Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Medvidku ? Trapnym ponizovanim a klikanim si svoji pravdu nevynutis, chlapce.
  • Odulin
    Souhlas.
  • frantisek_nejezchleba
    pokud budu mít dnes večer čas, rozepíšu se (teď tady furt odbíhám od práce). Když tak sem postni nějaké odkazy toho, co jsi vyjmenoval, rád se mrknu. :)
  • Každý asi chápe umění jinak, podle svých životních zkušeností, prožitků a stupnice hodnot. Já se na umělce dívám tak, že to jsou lidé na vrcholu ledovce svého oboru a ve své činnosti svým kreativním záměrem dokáží vytvořit umělecké dílo, ať už s čistě estetickou hodnotou nebo myšlenkovou. A tak jak je lidská inteligence mnohočetná, př. prostorová inteligence (architekti), obrazová inteligence (malíři), pohybová inteligence (tenečníci), logická inteligence ( matematici), sluchová inteligence (hudebníci) atp. Všichni jsou to lidé vysoko ve svém oboru, jejich schopnosti a kompetence v té které složce je vysoce nadprůměrná a pak může vzniknout umění, které má přesah. Pokud bude umělec vynikat ve více složkách může dát vzniknout geniálním myšlenkám. Proto si myslím, že hry mají obrovský potenciál být velkým uměním, mají velmi široký záběr. A při spolupráci více talentovaných a kreativních lidí (grafik, spisovatel, hudebník, programátor) dává možnost vzniknout velmi komplexnímu uměleckému dílu.
  • nightborne
    Hmm... dráždí? Proč to =)?

    Pod mou fascinací si představ spíš spokojenost s tou svobodou, kterou to s sebou nese - například Sakimiho digitální malby, který na deviantartu žerou statisíce lidí, mi osobně přijdou přinejlepším jako vcelku povedené řemeslo, ale ne jako umění. Dav lidí by jistě nesouhlasil. Naopak třeba audiovizuál Child of Light pro mě umění je, protože vyvolává duševní a citovou odezvu i potěšení. Opět by jistě mnoho lidí nesouhlasilo. A jelikož se problematika nedá stoprocentně definovat, všichni máme pravdu, a to je na tom super, no ne =))?
  • frantisek_nejezchleba
    jo, to je pravda. Mě tedy tohle spíš dráždí, než fascinuje, ale to už je debata na jiné téma.
  • nightborne
    Mě na možnosti označit objekt za umění fascinuje to, že co je uměním pro tebe, nemusí být pro mě (a naopak, samozřejmě), a oba budeme v právu... zrovna tady si totiž opravdu nemyslím, že by existovala nějaká univerzální pravda =).
  • frantisek_nejezchleba
    umělé umění. :))

    No, takhle to vyzní líp. Jestli ti vadí, že se lidé snaží až moc škatulkovat a dráždí tě debaty o tom, jestli lejno na klacku (viz výše) je uměním, nebo ne, tak samozřejmě souhlas, mám to zřejmě podobně.

    Ovšem mít možnost něco označit za umění je velice důležité. A to, že na internetu vyjde podobný článek, jako tento, pod kterým debatujeme, beru jako svátek a krok kupředu.
  • Vojta_Ilavsky
    Slova Kima Jongha(autor), z knihy Mám právo se zničit. Je to silně vytržené z kontextu, po zaznamenání performance na video jednou z postav. Knihu doporučuji.
    EDIT: Jestli se nepletu.
  • Strike
    Tak to je jiná a bohužel musím souhlasit... Mnohdy to takto funguje... To se ale možná přesouváme k problematice systému grantů, společnosti a dalším věcem, jež jsou uhhh na diskuzi k pivu nejspíš a které stejně nevyřešíme. *3*
  • Já mám humanitní vzdělání a chápu, proč je dobré mít i věci, které prvoplánově neslouží ekonomice apod., ale třeba jenom pohladí po duši, připomenou nějaké sdílené hodnoty atd. atd. Spíš mě šlo o samotný pojem "umění" coby nástroj moci ála "tohle už je umění, tu máš grant, tohle není umění, tu máš suchý z nosu". *4*
  • Já jsem to naschvál nadsadil, smajlíka pro rozvernost tu nemají. *4* Nicméně šlo mi spíš o to, že diskuse o tom, jestli "výsledek práce člověka" X lze podřadit pod "umění" nebo ne, mi přijde nepraktická a celý ten problém umělý.
  • Strike
    Díky za přečtení a skvělou otázku! Osobně věřím, že muzeum vůbec není potřeba - podobně jako kritici Dickieho teorie, představené v článku. Muzeum svým způsobem akorát buduje institucionální kánon. Ten je však na obecné povědomí lidí o tom, co je umění či není stále dosti důležitý. Tomuto kánonu i přes vědomí jeho existence máme tendence podléhat.

    Otázka "Co je Umění" se díky muzeím mnohdy stává otázkou sociologie.
  • frantisek_nejezchleba
    pak určitě nebyli, medvídku.
  • Mozna byli, ale doba a spolecnost to zaridila jinak.
  • Strike
    V pohodě, ne každý je na stejné vlně. Ohledně k čemu umění, Mgr. práce atd. => Jenova Chen (budu se věnovat v příštím článku) - hlava thatgamecompany taky psal svou diplomovou práci na téma hry a umění atd., následkem čehož byla hra flOw. Hle nyní... Journey, Flower, flOw i studio je úspěšné.

    Akademie a její ospravedlnění vs exaktní/neexaktní vědy, to je otázka životních hodnot.
  • V dnesni dobe muze byt umeni cokoliv, o cem nekolik "erudovanych odborniku" rekne, ze je to umeni a zverejni to. A razem je to umeni i pro ten zbytek.
  • frantisek_nejezchleba
    jo, to se ti snaží nabulíkovat dnešní společnost. :))) Jestli tomu věříš, sám jsi hovnem. Bez urážky.
  • frantisek_nejezchleba
    pak možná nebyli až tak výjimeční, jak by si umění zasluhovalo.
  • Ano, velke umeni delaji vyjimecni lide a u her je to tak, ze ti vyjimecni lide, kteri mozna meli potencial hry povysit, odesli vytvaret pro penize braky na mobily ve velkem.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit