Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • xtron

  Asi nejvíce souhlasím se shrnutím od Pavel Makal - hype se u mé osoby nekoná. Možná ještě jednou bych se koukl, ale ... 

 • MishKonn

  Pro velký úspěch - a protože mi místní čtenáři suprově (opravdu) vysvětlili použití chladných zbraní, ještě něco - proč "svatá" válka? 

  Chápu to ve Warhammeru 40K, kdy Emperor je považován za boha. Proč zde? 

  Díky. :) 

  • Magister_Peditum

   Už to tu víceméně zaznělo, ale celá imperiální kultura v Duně si hodně půjčuje z Blízkého východu. Pádišáh Imperátor, Služebnický džihád, atd.... Muadib (Paul) se pro Fremeny stane mesiášem, takže pak v jeho jménu (jak se řeší v knize bez ohledu na jeho vlastní souhlas) šíří svoji víru po celém Impériu, proto svatá válka, nebo džihád. Že s tím on sám nesouhlasí a že v důsledku toho zahynou miliardy lidí, je už věc jiná.

   • Uz si presne nevzpominam detaily, ale jak mohlo technicky par fremenu rozpoutat takovy masakr v cele galaxii? Kor kdyz ostatni meli ty stity a taky nemohli byt uplni bridilove v boji?

    • Derp_1337

     Pár fremenů? Bylo jich milióny a téměř všichni byli výborní válečníci (Jejich kultura nepodporovala slabost, slabí jedinci byly recyklování na vodu).

     Navíc na tu svatou válku nebyli sami. Z poražených světů mohli lidé konvertovat na jejich víru a nakonec se přidat k jejich džihádu. Takže s každou dobitou planetou jejich armáda jenom rostla.

     • solomon.short

      navic meli tu nejvetsi silu - meli koreni

  • Kniha byla napsána v době, kdy Blízký východ byl klidný svět jak ho známe z koloniálních výjevů. Většinou vládli monarchové, padišáhové, někde byly i demokracie, šaría byl pojem z dějepisu a v Afghánistánu se nosily minisukně. Herbert měl prostě rád tento styl středověkého islámského světa, Persie a starého Bagdádu a tak použil pojmy z arabské, pouštní historie a folkloru.

   Je to něco jako ve warhammeru "křížová výprava" za sjednocení planet, která není vedena křesťany a už vůbec nemá jako symbol kříž. Pak tam mají ecclesiarchii a podobné katolické instituce, byť to nedává logický smysl, ale je to součást image toho světa.

   I když pravda, jestli mne pamět neklame a v koncových dílech Duny dobudou Atreidové Giedi primu - průmyslový svět zlých uchvatitelů - pomocí fremenského vojska, tak to dnes v určitých kruzích může vyvolat určité konspirační asociace. Nepochybuji ale o tom, že to Herbert myslel jako archetyp příběhu jak utlačovaní porazí tyrany, který se vyskytuje od začátku lidské historie.

   A nebo jen ztraceno v překladu. Jihad v Duně znamenal "boj za věc Fremenů". V rozjitření aktuálními událostmi to do filmu dali jako "svatou válku", čímž to možná ještě zhoršili. Historie Duny je jihadů plná, napřed ten proti umělé inteligenci, pak tento. Asi to měli přeložit jako "osvobozenecký boj".

   • Anon-ym

    1958 revoluce v Iraku, 62-70 obcanska valka v Jemenu, 63 revoluce v Iraku, 64-66, dve prevraty v Syrii, 1970 obcanska valka v jordanu, 1967 sestidenni valka. A to jsem vybral jen něco.

    Ale pokus o historickej revizionismus pěknej.

    • To je sice pravda, ale Duna je starší, než by si většina lidí tipnula. Je z roku 1965 a nějaký čas taky trvalo, než to napsal. Takže odráží tak dobu okolo roku 1960.
     I když revoluce mohly být v běhu, Herbert měl původní stav v čerstvé paměti.

   • Derp_1337

    Zlaté časy, kdy Blízký východ byl klidný svět.

    Pak přišla 2. světová válka a její následky. Celý svět si řekl, že by byl skvělý nápad udělat tam židovský stát. Všichni byli pro s vyjímkou lidí na jejich uzemí se ten stát měl nacházet. Do toho je ještě potřeba připočítat tu ropu a je vymalováno. Po pár desítkách let, kdy ty spory mohly vesele eskalovat se z klidného světa stalo peklo na zemi.

    • Daver


     akorát že vůbec. Celej tenhle "mess" je pozůstatek první světové války a Sykesova–Picotovi dohody, kterej si rozdělil sféry vlivu po pádu Otomanů.

     Druhá světová, třeba že v tom trochu hrála roli, tak  situace už "jela" po hajzlu tak nějak samospádem.

     • Derp_1337

      Máš pravdu v tom, že ten proces začal už po první světové. To byla vskutku první věc, která začala orat tu oblast.

  • Věnuje se tomu tuším jedna z předeher k Duně. Tam je popsán exodus muslimů na Dunu a vznik jejich náboženství. Ale už je to hromadu let, co jsem to četl, tak to možná není přesné

  • Protože Fremeni považují Paula a svého spasitele. A džihád/svatá válka prtože jazyk a názvoslový Fremenů vychází z arabštiny.

 • Anon-ym

  Z Box office to zatím vypadá, že sequel by měl být.

  Sales v USA zatím 40 milionů, což předčilo projections, v kombinaci se světem už 200 mil. S marketingem (budget 165 mil) by to mělo dát alespoň kolem 300 mil, což by mělo být v pohodě.

  V kombinaci s profitem ze streamingu a obecně dobrým PR pro WB (kritika, doufejme Oscary) by sequel měl být zaručenej.

 • Pribeh znam nazpamet, mohly do toho dat trosku vic emoci, obcas to pusobi dost chladne. Ale audiovizual je parada. Poust, cervy, hravestery, ornitoptery jako vazky. K nekterym scenam/vizim znel zensky chorus, u ktereho se mi delala husi kuze (v dobrem smyslu). Premyslim, jestli nezajit i na 3Dcko..

  • Derp_1337

   Pro plné vychutnání audiovizuálu doporučuji zajít aspoň Atmos. Shodou okolností jsem viděl film 2x a Atmos byl jako zážitek o stupeň dál. Při některých scénách mě z hudby a hlasu herců (či hudebního doprovodu) doslova mrazilo.

 • Nejlepsi Dunu by udelal Jodorowsky. Teoreticky by furt jeste mohl, zije.

 • Veskoslav

  A přitom je celá Duna oslavou Džihádu. Sice to člověku dojde tak při 2. čtení, ale je to celkem smutné. Jinak na film se těším, už nový BR mi sedl, takže mi sedne i toto. 

  • Magister_Peditum

   Kde jsi proboha přišel na to, že je kniha oslavou džihádu? Paul neustále řeší to, jak se mu vyhnout, nebo ho alespoň zmírnit. Rozhodně to jako pozitivní věc pojaté vůbec není. 

  • Celá Duna je o tom, jak se Paul snaží osudu ve tvaru jihadu vyhnout. a současně nezklamat.

 • Všem co pamatují starou Dune 2 doporučím zkusit vylepšenou verzi Dune 2000 GrunMods edition která se bez problémů dá spustit i na novějších vidlích:  https://gruntmods.com/dune_2000_gruntmods_edition/

  Zrovna teď hraju a nostalgie jaksviň, ta hudba, pohodová atmosféra....vím že to bude znít jako hereze, ale mě osobně je bližší Dune 2, potažmo Dune 2000 před Command and Conquer.

  • ja_nic_nevim

   Tiberian Sun také dostal fanouškovský update pro nové OS, nové strany,mapy.... Pro mě asi vrchol produkce Westwood studios.

  • Naprosto nejlepsi atmosferu, kombinujici Westwoodovske industrialni pojeti Duny a akorat prejate estetiky (tzn. ne moc) Lynchova filmu ma Emperor. Ten by chtelo predelat do dnesnich standardu.

  • ja_nic_nevim

   Četl jsem to před 15-20 lety, už mi to trochu splývá. Určitě je ale v knize vysvětleno, že skutečná moc lpí v těžbě PHM (holt místo ropy koření). I císař vládne jen z vůle guildy a proto jako protiváha je Bene Gesserit členem císařovi rady (mluvčí pravdy). 

   Je jasně popsáno, že tamější OPEC může snadno císaře sesadit a proto je třeba Atreidy zabít. Ve filmu to snad odbyli, bůh ví jestli, jednou větou.

   Dokonce ten kreslený komiks u Lynche alespoň trochu srozumitelně uvede diváka do děje.  

   • ales.smutny

    Kupodivu to v knížce není, respektive rozhodně ne v její první polovině. Také jsem myslel, ale při re-readu to tam absentuje, celá první polovina se točí kolem příjezdu Atreidů na Arrakis a vědomí pasti a následných událostí. Gildaři se neobjeví (tady asi všem kazí paměť Lynch) a celý konflikt je specifikovaný jako Císař vs Lansraad s tím, že CHOAM je silný hráč - ale to jsou dvě, tři věty v rámci dialogů. O užším vztahu Corrino - Guilda se prakticky nemluví.

 • Celou dobu jsem cekal, ze to bude Worm Runner 10049 a vypada to, ze jsem se trefil.

 • MishKonn

  Vysvětlí mi někdo, proč se dva národy schopné mezihvězdného cestování sekají meči a nepadne ani výstřel? 

   • Stit urcite neni prilehavy jako oblek, nevim teda jak v originale, ale v ceskem prekladu, kdyz hned na zacatku Paul ,,trenuje,, s Halleckem je jasne popisovano, jak se stity dotykaji a dokonce jsou popsany jako ,,bubliny,,

   • solomon.short

    cituji: "Herbert chtel mit scifi bez laseru a prestrelek a zjevne i bez krizackych obourucaku jako z warhammeru, ale chtel mit futuristicky blizky vychod. Nezbyva, nez jej prijmout jako nezbytny atribut pribehu."

    Hele, a jsi si vedomy toho, ze v momentu priletu na Arrakis se stity nedoporucovalo pouzivat? Naprosto marginalni zalezitost asi na prvnich sto stranach, pak uz se stit pouzil jen kdyz jej bylo potreba v kombinaci s laserpalem pro termonuklearni reakci :)

    Ale to jen tak bokem, nic ve zlem :)

    • Ano, je to tak (vubec neberu pripominku, na vec kterou jsem uz zapomel ve zlem). Stit totiz uz jen svou existenci pritahoval cervy! Proto (uz nevim zdali jen na pisku, ci i na skaliscich) musel byt stit vypnuty.

     Prvni boj Paula s tim fremenskym chlapcem, kdy musel byt bez stitu, na ktery byl navykly, si vybavuji. Mel namale a Jessica se velice strachovala, ze bude podvedome zpomalovat rezy.

    • solomon.short

     Dokonce je tam krasna scena, kdy je Paul donucen poprve bojovat bez stitu a diky navykum na nej je v nevyhode...

   • no o tom dejchani jsem taky nekde cetl, ze osobni stit je propustnejsi nez treba stit kolem lodi nebo budov, protoze ty velky zarizeni maj vlastni produkci vzduchu

  • a jeste drobnej detail, nejsou schopny mezihvezdneho cestovani, to muzou pouze pokud jim to schvali a provede gilda navigatoru (a navigatori frci na koreni tak dlouho a intenzivne az zmutovali)

   • To dava smysl, je to tak narocna operace, ze ji nikdo jiny, nez Gilda neumi. Dnes taky firmy nemuzou jen tak provadet transatlanticke lety.

    Doletet tam klasicky behem tisicileti nikdo nikomu nebrani, licencovany je jen warp.

    • Derp_1337

     Tak ten svět dává smysl.

     Kdysi se k letu warpu používali (super)počítače, které propočítaly nejbezpečnější cestu warpem. Ale od "AI válek" (Jihad), kdy se superpočítače vzbouřily a téměř vyhladily lidstvo, je veškerá pokročilá počítačová technika zakázaná.

     Lidstvo nahradilo stroje zlepšením jich samotných. Např. výpočetní výkon strojů nahradili mentati. atd.

  • ja_nic_nevim

   Jo, knížka... 

   V knížce palne zbraně samozřejmě jsou. Konvenční zbraně jako bojové vozy / vznasedla / artilerie.. daleko účinnější lasery... ale právě štíty odráží vysokorychlostní projektily. Proto palne zbraně a proto Dr. Yue zničil před invazí generátory.... 

   • KIMCID

     Dr. Yue v téhle verzi Duny dá věci na přežití v poušti do coptery a ani neví zda v ni odvezou Paula? To i v proklínané verzi od Lynche je to vysvětleno líp.

   • MishKonn

    Díky, myslel jsem si, že ty štíty s tím něco budou mít. Navnadil mě na to na začátku Josh Brolin když říkal, že štíty chladné zbraně proniknou. 

    • je v tom i urcita konvence, nebot stit zasazeny paprskometem vyvola subatomarni reakci, koncici "atomovym" vybuchem, je to soucast kanly, kterou tam baron odbyl jednou, neprimou, vetou (jako je tam odbyto jednou vetou spousta mini motivu)


     a bez kanly, a jejich pravidel, v podstate nejde vyhlasit jinymu velkorodu valku nebo by vas ostatni velkorody sezraly


     mimochodem proto melo nasazeni sardakauru zustat v utajeni a mam pocit, ze tam meli bejt v harkonenskych uniformach, ale to by asi nebylo jasny, kdo atreidum vpadnul na tech schodech do zad


     kdyby ostatni velkorody zjistily, ze se do kanly motal imperator, tak ho sezerou taky


     a taky na arrakis nechcete delat nic, co by ohrozilo produkci koreni nebo by vas sezrala guilda navigatoru, ktera je tam taky odbyta ve stylu "jednou vetou"

     • ja_nic_nevim

      Naprosto zásadní moment knihy, kdy navigátor Guildy vyhrožuje Císaři, tam chybí. 

      Audiovizual Villeneuve je super, jako film ale totálně selhává. Nejlepší je zatím nesestrihana 3 hodinova Lynchova verze. 

      Villeneuve je tak 35%, povrchní, spíše poetický, kritické momenty knihy úplně vypouští, po příběhu jen povrchně klouže.... 

      veliké zklamání 

      • Derp_1337

       "Naprosto zásadní moment knihy..." LOL

       Je zajímavé, jak vychvaluješ "chybějící" scénu, kdy navigátor Guildy vyhrožuje Císaři. Přitom ta konkrétní scéna z Lynchovi verze se dočkala ohromné kritiky.

       Jednak se kritizovala, že to jde úplně mimo knihu. V knize prostě nic takového nebylo a Lynch si to vycucal z prstu.

       Za druhé se kritizovalo kvůli tomu, že Lynch v ní házel na diváka jednu expozici za druhou a vůbec se neobtěžoval vysvětlit důležité informace. Lidi, co neznali děj knih a nebo už ten film alespoň jednou (či vícekrát) neviděli, z toho byli velmi zmatení.

       • Reakce na příspěvek:

        lynch se obtezoval vysvetlovat ve scenach, ktery mu producenti z jeho verze v zaverecnym strihu vyhazeli, proto ten film nesnasi a povazuje za nejvetsi zklamani sveho profesniho zivota


        nechteli distribuovat film, co by mel 3.5-4 hodiny


        takze z jeho "verze" zbylo jen torzo, highlight

      • Magister_Peditum

       Já teda nevím, ale v knize se imperátor objeví až na konci. Do té doby se o něm jenom mluví. Ta scéna z Lynchovi Duny v knize není.

      • solomon.short

       mimochodem, ta scena s vyhruzkou guildy imperatorovi je krasne podana v rozsirene Lynchove filmove verzi. Ale jo, to je asi fakt pro fajnsmekry :)

      • solomon.short

       Presne tak, ta "proklinana" Lynchova adaptace je nejlepsi filmovou adaptaci Duny vubec a ani dva Villeneuvevove na tom nic nezmeni. Pro fanousky knihy je toto straslivy fail

       • danny_the_hound

        Reakce na příspěvek:

        Keďže Lynchovu Dunu som videl len raz kedysi dávno, tak som si ju dnes schválne zopakoval a rovno tú trojhodinovú verziu. A sorry, ale je to stále rovnako hrozné. A nie preto, že by sa to nejako extrémne líšilo od predlohy, ale je to prosto zle zrežírované/zostrihané. Má to šialené výkyvy v tempe -- prvé dve tretiny (po stretnutie Paula s fremenmi) sú hrozne nefilmové. Veľmi veľa sa tam rozpráva; rozprávajú postavy medzi sebou, rozprávajú postavy sami so sebou a rozpráva aj rozprávač. Jedna informácia je tam často zopakovaná na viackrát. Posledná tretina je naopak veľmi skratkovitá (asi tu mala byť väčšina toho vystrihnutého materiálu, ktorý sme ešte nevideli) a scény na seba zle nadväzujú.

        Herci sú dosť diskutabilní. Akoby ani nehrali vo veľkofilme ale v nejakom divadelnom predstavení alebo televíznej inscenácii. Niekomu to nemusí vôbec vadiť, ale mne to fest prekážalo. MacLachlan mi ako Paul prišiel prvú polovicu otrasný; usmieva sa tam ako pri prvej návšteve v Modrej Ustrici ;) (potom, čo sa z neho stane fremen, tak mi ale až tak veľmi nevadil).

        Fremeni sú vyložení chudáci. Banda zarastených "zálesákov" vo filteršatách, z ktorých absolútne nejde rešpekt, kým im Paul neprinesie hlasový modulátor (čo je kapitola sama o sebe). Nemajú žiadnu špecifickú identitu, žiadnu unikátnu kultúru. Ešte aj "českí" fremeni z televíznej adaptácie sú hodnovernejší a zaujímavejší.

        A vôbec, čo sa týka televíznej adaptácie, pustil som si na porovnanie aj kúsok z nej a hoci som ju (teda prvé tri diely, nie vynikajúce Deti Duny!) nikdy nepovažoval za niečo extra, odrazu mi v porovnaní s Lynchovou Dunou prišla vyložene super, až sa tomu sám čudujem. Ja síce lacná (na dnešnú dobu), väčšina hercov nie sú žiadne hviezdy, Geislerová a Táborský (Mohiam a Fenrig) sú fail (ale zato Karel Dobrý ako Liet je veľmi osobitý), na druhej strane sa zaobíde bez nejakých šialených vysvetľovačiek a dej drží po hromade aj po zohľadnení škrtov v deji knihy. A ostatne, stačí si porovnať finálnu scénu z Lyncha a z televíznej Duny -- ktorá z nich vám príde pôsobivejšia a "filmovejšia" ;)

       • Derp_1337

        Reakce na příspěvek:

        "pro fanoušky knihy je toto strašlivý fail"

        LOL. Právě že naopak. Lynchova adaptace byla pro fanoušky knih failem.

        Třeba ta tebou (a ja_nic_nevim) vychvalována scéna, kdy navigátor Guildy vyhrožuje Císaři. Přitom ta konkrétní scéna se dočkala ohromné kritiky.

        Jednak se kritizovalo, že to jde úplně mimo knihu. V knize prostě nic takového nebylo a Lynch si to vycucal z prstu.

        Za druhé se kritizovalo kvůli tomu, že Lynch v ní házel na diváka jednu expozici za druhou a vůbec se neobtěžoval vysvětlit důležité informace. Lidi, co neznali děj knih a nebo už ten film alespoň jednou (či vícekrát) neviděli, z toho byli velmi zmatení.

      • jj, bohuzel je to i pri ty pomalosti a delce na nekterych mistech necekane osekany


       rod corrino jako by tam pomalu ani nebyl, mentat provede jeden smesnej vypocet, harkonneni jsou velky a zly, nic vic, cely je to sice krasny, ale takovy sterilni (temer bez emoci)


       ale nic jako nesestrihana verze lynche neni, je akorat extended verze a ta ma do lynchovo "nesestrihany" verze porad na mile daleko (nekde jsem s nim videl rozhovor a tam rikal neco o celkovych 3.5-4 hodinach, takovou verzi, temer dvojnasobnou proti tomu torzu, uz nikdy nikdo neuvidi)


       nicmene diky delsi predmluve a tem vynechanym scenam, ktery z harkonnenu delaj uchylny prasata, je to lepsi verze nez ta puvodni sestrihana producenty

       • danny_the_hound

        Reakce na příspěvek:

        Celkom by ma zaujímalo, koľko materiálu zostalo na podlahe strižne Villeneuvi. Možno sa nejakej rozšírenej verzie dočkáme aj tu. Pri viacerých scénach mi prišlo, akoby zasiahli nožničky strihača. Napríklad rozhovor Paula s Mohiam -- opravte ma, ak som si to nevšimol, ale myslím, že tam nezaznelo "My father rules entire planet." "He's losing it" "He's getting a richer one." "He lose that, too." (odkaz). Alebo prvá scéna so Shadout -- zasunie crysknife do pošvy bez toho, aby preliala krv, pričom ale ten koncept je vo filme prítomný, ako vidno pri zajatí Paula a Jessicy Fremenmi.

     • solomon.short

      Ano, v knize a v Lynchove adaptaci byli sardaukari na Arrakis vysazeni v Harkonnenskych uniformach, aby z teto akce byl vyloucen Imperator Shaddam IV.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit