Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tleskám rozumnému názoru paní Toledano. Ono to dává smysl i ekonomicky - v tak konkurenčním prostředí, jako je herní průmysl, a v prostředí hospodářské krize si nikdo nemůže dovolit nezaměstnávat ženy jenom proto, že jsou ženy. Je potřeba zaměstnávat ty nejlepší bez ohledu na pohlaví, protože ti nejlepší vytvoří kvalitní PRODUKT a kvalitní produkt přinese zamýšlený ZISK. Nemyslím si, že by kterýkoliv větší vydavatel měl tak blbý management, že by dopustil, aby sexismus pokřivil gender ratio podobným způsobem NA ÚKOR VÝROBY KVALITNÍHO PRODUKTU. Daleko přijatelnějším vysvětlením je to, že špičkových žen je jednoduše málo - a tady Toledano říká ženám, aby se téhle kariéry nebály. V souvislosti s tím mám podezření, že některé ženy, které si stěžovaly na hrozný sexismus, prostě jen nebyly dost dobré.... (kolik jich bylo z celkového počtu, to nevím, ale zato vím, co dokáže říkat propuštěný zaměstnanec nebo zaměstnanec, který odešel, protože mu nedali to, co chtěl).
    • no je uplně jedno jaká je doba nebo krize. Ten kdo nezaměstná někeho kdo je lepší jen na základě pohlaví či barvy kůže je blbec. Na druhou stranu zaměstnávat někoho kdo je méně kvalifikovaný jen abych naplnil nejaké kvóty je blbost také. Navíc nevim s tim sexismem pořád. Někdy mam pocit že je to naopak. Velkou část svého života sem se motal kolem žen (studoval sem například jednu dobu kadeřníka). A přišlo mi, že tam terčem sexismu sme byli my muži. Mě to nějak nevadilo. Taky nevim co kdo bere jako sexismus. Jestli někdo plácne ženu na pracovišti po zadku tak je to nepřípustné. Ale když Petr řekne aničce že má dnes hezkou blůzu tak se asi svět nezboří. A ženy v tom nejsou vůbec nevinně. Já sem zažil hooodně sexismu ze strany žen, ale nikdy mě to nijak nepoložilo. Souhlasím, že kolikrát může spíš dojít k jistému zneužívání slova sexismus. Tak jako se dají zneužívat slova rasismus nebo diskriminace tak se dá lehce zneužít i sexismus. Jsou to velice nebezpečné zbraně a naše společnost je odjistila naplno. Ale mělo by se taky brát v potaz, že mnoho lidí těch slov jen zneužívá, když se jim nedostane to co chtějí.
    • janchor
      K tomuhle jen lehkej podotek pod čáru - že něco dává smysl ekonomicky ještě přece ani zdaleka neznamená, že se tak každá firma chová. Spousta i těch největších má nejenom management blbej natolik, že vydávají šunty / propadáky a drží si ve firmě lidi, co by tam správně neměli vůbec co dělat.

      A to automatický podezřívání mi přijde smutný. Připomíná mi, jak bylo pro nás chlapy vždycky jednodušší říct, že "ta coura si to všechno vymyslela"..
      • Nepsal jsem, že ekonomický pohled je zcela vysvětlující, jen to, že koresponduje spíš s názorem šéfky z EA. Každá firma chce ty nejlepší, co jsou na trhu zrovna k dostání. To je úplně přirozené. A samozřejmě se může v průběhu času ukázat, že ten, co vypadal jako nejlepší, nejlepší nebyl. Nebo vyhořel. Nebo milion jinejch důvodů, proč ekonomické výsledky projektu nedopadly tak, jak měly (včetně všech vnějších faktorů). Proto argument se šunty / propadáky nepovažuju za moc silnej. BTW ekonomickými výsledky míním ekonomické výsledky, ne to, jak se hra líbila například recenzentům, jakou měla uměleckou kvalitu apod. I šunt se může prodávat jak vzteklej - například pokud bude levnej nebo bude mít perfektní PR.

        K tomu podezřívání - to je jen logická úvaha. Odejivší zaměstnanec _velice_ málokdy vidí svůj odchod jako otázku své vlastní (ne)kvality. A nenapsal jsem, že většina těch žen patřila do tohoto ranku. A jen obiter dictum - představa, že věta "ta coura si to všechno vymyslela" je samospasitelná, naráží v realitě trestních soudů na poměrně rozsáhlou a nelítostnou judikaturu. *4*
  • Mimochodom, toto je clanok o ZENACH...ktory by mal prirodzene pritiahnut zensku pozornost a preto cakam, ze v tejto diskusii bude logicky viac zien ako muzov (kedze predsa podla statisktiky je hracok 50%). Preto prosim, ak ste ZENA, dajte mi plusko, ak ste MUZ, dajte mi MINUSko, aby sme vedeli, ci je vas tu naozaj viac.

    DAKUJEM
    • N7N7
      Výborný nápad Happy Hippo. Normálně tvoje příspěvky vždy plusuju a ted musím dát mínus - ale jen proto jak máš položený dotaz. *3*
    • Nejzapálenějšími bojovníky za práva žen byli vždy muži. Máme boj v krvi. Jen je legrační, když v podstatě tento boj ženám nutíme, a potom přijde někdo jako Toledano a slušně nás pošle do... *4*
      • janchor
        Co jsem si četl reakce na ten její článek, tak s ní spousta ženskejch nesouhlasí a některý jí přímo vyčítají, že obhajuje HR oddělení firmy, který má svý vlastní máslo na hlavě (jen ale tlumočím - ty případy neznám).

        Na každej pád nutíme? Veškerej impuls začal na jejich straně. Nedostat se k 1reasonwhy, netuším, že jde o tak rozšířenej problém.
        • Robotron3
          Kolik je žen v redakci games.cz? Co takhle přejít od slov k činům a ponechat svoje místo třeba nějaký ženě. Určitě jich čekají celé zástupy, až se budou moci profesionálně o hry zajímat :)
          • janchor
            Začínám mít pocit, že jedna - já. Ale jinak, eh? Doufám, že to byl jen pokus o humor.

            Nicméně je to dobrá chvilka si vzpomenout, s jako odezvou se tu svýho času setkala Lucka Jiříková..
            • Robotron3
              Nevim jakej gender, ale nerozumim, to přiznávám. K čemu to? Jako chlap se zastávat nějakých práv žen bez žen? Dyť jsem tu neviděl ani jednu ženu, která by ti v tom boji nějak přitakala. Vlastně jsem tu neviděl skoro žádnou ženu :) Když to myslíš tak smrtelně vážně, tak nevim, co je na tom vtip, nebo nerozumnýho se o to zasadit prakticky a rovnou začít na domácí půdě? Já teda zastávám názor Toledano, jen jsem to bral z tvýho hlediska.
            • janchor
              Robotrone, jestli tohle fakt myslíš vážně, tak kapituluju a odcházím zapít svůj žal z toho, že můj gender mi nerozumí. O tempora, o mores.
            • Jo inak ja tiez zacinam mat ten pocit, o tom zenskom osadenstve games... :) Ale opat si ma rozosmial..... :) to ti slo btw vzdy najlepsie ;)...

              Inak ono to bola velmi vtipna podpasovka, ale si zober, ze by z EU po tejto diskusii iniciativne nariadili kvotu pre herne spolocnosti - ako napr Games.cz ;), aby mali nejake kvoty zien... Ved rovnopravnost - treba im pomoct...

              No a ty by si dosiel o job ;)...M? :) To len na margo tych stupidnych kvot ktore sa snazia niektori feministi presadit ;)
            • Robotron3
              Vůbec to není pokus o humor. Když ženy hrají hry stejně jako muži, psal onehdy něco jako 50 x 50, tak máte v redakci taky těžký nepoměr, takže proč nezačít doma?
    • janchor
      Tleskám tvý logice a vědecký metodě. /slow clap
      • Trisska
        Happy Hipo - Jako holka hlasuji +1, ale koukám že sem v naprostý menšině, tady totiž skoro žádný holky nechoděj! *13* Jo akorát ta Amylee.Anderson, ale o jinejch už fakt nevím!
  • Neda me to nereagovat. Videl bych to tak sou zeny schopne a neco umi a delaji to a nemaji touhu to nejak prezentovat navenek.Pak sou tady kravky jako tady v EA rozumi tomu jak ....... pastve ale hned je to sexismus.Tak at zaleze do postele nebo do postele tam nic nezkazi
    • Možná by nebylo od věci si článek přečíst než na něj začneš rozhořčeně reagovat ;)
  • Hráček žen je možná 50pct, ale co hrají? Hry, které tu běžně recenzujete asi moc ne. Spíš hry typu sims, nebo "oddychovky" na FB/telefonu.

    Programování hry je dost vytěžujíc činnost, a tedy spoustu z chlapů co to dělá asi nemá úplně optimální rodinný život. Tedy jsou dost nevyboření....
    A mimochodem - v podcastu jste zmiňovali oplzlé narážky na ženy v MMO. Úpřimně pochybuji, že se takhle chová většina. Ale nevyboření náctiletí bez špetky slušnosti jsou slyšet holt hodně.... A mají dost času o tom všude psát.
    • Inak to je tiez pravda, mne sa v MMOckach tiez veeelmi casto stava, ze narazim na idiotov co tam spamuju forum, alebo zacnu hrubo nadavat a podobne. Je to dokaz nejekaho sexizmu?... Podla mna to je dokaz proste skor idiotizmu niektorych nevyburencov... Potom sa necudujem, ze zena ked narazi na takychto ludi, bude "trpiet"... ale aj my muzi rovnako "trpime" ked narazime na debilov. To je proste normalne.

      A BTW, mne sa dokonca zda, ze kopa hracov, by uvitali zenu hracku. Ak chalanovi hracovi, povie nejaka baba, ze hraje hry, vacsinou nasleduje hned prijemne rozrusena reakcia a zaujem zo strany chalana o danu hracku stupa. TO je si mozne vsimnut si napr. aj v tejto diskusii....
  • Este ma napadla jedna dolezita suvislost. A to fyziologicka. Je dokazane, ze zeny, su statisticky ovela viac empatickejsie nez muzi. Maju tuto schopnost jednoducho viac vyvinutu. Je to dane tym, ze v priebehu vyvoja ludskeho pokolenia bola pre zenu dana prirodzene jedna uloha, ktora muzovi dana nebola, uloha-matky. Matka potrebovala mat schopnost, ktoru by vyuzila pre porozumenie jej dietatu, teda k tomu, aby vedela ako sa to dieta akutalne citi, co potrebuje - preto su zeny ovela viac empatickejsie. To je skratka fakt.

    Tieto veci maju dost spolocne s vyvojom mozgovych hemisfer... Kde napr muzi, ako lovci maju vyvinutejsiu (myslim) lavu hemisferu, ktora je zodpovedna viac za analytickejsie, logickejsie myslenie, vhodne pre exaktne vedy... Aj preto, je na matematicko-fyzikalnych, ci informatickych skolach ovela, ovela viac muzov. Analogicky, na humanitnych oboroch, ako napr psychologia, je OVELA viac zien... Chce tu snad niekto teraz kricat, ze na humanitnych skolach je akysi sexismuz, a ze muzi su tam diskriminovany!?, a preto sa tam boja ist??????

    Opakujem, zeny nie su na informatike a vseobecne v programotorskych poziciach preto, lebo sami nechcu resp. si svoju buducnost predstavuju inak... nie pre nejaku vymyslenu diskriminaciu.

    Ja som vystudoval informatiku, poznam odtial vela zien s ktorymi som sa o podobnych temach rozpraval, a az na jednu mi kazda! potvrdila, ze pocas studia zazivala obrovsku podporu a zaujem muzov,(samozrejme nie kazdej to bolo prijemne) casto sa im napr. stalo, ze niektori chalani im chceli pomoct, dokonca za nich spravit ulohu, zdravili ich na chodbe neznami ludia, popripade ak mala meniny, tak jej blahozelali ludia ktorych si ani nepamatali a podobne. Ja som tam skratka bol, viem o com hovorim. A viem, ze zena, je v kolektive plnom muzov, zvlast ak je ten kolektiv inteligentni - co informatici niekedy su ;), velmi vitanou a vsimania si hodnou osobou. Dokonca sa da povedat, ze chlapi v takom kolektive prirodzene superia o pozornost zeny. Nie raz sa mi stalo, ze sme si vyberali clenov timu na projekt v skole, a ten nas tim sa mi rozpadol preto, lebo nejaka spoluziacka si v pohode vedela tych mojich kolegov vytiahnut, a oni aj napriek dohode s nami, chceli pracovat radcej s zenami. Prirodzene, a len usmevne :) - nerobil som z toho vedu. Tak isto aj v praci....
    Cely tento problem je to velmi, velmi nafuknuty a naivny.

    Dalej - Problem je aj v tom, ze ludia su dnes rozny. Ako tu spravne niekto napisal, v takmer kazdej spolocnosti najdete "magorov". A kludne sa moze stat, ze nejaka zena prirodzene! neuspeje, nie koli tomu, ze je zena, ale koli tomu, ze skratka tam bol niekto schopnostami lepsi, a hned ako dovod svojho neuspechu vidi diskriminaciu, a to ze je zena a podobne... Potom to niekde postne, a par "pozerov" sa na to nachyta budu to uvadzat ako nepriestrelne argumenty.... Skratka pre mna je toto jedna velka bublina, nechal by som tomu prirodzeny vyvoj, a uz vobec by som netahal nejake zenske chute, ci maniere do jednoducho majoritne muzskej zabavy - ja tiez nechcem aby sme v telenovelach boli vykresleni realisticky - pretoze mi je to srdcecne jedno, a nechcem teraz kazat zenam, na co sa maju pozerat, a co ich ma bavit... Porpripade ine rozumy rozdavat, mysliac si, ze len ja mam na svete pravdu... HOWK :)
    • Telenovely jsou televizní žánr, ne médium. Kdyba televize vyráběla a vysílala jenom telenovely, to by se ti líbilo? Asi ne, co...
      • Keby televizie vyrabali len telenoveli, tak by som sa na telku prirodzene nepozeral ;). Lenze to by boli magori keby take nieco spravili a pokusim sa otazkami odpovedat, ze preco by boli prirodzene magori.:)

        Ok, tak proc si myslis, ze televizie nevyrabaju len telenovely? A vysielaju povecme aj sport? Preco v televizii vysielaju aj hokej?.... M?....Odpoviem - lebo ma sledovanost, je tu po nom dopyt, a tie televizie z toho dopytu prostrednictvom reklam (sledovanych reklam) vedia zarobit.

        A preco sa nevyrabaju len cisto zenske hry?? Aj ked nejake by tu boli, ala Sims napr. (mimochodom, preco zeny hraju radi Sims?... Lebo je tam velka zlozka o vztahoch, rodine a podobne BTW - jednoducho rozdiely medzi pohlaviami su, a tie urcuju aj tie disproporcie na pracovnom trhu....) Odpoved o hernom priemysle len s cisto zenskymi hrami necham uz na Tebe.

        A este dodam, ze nie kazda hra ma zobrazene zeny len v nejakych plochych archetypoch, pri realistickem RPG su aj zeny "realisticke"... Toto je tu cele proste na vode diskusia, postavena na umelom vytvarani problemov a nejakych par pozerov co videlo v Halo 4 polonahu Kortanu... ;) popripade nejakej zene co ma asi vela casu a malo sebavedomia vadi, ked Mario zachranuje princeznu lebo je to strasidelny a diskriminujuci archetym zeny v nesnazich... :), lebo sak zena v nesnazich? Nikdy! :)...

        Hovorim, zakazme rozpravky o princeznach, zakazme proste vsetky filmy, kde ma nejaka zena problemy aby nahodou nevyzerala slabsia ako muzi, zakazme vystrihy, zakazme modelky... atd atd :) Proste pokrytectvo nad pokrytectvo... Aha vy nic nechcete zakazovat :D...tak co chcete? :)... Ako som uz v minulen diskusii povedal, podla mna tu niektory chcu mat len plnu hubu jalovych a pokryteckych kecu aby vyzerali chrumkavo... Atd atd atd, uz som o tom napisal tolko, ze mozno aj na nejaku tu kapitolu v knihe by to bolo :)
        • janchor
          Co chceme? Já osobně herní průmysl, kde spolu koexistujou hry pro tolik cílovek, kolik je na zemi pohlaví a etnik a náboženskejch vyznání a estetickejch preferencí. Některý se budou prodávat víc, některý míň, ale nabídka se nebude omezovat na základě stereotypů, který dávno přestávají platit (holky nehrajou! holky si chtěj hrát jen s panenkama!). Co nechci, je herní průmysl, kterýmu z prachobyčejný setrvačnosti dominuje pubertální pohled na věc - ten mě totiž nebaví především proto, že mi přijde nevkusnej a hloupej.

          Když to dokázaly jiný kulturní odvětví, neexistuje důvod, aby to nedokázaly hry.
          • firebug
            Ja bych chtel, aby vychazely nejake herni pecky i na PC a nejenom na konzole, ale protoze PC verze udajne nema komercni potencial, tak mam smulu :-)
            Jinak te chapu, v idealnim svete by to tak jiste fungovalo.
          • A zamyslel si sa niekedy nad takym niecim, ze to ake su hry, riadi dopyt?...

            A zamyslel(myslim tak poriadne) si sa niekedy nad tym, preco v hernom priemysle je tak malo zien, a preco napr pri humanitnych odboroch je zien naopak tak vela?....

            Nezda sa Ti, ze to Tvoje uvazovanie je hodne spiatocnicke, ked si myslis, ze treba prikazovat celemu hernemu priemyslu, od hier az po programatorske pozicie, co maju robit, ako je to spravne, lebo ty to vies najlepsie?...

            Nedoslo Ti to niekedy take, ze zeny robia skratka to co chcu robit?... Vies, ja som to v praxi zazil ako to chodi na takytchto poziciach a skolach, kdezto ty len stale stavas vzdusne zamky a stale si nieco domyslas....

            Ty si naozaj myslis, ze nabytka her sa riadi len nejakym stereotypem??? Nie je to skorej tym ze nabytka her sa riadi realnymi predajmi a hospodarskymi vysledkami hernych spolocnosti? ;0)
            • Viktor_H
              Janchor: "kde studie uvádějí jako hlavní "barriers to advancement" zvýhodňování mužů už na školách." (...) "Téma k prostudování, zdá se!" - Vždyť už včera jsem psal, že tohle je prostě mezioborovej a mnohem komplexnější problém dalece přesahující nějakej sexismus...
            • Ok mas pravdu, to s tym Sims a oznacenim tej hry ako hrou pre zeny som prehnal (BTW svojho casu som aj ja na nej fical ;) ), to bol len priklad, kedze sa to casto tak uvadza.

              K tym skolam. Z vlastnej skusenosti Ti mozem povedat, ze niesu ani omylom znevyhodnovane - naopak. Jedine co bolo pre niektore velmi neprijemne, bola az prehnana pozornost zo strany chalanov. Samozrejme ale teraz nejdem tvrdit, ze to plati 100% vsade a pri kazdom, vzdy sa najdu debili - bez ohladu na instituciu.

              A BTW na inzinierskom stupni studia sme museli chodit ucit prvakov programovat, cize to boli ludia cerstvo na skole, teda - nepostihnutelni ziadnym sexizmom, aj keby tam existoval. A opat, 90% boli chalani. Tak isto ked som do skoly nastupoval ja...

              Ale hovorim, podla mna, ak si skusis pozistovat veci ohladom prave tych dovodov nerovnomerneho zastupenia zien v humanitnych vs matematicky skolach, popripade medzi elementarnymi rozdielmi vo vyvoji zeny a muza, tak podla mna musis prist na to, preco zeny su v pozicii programatoriek v mensine. A je to uplne prirodzene a vobec to nie je vysledok nejakeho sexizmu.
            • janchor
              Neznám moc her "zaměřených na ženy" a jestli se neprodávaly, tak nejspíš hlavně proto, že za moc nestály. Možná, kdyby na nich nějaký ženy skutečně pracovaly? Jak revoluční myšlenka! A když už jsme u toho, tak třeba Sims designoval Will Wright jako všechno možný, jenom ne hru "zaměřenou na ženy".

              Nevím, proč je víc žen na humanitních oborech, nemám na to nějak vyhraněnej názor a ty čísla neznám. Důvodů bude jistě víc, ale je docela zajímavý číst třeba tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_computing

              kde studie uvádějí jako hlavní "barriers to advancement" zvýhodňování mužů už na školách.

              "Women in technical roles often feel that the skills and feedback they bring to their jobs are not valued."

              Téma k prostudování, zdá se!
            • Takze hry zamerane pre zeny, sa nepredavaju preto, lebo ak sa aj zacnu predavat, tak ich kopa idiotu zacne posielat do kuchyne?

              :) Vobec si mi na tie otazky neodpoedal, len si opat nejasne sformuloval frazu, ze vyvojarske prostredie je pre zeny toxicke, a ze hry pre zeny sa nepredavaju, lebo ked sa aj predavaju tak ich idioti poslu do kuchyne... :)

              Takze este raz jeden z mojich dotazov, preco je podla teba ovela viac zien na humanitnych odvetviach - psychologia, sociologia, pedagogika a podobne, nez napr na matematicky, fyzikalnych ci informatickych skolach? Preco?

              Ci aj tam panuje prostredi toxicke pre zeny? Vies lebo ono v dnesnej dobe, ked chces byt vyvojar (vascinoou to tak je) ides najprv na VS zameranu na toto odvetvie. Ale z coho maju softwarove spolocnosti zamestnavat tie zeny, ked 90% absolventov informatickych skol su muzi?... Kde v tomto procese boli a su zeny diskriminovane?...
            • janchor
              Ano, zamýšlím se nad tím, poslední dobou obzvlášť.

              Že se ženám moc nechce robit v prostředí, jaký v herní sféře panuje, mě nijak nepřekvapuje.

              Nabídka se řídí spoustou různých faktorů, kde poptávka samozřejmě hraje svou zásadní roli. A když děvčata začnou něco poptávat, lavina idiotů je posílá do kuchyně nebo k Sims. I nad tím je dobrý se zamyslet.
  • Vono je to nakonec stejně hlavně o lidech, na blbce nebo krávu co nezná míru narazíte všude takže ten sexizmus bude asi pořád. Zbytek už je na ženách. Skutečně beze srandy by mě docela zajímalo jak by taková hra pro ženy od žen vypadla.
  • N7N7
    Pěkná ženská, dal bych si říct. A ještě o to víc atraktivní, že se zajímá o hry. *14*
    • Atraktivní protže hraje hry? No vidíš a já si myslel, že je jedno jestli holka hraje hry, nebo ne, hlavně aby byla pěkná a svlečená *3*
      • N7N7
        Ano, pěkná a svlečená, to samozřejmě beru *2*, ale mít nějaké společné zájmy také není od věci.
    • Je tohle trolling, nebo... ?
      • Kozy
        Takže když se ti líbí holka už je to trolling, no to jsme to pěkně dopracovali
        • eeeee
          Trolling neni ze se ti libi zena, ale ze mas na to tema nevhodny a blby reci.
  • ja minule hrál ghost recon a docela me mrzelo že si nemuzu vybrat zenskou postavu, prece zeny jsou dnes uz i v armade a ve specialnich jednotkach a ghost reocn online hraji i zeny
    • No, nejsem si jistej, ale ve speciálních jednotkách jsou podle mě ženy leda tak ve filmech nebo PC hrách.
  • To je rozumná žena. Pořád to dávaj chlapům sežrat, že tady nebo tam je málo žen... Ale co my s tím? To neni náš problém. Dneska už společnost uvítá ženy kdekoliv. Koukáme se víc na schopnosti než pohlaví. Když bude dostatek žen na nějakou pozici tak se jich tam víc dostane. A muži za nic nemohou. Někdy mi přijde že si někteří lidé myslí že muži jsou nějaká společnost co se snaží držet ženy dál od určitých míst. Ale pravda je v tom že muži spolu vůbec nedrží pospolu. Oni mezi sebou soupeří stejně jako soupeří s ženami. Muži jdou tvrdě proti sobě. Prostředí se kvuli nikomu ale měnit nebude. Pokud žena chce uspět v něčem tak se musí prát stejně jako ten muž. Já znám takové ženy a dotáhly to daleko. Prostě jsou stejně tvrdí jako muži. A mají potřebné kvality. A souhlasím s tím že by se to mělo zaměřit na tu minoritu žen a ne majoritu mužů. A to tak uplně ve všech odvětvích a pracovních pozicích. Takže to neni o tom pořád napadat muže za něco, ale najít dostatek zapálených žen (ať se jedná o jakoukoliv práci).
    • me by zajimalo jaky jsou pro zeny fizicke limity, celt sem co zlocek musi umet aby ho prijali do specialnich jednotek treba zvedani cinky a byla to docela velka zatez uz nevim kolik
      • Průměrná žena je samozřejmě od přírody slabší takže ty limity jsou poměrně nízko, ale pomocí cvičení a steroidů se to dá úspěšně kompenzovat. Skutečně když žena dneska něco opravdu chce dokáže všechno, může se stát úspěšnou manažerkou nebo třeba pořádným chlapem *1*
        • Ale to je třeba to s armádou... Se speciálníma jednotkama.. Je uplná blbost snižovat nároky jen aby se tam dostali některé slabší ženy či muži.. To je ta největší hovadina na světě... Přece tam nejde o nějakou genderovou vyváženost.. Lidé zapomínají na to že voják jde do války a tam to bude vostrý a tvrdý a nepřítel se nebude ohlížet na limity... Když žena bude dost silná aby zvládla zátěžové zkoužky tak proč ne... Jen jí to přeju.. Ale nesmí se kuli tomu snižovat žádné limity. A speciálně u zaměstnání kde na tom závisí něčí život. Limity se nesmějí snižovat kvuli slabším mužům ani slabším ženám. Buď na to máš nebo nemáš.. a to platí pro oboje pohlaví.
          • eeeee
            Jenze ty limity jsou nastaveny na muze. A dnes nejsme ve stredoveku, aby zalezelo jen na hrube sile. A treba prah bolesti nebo psychickou oddolnost maji zase vyssi zeny. Takze by ty pravidla slo nastavit i tak, aby jimi neprosla vetsina muzu a zeny jo.
  • Proč to furt řešit? Ženské jsou prostě jiné. Stejně tak se můžeme ptát, proč je nedostatek mužů v kroužcích pletení *7*
    • A je "sexsizmus" špatný je ? Až se zabavíme úplného "sexizmu" až se zabíme toho všeho špatného, tak tu nezůstane nikdo, protože lidská rasa tu nebude. Ten špatný přístup se někdy nezmění, až se změní společnost, až novou válkou, nová státní uskupení či co . Stačí se zamyslet jaké vývoje byly v našich dějinách po celém světě a co je dnes a co bude? Něco se změní něco vypadne a vždy něco zůstane a to lidská povoha společně s těmi nešvary, jako je sexsizmus.

      Prostě a jasně lidé budou lidmi a nějaké povídání o tom, že ženy jsou odmítáné a blabla ........ Možná to vyzní jako totální sexizmus, ale žena je pro mě posvátná bytost, která dokáže dát život a poté ho i vychovat. To muž nikdy nedokáže a proto ctím ženu, jako ženu. Jestli si myslím, že jsou muži lepší v matematice, fyzice ano, jsou ženy lepší v hledání deitalu, nápadů ano. Je to pravda nebo "sexsizmus" , nevím ale funguje to. A jestli si ženy musí vybojovat lepší pozice, jetli ano, a dokáží to, tak jsou odolnější než muži. Ženy jsou lepší v hodně ohledech než muži a nepotřebují tyto kecy, o "sexsizmus" či o možnosti voleb ! Naše historie ukázala, že ženy vždy tahali za nitky od starověku po současnost. A je to stále vidět dříve se myslelo, že ženy neměli žádná práva např. středověk a dnes se ukazuje opak. Vadilo, že nemohli válčit, jít do politiky ? Z dnešního pohledu ano, ale v té době bylo důležité aby nevymřel rod či lidstvo. Kdo se staral o věci když se chpali mlátili po hlavě ? Od děti, o domácnost o chod obchodu ? Kdo ? Ženy ! Kdo radil mužům při práci ? Kdo jim dával tip co zaslechl od žen ? Žena a znovu žena !! Možná je hodně vědců mužů a žen za to málo, ale ženy jsou lepší protože se musí o to rvát a být lepší než muží. Každý rozumní muž to bere a nehází ženám klacky pod nohy a tak maximálně v tichosti nastaví náruč kdyby chtěla žena spadnout a postaví jí na nohy (myšleno obrazně)

      Ženy nepotřebují "rytíře na koňi" Ale my chlapi potřebujeme ženy a proto kecy o "sexsizmus" si dejte kam chcete !
      • Ani například starověká Sparta je krásným příkladem. Většina civilizací a společností se vyvíjela podle potřeb. Ve starověké Spartě byli muži vedeni od malička k boji. Boj tehdy závisel hodně na síle, jak samotný boj tak i tahání výzbroje a plahočení se po pláních. Bylo jasné že válečníci jsou muži. A to jen ti nejsílnější z těch mužů. Šlo o dokonalý výběr síly. Ženy ve starověké spartě měli největší volnost v tehdejším Řecku. Mohli chodit ven samotné, nakupovat na trhu, chodit ve sporém oblečení, jezdit na koni a co hlavně, měli ve zprávě majetek a půdu. Mohli s tímto majetkem nakládat jak chtěli. To proto, že muži se věnovali válčení a nebo přípravě na válčení. to znamená že ženy se věnovali hospodaření s majetkem. Třeba v takových Athénách té doby mohli ženy sotva vyjít na ulici bez doprovodu. Většina Peloponésu se smála Spartě, "že jim vládnou ženy". a takových příkladů společností je mnoho. Většinou se ale společnost vytvářela na základě potřeb. Dalším příkladem mohou být třeba původní civilizace Amercikých kontinentů kde některé z velkých civilizací mělo ženy na vysoce postavených místech. Také tomu tak bylo v jistých dobách v Egyptě kde byli ženy zastoupeny ve vysokých úřadech. a jedna civilizace nemohu si teď vspomenout na jméno, měla ženy úřednice mnohem lépe placené než muže na stejném postu. Myslím, že to byla jedna z civilizací ameriky či blízkého východu. Možná jestli to nebyla Perská Říše, ta byla vysoce pokroková a tolerantní. Občas se mi to plete. Mno a nesmíme zapomenout, že také velký podíl na tom, že ženy měly menší práva v posledních x staletích měla Církev a i celkově Křesťanství/Islám, které jsou velice nepokroková a netolerantní náboženství. Teď se to ale zase uvolňuje protože není potřeba aby muži šli do války a ženy hlídali domov. A i když dnes mnoho žen nastupuje do armády tak pořád, když přijde na věc (válku), tak většina žen zůstane doma a bude se starat o domov a většina mužů půjde do války.
        • Ano, naprosto souhlasím. Naše společnost se vyvíjí podle potřeby a jaké jsou podmínky pro danou historickou dobu a proto nepotřebujeme žádné kecy o sexismu a podobných blbostí. Máme se jen učit z historie, toť vše. Ano, bohužel uměla vytvořená náboženství jako Křesťanství a Islám jsou orpavdu zajímavá odbočka, která je důleežitá pro vývoj naší společnosti. Proto si myslím, že lidé jako někteří nejmenovaání kteří tak hlasitě křičí o sexsismu atd. jsou stejně nebezpeční, jako tyto uměle vyvinuté náboženství, která slouží jako ovládání a vlastně určování i společenských hodnot. Jinak proto samotnému Křestaňství nemám nic ani proti Islámu, ale bohužel jsou tak nebezpečně sestaveny, že se dají využít jako zbraň. Tím je hodně podobné uskupení, kteří se snaží za každou cenu společnsot nějak změniť, překroutit a to v duchu vyších cílů ( z toho mi je zle ) Podle mě existují jen tři pravdy: Svět se točí, jendou všichny zemřem, a holocaust byl !

          Ano, každé náboženství ovliňuje nějak myšlení. Jako krvavé rituáli v Jižní Americe atd. Vše má své a proto bychom měli naší společnost se vyvíjet pomalu a postupně. Jen tato myšlenka, nekteří moderní filozofové tvrdí, že technický pokrok jde natolik rychle dopředu, že naše společnost se s tím nedokáže vůbec morálně vyrovnat a příjmout důsledky viz FB a další socíální sítě a jejich vliv na společnost. Je jen otázkou času kdy se na to začne pohlížet, jako na problém, uvidíme časem. Možna se morálka společnosti zvýší a nebál bych se říci, že v minulosti jsem byly s morálkou, chápání spolenčosti, se slušnoastí atd. na vyší úrovni a než jsem teď. Bohužel nikdy se nebudeme rovni to nejde, protože jsem lidmi a lidmi zůstaneme.

          "Ten kdo křičí nejhlasitěji má pravdu" a to není pravda..................
          • Viktor_H
            "Ano, bohužel uměla vytvořená náboženství jako Křesťanství" - Co to je za blb*st. Žádný "uměle" vytvořený křesťanství neexistuje. Jeho rozbujení bylo naopak naprosto přirozeným důsledkem tehdejší společnosti.
    • Asi jsem omylem kliknul na ONA.ihněď.céze ... či kde se to momentálně nacházim.

      Sexismem a bojem proti němu se nejvíc oháněj ty, co maj potřebu neustále rozlišovat úlohu jednotlivých pohlaví a stále dokola přiživovat tenhle stereotyp. Oh, žena v armádě! Oh, žena u policie! Oh, žena v herním průmyslu! Mě na tom přijde podivnýho asi tolik, jako "oh, muž u úklidové firmy!" nebo "oh, muž ve školství!".

      Když někdo něco umí a má na to a dělá to dobře, je jedno, co má mezi nohama, podstatný je, co má v hlavě.
      • jasně.. když budu zaměstnavatel.. a na pozici se mi bude hlásit 10 schopných mužů a 10 neschopných žen tak vezmu 10 schopných mužů... Když se mi bude hlásit 10 neschopných mužů a 10 schopných žen tak vezmu 10 žen.. A tuhle možnost vždy chci mít. Nerad bych aby na mě někdo v tomhle ohledu tlačil jakkoliv.. Pokud se najde mnoho schopných a zapálených žen v určitém oboru tak v tom oboru logicky bude více žen... Ale když ten obor postrádá zapálené ženy tak tam prostě nebudou.. nikdo si je z prstů nevycucá aby uspokojil nějaká ženská hnutí...
        • Zapomínáš na situaci, kdy *zapálených* žen je dost, ale obor je přehlíží... Tímhle si prošlo divadlo, sport, armáda, věda... vždycky se argumentovalo úplně stejně, že je málo žen, které na to mají. A hry jsou jen další ve frontě.
          • divadlo a sport? ale tak to rozhodně nehovoříme a přítomnosti... Já mluvím o přítomnosti. A dnes už se tolik na pohlaví nehledí jako se hledí na schopnosti. Jde jen o kvalitu. Ten člověk, ať je to žena či muž, musí splňovat určitý standard. Lidi to pořád rozdělujou na pohlaví, ale když si dáme takový příklad. A rozdělíme to na pohlaví. Dejmě tomu že na nějaké 3 vedoucí pozice se hlásí 110 zájemců. Všichni zájemci mají rovnou šanci. Neni upřednostňováno žádné pohlaví. Pokud to však rozdělíme na pohlaví a dejme tomu že mužů je 100 a žen je 10 a určíme že z těch 3 míst musí být nejméně 1 žena. Tak ženy automaticky získávájí 10x vyšší šanci se tam dostat než muži. To je ale zase nefér vůči mužům. Protože i když se vyberou 2 muži a 1 žena, tak domů půjde 98 mužů a pouze 9 žen. Při tom jedna z těch 10 žen to má jisté, to znamená že ženy mají minimální šanci 1/10 přitom muži mají minimální šanci 1/100. A věřte mi že těch 98 mužů nepůjde domů šťastných protože vyhráli alespoň 2 jiní muži. Těm je to jedno protože chtěli vyhrát oni. Nejde totiž o pohlaví ale o individualitu. Když se na to místo nedostanu já tak je mi jedno kdo tam bude a nebudu nadržovat chlapůj jen protože jsou to muži.. To je přece hloupost. Proto by se to nemělo dělit na pohlaví. Je pouze 110 zájemců a z těch se vyberou 3 nejlepší a je jedno jakého budou pohlaví. Tak by měl uvažovat každý zaměstnavatel, který chce dosáhnout nejlepších výsledků. Brát si ty nejlepší lidi nehledě na pohlaví. A upřednostňování jednoho či druhého pohlaví je hloupost. Pokud se ženy chtějí dostat více do určitého oboru tak se musí pro ten obor vychovat tak, aby byli stejně dobré či lepší než ostatní v tom oboru. A ne je tam nacpat nějakejma kvótama nehledě na to jestli jsou schopné či ne. A žádný obor by neměl snižovat limity kvuli lidem, kteří jsou nedostačující, ať jsou to muži či ženy. Buď na to máš nebo nemáš...
            • eeeee
              Ano, to nemluvime o pritomnosti, ale prave o to jde. V minulosti byla zena nevhodna (a nehnala se tam) v rade oboru, kde se dnes vyskytuje bezne. A take se tvrdilo, ze tam nemaji co delat, ze na to nemaji, ze jejich misto je jinde, ze je to proti zenske prirozenosti a podobne kecy. A najednou je to normalni. A jednou to bude normalni i v hernim prumyslu. A proto ma smysl se ptat, proc uz to neni ted, co tomu brani a proc.
          • x_ander
            Ale ono je evidetně málo žen, které na to mají. Vždyť to je řečeno i v článku. Až se do herního průmyslu požene víc žen, bude tam logicky i víc žen, které na to mají a ty budou zaměstnány. Zatím jich je pár, ale blýská se na časy. Úplně stejný průběh jako v příkladech, které jsi uvedl..
            • janchor
              Nic z toho, co jsi teď napsal, nerozporuju. Nemluvím o vědě "prolezlý", ale o vědě, kde ještě pořád ženská čas od času narazí, stejně tak třeba IT (taky vlastní zkušenost). Samozřejmě tam zaplaťpánbůh nepanujou časy dávno minulý, ale nepanujou tam mimojiné i proto, že s idiocií mužskýho šovinismu bylo nutný soustavně a důsledně bojovat.

              A ve hrách je to nutný obzvlášť, protože když vidím ten válečnej ryk, co spustí věci jako byl projekt Tropes vs Women? Tybláho, to jsme zpátky ve středověku, nebo co.

              Na každej pád tím, pro co tu tak horuju, rozhodně neříkám, že celá věc nemá další roviny. Jen si narozdíl od Toledano myslím (a jistě se můžu mýlit), že atmosféra v oboru hraje větší roli, že ten obor ve velký míře zpětně formuje.
            • x_ander
              Nikde netvrdím, že sexismus neexistuje. Určitě ano, stejně jako ve většině jiných odvětví. A píše to i Toledano. Stejně jako píše, že nějaký sexismus a diskriminace sice existuje, ale zdaleka to není ten hlavní problém, proč v herním průmyslu je málo žen. Což potvrzuje právě Toledano, která s tím má zkušeností nejspíš víc než my všichni tady dohormady.

              A co se týká vědy.. jo Marie Curie by sice mohla vyprávět, ale dnes už je to úplně někde jinde. Ve vedě se to hemží ženama, a to od univerzitních laboratoří až po špičkové výzkumné centra všeho možného(vlastní zkušenost). Ale stejně jako kdekoliv jinde se vždycky najde chlap - pitomec, který ženskou bude diskriminovat a ponižovat. Ale věda prolezlá sexismem opravdu už dávno není.

              Stejně tak věřím, že v herním průmyslu je to podobné, jen ten vývoj integrity žen teprve začíná. A není opožděný ani tak kvůli sexismu, jako spíš díky tomu, že se z her pomalu stává plnohodnotné médium a ne "pochybná zábava pro uhrovaté puberťáky", jak tady v diskusi již padlo. Jsme však ještě v době, kdy je velmi málo žen, které by tyhle obory studovalo a následně se ucházely o práci. Což je samozřejmě dobře.

              S touhle tvojí argumentací bys mohl pod sexismus nacpat snad všecko...
            • janchor
              Ten průběh ale nebyl nikdy moc hladkej a jeho důležitou součástí bylo i vymýcení sexismu v daným oboru, tedy jednoho z důvodů, proč se tam ženy neženou (haha!). Což třeba ve vědě se dodnes ne úplně povedlo a pořád tam lze potkat dvojí metr založenej na šovinistickejch předsudcích.

              Beruška psal, jak chlapi nedrží pospolu, ale historie Danem vyjmenovanejch oborů ukazuje pravej opak. Ženský se často musely snažit dvakrát tolik, aby je chlapská většina vůbec brala v potaz - Marie Curie by mohla vyprávět!
    • Kroužky pletení nejsou médium. Správnější příměr by byl, proč je nedostatek žen třeba v televizi... oh wait!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit