na češtinu, ale těším se na ni. Fallout 4 jsem také nehrála, ani se nechystám, dívala jsem se na gameplay a hra mě nezaujala, nebavilo mě to.
  • Fordzy
    Psát o Fallout 4 jako o RPG hře, to mi přijde jako urážka RPG žánru. *15*
    Pillars of Eternity mi přijde lepší RPG než Zaklínač 3 ale zase Zaklínač 3 je moje srdcovka, tak super, že jste ho zvolily RPG hrou roku.
    • jeanczarny
      On Fallout 4 není ani rpg a není to ani Fallout...
      • Tak alespoň, že je to 4... už jsem se lekl.
      • Fordzy
        Pro mně osobně je Fallout 4 největší zklamání posledních 5 let.Asi jsem očekával příliš moc a dostal jsem velký prd.
        • Zrzzek
          Obecný očekávání bylo opravdu hodně velký...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší