Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Přesto, že to tak v posledních dvou dílech moc nevypadá, snaží se Paradox alespoň zčásti držet historických reálií, takže za Etiopii opravdu svět takřka určitě nedobudeš. Ostatně, dovedeš si představit, jak před 600 lety izolovaná Etiopie dobývá Afriku a Evropu? To je trochu utopie. Na druhou stranu Mongolové také dobyli půl světa...
  • Na tejto hra ma štve, že občas je strasne moc nadiktovana dopredu a ja sa cítim len ako divák prehrávajuceho národa.
    Ostatne bude asi chyba v tom, že hned na uvod som sa rozhodol za Etiopiu dobyt svet (aspon ten moj) a nevedel som co všetko sa tam k tomu píše a teraz mi je uz luto ju hodit cez palubu. A Ten tech level a vobec znevyhodnenie je tak strasne brutalne, že až no. Ako jediny krestansky ešte kt omu ortodoxny stat siroko daleko (a daleko teda nevidite, vlastne vidite len etioopiu) vas každy nenavidi, a vsetci vas chcu znicit. takze ziadna diplomacia neni mozna, tech level maju arabaci o 5 bodou viac takze mi kldue 5K armada zhumpluje moju 15K a ja s tym realne nemam vobec co spravit. mozem tak dufat ze mi zase nevyhlasia vsetci (naraz) vojnu a ze z nej nejako vyviaznem, realne ale nemam moc moznosti co spravit, vlastne len cakam na doby kedy bude lepšie, ale u mojich nepriatelov (šetci naokolo) je stále lepšie 3x rychlejsie ako u mna, takze je to zase raz v hajzli :D

    Dá sa vobec za tieto neeuropske národy vobec niečo spravit, aby smo sa pohol dalej ?
  • *1* To jsem udělal teď. Rakousko se začalo moc roztahovat, až k Francii. Což byla jeho osudná chyba. Do Česka se vrátili husiti a ostatní země nezůstávali pozadu. Můj spojenec Francie napadl Císaře rakousko, já též, přidali se turci, přidali se poláci a z chudáka rakouska nezůstal ani císař, protože němci konvertovali k protestantví. Po 50letech hrdě drží Vídeň, ale to jim dlouho nevydrží *1*
  • ne a nejspíš ani nebude, textů je ve hře dost, ale dá se v tom orientovat i v angličtině, jen to bude trošku dýl trvat :)
  • Ahoj, má to prosím českou lokalizaci?
  • smejki
    tomu říkám metagamingový masochismus. reverse engineering je zábava, jen když mi za to někdo dobře platí.
  • Potvrdils má slova. Pokud chceš dozvědět podrobnosti, čti manuál, nebo se zeptej vývojářů. Pokud na to chceš přijít sám, tak prostě zapoj mozek. Bude to pochopitelně chvíli trvat, ale o tom tyhle hry jsou.
  • Urcite to kup. Civilizace je pro me nejlepsi hra "ever". EU4 je dost jina strategie, ale stejne jako v Civ si musis vybirat mezi tim, cemu se budes venovat a co budes muset obetovat. Stejne jako v Civ si piplas svuj stat. A stejne jako v Civ si 100x reknes uz jenom chvilku a jdu spat - a stejne pujdes spat ve 3 rano... Jen je to trosku komplexnejsi, tak se urcite koukni na nejaka videa a zkus si o tom neco precist, aby te to neodradilo od zacatku. *4*
  • smejki
    Protože <>kretén není ten, komu dali auto a on s ním srazil babku na prvním přechodu, ale ten, kdo věděl, že to má přehozené pedály a neřek mu to (pomiňme, že by na to přišel už při rozjezdu). Hra má, když už ne při samotném hraní, tak alespoň v tutoriálu nebo v manuálu popsat svůj systém, aby hráč věděl, jaký má jeho vstup význam, co který indikátor znamená a jak lze jeho hodnotu ovlivnit. Pokud na mě bliká, že Franta má hodnotu 0,32 a posléze beze slova vysvětlení zemře, je to trochu jiná situace, než když mi hra jasně indikuje, že to je hodnota hysterie, která, pokud klesne na nulu, může(!) mít za následek, že Frantovi v třesu vypadne baterka z kardiostimulátoru, a že snižování této hodnoty zabráním tím, že ho nebudu posílat ven, když je agorafobik. To nemá, jak tady Trisektor blábolí, nic společného s jednoduchostí, nýbrž s jednoznačností komunikačního rozhraní člověk-stroj resp. člověk-hra.
  • I když EU také vychází z deskové hry, mimochodem uvádí se u ní hrací doba 3600 minut :))
  • Ale zase bys nejspíš přišel o občasný jemný humor obsažený v původních anglických textech. *4*
  • Ale nepřeháněj. Stejně tu hru musíš hrát desítky hodin, abys to vůbec uměl, a za tu dobu to prostě pochopíš.
  • Zřejmě proto, že někteří jedinci (resp. většina světového herního trhu) si myslí, že hra musí být jednoduchá a tupá, aby ji i naprostý lempl byl schopný bez nejmenšího náznaku snahy hrát a dohrát.
    Tak to jaksi s EU4 nefunguje. A i díky tomu je to dobrá hra.
  • Protože hra obchod nevysvětluje. Hráč do toho prostě nemůže proniknout, i kdyby chtěl. Teda jo, mohl by určitě dělat tisícovky testů a zkoušek, aby vypozoroval chování těch číslíček pod kapotou... ale to jsme pak zpátky u toho, že by to byla chyba hry.
  • "Buď je obchod opravdu jen naleštěné nic, nebo jsem do něj nedokázal proniknout. Obojí je chyba hry." - Tento výrok mě zaujal, proč by to druhé měla být chyba hry a ne autora?
  • EU IV je podstatně komplexnější hra a bude ti trvat déle naučit se ji dobře hrát. Oproti Civ 5 je zde daleko větší důraz kladen na obchod, náboženství....Ani největší armáda ti nezaručí vítězství. Pokud se příliš rychle roztáhneš, slabší sousedé tě zatáhnou do zdlouhavých válek a tvoji nekonsolidovanou zemi roztrhají vnitřní náboženské a nacionální vzpoury. Je nutné neustále vyhodnocovat různá spojenectví a včas měnit strany *2* *1* . Ale jak píše kolega nahoře, stáhni si demo a uvidíš sám *3* .

    Hra se musí hrát, nedá se vyčíst nebo vykoukat *3*
  • smejki
    je demo, zkus ho. je to docela jiné než civilizace. Civ působí často jako promakaná desková hra, zatímco tohle i přes některé umělé a vyloženě herní mechaniky blízko simulaci (kde si můžeš hrát na historii v její upočitatelné kráse).
  • zdravim. som fanusik civilizacie ktoru hram od uplne prveho dielu. EU od paradoxu som nikdy nehral. viete niekto poradit resp. porovnat s civ5 alebo inymi dilemi v com je to podobne? rozmyslam to kupit. cital som recenziu no moc som sa z tade o mechanikach nedozvedel. skusal som pozriet tie videa pre zaciatocnikov co tu niekto hodil, no zda sa mi to trosku komplikovane... viete niekto poradit co ma skusenost s civ a hodit nejake porovnanie, ak bude cas? vdaka
  • No tak o češtině žádná zmínka, já si chci vklidu zahrát né něco překládat :D
  • quill18 je sympatak :)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit