Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Co furt bulíte, si na savy stáhněte mód.
  • Jack1947
    Dlouho jsem nenapsal nějakou recenzi - svrbí mě prst na tohle dílo potřeboval bych se vypsat a zajimá mě jestli by o to někdo stál... ?

    Potom taky to jestli mám napsat o všem a nebo udělat krátší verzi ??? protože kdyby to nikdo nechtěl číst tak to nemá smysl se namáhat nebo budu postupně psát podle toho jak budu hrát tedy za pochodu. Tudíž by to byli takové dojmy a pojmy prostě jako bych říkal nějakej příběh. Naopsal bych tam klidně i 100 důvodů proč je hra tolik zabugovaná :D aspon bych dal klid lidem a anonymům z mejma vešplechtama který zřejmě stejně nečtou tak co. Řekněme tak 50 mínusů a začnu psát ? :D
    • Pokud už chceš psát nějaké recenze, tak bys měl zapracovat alespoň na gramatice.
      U obyčejného komentáře se chyby dají překousnout, ale louskat slohovku s gramatickými chybami...
      Ty nejsi pomalu schopen používat interpunkční znaménka a překlepy taky neřešíš.
      Takže pokud tu chceš vynášet nějaké verdikty, tak se alespoň snaž psát čtivě a spisovně.
    • ja myslel, ze uz ti to za ty roky tady doslo

      i kdyby to nekdo chtel cist, tak to se proste neda

      ty neudrzis souvislou myslenku ani v ramci jedny vety
      • Jack1947
        To je těžké... ale tady bych se snažil to psát co nejpodrobnějc a nic nevynechat. Právě že bych si chtěl dát hodně záležet protože ta hra potřebuje dost velkej popis všeho a já protože jedu defakto jen questy tak toho ani moc nevím. Hlavně bych chtěl vyppíchnout bugy na ty snad nemusím mít tolik myšlenek ty vychrlím hned.

        Tady bych si fakt chtěl dát majzla protože takováhle hra se nerodí každejch 5let lol.
  • ALHAZRED
    Nemam nic proti tomu, jak to nekteri tady chtej, nebo nechtej sejvovat, ale že to vnucujou ostatnim je dost trapny...Ja nekdy proste musim ukončit hrani a to HNED, ne za hodinu až dorazim k nejaky posteli nebo koupim sejvovici a možnost save and quit mi rozhodne chybi, takže saham po tom šikovnym modu neomezenych sejvu, ať si kto chce mysli co chce...moje hra a tvuj zbytečnej problem !!
    • musis strategicky planovat, ne fnukat
      • jde vidět, že jsi bez rodiny, bez dětí možná i bez přátel. Pro nerdy tohle opravdu problém být nemusí, souhlasím, že quick save a load je zabiják mechanik, ale ukončení a save hry je nutnost. Klidně to šlo řešit jak v Souls, že prostě ukončiš hru a postava zůstane tam, kde jsi to ukončil.
        • vzdyt ta sejvovice stoji par zlatych a muzes ji pouzit kdykoliv

          s alchymii si ji muzes dokonce namichat, takze v cem je problem?
          • sejvovice je odraz nabubřelého ega Vávry. Jeho ego je i nad fukčností mechanik, protože platit za save je výsměchem všem herním mechanikám. Myslím si, že jde save regulovat tak, že prostě nebudeš moc ukládat při interakci či boji a pokud to chtěli hardcore, tak mohli třeba regulovat počet pozic na ukládani. Úplně nenavidím mechaniku, která tě nutí ve hře pokračovat, i když musíš hru ukončit. Ano, postupem času samozřejmě máš alchymii a můžeš kupovat, ale tohle rozhodně nemáš od začátku.
            • Jack1947
              Kazí jim tím že o tom píše :D
            • Je to svindl, kazdy kdo cte knihu nebo se diva na film by si mel naplanovat cas dopredu. A kdyz nemuze, tak holt musi cely zacatek zkouknout/precist znovu, jedine tak je to poctive.
              A kdo svindluje v singleplayeru, tak kazi ostatnim hru.
            • a neni zbytečný psát tolik písmenek, když sami řekli že tam save and quit bude, měl tam být při releasu, ale nějak jim to haprovalo
            • a teď mi řekni, co by se změnilo, kdyby tam existoval exit and save nezávisle na ukládání a té trapné sejvovici? Vůbec nic. Sejvovice nemá nic společného s hardcore hraním a realismem, realismus by byl, kdybys tam nemohl umřít vůbec viz třeba Diablo 3, tohle je jen pozérská mechanika Vávry. Takže tak. Znám desítky náročnějších her, kde je save vyřešen úplně normálně.
            • asi mas problem se ctenim, takze naposled

              kdyz potrebujes, tak si ulozis pomoci "sejvovice"

              jinak se ti to uklada obcas samo a po kazdy, kdyz se vyspis ve vlastni posteli

              zadnej problem
            • Švindl? Takže uložení hry, když chci odejít je švindl? Kde se v tobě bere ta zaslepenost? Když chcI odejít od knihy, tak si tam hodím záložku, ať vím, kde jsem skončil, když chci odejít od Bluray filmu, tak ho zastavím. To je dle tebe taky švindl?
            • kdyz musis odjet, napijes se sejvovice, ulozi se ti to kdykoliv a kdekoliv

              zadnej problem

              na nic jinyho zlato ani nepotrebujes

              herni mechanika je ok, tvoje potreba kazit si hru svindlem je spatne
            • prosím tě přestaň opakovat propagandu, na téhle herní mechanice není nic hardcore, je to jen prostě debilní mechanika, asi těžko můžeš něco plánovat, když máš určitý čas na danou hru a pak třeba musíš odjet, rozhodně si nemůžeš plánovat, jak ta hra bude probíhat, protože nevíš, co se stane ve hře za půl hodiny a kam splěným main qustem postoupíš.

              "nikoliv, tvoje nutkani hru nehrat, ale pouze prochazet je zmekcilej herni navyk jako autohealy, autoaimy apd."

              Ty jsi úplně mimo a jsi asbsolutně mimo téma, zapni mozek prosím. Tohle nemá nic společného s harcore/casual hraním, tohle jen otravná mechanika.
            • nikoliv, tvoje nutkani hru nehrat, ale pouze prochazet je zmekcilej herni navyk jako autohealy, autoaimy apd.

              ze musis za save platit te nuti premejslet, co delas a proc to delas a jestli se ti to vyplati, ne jen savovat a loadovat jak tydyt

              premejslet, jaky budou mit tvoje odpovedi dopad a nezkouset si vsechny varianty

              proste ROLEPLAYING, coz by te melo v rpg zajimat, pokud ne, tak hrajes pro tebe nevhodnej zanr a dej se na auticka nebo sporty
    • Jack1947
      No přesně pokud je někdo herní masochistaz dostatkem času co rád promární ( když ne mmo grindem) tak prosím ale nervy mám jenom jedny ! *16*
  • Jo, systém ukládání je fajn... ale až to bude fungovat... všechno.
    Příklad: Nějak moc to ukládání nesleduju, jedu prostě roleplay - jedu plnit Q do jedný vesničky, vlezu do nějaký chalupy za NPC co ten Q zadá. Fajn, projdu dovnitř ale co se nestane.. s NPC nejde mluvit... a co se nestane dál nejde odejít, páč nastal bug s neprojitím dveřmi. Tak se tam snažím prolézt, ale nic, tak že použiju sejvovici (mimochodem používám ji výhradně jen na bugy...).. jenže jsem to nestihl.. už na mě NPC útočili... tak ji reflexivně sejmu, dokonce jednou ranou, zakleju si a jdu nahrát poslední save smířenej s tím že si tu cestu ke Q zopakuju (bylo to po raním probuzení - tak pět minut)... a tu přichází ten šok - poslední save kterej se mi udělal (byť jsem mezitím splnil tak tři Q (vedlejší) a dvakrát spal (celou noc) byl 2! hodiny starej. To je pak to hardcore dilema.. zahodim dvě hodiny, nebo si nechám jednu celou vesnici v unfriendly?... kdybych si za to alespoň mohl sám, tak volim ty dvě hodiny, takhle sem šel prostě dál uvidíme jak se s tim hra popasuje. Po dalších dvou hodinách a jiným Q jsem zjistil, že mě kvůli tý "vraždě" nenávidí další vesnice - kde jsem rozjel zrovna zajímavej Q. A tak mě čeká další dilema...

    Rozjet hru znovu, vědom si nyní možných bugů a stížit si tak hru ještě o něco víc... nebo čekat a čekat než těch pár opravnejch patchů vyjde?

    Obecně ale ten princip neukládání vítám, respektive je mi ukradenej, páč tak ani nehraju - prostě loaduju save jen kvůli smrti či bugu...
  • Abych řekl pravdu, brečení dnešních mamánků o nemožnosti ukládat "jak chci" mě nechává zcela chladným. S nostalgickou slzou v oku vzpomenu na hry na ZX Spectrum či Amize z osmdesátek, které byly opravdu, ale opravdu hardcore a skutečně je dohrát do konce (bez možnosti jediného uložení v průběhu celé hry!!!) zvládlo jen naprosto nepatrné promile hráčů. Přesto nám, "normálním", to nijak nekazilo požitek ze hry a naopak, i když jsme se nikdy nedostali na její konec, snažili jsme se posunovat svoje vlastní limity a psychickou odolnost.

    Upřímě řečeno, myslím si, že z těchto starých her by dnešní omladina dostala nezastavitelný záchvat plačkovitosti a u psychiatrů by bylo nabito. Dnes by se nemožnost hru dohrát, (protože jsem netrpělivý, nešikovný či prostě jen hloupý) snad dala i žalovat a běda hernímu AAA studiu, které by si dovolilo udělat hru bez autohealu a podobných sračkoidních vychytávek pro casual hráče. O to více si cením počinu studia Warhorse a jeho odvaze vydat hru, která jde přímo proti proudu současných zjednodušovacích principů. Trochu mi to připomíná nezávislé free studia vydávající hardcore hry pro nás, staré hardcore hráče (namátkou mě napadá třeba takový Quadrax, který se léty vyprofiloval do specialitky pro horních 0.001% hráčů z hlediska inteligence - u něj, pokud nedokážete z placu při půlnočním probuzení během pár minut navhnout novátorský částicový urychlovač, tak v této hře nemáte moc šancí) i když Warhorse museli jít, na rozdíl od Quadraxu, s hardcore hranicí podstatně níže, než asi původně plánovali. (Přece jen, Kingdom come je komerční hra a chtě nechtě se musí alespoň trošičku líbit většině, kdežto Quadrax je absolutní freeware.)

    Takže pro všechny ty, kdož si stěžují na přílišnou složitost a že "ježišmarjá, umřel jsem bez savu a musím loadovat pozici hodinu nazpět" - jste mamánkovský měkký máčky, který si mi, herní matadoři, mažem na chleba! ;-)
    • Na spectre hry nepadali. A ked uz nejaka spadla, clovek si rovno nahral dalsiu.
    • Srovnáváš jabka s hruškama. Podle mě hry z osmdesátek, devadesátek se moc nepodobaj současným hrám. Ať už stylem produkce, grafikou, atmoškou atd...
    • nightborne
      Sice se plně neztotožňuji s tvojí rétorikou, ale s pointou bych aj souhlasil - ukládání v KCD je, dle mého názoru, v současné době v pořádku.

      A to ani ne proto, že by to tak testovalo psychickou odolnost, jak jsi psal, ale protože je, opět dle mého názoru, nastaveno tak, aby tě přinutilo se alespoň na pár vteřin zamyslet nad důsledky tvé další akce. A to je fajn.

      Dodejme ovšem, že KCD není obtížná hra. Jakmile se souboje naučíš, v podstatě neumíráš, se skillem se skoro nedá selhat ani v páčení zámků. Zbývají snad jen dialogy. A 70-80 peněz na sejvovici nabereš tak pětkrát z lapky. A když opravdu nemůžeš, otázka dojít si třeba zpátky do ratajského mlýna, kde postel má opravdu každý, je záležitost tří minut odkudkoliv. Stížnostem na save systém, co se mého průchodu hrou týče, nerozumím.
      • Máš pravdu, KCD není složitá hra - ale především pro toho, kdo přijme její principy a věnuje alespoň trochu času se naučit boj/lockpick/přemýšlet, atp.Jenže (a to vidím velmi dobře sám při diskusích s mladšími kolegy ve firmě) spousta lidí je strašně netrpělivejch a chtějí mít vše hned a teď. Jít někam 3 minuty před ukončením hry? Nemyslitelné! V dnešní rychlé a uspěchané době jak něco není do 5 - 10 sekund, tak je to pozdě.

        Já osobně vidím save systém v KCD také jako naprosto vyvážený; bohužel jde ale proti trendům moderní doby - skoro v každé zahraniční či domácí recenzi je save systém obsažen v mínusech...
        • nightborne
          Ale tak.. já jsem si v recenzi dovolil postěžovat na to, že tě hra naviguje ke questům a jiným cílům sama, nemusíš si je najít podle popisu z dialogů. Líbilo by se mi to tak víc - vzpomínáš na fenomenální pocit z Morrowindu, když člověk našel jeskyni s pokladem jen podle ubohého popisu z nalezeného deníku?

          Zatím mě za to nikdo nekritizoval. Ale to přijde =)).
          • Morrowind nebyl špatnej, ale abych řekl pravdu, už mi vymizel celkem z hlavy... Ani ze Skyrimu nemám kupodivu nějakou extra klíčovou vzpomínku. Ale nikdy nezapomenu některé střípky z Albionu - pro mě jedno z nejlepších RPG (a svého času revoluční hra s kombinací 2D a 3D + tahové souboje, ap.)
            • V Albionu byla moznost ukladani. Nepodvadels nahodou? Nekazil ti nekdo jinej hru tim, ze podvadel?
        • Prave ze to neni dostatecne chranene, predstava ze v KC:D nekdo cheatuje nebo zneuziva bugu je naprosto otresna, nevis co s tim udelat? Nemuzeme to nejak zakazat?
          • Nechceš to zkusit ještě pod více a více identitama, amatére? Vidím ti až na koncovej uzel...
            • Naopak, ja ti fandim. Uz se nemuzu dockat jak sem napises ultimatni reseni, jak zabranit aby mi nekdo kazil hrani KC svym cheatovanim. V jeho singlplayeru. Porad se pres to nedokazu prenest.
      • ucho
        takhle to zní rozumně. no lidi prskají nejvíc na to, že to nemají jak uložit, když to chtějí ukončit rychle. ne každý má v tu chvíli čas řešit, že musí ještě někam jít a vymýšlet kam. třeba potřebuje hru ukončit prakticky hned. ne každý může hrát několik hodin v kuse. třeba to někdo zapne jen na půl hodiny a pak musí sahat na sejvovici. v podstatě tím v dané situaci tu sejvovici taky nevyužívá dobře. je to celkem ošemetný problém.
        • nightborne
          To máš samozřejmě pravdu. Já musel hrát v kuse, aby se stíhala recenze, tudíž jsem s podobným problémem do styku nepřišel, ale bezpochyby existuje.

          Save & exit by to zdánlivě řešil, ale je pravda, jak padlo už několikrát, že i to by se dalo využít velmi snadno k "save spammingu".

          Onen vnitřní "cooldown" na save, aby se i save & exit dal použít jen jednou v určíté scéně, by mi přišel poměrně schůdný. Na druhou stranu, když odejdeš ze spousty jiných her, které nenabízí ruční uložení, též o postup přijdeš - (Nier, například)... nezaznamenal jsem kvůli tomu podobný rozruch. A tudíž mě mate, co KCD dělá o tolik jinak a hůř, protože na to nedokážu přijít =).
          • ucho
            to jo, ale u těch jiných her počítám nepřijdeš třeba o hodinu nebo dvě postupu...
          • To neni uplne dokonale, porad by toho mohl nekdo zneuzit. Musime vymyslet jak tenhle obrovsky problem, ktery nas vsechny nechal chladnymi vyresit. Jinak si tu hru nikdo neuzije.
            • nightborne
              Jasně, výsledek bude stejnej =). Ale když kopneš sejvovici, alespoň máš pocit, že ses o to zasloužil vlastní snahou. O fous lepší, ne =)?

              Osobně bych to neměnil, ale to byla moje celá pointa - už takhle je ukládání dost přístupný a snadný, že není prostě potřeba ho ještě zesnadňovat. Nekažme tvůrčí záměr, což =)?
            • A neni to pak jedno, kdyz bude v menu moznost hru ulozit pro ty, kteri to proste chcou?
            • nightborne
              Mhm, máme stejnou pointu, jenom se obávám, že tvou ironii někdo nemusí přijmout za svou =).

              Kdyby se hra ukládala opravdu JENOM v checkpointech a postelích, pozdvižení bych pochopil. Ale sejvovice doopravdy nejsou nedostupným zbožím, po chvilce běháte permanentně s několika tisíci peněz a pár lahví navíc neznamená nic. Osobně nevidím potřebu cokoliv měnit, i v současném stavu je hra přívětivá dost.
            • No ale co kdyby toho nekdo zneuzil? Treba vypil tu sejvovici proto, aby mohl zkusit odemknout truhlu vickrat nez jednou? Nezboril by se vsem svet?
            • nightborne
              Počkej, to není pravda. V jedné misi, kde je povinný stealth, jsem si posteskl, že by nebylo od věci uložit hru těsně před krizovým místem, když jsem ho pětkrát pokazil. Vypil jsem sejvovici.
    • MickeyMutant
      Tak to ti nesu šokantní informaci, která tu tvou představu Warhorse staromilců, co jdou hlavně po hardcore zážitku, zboří. Oni totiž podle svého vlastního vyjádření ten systém ukládání při opuštění hry měli, jen jim s hrou dělal psí kusy, nepodařilo se jim ho dokonale implementovat, tak ho těsně před vydáním odstranili. Říkal to myslím přímo Vávra v některém ze svých rozhovorů v době po vydání hry.

      Takže nikoliv chvályhodná oldschoolová mechanika, kterou sis vybájil, ale prostá nutnost spojená s neodkladným vývojem, ty drsoňi.
      • Warhorse nechtěli, aby hráči podváděli. A Klíma to řekl naprosto jasně - pokud dáš hráči byť jen drobnou možnost podvádět, využije ji a podvádět bude. I když ví, že si tím hru ničí, i když ví, že by to dělat neměl, tak to dělat bude.

        Příležitost dělá zloděje. Neexistuje na světě žádný stoprocentně slušný, čestný a charakterní člověk (Aragorn se nepočítá, to je fiktivní postava). Prostě pokud je možnost něco obechcat, lidi to provedou...
        • MickeyMutant
          Pověz, Metuzaléme, jak se ta informace o save systému přítomném před vydáním slučuje s tvým projevem herního gurua nahoře?
          • Už jsem to popsal ve dvou příspěvcích - vývojáři nedokázali vymyslet systém save & quit který by nešel využít k ojebávkám, tak to do finální hry raději neimplementovali vůbec... Protože když před quitem uložíš hru přesně v dané situaci, tak se prostě najde spousta lidí, kteří "ukončí" hru před truhlou, a tu pak budou do nekonečna zkoušet lockpicknout, i když tím stráví více času, než kdyby se ten lockpicking naučili přímo ve hře. A při "teleportaci" do postele by to zase bylo zneužitelné jako safe save z problémových situací.

            Pravdou je, že warhorse neměli TECHNOLOGICKÝ problém udělat quit and save, ale vymyslet ho tak, aby to nebyla potencionální cheatovací díra.
            • Presne tak, taky si nestezuju, ty kilometrovy odstavce s flejmem na mamanky se sem pisou samy. Uz jsi prisel na to, jak uplne dokonale znemoznit hracum, aby nepodvadeli? Docela by me to zajimalo. Hrozne me irituje, kdyz nekdo ve svojem singlplayeru podvadi.
              Aneb jak rekl jeden admin na nejmenovanem pctuning foru. "Ze vseho nejvic nesnasim, kdyz nekdo porusuje zakon".
            • Tak jasně, něco odehráno mám... Prakticky všechny hlavní pecky od sedmdesátých let minulého století výše. A protože se hrám věnuji dodnes, tak naprosto jasně vidím, jak se změnil přístup (a jak se změnila náročnost). Hry jsou dnes masová zábava pro široké spektrum lidí - a to, na rozdíl od dob před cca 30 lety, znamená, že fakt musí být ty hry přístupný i pro blbý/pomalý/hloupý. Ve vší úctě. Posaď dnešního casual hráče k původnímu Prince of Persia (nebo když půjdu ještě dále, tak třeba k Jet set Willy atp.) A vidělo by se, kam by se dostal (nebo spíš nedostal).

              Z výše uvedeného vnímám právě postoj vývojářů KCD silně kladně - na rozdíl od naprosté většiny těch hráčů, kteří jsou zvyklí na vodění za ručičku atp. Stěžování si na save systém v KCD je prostě jen brek slabochů dnešní doby. Já si na něj nestěžuji a naopak si hru užívám...
            • MickeyMutant
              Nahoře píšeš "mi, herní matadoři", no tak tě tak tituluju.
            • 2 Mickey - no, nejsem matador, spíš Metuzalém. S Vávrou jsem zamlada něco zapařil, i když on je o dost mladší jak já... ;-) Si ho pamatuju jako mladýho cucáka... :-D
            • a desifroval by je az po uspesnym dohrani hry :D
              • Reakce na příspěvek:

                Pecka, to by mohl být dobrej achievement - "Unlocked your save games"
            • MickeyMutant
              Metuzalém: Tak to musíš být matador-insider, když víš, že to nebyl technologický, ale designový problém. My ostatní másla si to musíme všechno složitě domýšlet.
            • Co kdyby ti Kingdom Come zasifrovalo cely disk, abys nemohl modifikovat soubory a podvadet tak ve hre?
            • Což ale řeší, když se Ti hra bude ukládat do jedné pozice, takže co si uložíš, odtam zase musíš pokračovat. Pak ta zamčená truhla bude zamčená, ale když ji odemčeš a uložíš to, zůstane odemčená.

              Problém je, jak tu píše MickeyMutant, že by si lidi vykopírovávali savy přímo ze hry bokem a pak je tam vraceli. Tak jsem to dělal ve FTL, jinak bych nevydržel s nervama.

              Museli by ty savy někam schovat nebo zakódovat. Ale bojím se, že by to za chvíli někdo stejně odhalil.
            • Nejsi nahodou Radek Hulan?
      • To se ale netýkalo quicksavu ve hře. Warhorse tam odzačátku tuto možnost nechtěli. O čem ty tu píšeš, tak to mluvili o funkci save and quit, která jim špatně fungovala, protože hráči toho zneužívali a stěžovali si na to. Uložili si a opustili hru a pak z menu si ji znovu načetli. Tím pádem obešli herní mechaniku. Snažili se to vyřešit, ale přes různý problémy se nakonec rozhodli tuto funkci zatím odstranit. Ale už řekli, že ji tam nejspíš zase přidají, i když s omezeným počtem použití.
        • MickeyMutant
          Ano, vím o tom a mluvím o tom. Vždyť píšu - "ukládání při opuštění hry".
          • Reagoval jsi na příspěvek, který se zabýval problematikou ukládání ve hrách obecně.

            Ono je potřeba rozlišovat volný ukládání ve hře a save and quit. Každopádně WH odstranili save/quit funkci kvůli problémům. To, o čem mluvil Metuzalém se týkalo toho volnýho ukládání, aspoň tak jsem to pochopil. Samotnej save/quit Ti hru neusnadní a jsem pro jeho začlenění všema deseti, ale záleží, jak přesně bude fungovat, aby se ho nedalo zneužít.
            • MickeyMutant
              Metuzalém: Vždyť ti do toho je s prominutím houby, kdo to bude ve své hře používat a jestli si to uloží, nebo ne. Nebo kdo je "charakter". A nesrovnávej příběhové, pro spoustu lidí zážitkové RPG s Quadraxem pls.
            • Jenže jak už jsem psal, jak to tam jednou dáš, VŠICHNI to budou používat - je to lidská přirozenost.

              Je fakt jen málo charakterních lidí, kteří to použijí jen k nezbytně nutným "uložením".

              Vem si třeba takovej Quadrax, kterej jsem zmiňoval výše - to je totální hardcore a fakt, že si v něm můžeš klidně uložit hru (a to jen v pozdějších dílech) v situaci, ze které není absolutně východisko (úplně stejně jako např. ve hře Tajemství Oslího Ostrova /kupodivu také české/) z něj dělá fakt něco neskutečnýho, co se dnes už nevidí. Pak je každý dokončený level skutečnou katarzí... ;-)
            • MickeyMutant
              No vidíš, Metuzaléme. Vyřešit se to prakticky nedá. Tak co spíš nechat lidem volnou ruku, ať si hru "kazí" dle svého uvážení a libosti a nemíchat se jim do toho.
            • Porad nic moc, musis vymyslet lepsi, neprustrelne reseni problemu, ktery ve skutecnosti neexistuje.
            • Píšu výše - zajistit, aby save & quit bylo nezneužitelný jde velmi těžce - v případě, že by to hráče přemístilo do nejubližší "postele" by to byl snadný prostředek pro útěk z deepshit situací. A pro save scumming - lidi jsou občas ochotni zkoušet až nesmyslné spousty hodin save/load jediné situace (např lockpicking), přestože ve skutečnosti kdyby věnovali stejný čas rozvoje postavy a svých zkušeností v dané featuře, by to poté zvládali v celé hře daleko lépe...
            • MickeyMutant
              Samotnej save/quit hru samo sebou usnadní, je to prakticky quick save, jen trochu pomalejší*3*, vždyť jsem už tady o tom několikrát psal. Stačí skákat do menu, případně ze hry a třeba i kopírovat savefile v systému. "Zneužitelnej" na 100 %.
            • By me zajimalo kdy vam dojde ze to vase "aby se to nedalo zneuzit" je nesmysl.
              1. To ze toho nekdo "zneuziva" v singleplayerovce se vas vubec netyka
              2. Nikdo vas nebude nutit to "zneuzivat"
              3. Kdokoliv si na PC muze stahnout mod na neomezeny savy
              4. Kdokoliv si v singleplayerovce muze nacheatovat co potrebuje
              5. Radsi se starejte o svy, ne o to jak kdo co hraje
              *7*
      • klima (ve fightclubu) rikal neco trochu jinyho, ano, zlobilo to

        ale quit/save by byl stejne zneuzitelnej jako quicksave, takze klasickej tam davat ani nechteli, ze by zas museli zaridit, aby se dal loadnout jen jednou
        • ucho
          no moc se o tom nerozkecal, ale v podstatě platí, že save při ukončování byl, ale dělal problémy, tak ho dali pryč.
          celkově se na to ukládání dá nahlížet jinak. řekněme, že ve světě jsou nějaké checkpointy (třeba i ta zmíněná postel). hraješ RPG, takže bohaže stačí, když save uloží tvou postavu a hodí tě zpátky na ten checkpoint. v podstatě to může simulovat to, že někde jsi, ale chceš přestat hrát, tak běžíš někam zpátky k poslední posteli, kde si to uložíš.
          u RPG je celkem blbý, když si třeba hodinu hraješ, sbíráš nějaký předměty a podobně, a pak najednou musíš hru ukončovat, ale nemůžeš ten svůj progres uložit. klidně bych tu postavu resetoval na nějaký checkpoint, čímž by se opět minimalizovalo zneužívání. ale je to prostě uložení alespoň stavu tvé postavy.
          • Fakt dobrej nápad! - Zamezilo by to částečně save scummingu, páč než by člověk doběhl zase k té konkrétní truhle (souboji, čemukoliv), tak by to trvalo a tím pádem by se se to nedalo tak lehce zneužít...

            Jenže...

            Zas na druhou stranu by to muselo být ošetřeno v situacích, kdy se vlastní vinou (nebo náhodou) dostaneš do fakt průseru - typicky náhodně narazíš na více banditů které víš, že nezmákneš, a že to máš, de facto, spočítaný - odchod ze hry a save v nejbližší posteli by byl velmi laciným (a prakticky cheatovým) řešením "útěku" z takovýchto situací.
            • ucho
              dalším vhodným místem k uložení hry by pak ještě mohl být záchod. na způsob sejvovice. po použití záchoda by se hra uložila a postava by pak měla hlad.
            • 2 ucho - obdobně je to třeba v Zaklínači 3, tam taky v bojových scénách nejde sejvovat.

              Nicméně na toto musí vývojář myslet už na začátku, aby se to dalo kvalitně a smysluplně implementovat. Ale věřím tomu, že warhorse to doladí k nějakému použitelnému kompromisu.
            • Nemuzeme si vymyslet nejaky jiny imaginarni problem, ktery te nechava tak moc chladnym, ze tady musis hodinu vymyslet neprustrelne reseni neceho co je naprosto irelevantni?
            • Nemýlil jsem se... Jak je vidět.
            • ucho
              když je člověk v boji, hra o tom samozřejmě moc dobře ví (není tam pak i taková ikonka měčů?). není nic jednoduššího než umožnit to uložení jen v momentě, kdy tě nic neohrožuje. tedy by stačilo obyčejné dialogové okno, které by tě upozornilo, že teď se to neuloží.
              stejně jako se v GTA musíš zbavit policajtů, když chceš použít garáž.
            • Jo, zatimco z tebe bude poctivym hranim pocitacovych her hotovej bouchac. Zajimalo by me jestli trollujes, nebo jestli jsi fakt tak pomatenej a veris tem svym blabolum. *3*
              Jinak moznost delat si se single playerovou hrou prakticky cokoliv je duvod proc vymyslis p*coviny a proc nejaky "zneuzivani savovani" je nesmysl.
            • Njn, "zapnout si nesmrtelnost" - to je fakt super HERO řešení. Pro sralbotky. A je vidět, že s těmi mamánky jsem se vůbec nemýlil. Nezapomeň si pak tu nesmrtelnost zapnout, až ti třeba někdy v budoucnu (až budeš na to mít věk a nalijou ti něco jinýho jak mlíko) bude někdo chtít dát přes hubu v hospodě. Asi bude pro tebe velkým překvapením, že to nejde...
            • Jasne, budu vymyslet savovani a teleportovani do postele abych se vyhnul banditum, na ktery si muzu zapnout nesmrtelnost a vymlatit je. Ale hlavne ze se neda zneuzit savovani. Ten tvuj plan je tak chytrej, az je uplne blbej. *15*
            • Přesně tohle jsem měl taky na mysli.

              Řekl bych, že to byl přesně ten důvod, proč ukládání při vypnutí hry právě nakonec zrušili. Ale když to nějak ošetří, že to třeba nepůjde použít v souboji atd., tak proč ne?
          • MickeyMutant
            Je to nešikovný, hodinu nebo dvě něco řešíš, sbíráš a pak musíš běžet přes půl mapy ke svý posteli a ještě se po cestě modlit, aby ti to nespadlo.
          • To je výbornej nápad!

            Vidíš, to mě nenapadlo *4* Možná jim to hoď jako návrh na jejich fórum.
            • Jacku, zrovna v Diablu jsem přesně tohle dělal. Když se na mě sesypalo moc nepřátel a zablokovali mi cestu, nejlíp ještě s tuhým bossem přede mnou, rychle save and quit! *1*
        • MickeyMutant
          To říkal? Že by se měl nechat načíst jenom jednou? To bych si rád poslechl, pokud si pamatuješ čas. Stejně by to ale šlo obecházet, pokud že by sis to v systému zkopíroval.
          • https://youtu.be/1LQVsWJwPSg?t=16m47s
            • MickeyMutant
              Jo, dík. To je zajímavej nápad, jen nejspíš dost těžce proveditelnej. Jednou a dost!*4*
    • Ona ta hra nakonec zas tak těžká není, všechny mechaniky se daj během hraní naučit, zvlášť střílení z luku a lockpick mi teď už přijdou fakt snadný, už se skoro těšim na nějaký HC mod. Taky je to mnohem větší zábava, když se musí člověk trochu snažit a nedostane hned všechno zadarmo, pak je taková paralela mezi tím jak se zlepšuje postava Henryho ve hře levelováním a zároveň s ním se zlepšuje i hráč v různých herních mechanikách, to hodně přispívá ke skvělé hratelnosti
    • S myšlenkou souhlasím, zasmál jsem se *1*

      Akorát bych neříkal, že kdo si chce urychlit hraní ukládáním, tak je mamánek a zralej na psychouše *3*

      Já jsem to popsal o pár příspěvků níž, tak už to nebudu opakovat, ale pro mě záleží na designu hry. Strategická hra, The Sims nebo Transport Tycoon může mít savy, kde chce.
      Ale když hraješ plošinovku, kde jde o skill, jako je v nedávný době třeba Cuphead, tak tam to je celý právě o tý psychický odolnosti a že to dokážeš. A zrovna Cuphead s tou svojí obtížností uspěl na plný čáře a má výborný hodnocení.
      Záleží na hře. Navíc bysme neměli zapomínat, že v KCD se dá ukládat pomocí sejvovice. Takže občas se to podvést dá. Akorát to nesmí být moc často, jinak to člověka zruinuje.

      PS: Quadrax je legenda svýho žánru. Nejlepší hrát ve dvou se svojí polovičkou, i když je potřeba počítat s vysokou pravděpodobností hádky...
      • Mimo jiné, Quadrax je skutečně legenda - jedničku jsem kdysi dávno odehrál relativně v pohodě, a pak jsem hrál i každý další díl (teda kromě ztracené/nevydané dvojky). Ale Quadrax 10 jsem už nezvládl dokončit (resp. mám ho rozehraný více jak rok a půl a nahráno v něm mám cca 500 hodin) a v Quadraxu Neverending jsem se dostal steží do těch ledových jeskyní.
        • Sejvovice je jeden z nejlepších nápadů, co jsem kdy viděl. Chceš si uložit hru? Ok, ale zaplať v herní měně. A když to budeš dělat často, tak příjdeš na mizinu a ještě se vožereš *1*

          Quadrax jsem hrál první 4 díly, pak už jsem to nesledoval. Teď jsem s hrůzou zjistil, že už je i desítka. Oukej, ale dohánět to nebudu!
          • Desítku rozhodně zkus, je to pecka. Ale bez znalostí z celé série budeš asi plavat v příběhu a taky se možná ani nevymotáš z džungle. ;-) (Já zatím tvrdnu v té obrovské podzemní továrně...)
      • Tak tak, právě ta "sejvovice" je dlě mě naprosto nedoceněný geniální nápad. Protože výtka "nemůžu ukládat kde chci" díky ní tak úplně neplatí - člověk si může uložit hru před důležitým rozhodnutím atp. Ale něco ho to stojí - prostě nemůže permanentně co 30sec mačkat quicksave (Save Scumming).
    • Ja si mazu na chleba hov*o. A protoze mi to tak chutna, tak musi i ostatni. A kdo to nesezere, tak je ubrecenej mamanek. *3* Asi takovou hodnotu ma tvuj vyblitek.
  • Jestli ma nekdo problem na pc s doskakovanim textur je to tim ze ma nastavene moc vysoke detaily a neni to jedina hra co to dela napr division me dela pri nastaveni moc detailnich textur to same
    • Jack1947
      Aha takže střední detailz to neělají ? zajímavé...
      • me to prestalo delat na vysokych na velmy vysokych a ultra to nebylo ok
        • To máš asi málo VRAM, high a ultra potřebují alespoň nějaký 4 GB.
          • Ano toho sem si vedom ale ti co si stezujou ze jim to nejedou si toho vedomy nejsou nastavej si to na ultra a pak si stezujou na optimalizaci
    • A take me potom zkoro vymizeli ty loadingy pri dialozich mam je ted jen vyjmecne
  • Systém savů není špatný, chyba je v rozmístění autosavů. Když mě žebrák na nádvoří zadá jednoduchý quest, tak se to uloží, ale když mě jedna nejmenovaná postava zadá složitější quest, který vyžaduje vloupání se do objektu, ve kterém jsem ještě nebyl, vypáčení mnoha těžkých zámků a v horším případě i zabití nějakých stráží, tak tam se to neuloží... Takže když se mi to nepovede (což se mi právě stalo), tak se vracím ve hře o hodinu zpět... Je to opravdu frustrující. Kingdom Come je hra v mnoha směrech geniální, ale kazí ji maličkosti, které dost kazí celkový dojem. Doufal jsem, že KCD alespoň poprvé dohraji bez módu, ale tentokrát se musím uchýlit k módu na savování :(
    • Máš pravdu, hlavní chyba je v rozmístění autosavů. A Martin Klíma ve Fightclubu naznačoval, že jsou nakloněni tomu, aby zvýšili počet autosavů ve hře. Za mě dobrý.

      Jinak ale zastávám názor, že je dobře, že tam quicksave není. Je sice pravda, že nikdo nemá právo kecat hráči do jeho hry, ale toto je designerský rozhodnutí.
      Když by quicksave byl přístupnej, tak by každej (včetně mě) prostě neodolal a používal ho. Pak by to vedlo k tomu, jak už tady někdo psal, že si prostě 10x vypáčíš truhlu, než se Ti to povede nebo se budeš zkoušet proplížit okolo stráží, dokud si Tě nevšimnou. Takhle je to ve všech ostatních rpg. Ale pak to dopadá tak, že vykrádám všechny domy ve městech, protože si chci "nahrabat" a proplížím se kde chci, protože jsem prakticky nezastavitelnej.
      Pokud by to změnili a přidali quicksave nebo když si tam stáhneš mod, tak se Ti opravdu hraje pohodlněji. Jenže to mění design celé hry. Když můžeš beztrestně kohokoliv zmlátit nebo okrást, najednou seš mnohem bohatší na vybavení, nepřicházíš o paklíče ani tolik lektvarů/obvazů. Neumíráš tak často (vlastně prakticky vůbec). Tím pádem ekonomika hry se musí přepracovat v úplně novým úhlu, protože se prostě musí počítat s tím, že se mnohem víc nabalíš equipem.
      Přístup KCD se mi líbí. Poprvý za ty léta se fakt bojím, že mě uvidí, takže si dobře rozmyslím, jestli se chci někde vloupat. Musím nejdřív přemýšlet, jestli opravdu chci bojovat, protože co kdybych umřel? A hlavně... poprvý za celý ty roky už nevykrádám všechny truhly! Protože by se mi zlomily paklíče a rychle by mi došly. Radši vyberu jen ty s jednoduchým zámkem a ty těžký si nechám, až budu na vyšším levelu. Tím pádem nejsem zacpanej tunama nakradenýho zboží a přemýšlím o tom, co kde vykradu a jestli se mi to vyplatí. Takhle má vypadat napínavý role-playing-game.
      Vzpomněl jsem si na to napětí a nejistotu při hraní dračáku (což bude asi tím, že ho jeden ze dvou zakladatelů WH studios vymyslel). Geniální.
      • Jžš, to je názor....takže když ty podvádíš2, tak by podvaděli všichni?! Ať si lidi vyberou jak to budou hrát.
      • Jack1947
        Ty sš co nějakej generální mluvčí Warhorse ? protože ti to jde celkem hezky ten marketing okec.
        • ale vsak ma on i klima pravdu

          pokud je tam quicksave kdekoliv, tak neco jako trenovani postav a ceny zbozi nehrajou prakticky roli

          vsechno vypacis, vsechno ukradnes, niceho se nebojis

          to jenom rozmazleny slecinky z platforem prosazujicich autoaim, autoheal a one button rule them all hernich mechanik, s tim maj problem
          • mne treba moc nebavi fps, vlastne v cely historii me chytly jen dve doom1/2 a alien vs predator

            doom byl technologickej prulom a sviznejsi nez unylej wolf3d

            avp si pamatuju prave diky tomu, ze se musela odehrat cela mise v kuse a kdyz zacal zrychlovat pipak na motion sensoru, tak jsem si kolikrat malem ustrik do trenek, jakou to umelo navodit atmosferu

            dneska ta generace konzumentu instatni zabavy si neumi uzit samotny hrani, chtej to hlavne rychle dohrat, zamachrovat pred kamosema ve skole o prestavce a rychle dohrat neco dalsiho, aby dalsi den mohli zamachrovat dohranim dalsi tuctovy brecky
            • AvP měl omezené ukládání v nastavené dle obtížnosti. Normální měla tuším 3 uložení na misi a dalo se to v nastavení upravit.
            • Kdyby v prehnani realisticnosti (bugovana) nebyly bugy tak by to bylo ok?
            • Jack1947
              Jo ale tady je to trochu přehnání realističnost ( bugovaná) na úkor zábavy to taky moc neberu zvláště když tam jsou bugy... *12*
  • Co máte všichni s tím savem. Za 15 odehraných hodin jsem zatím zemřel jen jednou a to díky vlastní blbosti. Mě se naopak zamlouvá tento systém, kdy musím rozmýšlet každý krok. Jste moc zhýčkání hrami, kdy můžete savevovat dle libosti. I s tím lukem se dá krásně trefit (SPOILER - v úkolu. kdy mám lovit zajíce jsem s lukustřelbou neměl žádné potíže, ale je pravdou, že na delší vzdálenosti není už moc přesný). Hodně mě baví i souboje s meči, důležité je používat krytí a hlavně použivat "komba" a bodání.
  • Tak ja nevim, ma tady snad jeste nekdo divnej pocit, ze by mohl Jack byt KKT...? Neco ukradne, pak stravi desitky hodin hranim neceho, na co jenom peachuje...a takovy rozumny hoch to doted byl uz na prvni pohled...vzdyt jenom tech slovnich rebusu, co tady vytvoril - a ted to takhle zkazi :(
    • Jack1947
      Pitchoval jsem na každou hru vždy a všude... ten hoch byl jen tvůj domělý pocit.
      • *Patchoval
        • Jack1947
          Pi(č)choval ne patchoval nejsem žádnej kodér nebo nějakej co se tím zabejvá.
    • ucho
      cože, on sem Jack ještě chodí? no zní to jako on.
    • Tomu pocitu co mas se rika bolest v zadku. *3*
  • Zbožňuju Skyrim, ale když už ho srovnáváte s KCD, tak série TES od 1. dílu Arena(1994) proslula svojí neuvěřitelnou zabugovaností, kdy prakticky žádný díl nešel dohrát hned po vydání a stovky bugů se opravovaly ještě dlouhý roky potom.
    Ve Skyrimu vlastně mnoho chyb Bethesda neopravila dodnes. Grafika Skyrimu byla už při vydání v roce 2011 špatná. Hranatý postavy, rozmazaný textury a do toho otřesný LOD (level of detail), teda vykreslování vzdálených textur, kdy daleký stromy nebo hory vypadaly jak z plastelíny, vůbec neseděly do prostředí a při příblížení jste se děsili při vyskakování textur, který se teprve dokreslovaly.
    V roce 2016 vydala Bethesda remasterovanou verzi Skyrim Special edition, která v sobě měla stejný chyby a bugy jako původní verze z roku 2011 - totální výsměch fanouškům. "Vylepšené HD textury" spočívaly v tom, že textury vzali a roztáhli je na vyšší rozlišení, čímž se stalo to stejný, jako když roztáhnete malej obrázek přes celou obrazovku - zblízka všechny textury byly rozmazaný, jak kdyby jste si zapomněli nasadit brejle. To je i jeden z hlavních důvodů, proč je Skyrim dodnes nejvíc modovanou hrou - protože Bethesda má přístup: "Tady máte nástroje a dodělejte si to sami."
    Proto se dali dohromady hráči a vydávají neustále opravy. Předpokládám, že Skyrim s modama tady hraje hodně lidí, takže víte, že vychází celý roky neoficiální patche od fanoušků. Citace od tvůrců Unofficial patche: "- Hundreds of gameplay, quest, NPC, object, item, text and placement bugs fixed." Dohromady je to tisíce oprav bugů za celý ty roky. Mimochodem, 11. 2. 2018 (před 5 dny) vyšla nová verze tohoto patche, která vlastně vychází pořád pravidelně (mám staženo!).
    A to není jen o pozpátku lítajících dracích nebo, že když vás praští obr, tak odletíte kilometry daleko do vesmíru. (Pro neznalé nebo připomenutí odkaz tady: https://www.youtube.com/watch?v=gimRgNCTZAQ )
    To jsou i mnohem závažnější problémy. Ať už "magické" uhýbání nepřátel před vašimi šípy, které je v původní hře dodnes ( https://www.youtube.com/watch?v=704XlavJJo4 ) nebo třeba problém, kdy se až po dlouhé době přišlo na to, že když poprvé nahrajete svoji uloženou pozici, tak všechny postavy kolem vás, včetně nepřátel, mají znásobené účinky svých perků (myslím 4x?), což je chyba přímo v enginu hry. Tím pádem vás snadno sejmuli. ( https://www.youtube.com/watch?v=wm6qhIvpd0U ) Vyřešit to šlo až opětovným loadingem. Dnes už je to opraveno od moderů, samozřejmě ne Bethesdy, která na to kašle.
    Stěžujete si na nahrávání dialogů? A uvědomuje si někdo, že v KCD máte k dispozici jeden velkej otevřenej svět bez loadingů? Ve Skyrimu se vám nahrává každá vnitřní lokace zvlášť, stejně tak při příchodu k městské bráně se vám nahrává každé město. Ano, je na to mod "Open cities", který umožňuje hrát hru bez loadingů měst, ale to zase udělali modeři, ne Bethesda, který je to ukradený a která i po 6 letech vydává stále tu stejně zabugovanou hru na nejrůznější platformy jako konzole nebo Switch. Však to vydělá a jsou na to mody, tak co...
    Gothic měl úplně stejný problémy, hlavně 3. díl. Takže se opět utvořila komunita a několik let opravovali spoustu chyb. Finální fanouškovský velký balík vyšel v roce 2012, což je zase 6 let po vydání hry. Fallout 4 i Witcher 3 mají taky ohromnej počet bugů (proto vlastně vychází patche, žejo), stačí se podívat na youtube. Je pravda, že u Witchera 3 to tolik nebije do očí a nekazí zážitek ze hry. Ale to se bavíme o 3. díle největší a nejúspěšnější herní série s astronomickým rozpočtem.
    No a teď tu máme Kingdom Come, od novýho vývojářskýho studia, který na svých stránkách komunikuje celý roky s fanoušky, snaží se jim vyhovět v čem to jde, ale protože dělají tak obrovskou hru v málo lidech, tak se jim nevyhnuly porodní problémy a museli zrušit pár slibů, protože toho psího společníka fakt nestíhali a ten kůň se vážně nemůže automaticky vyhýbat všem objektům ve hře. Proč? Vysvětlovali to v některým rozhovoru – technicky to nešlo zvládnout, prostě moc práce, málo času. Chcete jim to zazlívat? Prosím. Já tu vidím po dlouhý době titul, který je něčím jiným, svěžím a vypadá parádně. Ta atmosféra, příběh, tolik nápadů, že míra prožitku je neskutečná. Takhle měl kdysi vypadat Morrowind. Toto je hra, o kterou se Bethesda snaží celých 15 roků. Jsou tam bugy, ale ty jsou u všech velkých her a ve větší míře. Takže jim to odpouštím. Spíš se divím, že s mnohonásobně menším rozpočtem dokázali vytvořit něco tak jedinečnýho.
    • Ristoro
      Plně souhlasím. Ta hra je klenot, atmosféra naší země dýchá z každého kouta (dříve jsem krásu naší země příliš neocenil, ale tahle hra mi otevřela oči v tomto směru a jsem rád, že i lidé ze zahraničí se podívají, jak to u nás vypadalo (popravdě některé lesy takto vypadají do dnes)). Ty souboje jsou naprostá fantazie (baví mě více než v Dark Souls!), hrozně se mi líbí, že mi hra nedá nic zadarmo, mám pak z toho strašně dobrý pocit, když například ukradnu něco z dobře střeženého baráku, nebo vybiju partičku pytláků v lese. Co mě absolutně odpálilo je alchymie a oprava zbraní, kdy si zbraň brousíte sami a musíte ji brousit po celé ploše a ve správném úhlu! V alchymii si zase připravit správné byliny, zamíchat, vařit vhodně dlouhou dobu a teprve potom je lektvar hotový. Takový míra detailu je neskutečná na takové relativně malé studio s nižším rozpočtem. Jsem rád, že se to chlapcům povedlo a těším se na 2ku.
    • To by se mělo zarámovat a pověsit na virtuální zeď v každé diskuzi. *14*
    • no mas to dlouhe jak pohadku ale souhlasim .. vsem se nezavdecis no , ale ten save me stve , jinak si to dokazu predstavit i jako interaktivni vyuku , samo ze v nejake upravene forme s vice informacema , kde bys proste videl ten zivot tehdy ty lokace , lepsi jak koukat do zaprasene knizky :)
    • Spoustu her (nejen rpg atd), které jsou strašně známé a mají velkou komunitu fanoušků, nejsou dokonalé. Například originální (nepředělaný) Half-Life. Zakoupenou verzi by jsem bez noclipu nikdy nedohrál. Má extrémní množství chyb, které zabraňují dohrání hry, přesto je to pro spoustu lidí modla. TES Oblivion? Spoousta questů se nedala dohrát. Shadow of Mordor? Lidi a urukové randomě vyskakují stovky metrů do vzduchu. A příkladů by mohlo být mnoho.
      Holt lidi jsou retardovaný. Chtěli a očekávali hru , která se měla přiblížit co nejvíce realističnosti. Když ji dostali (zmíním i to že to ještě od dost velký kus zkrouhli, aby to nebylo extrémně těžké), tak si stěžují, že je to moc a raději by uvítali lehčí procesy ve stylu hraní. Demence hráčů a recenzentů nezná hranic.
      • Jaký questy v Oblivionu se nedaly dohrát?

        Ne, vážně, tady to lítá jako největší samozřejmost, že hry od Bethesdy nejdou hrát a musejí se hrát s modama... já jsem dohrál Skyrim po vydání a nepamatuju si jedinej bug, kromě Osberna za dveřma, kterýho myslím opravil patch.

        Chápu, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou a dneska lidi vykládají o zabugovanosti her od Bethesdy - ale často se pak zjistí, že ty hry nehráli a četli to někde na fóru/viděli na youtubu.

        Přivítal bych, kdyby lidi hry od Bethesdy hráli a popisovali svojí zkušenost, ne to, co viděli někde na youtubu.
      • Naprostý souhlas.

        I když první Half-Life jsem hrál před tolika lety, že si moje děcká paměť nevzpomíná na to, že by tam byly bugy. Hru jsem dohrál bez problémů. Ale on je rozdíl procházet koridorovou střílečkou tak, aby se hráč nezaseknul a snažit se udělat openworld RPG s komplexním světem.
    • Jack1947
      Je pravda že hodně věcí cos napsal se dalo čekat a i to že se to vyřeší ale prostě je to i tou dobou a Vávrovy se pak za ty nadřazené kecy to omlátí o hlavu (Koukám na tebe 100důvodů)

      Bugthesda se snad ani nedá brát vážně no. Podle mě prostě Kingdom come bez urážky národu ani vlastencům má spoustu bot už na začátku a ty se potáhnou dále celou hrou, souboje jsou nesmyslně přitažené za vlasy - když vlastně náhoda dám příklad 11-12 mise nebo kolik prostě jak na tebe nastoupěj 3cápci najednou - stačí vzít luk a zastřelit je když teda hra rozhodne že budeš mít to štěstí... ten poslední s štítem který vykryje i 2 šípy wtf vás zabije. Nesmí se na ně jít rovnou jinak je to jistá smrt ( stačí se postavit tak aby lučištník střílel na přátele a tím je zabil WTF2) což se mi stalo již v 1.souboje s ptáčkem v zajetí.

      Zasažený protivík do ruky se jen za ní drží ale máchá bravůrně mečem - není tu žádný podrobnější tutoriál na to jak se nauřit vykrývat lépe útoky, nemám potřebný skill na zbraně v inventáři... mohl bych je třeba ukecat ale nemám navýšený skill tudíž se souboji a jisté smrti nevyhnu a mohl bych pokračovat takže hlavní složka jsou frustrace - nad frustrace. Navíc se rozhazuje míření mečem když do vás kopnou atp... jasně těžké ok ale tohle je přitažené trochu za vlasy navíc je tam jen náhoda jak špatně ai začne útočit. ( Nebo se mi zasekla ruka s mečem a nedalo se sekat). To už radši si klusám s koněm a užívám krasného staro českého kraje který
      byl by radost objevovat kdyby někam zas nespadl a nezlámal si hnáty lol. Na druhou stranu možná koupit jednou ve slevě ? ale ted asi ne moc drahé na to co tam mohlo být lepší a nebylo. Vlastně jsem čekal zabugovanost ale ne botu za botou lol. Naštěstí tam nebyl nějaký závažnější bug.
    • MickeyMutant
      Skoro se vším se dá souhlasit, jen ten loading bych radši moc nevytahoval a nesrovnával, když si ho v KC užíváme prakticky u každého rozhovoru. Pár vteřin a na konzolích sem tam prý i víc než jen pár*4*
      • Nahrávání u dialogů - Ano, tohle štve každýho, i mě.

        Akorát, co jsem tak sledoval ty diskuze a články, proč to tak je, tak k tomu nejsem tak kritickej.
        Zkusím vysvětlit, jak já to vidím.
        Každá postava ve světě má nějakou základní jednotku "inteligence", do které si podle okolních událostí dotahuje potřebný "upgrady". Takže vesničan si stáhne, že má pracovat na poli, večer si dotáhne, že má být doma nebo jít do hospody. Ale když začne pršet, tak si místo toho dotáhne, že se má jít schovat nebo jít spat. Když potká hráče nebo nepřítele, nahraje si chování útěku, boje a podobně.
        Z tohoto důvodu je u každýho dialogu nahrávání, protože je musíte "vytrhnout" z jejich běžnýho chování, který se musí přerušit, načíst se dialog a na konci rozhovoru se zase musí jejich "myšlení" nahrát zpátky. Příjde mi to super a byl bych rád, kdyby časem nebo v příští hře na tom zapracovali a rozvinuli tento systém do mnohem košatějších a bohatších možností.
        Ve Witcherovi 3 je každá činnost postavy předem určená a tyto postavy ji jen vykonávají jako skript. Tudíž u toho nepřemýšlí, jsou prostě roboty opakujícími stále dokola to samé a jejich chování se nemůže měnit nebo vyvíjet. V KCD když se postava s vámi popere v hospodě, tak se tam příště bojí a na nějakou dobu do hospody přestane chodit.
        Takže otázka zní: Co je lepší přístup? Chceme ve hře nový mechanismy i za cenu nepříjemných překážek jako je delší loadování nebo neohrabaný bojový systém?

        Za mě určitě radši nový mechanismy. To ale nemění nic na tom, že mě ten loading v dialozích sere. Nejspíš nic nemůže být dokonalý *4*
        • ucho
          čistě z teoretického hlediska, není důvod, aby loading dialogu trval tak, aby sis toho všimnul. prostě ta NPC musí jít vytrhnout z toho cyklu v rámci milisekund. a abych nežral, ať je to třeba 100 milisekund, což je ve světě počítačů hodně dlouhá doba na spoustu pičičand.
          takže ano, vysvětlili, proč to trvá. to ale není důvod pro to, že to nejde zoptimalizovat. určitě jde. jen na to budou potřebovat nějaký čas. důležité je, aby to chtěli zlepšit.
          • Jasně, teoreticky by to mohlo být nahraný hned. Ale do toho ani jeden nevidíme, takže těžko říct.

            Pokud si ty NPC natahují to jednotlivý chování a musí se například vyčistit paměť, přerušit jejich činnost a dotáhnout se dialog, tak to může trvat. Já neříkám, že je to dobře vyřešený, to totiž není. Akorát uvažuju nad tím, jestli to vůbec je možný nějak optimalizovat. A jsme zase u toho, že čekáme na patche *4*
            • Jack1947
              ucho hraje na PS4 takže se ho to se snižováním detajlů logicky ani týkat nemůže.
            • Neříkám, že nemáš pravdu.

              Ale jak tady někdo psal před chvílí, pomáhá snížit detaily grafiky a potom načítání dialogů téměř vymizí. Tím pádem předpokládám, že nejdýl času zabírá loadování 3D objektů a grafiky v dialogovým okně, teda "kamery", když to řeknu blbě.
            • ucho
              ne, to, co popisuješ, v počítačovém světě nemusí trvat prakticky nic. dělají tam očividně ještě nějaké složité opičárny. když tomu věnují nějaký čas, vyřešit to určitě půjde.
        • Jack1947
          O tom stahování a dotajování, pobavils :D zajímavě rozebraná psychologie postav :)) já to spíše vidím tak že to prostě nezmákly no udělali spoustu věcí ale loading při dialogu už byl nad rámec všech povinností.

          Ono to tam není taky furt u příběhovejch postav to třeba není, proč asi *3*
        • MickeyMutant
          Vidím, žes nejspíš taky slyšel poslední Fight Club, kde to Martin Klíma takhle vysvětloval. Je to prý kvůli CryEnginu, který s tolika NPC, natož s podobnými fíčurami, nepočítá. Ve skutečnosti si myslím, že lepší přístup by byl neimplementovat takové mechaniky, jaké popisuješ, pokud způsobují podobné opakované otravné zdržování. Podle mě to hráči nepřináší tolik, aby to tohle permanentní nahrávání ospravedlnilo. Na PC je to tak tak na hraně, ale na konzolích je prý neúměrně dlouhé (a rád bych od někoho slyšel, jak dlouhé).

          Samozřejmě chápu, že by to tvůrci všechno museli předem dobře odhadnout, jenže původně se mělo vydávat jen na PC, tak možná počítali, že to na tuhle jednu platformu dokážou zkrotit.
    • Blue.Shark
      Souhlas. Mám rád lidi, co nepoužívají k myšlení zadek.
    • A taky doufám, že si tuhle moji slohovku z Warhorse někdo přečte. Protože nechci za 5 let hrát Kingdom Come 2: Easy game aneb "Vyslyšeli jsme přání hráčů, zjednodušujeme, soubojový systém upraven! Stačí bezmyšlenkovitě klikat."
      Ono nic novátorskýho nefunguje hned dokonale, ale já jsem vděčnej za to, že to vůbec zkouší. Která jiná firma to může říct? Zakomplexovaných, věčně nespokojených čechů je v naší zemi fakt fůra, ale aspoň jednou za 10 let bysme mohli vytáhnout hlavy ze zadku a myslet světově. Protože tahle hra je světová.
      • Když jsme u té světovosti, stačí se podívat na anglické recenze na Steamu. Sice převažují pozitivní, ale více než 2000 negativních není málo a když si je pročítám, hra má spoustu zásadních problémů a byla vydaná v podstatě ve stádiu bety. Ano, bugy v RPG hrách jsou běžné, ale tady je příliš těch zásadních a pokud lidem hra po několika hodinách hraní spadne a musí začít znovu nebo přestane fungovat načítání uložených pozic, nejde splnit questy atd. svědčí to prostě o předčasně vydaném zmetku. A co se týče obtížnosti, ta se dá ve hrách řešit stupni tak, aby si přišly na své různé typy hráčů. Jenže vývojáři KCD se chovají jako diktátoři, kteří připouštějí jen jeden styl. Tím si část hráčů získají, ale mnohé další úplně zbytečně ztratí.
      • Krescz
        tos napsal moc pěkně *4*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit