Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ja drzim toho, ze dobra hra, stejne jako dobra kniha, nestarne a nemusim ji hrat/cist hned po vydani. Takze kupuju vsechny AAA hry tak s 2 letym zpozdenim, vetsinou v nejake complete verzi a za sranda cenu. Musel bych na sebe plivnout do zrcadla, kdybych si koupil nejakou hru za 1500 a v prubehu roku za DLC vyhodil skoro tolik, jako za onu hru.
    • A nenapadlo te nekdy, ze bys vyvojare tech kvalitnich her podporil nejak lepe?
      • Ale vzdyt ja je podporil. Tu hru jsem si koupil za cenu, za kterou jsem ochoten ji koupit. Pro vyvojare je rozhodne lepsi, kdyz si tu hru koupim za 2 roky za budget cenu, nez kdyz si ji nekoupim vubec. Taky to, ze ceny her tak brzy po vydani padaji, neni muj problem.
        Ja jinak spoustu her koupim hned po vydani za plnou, obcas neco i backnu na kickstarteru, ale jsou to prevazne indie kousky, kde se vyvojari snazi prines zakaznikovi co nejvice a nedelaji ruzne oje.by na zakanika ve stylu DLC hned pri vydani hry, nebo mikrotransakce.
        Celkove za hry utratim rocne cca 15000 a dost peclive vybiram, kdo si me penize zaslouzi a kdo ne.
    • Keyz
      Kdyby takto nakupoval každý, tak by to dopadlo.

      Díky tomu, že lidé stále kupují hry za plné ceny krátce po vydání, tak těm kdo to vytvořili a prodávají jde největší zisk. Tedy je to projet podpory, jestliže koupíš hru na kterou se těšíš za plnou cenu a ne za minimální cenu po letech....

      Souhlasil bych s tím aby se nekupovali před-objednávky ale ne hry za plnou cenu. To samé nekupovat některé vojeb DLC.
  • XorxoxTalarius
    Nesnasim ten ekonomickej blud o tom ze devalvace je spatna, inflace dobra. Ono mozna kdyby ty hry za neco stali a nebyly silene predrazeny, tak je kupujeme jako rohliky, Ale kdo ma proboha naladu dat za COD 39 a AC 13 bratru 1500 korun? Navic kdyz vi ze to stejne nebude minimalne prvni mesic hratelne ...
    Tudiz za to nemuzou slevy, ale to firmy zleniveli a zacali nas odrbavat a my zakaznici proste necitime potrebu mit tu hru hned
    • Chim
      Ale kdo ma proboha naladu dat za COD 39 a AC 13 bratru 1500 korun?

      GGG a jemu podobní. Těchhle zákazníků je bohužel dostatek.
    • souhlasím s tím, že v dnešní AAA produkci (pocitově) převažují hovna, zatímco kdysi to tak nebylo.
      Nesouhlasím s tím, že lidé nemají náladu dávat tolik peněz za nedodělky, nekvalitní hry atd. Já osobně hledám slevu vždy, pokud existuje možnost, že ji najdu. Ať už se jedná o hru, kterou dychtivě očekávám, nebo ne. (A samozřejmě u těch dychtivě očekávaných nejčastěji platím plnou pálku.)
  • Jo, za všechno může Steam... *7* Jenže právě díky slevám si lidé kupují i hry, které by si jinak nekoupili. Dovolím si tvrdit, že drtivá většina lidí na Steamu kupuje hry, co pak ani nehraje a ani by je nehráli. Prostě vidí slevu, tak hru vezmou "kdyby náhodou jednou byl čas". Takže nakonec jsou zisky i tam, kde by nebyly...

    K DLC: Vždycky tu budou dobrá DLC a špatná DLC, jako tu jsou dobré hry a špatné hry.

    PS Hry na mobily jsou bohužel zatím úplně na nic - všechny bez výjimky. Jaká škoda.
    • Noo, ta posledni veta, nevim nevim. Pokud pominu ty f2p kraviny s ingame purchase, tak je celkem dost mobilnich her, ktere koupis a hrajes a stoji za to. Pravda, nez mobil, je na to lepsi treba 7'' tablet, ale i na mobilu se da cosik zahrat. Akorat je problem to v tom mori hnoje na Appstore/Playstore najit.

      proc je Sratschka zakazane slovo?
    • ja teda jeste dobry dlc nevidel... pokazdy mi to pripada jako jedna ze dvou variant a) zamerne vykuchany, aby se to zpenezilo jako bonusovej vydelek, b) nestihlo se pridat pred vydanim (a to pak bejva cela hra takova beta, a autori by si radsi meli dat nacas, dotahnout to cely poradne)
      • Všechna DLC ke Skyrimu mi přišla dobrá. Občas nějaký DLC k různým strategiím (třeba CK II) mi taky přišla dobrá. Jinak většinou kupuju až hotové hry včetně všech DLC delší dobu po vydání. Je to levnější, kompletní a já mám stejně tolik her, že si je asi nikdy všechny nezahraju.
      • Jack1947
        Např nové COD:HAVOC přidávajicí zombie a pár map za asi kolik? 500k věci co by jinak v každé hře byly při vydání... jinak samozřejmě jsou příběhové dlc a u některých her se i vyplatí. (by se vyplatily).
  • jedna věc je jistá, Gabe to má těžce na háku, rozjel digi distribuci v době kdy to skoro nikoho nenapadlo a o 10 let později se po něm všichni opičí, ale on už tim náskokem získal obří konkurenční výhodu, vsadil na MOBA žánr v době kdy po něm neštěkl ani pes (krom LoLka) a rozjel ve velkym DOTA2, teď se všichni můžou přetrhnout aby udělali vlastní mobu a zase, Gaben to udělal o tolik dřív, že to má v kapse.. řikejte si co chcete, ale ten chlap má sakra čuch *1*
    • Rejsek
      Je na špici, bo má to "nou háu" :-)
    • frantisek_nejezchleba
      jo jo, ten titulní obrázek ho vystihuje dobře.
  • já bych jen dodal k článku, že opomněl "vtipnou" praxi her z PS Plus kde sice dostávate hry zdarma, ale jedná se o základní hru bez přídavků, které pak (pokud je chcete dokoupit) vyjdou pomalu dráž než kupříkladu nákup kompletní nebo nějaké GOTY edice.
    • + není zpětná kompatibilita. Takže si koupíte novou konzoli a staré hry můžete vyhodit. Tohle u PC není. Tam i prastaré vykopávky můžu zahrát dnes.
      • hm ale nic tě nenutí starou konzoli vyhazovat. to mi nepřijde jako fér argument.
        • Aha, takže máš v obýváku 4 konzole? Protože já si fakt rád jednou za čas pustím něco fakt starýho. Třeba pořád hraju Civilizaci 1 a nedávno jsem hrál Dune 2 a Dooma. *1* A taky jsem kvůli tomu nevytahoval svou 486DX, ale zahrál jsem to na svým současým PC. *3*
          • Jo, v podstatě mám doma víc konzolí, ale nemám čas hrát ani nový hry, natož se vracet ke starým :)
            kdybych chtěl tak můžu a to mi stačí.
            máš to co ti vyhovuje a tak to má být ;)
            • Souhlasím. *3*
  • http://www.files.fortressofdoors.com/images/dlc.jpg
    • Dokonalý.
  • jak by vypadala PIZZA od EA: http://img-9gag-ftw.9cache.com/photo/aLPK1QA_700b_v1.jpg
  • DLC pokud me pamet neklame byla odmena vydavatelu platicim hracum ze si hru koupili.Ze z toho udelali jen vynosnej byznys me zhnusilo a donutilo praktikovat pockat rok ci dva a hru dostat za pakatel.V te zaplave her najit nejakou dobrou hru je hledat jehlu v kupce sena.Civilizace budiz krasnym prikladem dlc balicku.Zacalo to civ5 a tech 2 dlc balicku honosne nazvane datadisk.Pokracovalo preskinovanim civ5 a vydani civ5 na marsu:) a bude pokracovat civ 5 ve vesmiru a vse bratru kazda hra za 1200.NE DEKUJI.Dalsi slavna hra total war rome 2 a jejich 200 dlc balicku.jo husty koupim si dlc balicek ze strika krev za bratru 2,50 eura oooo yees. NIKDY.
  • "Sleva není zadarmo"
    Soráč, ale tohle řekne jenom někdo kdo nemá potuchy o prodejní části trhu (a nejenom herním). Když se hra zlevní, její prodeje stoupnou a celkové tržby jsou mnohem vyšší (někdy i několikanásobně) než když hra stojí plnou cenu. Je to digitální distribuce, takže je jedno jestli se prodá pět kusů, nebo jeden milion - náklady na distribuci nebudou větší. Kromě toho, že se během akce prodá více kusů, se také o hře bude více mluvit, což její prodeje může zvednout i po konci slevy. Saturace trhu není problém - Steam má více než 100 milionů uživatelů.
    Kecy o snižování hodnoty her jsou taky mimo. Dělá to už i Electronic Arts. Proč? Protože to funguje a přináší to větší zisky. Prodává to i mnoho let staré hry a přiměje to lidi koupit si k těm hrám DLC.
    Když jsme u toho, není to až tak dávno co panoval názor, že hry by po několika letech měly být vydávány jako Freeware :P

    Logika "počkám na slevu" existovala vždycky. Ještě než Steam začal dělat slevy á-la secondhand prodejna oblečení, hry postupně šly s cenou dolů a hráči neměli problém si počkat už tehdy. Prvotní prodeje her jsou pro vydavatele těmi nejdůležitějšími. Kdyby slevy Steamu do těchto prodejů negativně zasahovaly, nepřistoupili by ně.
    • Třeba já a všichni mí známí až na pár výjimek kupujeme hry výhradně ve slevě a kdyby ta sleva nebyla, hru bych si nikdy nekoupil. Cena her 50+ Euro je podle mě prostě moc. Pro mě je ideální cena hry někde kolem 15-40 Euro v závislosti na velikosti hry.

      Kdyby slevy vraždily hry, ty slevy by tu nebyly a nezvyšovaly se neustále náklady na vývoj her a zisky. Celá ta myšlenka je podle mě velmi pochybná. Už když jsem jí slyšel v jednom podcastu, zdála se mi nesmyslná, nebo minimálně nedomyšlená. Nakonec jde jen o soutěž na trhu a ceny vychází z této soutěže.
    • BTW EA to dela proto, ze to dela konkurence, ne proto, ze je to pro ne lepsi. Tohle chovani poskytuje konkurencni vyhodu, ale trhu jako takovemu to prospet nemusi. Jak je videt v celem prumyslovem odvetvi, tak vysoka konkurence a snizovani prijmu vede ke snizovani kvality zbozi. Napr. necemu, co se nazyva rizena zivotnost nebo parky z mouky. Tj. na prvni pohled libive snizovani cen muze vest a zpravidla vede k nizke kvalite. Podivej se na mobilni hry, ty jsou vetsinou vysledkem nizkych cen a z herniho hlediska predstavuji naprosty odpad. Jejich cilem je natlakem primet hrace pustit par drobnych a tomu odpovida jejich herni design. Za nedlouho se stanou standardem a hracum budou pripadat normalni, stejne jako jim dnes pripada normalni online drm steamu.
      • Parky s 0% masa jsou konzole, hlavne ty od Sony.
        • del0
          Nemáš pravdu. Konzole jsou jako kvalitní klobása, akorát s původním obsahem střívka.
      • Cena je vzdy otazkou dopytu a ponuky. Zlavy su dobry sposob, ako ukazat kolko chcem za hry dat. Pretoze , povedzme Elite pre mna hodnotu 50e ma, ale AC: Unity nie. A COD by som nekupil za ziadnu cenu, cize je uplne jedno, ze Activision velmi na zlavach nefrci.
      • to chceš povedať, že po znížení ceny hry jej kvalita klesne? lebo to čo ty spomínaš ako párky z múky tie sú lacné už pred zľavou pretože sú vyrobené z múky ako alternatíva k drahým párkam z mäsa. ale hra na začiatku predaja je drahá čiže asi kvalitná a potom príde do výpredaja, tak jej kvalita tým asi klesne a výrobca už predáva len napodobeninu tej hry :D :D
    • Přesně tak. Hru bych si nikdy za 59.99 Euro nekoupil a proto vydavatel ani tvůrce hry mým nezájmem netrpí. Pokud je ale hra aspoň trochu dobrá a uvidím u ní znatelnou (nikolu kosmetickou) slevu, tak se zajímat začnu a často hru i koupím.
    • Obavam se, ze zakladni neznalosti ukazujes ty. Napr. steam si bere za distribuci 30 %, stejne jako retailovi distributori. Pro vydavatele je to prast jako uhod. Kdybyto bylo tak, jsk sito naivne predstavujes ty (tj. ze u digitalni distribuce nestoupaji naklady), pakby melo valve poskytovat distribuci za pausal.

      Predstava, ze snizeni ceny generuje vyssi prijmy je take pomerne naivni. Existuje optimalni cena a odchylka na jednu nebo druhou stranu prijmy snizuje. Tato optimalni cena je promenliva a zavisla na mnoha faktorech.
  • faitheater
    Hry a ich ceny - suhlasim s tym, ze hry nie su tak drahe ako byvali. ALE! Ked uz mame tie uzasne regiony a region locky, tak by sa mali aj ceny hier nastavit podla nich.

    Je sakra rozdiel dat 50 euro za hru pre Nemca a 50 euro pre hraca z CZ/SK... Predsalen su priemerne platy v tychto statoch na "trochu" inej urovni.
    Na toto akosi vydavatelia zabudaju a potom sa cuduju, preco sa vo vychodnych regionoch tak hojne pirati... (a to nehovorim o zvyhodnenych cenach pre Rusko).

    Keby znizili ceny na adekvatne ciastky, tak by im to podla mna neuskodilo, prave naopak. Je lepsie predat 100 hier za 30 euro ako 10 hier za 50...
    • Naklady na hru pro cecha i nemce jsou stejne, max. na retail. distribuci by slo usetrit. Piratstvi neni o cene, ale o prilezitosti a moralce. Viz masivni piratstvi na androidu kde jsou hry za par drobnych, levne indie scene se masivni piratstvi take nevyhlo.
      • faitheater
        "Naklady na hru pro cecha i nemce jsou stejne"

        Lenze Nemec si na tu hru zarobi za kratsi cas ako Cech alebo Slovak. Czech alebo Slovak si 3x rozmysli, ci si pri plate XY EUR moze dovolit hry za 50 EUR, kdezto Nemec s platom XXXYYY EUR si tych hier moze dovolit viac.
        A o tom to je.

        Nehovoriac o Rusku, ktore ma uplne oddeleny trh s uplne inymi cenami... Preco?
        • A Němec taky platí 3x více za nájem, auto a další krokotiny. To je něco jako u vás na Slovensku. Taky platíte daň za samostatnost. Kdybyste byli s Maďarama, tak na hry máte.
        • No a co? Od kdy se ceny stanovuji podle prijmu? To by cikani a bezdomovci mohli take chtit sve vlastni ceny treba v supermarketech. To uz je jednodussi zohlednit velikost trhu, ktery prinasi realne uspory.
          • faitheater
            Ide o kupnu silu. Ked chcu spolocnosti predavat hry v krajinach s nizsim priemernym platom, tak by mali podla toho prisposobit ceny.
            Ked nie, tak sa musia uspokojit s nizsimi trzbami a s vyssou mierou piratstva.

            Spytam sa teda treti krat : Preco mozu mat napriklad Rusi ine ceny ako zvysok herneho sveta? Preco nemozu podobne priposobit ceny aj nasmu trhu?
    • Ale ved na Gameexprese stoji napriklad GTA V 39,99€ a nie 59,99€ a kopec hier je na tom podobne. pre mna je s regionlockmy problem v tom, ze aj ked si ja kupim cez nejakeho internetoveho predajcu echtovnu anglicku verziu hry, ktoru si hodim na Steam, tak mi ju Steam preklopi do naseho regionu, co ma za nasledok ze sa mi napriklad nebudu dat dokupit DLCka, lebo hned vypisuje kraviny. Dishonored je toho krasny priklad, zazracne bol vidiet na Steame v dni vydania, cize som nebol nuteny ako v pripade Rage do krabicovej verzie, ale DLCka som uz dokupit nevedel. Toto je bezna prax s Bethesda hrami a naozaj uz nemam motivaciu od nich kupovat hry v dni vydania, pockam si na GOTY kde mam vsetko pekne naraz.
    • Piráta dobra nenaučíš. To ví každý. A kecy typu ,,koupím si to, když to bude levnější" je kec.
      • aj pirát môže začať kupovať, napríklad ešte pred čosi vyše rokom som veselo pirátil, no teraz už hry kupujem, takže to nie je že pirát bude neustále len pirátiť, celé to záleži na osobe či chce naozaj platiť alebo nie
        • blbost, si čobol, si rád, že máš na chleba.
      • faitheater
        Ja som byval pirat - do doby, kym som si nezacal zarabat. Ak nepocitam kupene kazety na Didaktik M, tak moja prva originalka bola TDU.
        A postupom casu som uz piratit uplne prestal a dokonca aj vsetky OS na vsetky compy, co som mal boli origo.
        Hry si samozrejme dokladne vyberam, ale nakup legalnych hier je pre mna jednoduchsi ako zhanat torrenty, cracky, cracky na updaty atd. A s nastupom Steamu sa to vsetko zjednodusilo este viac.
        • Mart9
          Přesně tak. Dítě nemá jak si vydělat a zároveň má dost času si hry hledat a stahovat z různých serverů. Když si sám vyděláváš, na hry peníze máš, ale nemáš tolik času hledat nějaké pirátské verze. Mám stejnou zkušenost jako ty, hry nepirátím, ale zároveň si důkladně vybírám, co koupím, pokud to není v nějaké super slevě.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit