Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Muad'dib (aka myš klokanovitá a také její stín na "druhém měsíci") sice zmíněn není, ale Channi na konci filmu říká Paulovi něco v tom smyslu: "Nevypadáš jako budoucí mahdí" Je tedy možné, že se jedná o doslovné odkrytí tajné fonetické šifry, kterou Herbert do Duny ukryl Muad'di(b) = maudí...

    MahDi - v populární muslimské víře) duchovní a světský vůdce, který bude vládnout před koncem světa a obnoví náboženství a spravedlnost.

    • ales.smutny

      Mahdí mu říká i v knížce, je to de facto "příchozí" imám pro šíity (dnes) a spasitel a zjevně se to v rámci činnosti Missionaria Protectiva promítlo i do víry fremenů (a Herbert hodne u fremenů vycházel z arabštiny a islámu).

      S tou myškou je to podle mě inside joke a hlavně, on si to jméno zvolí až v síči Tabr, takže je to vlastně chronologicky správně :) Jako určitě teoreticky mohl Herbert tohle zamýšlet, ale bývá bliž původnímu jazyku. Ale v tom je ta krása dohadování se o etymologii :)

  • victor

    Viděl jsem TV sérii z roku 2000 a mám dojem , že jsem viděl Villeneuvovu verzi v kartónových kulisách.....což ve výsledku není špatný výsledek .

    No na efekty zrovna nejsem ,takže děj i dělení dílů je skoro na chlup stejné .A příběh je znám o to hůř se dílo Willneuovo dá hodnotit jako něco extra  ....

  • "Popravdě nevím, jak moc bude pro diváka, který nečetl knihu, jasné, že Paul vidí možné budoucnosti, ne jednu předem danou..."

    Tohle myslím nebylo zřejmé ani v knize, aspoň ne postavám takhle na začátku. Možná tak Jessice. Koneckonců jsme teprve v první polovině knihy a
    hromada radovánek s kořením nás teprve čeká. Ať už u Jessicy, nebo
    Paula. Případné další potomstvo ani nemluvě.

    • solomon.short

      V knize to zrejme bylo, nakonec tam mel Paul tyto vize az po pozreni Vody zivota. A bylo tam zmineno, ze to jsou mozne budouci cesty. 

      Ale ano, to mozna bude az v druhem dilu teto adaptace, dej skoncil prilis brzy.

  • Proste to bylo kratne, no, chcu vic. Klidne bych v tom kine vydrzel jeste dalsi dve hodiny u te dalsi casti. I kdyz je to pomerne natahane, tak ten audiovizual skvele vyplni jakykoliv moment. Opravdu pohlcujici podivana.

  • malachi

    inak hudba a vizuál výborný..len to ma se..mi vadí že teraz čakať....len či sa aj dočkám...😐

  • mr.clayman

    Asi dobře pro tu část redakce, kterým se film líbil. Já ho viděl předevčírem a byť to byla vpravdě opulentní podívaná, nijak zvlášť silný pocit ve mně nezanechala. Mám objednanou knížku, abych si takříkajíc doplnil vzdělání, ale smiřuju se s tím, že tohle univerzum asi nikdy nebude můj šálek čaje. Politické pletichaření v jakkoli působivých kulisách mě zkrátka nebere.

    • Osobne se mi taky Duna nesmirne tezce cetla. Nejde tak o pletichareni, ono dobry politicky thriller se cte sam, ale ona je tak divne rozvlekla, vsude sahodlouhe popisy.

      Existuje i komiks (existuji dva, jeste jeden od Marvelu, ktery je velice mimoradne volna adaptace, ci spise inspirace - tak ten je ctivy vyborne) a dokonce i ten je nudny na cteni, coz je krom vychovnych komiksu uz co rict.

      • Slabina knihy. Čarodějky příchod vyvoleného na Dunu připravovali a přitom se jim nelíbí že Jesica porodila syna.Tady něco nesedí 😁

        • Magister_Peditum

          No jo, to je vysvětleno v knize, proč jim vadí, že Jessica porodila syna.

          • a taky ten prichod mesiase na arrakis neni datovanej, takze tady se Fji1 smeje akorat vlastni hlouposti


            "carodejky" jsou asi veci nazoru, kazdopadne bez jejich planu by nikoho nezajimal mlady paul a jeho preziti

  • danny_the_hound

    Práve som sa vrátil z kina a mám tak trochu zmiešané pocity. Na jednej strane je to vizuálne opulentné a vôbec mi nevadilo pomalé tempo, na druhej strane kvôli tým dlhým scenériám film nestíha naplno rozvinúť charaktery svojich postáv. A nejde len o okresaných mentatov, ale chýba napríklad Kynesovo "alter-ego" a veci s ním spojené alebo aj tá Jessica, na ktorú sa tu Kaledani sťažuje, je akosi charakterovo "podvyživená". Pritom Rebecca Fergusson hraje o dušu, ale čo z toho, keď jej film nechal iba momenty, v ktorých má byť nejako psychicky rozorvaná a temer vôbec jej neostali scény, v ktorých by mala pôsobiť kráľovsky ako silná žena -- či už jej dialógy so Shadout alebo Thufirom (vrámci "paranoidnej" podzápletky z Arrakeenu, ktorá tu vôbec nie je).

    Niektoré adaptácie kníh sú premorené hromadou dialógov a nerešpektujú, že film je vo veľkej miere vizuálnym médiom. Mám ale pocit, že nová Duna má presne opačný problém a naopak by jej viac prirodzených dialógov medzi postavami pomohlo.

    A potom ešte subjektívnu výtku k vizuálnemu poňatiu Arrakeenu a jeho paláca -- prišli mi až prehnane strohé a v tomto smere podobné s hradom na Caladane. A hoci televízne minisérie od Hallmarku sa vo väčšine prípadov nemôžu po vizuálnej stránke ani zďaleka porovnávať s touto Dunou, tak v tom jednom prípade u mňa vyhrávajú na plnej čiare.

  • Taronyu

    Mňa ta hudba trošku sklamala. V Blade Runnerovi sa mi od Zimmera páčila omnoho viac.

    • victor

      I ten Blade Runner 2049 byl spíš šokujícím posunem původního vesmíru k brutální ekologické agitce ....krása tam vlastně byl ten hnus který dokázal na plátně Willeneuve vykreslit .Popravdě nepředstavoval jsem si takové pokračování ale samo o sobě funguje dobře , ve spojení s Blade Runnerem už tak zkousnutelné není :/

      A popravdě Zimmer už dávno není tím soundtrackovým hegemonem jako býval .

  • a musim pochvalit vaska, protoze nez mi to doslo, zkusil jsem si vyhledat, co znamena ono cizi slovo valiocni 😀

  • namet na srovnavaci video - postavy/herci z 1984, 2000 (2003), 2021


    priklad, lady jessica: top 1984, dobra 2003, nic moc 2000 a 2021 (proc, proboha, porad buli?)

    • malachi

      presneee..to ma tak vytáčalo...celý čas sa trasie ako osika..usoplená upotená..a na konci aká zrazu bojovníčka...😐

      • ma to bejt produkt a nastroj bene gesserit, nikoliv hromadka nestesti


        o to vic nepatricne pusobi, kdyz v jinych postavach by se clovek emoci pomalu nedorezal

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit