Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tak za mě je to zatím zklamání - čekal jsem, že brýle uvnitř budou mít nějaká čidla podobně jako mobily, která budou snímat polohu hlavy. Řešení přes diody a kameru už má Free Track a Track IR a pokud člověk natočí hlavu moc, kamera to prostě nesejme. Takže tam bude muset být převodový poměr (otočení hlavy v reálu o 45 stupňů dá ve hře třeba 135 stupňů).
    Uvidíme, jak to pořeší, ale jako fanda leteckých simulátorů se na tohle zařízení fakt třesu... :)
    • yellec
      Kamerka bude potřeba právě kvůli malým, pro gyra málo patrným pohybům. Když snímáš polohu samotným 3 osým gyrem a nemáš další zdroj dat o poloze, časem se ti akumulují chyby a poloha ti začne driftovat. Musíš pak manuálně říct ''teď mám hlavu rovně'' a zas to chvíli jede dobře. Věřím že Oculus bude kombinovat gyro i optické snímání a bude to odpovídat pohybu hlavy 1:1
    • Hele, to se nemusíš bát, brýle v sobě gyroskop tak i pohybová čidla mají (ta kamerka co k tomu přibyla má pouze zlepšit detekci pohybu v prostoru), sám jsem zkoušel prototyp toho staršího Oculusu na výstavě v Praze na For Games. Je to naprostá paráda, už se na to těším jak malé děcko :)
      • Tak to jste mě uklidnili. Ještě se chci zeptat na něco. Znamená to pro mě, že díky oculusu bych teoreticky vůbec nepotřeboval monitor?
        • s hodne velkou fantazii a specialnim sw do windows to horkotezko jde, ale je to extremne nepohodlne :)
        • Tilwaen
          Teoreticky ne, ale nevím, jak prakticky bude uzpůsoben k práci na desktopu.
    • wenceslaus
      Ta kamera bude asi sekundární, už teď je tam tracking nějak udělanej (netuším jesli je to gyro). Na youtube už je vidět, jak to funguje ve War Thunder a rozhlížení v cockpitu vypadá bezproblémově. Na kombinaci se simulátorama jsem taky zvědavej. Snad to bude podporovat IL-2:BoS.
      • Keyz
        Mě zajímají hlavně FPS a RPG hry z prvního pohledu.

        Jestli lze hlavou vykukovat tak to je zajímavé. Pak jak otočíš hlavou tak otočí postava hlavou a tělo bude otočeno pořád původním směrem. To je supr. Konečně se půjde rozhlížet bez otáčení se jako poleno kde se otáčí celé postava a hlava je furt rovně.

        Anebo o horror na tom bude supr. Nakoukneš za roh, poděláš se, vyměníš prádlo a jedeš znova. Supr, že ani nepotřebuješ projímadlo.
  • Mart9
    90% lidí se z toho stejně bude při trochu delším hraní dělat blbě. Mozek člověka prostě nepobere, že se pohybuješ, ale nepohybuješ. A s tím nikdo nic neudělá.
    • yellec
      Mozek je neuvěřitelně adaptivní. Viděl jsme dokument, kde dali lidem brýle co převracely obraz. Nahoře bylo dole a naopak. Po dvou dnech nošení si na to zvykli a nepřišlo jim už nic divnýho. Když ale brýle sundali, viděli obraz převrácený a 2 dny si zvykali zase zpátky. Problém bude asi v tom, že většinu dne mozek příjímá signály kde jsou v souladu zrak a vnitřní ucho. A čas trávený s Oculusem bude jen zlomek z té většiny. Citlivější jedinci holt budou mít smůlu.
    • Gonzi
      Mozek se adaptuje - já tvrdím že si na to každý (dříve či později) zvykne... ostatně velmi podobným problémem je čtení v autě (auto se hýbe a zatáčí, ale já vidím jen nehybnou stránku). Samozřejmě ta adaptace bude pár hodin/dní/týdnu trvat (podle dané osoby), ale mozek se s podobnými věcmi vyrovnává snadno a konstantně se kalibruje. *3*
      • Mart9
        Už teď vím, že nehodlám v lepším případě týden problít a protrpět, abych mohl hrát na Oculus riftu.
        • wenceslaus
          Ty si fakt dobrej troll.......
          • Mart9
            Proč myslíš?
    • To je pěkná blbost cos napsal, neb naprostá většina lidí si v dnešní době je schopná zvyknout na to, že se tělo samo nepohybuje a přitom vnímáš pohyb -sedíš v autě a jedeš, ve vlaku, letadle, tj. veškerá doprava + člověk je schopný si zvyknout na pohyb na měsíci, ve stavu beztíže, pod vodou, ve tmě, no je toho mraky co ti normálně mozek nepobírá, ale při troše tréningu se adaptuje. Samo že jsou lidi, který to nezvládnou, ale plácat o 90% a jak něco mozek nedokáže, je nesmysl. Jak píšeš, stačí logicky uvažovat.
      • Tilwaen
        V Tebou popsaných případech se to tělo ale naopak pohybuje - vnitřní ucho rozpozná pohyb, ale pokud si za jízdy třeba čteš, vzniká tu jakýsi konflikt mezi vjemy a udělá se Ti špatně. Proto se doporučuje při nevolnosti za jízdy nezírat do interiéru, ale koukat z okna. A u Oculu nastává přesně opačný případ - tělo se nehýbe, ale oči vnímají pohyb, navíc mnohem "opravdověji" a intenzivněji, než jen skrz monitor, kvůli perifernímu vidění.

        Jinak máš pravdu v tom, že jsme dost adaptibilní. Není to tak dávno, co jsem někde četla rozhovor s jedním z vývojářů pro Oculus, který si dříve po každých 10 minutách musel zařízení sundat, protože mu bylo špatně. Teď, po více než půl roce, prý vydrží zhruba 45min...
        • Mart9
          Ano, borec po půl roce vydrží 45 minut *1* *1*
          • Tilwaen
            Jiná verze článku, než který jsem četla někde jinde, ale shrnuje to samé: http://allthingsd.com/20131017/oculus-rift-will-be-a-no-motion-sickness-experience-with-4k-display-ceo-says/

            Na to, že jsem ty údaje tahala z paměti po třech měsících, to nejsou zas takové dezinformace.
        • GlaDOS
          Jako příklad by se dal brát výcvik kosmonautů. V prostředí mikrogravitace na vnitřní ucho také nepůsobí stejné síly jako na Zemi. Možná se tak dá vnímat ještě nenulová akcelerace, ale to je asi vše. A přesto jsou astronauti po výcvyku chopni na vesmírných stanicích žít měsíce, aniž by neustále zvraceli do kýblu.
    • KwisatzHaderach
      Ja si myslím, že je to len otázka zvyku a cviku. Príklad zo života, keď som začal cestovať vlakmi, vždy mi bolo nevolno, keď sa začal hýbať iný vlak a ja som si myslel, že sa hýbe ten náš. Veď to určite poznáte. Už ten problém vobec nemám. Tak isto je vačšine ludí zle od žalúdka, keď prvýkrat idú na horskú dráhu, ale keď už ideš na svoju 20tu jazdu tak ti je to jedno.
    • Keyz
      Tak na to mají určitě průzkumy a nějak jím to vyšlo. Jinak by to na prachy nedostali.

      I když často se to zveličuje. Jako 3D kina. Pořád se tvrdí jak to 90% vadí a pak je v Imaxu narváno...
      • pruzkumy si delali uz pred edesti lety i u VFX1 taky jim to nejak vyslo jen ten prodejni uspech nevysel *1*
    • wenceslaus
      Nechci působit jako fanboy, ale tyhle reakce vyvolávaj pocit, že jsem se ocitl v 18. století...
      • Naprosto souhlasím. Tyto reakce nejsou namístě. Tito lidé pouze kvákaj to samé co slyšeli.
        • Mart9
          stačí jen logicky uvažovat...
          • wenceslaus
            To si lidé říkali, když tvrdily, že je země placka. Vycházíš sice z faktu, ale ignoruješ, že tu může bejt spousty jiných (i neznámých) který se daj třeba využít. Podle toho, co píšeš, jsou všechny výzkumy zbytečný, protože se stačí logicky zamyslet (ad absurdum). Myslím, že lidstvo už překonalo větší problémy. To tvé logické zamyšlení, je zkrátka jen předsudek...
            • wenceslaus
              A nebo najdou jiný řešení. Nechci nikoho urážet, ale na světě existují i větší odborníci, než na diskuzi na games.cz :-D A tvrzení, že o mozku se nedá přemýšlet fakt neberu :-D
            • Tak řešit se to dá, například elektrostimulací hlemýždě v uchu, tak aby se synchronizoval s pohyby vnímanými okem, ale obávám se, že na to by OR potřeboval rozpočet jako má NASA.
            • wenceslaus
              To nedává vůbec žádnej smysl. Vůbec nezáleží, že je problém v hlavě, nebo kdekoli jinde. Ti lidé přece nezkoumají v tu chvíli, když jim je špatně :-D
            • Mart9
              přesně tak
            • wenceslaus
              A to snad znamená, že se nedá řešit?
            • Mart9
              Ano, lidstvo díky mozku překonalo větší problémy, jenže teď je problém ten mozek.
  • měl jsem možnost zkoušet...je to super technologie jak z demolition mana,ale bohužel totálně v plenkách..displej na nic, kvalita obrazu na nic..to nemluvim o tom,že se z toho fakt dělá po delší době zle..nevim, já bych za to peníze nedal.
    • wenceslaus
      Není to trochu předčasný? Soudit to podle low-res dev kitu? Zvláště, když tu píšeš o kvalitě obrazu pod článek, který oznamuje, že bude Oculus používat jiný OLED a vývojáři se stále snaží zlepšit rozlyšení a spacing - což už je u další verze dev kitu...
      • rozhodně to nechci hejtovat, každýmu se líbí něco jinýho..někdo rád s myší a klávesnicí po staru, někdo rád s brejlema a pytlíkem na blití po novu no *1*
        • Nasaď si sluneční brýle a mazej z diskuse když to nepobíráš :)
      • řikám jen svůj současnej pohled na věc..nic víc, nic míň. technologicky se mi to líbí, zkoušel jsi to vůbec nebo jen tak střílíš od boku?
        • wenceslaus
          Střílím :-) Ale to každej, kdo nezkoušel finální verzi - tj. každej. Nesoudím to, jen mě ořekvapuje, kolik lidí vyřklo ortel na základě tak mála.
  • Keyz
    Nemají tak extra řešit cenu. Všechny novinky byly vždy drahé ale když byly převratné a fungovalo to lidi to kupovali a později cena klesla. Tady bych to klidně koupil za víc kdyby to bylo opravu skvělé a bez kompromisů.

    Jestli v den vydání budou mít vyřešení podporu her i starších pak na cenu se*e pes. I když asi to nebude sranda předělat animace aby se šlo hlavou vyklonit a pak zamířit apod.
    • Gonzi
      Jenže po tomhle by každý neskočil. Ono už tak ta levná verze bude stát (rámcově) třeba 10 tisíc... a kolik lidí si kupuje např herní volanty apod? V kombinaci s tím, že ti na tom většina her nepojede (třeba střílečky bez změny FOV budou téměř nehratelné, a různé animace při vypínání bomby (jakože se postava podívá dolů) budou na oculusu na poblití *3* ) si to koupíš do startu jen na několik mááááálo her.
      Já se na to šíleně těším a budu jeden z prvních, co si to koupí, ale je to něco, co si musí trh adoptovat a koupit si to třeba za 20tisíc jen proto abych si na tom mohl hrát Star Citizena... to prostě nehrozí pro víc jak pár lidiček = jiným hrám se nevyplatí to podporovat.
      • GlaDOS
        Popravdě už je teď ve vývoji docela hodně her pro Oculus. Ale jinak souhlasím. Cena bude rozhodujícím faktorem.
  • Jack1947
    Narez, jeste napojeni na nervovou soustavu mame tadY opravdu novou generaci. V plne sve krase.
    • Zase z toho nedelej matrix;-) Btw nevi nekdo, jestli to bude i pro konzole, nebo je to ciste jen pc zalezitost? .....Rejpalove si mohou usetrit kecy, mam oboji.
      • Jack1947
        Ale no tak, vsichni vime ze ta doba je za dverma, staci ji jen pootevrit...
      • walltar
        Myslím si, nebude ... Rift potřebuje mít stabilně 60FPS, jinak ti z toho je o dost víc blbě. A stereo při 1080p se stabilníma 60FPS žádná konzole nezvládne.

        Jako připojit to ke konzoli asi půjde ale pochybuju, že bys z toho vymáčknul víc jak 30FPS. I dost lidí co mají starší PC budou mít stejný problém.
        • Konzole to zvladne, zalezi jen na tom, co zvladnou vyvojari, scena by musela byt jednodussi. Ale pokud vim, tak Sony pripravuje vlastni technologii.
          • walltar
            Jo tak museli by to být last gen hry na next gen konzoli ... Nebo třeba použít jako virtuální kino. Co vím, tak by OR měl mít v budoucnu integrovaný malý vlastní počítač na androidu, právě pro takové použití, které nepotřebuje vysoký renderovací výkon. Takže pokud budeš mít dostatečně nenáročné prostředí, tak ti použití OR nebrání nic ... potom už je to jen SW problém.
      • minimálně jsem někde kdysi četl že by měl Oculus fungovat i na PS4
  • Tak se nám rodí další VFX1 ... *7*
    • A South Park jsou takový další Šmoulové, ne?
  • walltar
    Já doufám, že už se tento rok OR dočkáme. Taky doufám, že udělají taky nějakou dražší variantu s aspoň trochu větším rozlišením. Aspoň těch 1440p by to chtělo.
    • Nevim kolik lidí by o to mělo zájem, aby se to vyplatilo. Mám raději trochu standartizace, takže z mého pohledu má smysl pouze 1080p a časem 4K a nic mezi tím.

      Pár pixelů navíc za cenu další optimalizace sw i hw pro pár pixelů ...navíc pokles výkonu. V 1080p je dnes nativně všechno, hlavně filmy ... a též z hw ... tv, mobil ...proč ne OR. Až na to bude výkon, tak klidně víc ... 4K. Ale 1400p, to jsi jen krečovitě hledal problém. Kdyby byla varianta 1400p, doufal by jsi v dražší variantu 1821p Oo
      • walltar
        Problém je, že OR těch 1080p prostě nestačí ... 1440p varianta by tenhle problém trošku zmírnila, než bude 4K verze která už jím tak trpět nebude.

        To že jsou filmy v 1080 mě nějak nevadí ... já si na tom filmy pouštět nebudu a hry umí jak 1440, tak 1600 bez problémů.

        Ale ono jde o to jaký seženou displej ... 1440 OLED nebude zachvíli problém. Už dneska jsou 1440p téhle velikosti takže OLEDY nebudou daleko pozadu. 4K verzi počítám tak za 2-3 roky, takže já bych radši do té doby používal lepší rozlišení, které trochu pomůže vyřešit zbytek problémů, které tam jsou, než 1080, které pořád trpí screendorem a není pořád dost ostré ... každý pixel dobrý.
        • Problem je predevsim v tom, ze OR ani tech 1080p stale nema ... a pokud to chteji letos zacit prodavat ... tak jim prestavam verit, ze nekdy mit bude.
          • walltar
            A ten 1080 prototyp co ukázali tak před půl rokem měl kolik?
            • I dment jako ses ty, by moh pochopit, ze pokud chci neco prodavat, musim to taky nejdriv vyrobit ... a jaksi nic takovyho neexistuje. A od vyroby k prodeji je minimalne rok.
        • Keyz
          Tak pak tam mají dát 4k anebo se na to vykašlat. :)
    • Keyz
      To bude asi potřeba mít 2 pořádné karty aby to šlo. Když dnes některé hry když 1080p + AA a další efekty jedno lehce nad 60 FPS.
      • walltar
        Tak to už by nebyl problém ... je potřeba vypustit na trh obě verze OR a OR+ ať si každý koupí to na co mu stačí PC.
        • Keyz
          Hlavně k čemu takové rozlišení na stejné ploše? To je komedie viz mega rozlišení telefonů. To abych měl doba monitor jako stodolu :)

          Raději bych kdyby se soustředili na fyziku a další věci a ne, že tam dají prostě větší rozlišení kde ten přínos není tak znatelný.
          • yellec
            Tady vůbec nejde o velikost displeje, ale o poměr rozlišení/zorné pole. Oculus má mít úhel zorného pole 110°. Najdi si venku billboard a přibliž se k němu na vzdálenost aby ti vyplnil těch 110° (odhadem 5metrů?) Troufnu si říct že billbord má větší rozlišení než 2k a z 5 metrů je obraz hnusnej, vidíš pixely a ne malé. Už chápeš proč je potřeba co největší rozlišení? Tvůrce Oculusu kdysi prohlásil že 16k by už bylo snad ok. Snad se toho dožiju.
          • Musíš si uvědomit, že to máš napláclý rovnou na očích, to neni jako sledovat telefon ze 30-40cm. Bude to vypadat přesně tak, jakobys měl monitor jak stodolu s rozlišenim 1080p.
            • Na tak krátkou vzdálenost neumí oči zaostřit, takže se simuluje vzdálenější obraz a rozhodující je ta simulovaná, na které oči fyzicky zaostřují a ta zas tak blízko očí není.
          • walltar
            K tomu aby ti vyřešili problémy se Screendoor efektem a ostrostí ... aspoň trochu. 720p je nepoužitelné, 1080p to trochu zlepšilo, ale pořád ještě není použitelné, 1440p by mohlo být použitelné s přimhouřenýma očima ... a byl by to dobrý základ, než bude 4K rift, který konečně bude použitelný.
    • Lawliet
      Mohli by do toho narvat AMOLED alespoň.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit