Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • myslim, ze dana lokalita bude mit dost jinych problemu, nez ze se nebude moc parit hry....
  • Consider it done
    • I cant do that officer.
  • Kam zmizeli strategie? Ať již RTS, nebo ostatní.
    Kam zmizeli vesmírné simulátory?

    Kam zmizely všechny hry co se nedají hrát na konzolích?.... a to i když pro ně je stále obrovský trh....
    • Femto
      Bože další plačka. Strategie nikam nezmizel(y). Stačí napsat do Googlu, co vše za strategie vyšlo a vyjde v roce 2016 a myslím si, že to normální člověk, žijící aspoň s částečným sociálním životem, nemá šanci dohrát. Vesmírných simulátorů taky není málo, přece neočekáváš, že vesmírných simulátorů bude jako kartiček na IOS...
      • A kolik z tech strategii je AAA? Pozor indie hipsta tahovky jako total war se nepocitaji
        • KrPa
          ty AAA uz vsechny stoji za jedno brdo a vubec to nezobrazuje nejakou kvalitu...
          • Femto
            jasně, všechno to stojí za starou belu a o tom rozhoduje člověk s avatarem se Ciri. Už se neztrapňuj nebo si změn avatar. Proboha a ne tak pitomou, černobílou postavu.
            • KrPa
              ty ses taky pitomec, co ti je po mem avataru?
        • Maxíčku jdi hajat, jsi unavený
    • sor za překlep
      • Majkl
        Přitom by to šlo, když se chce, ty Halo strategie prej nebyly úplně zlé


        Podobně to máš třeba se simulátorama techniky, byly doby kdy vycházely třeba 3 hry do měsíce, co simulovaly různý stíhačky, tanky, vrtulníky.. jenže to bylo složitý, lidi se to museli učit, kolikrát čist manuál abys vůbec odstartoval, všechny ty pecky od Jane's apod. A jsme zase u toho, dnešní mladá konzolová generace se prostě nechce učit komplexní mechaniky, ale hrát zparchantělý zjednodušený arkády :/
        • ZvacA
          Tak to je hotovo názor. Skutečně věřit tomu, že mladá generace (a ještě k tomu nepochopitelně konzolová, což je absolutně stupidně použito) se najednou zasadila o to, že se nezávisle na jiné platformě rozhodl někdo přestat s děláním simulátorů techniky pro tak pro to nažhavené publikum, ke kterému se řadíš? To snad nemůžeš myslet vážně? No počítám, že asi my tak hodně staří páprdové jsme zase moc ve své době neprokázali, aby se z toho vyklubila nějaká lukrativnost, která by stála za další snahu, nebo ne? A nebo se prostě někomu nechce to dělat, když to teda jde?

          Nebo chceš mile naznačit, že ti, kteří vyrůstali před miléniem, tak naprosto bez výjimky všichni prahli po nějakých simulátorech techniky a raději třeba nehráli taky zjednodušené arkády? No to asi ne, že jo....
          • Majkl
            A čim to tedy podle tebe je, že tyto hry vycházej pouze na PC platformu, zatímco na konzole žádný HC simulátor nikdy nevyšel, jediný problém by snad mohlo být ovládání, ale to neni problém nepřekonatelný, když se to udělá chytře (např kokpit s klikacími tlačítky, jako má Flight Simulator) možná sis toho nevšiml, ale hry se dneska dělaj primárně na konzole, takže (ne)vkus konzolového publika se odráži i v tom, co vychází na PC. Navíc je tedy zajímavé, že se to netýká jen simulací vojenské techniky, ale třeba i závodních her, které jsou v konzolovém podání jenom arkády, ale taky třeba stříleček, kdy realistické fps jako ARMA na konzole vůbec nevychází, to mi tedy řekni, čím jiným vy to mohlo být, než rozdílným vkusem a nároky hráčské základny, pokud myslíš, že to tak neni, vyjmenum mi 5 hc simů co kdy vyšly na konzole, podle mě člověk musí být natrvdlý, aby tohle neviděl
            • Přesně tak. A až budeš hrát EvE Online nebo Starcrafta, tak si vzpomeň, na jaké platformě jsou a vždy byly ty nejkomplexnější hry + e-sport.
              • ZvacA

                Reakce na příspěvek:

                Tohle tvrzení je ale u tebe především postaveno na vlastním zájmu, protože je hraješ a otázkou tady je, kde vlastně leží ta definice komplexnosti? Je spíše pravdou, že hry, ktere vytvářely historii herního odvětví vznikaly všude, nejen na PC, proto to tvrzení, že na zrovna této platformě jsou a vždy byly ty nejkomplexnější hry je trochu zavádějící. Oba tebou zmíněné tituly jsou určitě kvalitní, ale kde třeba vidíš "vždy" komplexnost u těchto her, já vidím třeba sérii Resident evil, Silent hill a jiné i před nimi vznikající tituly žánru survival hororu a začínající právě na konzolových systémech. Jsou tím méně komplexní než hry, které tou dobou vznikaly na PC?

                Každopádně ve své podstatě píšeš přesně to, o čem mluvím výše, že každá platforma umožnuje mít své specifické portofilo her a není jejích chybou natož jejích komunit, že nesdílejí některé mmorpg nebo strategie nebo naopak něco jiného z druhé strany napříč jinými systémy (ačkoli nebude určitě pro tebe bez zajímavosti, že existuje i verze Starcraftu pro Nintendo 64). Je tedy skutečně nutný se tak třídit, kdo je lepší? Ani ne.

                K tomu e-sportu. Přiznám se, že u mě i jako uživatele PC jde e-sport mimo, osobně jej považuju za zbytečnou kompetitivní magořinu, která z her ubírá zábavu, proto těžko na něj budu pohlížet jako na něco vznešenějšího, ale je to pochopitelně můj náhled na tuto věc, někdo tomu propadl mnohem více, takže nechť se líbí, považovat jej za blbce nemám moc v úmyslu...
            • Majkl
              Ok, nechápeš, tvůj mozek zjevně nepobírá, zřejmě jsi konzolová cílovka o které se tu bavíme a cítiš se být tématem dotčený, to mi stačí, běž si hrát svoje zjednodušené arkády a neotravuj svými názory náročnějši hráče, já jsem napsal argumnent, ty jen plácáš kolem sebe, neumiš ani odpovědět na otázku, natož číst obsah příspěvku diskuse (např píšeš, že tvrdim že se kvůli tomu přestaly simy na PC dělat, což jsem NIKDE nenapsal), jen tu s tebou ztrácim čas vrať se až se naučíš číst a diskutovat. čau
              • ZvacA

                Reakce na příspěvek:

                Ty jsi nepodal žádný argument, jen svoje zaujaté a k problematice neuvážené přesvědčení, které není ani logické a k hrám jako takovým ani inteligentní. Už jen z tvého gramatického projevu je patrná rozštěkanost v myšlení, takže bych byl opatrný v těch tvých soudech. Jako prosťáček sis vzal do hlavy, že herní systém a hry na něj vycházející reflektuje náročnost, vkus a zaměření jeho hráčské základny, což je naprostý nesmysl. Ústřední pro tebe je, že na jiné systémy se nedostaly podle tvého HC simulátory jako je Arma vyhradně působící na PC. To je ale v případě těchto her přesně dáno tím, že zde existují limity ne tak ve výkonu jako právě v ovládání, které vyžaduje více než pár tlačítek. To platí i pro letecké simulátory typu Sturmovik, které jsou sotva dostačující i s obyčejnou klávesnicí a myší a jediné, co to rozumně jistí v pohodlnému hraní je minimálně kombinace joysticku a namapovaných kláves k dalším úkonům v letadle, kterých není zrovna málo. Tohoto se na výchozím gamepadu, navzdory tomu, že lze dokoupit i ke konzolím herní příslušentví typu volantů a kniplů a klávesnic, se s obtížemi dosáhne, aniž by se trochu nezasáhlo do uživatelského rozhraní. K tomu navíc jsou tvůrci těchto her exkluzivní pro PC platformu ze svých vlastních důvodů zejména pro práci s těmito hrami a zkušenostmi s platformou; považovat to za to, že se tím naznačuje, že hráči, kteří vlastní nebo hrají hry na jiných systémech a nemohou si tím zahrát tyto hry jsou tím pádem nehodni jejich her jakože o ně nemají zájem nebo mají radši "hry pro blbečky", je absurdní a debilní zároveň. A nemusím ti rovněž snad zdůrazňovat, že zájem o arkády a HC na PC se u hráčů promítá jednotlivě a specificky stejně tak jako kdekoliv u čehokoliv jinde, aneb navzdory tomu, že na PC vychází nějaký HC simultáror, neznamená to, že jej chci zákonitě hrát a nezahraji si podle své chutě raději Soldier of fortune nebo Quakea.

                Já jako dle tvého konzolová cílovka mám velmi rád například grand strategie typu EU, TW a strategie obecně jako třeba SS nebo Blitzkrieg. Jejich větší a logická absence na jiných herních systémech mimo PC je dána ovládáním a tím, že tyto hry a jejich mechaniky trpí nebo by trpěly na konzolích svou těžkopádností, což je známá a akceptovatelná věc. Ani by mě však nenapadlo to brát tak, že tato jejich absence značí, že hráči konzolí jsou lenivější, méně chytřejší a že o tak "náročné" hry nemají zájem. Takto může uvažovat jen id*ot. Věděl si například, že z Commandos série se na konzolové systémy dostal druhý díl? Překvapuje tě, že se tvůrci sami rozhodli vydat jeden z nejlepších dílů ze série, který si podle tebe měli v té době dopřávat jen ti chytřejší a elitnější na PC už pár let po roce 2000? To je zrada co? Hra byla stejně výborná, bohužel nutno dodat, že se osvědčilo, že ovládací mechaniky této série nejlépe vyhovují klávesnicím a myším, tedy počítačům. Ovšem co to má dělat se vkusem a náročností hráčů, že? Naprosto nic. Konzole si nikdy nehrály na platformy, které musely lákat simulátory nebo hry přímo jim neurčené, aby tím něčemu nebo někomu vyrovnávaly, nikdy to od nich nikdo neočekával. Jsou to systémy se svým specifickým ovládáním, které slouží ke hraní svých exkluzivních nebo multiplatformních nebo konverzí her. A rozhodně nějak neovlivňují ty tvůrce, kteří zase chtějí tvořit materiál exkluzivně pro PC, které tím pádem získává taky své specifické portfolio her, kde převažují jakože komplexnější simulátory a strategie pro možnosti jaké obecně představuje. Není to však indikace ani inteligence, ani vkusu a cucaných jakýchsi nároků hráčů toho a onoho.

                Až příště budeš blbě uvažovat o tom, že mladší nebo konzolové publikum může za úbytek HC pro PC exkluzivních her a že naopak ono hraje jen samé "arkády", tak si zkus projít trošku herní historii. Až budeš chtít naznačovat, jak konzolové publikum je méněcenné a je determinováno nezájmem o zajímavé a komplexní hry, zkus si vzpomenout na Vávroro KC, kterému nemálo fandí a podporují i hráči na těch tvých konzolích. Až příště budeš filosofovat třeba u War thunder, Verdunu nebo Planetside, vzpomeň si, že jej mohou hrát i hráči na konzolích.
            • Hra jako Arma nebo simulátory na konzole nevychází, protože se na PC hrajou líp a mainstream o to nemá moc zájem. I když, sem docela zvědavý, jak se bude prodávat třeba Numenera na konzolích.
            • ZvacA
              Prosím zadrž a už nepokračuj, příteli. Já ti moc děkuji za ukázku tvé bravurní inteligence a hráčského přehledu. Máš-li za to, že zřejmá absence "HC simulátorů" na uzavřené platformě s omezeným ovládáním (být tebou, tak si hlavně zjistím pojem "simulace" a jeho užití a zapracování v jednotlivých videohrách, včetně tebou zmíněných her a potom kouknu na seznam takových her na wiki a kde všude vycházely) má co dočinění se vkusem nebo nevkusem, inteligencí a nevím čeho ještě dané hráčské komunity, a to celé potom stáhl na to, že kvůli tomu se navíc přestaly dělat (jak píšeš prvně) nebo dokonce nějak ovlivňovat exkluzivní "HC simulace" na tvé platformě (což je fakticky stejně naprostá blbost), potom se není dál o čem bavit. Evidentně tu diskutuji jen s dalším zaseknutým a přes videoherní průmysl neuvědomělým človíčkem, který si jen něco vzal do hlavy podle svého, aniž by věděl něco více a uměl se zamýšlet hodně, ale hodně pořádně...
        • Femto
          pak to nikoho nebavilo, nikdo to nekupoval, proto nevychází tři nudné simulátory stíhaček do měsíce, trh rozhodl a je to dobře *3*
  • Až jednoho krásného dne dojde k plošnému měsíčnímu výpadku proudu, tak budu na mladé fakt zvědavý. Toť vše k nostalgii...
    • vlastik.plaminek
      No co, vezmu páčidlo a jde se vydělávat. *1*
    • Myslim ze kdyz vypadne proud tak mladi budou nejvic v pohode. Byl bych zvedavy na dospelou generaci. Jak by se porvala bez financnich prostredku (dnes je vsechno pred kompy a bez elektriky nemas pristup k penezum). Mladi by jim akorat doma rvali hlady.
      • Ale no tak :) je vcelku pochopitelný, že dnešní děcka by se posraly - od malička jsou zvyklý na počítače, tablety, chytrý telefony a berou to jako absolutní standard. Denně venčím psy a nevidím, že by se po ulicích prohánělo moc dětí na kole, hrálo fotbal na hřištích, běhalo v maskáčích po lese s kuličkovkama....prostě to, co bylo v 90. letech běžné.

        Ta křečovitá příměra k Ordinaci :-D na tu pokud vím koukají jenom důchodci a znuzení lidé, kteří nemají do čeho píchnout.....a co pacující a bavící se většina? nic? netvrdím, že by si při výpadku elekřiny neškubaly vlasy, ale dokážu si živě představit, že by se s tím vyrovnaly o mnoho lépe, než dnešní 10 letý děti, který si bez smart phonu ani neprdnou a běda jak má malej Vašík jen základní smart phone od Lenova, to se mu zbytek třídy směje...
        • Jamesi, tak jako si člověk zvyklý na bidet dovede vytřít kaďák papírem, když bude muset, tak si i dnešní děcka najdou jinou zábavu, když přijdou o svoje smartphony. Nevím, proč každá generace musí poslouchat řeči o tom, jak si dřív uměli hrát líp, a už vůbec mi hlava nebere, že sotva lidi dostanou řidičák, začnou hned tyhle povýšenecký kecy sami točit.
        • Já tu ale nenarážel na to, že by jsi se neměl čím bavit. Ale pokud ti na měsíc vypadne plošně elektrika, tak krom elektriky brzo přestane jít voda a plyn (s tím tedy i topení). Budeš kompletně odříznutý od financí (nevybereš ani v bankomatu, ani na pobočce a elektronicky nic nezaplatíš). A brutálně poklesne produkce všeho (třeba mimojiné i jídla). Takže zatímco děcka se budou jen nudít. Ty jako dospělej budeš těžce v háji protože ty děcka a sebe budeš muset nějak uživit. Dokážeš si dost dobře představit, jak by jsi skončil po plošném výpadku proudu na měsíc? To je trošku něco jiného než výpadek videoher a wifi na měsíc.
          • 2 Iggy
            díky za uvedení do scénáře celoplošného výpadku elektřiny.....poučné...jaktěživ by mě to nenapadlo ))).... já vůbec nereagoval na tebe, ale na gregora a janina
          • Jack1947
            Zajímavé teorie no já jsem byl když byla zima omylem v zimě bez topení ( mojí chybou- jsem neveděl jak se otevírá topení) a nebylo to nic moc ale ty výpadky elektřiny atp jsou taky vtipné no naštěstí se moc neýijí a přinejhorším zkusí jaké to je žít pod mostem zkusit popelnice ... atp...
    • Mladí prostě půjdou ven.
      Staří budou v depresi, že měsíc neuvidí Ulici a Prostřeno.
      • Ti tví mladí, když dneska mají jet na tábor, první, co je zajímá, zda je dostupná nějaká wi-fi síť. Takže asi tolik k tvému chození ven... *3*
        • Kdybys nebyl takove maslo, tak by te deti na tabore nesikanovaly
        • A to se vylučuje? Nebo snad bez wi-fi spáchají sebevraždu? *7*
  • A samozřejmě byla by chyba z podmínek o nichž jsem mluvil vytrhnout mnohem bezprostřednější zkušenost s 2. sv. válkou a porevoluční uvolnění výkladu historie - její pamětníci byli na každém kroku a odkaz byl mnohem naléhavější, než dnes (čímž nechci říci, že je méně aktuální).
  • Commandoss byla stará škola už době vydání prvního dílu. Hratelnost typu deskovky v nás byla hluboce zakořeněná; konzole, nebo počítač, ještě nedávno vzácné (3D akcelerace vzácná ještě v té době) - dynamika našich životů byla úplně jiná (pro informace bylo nutné do školy, nebo knihovny, na film do kina rok po premiéře). Je nutné pochopit, že s rozmachem internetu a zlidovění výpočetní techniky se zkrátka přešlo na model hratelnosti využívající multiplayer a hry se musely přizpůsobit jiné nastalé dynamice ve společnosti. Potencionální zájemce o podobnou hru už má dnes třicet a více let a v koláči hráčstva tvoří stále menší výseč - a výseč z této výseče bude teprve ochotna obětovat, nebo mít k dispozici, takové množství času. I kdyby byl takový koncept nadčasový, nikdy nebude vycházet z podmínek ve kterých jsme tehdy žili a už nemá naději na tak masový úspěch. To si myslím já.
    • Tak starších hráčů je dost, vlastně v kategorii 35+ skoro půlka. Otázka zní, co všechno se do toho počítá (páč jestli ty statistiky zahrnujou různý facebookový ptákoviny a mobilní hříčky, je třeba z toho vyvodit úplně jiný závěry, než kdyby se počítaly jenom hráči na konzolích a PC). Ale hlavně, jak správně podotýkáš, toho času neni tolik, aby se člověk moh babrat 6 hodin s jednou misí. Ale myslim si, že kdyby šli původní vývojáři z Pyra na Kickstarter s novou Commandos hrou, našlo by si to slušnou podporu. Projekty jako Pillars of Eternity, Kingdom Come, System Shock, nebo Torment ukazujou, že o oldschoolový a/nebo komplexní hry je furt zájem. I když samozřejmě ne tak masovej, jako o tříáčkovou produkci.
    • Nejak mi unika proc by mladej dynamickej clovek ktery kazdou stredu a sobotu mezi 19:30 a 22:30 dela raidy ve wowku, nemohl misto toho si dat par misi v takticke hre.
      • Ty jsi Commandos nehrál, jinak by z tebe nevypadlo, že "za tři hodiny stihneš pár misí"... Jedna mise v Commandos se hrála několik dní (někdy i týdnů).

        Ale nechtěl jsem říci, že by si taková hra nenašla zákazníka obecně. Ona by si zákazníka našla, ale bylo by jich málo - určitě by to nemělo úspěch jako obecný model hratelnosti (tak jako v článku uvedeném období, kdy úspěch jedné, Commandoss, odstartoval vývoj dalších na stejných principech).

        Masový úspěch tohohle typu hratelnosti byl poplatný době.
        • JamesFaith
          Několik týdnů?

          Tak to už je hodně přestřelené, u misí v Commandos jsem se zasekl nanejvýš na dva, tři dny (Obrana most) a průměrný čas jsem měl kolem pěti hodin na misi.
  • Na dnešní dobu je to holt málo FPS a 3rd person. *1*
  • Tak díky za navraceni vzpomínek kuly článku a retru sem to hned koupil commandos collection na steamu :)
  • Commandos 3 jsem zkoušel, ale bylo to strašně hektické, nesutále respawny jednotek (to co se mi úplně nelíbilo na 1, ale tam to alespoň byl jen při poplachu, takže se tomu dalo vyhnout), takže se člověk musel většinou velmi rychle prostřílet, ale ovládání bylo snad nejhorší ze všech a vůbec nebylo uzpůsobené takové hektické akci. Pro mne zůstává vrcholem 2, kde bylo téměř vždy hodně možností jak úkol splnit (střelbu beru jako až jako poslední možnost nebo když se to nepovede) díky větší škále dovedností jednotlivých vojáků, zatímco v 1 byli všichni až moc specializovaní a plavat uměl jen jeden.
  • Horst_Fuchs
    ¨Prostě tomu pak už nepřála doba, 3D akce byly na vzestupu a okrajové záležitosti šly stranou. Ale nebál bych se, ono se to vrátí. Dřív nebo později už nebudou lidi vědět co co dalšího remastrovat a řada dojde určitě i na tohle.

    Mě spíš ze zmizelých klenotů dost chybí Magic Carpet. Unikátní hra, a na svou dobu i technologicky pokročilá, s ještě vymakanějším pokračováním. Přesto zmizel v propadlišti dějin a s výjímkou jednoho chabého pokusu jménem Arcane Worlds, dva roky v early accessu a nevypadá to že bude někdy dokončená, kde nic tu nic.
    • Odulin
      Magic Carpet +1 :)
    • Magic Carpet na moderním enginu by byla bomba. *5*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit