Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Proboha lidi vzpamatujte se , nechat se opracovavat nanobotama ? davat si do mozku implantaty ? no jestli nechcete bejt ovladani nakejma robutkama co zanedlouho budou delat co jim rekne prikazem sefik ze zhora. Tak doufam ze az sem z ameriky ( jakoze uz se tam cipujou lidi ) to sem dostane tak ze budete rozumni... *2* *2* *2*
    • smejki
      vyvíjet čipy kvůli ovládání lidí je zbytečné, jako vyvíjet raketoplán kvůli poškrábání se na zádech
    • Představ si situaci že máš v oku kameru s možností si kdykoliv přehrát v hlavě nějaký záznam a třeba státnice na krku. Veškeré biflování by se scvrklo jen na otáčení stránek kvůli nahrávání. Ty bys do takového vylepšení, které ti v konečném důsledku změní celý život, nešel? *3*
      • Hlavně by ti stačilo strčit flešku do spánku a na knížku bys ani nešáh.
    • Já bych si s ovládáním lidí nedělal takový starosti. Dneska umí každá mocenská skupina ovládat (oblbnout) lidi perfektně i bez čipů. Stačí na to média apod. chléb a hry.. *5*
    • Hairy_Ass
      Očipovanej už dávno si, stačí že používáš mobilní telefon, nebo kreditní kartu. O různých sociálních sítích ani nemluvě. Tahle paranoia je stejná jako vždycky, když zavádí nějaká nová technologie.
      • presne proto se to snazim nepouzivat :))) a socialni site osobne zavrhuju a snazim se aby ostatni k tomu dospeli taky *3*
        • Hairy_Ass
          Nepoužívat v dnešním světě mobil a kreditku? Přeji hodně štěstí! *3*
      • Těd jsem zrovna psal něco podobného sire Humphrey *1*
  • Někteří tady psali, že bude ještě dlouho trvat, než nastane situace podobná jako v DE: HR Řekl bych že ona etická hranice mezi "normálním" a augmentovaným člověkem byla shodou okolností právě prolomena.... http://sport.idnes.cz/neni-fer-ma-vyhodu-rikali-ted-beznohy-sprinter-na-ms-porazi-zdrave-1c8-/atletika.aspx?c=A110828_090501_atletika_ot
    • Když jsem u těch shod okolností.....hezká náladovka, která jako by z Deus Ex, respektive Blade Runnera vypadla... *4*
      http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=zahranicni&c=A110828_070828_zahranicni_btw&foto=BTW3d7138_d_d1a167fa3b6e4d87a858df606d5e18fd_0.jpg
      Konkrétně fotky č. 4 a 5
    • Hairy_Ass
      Doufám, že to nebude precedens, v atletice by měli mít všichni závodníci stejné šance, a i když to bude znít blbě, pokud jeden z nich má protézy, tak mi to přijde jako doping.
      • A to má jako sedět na zadku a litovat se? Kdyby ve sportu nešlo o prachy každýmu by to bylo putna. Nemluvě o tom, že na paralympiádě by to bylo rozhodně víc nefér, pokud na to má. Pokud se jim to nelíbí, ať udělají zvláštní kategorii pro čestného vítěze, kdyby je náhodou předhonil a neshazují to na "zázračná" bionika.
        • Hairy_Ass
          A od čeho jsou teda paralympijské hry? Tam v tomhle mají disciplínu taky. A paralympionici taky nesedí na zadku a nelitují se.
          • tenhle typek na to musel taky hodne drit. Vem si ze chodit se s tim naucit musi byt kumst. Na paralympiade by jim to nandal a na normalni olympiade by hopodle tebe brat nemeli. Kam s nim? :) Ma smulu? Dat mu sanci tam, kde je ostatnim rovny je podle mne O.K. A i kdyby ho ty prozezy zvyhodnovaly, jak se pise vyse, mohl by dostat spesl cenu a pripadny druhy by dostal cenu prvni ;o) Vse se neda brat podle zasad a pravidel ci logickych dedukci.
            • Já myslím, že až jich bude alespoň tolik aby zaplnily startovní rošt vznikne kategorie nová, právě pro ty "zvýhodněné" a všechno bude ok. Právě díky názorům jako je ten tvůj situace s "nadlidmi" :) nemůže nastat. Do té doby ale jiná spravedlivá možnost není. Možná se časem dočkáme něčeho jako "poháru konstruktérů" :) Nic nad to ale nebude.
            • Hairy_Ass
              Tak by jim to na paralympiadě nandával, co a co? Takovej Phelps taky neměl dlouhou dobu konkurenci v plavání. Já v zásadě nemám problém dát borci, co se na to i přes nepřízeň osudu vypracoval, šanci na regulérních závodech (naopak mu fandím), jen mám strach, aby se později tato technologie nevypracovala tak, že už klasičtí běžci nebudou mít šanci. Proto jsme psal, aby to nebyl precedens.
          • A neexistují tyto hry právě kvůli lidem kteří mají díky zmrzačení -nevýhodu-?
            • No právě, že pro něj žádná adekvátní kategorie není, na paralympioniky je příliš dobrý... Proto jsem mluvil o -čestné- pozici. Prostě mi příjde, že to není tak jednoduché, na zvláštní kategorii je prostě brzo.
            • Hairy_Ass
              A neexistují různé sportovní kategorie, aby všichni měli stejné podmínky? Poslal bys do ringu proti boxerovi v těžké váze hendikepovaného s umělými pažemi?
      • Cahir
        Souhlas.
  • Člověk s biomechanickou paží bude vlastně jen obdoba primitiva z pazourkem. Je to pořád totéž, jen nástroje se mění. Nové nástroje se vždy postupně začlení do společnosti. A stejně tak budou sloužit k boji, ačkoli byly původně vyrobeny k usnadnění práce/obživě. Důležitější než zkoumání otázky "lidství" podle fyziologických faktorů bychom se měli hledat hledáním "lidství" dle faktorů eticko-morálních.
    • Pochopitelně "zabývat hledáním..." neděle ráno, no :-)
  • Podle mě, lidství nemá nic společnýho s tím, jestli na sobě máte maso, nebo plech.
    Takže jestli bude umělá paže za dobrou cenu, jdu do toho.
    Klidně budu cyborg, mě je to fuk. Když to bude pořád ovládat můj mozek, tak to beru že to jsem já. At chciju chcanky, nebo olej :)
    • Ale ber v úvahu, že to pak někdo elektricky napíchne, zmáčkne tlačítko a tobě se paže zareje až do tlustýho střeva *8*
      • Hairy_Ass
        To je prašť jako uhoď, dnes někdo zmáčkne tlačítko, a všechny tvé úspory v bance jsou v tahu, nebo skončíš na ulici. Alespoň teoreticky, stejně tyhle hrůzné předpovědi jsou jen teoretické.
        • Prachy byly a budou, ale hrdost je jen jedna. A vlastní robotická ruka až po rameno v mým pozadí mi hrdost vezme! *11*
          • Hairy_Ass
            Naprostá většina lidí neumírá, tak jak si představovala. A taky záleží, kdo to tlačítko zmáčkne, jestli krutý vrah, nebo sadistický sexuální uchy* (nechápu jak muže být slovo uchil zakázané *7* ) - bude proto záležet, jestli se ta ruka do tvé zadnice dostane přes žaludek, nebo ji jen někdo navede prstem napřed za tvými zády. *1*
  • Masa-san
    Netuším proč všichni vidí umělé části jako nevzhledné pahejly apod, když už dnes jsou robotické části a roboti velmi podobní lidem.. tak proč dělat lidi se vzhledem robotu když se všichni snaží o roboty se vzhledem lidi ?.. blbost že ?.. takže augy nebudou vubec ale vubec vidět pokud si to dotyčný nebude přát ... :P ..

    mrkněte tu
    http://www.youtube.com/watch?v=Kvgb-ovPpyY
    či
    http://www.youtube.com/watch?v=RuxFJcG9SEo&feature=related
  • Cahir
    "... aby boli krajšie" - ano, snaží se dosáhnout představy o dokonalosti LIDSKÉHO těla. Těžko se to pak slučuje s představou, že se stanou ideálem jakési nevzhledné kovové pahýly... Ať chceš nebo, v člověku je úcta k lidskému tělu hluboce zakořeněnená - muži např. budou vždycky sexuálně toužit po perfektním ženském tělu. A nejen co se týče vzhledu, ale i tepla, měkkosti, hebkosti, prostě všemu, co k tomu patří. Z lidského tělo sálá neuvěřitelná energie, jestli jsi měl někdy holku, určitě mi dáš za pravdu *3* ...

    A tady mě napadá otázka, jak na tom budeš při srovnání s někým, kdo se jazyk poctivě učil dvacet let. On bude rozumět i jemným nuancím, bude mít pro ten jazyk cit, bude schopen ocenit krásu poezie či stylistiku románu. Bude mít prostě hlubší vhled do problematiky. Co budeš ty, google translator? Moc se mi nechce věřit tomu, že ti někdo do hlavy naleje celou komplexnost a "krásu" jazyka. Ten tvůj jazyk bude prostě úplně bez života.

    Sakra, omylem jsem to poslal dvakrát. For Conan.
    • 1) To, že ve sci-fi, které se snaží šokovat, vidíš kovové pahýly, neznamená, že to ve výsledku bude vypadat jako kovové pahýly. Ono to spíše bude vypadat velmi podobně jako biologická předloha ne-li nerozlišitelně od běžného vzhledu (pro ty, co to tak budou chtít), včetně vjemů, jako hebkost nebo teplo. Veškeré aspekty technologie se budou vyvíjet a už dnes je řada náhražek, které se k těmto účelům používají.

      2) Vám je všem tak 20-35, jste v plné síle. Postupem času budete ale potřebovat měnit jednotlivé části svého těla. Je možné, že budou k dispozici i plně biologické náhražky (byť ty jsou opožděné vůči umělým), akorát když se v budoucnu budete rozhodovat, jestli vaše nové srdce bude fragilní biologické, nebo odolné umělé se záložními systémy, a zároveň tohle rozhodnutí již nebude mít nádech senzace jako dnes, tak nebude takový problém rozhodnout se pro umělé. Jakmile začneš chřadnout, tak bude co vyměňovat každý měsíc. Nejvíce těhle procedur bude u starších lidí, kteří už nemají co ztratit.

      3) A co se týče tvého odstavce o jazyku, tak nějaký pomocný systém pro překlad přece nemá nic společného s tím, že má někdo hobby v podobě studia nějakého jazyka. To ať si dělá klidně i potom. Pro ty, co o to zájem nemají, tu bude rychlá alternativa, kde budou muset skousnout kompromisy. Já jsem třeba nebyl schopný tyhle kompromisy skousnout u angličtiny a nespokojil jsem se s dabingem (nebo titulky) u filmů, byť by mohl být sebedokonalejší, a tak jsem se anglicky naučil. Až v momentě, kdy budeme schopni ovládat přímo i mozek, tyhle problémy odpadnou.
      • Cahir
        1) Mluvíš-li o nějakém klonování orgánů/končetin podle DNA, pak souhlasím. Pokud máš na mysli syntetický materiál, tak nesouhlasím. Prostě nevěřím tomu, že bych někdy nedokázal rozeznat skutečnou ruku od umělé, myslím, že bych tu nepřirozenost prostě cítil. Mám k lidskému tělu jako takovému až příliš velkou úctu na to, abych se spokojil s náhražkou, i když třeba výkonnější.

        2) Víš, já si myslím, že stárnutí je součást života a že nikdo by si neměl uměle prodlužovat život (až na nemocné samozřejmě, celkově se teď nebavím o medicíně). Představa člověka, který touží po věčném životě a postupně se zbavuje svého organického těla mě upřímně dost děsí. Je to totiž v rozporu s mojí představou člověka vyrovnaného, pokorného a sžitého s přírodou. Je to jednoduše v rozporu s mojí představou morálky.

        3) Ten odstavec byla reakce na jiného uživatele. V podstatě jsem tím chtěl říct, že vždycky budou dvě cesty - jednodušší a složitější. A já jsem přesvědčen o tom, že vydáš-li se po té složitější a poctivější, vždycky budeš ve výsledku více odměněn. V životě si usnadňují pouze slaboši a lidé povrchní a nemorální.
        • 1) Vývoj současných náhrad končetin se především snaží přiblížit se funkcí originálu, ke kterému má současná technologie ještě velmi daleko. Zatím nedosahují ani zdaleka pohyblivosti a síly těch biologických a o opravdovém hmatu ještě nemůže být řeč.
          Přesto si nemyslím, že by bylo nemožné nechat například umělou paži porůst skutečnou kůží, nebo využít umělou kůži, která se využívá při léčbě popálenin.

          2) Všichni si uměle prodlužujeme život o desítky let. Žijeme v čistém prostředí, protože známe původ nemocí. Potravu získáváme snadno, takže i ti z nás, kteří by v lovu nebo těžké práci na poli neobstáli mají možnost žít normální život. A kolik dětí by ještě před 100 lety nemělo šanci spatřit světlo světa kvůli komplikacím při porodu.
          Nesmrtelnost není cílem, o který se věda a technika snaží. Je to spíš možnost volby a zlepšení kvality života až do jeho konce.
          Je špatné přát si dál žít, když člověku ve 40 selže srdce? Je špatné, když si to samé bude přát člověk starý 80 let? V čem se to liší od spolknutí tablety od transplantace orgánu?
          Nikdo z nás netouží po smrti, pokud má ještě pro co žít.
          Z pohledu celé civilizace má samozřejmě prodlužování lidského života mnoho problémů, ale pro jednotlivce je volba poměrně jasná.

          3) Lidé nejsou stejní. Vždycky má někdo výhodu. A pokud jsou slaboši všichni ti, kteří kdy použili kalkulačku nebo použili papír a tužku, aby pomohli své paměti, pak jsem slaboch.
          • Cahir
            Na tomhle se shodneme, spíš myslím, že jsme si nerozuměli. co mám na mysli vyjadřuji v reakci na Hairy_Ass nad tebou.
        • Hairy_Ass
          1) Souhlasím, více fandím výzkumu tvorby organických částí těla, ale pokud jí potřebuješ (nehoda, nemoc) tak šáhneš i čemkoliv, i když to bude umělé.

          2) Už teď se náš průměrný věk posunul oproti 18. století asi o 30 let, umím si představit, že díky transplantacím poškozených orgánů a dokonalejší léčbě se v tomto století průměrný lidský věk prodlouží o dalších 20, možná 30 let. Člověku ani tak nejde o nějaký věčný život, ale spíš o kvalitní život po celý jeho život, tudíž si dovedu představit, že v budoucnu se bude pohled na staříka, jako na nemocemi zničeného člověka postupně vytrácet a stále více lidí bude mít ve stáří pořád vynikající fyzičku.

          3) Lidstvo vždycky hledá výzvy, ale jen proto, aby si tím vše ostatní usnadnilo, těžko by bylo tak invenční, kdyby za svým úsilím nehledalo odměnu. Tudíž nemůžu souhlasit s tvou poslední větou, protože v tom případě, by to platilo na celé lidstvo, od chvíle, kdy si člověk opatřil první zbraně na lov zvěře, přes počátky farmaření, domestikace atd, až do teď. Všechno to bylo vytvořeno za účelem usnadnění života člověka.
          • Cahir
            2) Kvalitnější život proč ne, medicína bez debat. K jiným pohnutkám po vylepšování jsem však skeptický.

            3)Máš pravdu. ale kde je ta hranice mezi nástrojem/prostředkem (zbraně, lžička atd.) a mezi čímsi, co udělá celou "práci" za tebe. Různé věci ti usnadňují proces učení. Kdyby ale mělo něco tento proces nahradit a tobě by se např. vlastně jen nahrála data do hlavy, pak je to něco jiného. Je to rozdíl mezi člověkem pasivním a aktivním. Mezi "přijímačem" či konzumentem a člověkem činným, aktivním, který vyvíjí nějaké úsilí. Měl jsem na mysli spíš tohle. Spíš tímhle jsem myslel ono usnadňování. Nevím, jak to přesně pojmout, mám o tom jen hrubou představu.
            • Cahir: Tohle je spíš technologická otázka. Pokud bude možné "nahrávat" do hlavy informace, bude to spíš ve formě zkušeností jiných lidí nebo absolvování virtuálních kurzů, než jen prosté nakopírování dat. Nahrávání "básniček" by opravdu moc smyslu nemělo.

              No a k té poznámce o učení, já myslel ve učení ve smyslu získání základních znalostí a zkušeností, na kterých dále stavíme. Čtení, psaní, počítání, to co se člověk učí ve škole. To je jen počátek cesty za poznáním, po které jdeme celý život.
            • Cahir
              Azaroth: Součástí učení je ale tzv. rozumění (aristotelský pojem, prostě "chápání"). pokud ti do palice nahraju kvanta dat, kde je ono rozumění? To strašné úsilí, které je třeba vynaložit, aby člověk látku pochopil a nějakým způsobem interpretoval (každý to zná, nekonečné pročítání jednoho odstavce a snaha mu porozumět). No a teprve potom mezi sebou jednotlivá data konfrontuješ, utváříš si nějakou mozaiku/postoj. Já si prostě neumím představit, jak přesně by měl člověk dokázat pracovat s "nahranými" daty, přesně jak píše Hairy_Ass.

              Tak to se neshodneme, já považuji učení za cíl, nikoliv prostředek. Člověka vnímám jako bytost, jejímž úkolem je naplňovat svůj potenciál. Vzdělávání (ve svém nejobecnějším významu) je nekonečná cesta a řekl bych, že je smyslem života.
            • Nemyslím si, že by nástroj, který by dokázal "nahrát" vědomosti do hlavy je něco negativního. Předně jsou dnes požadavky na množství znalostí v jednotlivých oborech mnohonásobně vyšší, než v minulosti. Dnes mají i největší odborníci v některých oborech velký problém držet krok. Ztrácí se tím velký potenciál, protože právě tito lidé by byli
              schopní odhalit souvislosti, které by jiní ani nehledali.
              Všechno nakonec končí u času, který je jediným konečným omezením všeho. Nahráním vědomostí do hlavy by člověk získal daleko víc času ty vědomosti využívat a třeba i s jejich pomocí přispět něčím pozitivním.
              Koneckonců učení je jen začátek cesty, ne její cíl.
            • Hairy_Ass
              Souhlasím, navíc si neumím představit, jak by dokázal dotyčný s těmi "nahranými" dále pracovat. Přinejlepším by byl něco jako člověk s eidetickou paměťí, sice si bude moci vybavit všechno, ale to neznamená, že to bude skutečně chápat.
  • Spades
    Podle me to tak brzo nebude...
    Vemte si, ze BCI jsou na takove urovni, ze cloveku trva nekolik dni, nez pocitac nauci hybat mysi nahoru a dolu...
  • A jeje uz se nam to tu zacina delit na puristy a nadsence :) O jak ja miluju dobry scifi, nuti lidi myslet dopredu. Vite, ja si myslim ze je to nezastavitelny. Behem prumyslovy revoluce se taky resily katastroficky scenare jak parni stroje znici spolecnost a nakonec se svet jen zmenil. Kvalita zivota sla nahoru, stejne tak prumerny vek. Uprime nevidim rozdil mezi lekem syntetizovanym v geneticky upravenych mikroorganismech jako mame dnes nebo syntetickych symbiotickych nanorobutku v krevnim recisti, co mi budou udrzovat imunitni system neustale updatovanej a schopnej celit tem nejhorsim infekcim. Porad se snazime prezit aspon o den dyl. Kdo chce umrit driv, necht tak laskave ucini. Zmeny probihaj s tempem vedy, techniky a umeni... pribehy ktere tvori spolecnou mysl stavi na realnem svete a uci nas se mu prizpusobit. Deus Ex se netaji Blade Runnerovskym jadrem. Svym zpusobem je to nocni mura o ktere vime ze je klidne mozna. Nebo myslite, ze nekdo kdo taha za vsechny nitky rozkaze STOP vyvoji? Ze generalove nebudou chtit lepsi zbrane a vojaky? Ze lide bez koncetin nebou chtit lepsi protezy? Ze nebudem chtit lepsi hracky nez loni? Ze protesty puritanu a luditu zastavi miliardove obchody? Nakonec se muzem jen prizpusobit. Tam kde nasilim zastavi, bude behem nekolika let chudoba a revoluce. V Ceske Republice se neprotestuje skoro kvuli nicemu, predstavte si odstaveni internetu ... muzu jen doufat, ze bude pristi generace schopna zit ve velice ruznorode spolecnosti. Lide s umelymi castni, geneticky upraveni, radikalni verici, politicti snilci, anarchisti, hipici... a vsechny mozne kombinace. Perun s nami.
  • Vím, že se to sem úplně nehodí, ale líbila se mi recenze na bonuswebu, kde přecijen vypíchli hře nějaké chybičky a nedali jí 10 bodů, i když ty body jsou doecela irelevantní, ale když srvonám až fanatickou recenzi na Tiscali, kde jsme se vlastně nic nedověděli, tak jinde mi to přišlo více věcné a objektivnější. Jinak jsem fanoušek DeusEx, tak mě nekamenujte.
    • smejki
      recenze od Sillmena? to jako vážně?
      "tak jo... do rána musim napsat recenzi... tak to si to na dvě hodiny pustim... hle, dlouhý nahrávací časy, technicky trochu pozadu... co píšou ostatní na metacritics?... aha, jsou spokojený... no tak já to nějak zbastlim... uf! já už nad tim strávil tři hodiny!... rychle dospat... áh, konečná. posílám korektroroj."

      ne, neděkuji
    • rancor1223
      Na bonuswebu se zdřejmě snaží být objektivní. Lukáš Grygar se naštěstí o příliš objektivity nesnažil. Mě třeba zajímá víc názor recenzenta než tabulka s plusy a mínusy..
      • Snažit se můžou -- marně. Objektivní recenze je oxymorón. Bonusweb = moroni *5*
  • Upřímně, abych měnil za toto, musel bych být fakt zchátralý jak fyzicky, tak i psychicky. *3*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit