Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Moc pěkný článek a poučný. Díky.
  • rmt: Teda ale to i ja, jako ateista a clovek, ktery o nabozenstvi radsi nechce vedet zhola nic vim, ze pro Krestany nema Stary zakon rozhodne neco znamena. Proc v ty Bibli teda je? Proc je to pulka cele knihy? Tohle nikdy nepochopim, proc se zabednovat takovymi informacemi o krestanstvi a islamu, k cemu to? Abych mohl delat machra v diskusi na hernim webu? Nebo to ma i jiny uplatneni :)
    • autor clanku tady machruje a o islamu a strednim vychodu vi prd
    • Ale já nikde nepíšu, že Starý zákon nic pro křesťany neznamená, já píšu, že je určující Nový zákon a ze Starého zákona desatero. Určující ve smyslu, jak mají jednat, jak se mají chovat...

      Vůbec nejde o žádné machrování. Jenom když vidím článek, kde jsou glorifikováni muslimové, tak mi to prostě nedá. Islám představuje hrozbu pro celou Evropu, stále... A nejsmutnější jsou pak kecy laiků, vždyť muslimové jsou ok, islám je náboženství jako každé jiné. Nejsou a není...

      Vidíš sám, když jsem pak osočován z toho že jsem islamofob, nejsem, strach z islámu je naprosto opodstatňěný...

      Ty sám ses "vysmíval" judaismu potažmo křesťanství, uvědom si, že kdybys to samé udělal v muslimské zemi a vysmíval se islámu, mezi odpověďmi by se našly takové, slibující ti podřez...
      • desatero? desatero bylo a je čiré barbarství, nejen že nabádá vraždit lidi jež pracují v sobotu (neděli) ale jedná se o čiré barbarství, není divu že tento perverzní systém byl adoptován v době kdy všechny výdobytky klasické civilizace nahradilo barbarství -biblické
      • No, vysmival, ja si jen myslim, ze vsechny tyhle nabozenstvi je hovadina a lidska vymyslenost a buh jako takovej neexistuje. Jestli to je vysmivani :) Me je jasny, ze kdyz reknu neco proti vire vericimu, tak me nebude mit rad, dostanu do drzky, a nebo me muze i nakej mohamedan zabit, ale tak vod toho uz nejsem tak blbej a rikam si veci tak a kde a tam, kde se mi nic nestane :)
        • To je samozřejmě tvůj názor, na který máš právo. Mimochodem "Za vsechno stejne muze ten pitoma Mojzis" ti přijde naprosto OK? Hele je to víra, max. ti nějakej trochu drsnější křesťan pár výchovnejch švihne, ale rozhodně ti nebude vyhrožovat zabitím, potažmo že by pak něco takového udělal. A o tom to je... Takže buď rád za křesťany a židy, kterých už je v ČR opravdu zanedbatelný počet, protože bys tu mohl mít taky muslimy, s těma už taková sranda nebude...
          • A na to sem zapomnel, tedy oprava, delal jsem si legraci z krestanstvi *15*
    • To sem napsal blbe. Melo to byt o tom, ze Stary zakon pro krestany rozhodne neni jen vyplni, kterou schvalne ignoruji. To je hovadina sprominutim. Preci jen naky krestany uz jsem taky potkal :)
  • ten termín je používán především v kontextu USA mimochodem wikipedia

    White American culture derived its earliest influences from English, Scottish, Welsh, Cornish and Irish settlers and is quantitatively the largest proportion of American culture. From their earliest presence in North America, White Americans have contributed literature, art, agricultural skills, foods, clothing styles, music, and language to American culture.
  • Díkybohu že jsem ateista :D ..a halucinace jiných tím pádem neřeším..
    • Prej diky bohu :D To mi pripomina Cimrmana: "Jsem bezvyhradny ateista, az se bojim, ze me pan buh potresta" :)
  • Ten sultán vypadá legračně... Jako by mu zarazili hlavu do obří cibule *2*
  • rmt je šílený nevzdělanec a nebo lhář jinak nemohu rozumět jak může napsat takový nesmysl,
    "Narozdíl od židokřesťanského boha, je muslimský bůh nenávistný ke všem nemuslimům a muslimům přikazuje konvertovat nebo pobíjet bezvěrce kdekoli."

    tento židovský bůh totiž není nic jiného než genocidní maniak!!!

    Tu mi Hospodin řekl: "Hleď, už ti vydávám Síchona a jeho zemi. Začni jeho zemi obsazovat."V oné době jsme dobyli všechna jeho města, vyhubili jsme každé jeho město jako klaté, muže, ženy i děti; nenechali jsme nikoho vyváznout.Deuteronomium 2:31,34
    ---
    Tak nám Hospodin, náš Bůh, vydal do rukou i bášanského krále Óga s veškerým jeho lidem. Pobili jsme je a nikdo z nich nevyvázl.Vyhubili jsme je jako klatá, jako jsme učinili chešbónskému králi Síchonovi; vyhubili jsme každé město jako klaté, muže, ženy i děti.Deuteronomium 3:3,6
    ---
    Až tě Hospodin, tvůj Bůh, uvede do země, kterou přicházíš obsadit, zažene před tebou početné pronárody, Chetejce, Girgašejce, Emorejce, Kenaance, Perizejce, Chivejce a Jebúsejce, sedm pronárodů početnějších a zdatnějších než ty.Hospodin, tvůj Bůh, ti je předá, abys je pobil. Vyhubíš je jako klaté, neuzavřeš s nimi smlouvu a nesmiluješ se nad nimi,nespřízníš se s nimi, svou dceru neprovdáš za syna někoho z nich ani jeho dceru nevezmeš pro svého syna.Deuteronomium 7:1-3
    • Potlesk mistře, to že mi tu vypíšeš celou Toru nic nezmění na tom, že se jedná o židokřesťanského boha. Pro křesťana je ale určující pouze Nový zákon, co na tom nechápeš? To že tehdy přikázal bůh, jdi tam a pobij je, se týká pouze oné doby a jedná se pouze o Israel - a hlavně nevztahuje se to na budoucnost. Pane vy jste divný...
      • skutečně?

        Nedomnívejte se, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky; nepřišel jsem zrušit, nýbrž naplnit.Amen, pravím vám,: Dokud nepomine nebe a země, nepomine ani jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.Matouš 5:17,18

        ale předpokládá Nový Zákon pravděpodobně největší akt genocidy v historii a to v knize Zjevení

        A hle, kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním. Těm jezdcům byla dána moc, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami.Zjevení 6:8

        Tu byli rozvázáni ti čtyři andělé, připravení na hodinu, den, měsíc a rok, kdy mají pobít třetinu lidí.A jejich jízdních oddílů bylo dvě stě miliónů - slyšel jsem jejich počet.Zjevení 9:15,16 *1* *1*
        • 1. Jedná se ale o desatero borče...

          2. Pravděpodobně odkazuje na dobu Křížových výprav, kdy se odehrálo mnoho zvěrstev, a na temný středověk...

          3. Pravděpodobně odkazuje na budoucí velkou válku
          • 2. Ten temný středověk je produkt křesťanství v historii lidstva nebyla tak katastrofální doba kdy se celá společnost vrátila ve vývoji o 1000 let zpět, pokud chcete argumentovat barbary tak vězte že Alexandrův vpád do perské říše a její dobytí byl také akt barbarství, s tím rozdílem že Alexandr byl dítě helénské doby, kdežto barbaři v 5 a 6 stol. byli křestané a tak místo vědy (vznikla po Aristotelovy) vznikl temný věk

            3. Dispensationalism vám nejspíš nic neříka
            • Hairy_Ass
              Temným středověkem argumentují jen ti, co o něm nemají ani páru...
          • 1. to je naprostý nesmysl viz desatero

            Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách.Exodus 20:10

            Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvůj býk a tvůj osel, žádné tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách, aby odpočinul tvůj otrok a tvá otrokyně tak jako ty.Deuteronomium 5:14

            Když Izraelci prodlévali na poušti, přistihli muže, který v den odpočinku sbíral dříví.Ti, kdo jej přistihli, jak sbírá dříví, předvedli jej před Mojžíše a Árona a před celou pospolitost.Dali ho střežit, neboť nebylo zřejmé, co se s ním má stát.Hospodin řekl Mojžíšovi: "Ten muž musí zemřít. Celá pospolitost jej ukamenuje venku za táborem."Numeri 15:32-35

            toto má být základ morálky? *1*
    • Jestliže však přesto na Hospodina, svého Boha, zapomeneš a budeš chodit za jinými bohy, sloužit jim a klanět se jim, dosvědčuji vám dnes, že docela vyhynete.Jako pronárody, které Hospodin před vámi vyhubí, tak vyhynete za to, že jste neposlouchali Hospodina, svého Boha.Deuteronomium 8:19,20
      ---
      Až Hospodin, tvůj Bůh, před tebou vyplení pronárody, které si jdeš podrobit, a až si je podrobíš a usadíš se v jejich zemi,dej si pozor, abys neuvízl v léčce, která po nich zbude, až budou před tebou už vyhlazeny: abys nevyhledával jejich bohy a neřekl: "Jak sloužily tyto pronárody svým bohům, tak to budu dělat i já!"Něco takového nesmíš udělat pro Hospodina, svého Boha, neboť všechno, co ony činily pro své bohy, Hospodin nenávidí jako ohavnost; vždyť ony pro své bohy spalují dokonce své syny a dcery.Deuteronomium 12:29-31
      ---
      Kdyby tě tvůj bratr, syn tvé matky, nebo tvůj syn nebo tvá dcera nebo tvá vlastní žena nebo tvůj nejmilejší přítel potají ponoukal: "Pojďme sloužit jiným bohům", které jsi neznal ty ani tvoji otcové,některým z bohů těch národů, které jsou kolem vás, ať blízko tebe nebo daleko od tebe, od jednoho konce země až k druhému konci země,nepřivolíš mu a neuposlechneš ho, nebudeš ho litovat ani s ním mít soucit ani ho krýt.Musíš ho zabít. Nejprve se proti němu pozdvihne tvoje ruka, aby ho usmrtila, potom ruce všeho lidu.Deuteronomium 13:7-10

      rmt je směšný hlupák
      • Budeš ho kamenovat, dokud nezemře, protože tě usiloval odvést od Hospodina, tvého Boha, který tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.Deuteronomium 13:11
        ---
        Kdybys uslyšel o některém svém městě, které ti dává Hospodin, tvůj Bůh, aby ses v něm usadil,že z tvého středu vyšli muži ničemní a svádějí obyvatele města slovy: "Pojďme sloužit jiným bohům", které jste neznali,budeš pátrat a zkoumat a dobře se vyptávat; bude-li to jistá pravda, že se taková ohavnost ve tvém středu stala,úplně vybiješ obyvatele toho města ostřím meče, zničíš je ostřím meče jako klaté, i všechno, co je v něm, i jeho dobytek.Všechnu kořist z něho shromáždíš na jeho prostranství a město i všechnu kořist z něho spálíš jako celopal pro Hospodina, svého Boha. Zůstane navěky pahorkem sutin, nikdy nebude vystavěno.Deuteronomium 13:13-17
        ---
        Vyskytne-li se u tebe v některé z tvých bran, které ti Hospodin, tvůj Bůh, dává, muž nebo žena, kteří by se dopustili toho, co je zlé v očích Hospodina, tvého Boha, přestoupili by jeho smlouvua odešli sloužit jiným bohům a klanět se jim, slunci nebo měsíci anebo celému nebeskému zástupu, což jsem nepřikázal,a bude-li ti to oznámeno nebo o tom uslyšíš, dobře si to prošetříš. Bude-li to jistá pravda, že byla spáchána v Izraeli taková ohavnost,vyvedeš toho muže nebo tu ženu, kteří se dopustili té zlé věci, ke svým branám a toho muže nebo tu ženu budete kamenovat, dokud nezemřou.Ten, kdo má zemřít, bude usmrcen na základě výpovědi dvou nebo tří svědků. Nebude usmrcen na základě výpovědi jediného svědka.Svědkové na něho vztáhnou ruku jako první, aby ho usmrtili, potom všechen ostatní lid. Tak odstraníš zlo ze svého středu.Deuteronomium 17:2-7
      • Budeš ho kamenovat, dokud nezemře, protože tě usiloval odvést od Hospodina, tvého Boha, který tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví.Deuteronomium 13:11
        ---
        Kdybys uslyšel o některém svém městě, které ti dává Hospodin, tvůj Bůh, aby ses v něm usadil,že z tvého středu vyšli muži ničemní a svádějí obyvatele města slovy: "Pojďme sloužit jiným bohům", které jste neznali,budeš pátrat a zkoumat a dobře se vyptávat; bude-li to jistá pravda, že se taková ohavnost ve tvém středu stala,úplně vybiješ obyvatele toho města ostřím meče, zničíš je ostřím meče jako klaté, i všechno, co je v něm, i jeho dobytek.Všechnu kořist z něho shromáždíš na jeho prostranství a město i všechnu kořist z něho spálíš jako celopal pro Hospodina, svého Boha. Zůstane navěky pahorkem sutin, nikdy nebude vystavěno.Deuteronomium 13:13-17
  • Opravdu bych velice ocenil, kdyby pan rmt odešel řešit svoji islamofobii jinam. Toto je článek související z geniální herní sérií Assassin's Creed a fakta o vládě Suleimana Velkolepého jsou zde uvedena jako informace, které mají hráče řádně uvést do doby, v niž se nejnovější díl série odehrává.
    Pokud se vám, rmt, článek nelíbí tak to stačí říct jednou a nenavážet se zde do každého.
    S vaším fanatismem nesouhlasím a nikdy souhlasit nebudu.
    JÁ si myslím, že Sulieman byl geniální panovník a Osmanská říše byla velkolepá frakce, která dokázala rozhodit i ty největší evropské velmoci - a VY mi moje názory nerozmluvíte. A klidně mě můžete nazvat lhářem, protože názory někoho takového, jako jste vy, mě nijak nermoutí.
    Takže prosím, dejte nám pokoj.
    • Opět opakuji, přečti si Korán a pak mi znovu řekni že já jsem Islamofob !!!

      Pokud oslavuješ nepřítele tvého lidu, pak opravdu nechápu tvé myšlenkové pochody... A nebo že bys byl původem Turek? To by pak mnohé vysvětlovalo...
  • 2 Robotron3: Ona tři náboženství mají takové rozkoly a rozdíly, že společnou řeč nikdy nemůžou nalézt. Ale pro tebe jakožto ateistu to vezmu čistě prakticky:

    Př. Ocitneš se v kibucu v Israely - Pokud nejsi Žid, židovi jsi ukradený, pokud jsi, stáváš se potencionálním židem, ale žádné problémy tě nečekají.

    Př. Ocitneš se v zapadlé vesnici v Řecku - Stáváš se potencionálním křesťanem. Žádné problémy tě nečekají, krom přemíry dobrého jídla.

    Př. Ocitneš se v zapadlé vesnici v Alžirsku nebo v No Go Zone v Britanistánu či Frankistánu - Máš celkem solidní šanci na smrt... V lepším případě ti budou pouze rozbita ústa... Pokud bys byl dívka panna, máš velkou šanci stát se nedobrovolně ženou..., několikrát...

    PS: Mimochodem jestli se muslimum podaří islamizovat Evropu, jako že tomu vše nasvědčuje, pak budeš se slzou v oku vzpomínat jak jsi si dělal posměšky z judaismu/křesťanství...
    • Chlapce blouzniva, nejdriv si do tech zapadlych vesnic sam zajed, abys nemektal generalizujici pohadky. A pak do sveho osobni zkusenosti revidovaneho seznamu pridej spoustu zapadlych koutu nasi carokrasne republiky, kde dostanes pres drzku jen kvuli barve pleti, obleceni nebo fotbalove sale.

      Islam je nabozenstvi jako kterekoliv jine a prisaha na nej podobne procento fanatickych kretenu, ktere prisaha na Bibli a popira pri tom vsechno od padajicich jablek po evoluci. Umirnena vetsina vericich by jiste rada nasla zpusob, jak se fanatiku zbavit, ale bohuzel se to zatim nepodarilo. Ale az ten zpusob najdou, snad priberou i fanatiky tveho strihu: omezene, moudre se ksichtici tupce, kteri jen siri nenavist, vychazejici z buranskeho videni sveta kolem sebe.
      • Je videt ze jste sám nikde nebyl. Já nebyl z oněch zemí které jsem zmiňoval pouze v Alžírsku. V Řecku jsou úžasní silně věřící lidé. V Londýně a Paříží no go zones nejsou pro srandu králíkům, nutno podotknout že se jedná o muslimské čtvrtě, kam ani policajt nezavítá.

        Islam jé zrůdné náboženství, je to totalitní ideologie. Zjistěte si o tom něco více, aby jste nepsal takové bláboly, jako že Islám je náboženství jako káždé jiné... Protože rozhodně není...
    • Za islamizací Evropy nestojí muslimové, legislativu jež sem přivedla hordy muslimů žádný muslim neschválil (neměli na to v parlamentu sílu), pokud by jste začal s marxisty či EU v USA probíhá stejná politika zde ovšem se jedná o zaplavení imigranty především z Latinské Ameriky.
      • Ano souhlasím, ale nic na tom jak to vidí muslimové to nemnění...
  • ales.smutny
    Tak jen v rychlosti malé vymýcení mýtů, anžto jsem tu na skok...
    rmt (anonym) „Tady se s tebou tedy neshodnu, doba náboženského úpadku je právě tehdy, kdy lidé přestávají věřit ve stávající božstva a hledají si jiná, což se v 5. a 6. století v Římě dělo, bylo mnoho sekt, různé kulty osobností, atd. Lidé se vysmívali antickým bohům, atd... Krom toho už začínala řádit i církev...“
    - - - -V 5., dokonce 6. století samozřejmě už dávno žádná víra v původní antický polytheismus ani Mithraismus není. Křesťanství je dávno jediným uznávaným náboženstvím, což se o cca 200 let předtím projevilo na devastaci chrámů zasvěcených nekřesťanským bohům a pronásledování výše zmíněných. Lidé ve vaše „stávající božstva“ nevěřili už pěkně dlouhou dobu. Stejně tak sotva mohla církev „začínat“, když byla už několik set let „v provozu“ a stihla se rozštěpit v řadě ekumenických koncilů. Promiňte, ale absolutně nevíte o čem hovoříte.
    rmt (anonym) „Inkvizice probíhala "pouze" ve Španělsku a je celkem pochopitelné, že tam k tomu došlo, po zkušenosti kterou měli hispánci s muslimy.“
    ----- doporučuji doplnit si vzdělání ohledně tematiky pojmy a jmény jako Kataři, Johanka z Arku, Jan Hus, dominikáni... Španělská inkvizice je opravdu jen součást mnohem výraznějšího hnutí. Ale vydržela nejdéle.
    Rmt (anonym) „Téměř veškeré vědění muslimů je antického/egyptského i indického původu, na které muslimové mohli navázat a také tak činily. Krom toho značná část velkých muslimských myslitelů nebyli nebyli původem arabové a značná část ani muslimové, ačkoli to veřejně nepřiznali. A zrovna Al-Chorezmí byl Peršan, jako i většina velkých myslitelů muslimského světa... „
    -------Obávám se, že se opět tak nějak mýlíte a k tomu motáte páté přes deváté. Nějak nechápu, proč by fakt, že je někdo Peršan měl být důkazem neužitečnosti muslimské vědy. Vždyť byl Peršanem i muslimem.
    Co se týče zdrojů a s oblibou proklamovaného „kopírování“, Andaluská astronomická škola v jedné fázi proslula jako revoluční pro její pojetí vesmíru v kontradikci k Ptolemaiovskému systému, práce Ibn Rušda jsou zcela původní a významné pro další výzkum, ibn Chaldúnovy sociologické analýzy nemají s antikou zhola nic společného, al-Tabarí vypracoval sérii knih o zdraví, v nichž pracuje jak s řeckými a indickými zdroji, tak je doplňuje vlastními postupy a velmi úspěšně. A tak bych mohl pokračovat další dva dny. Zkuste si nastudovat něco o Andaluském zlatém věku, kde mimochodem spolu pracovali vedle sebe muslimští, křesťanští i židovští učenci a nebo abbásovském. Mimochodem, to, že si čistíte zuby a máte jídlo ve stylu polévka – hlavní chod – dezert je zase díky výjimečnému muži jménem Zirjáb.

    Je pozoruhodné, kolik předsudků a nevzdělanosti jde prezentovat jako fakt. Nemám problém s polemikou, ta je přínosná, mám problém s očividnou lží. Pravdou je, že já, na rozdíl od vás, netrpím představami o tom, či onom náboženství, protože jsou všechna tvořena lidmi a ti se chovají vskutku různě. Naivní představa pak ústí v to, že gigantické útvary, které čítají miliardy jedinců a staletí vývoje popisujeme jako homogenní a dáváme jim přívlastky jako „dobrý, špatný, barbarský, civilizovaný“...nakonec to dopadne u černobílých vyjádření, trumfování se, kdo má větší škraloup a argumentaci „a vy zase mlátíte černochy“, pokud možno souběžně z obou hádajících se stran... Doporučuji nejprve chopit se nějakých knih (mohu klidně doporučit) o dané problematice a následně vynášet soudy a odsudky.
    • omyl! 5.stol a snad ještě v 6.stol. je víra v pohanská božstva velmi slušná, ten kdo kompletně konvertoval byla elita (úzká vrstva obyvatel) na západě téměř kompletně na východě zůstalo pohanů více a to i mezi elitou na poč. 6.stol, císař Justinián se to snažil řešit velmi radikálně. Křestanství se náramně hodilo neexistoval lepší systém jež by ospravedlnil stratifikaci společnosti (Byzantská říše měla jeden z nejhorších poměrů mezi chudými a bohatými ze všech známých civilizací).

      tehdejší bohatí byli mnohem bohatší než v dobách relativní prosperity řekněme konec Republiky až 2.stol., ale bylo jich mnohem méně, nesmíte dát na literární tradici je velmi selektivní, epigrafie je mnohem oběktivnější zdroj, je totiž obvykle zcela mimo dosah skupin jež mohou velmi jednoduše filtrovat literární tradici a právě epigrafie ukazuje že pohanů snad mimo Sýrii bylo v ŘŘ v 5.stol mnohem více.

      Byla to především finanční stránka která urychlila konverzi elity ke křestanství, především člen elity jež konvertoval nemusel platit daně.
      Stát to poté vybíral od těch chudých a jelikož neměl prostředky na nákup otroků zotročil všechny ze kterých udělal nevolníky.

      Nakolik byla tato konverze násilná je těžko říct identicky jako inkvzice ten kdo konverzi prováděl byl identický tím kdo kontroloval všechnu administrativu a archivy tzn. určit míru brutality je velmi obtížné a interpretativní.
      • jen bych doplnil, křesťanství nezničilo římskou říši jednalo se ale o systém jež byl zcela tou nejhorší možnou volbou, ačkoliv systém trpěl obrovským znehodnocením měny a nedostatkem financí (nejen) armádě, financovala ŘŘ největší stavební projekty od dob Augusta v době která byla naprostým opakem té Augustovy nebyla to navíc infrastruktura ale především církevní stavby jež říše financovala protože pohanské chámy nebylo možno pro církevní účely použít (nevhodnost) byla adoptována Bazilika (jeden z nejdražších druhů staveb).

        Dále občanská ctnost především u elit jež kdysi byla spojena se službou v armádě se přesunula ke službě církvi.

        Obdobnou transformaci prožíváme dnes kdy národní hrdost a víra ve svou vlast nepíši raději rasu stává se politicky nekorektní místo toho nastupuje ideologie viny, a pojem jako bílá kultura a identita stává se jaksi synonymem pro rasismus a nacismus.
        • pojem "bílá kultura" jsem nikdy neslyšel. Co to má znamenat?
      • ales.smutny
        Promiňte, ale nikoliv omyl. Pokud se bavíme o Apeninském poloostrově, přechod na křesťanství byl skutečně masivní, pravda, i díky tomu, že první vlna "objevivších víru" se pustila do pohanů s vervou. Co se týče Byzance, ano, to byl úplně jiný příběh, asi hlavně díky tomu, že nebyli přímo pod římským biskupstvím/ papežem. Plus vámi popisované sociální nůžky, které byly opravdu velmi rozevřené.

        Nepodceňoval bych ale ani koncily, celá série debat a schizmat se podle mne na vývoji silně podepsala, zvláště nešťastné následky oddělení nestoriánů (a ne, fakt si na ten koncil nevzpomenu, vždy se mi pletly).

        Jinou věcí je ale, i v Říme, praktikované "upravování" křesťanství, aby bylo více "user friendly". Určitě tam najdeme vlivy mithraismu, potažmo zoroastismu (ale to najdeme i v rámci babylonské diaspory a následně Starém zákoně)...takže si nemyslím, že by šlo náhle o silnou vlnu probuzení víry, ale spíše... progresivnější pohled na věc...:)

        (a díky za skvělý příspěvek, na další diskusi odpovím kdyžtak zítra, na iPadu se hrozně špatně píše delší text:))
        • já se obávám že nikoliv epigrafie je v tomto docela neúprosná, ale masivní byl v každém případě především v porovnání s christianizací v předchozích stoletích kde se jednalo do pol. 3.stol o mikroskopické hnutí.

          křesťanství bylo vždy upravováno dle potřeby, již od počátku tj od dob rané církve (1.stol.)
    • Mimochodem jestli tou očividnou lží myslíte ono "špatný recenzent", tak to je věc názoru... :-)
    • 1. Moje chyba, myslel jsem 4. a 5. století, psal jsem o století víc. Pokud vím tak až někdy začátkem čtvrtého století bylo vůbec křesťanství v Římě zrovnoprávněno...
      Jak už sem vysvětloval, beru "pouze" španělskou inkvizici, protože ta opravdu řádila...

      2. Zdaleka se nemýlím. Téměř veškeré vědění muslimského světa navazovalo na antickou a egyptskou vzdělanost. Být muslimem "vylučuje" vědecké postupy, dle koránu když spadne ze stromu jablko, tak protože bůh. Peršané byly vzdělaným a silným národem před vpádem muslimských hord. Peršané narozdíl od většiny jiných si zachovali svojí kulturu. Islám byl přijat spíše z politických a mocenských důvodu a postupně se stal převládajícím náboženstvím. Jak sem již psal většina perských myslitelů nebyla muslimy, ačkoli tak budou vždy prezentováni. Např. Ibn Rušd byl v podstatě přímo odpadlík od Islámu... Zirjába vůbec neznám...
      Zlatý věk? Tím myslíte co, objevení ameriky? Pěkné...
      Jinak jistěže v Cordobě spolupracovali na poli vědy jak židé/muslimé/křesťané, protože jak známo u myslitelů je náboženství jen pramalou překážkou. A zrovna Cordobu dávat za vzor jak spolupracovali muslimové, křesťané a židé je k smíchu, to bylo totiž snad jediné území kde tomu tak bylo...

      Vše co jsem psal jsou fakta, zatím co vy jste fabuloval o janičářích a idealizoval Osmánskou říši... A v konečném důsledku i muslimy... Tedy vy sám jste očividně lhal?

      Pane smutný raději mi nic nedoporučujte a přečtěte si Korán, dodnes brán jako psané slovo boží, a pak idealizujte !!! Následně si přečtěte hadithy. A uvědomte si že pro muslima je toto závazné a neměnné. Podívejte se jaké strany nyní vyhrávají v budoucích "demokraciích" severní afriky, Muslimské bratrstvo, které např. v Egyptě veřejně prohlašuje o budoucím vyhlazení židů. Podívejte se co se stalo s demokratickým Tureckem, u moci je fanatický muslim (tedy správný muslim) Erdogan, který efektivně znemožnil armádě převzít moc, což bylo jejím úkolem v tomto případě. Ataturk se musí obracet v hrobě.
      • ales.smutny
        No, můžete omyly a lži opakovat, ale na relevanci jim to nepřidá. (španělská inkvizice jako jedináopravdu řádila? Pozoruhodný omyl) Ibn Rušd odpadlík od islámu? Zajímavé... to měl jakožto jeden z klíčových představitelů málikovské právní školy asi silnou schizofrenii:) Neznáte zlatý věk v kontextu islámské vědy? Nu, tak to hodně vysvětluje...opravdu hodně.

        To, co píšete skutečně nejsou fakta... Zkuste si něco přečíst o vědcích v islámské Persii, tedy řících na tomto území. Pak byste nevypouštěl absurdity jako, že většina perských učenců nebyli muslimové. Ale možná jsem těch sedm let na škole zabývající se právě tímto strávil v obrovské iluzi a záměrně mi kapacity na tuto problematiku lhaly, jistě v rámci nějaké konspirace :))

        Mimochodem, Korán jsem četl, i některé sbérky hadísů (ono je jich poněkud...hodně a jejich relevance se liší jak dle řetěze tradentů, tak náhledu daného směru islámu potažmo právnické školy). Obávám se ale, že vy jste toho o diskutovaném tématu mnoho nečetl... Je až trochu absurdní představení, asi jako když někdo ukazuje na červenou a křičí "žlutá, žlutá!" :)
        • Nezbývá než přijmout následující vysvětlení: české univerzity ovládají templáři, kteří zde v rámci svého zločinného plánu na ovládnutí světa úmyslně glorifikují své bývalé nepřátele. Logické, jednoduché a elegantní vysvětlení - musí být tedy správné...
          • Templáři, opět lež ála AG. Templáři narozdíl od jiných byl čistě mnišský řád, resp. řád bojových mnichů. Stal se nejbohatším řádem své doby a přitom jeho členové stále žily odříkavým způsobem života.

            K těm školám, možné je vše...
            • Ále AG = Assassins Greed :-) Holt došlo k zámněně písmena. Íčka ulítnou občas každému... AC udělal jako obvykle z Templářů Bad Guys...
            • Eh... to byl odkaz na Assassins Creed. Víš, to je ta hra, jejímž zasazením v historii se zabývá ten článek, pod kterým jsi rozpoutal svou křížovou výpravu.

              PS: členové žili, s měkkým "i", neb členové jsou životní :-)
        • Ještě k té španělské inkvizici, rád se přiučím jestli máte něco věcnějšího, než jen pozoruhodný omyl...
        • Ibn Rušd aneb kterak je duše smrtelná... Názor hodný to muslima, že...

          Neznám pojem zlatý věk v kontextu islámské vědy...

          Pokud jste četl korán, tak by vám mělo být jasné proč většina "muslimských" myslitelů nebyla muslimy... A hadithu, jistěže je jich hodně a to ještě k tomu některé jsou "špatné" a muslim by se jimi neměl řídit, že...

          Opět, kde lžu, nějaký příklad, jaké omyly? Povídejte, přehánějte... :-)
    • Musím říct, že konkrétně o inkvizici má mylné představy snad 90% populace :), to snad ani nelze nikomu vyčítat po 40 letech komunistického vymívání mozků *3*
  • Jazz
    Váš čas na řešení těhle pičovin bych chtěl mít.
    • Trol.diskuzni
      Taky mě něco v tomhle ohledu napadlo... *6*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit