Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Viktor_H
    Na tohle jsem fakt zvědav. Každopádně mě trochu děsí to ledabylé nakládání se slovy moci, muset, nemuset a nesmět, což je klíčové...
  • Magister_Peditum
    Proti opravdu odborné studii nic nemám. Jedno by si ale současní mravokárci měli uvědomit předem, i přes všechny omezení a cenzuru bude násilí pokračovat.
    • Viktor_H
      To si o otroctví mysleli také.
      • smejki
        násilí je socio-ekonomický systém? jabka, hrušky, běžkařské boty.... což?
        • Viktor_H
          Přístup společnosti k oslavování násilí, k otroctví, k rovnoprávnosti žen etc. je podle mě společenský problém.

          Přístup západního světa k otroctví není odmítavý JEN proto, že by se nedal naroubovat na současné/tehdejší hospodářství - ostatně, máme globalizaci, africké země/Blízký východ by mohli o "otrockých" podmínkách vyprávět.

          Změnu v nahlížení na násilí např. ve sportu (UFC X Gladiátoři) nevidíš jako vývoj společenský?
          • smejki
            už tě chápu. glorifikování jevu srovnatelné je.

            měl jsem dojem že srovnáváš vymýcení násilí a otroctví.
            • Viktor_H
              Jo, byl jsem moc zkratkovitej. Reaguju hlavně na to, že jedním z cílů té potenciální studie je přece zjistit vztah her k násilí (resp. prezentace/nahlížení na násilí ve hrách) a případně na to reagovat. A přišlo mi, že Magister Peditum je proti tezi, že ta případná reakce by mohla mít nějaký vliv (ale přece to není jen o regulování a cenzuře, ale i o společenský osvětě) . Ale teď ho čtu znova a možná jsem to jen špatně pochopil. *1*
      • Tak to je hodně naivní představa (ne, že bych si ji nepřál).
        • Viktor_H
          Zrušení otroctví v západním světě je fakt, ne představa.
          • Mr.Lolendo
            To je otázka víry a i faktu že jsme jen změnily otěže.
            • Mr.Lolendo
              Co takové koncentrační tábory s židy?! Jakmile ztratíš vůli žít a boj za svobodu už nejsi člověkem a vlastně nejsi ani živá bytost. Jsi zmetek...
            • Viktor_H
              Lolendo: Úplně tvojí reakci nechápu, ale ta část o přibývání psychických nemocí je nesmysl. Diagnostika psychických problémů je relativně čerstvá záležitost. Tím chci říct, že v minulosti psychologie/psychiatrie neexistovala v dnešním smyslu slova, a nelze tudíž vůbec říci, jaký byl mentální stav společnosti. Obrovská spousta lidí trpěla celoživotními problémy (deprese, dystymie, bipolární afektivní porucha a mnoho dalších), aniž vůbec tušila, že nejde o "přirozenou" součást jejich osobnosti. A prožili tak třeba celý život. Byli označování za lenochy, za zbabělce, za pesimisty atd. Jako příklad by ti mohla stačit první světová válka - to, co se dnes označuje jako posttraumatický stresový syndrom (nejčerstvěji Irák, Afghánistán), bylo tehdy považováno za zbabělost a postižení vojáci byli nemilosrdně trestáni. Teprve po druhé světové válce se začalo formovat něco jako "vojenská" psychologie... Ne všechno je totiž tak lehce rozeznatelné jako toto: http://www.youtube.com/watch?v=SS1dO0JC2EE (od 30 sekundy)

              Pro západní svět (z hlediska humanismu) neexistovala doba, kdy by na tom byli lidé lépe než dnes. Čímž netvrdím, že dnes je to ideál.
            • Mr.Lolendo
              z psychologicko-evolučního hlediska je to fatální. Čím dál více a více bude psychologických nemocí. Pomalé a dlouhodobé nahlodávání myslí je ze všeho nejhorší a to i proto že to má nedozírné následky na potomky.
            • Uff, skoro bych ti přál zažít na vlastní kůži otroctví. To je skutečně _hodně_ odlišná zkušenost od toho, co asi osobně považuješ za nesnesitelné omezení tvojí svobody.
  • Jak říkal Martin v poslední podcastu, tak v USA nic není tak černobílé jak nám tady média předkládají, nebo jak to může z vnějšího pohledu vypadat. Tam opravdu probíhají zcela vážné debaty a veřejnost, včetně organizací do toho může hodně hlasitě mluvit.

    Z toho důvodu má Biden pravdu - nebojme se faktů, ať si tu studii udělají, pak se o ní může debatovat a něco řešit.
    • V tomhle souhlasím - jen musíme doufat, že to zase někdo nepřekroutí.
      • Zdá se mi to nebo pošilháváš po FOX? *1*
  • Myslím, že už bylo nespočetněkrát ukázáno, že na většinovou populaci nemají hry žádný patologický vliv. Pak tedy problém nespočívá ve hrách, ale v lidech. V těch několika nenormálních jedincích. A protože takoví jedinci ve společnosti vždy budou, a nelze tomu zabránit, je nutné zajistit určitou kontrolu nad jejich chováním. A k tomu ve spoustě zemí světa slouží veřejné zdravotnictví, které má právě takové jedince zachytit a léčit. Ale v USA s jejich extrémně pravicovým pojetím zdravotnictví takového záchytu nejsou schopni, a tam je kámen jejich úrazu.
    Vlastně nerozumím, proč spolu s hrami neviní taky televizní zpravodajství, hip hop, film, knihy včetně pohádek, historii lidstva nebo divoká zvířata, protože všechny tyto věci mají k problému stejnou relevanci. Měli by se radši zamyslet nad systémem, než hledat zástupný problém.
    • To mě pobavilo. Všechny ty střelce klasifikovali jako "tiché a víceméně" nenápadné lidi. Jak je chceš jako podchytit? Uvědom si, že ani Breivik neměl problémy se zákonem (stejně jako většina šílených střelců). A můžu tě ujistit, že preventivní psychiatrická vyšetření se nedělají ani u nás.
      • Podchytíš je tím, že tlak okolního prostředí je donutí projevit se v rané fázi, mnohem dříve, než udělají nějakou velkou blbost. A tuto roli hraje vzdělávání. Po takovém zachycení je u nás snadné toho jedince předat do zdravotnictví. V USA je ve vzdělávání kladen takový důraz na individualismus, že to efektivně z těch normálních lidí dělá prostředí, ve kterém se ti nenormální neprojeví, místo toho si svůj problém kumulují. A i když se nějaký budoucí magor trochu projeví, není snadné dostat ho do léčby. To je můj názor.
        • To by si předával do zdravotnictví každýho solitéra bez diplomu, nebo jak by si to chtěl škatulkovat?
          • Dosažené vzdělání i charakter osoby jsou irelevantní. O škatulkování taky nemůže být řeč, protože jde o jednotlivé jedince.
            A proč se vůbec ptáš mě, jak bych to chtěl dělat? Stačí se podívat, jak to u nás funguje. Když někdo v mládí vyšiluje, prostě je poslán na vyšetření (obvykle skrze rodiče). Pokud je objevena nějaká výrazná odchylka, je buď léčen, nebo pokud to nejde, alespoň držen pod dohledem. Tak není vůbec třeba provádět plošný screening, takže je to levné, ale přesto poměrně efektivní. Zjevně nepoměrně efektivnější a jen nepatrně dražší, než americký systém.
            • Tak si přečti občas životopisy těchto hromadných vrahů. Celá řada z nich byla charakterizována jako bezproblémová. Nikoho nešikanovali, učitelé ani sousedi s nimi neměli problém. Měli čistá rejstřík. Navíc tě ujišťuji (poloviny mojí rodiny jsou učitelé), že u nás většina agresivních dětí na žádná vyšetření nechodí. Dostanou poznámku, nebo dvojku z chování. U nás na základce jeden kluk rozbil holce hlavu o futro, další na spolužáka vytáhl nůž, pak také byla jedna zlomená ruka a "vybírání výpalného" od prvňáčku. Nikdo z nich k psychiatrovi nešel, protože to by museli odsouhlasit rodiče a ty nikdo k tomu nutit nemůže. Pouze dostali kázeňské tresty a ten nůže pak ještě vyšetřovala policie. A pokud někdo z nich na vyšetření byl, pak zjistili určili "diagnózu sociálně opožděný" a doporučili snížit nároky kladené na něj při studiu. U nás tyto útoky nejsou čistě proto, že to není "tradice"
  • Gordar
    Já bych se ničeho nebál. Ať bude výsledek té studie jakýkoli, stejně se nic nezmění a měnit nebude. Herní průmysl je větší než filmový a hudební dohromady. Zcela jistě má velmi silné lobbistické skupiny, které by se postarali o to aby nebylo přijato žádné opatření ohrožující jejich zisky. Točí se v tom prostě už moc peněz aby s herním průmyslem jen tak někdo vyjebával.
    • Viktor_H
      Zrušení otroctví bylo pro vlády ztrátou stovek miliard, a přesto k němu došlo. A takových příkladů je víc.
      • To je práve hlúposť otroctvo/nevolníctvo bolo ekonomicky nevýhodné už za čias starovekého Ríma. V dobe priemyselnej revolúcie dokonca veľmi obmedzovalo priemyselnú výrobu.
      • Otroctví není výhodné pro ekonomiku, proto bylo zrušeno v průběhu staletí téměř všemi. To, kolik v tom rozhodování o zrušení otroctví bylo sentimentu se můžeme jen dohadovat. Ale...
        • A na to jsi prisel jak? Je velmi pravdepodobne, ze ekonomika rannych civilizaci by se bez otrocke prace neobesla a ze je tedy nutna v urcite fazi vyvoje civilizace. Ke zruseni amerckeho otroctvi nedoslo z duvodu, ze by bylo ekonomicky nevyhodne a bylo draze vykoupeno obcanskou valkou.
          • Robotron3
            To si donedávna mysleli i o starověkém Egyptě, kde se to ze zkušeností předpokládalo, až se přišlo na to, že v Egyptě otroci nebyli. Tolik k nutnosti otroctví v raných civilizacích.
            • Robotron3
              eeeeee: Jejdásek, seš to ty, že jo? Který vždy své názory vydával za fakta a k ostatním diskutujícím přistupoval jak k malým dětem, co nevědí nic a on jako chytrý otec jim to musel vždy všechno vysvětlovat. Ten přístup mi byl velice nesympatický a psal jsem, že na tebe nebudu reagovat, pokud jsi to ty. Rád si v diskusích vyměním s lidmi názory, ale ne s někým, kdo neví víc než ostatní, ale chová se 4x tak povýšeně.
            • eeeee
              V egypte nebylo otroctvi odpovidajici tve jednoduche predstave o otroctvi plne predsudku. Ale otroctvi bylo bezne a rozmanite, ne vsichni otroci se meli spatne, nekteri lide prodavali do otroctvi na cas sami sebe, otroctvi kvetlo treba i u nas, slovanskych kmenu, arabu, indianu a tak dale.
            • Viktor_H
              Ty si neumíš představit společnost, v níž jsou do továren nahnáni otroci? Co přesně se tu navíc myslí otroctvím? Nakládání s tehdejšími dělníky by bylo pro dnešního člověka naprosto nemyslitelné. Ve starověkém Řecku byl otrok člověk, který z dobrého hospodaření profitoval. Spousta černochů v Americe změnu nechtěla. Přesto je dnes otrokářská společnost nemyslitelná, protože se neslučuje s představou, že jsme si jako lidé rovni (resp. měli bychom mít rovné podmínky) - a to je zásadní a rozhodně to není nic triviálního. Nebo mluvíme o práskání bičem, celodenní dřině a kůrce chleba?? O tom já nemluvím... Otroctví se nestalo pro společenství nepohodlné jen proto, že došlo k průmyslové revoluci, ale že docházelo k celospolečenskému vývoji.

              Nahlížet na zrušení otroctví jen jako na akt, jehož příčinou byla ekonomická nevýhodnost, chce hodně velkou dávku cynismu...
            • Viktor: Ano, otroctví bylo ekonomicky výhodné, ale jen do doby, než přišla industriální revoluce a otroci přestali být touto ekonomickou výhodou.
            • Viktor_H
              Západní civilizace byla na otroctví postavená. Nevím jak v Egyptě, ale ve starověkém Řecku byla tehdejší polis bez otroctví i pro nejpokrokovější myslitele nepředstavitelná. Nemusíme ale chodit tak daleko. Např. jih Ameriky na otroctví v podstatě stál, protože zámožní jižani rvali kapitál hlavně do otroků (na rozdíl od seveřanů, kteří stavěli továrny). Celkově Spojené státy tratili na zrušení otroctví asi 10 bilionů dolarů, a přesto k jeho zrušení došlo.

              Neříkám, že je to stejné, jen vyvracím tezi, že se společnost nikdy nepřenese přes to, co jí vynáší. Historie ukazuje, že přenese.
            • Robotron3
              Vycházím z moderní archeologie. Pověst o Mojžíšovi ze starého zákona je pěkná, ale nepovažuji ji zrovna za věrohodný objektivní zdroj informací *2* Ani na rozestoupené moře nevěřim :) A pak víme, že Židé se cítili otroky uplně všude, i když se tam měli třeba dobře a neměli k tomu moc důvod.
              Edit: Pokud se budeme hádat o slovíčko, tak otroctví v nějaké formě v Egyptě jistě bylo, ale nebylo to to "otroctví", co si lidé pod tím představí. Egypt byla na tu dobu velice vyspělá společnost, i ženy tam měly nevídaná práva oproti jiným částem světa.
            • I v egypte bylo otroctvi, jen nemelo formu klasickych otrokarskych spolecnosti. Viz Mojzis, ktery vyvedl zidy z egyptskeho otroctvi, nebo treba zde: http://www.starovekyegypt.net/zivot/otroci.php. Mozna si to pletes s tvrzenim, ze piramidy nestaveli otroci, ale svobodni delnici. Ani v Egypte nebylo veskere obyvatelstvo svobodne, i v Egypte mohl clovek byt majetkem jineho cloveka.
            • Robotron3
              No samozřejmě vycházím jen z toho, co jsem čet, a viděl v dokumentech, ale vypadalo to dost věrohodně, protože tohle jsou nový informace založený na vykopávkách měst, ve kterých stavitelé pyramid bydleli. Dřív se o to nikdo moc nezajímal, všichni hltali jen informace kolem faraonu a teď se přišlo právě na takovýhle věci. (ale možná ještě zajímavější, než o těch faraonech :)
            • Zajímavé, tedy pokud to tak opravdu bylo. Vůbec bych se nedivil, kdyby za 50 let přišli s dalším, tohle vyvracejícím objevem. Nicméně, upřímně tomu dost věřím. I tehdy žili lidé s rozumem a dostatečně vysokým IQ.
            • Robotron3
              Podle toho, co jsem čet a slyšel, dokonce měli i odbory a stavitelé pyramid (dělníci), byli naopak na společenském žebříčku ti výše postavení a vážení :)
            • Ano, údajně byli egyptští stavitelé pyramid dobře živeni a snad i placeni, protože to byly pro tehdejší společnost důležité stavařské projekty.
      • GlaDOS
        Těžko ale můžeš otroctví přirovnávat k hernímu průmyslu.
        • Viktor_H
          Já ho nepřirovnávám k hernímu průmyslu, ale k oslavě násilí.
    • eeeee
      V alkoholu a drogach se take toci velke prachy.
  • Nebolo by od veci aby sa videoherné spoločnosti nielen v Amerike dali dokopy a zafinancovali nejakých renomovaných vedcov a ktorý by urobili rovnakú štúdiu súbežne s tou ktorú bude viesť USA. Pre porovnanie a tak trochu aj ako záchrannú sieť, kedže u nich veci fungujú tak ako fungujú...
    • eeeee
      Jestli budou ochotny utratit dalsich 10 mega, tak by to bylo prinosne.
  • Kdo pravdu nechce vidět, ten ji neuvidí, a kdo chce psa bít, ten si hůl vždycky najde, až tak prostý to je. I kdybych si byl ochotný připustit myšlenku, že mezi několika miliony hráčů jsou psychicky narušení jedinci, jenž hraní tu a tam negativně ovlivní ke spáchání závažnýho činu, tak bych se dál musel ptát, co za další vlivy se na tomto jednání podepsaly. Byly to násilný filmy, hudba, literatura, anebo dokonce třeba šikana v dětství, anebo dost možná otec tyran, který měl zásadní vliv na výchovu děcka?
    A těch příkladů se jistě dá zmínit celá řada...
    Další věc, nad kterou by bylo velmi na místě se zamyslet, je přístup USA k válkám, jichž jsou hlavními iniciátory, pod zástěrkou pomoci slabším a utiskovaným... Což ovšem nevede k ničemu jinýmu, než k dalším vlnám násilí a krveprolití jak v cizích státech, tak i u nich doma (no jo, multikulturní země neomezených možností a boje za lidská práva).
    Je opravdu těžký pochopit, že zbrojení a války vedou jen k dalším válkám a krveprolití? Přitom hoši taky už okusili, co to znamená krvácet. Navíc tyto jejich otevřený postoje k držení zbraní, kde tyto drží kdejaký psychicky narušený lempl, který pak pod náporem emocí vypráská lidi v kině apod., a kde poté spousta chytráků toto držení zbraní včetně různých válek vehementně obhajuje - no to je dost silný šálek kávy. Jistě, žijeme v demokracii, zní pak ze všech stran, tak přece máme právo na držení zbraní i jejich používání, máme právo na to a ono. Ale jen do té doby, než nějaký magor sejme nevinný lidi nebo na sobě odpálí nálož. Pak se to lehce obrátí s otázkou, jestli to náhodou nejsou hry, který mají vliv na násilí ve společnosti...
    Palec dolů a blijící smajlík, špinavá politika pánů, kteří dodnes nechápou, kde násilí vzniká, natož pak jak mu efektivně zábránit v šíření. Toto není o hrách, to je o celkovým přístupu společnosti k násilí. Lidi se v něm začínají vyžívat až příliš. Zvrácená to doba.
    • Viktor_H
      Co mají zahraniční války společné s vnitrostátní politikou na ochranu dětí a mladistvých??

      Navíc si nemyslím, že hlavní příčinou útoků na školách apod. nejsou zbraně, ale ubohý sociální/zdravotní systém.
      • Ano, ubohý sociální/zdravotní systém s tím spojitost do jisté míry určitě má.
        Války s tím mají tu spojitost, že celkově se jedná o pojetí a přístup ke zbraním, který je člověku často prezentovaný jako normální a zcela běžný, v zájmu "dobra" (my jsme dobří, tamti jsou špatní - spory se řeší se zbraní v ruce), což si potom bohužel mnoho lidí takto vykládá. Pak společnost, ve které se to projevuje negativně na mnoha úrovních a která to bere jako normální, se diví, že k těmto věcem dochází i v oblasti jednotlivců, pro něž není problém (ať už legální či nelegální cestou) obstarat si zbraň a následně ji použít.
        Nejde jen o jednu příčinu, těch příčin je celá řada a jsou často úzce propojený.
      • Do značné míry máte pravdu. Do jisté míry v tom hraje také roli čistě statistika - ono se to totiž historicky vzato zase tolik nezhoršuje (jak to vybarvují media).
    • eeeee
      Jenze americti obcane vlastni strelne zbrane historicky po staleti, takze tyto udalosti nejde jednoduse svest na drzeni zbrani, stejne jako pozvolny, ale setrvaly narust agresivity a to nejen v americe, ale treba i u nas. Zakazem zbrani tedy s nejvetsi pravdepodobnosti neodstranis pricinu tohoto jevu, pouze zmenis jeho projev. A preci jen je lepsi odstranovat priciny, nez reit nasledky formou z deste pod okap. Ale samozrejme poznamenat neco o blbych americanech je jednodusi a populisticke, za to se vzdycky najde dost pochval.
      • Musím tě zklamat. Jednak jsem vyjádřil těch myšlenek poněkud víc, pokud bys pozorně četl... A za další, v příspěvku jsem neřekl, že americký národ je národem blbých američanů (zdaleka ne všichni mají vymytý mozky), a dokonce jsem to ani neměl na mysli. Mluvil, psal jsem v zásadě o politice a jejích aspektech. Mnoho občanů totiž začíná chápat, že problém je jinde, jak jsem i sám naznačil, a to jest právě v politice, resp. v jednotlivcích, kteří spoustu problémů neřeší, ale naopak, přilévají oleje do ohně, neboť podporou násilí (zbraní obecně - ne jen v držení, ale i ve výrobě a podporou konfliktů) dál podněcují a vyvolávají jen další vlny násilí, co se promítly, promítají a dál budou promítat i v budoucnu.
        To je dostatečně silný argument, který s populismem nemá vůbec co dělat ani při nejmenším. Ale chce to holt podívat se na daný problém trochu z širší perspektivy. Btw, snad si nemyslíš, že bez platných zákonů a dodržování jistých pravidel bysme se měli líp? Zkuz zrušit policii, anebo odeber jen polovinu policejních jednotek, a brzo velmi rychle poznáš, co se stane...
      • Hlupáčku ještě začni tvrdit že k masovým vraždám nedocházelo před rozšířením her a filmů. Před časem jsem viděl dokument na kabelovce, o masových vrazích atd. a mnoho z těch zločinů se odehrálo v 50. 60. letech. Chlápek v USA měl rodinu a přitom v průběhu 2-3 let zabil asi 9 lidí. Jistě v tý době nebyla kriminalistika na takové úrovni a proto ho nechytli dřív, ale stejně k tomu že lidem ruplo v bedně a začali vraždit docházelo už dřív. Viz. třeba ten Rus co zabil snad 50 lidí než ho chytli, a to bylo snad před 70ti lety.
        • Oprava ten Rus nevraždil před 70. lety ale později jmenoval se Andrej Čikatilo a to co dělal nemělo nic společného s vlivem televize atd. A takový Alexandr Pičuškin spáchal 48 vražd a inspirovali ho šachy, jen se to nestalo v USA, ale v Rusku tak to nikoho nezajímá.
          • Už jsem to tu někde zmínil - to jen média nás dnes urputně masírují a neznalí na to skáčou. Nebudu popírat, že ve filmech/hrách je násilí, nebudu ani popírat, že má vliv na psychiku. Nicméně, to, že se k sobě lidé dnes chovají jak čuňata je spíše odvozeno od svobod, které mají - dříve si to člověk nedovolil, protože byl pos*án strachy - ať už z církve, z gulagu, nebo z pranýře. Čili všichni, kdož hlásají 'návrat morálky' si musí uvědomit, že tato morálka nebylo nic jiného, než převlečený strach. Svoboda a pořádek nikdy nefungovaly současně (rozhodně ne lépe než dnes).
            • ja nemam strach z cirkve, pranurovani a stejne je moralka u mne na prvnim miste. to nema nic spolecneho se strachem, ale s rozumem.
            • Jake klickovani, jen te upozornuji na dalsi vlivy a ze to vidis moc cernobile. Opet se snazis nesmyslne porovnavat valku s kriminalitou. Ano, dnes nas media zasobuji cim dal drsnejsi podivanou i zabavou, ktera se neustale stupnuje a to prave proto, ze lide jsou k tomu cim dal tim vic apaticti a jen tak s nimi uz neco nepohne. Vubec jim nejde o odlakani pozornosti, ale o ziskani pozornosti a co nejvetsi sledovanosti. Nasili tu bylo je a bude, ale ne vzdy ve stejne forme a intenzite. O zakazech tu nikdo nemluvi, naopak se tu mluvi o jeho studii v souvoslosti se současnou popkulturou.
            • Další kličkování - nemáš co sdělit, tak cucáš z prstu morální bláboly. Že k tomu nebyl apatický přístup? Rusové válčili stylem nás mnogo a posílali vojáky po stovkách ve dvojicích - jeden pušku, druhý zásobník. Jestli někdy byla doba víc emotivní, tak je to dnes, kdy tě media masírují jednou srdcervoucí vraždou za druhou aby tě odlákala od těch důležitejch věcí - že budeš mít brzo daně pomalu vyšší jak výplatu, za vyvrtání zubu dáš litr a ještě budeš muset tejden čekat a až vystuduješ VŠ, tak zjistíš, že je ti k ničemu, páč jí má každej druhej blbštajn, co nechápe, že násilí je sice svinstvo, ale je to svinstvo, které tu bylo, je a bude a ty se ho máš naučit pochopit a né zakazovat kde co - protože vždy bude něco, kvůli čemu se budou lidé zabíjet.
            • Ja bych tam videl i jine vlivy, treba rust anonymity. A ja si naopak myslim, ze dnes jsou lide natolik vystaveni nasili v mediich, ze ho povazuji za normalni a ziji v predstave, ze driv to bylo stejne a jeste horsi. Ne ze by se drive nasili nedelo, ale nebyl k nemu takovy apaticky a flegmaticky pristup, ktery predvadis treba ty. Viz, v us je 150 000 skol, tak nejakych 50 zabitych lidi se v tom ztrati, to nema smysl resit.
      • Robotron3
        Samozřejmě, že to jde svést na držení zbraní, protože tak to je. Je až srandovní, jak se někteří lidé snaží dělat studie na všechno možné a hledat důvody v každém nesmyslu a absolutně ignorují fakt, že ke zbraním by hlavně děti neměly mít žádný přístup a dospělí taky ne. Násilí, zlost pociťuje občas každý a neni to nic nenormálního, je to přirozený, protože tak se člověk vyrovnává s věcmi, s kterými se v klidu vyrvovnat neumí. Jak by to ale vypadalo, kdyby měl každej takovej člověk ve slabý chvilce v ruce pistoli. To by se postřílela půlka světa navzájem.
        • eeeee
          A jak mi vysvetlis, proc se to tedy v takove mire nedelo treba pred 50 lety?

          Krome toho, ziskat zbrojni prukaz v ceske republice take neni nijak obtizne, takze tu strelnou zbran vlastni rada lidi. A tihle lide jsou cas od casu take nastvani, podle tebe by tedy taky meli postrilet sve okoli, ne?
          • Tvůj poslední graf je o kriminalitě obecně - né o vraždách střelnou zbraní. Čili trochu mimo téma. A jedná se o graf ohledně majetkového poškození - což jde logicky odvodit jednoduchou úvahou - čím více lidé mají, tím více toho lze ztratit / ukrást / rozbít. A majetek obyvatel USA za posledních 70 let přeci jen dost vzrostl. :)
            • Nikoli, nema se zkoumat vliv her na vrazdy strelnou zbrani, ale na nasili ve spolecnosti, na vrazdy sis to zuzil ty sam. A jedna se o dve grafy, jeden je o nasilnych cinech, druhy o majetkovych trestnych cinech.
          • Jo a ještě dodatek - tady máš tu tvojí 'míru' - počet vražd v USA za posledních 30 let.
            http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ushomicidesbyweapon.svg

            Na to, že populace vesele roste, se to moc nemění.
            • Ja mam jiny graf, koukej: http://krusekronicle.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/ucr.gif

              A ten ukazuje, ze kriminalita v US od 50 let rostla a vrcholu dosahla v 90 letech, kdy se zacala snizovat a nekdy kolem 2000 se stabilizovala. Bohuzel tam nejsou posledni roky. Takze ma smysl zkoumat, co stalo za narustem kriminality, zvlaste jestli zaznamenali v poslednich letech rustovy trend.
          • V jaké míře? Víš kolik lidí je ročně zabito bláznem se střelnou zbraní v USA? Já ti to povím - 50.

            Víš kolik je v USA registrovaných škol? - 150 tisíc (soukromé i veřejné). - http://nces.ed.gov/fastfacts/display.asp?id=84

            Je to statistika. Ať se ti to líbí nebo ne. Pokud se šílenec dostane ke zbrani (jako že se dostane a upřímně - žádnej zákon ho nezastaví), pak logicky zajde na místo, kde se dá nejlépe odpravit co nejvíce lidí a zbude mu kino, škola nebo kostel (ale tam se chodí jen v neděli). V kině ale může někdo jiný mít zbraň - tak vleze do školy a nejlépe základní.

            Ročně v USA zemře 30 000 lidí - 18 000 sebevražd, 1000 nehodou (blbostí) a 11000 je zabito (z toho 10 000 jsou gangy, které drží zbraně nelegálně a zbytek jsou ůkladné vraždy, domácí násilí a přepadení, no a pak ti zbyte těch pár dětí na školách). že je to víc mrtvých než 60 let zpět? Ano - 60 let zpět nás tu nebylo 7 miliard (ale 3x méně a stejně jsme se mydlili hlava nehlava).
          • Takže povinně - google -> Michigan -> 1927 - a ještě jednou - co že se nedělo?
            • eeeee
              V takove mire se nedelo, musis si to precist cele.
          • Robotron3
            Dnes je mediální dálnice mnohem širší a rychlejší než před 50ti lety, takže o čem jsme dřív nevěděli, ještě nemusí znamenat, že to nebylo.
          • 2 světová válka, Vietnam, Korea .... co že se nedělo?
            Jediné co se změnilo, je informovanost občanů - informace se šíří mnohem rychleji a hůře se ututlají - zvěrstva tu byla, jsou a budou.
            • vlastik.plaminek
              Proč ne, dřív do války mohl kdokoliv, kdo prošel přes fyzičky, takže tihle magoři se jeli ventilovat do Vietnamu.
            • eeeee
              Srovnavas valku s silencem strilejici nahodne sve spoluobcany v kine nebo ve skole?
        • Naprostej souhlas. A když si k tomu navíc člověk přidá fakt, že v Americe má právno nosit zbraň KAŽDÝ, bez ohledu na psychologický profil nebo úroveň inteligence, tak jsme v pěkné šlamastice, teda oni a tím potažmo i my ;)

          Na delší debatu by byla asi zmínka o tom, kterak člověk vnímá "co je normální", když je řeč o projevech agresivity. Osobně si myslím, že agresivita se ve společnosti neustále zvyšuje. Příčinu bych pak opravdu nejspíš hledal v tom, že v momentě, kdy člověk kolem sebe neustále vidí násilí (i když "jen" ve filmech, hrách, médiích a podobně), tak ač soudný a uvědomnělý (tím myslím, že mu dochází, že je to ve hrách i filmech "jen jako"), musí dříve nebo později být tímto do jisté míry ovlivněn. Prostě to naruší nebo posune hladinu toho, co je pro něj osobně ještě přijatelný projev agrese a co už ne.
          • Jistě, proto jsem to také dodal spíše jen jako zajímavost - tuneláři jsou všude, ne jen u nás :D.

            Nápodobně a přeji hezký zbytek večera.
          • S tím, co jste uvedl jsem za jedno - jen doplním (spíše odpovím) na tu otázku ohledně rozdílu švýcarska a USA - proto jsem tam dal ten odkaz na wiki a porovnání států.
            Vezmeme namátkou pár z nich:

            Stát - koeficient úmrtí na 100 000 obyvatel:
            USA - 4.8
            Švýcarsko - 0.7
            ČR - 1.7

            A teď vezmeme číslo USA a odečteme od něj těch 92% způsobených gangy (protože ano - jsou součástí USA, ale je to faktor, který v Evropě prostě nepůsobí a tudíž by se neměl brát v potaz - je to spíše pozůstatek kultur méně vyspělých zemí, který se v Evropě prostě nemůže uchytit - leda by tu v čechách někdo chtěl bojovat o dávno zavřené uranové doly).
            Vyjde nám výsledek asi 0.4 ... a hned máme USA na stejné rovině jako ty nejbezpečnější státy Evropy. Bohužel, jak už jsem uvedl - faktor gangů je nedílnou součástí US.
            • A poslední poznámka, kterou skončím: děkuji za příjemnou a v mnoha ohledech obohacující debatu!
            • Tady bych měl asi trochu výhradu k tomu odečítání 92%. V momentě, kdy se bavíme o zbraních, tak je naprosto na místě mluvit o legálně a nelegalně držených zbraních. Ovšem ve chvíli, kdy hovoříme o počtu zabití střelnou zbraní, tak je fuk, jestli člověka zastřelí "slušný američan" legálně drženou zbraní nebo gangster nelegálně drženou zbraní. Pořád je to zabití střelnou zbraní, které se děje na území USA. A tu zbraň si tam nejspíš i obstaral (ač nelegální cestou). Takže přimhouřit oko nad 92% zabití, protože to dělají gangy - pořád to jde na triko USA. Když bychom to takhle odečetli i v Evropě, tak bychom byli nejspíš taky na jiných číslech (ačkliv by ta změna asi nebyla tak dramatická jako v USA).
              To je jako bychom řekli "V ČR se ročně rozkrade 80 miliard korun, ale odečteme z toho 70%, protože jsme z dob komunismu národ chmatáků."
              Jednou si tam ty gangy nechali rozrůst a jak jste sám podotkl, je to nedílnou součásti USA - God bless America.
          • To Shadow a Robotron: velmi dobře oba. Vidím to naprosto stejně a ještě bych doplnil. Ano, dnešní průměrný Evropan si žije relativně na vysoké noze, protože Evropa se dokázala poučit z 2. světové myslím relativně dostatečně (v případě některých států víc, jinde míň), a tak zde žijeme v míru, alespoň prozatím. Patřilo by se ale podotknout, že tato vlna násilí se rozšiřuje. To, že se různí blázni střílí za mořem, anebo že se atentátníci občas odpalují v severněji položených státech Evropy (Španělsko, Anglie atd.), to přece ještě neznamená, že se to dál nebude rozšiřovat, když už se to přece děje. Anebo se pletu? Není evidentní to, že národy se dodnes v globálu nebyly schopny z válek a násilí ponaučit, ale naopak se zbrojí a dál válčí ostošest? Dovolí si snad někdo tvrdit opak? Žijeme vůbec ve vyspělým světě? Dá se to tvrdit při pohledu na to, co se kolem nás děje?
            Je až příliš jednoduchý vytáhnout alibi typu: no jo, zákazem zbraní to nezastavíš, bylo dokázáno... Nebylo totiž dokázáno vůbec nic! A ptáte se proč? Protože nikdo z politiků na to nemá koule, aby se změnily zákony tam, kde násilí vzniká, aby se začaly děcka už ve školách učit i trochu humanitnější obory, aby se lidi vedli k větší lásce a porozumění, od malička. To je ten problém. Je to o prachách, každý chce každýho trumfnout tím, že si koupí to a to lepší než někdo jiný. Státy argumentují bojem proti terorismu (plus samozřejmě nutná podpora těch, kdo tahají za ty nitky ve zbrojním průmyslu, jinak kulka a ahoj, rád jsem tě poznal...). Jiní zas tvrdí, my jsme ti dobří, oni jsou ti špatní, proto válčíme, anebo zbraň držím, protože se chráním atp. Toto je vymývání mozků, tomu jsme učeni, a proto je tato mizérie ještě větší a dál se prohlubuje.
            Politik, rodina, rodič, jednotlivec, svět. Lepší zákony, správné nasměrování, větší pochopení, mír. Doplňte si tam kdokoli cokoli a klidně přehoďte jedno s druhým, na tom nesejde...
            Chci zkrátka říct jen jedno, něco je prohnilýho v tomto světě.
          • Pardón, že reaguji stále na tento příspěvek, ale tohle forum očividně nepovoluje víc úrovní - ale aspoň si rozumíme. Váš názor respektuji (dokonce se mi líbí), jsem rád, že tu někdo uvažuje s čistou hlavou. Už jsem to sem jednou napsal níže, ale sem se to možná hodí ještě více - je to také má poslední reakce na agresivitu ve společnosti, protože jak sám tvrdíte - je to čistě o úhlu pohledu -> že se k sobě lidé dnes chovají jak čuňata je spíše odvozeno od svobod, které mají - dříve si to člověk nedovolil, protože byl pos*án strachy - ať už z církve, z gulagu, nebo z pranýře. Čili všichni, kdož hlásají 'návrat morálky' si musí uvědomit, že tato morálka nebylo nic jiného, než převlečený strach. Svoboda a pořádek nikdy nefungovaly současně (rozhodně ne o tolik lépe než dnes).

            A teď k těm USA - zase odkáži na můj jiný příspěvek a rovnou dodám i související odkaz:

            Ročně v USA zemře 30 000 lidí - 18 000 sebevražd, 1000 nehodou (blbostí) a 11000 je zabito (z toho 10 000 jsou gangy, které drží zbraně nelegálně a zbytek jsou ůkladné vraždy, domácí násilí a přepadení, no a pak ti zbyte těch pár dětí na školách).
            Zde je ještě počet vražd za posledních 30 let - moc to neroste: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ushomicidesbyweapon.svg

            Co se týče vlastnictví zbraní v domácnostech v USA a jejich vlivu na počet střelných úmrtí - zde je to krapet ošemetnější - v prvé řadě se odkáži na čísla - 10 000 (tj. 92,3% zabití střelnou zbraní) je spácháno válkami gangů - to je ekvivalent mexických drogových kartelů, ruských mafií atd. To je způsobeno vysokým počtem různých etnik, názorů a ... bohužel i těch svobod. Tyto úmrtí skutečně nejsou ovlivněny držením zbraně v domácnosti. Nicméně, pokud to chcete porovnávat s evropou - švýcarsko - počet zbraní na 100 obyvatel tam je prakticky stejně vysoký jako v USA a počet obětí o dost nižší.
            Jinak si doporučuji prohlédnout poměry zde:
            http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate
            • V pořádku, pochopil jsem :)
              Svoboda, to je taky ošemetná věc a naprosto souhlasím s tím, že dnešní morální úpadek do značné míry souvisí právě s přílišnou svobodou. Já se obávám, že lidi se od dob středověku změnili pramálo. Zasaďte dnešního člověka do situací, se kterými se musel běžně potýkat člověk ve středověku a bude se v 99% případů chovat naprosto stejně. Takže jsme vlastně stejní "barbaři", jen v hezčím kabátku a kulisách.
              Snad bych k agresivitě přidal ještě jednu poslední myšlenku a původce a to jsou média. Stačí, když se člověk zamyslí nad tím, jaké druhy zpráv plní noviny a televizní zprávy. Jak často se v nich zmiňuje o některém dobrém skutku nebo že se něco povedlo v kontrastu s množsvím krádeží, skandálů, násilností a různých negativistických zpráv všeho druhu. Nemůžu se zbavit dojmu, že je to děláno za jistým účelem - vyvoláním strachu. Protože, člověk, který má strach je 1) snadno ovladatelný a 2) agresivní (jako každé zvíře zahnané do úzkých). Z obrazu, který nám podávají média by si člověk mohl myslet, že vyjma něj je zbytek obyvatel složen z násilníků, zlodějů a vrahů. Chtěl jsem se původně ještě trochu rozepsat, ale nechám tu myšlneku nedokončenou, abych neutekl moc od tématu.

              Co se těch úmrtí týče, masakry na školách jsou číselně naprosto nezajímavé. Jde spíš o morální dopad. Dvacet vzájemně zabitejch gansterů a drogových dealerů nechytne tak za srdíčko jako dvacet popravených školáků. Tady si samozřejmě smlsnula média a řádně to nafouknula. Co se těch zabití střelnou zbraní týče, tak to jsou rozhodně čísla zajímavá. Jak jste uvedl to Švýcarsko, tady člověku vyvstává otázka, co je tedy v USA jinak? Upřímně mě žádná moudrá odpověď nenapadá. Zkusím tedy jednu hloupou a chytím se právě té svobody nebo spíš "svobody", která vládne v Americe. To je právě ono, oni si řekli, že se vykašlou na to, jak to dělá zbytek světa a udělá si svobodu absolutní a aby to nebylo málo, tak do toho pověstného "melting pot" nahází kde co. Asi víme, jak to dopadlo v Pejskovi a kočičce a jak to pak chutnalo nejmenovanému němci z Alles gute. Bohužel většina lidí není na absolutní svobodu stavěná a tak americké mladické naivní nerozvážnosti využili lidi ze zemí, kteří už v tom takříkajíc umí chodit. Vypustili ze řetězu šelmu a nechali ji ochutnat lidskou krev. Taková šelma už se velice těžko uvazuje na řetěz.
              Takže nakonec Vám musím dát za pravdu s tím, že zbraně asi opravdu nebudou tím hlavním a jediným problémem (čímž nepopírám, že problémem jsou), ale velkou roli v tom hraje ta jejich slavná a všemi opěvovaná svoboda.
          • Pozor, vy mícháte USA s jednotlivými státy - každý stát USA má svůj vlastní zákon o držení zbraně a polovina z nich má zbraně zakázané stejně jako třeba u nás. A hádejte ve které je více zabití střelnou zbraní - no ano, v těch státech, kde je držení pistole zakázáno.
            Dále co se týče obstarání si zbraně - většina vražd v USA je spáchána nelegálně drženou zbraní - žádný zákon to tedy nezmění - černý trh je všude.
            Co považuje společnost za normální? No dnes třeba rovnoprávnost žen, vyznání a zákaz otroctví - vám to příjde horší, než před staletími?
            • No, je očividné, že máte v tomto směru hlubší znalosti, než mám já. Ono je v zásadě irelevantní, jak teď vypadají zákony, když uvážíme, že mezi lidmi už ty zbraně jsou (viz http://data.blog.ihned.cz/c1-58972370-ve-spojenych-statech-je-88-strelnych-zbrani-na-100-obyvatel-v-cesku-16). Ve většině případů se člověk snaží hledat složitost v něčem, kde není. Já rád (tam kde to jde) používám zdravý selský rozum. Brněnský myslitel František Vymazal kdysi řekl "Podíváš-li se na nějaký problém ze všech různých úhlů, nevíš teprve nic!" :)
              Takže je myslím na místě jednoduchá úvaha typu: v USA (omlouvám se za zobecnění, ale je myslím žádoucí je pro jednoduchost vnímat jako celek) je výrazně víc zabití střelnou zbraní než v Evropě - kde je příčina? A ať mi nikdo nevykládá, že s tím fakt, že má 88 američanů ze 100 doma kvér nesouvisí s tím, že amerika vede v počtu zastřelených lidí.

              A co se našeho druhého "agresivního" vlákna týče, nechápu proč sem taháte rovnoprávnost žen a podobně. Nesrovnáváme snad historii se současností, ale s projevy agrese. Nějak nevidím souvislost svobody vyznání, "rovnoprávnosti" žen s mírou agresivity v dnešní společnosti :)
              Vezměte si například, jak se mnoho lidí chová za volantem, tam je ta agresivita myslím krásně viditelná a nikterak ojedinělá. Stejně tak mám pocit, že lidé dnes nejdou pro nadávku či urážku daleko. Ale tohle vlákno je už pro mě "slepá větev", chtěl jsem se jí vyhnout, jak už jsem psal v prvním příspěvku. Stejně tak jsem jasně vyjádřil, že jde o moje názory a dojmy. Nerad vedu diskusi o tématu, kde jde čistě o NÁZOR, s někým, kdo svoje názory podává jako by to byla fakta. Kdyby to byla fakta, tak na toto téma není třeba neustále dělat další a další studie.
          • Prosím vás, buďte od té dobroty a neplácejte zde nesmysly o tom, že v USA může zbraň držet každý. Vše ostatní, co zde padá, hodlám brát s rezervou, ale akceptuji to, nicméně lživé bludy (ať už vypuštěné za účelem se zvýraznit, či jen z prosté nevědomosti) jsou metlou lidstva.
            Přečtěte si alespoň tento článek, vzdělávejte se:
            http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008060105
            K agresivitě zmíním jen to, že lidstvo se vraždí od nepaměti a dnešní doba je oproti zvěrstvům historie neškodná.
            • pravo drzet zbran je v usa zakotveno v ustave a krom automatickych zbrani si je muze koupit kazdy obcan usa na pockani a bez psychotestu.
            • Takže mi chcete tvrdit, že získat zbraň v Evropě je na stejné úrovni jako v USA? Uznávám svoji chybu, ale jde spíš o nepřesnost, než nesmysl! Přečtení článku mě rozhodně nepřimělo ke změně názorů. Logicky myslícímu člověku snad musí dojít, že při porovnání poměru zbraní na osobu v USA a v Evropě, musí být určitý rozdíl v obtížnosti obstarat si zbraň. Vždyť se tam dávají reklamy typu "buy a car and get a shotgun".

              A podle reakce na odstavec o agresivitě - asi budete z IT oboru, že dokážete operovat jen v 0 a 1. Agresivita = vraždění? Jde mi například o to, jak lidé reagují na naprosto zanedbatelné nepříjemnosti nebo popudy. Jde mi o nepřiměřené reakce a to jak je společnost považuje za normální.
              Zvěrstva historie je NUTNO VNÍMAT V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECH. Ovšem vzhledem k tomu, jakou cestu lidstvo ušlo a za jak civilizované se v dnešní době považuje oproti "těm barbarům ze středověku", tak se chováme trochu jako dobytek, myslím si.
  • Mě tady stačilo to torzo ženy z Dead Island. Divím se, že na stránkách o hrách bez věkového doporučení takovéto věci lze vidět. Hry jsou jako filmy a ne všechny jsou pro děti a mládež. Když jsem si koupil časopis VIDEOplus (1995), mamka mi obrázky z filmu Kanibalové přelepila páskou, abych se nedíval na takové brutality. V dnešní době jsou ale rozhodující peníze, tj. lidem naservírujeme cokoli, jen když z toho budeme mít zisk, to jakou to bude mít odezvu na výchovu atd. to už je přeci jedno. Ach ti Američani.
    • Bežte už všichni k šípku s "věkovými doporučeními" a zákazy a já nevím čím ještě. Rodiče by se měly ze všeho nejvíc zajímat o to, co dělají jejich děti, na jaké stránky chodí a co na nich dělají. Nesouhlasím s tím, aby se zodpovědnost, kterou má mít především rodič přesouvala na organizace - ať už vládní, či jiné!
      Díky tomu jsme se dostali do doby cenzury, kdy si dospělý člověk nemůže koupit hru, ve které je vidět nahé ženské tělo (nemluvím o sexu, ale o nahotě, na které jako takové není nic vulgárního!), ale když chce, tak není problém sehnat na internetu tuny porna. Takto děti určitě uchráníme, protože hry jsou pouze pro děti a tak v nich nesmí být nic škodlivého. Proboha, už se proberte, počítačové hry NEJSOU ZÁLEŽITOST JEN PRO DĚTI! *16*

      @Redakce Tiscali: nejde se mi přihlásit pomocí účtu MojeID :)
      • eeeee
        Rodicum ale take musis umoznit se o ty deti dobre starat. Jestlize vetsina otcu pracuje do vecera a matky do tri, tak proste vetsinu casu ma na deti vliv jejich okoli. A dnesni ekonomicka situace vetsine rodin neumoznuje, aby byla matka v domacnosti jako driv, nehlede na to, ze zeny se dnes chteji casto realizovat jinak. A dale, pokud napr. neni trestne 15 letemu diteti zpristupnit 18+ hru, tak se k ni naprosto snadno dostane mimo domov. Nemas predstavu, jak je v dnesni spolecnosti tezke treba udrzet deti stranou nekvalitnich sladkosti. Az jednou budes mit deti, tak teprve pochopis, jake vsechny existuji obtizne prekonatelne bariery ve spravne vychove deti.
      • Overwatch
        Rozhodně souhlasím s tím, že velká odpovědnost padá na rodiče, kteří to u svých dětí dostatečně nekontrolují. Koupí PC nebo konzoli a pak jim je to už vcelku jedno. Jenže když se o to velká část rodičů nezajímá, tak holt můžeme být rádi alespoň za věkové ratingy a podobné věci. Ne snad, že by ESRB a PEGI zabránily tomu, aby si 18+ hru nekoupil 13 letý kluk, ale je to lepší, než nic. Rodiče bohužel často nemají zájem něco takového zkoumat nebo s dětmi hrát a pak to tak dopadá. I já jsem hrál na základce Blood, Carmageddon, Duke Nukem 3D, Dooma a hromadu dalších 18+ her.
  • Myslím, že v USA se opět projevila jedna ze stinných stránek jejích prachbídné sociální a zdravotní síťe.
    Většina těch lidí co střílela měla být pod kontrolou psychiatrů a měli být léčeni. Jenže to všechno by stálo mnohem víc než 10mil dolarů a tak se americkým ovečkám zacpe huba nějakou tou studii a svede se vina na zábavní průmysl.....
    • Black_Hand
      a media podle tebe na tom nemaji zadny vliv?
  • A to je přesně to co celá křesťanská Amerika dělá - neobává se faktů.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit