Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MickeyMutant
    Zajímalo by mě, jestli je pro autora povinné obhajovat svou recenzi v místní diskuzi, nebo jestli to dělá dobrovolně z čistého masochizmu*4*
    • smejki
      Jsem rád, když lidé plně odhalí své uvažování a své motivace. To se obvykle u prvních příspěvků neděje, tam se jen plive, tak to tlačím dál. Je jednoduché souhlasit s řevem, že recenzent je <>idiot. Dá to víc práce, když diskutér postupně odhalí, proč to řve.
      Někdy se domluvíme a najdeme jádro rozporu či nedorozumění. Někdy se ukáže recenzentova chyba. Jindy se prostě ukáže, že diskutér je fanboy/hlupák/lhář/troll (nikoliv nutně jen jedno z toho).
      • Dockam se od vas toho seznamu her podobnych Civ5, kde na nejvyssi obtiznost oproti normal AI ve hre nema zadne zvyhodneni oproti hraci?
        • smejki
          Seznam je irelevantní. Že to Franta dělá taky, Pepíčka nijak neospravedlňuje, aby dělal stejnou nepěknou věc. Jestli vám tento designový přístup nevadí, tak si to klidně hrajte za věčnýho jásotu, mně je to fuk. Vy se rozhodněte, jaké výtky recenzenta jsou pro vás směrodatné a které ne. Recenzent není povinen míti stejné preference jako vy.
          • Smerodatne pro me je, jestli recenzent pise v recenzi pravdu, abych z ni mohl aspon trochu vychazet. A bohuzel, ve vasi recenzi je spousta mylnych informaci o fungovani novinek v datadisku. Kdyz uz se vam to nechtelo hrat, aspon jste si mohl precist nejake poradne info od zarytch hracu, aby jste nepsal nesmysly.
          • no ja jsem se naopak dockal, ze zadnou takovou hru neznate, resp. ze neni a asi neni tak jednoduche neli v dnesni dobe primo nemozne takovou hru udelat. Neboli je to, jako byste vycital v recenzi na konkretni model televize, ze umi jenom 3D a clovek neciti vitr, vodu, dest, doteky, chute, pachy apod. *5*
          • To neni o preferencich. Jde o princip. Ciste jednoduse v dnesni dobe neexistuje hra, kde by pri dane komplexnosti jaka je v serii Civilizace byla AI schopna porazit zkuseneho hrace za naprosto stejnych podminek jake ma k dispozici hrac, neboli bez toho vaseho "podvadeni". Pokud by jiny pristup za stejne vynalozenou sumu mohl splnit, to co kritizujete, ze zadna hra nemumi, tak by to v tech hrach bylo. Tvurci nejsou zadni idioti a takova hra by sla na dracku daleko vice narozdil od sve konkurence. Ale zadne genialni AI, ktere se chova stejne jako realny clovek v takovem komplexnim prostredi zatim nikdo nevymyslel a to ani v laboratori. A jelikoz jsem od vas zadny seznam her nedozvedel, kde AI nijak "nepodvadi", beru jako hotovou vec, ze zadnou takovou hru neznate.
            • S tim AI to neni tak uplne pravda. Neni az tak tezke (tzn. jsou lidi co to dokazi) napsat AI, ktera by porazila i zkuseneho hrace. Problem je se skalovatelnosti prostredku(CPU, RAM) vs 'chytrost' AI a pak take se skalovatelnosti samotne obtiznosti (ono totiz neni to stejne 'excelentni hrac co sem tam udela chybu' a 'hrac stredni urovne' - a psat nekolik ruznych AI stoji kupodivu penize). Kazdopande hlavni duvod proc se nepise skvela AI do her je stejne psychologicky - malo kdo chce byt systematicky drcen pocitacem ;-).
            • smejki
              No vidíte, a já se zase nedočkám reakce na postmortem Jona Shafera. Takovej už je holt život.
        • XorxoxTalarius
          Master of Orion 2
          Vyssi obtiznost neda AI bonusy, ale meni chovani AI, je vic agresivnejsi, casteji nedodrzuje dohody a dela zakulisni plany proti hraci ...
          Doporucuju si zahrat na obtiznost Impossible ... *5*
          • AI v MoO2 ma na vyssich obtiaznostiach bonusy k produkcii a k researchu, ty mas postihy k obchodovaniu, plus vidi tvoje lode, t.j. v pripade tvojho utoku sa im vie vyhnut aj napriek simultannym tahom. A aj napriek zvysenej agresivite je AI stale blba.
            • Xorxox: Simultanni tahy tam jsou, na to si naopak pamatuju a byla to vyhoda v usetreni casu, nez kdyz jsme hravali HoMM3 po siti, kde se muselo cekat, nez prijdu na radu. Jedina nevyhoda v MOO2 byla ze se muselo cekat, pokud byly bitvy, tam clovek holt musel cekat.

              Ale zbytecne odbihas od tematu. Resime tady bonusy pro AI, ci nevyhody pro hrace zavisle na nastaveni obtiznosti hry. Tam jsi to nepoprel, znamena to, ze souhlasis s kokeeno, ze ma AI bonusy i v MOO2, nebo tvrdis, ze je to jinak?
            • Mimo to, tie bonusy a postihy pri vyssich obtiaznostiach su vypisane aj v manuali, takze si to mozes sam overit.
            • Hehe, Moo 2 hravam roky, ma simultanne tahy, t.j. naklikas si, co sa ma spravit, stlacis turn a akcia sa vykona simultanne spolu so superovymi akciami narozdiel od I-go-you-go tahoviek, kde sa akcie vykonavaju uz v tvojom tahu, resp nepriatelovom (napriklad HoMM).

              Vyhybat lodiam sa da nasledovnym stylom:
              1. Chces znicit nepriatelsku letku, ktora oblieta planetu.
              2. Zautocis teda na planetu pri dobe doletu 1 tah.
              3. Stlacis turn, ale nepriatelska letka odleti na inu planetu, kde nemas lode.

              Samozrejme, pri dobe viac ako 1 tah sa to da pochopit.
            • XorxoxTalarius
              V MoO2 nejsou simultani tahy :) A lodim se vyhybat nelze, jelikoz lode nemohou bojovat v prostoru ale pouze pokud jsou prirazene k soustave. Lode jsou videt podle dosahu radaru. A AI se boji moc nevyhyba, naopak.
              Kdyztak si kup na GOG a osvez si pamet ;) Rikas nesmysly
            • Dekuji, uz je to par let, co jsem to hral naposledy a tak jsem nechtel psat konkretni veci, protoze uz si to tak dobre nepamatuju, ale dobre jsem vedel, ze na vyssi obtiznost je to udelane podobne jako v Civilizaci, neboli AI ma bonusy a hrac ma naopak nektere veci ztizene.
          • Ale vzdyt i tam vyssi obtiznosti funguji podobne mechanismy jako v Civilizaci jako napr. pocet defaultnich nestastnych obyvatel zavisle na obtiznosti apod. Ale jinak ano MOO2 je v tomhle zanru opravdu vyjimecna hra a moc dobre si pamatuju ty LAN party z roku 2000, kdy se hralo 18 hodin nonstop apod. *5*
            • XorxoxTalarius
              Ne, zadni defaultne nestastni obyvatele tam nejsou ... to si pletes s necim jinym.
      • MickeyMutant
        Nepoměr mezi vynaloženým úsilím a výskytem zdravého rozumu je strašný. Ale je to tvůj boj. GLGH
  • mne mrzi vyber dostupnych nezajimavych vudcu, proč tam není treba adolf hitler (když je tam napoleon nebo atilla), nebo nekdo za recko, treba leonidas, nebo nekdo ze stredovekych panovniku francie (museli tam dat zrovna napoleona), za usa tam taky dali nudneho washingtona, proč nedali nekoho zajimavejšího. Pritom by stačilo jen dat nove ikonky nemuseli by nic menit a kdyžtak formou dlc za par dolaru *7*
    • Adolf Hitler by byl špatná volba. Je příliš kontroverzní, než aby reprezentoval Německo. Jistě, v minulých dílech byli Stalin a Mao Ce-Tung, ale ani ti nebyli dobří vůdci a sklidili kritiku od fanoušků. A srovnávat jej s Napoleonem a Attilou je hloupost. Hitler prosazoval nadřazenost Germánů, zvláště Němců, ostatní rasy, jako Slovany, Romy a obzvlášť Židy, chtěl vyhladit jako méněcenné. Navíc nakonec za sebou po válce zanechal Německo zničené, rozbombardované, a Němci ho nemají v lásce. Hunové byli kočovní válečníci od přírody, měli to v krvi podobně jako třeba Mongolové, a Attila stál v jejich čele. Napoleonovi nešlo o genocidu jiných ras. Napoleona navíc berou ve Francii jako národního hrdinu.
      A ve hře je spousta zajímavých vůdců. Napoleon je asi nejznámější francouzská osobnost, muž, který dobyl téměř celou Evropu. Alexandr Veliký dobyl celý tehdy známý svět. Rusko vede Kateřina Veliká, mocná a dodnes uznávaná carevna. Oda Nobunaga byl jeden ze sjednotitelů Japonska. Pedro II udělal z Brazílie moderní, ekonomicky i vojensky silnou velmoc. Za Hárúna ar-Rašída byla Arábie centrem vědců, matematiků a lékařů. Sulejman I. vydal v Osmanské říši soubor zákonů, který se udržel asi tři sta let, navíc Osmanskou říši velice rozšířil. Díky Gándhímu se Indie vymanila z Britské nadvlády. Čingischán byl největší dobyvatel v lidských dějinách. Anglie byla za Alžběty I. jedna z nejsilnějších zemí na světě. Bismarck měl největší zásluhu na vytvoření Německého Císařství, které se před první světovou válkou stalo dost možná nejmocnějším státem na světě. Enrico Dandolo byl slepý a bylo mu asi devadesát let, když vedl Benátčany ve čtvrté křížové výpravě. Marie Terezie udělala z Habsburské monarchie svými reformami silný a pokrokový stát. Kmen Zulu v čele s Šakou dobyl v jižní Africe rozsáhlá území. Washington vedl válku za nezávislost, vytvořil Spojené státy. Kamehameha byl sjednotitelem Havajských ostrovů. Královna Isabela sňatkem s Ferdinandem Aragonským prakticky vytvořila jednotný Španělský stát. Navíc financovala Kolumbovu výpravu, při níž doplul k Americe. Didó podle pověstí založila Kartágo, které se stalo mocnou obchodní velmocí. Aššurbanipal si ve svých válečných výpravách podrobil Egypt, navíc založil rozsáhlou knihovnu v Ninive. Attily a Hunů se v jeho době obávali téměř všichni, protože Hunové byla horda krvežíznivých válečníků. Na každého vůdce se dá najít něco zajímavého, stačí jen pořádně hledat.
      Odsuzovat vůdce jako nudné a nezajímavé, obzvlášť, když o některých možná ze hry slyšíte poprvé, je chyba. Já se o Pedrovi II. nebo Enricovi Dandolovi dozvěděl také ze hry, a pak jsem si vyhledal, co všechno dokázali a jaké velké osobnosti to byly.
    • a proč by to měli proboha dělat? podle mýho zvolili ty vůdce správně dle toho, jak posunuly celkově aný národ kupředu. Takovej Hitler by tam mozna sel, ale co by mel mit jako za bonusy? Misto vypalovani mest abilita Holocaust?- niceni mest za dvojnasobny cas mesto vydelava za kazdyho obyvatele +2 ke zlatu a dvojnasobek spokojenosti? :D Nebo leonidas? proc by tam sakra mel bejt? dokazal toho vic nez Alexandr? jediny coby e dalo vytknout je to ze Alex byl makedonec a ne Rek.atd atd samy picoviny si lidi vymejslej.
    • no ty vole doufam ze si vazne nemyslis ze Hitler byl schopnejsi vudce nez Bismarck?
    • jedinej schopnej je cezar
  • da se to hrat bez originalni hry?
    • smejki
      Ne
      http://store.steampowered.com/app/235580/?snr=1_4_4__100
  • Ja jsem ted koupil gold edici bez tohoto datadisku, je to moje prvni civka. Hraju na normal. Sice to vypada že stači klikat na next turn abyste vyhráli ale na druhou stranu je to dost komplikovane. Treba zatim se mi nedari pochopit co se hodi k čemu (jake budovy, jaka policy) abyste uspišili vyvoj, protože je tam hodne promennych. Vicemene to vybiram nahodne. Jinak se mi hra hodne líbí tak doufam že se do toho časem dostanu.
  • heartless_cz
    Počkám si na nějakou akci. Ten koncept obchodních cest se mi docela líbí. Většinou už stejně hraju jen onecitychallenge na deity , takže jsem rád, že se můžu vrátit ke kulturnímu vítězství namísto UN hlasování a podplácení měst v posledním kole -.-
  • Takze kde zacat...
    Neushlasim s recenzentom v tom ze dal tomu az 6 bodov, ja by som dal s kludnym svedomim 3-4, lebo to co Sidmeir vypustil hadam nemysli vazne.
    Zacnem najskor s hlupymi a mladymi deckami co si to obhajuju a v zivote asi nehrali starsie Civky a nemaju vobec skusenosti s AI, o tom ako hry funguju CO TO VLASTNE AI JE (Artificial intelligence) inak povedane umela inteligencia a ak sa tvorcom s tym nechce sr a t tak jednoducho bota nacheatuju. Demencia AI sa meria v tom, ako je AI schopne reagovat na vasu hru za rovnakych podmienok tj. ze ma napr 2x prijem zlata, produkciu, atd... a v tomto je CIV 5 strasna a neverim tomu ze keby vyvojari moc chceli tak by sa to nedalo spravit na urovni za prijatelnu cenu...
    A teraz sa pustim do kritiky celej tej posahanej CIV 5 aj s celym blbym gameplayom
    V neskorsich fazach je to hrozny humus, jednotky rozhadzane po celom state lebo ich neni kde davat, a co je horsie nebodaj presuvat armadu niekde dalej sa stava utopiou a to nehovorim o tom ze to zabija neskutocne vela casu, ak to porovnam s CIV 4, kde mi hra v priemere trvala 4 hodky tak tuto trva 12 nudnych hodin, ziadna dynamika v tom neni , ziadny feeling z hry, proste bordel a o dobyvani miest ani nehovorim ...
    Nabozenstvo je tu uplne o nicom v porovnani s CIV 4 ani tu nebudem rozpisovat preco, kto hraval CIV 4 to vie,, ano mate na vyber neake low bonusy co si vyberiete ale to je asi tak vsetko ...
    Diplomacia ... ach boze ... to je kapitola sama o sebe, mam neake skusenosti s programovanim a nechapem ako sa da az takto doku rvit nieco taketo, je to otrava kazde druhe kolo vam vyskakuje denouncing .. pripada mi to ako zacykleny algorytmus, ale nakolko to neodstranili tak hold podla tvorcov je to asi v poriadku... a dalo sa to spravit tak jednoducho a logicky
    Co sa tyka bojoveho systemu, to je asi jedine v com mohla napredovat CIV 5 , ale vdaka AI ktora je na urovni na akej je to skor na skodu...
    Takze zhrniem to tak ze keby tvorcovia skratka prerobili grafiku CIV 4 do podoby CIV 5, pridali tam neake tie karavany a supportovanie inych miest, trosku pozmenili bojovy system tak by to pre mna bola asi TOP hra, takto mi neostava nic ine ako cakat na ROME TOTAL WAR 2 a dufat ze aspon to neposeru, i ked z poslednych gameplayov kde drevene balisty 2 strelami rozhodili celu kohortu rimanov... a egyptsky chariot sa choval tak ako keby vazil 70 ton ze pred nim vsetko lietalo sa zacinam bat a prestavam verit ze niekedy niekto urobi este poriadnu strategiu....
    • Ty jsi asi nějaký PAN PRO, PAN PROGRAMATOR že? :D
      Ty tvoje srač*y číst, to chce odvahu. Když tě nebaví Civ 5, tak to nehraj a buď ticho. Hraj si svojí nejlepší 4rku a mlč. Povídáš tu něco o dennouncech co vyskakují apod. a přitom vůbec netušíš. To, že se numíš smířit s tím, že jednotky se nestackujou, to je věc jiná. prostě to tak je, když se ti to nelíbí, tak to nehraj, jiným to vyhovuje.
      To jestli AI je nebo není dobrý, to je na pováženou, každopádně nejlepší je hrát MP, jako vždy. A V MP se ukážou opravdové kvality.

      Ono, vážení, zapomínáte na jednu důležitou věc. BNW JE DLC! Dodává bonusový obsah. Takže ono vlastně je úplně od věci to hodnotit malými procenty. Jak můžeš pokazit něco, co ti dodává bonus content? Říct že toho není dost? A dle čeho jako soudíš? NEbo říct, že prostě tu hru to stejně nezmění? Kur*a fix je to další CONTENT přidaný. Jediné, co se tak dá kritizovat je, jestli za tu cenu tam je toho dostatečně. nic víc.

      a mistr tady nademnou, udělej teda to AI sám, když jsi takový mr programátor. Já neobhajuju CIV V AI, protože k dokonalosti má opravdu daleko, nicméňě chvástat se, jak ty bys to všecko sám vyřešil, to je opravdu smutný.
      • dlc balicek za 30 ecek pane vy jste teda dobrej
        • umíš nakupovat jen na STEAMu nebo co? v tom případě tě lituju..
          nevím, od kdy je 400KČ 30 éček ;)
      • smejki
        >BNW JE DLC!
        BNW je DLC za skoro 30euro, který nic neopravuje (krom drobného tweaku ve špionáži) a valná většina nových mechanik nemá strategický význam, nebo je má navržené tak blbě, že strategický význam pozbývají.
        • jak jsem již zmínil, v tvé kritice je 0 argumentů, argumentuješ mimo jiné i cenou (30 euro), kde vezmeš nejvíce předražený obchod...Ty jsi mi ale recenzent.. Tak já pujdu asi recenzovat Medal of Honor a řeknu, že už je to stará hra a stojí 30 éček..(je to na STEAMu přeci)... fakt smutný..

          Ty tu povídáš, jak jsou blbě navržený. TAK TO UKAŽ KONKRÉTNĚ. Řekni mi , co konkrétně je blbě navržený na TRADE cestách,který musíš bránit před barbarama apod., který jsou tak důležitý, abys měl nějaký income apod. V čem je tohle nestrategický? Tak mi to popiš. Já se rád poučím od znalce, kterej ví, co je a co není strategcké. Ale vážně.
          Ty tu tvrdíš, jak když ti někdo bude argumentovat, tak jak mu to povíš a že to vlastně as ichceš.. Tak mi ale nejdříve řekni, Co na přídavcích z BNW je kravina a PROČ. Definuj na hře příklad. PROČ je blbě navržená změna kultury/tourism apod. proč je blbě navržený kongres, kterej teda zřejmě pozbývá strategického významu. Děkuji
        • za 30 euro? Já to koupil za 400KČ... Překvapuje mě, že směrodatná cena je asi tak, která je na STEAMu... wow.. Znáte taky jiný obchody?

          Tak mi řekni, jakej NEvýznam má to, že můžeš omezit někoho skrz hlasování, nebo že můžeš více využít obchody/napadnout obchodní cesty a tím zmrazit nějakého hráče. Dále ubgrade kultury, nevím jak ty, ale na kulturu bylo předtím skoro nemožný vyhrát. Teď, i když stále těžce, je to prostě snažší a hlavně zábáavnější, o to jde.
          • Poviem ti to takto, ani CIV 4 nebola hned taka dokonala a prave preto som sa tesil na tento datadisk a ocakaval som ze konecne sa pustia do najvacsich chyb, co je AI, DIPLOMACIA a ano ze pridaju par tych civilizacii a upravia to nabozenstvo,,, ale kdeze oni z toho spravili este vacsi bordel a na neake AI co im s tym pili usi cela komunita sa uplne VYS*RALI a nemaju hanbu si pytat 30eur ,som hlboko sklamany
            ja nie som ziadny zaryty odporca CIV 5 a aj teraz si ju zahram niekedy, ale jednoducho to ***bali, a teraz uz len vymyslaju ako dostat z tejto nepodarenej hry co najvaic penazi
        • XorxoxTalarius
          Ted jsem zapl Steam a veru ... 30 Euro :D Bratru tohle snizuje hodnoceni o dalsi body a jsme pod prumerem :D
      • XorxoxTalarius
        Tohle je varoni pro ty kdo by meli chut si tu hru koupit ... a obhajovat Civku multakem je na palici nemas ten pocit?
        • XorxoxTalarius
          Podle minuska a zadneho argumentu mas :D
          • Jaký mínusko zase? co to tu povídáš.
            Nemám pocit, že obhajování MPčkem, pokud hra MP má, je kravina od doby, kdy MP je nejzábavnější na většině her. (pokud samozřejmě nepatříš mezi ty, kteří rádi hrajou jen proti BOTům, protože umí předvídat, jak se budou chovat. )
            A jinak k tomu nemám co říct. Nenapsal si vlastně nic, na co by se dalo argumentovat. takže si dělej nějaký mínusky a plusky sám..
            • XorxoxTalarius
              Taky jsem hraval. Uz nehhraji. Hry ktere mam rad, nemaji profi ligu. Za dalsi, na multak nemam cas.
            • Mi teda AI po par hrach prijde zcela citelna a jeji akce jsou daleko mene synchronizovane, nez kdyz se proti tobe najendou pusti zivi oponentni. Stejne tak chovani, ktere tak obdivujes je u zivych hracu naprosto bezna zalezitost v mnoha pripadech daleko vice mazana a lepe promyslena. V kazde hre se poradaji ruzne ligy apod. takze pokud jsi opravdu tak vyjimecny, urcite by sis dokazal najit sobe rovne, dost mozna i lepsi hrace a poznal bys tu pravou krasu hrani proti zivym hracum. Od te doby, co je multiplayer diky rozmachu internetu bezny a snadno dostupny hraju multi vzdy pokud je to mozne a vsechny nejlepsi herni zazitky jsem zazil prave pri hrani s zivymi hraci. A je jedno, jestli to byly strilecky, zavody aut, sportovni nebo strategie. A stejne tak to plati u serie Civilizace.
            • To právě není bug. To je chybějící fíčura. Ve čtyřce prostě neměla AI žádné povědomí o svém okolí a ten můj příklad je toho důkazem. Prostě jenom roste fixním tempem. V pětce je to jinak. AI má povědomí o svém okolí, vyhledává suroviny, a mění strategii mezi mírumilovnou a vojenskou expanzí v závislosti kolik má kolem sebe prostoru.
            • XorxoxTalarius
              To 963214785:

              Jo tak to priznavam ze nevim, ja mam prave dobre zkusenosti s tim ze hraju od zacatku s nejvetsim poctem AI, na nejvetsi mape (uz mne nebavi to porad opakovat). Takze bych na to rekl to co rikam v praci: "Congratulation Sir, you found a bug"
              Kazdopadne to o cem mluvis jsem videl v hodne strategiich, napriklad nejvic tim trpel Company of Heroes, pokud byl clovek prilis rychly, pripadne pocitac zdecimoval, tak AI rezignovalo a stavelo jednotky ktere si nasledne nechavalo v zakladne a uz ani neutocilo. Holt tohle je neco v cem musim souhlasit s jednim s diskuteru ze do opravdu vymakane AI ktera bude reagovat na vse mame jeste daleko :)
            • Ty jseš srandista. Pamatuju se když jsem naposledy hrál Civ IV + BTS. Chtěl jsem trošku něco jiného tak jsem si nastavil standardní mapu ale jen 2 AI protivníky a moderní dobu, abych si mohl vyzkoušet co nejrychlejší expanzi. Ta tvoje úžasná AI seděla na místě neexpandovala a ani se nesnažila zabezpečit strategický suroviny.
            • XorxoxTalarius
              Hrat proti zivim lidem je daleko jednodusi, jelikoz muzes krasne odhadnout co udelaji, pokud to nedokazes, tak to neznamena ze to nedokaze nekdo jiny (rika se tomu analyticke mysleni) ...
              A pravdu mas v tom ze multiplayer ve strategiich moc casto nehraji, ovsem z uplne jineho hlediska. Malokdy se stane ze prohraji a tak se mnou moc lidi nechteji hrat (pripadne se odpoji kdyz zjisti ze uz nemaji sanci - pokud se jedna o lidi ktere neznam). Tudiz AI je pro mne prinosem.
              A kde se da sehnat? Nainstaluj si Civilization 4 Complete a spust Beyond the Sword, dej si ten nejvetsi svet, pokud mozno treba kontynenty a dej si tam maximalni pocet AI ktery ti hra dovoli.
            • Si delas srandu? To jako myslisvazne, ze v MP se nedockas zrady spojencu, ruznych intrik apod.? A chces tvrdit, ze AI ve hre je originalnejsi a variabilnejsi, nez hrani proti zivym souperum? Muzes mi dat prosim link, kde se takova AI da stahnout do Civ4? Ty asi moc casto multiplayer proti zivym souperum nehrajes, nebo sis zahral jednou, dostal jsi nakladacku a tak ses vratil k AI, od ktere prave presne vis, co muzes cekat. Vzdyt ty AI ve hrach jsou po par kampanich naopak presne odhadnutelne, jak se zachovaji. heh, ted jsi me vazne dostal, kdyz zijes s nazorem, ze hrani singlu proti jednoduche a naskriptovane AI je variabilnejsi, nez hrani proti zivym souperum. *8*
            • XorxoxTalarius
              Krasa hry Civilizace prave vzdy tkvela v boji proti AI, ktera se vzdy chovala tak, ze se nedalo moc odtusit moc co udela. A to platilo uz od jednicky. Kdy tvuj nejblizsi spojenec zjistil ze ma vojenskou prevahu a vrazil ti kudlu do zad kdyz jsi to nejvic cekal. Pripadne vyhlasili BAN na Atomove zbrane, protoze jsi byl jediny kdo je mel. A tak dale ... narozdil od zivych hracu se nedalo u AI predpokladat co udela, a kolikrat clovek stal s otevrenou pusou a sledoval bezmocne deni na obrazovce ...
  • ako sorry, ale autor recenzie je uplne mimo. Odporucil by som mu, aby NEHRAL hry na malej obtiaznosti. Nech skusi uroven DEITY a potom nech napise, ze hra je primitivne lahka a podobne hovadiny. To ako keby si zapnem hru HITMAN absolution na easy, kazde kolo vystrielam primitivne do posledneho cloveka a poviem....aka nudna hra, ved vsetci su uplne tupi....

    Proste treba citat recenzie aj na inych serveroch ako tiscali, bohuzial je to tak, aj ked sem chodim asi cely zivot a cca 90% recenzii je skutocne objektivnych, ale TOTO??? *11*
    • smejki
      1) hry se vždy recenzují na normal
      2) proč bych měl proboha hrát v obtížnosti, která akorát dává protivníkovi bonusy a mně penalizace, tudíž hrajeme každý podle jiných pravidel? To je nejdebilnější přístup ke škálování výzvy imho.
      3) o obtížnosti v té recenzi nic moc není
      • Civilizace neni na Prince zadna vyzva od svych prvnich dilu a je to spise pro seznameni s hrou. To je autor recenze takovy ignorant, ze to nevi? hehe, jak je videt nadherny rozdil, kdyz recenzi dela nekdo, komu se podobne hry libi a kdyz nekdo, kdo tomu prakticky nerozumi *9*
        • XorxoxTalarius
          No pokud vim z vlastni zkusenosti tak v Beyond the Sword i na druhou nejlehci bylo tezke vyhrat, jelikoz AI automaticky po me prvni chybe delala aliance a snazila se mne vymazat z mapy ... nez s tim clovek uz od zacatku pocital, tak ho proste umlatili cepicema
          • To je nějaký nesmysl, aliance šly uzavírat tak od půlky hry někdy ve středověku a ne, opravdu to na druhou obtížnost (Chieftain) není těžké, protože máš ty výhody proti počítači a utečeš jim stavbami i výzkumem, stejně jako na tu další, Warlord, až Noble je vyrovnaná a od Prince výš dostává naopak výhody AI. To jsi musel hrát opravdu hodně špatně (poprvé?) když tě AI vyklepla na Chieftain
            • mě tedy ne, asi to hraješ dost jako lama když to nedáváš na chieftain nebo nevím, zkoukni nějaké tutorialy jak to lidi dávají na deity
            • XorxoxTalarius
              Hraju s maximalnim moznym poctem AI na te nejvetsi mozne mape. A ano, AI te snadno vyklepne i na tu druhou obtiznost, staci kdyz udelas chybu ktere si AI vsimne (napriklad nemas aspon 8 mest a v kazdym tak 5 jendotek - ikdyz ani to neni zaruka, maximalne jich zautoci min) a v ten moment se na tebe sesype i deset AIcek a kazda s treba patnacti jednotkama a pak uz se jenom divas jak te obiraji o mesta ...
              A ne, nejsem zacatecnik, Civilizaci hraju uz od jednicky
        • smejki
          Hry se vždy recenzují na normal. Je autor příspěvku, na nějž reaguji, takový ignorant, že to neví? A civ4 byla neskonale těžší a i na normal to uměla být výzva.
          • A jeste bych rad dodal jednu vec. Komu ma byt urcena vase recenze? Hrajete ji na nizkou obtiznost, ale v recenzi zminujete pouze zmeny oproti puvodni hre a prvnimu datadisku. Takze recenze je urcena pro zkusene hrace Civ5, kteri v prumeru uricte nehrajou na obtiznost Prince a nepousti porad dokolecka defaultni nastaveni. Jakou vypovidaci hodnotu a pro koho ma potom vase recenze, ktera ma byt cilena na urcitou skupinu lidi, ale pro tuto skupinu lidi ma vase recenze hranim na lehkou obtiznost minimalni vypovidajici hodnotu. Chapu, ze kritika vlastni prace neni prijemna, ale pak je treba taky trochu sebereflexe, protoze vase recenze je pouze a jen hazeni hoven na Civ5. *3*
            • házení hoven na tuhle recenzi je ovšem nošením dříví do lesa *7*
            • Jako autor recenze jste uz puvodni hrou znechuceny a otraveny a presto delate recenze na datadisky, to mluvi samo za sebe. *9*
              Nema cenu to tu dale rozebirat, kazdy at si udela soud sam. *7*
            • smejki
              no vidíte a vaše příspěvky jsou pouze a jen házení hoven na tuhle recenzi, tak jsme si asi podle vaší logiky kvit, ne?

              Civ5 prodala něco přes dva miliony kopií. Až mi dáš statistiku, že většina těhle lidí hraje na vyšší než normální obtížnosti, můžem se bavit dál. No a já ti pak řeknu, že redakčním pravidlem napříč všemi periodiky je recenzování na normal. Finito.
          • ja to vim, ale nelibi se mi vas alibismus, ze defaultnim nastavenim to konci a pada. Pritom zrovna serie civilizace a Civ5 neni vyjimkou, nabizi neuveritelne siroke moznostni nastaveni sveta podle hracovych priorit. Stvou vas stupidni mestske staty? Muzete jich dat mensi pocet zcela podle libosti, nebo je vypnout. A tak to jde udelat temer se vsim. Tak to vypada, ze hrajete na prince a defaultni nastaveni a kdyz vam to nevyhovouje, tak reknete A, to jest vase recenze, ktera je v podstate jedna velka kritika na celou Civ5 a jeji datadisky, ale nereknete B, ze prakticky vsechny vase zminene neduhy, ktere vycitate AI resi hrani proti zivym hracum a pokud jsem lama a bojim se vyzev, tak si v singlu muzu hru upravit vyrazne k obrazu svemu. Ale co cekat od cloveka, ktery odmita vetsi vyzvu, protoze podle nej AI "cheatuje", ikdyz to neni uplne pravda a podobne principy vetsi obtiznosti jsou prakticky v kazde hre. To je totiz to same, jako byste vycital serii CoD, ze vyssi obtiznost je primarne o tom, ze vydrzite mene zasahu.
            • Kazdy mame jine priority. AI nebude velmi pravdepodobne jeste par desitek let ve hrach lepsi a zabavnejsi, nez zivy souper. Osobne hraju single poslednich par let vyjimecne a kdyz uz, tak pro seznameni se hrou a hlavni gro hraje hrani proti zivym souperum. Jednak je to mnohem zabavnejsi, narocnejsi, ale taky variabilnejsi.
            • Jděte už do háje s tím přihlouplým argumentem, že blbá AI v pětce vlastně ničemu nevadí, protože můžeš hrát multiplayer. Dobře nastavená AI byla, je a bude základním kamenem dobrého dílu Civilizace a dokud na ni v pětce nezapracují, nebude sahat svým předešlým dílům, kde se chovala alespoň logicky, ani po kolena.
          • Až na to, že v některých hrách slovo "normal" označuje úplně jinou úroveň obtížnosti než tady v Civ5, takže jestli se recenze dělají na obtížnost "normal" v rámci zachování objektivity, tak je to naprosto zbytečné a tento systém by se měl změnit.
            • to je mozne, ale kazdy slusny recenzent zmini moznosti nastaveni hry, vcetne obtiznosti a dopadu techto faktoru na hru. Ale to byste si to musel bez pocitu znechuceni zahrat a travit tim dalsi cas, ale ten vam uz nikdo nezaplati, takze to ve vasich recenzich asi neuvidime. No co se da delat. Ale chlubit se opravdu neni cim. Alespon ze vam nechybi charakter priznat se, ze jste recenzi odflakl a pro zkusene hrace Civ5, kterym ma byt recenze urcena je silne osekana a jeji uzitecnost pro rozhodnuti o koupi je silne spekulativni, dost mozna demagogicka *7*
            • smejki
              jů, jaký ještě směr tahle diskuse nabere?
              Hry se recenzují na normal/default. Civ5 má normal (jako default). Konec. Tečka. Hotovo.
      • Počkej, a jak jsi recenzoval civilizaci, když tam obtížnost normal není?
        • smejki
          Opravdu?
          http://madsmejki.sweb.cz/normalciv.jpg
          • Na Princ obtiaznosti... tu sa potom niet co divit, ze recenzent bol modernej ere a bojoval proti swordsmanom... Civ V je sama o sebe velmi dobra hra, na vyssich obtiaznostiach samozrejme, ako uz pisali kolegovia. Este jedna otazka na recenzenta, ktory diel z CIV neposkytuje na vyssich obtiaznostiach nepriatelovi boost????
            Tiez som zklamany z pristupu a celkovo tejto recenzie... Na BNW sa velmi tesim a neodradi ma ani keby ste jej dali 1.5 z 10. Fakt trosku objetivity by nezaskodilo, nekazte si dobry web o hrach..
            • Ale je to vina hry, ze hrajete s 3 letym ditetem a dozadujete se stejneho poctu figurek na sachovnici? Nebo je to ciste vase vina, jakou zabavu jste si pripravil?
            • No jestli jste vase doposavadni diskusni prispevky byly snaha o rozumnou debatu, tak je opravdu dobre, kdyz to ukoncime, protoze bych opravdu nechtel videt, kdyz se prestanete ovladat *2*

              Muzete mi prosim napsat 5 her, abych si mel z ceho vybrat, ktere jsou svym stylem podobne Civilizaci a kde na vyssi obtiznost neni proti AI zadne znevyhodneni a AI se prosadi pouze a jen svym "vlastnim myslenim"?

              A kdyz uz jsme u te analogie se sachy, tak prave vase nazory vyznivaji, jako byste si stezoval na sachy jako takove, ze je to lehka hra se stupidni AI, kdyz by na druhe strane sachovnice bylo 3lete dite.
            • Smejki ja ti ziadne hnaty lamat nemusim a ani nebudem. Je to tvoj nazor. Mne si uplne ukradnuty ;) Cim dalej tym viac potvrdzujes ze tu hru z objektivneho hladiska ponat nechces a ani nevies. Agresivny fanusik? Hahah, tych hladaj na futbale...
            • smejki
              tak tenhle myšlenkový veletoč je na potlesk, to ti musím říct. Tady vážně končí veškerá moje snaha o nějakou rozumnou debatu.
              Achievement unlocked

              Ne, hele, vážně. Napiš Jonu Shaferovi mail, že je neobjektivní deb*l, co háže na tvou oblíbenou hru h*vna. *3*
            • pokud jsem zkuseny sachista a budu hrat sachy proti 5 letemu diteti, ktere to nikdy nehralo a nema predpoklady, ze z nej vyroste dalsi Kasparov, tak pokud chci, aby hra byla pro me vyzva, tak dost mozna zacnu bez poloviny figurek. Nevim, kde jste se docetl a z jakych her jste nabral dojem, ze dnesni AI ve hrach se muze bez problemu a vynalozeni zcela absurdnich naklady na vyvoj a vykon vyrovna cloveku.
            • smejki
              Ano, ano, šachy jsou nejlepší, když musím začínat s polovinou figurek než soupeř a když ten navíc může táhnout dvakrát za výměnu. Tenhle přístup k obtížnosti je designovej šit. A je mi jedno, že to v Civ bylo vždy. Šit to byl, šit to je a šit to bude, za tím si stojím.
              >Tiez som zklamany z pristupu a celkovo tejto recenzie... Na BNW sa velmi tesim
              Takže jsi to nehrál, ale už mi chceš lámat hnáty? Přesně takovíto zaslepení a agresivní fanouškové stojí za tím, že si spousta recenzentů nedovolí dávat hrám horší známky než 7.

              a neodradi ma ani keby ste jej dali 1.5 z 10
              tohle je na osm bludišťáků. Recenze tě nemám odradit, ale informovat. Myslím, že popis funkcí a analýza systému v téhle recenzi je víc než dostatečná. Pokud ti kritizované prvky nevadí, tak si to kup třeba šestkrát, nikdo tě za to odsuzovat nebude. Ale pokud budeš prskat jenom proto, že někdo hledá a nachází zásadní chyby na něčem, na co se těšíš, tak ze sebe děláš vola, to ti garantuju.

              A vůbec, prskálkové, četli jste postmortem hlavního designéra Civ 5 Johna Shafera? Máte ho odkázaný v textu. !!!Sám tvůrce hry vidí na na Civ 5 stejný zásadní chyby jako já!!!, dokonce jich vidí víc, protože zná detailní fungování mnoha systémů na pozadí. A vy mi tady budete říkat, jak jsem nefér? To jako vážně?
    • Když hraješ Hitman: Absolution na těžší úroveň tak ti to nezaručí větší AI nepřítele. U Civky ti těžší úroveň nezaručí větší chytrost nepřítele, ale cheatování se kterým se musíš vypořádat. Tohle například EU a HOI série nemá (mám ten pocit).
    • pořádně to prověří až multiplayer - problém je že vyšší obtížnost dá AI bonusy na všechno kromě inteligence, sice staví všechno rychleji ale blbí jsou pořád stejně *4*
  • je civka dobra hra, mohli byste mi ji doporučit? z obrazku vypada infantilne ale zase spousta lidi tvrdi ze je to nejlepší hra na svete
    • XorxoxTalarius
      Urcite doporucuju, ale nez poridit Civ5 ... tak si radsi na Steamu (nebo krabicku) kup Civilization 4 Complete. Vyjde to daleko levneji a budes mit daleko vic moznosti
      • Čtyřka jednoznačně vede mody, Realism Invictus, Revolutions, Rise of Mankind, Star Trek, Fall from Heaven, Dune, WW2 Road to War a spousty dalších z toho dělají úplně novou hru i po tom co tě základní verze omrzí - tyhle total konverze mi u Civ 5 hodně chybí
  • dobrá hra, až na to že je tam málo možností diplomacie. Nie je tam možnosť náhľad mesta čo bolo v civ3 naposledy myslím :D z nudy to bola sranda prezerať si mestečko s divmy. + svetový kongres sucks, mestké štáty tiež :D + ak hráte s AI, tak v brave new world má úplne vymitý mozog. Ale stále ma to baví hrať.

    P.S.: Najlepší národ je asi Poľsko :D
  • Omlouvam se, v prvnim prispevku mi vypadlo v teto vete dulezita informace, ze by to nekdo nemusel zcela pochopit :-)

    A pokud proti sobe stoji elitni expama vytrenovana slabsi jednotka proti *-" technologicky vyspelejsi "-* ale cerstve nasazene bez zkusenosti, tak jsou sily treba vyrovnane. nebo ta elitni i pres svoji technologickou nevyhodu muze zvitezit, pokud zvoli spravnou chvili utoku/obrany, na srpavnem miste atd.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit