Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • jiri.svak

    Flambovat tě nebudu, jen poopravím, že RTX 2060 Super není na úrovni low-endu dosluhující generace, ale jde o třídu mid-high (výkon se blíží RTX 2070). Zda to bude low-end v rámci Ampere dosud čeká na vyjasnění, RTX 3070 tu ještě nemáme.

    Přirovnání výkonu RTX 2060 Super ve videu je myšleno primárně v akceleraci ray-tracingu. A i tak je to spíše ilustrační příklad, jak upozorňují.

  • swens

    Dle meho je zcela zasadni veta "výkon PlayStationu 5 přirovnává zhruba ke grafice GeForce RTX 2060 Super".

    Pokud je nova generace konzole (bude s nama pristi 4 roky nez bude upgrade na "Pro") na urovni low-endu jiz dosluhujici generace PC GPU, tak mozna to s nakupem PS5 nebude az tak horke.

    Ledaze by PS5 verze her byly optimalizovany neskutecnym zpusobem. LoU2, SpiderMan, Ghost of Tsushima a dalsi exclusive tituly ke konci life cycle PS4 dokazaly i s PS4 HW udelat zazrazky skrz optimalizaci.

    A ted me zacnite flamovat :-)

  • Já myslím, že ho používat umějí. Ono to asi v zásadě nebude těžké. Problém je, že tu jednoduchou a ideální verzi prostě neutáhne HW a tak se musí dělat hromada kompromisů a zjednodušení pak to podle toho vypadá.

    Si zkus vzít 3D Max a vyrenderovat tam jeden frame nějakým i menšího interiéru. Budeš rád, když ten jeden snímek budeš renderovat pod hodinu (ale je fakt,že bude vypadat dobře). A to fakt není proto, že by týpci z Autodesku neuměli programovat. A hold když chceš "totéž" udělat 60x za vteřinu, tak to najedou nemůže z principu vypadat dobře. Nebo si vezmi Pixar filmy. To není o tom, že by tam uměli dělat grafiku lépe než ostatní. Ale že můžeš jeden frame generovat i několik dní. Jako herní vývojář můžeš mít nejlepší HW pod sluncem, ale bude to vypadat hůř.

  • Osobně spíš čekám, že by do her mohl mnohem víc přinést Machine Learning, který se teď rozmáhá. Čekám, že tuhle generaci by mohly přijít nějaké nesmělé začátky v nějakých šílených indie experimentech (něco jako když ragdoll začal simulátorem padání ze schodů, a až potom se z toho stalo něco běžného). Ale příští generaci bych se vůbec nedivil, když by to totálně změnilo třeba strategie jako Civilizace při hraní pro AI.

  • dworkin

    Zapomíná se na to, že RT sice přináší realistické osvětlení, ale to někdy znamená, že je ve scéně ho*no vidět, stejně jako by to bylo ve skutečnosti. O takovou simulaci už většinou nestojím.

  • No trochu máš pravdu a nejspíš ještě nějaký rok mít budeš... RT je fajn technologie ale fajn to opravdu bude až bude výkon takový aby to šlo aplikovat na celou scénu. Pak budou moci tvůrci tvrdit (pokud to dobře aplikují) že se jedná o fotorealistický obraz.

    4k je trapárna u telky na kterou koukám z pár metrů ale u 32" monitoru na pracovním stole už tolik ne.


  • No týká se celkově osvětlení, takže by mělo počítat vliv všech zdrojů světla na scénu. Až už slunce, ohně nebo nějaké lampičky. V reálu tyto zdroje ovlivní celou scénu ale díky náročnosti, kterou by to znamenalo, musí vývojáři zvolit kompromis a využít tyto efekty jen na nejvíce viditelné oblasti-lesklé plochy nebo snižovat rozlišení daných odrazů, jak zmiňuje článek.

  • 0tecFura

    Já v RT do budoucna vidím hodně velkej potenciál, který se pořádně projeví třeba až s příští generaci konzoli a geforce 5080 🙂

    Teď jsou to jen takové hodně osekane začátky. Ale až budeme mít železo, které to dá v reálném čase na úrovni dnešní filmové produkce, tak to bude ohromný skok k fotorealisticke grafice. 

  • Ray-tracing je supr, jen mám pocit, žeho neumí ani používat a cpou ho všude. Už jsem viděl i dřevěnou venkovní verandu, kde se odrážela chata... A ne, nebylo to jakoby pršelo/bylo mokro.

  • jack

    Díky za pěkný článek.

    Se přiznám, že při hraní nemám šanci sledovat, zda by RT odrazy byly také v 4K jako originál či jen ve FullHD.

    Možná jen v nějakých pomalejších cut scénách. 

    A navíc v realitě je vlastně odraz skoro vždy také méně kvalitní než přímý pohled. Už jste viděli v reálu, aby odraz auta v louži na silnici byl stejně ostrý jako pohled na auto samotné?

    Proto mi to celá tato debata připadá trochu umělá...

  • Myslim u pc. U konzole to mam v zadeli.

  • iSpirit

    mám tak 2 metry a jde to hezky poznat. 4K dává smysl za mě.

  • Effect

    Díky za článek, já si doteď myslel, že ray tracing se týká efektu slunečních paprsků :)

  • PCMR

    No a pokud sedíš 4 metry od telky, tak nepoznáš 720p vs 1080p. Ve finále nepoznáš ani 16bit vs 32bit.😂

  • 0011

    Leda pokud hraješ na monitoru nebo sedíš u televize hodně blízko, jestli sedíš na gauči 3 metry od telky tak nepoznáš rozdíl mezi fullhd a 4k. Já u konzole považuju 4K za gimmick a naopak raytracing za přínosný kdyby v ničem jiném tak alespoň v MP FPS kdy můžeš uvidět soupeře v odrazu.

  • Všichni víme, že nové konzole jsou jen 2x výkonnější než minulá generace. Takže pokud na xbox x jela hra 4k/30, tak by nyní mohly jet na 60fps, ovšem při zcela stejné kvalitě grafiky. Využití RT je prostě jen reklama, stejně tak celkově mluvení o nové generaci. (Xbox X byl 4x výkonnější než XBO a nikdo tomu nová generace neříkal). Pokud má hra vypadat lépe (NBA21), tak bude mít prostě 30 fps a život jde dál. 

  • spoock

    Nevim co lidi cekaji, bez DLSS si proste 4k 60 fps date stezi. Verim, ze v tehle generaci bude vic moznosti jak si vychutnat hru. Taky doufam, ze RT budou vyvojari lamat do hry jen tam, kde to bude mit smysl. Popravde to k zivotu nepotrebuju. 

  • S RT souhlasím, ale 4k je příjemný.

  • TheGGG

    celé RT je marketingová trapárna ala 4k a 8k rozlišení, se kterou přišli kravaty a která má dobře vypadat na obrázcích a prezentacích... absolutně nerealisticky lesklá světýlka a odrazy, která působí lacině a ještě žerou výkon... no kdo toto mohl vymyslet.

    Přitom jsou zde jiné oblasti, kde by se hry mohly zlepšovat. Zničitelnost prostředí, víc NPC na obrazovce, lepší AI.... tsssssssssssssss

  • TheGGG

    to není ani na PC u 99 % hráčů....

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit