Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Nevím, jestli to tu už padlo, ale objevil se jeden "Saint". *8*

    Jsem zvědavý, kdo to nakonec bude.

    Jinak video dobrý, ale možná mohlo být trochu delší, páč jsem se na něj těšil od pátku a čekal jsem další 15-ti minutovku.
  • Tak, ze by konecne opravdovy next-gen ? *3*
    • chudák mehmed teď schytá mínusy, protože reagoval na ten post, ještě než ho tady oligofrenik upravil na něco úplně jinýho :DD
      • Díky - naučil jsem se nové sprosté slovo - táááák a kde ho použijeme?? *1* *1*
        • nazval bych to spíše akademicky korektním výrazem :D
          • Pro nás lůzu a vysokou školou nepolíbené - je to jen další nemravný výraz těch fundovaných osob. U nás by to byl prostě deb*l. Ale alespoň můžu znít chytřeji. Ten muž bude dozajista oligofrenik - pravdu dím!!!! *1* *1* Jinak nic proti Forestene *1*
            • Používej slovo retardace, to je to slovo pro lůzu.
            • aspoň k něčemu ta vysoká je *1*
      • Byl na me moc rychlej, stihl si to precist po me rychleji nez ja *1*
    • 3....2....1...smích
  • V ty hre asi bude hodne postav z Game of thrones. Uz jsem tam viděl little fingera a tedka v tom videu(v půlce) je Meryn.
    Pro porovnání
    gameofthrones.wikia.com/wiki/Meryn_Trant
    • A nejspíš tam bude i Dorota Máchalová, viděl jsem tam její chalupu
    • ak tam bude niekto z game of thrones tak ho najprv okradnem a potom zabijem...nebudem trpiet aby mi tam pobehovali postavy z nejakeho dementneho serialu *16*
      • pyčo game of thrones je daleko zajamvější než celej českej středověk
        • to už tak u fantasy bývá
    • Tak určite -_-
  • Jen mě jímá hrůza z toho, že se teď ze všech tlustých amíků stanou znalci naší historie... viz příspěvek s těma černochama na předešlé stránce. Aby to nakonec nedopadlo jako s Řeckou mytologií a jejím ztvárněním Hollywoodem...
    • tak stačí, že si tady každý hraje na experta na americkou historii, přitom 90% lidí tady zná Ameriku jen ze zeměpisu.
      • Na druhou stranu, o americké historii jsme se na škole učili celkem dost (což mě celkem štvalo). A hlavně je americká historie trochu víc profláklá a nedivil bych se, kdyby i více Čechů znalo tuto historii lépe než samotní Američané.
        • To zase ne. Oni to do nich perou už od "základní školy". *1*

          Jinak se Američani učí zeměpis se svými válečnými výpady. Díky tomu Američané konečně znají třeba Irák nebo Vietnam. Ale řekl bych, že je to docela krvavá osvěta. *4*
        • bitva u Slavkova není americká historie *3*
          • a tady někdo řikal, že je? :D
        • tak to zas uber :D
          • No hochu, to by jsi se divil.
            • s nevědomostí je to všude stejně, jsou části lidí, který tuší a pak části, kde jsou mimo :D nikdo není dokonalý mě ale v tomhle vždycky dostane, mám pak i pocit, že jsem možná i chytrej
            • Ale jak by to pro USA patrioty s M4 u dveří vypadalo, kdyby jejich milášek vlastě patřil k Britům - nedej bože aby byl Brit. V každém národě se najdou imbecilové. A tím že jich je početně víc - tak jich taky mají víc. Stačí si na youtube najít kvízy ala nikdo není dokonalý....a nebo obrázky ze škol - posledně jsem se smál když na střední tam přiřazovali státy v Evropě :D Těžce jsem to nedával :D
            • s tim souhlasim :D
            • To jsem netvrdil, ale tam je právě to důležité - že se zajímá. Jejich školský systém má dost mezer, ale to ten náš taky. Když si tak vezmu do ruky moji kníhu do dějepisu - tak ji mám občas chuť spálit....
            • tak to je celkem logický...většina anglickejch kolonistů byla v armádě během sedmiletý války, myslim, že to není nic hříšnýho
            • Tak priemerny american, ktory sa nezaujima o historiu ma o americkej historii asi take znalosti ako priemerny cech alebo slovak, ktory sa nezaujima o historiu o husitoch. Len je nejak v mode tvrdit, ze vsetci americania su ignoranti a blbci, a nevedia nic o historii.
            • bože já napsal pyšný s měkkym i, za to se musim omluvit, než mě někdo ukřižuje hlavou dolů
            • Americké knihy k dějepisu - občas připomínají propagační letáky....Spíše než na historickou akurátnost je důležitější, že prostě USA jsou nejbožejší na světě a Washington byl klasa No.1 - a kolik z nich ani neví, že sloužil v anglické armádě a podílel se na vylidňování Indiánských osad....
            • je to trochu přitažený za vlasy, dobře tady třeba většina mladejch lidí má tušení o americký historii, ale že by věděli víc, než američani, který jsou v některejch částech přímo pišný na svojí historii a učí se o tom už od základky? to fakt uber :D
      • a ještě k tomu jen tu ameriku, přímo státy USA tady nikdo dohromady nedá
        • S tím má problém i kdekdo v USA *3*
          • třeste se, teď tady jsou i experti na průzkumy znalostí američanů
            • tak mistr 11 asi žije v minulosti no *1*
            • ten clanok s 37% bola satira spred 6-7 rokov
            • oooh watch him burn now
            • ne ale zdá se mi že 80% diskutujících na games je z ústavu mentálně postižených dle jejich mentálních dotazů na úrovni iq 4-letého dítěte
            • a odkud je těch 37% dotázaných...z těch mentálních ústavů ne?
            • 37% dotázaných pane nechcesemivěřit
            • moc se mi tomu nechce věřit, to je 37% američanů v ústavech pro mentálně postižený? :D
            • 37% američanů nebylo schopno najít USA na mapě světa a to fakt nejsem odborník na statistiku, jenom náš zeměpis na základní škole má mnohem větší úroveň než na americké střední což je fakt k pláči, vzhledem k tomu že i naše úroveň zeměpisu na základkách není nic moc
    • Kdyz to je tezke, na americke fanousky si kazdy plivne, protoze jsou cizi. Ale staci se podivat sem do diskuze a hned je videt, ze tu nasi historii z velke casti nezname ani my, Cesi – potazmo Evropane. At uz je rec o zrejme pomerne kratkem obdobi, ktere zrovna tadyhle KC pokryje, nebo o stredoveku obecne.
      • No, ale stále máme jakési povědomí o tom, jak ta doba vypadala. Nemáme zapotřebí se ptát vývojářů, jestli do hry dají černochy, protože víme, že tady žádní nežili (a k tomu nepotřebujeme znásilnit strýčka googla, jako v případě toho tazatele). Spousta z nás vidělo řadu dokumentů o středověku v českých zemích, navštívili jsme kostely a chrámy, viděli fresky a v centra našich měst, kde se dennodenně (jak kteří) procházíme, mají svůj původ právě v tom středověku. A nemyslím si, že náš národ středověk u nás nezná, ba právě naopak. Je možné že nám nic neříkají letopočty, ale určitě máme tušení, jak takový běžný život ve středověku vypadal, protože jsme tím de facto obklopeni od malička.
        • S radosti souhlasim s tim obecnym povedomim, v tom jiste mame vyhodu. Ze byly hrady, mecovali se rytiri a tak. Ale prave se znalosti skutecnych detailu zivota ve stredoveku je to podle me zcela naopak. Lide maji v hlave naprosto mylny obraz ukrutneho utrpeni bojacnych lidi, kteri patnact hodin denne drou na panskem poli, slechtic jim za odmenu znasilni vsechny dcery, jen tak z legrace je zabije, a cirkev do toho vseho zakazuje lidem cist, psat, pocitat, kdo vi co jeste a upaluje je ostosest.
          • Klasický produkt dnešního vzdělávacího systému. Na hranici s tebou.
          • No, právě já si myslím, že tento obraz středověku je již po nějakou dobu na ústupu. Samozřejmě, že středověk nebyl nejlepší doba na žití a jen úmrtnost novorozenců byla zhruba poloviční. Spíše je středověk nyní vnímán tak, že sice to bylo drsné místo, ale většina obyvatel prostě jen makala na poli nebo se zabývala řemeslem a skoro na nic jiného jim nezbýval čas. Představy o hrůzostrašném pánovi atd. jsou již minulostí. No a v neděli se lidé sešli v kostele, poklábosili, ale jinak po večerech chlastali hnusný pivo v hospodě. No a ve čtyřiceti šli pod drn :) Samozřejmě, za doby války to bylo něco jinýho, to byla ta pravá hrůza... *10*
      • Tak o spoustě věcí můžeme tvrdit, že to jsou teorie. Spoléháme se především na moderní technologii získávání pramenů a teorií historiků. Dobové prameny jsou tvořeny i kronikami, jejichž obsah je mnohdy nadnesenější než kdejaký antický epos. Ale to záleží o čem se bavíte. Na kickstarteru byla zajímavá diskuze na téma podoby středověkých hradů. Dneska jsou zpodobněny jako šedé budovy - přitom bývali barevné - převážně bílé. Záleží o čem se člověk baví....
        • Ano, s těmi hrady to tak bylo. A obytné místnosti nebyly pouze holý šutr, ale byly obloženy dřevem (vypadaly jako srub). Ale to je celkem běžný jev, který můžeš pozorovat na více příkladech interpretací historie. Napadá mě např. rekonstrukce pyramid nebo antického sochařství (kde je již také podloženo to, že tyto sochy byly krásně malované různými barvami).
        • nechápu, jak tvůj koment reaguje na ten předešlej, myslim, že člověk před tebou mluvil spíš o tom, že hodně čechů ani nezná svojí vlastní historii, kterou se učí ve škole, nemluvil o žádnym zkoumýní historickejch pramenů.
  • pujde hra dohrát bez jediného zabití, nebo naopak stylem zabijim všechno na potkání? (fallout 1, 2 takhle dohrát šel)
    • Keyz
      Tak když se budeš účastnit boje, tak sotva zdrhneš aby jsi měl 0 zabití *15*
      • Proč? Není boj jako boj.
    • Hmmm určitě to bez obětí na životech nebude, ale tvoje akce budou mít adekvátní reakci na tvou reputaci. takže zabíjet na potkání nebude dobrý nápad a "půjde" to, ale určitě ne v měřítku třeba Morrowindu, kde se dal zabít opravdu každý (a i tam to mělo reakci - nemožnost dohrát hru např.)
  • Já doufám, že uvidím video se soubojových systémem, což bez jakýkoliv konotací, mě zajímá více, než nějaké morem a potem promořené fusekle:)
    • Neboj bude - mají ho totiž v plánu, ale řekl bych, že si na tom videu dávají záležet, protože je to jeden z největších tahounů hry....
  • Mam rád převlíkání postaviček :) a těším se že třeba lehčí zbroj bude mít svoje výhody, ne jako ve většině her, že hráč je pořád hnanej nějakýma statusama aby si pořídil super ultra brnění z kůže lávového draka, nebo podobnou blbost. Štve mě když pak zaostávám ve hře jen proto, že už se mi žádné další vybavení nelíbí. V některých MMO aspoň maj tu slušnost, že se třeba těm předmětům dá měnit status a tak se držet s dobou. Já osoběn totiž rači budumít jen kroužkové brnění než pláty... Pláty se mi moc nelíběj.. rači budu mrštnej než obrněnej.
  • Tahle hra bude parádní :-)))
  • Hmmm pekny, ale jestli si chteji hrat na dobovy realismus, tak by mohli taky vynechat ty zdrave svihaky zname z holywoodskych filmu a pridat tam taky nejake ty zebrajici mrzaky, lepru, ksichty poznamenane od nestovic, slusnou cast populace s krivym chrupem (rovnatka se fakt nevedla) a jeste vetsi cast populace bez casti chrupu (neb zubar = kovar s klestemi a vyrazene zuby v bitkach taky nebylo jak napravovat). Zatim ve filmech i hrach vypada vetsina postav jak z reklamy na colgate a lidi si pak hrozne idealizuji zivot ve stredoveku.
    • Prečtěte si román s názvem Baudolíno od Umberta Eca. Možná se dozvídte něco o smíšlení středověkých lidí. Jinač se tímto tématem odborně zabýva historik Jacques Le Goff.
    • Ve středověku měli lidé zdravější chrup než dnes, protože do sebe neládovali tolik cukru.
      • No zdravější možná, nicméně určitě ne úplnější, protože vyražené zuby se dost špatně nahrazovaly a nevim jestli už někdo dal do hry protřelého bojovníka s vyraženými přednímy zuby. A že v té době měli podstatně víc možností k jejich vyražení než dnes. O rovnátkách ani nemluvě. Taky tam mohli dát par kulhajících postav po dětské obrně a nějaké ty zjizvené veterány z bojů. Ve hrách zatím všichni vypadají jako modelové z přehlídky po faceliftu, maximálně tak se někam plácne prošedivělý úctyhodný stařec.
        • XorxoxTalarius
          Zuby se delali umele (zlate, drevene), pripadne jsi si tam dal zub nekoho jineho. Takove praprotezy *1*
    • Jo protože středověk byl proti antice díra :P... Ale ne všude.. například V Americe či na blízkém východě byli lidé velice vyspělí v dobách středověku a často si čistili zuby různými bylinkami, dřívky a podobně.. mimochodem dřívka se používala i v Evropě.. Ale je pravda že Evropa byla po antice taková zaostalejší...
      • Zaostalejší moc ne ale spíše byla Evropa prostě jiná. I antika se strašně idealizuje. Na mor a tedy špínu se umíralo běžně i za dob antiky. Naše končiny na tom nakonec byly ve středověku mnohem lépe - aspoň se tu začala rozvíjet města, univerzity atd., o čemž v době antické nelze vůbec mluvit.
        • Tady v Evropě jak v které době středověku, někde skoro vůbec až do renesance. Tady v Čechách asi taky jak do kdy, v antice za Keltů to asi bylo lepší než v době temna, Pak se to tu vyhouplo. No mor by byl dneska možná ještě horčí než dříve, protože města jsou víc přelidněná a díky letecké dopravě by se to rozneslo všude uplně snadno, myslim že dnes by morová epidemie udělala větší problémy než ve středověku nebo starověku. Ale mor nebyl nikdy běžný, nebyl přítomný pořád. Ten se vyskytl většinou jen v určité oblasti, z pravidla přelidněné špíně, a pak zase zmizel, ale nebylo to tak často. Města tu byla už dávno, jednu z nejstarších osad lovců mamutů sme měli na moravě, pak tu bylo asi spousta různých národů od pravěku, pak tu byli Keltové, ty stavěli celkem slušná města, a pak Germáni a další. Takže tady se stavělo odjakživa...
          • Ale vůbec ne. Města tu před dobou středověku vůbec nebyla. Dá se mluvit maximálně o sidlištích, přičemž některá byla velká, ovšem stále to jaksi nebyla města. Rozdíl mezi sídlišti a městy si dohledej. Historik by nikdy neřekl, že tu třeba v pravěku byla města.

            Keltové měli sice zajímavou společnost s rozvinutým řemeslem, ale svou úrovní a sociální složitostí se nedají srovnávat se středověkou společností.
            • Pořád víc než já *1* *1*
            • D_A_R,
              mám doktorát ze spamování na foru a jsem magistr oboru historie a filosofie, ačkoli je to už nějaký pátek, co jsem vyšel ze školy. O historii nevím ani 1 %, co bych asi vědět měl. *4*
            • Trollda: jsi očividně fundovanější osoba než já *4* já jsem historik-amatér a samouk. A ve většině věcí s tebou souhlasím. Pro mě je ale prostě cokoliv od nás nahoru zaostalou dírou vlastně dodnes. A to různými vlivy. Ber to spíš obrazně *4* . Jen ale když srovnám Evropu např. s Čínou či blízkým východem právě v době středověku - tak do doby cca 13.stol. je to prostě úplně něco jiného. A je taky fajn jednou mít konverzaci v diskuzi kde každej hned není de*il a a pod. *1*
            • Trollda no hej ja s tebou v tomto suhlasim. Studium archeologie som sice vzdal, ale v case ked som sa este snazil tak by som tiez v skole asi pojem mesto pre oppidum nepouzil. Len problem je, ze vacsina ludi si pod pojmom osada alebo sidlisko predstavi nieco celkom ine. Tak zas aby to nevyzeralo, ze kelti boli nejak zaostali:)
            • D_A_R,
              problém je, že co bylo vynalezeno ve starověku, vůbec nemuselo být všeobecně známo či to mělo velmi regionální vliv, nebo se o tom jen všeobecně mluvilo, ale mělo to vliv menší. Řada vynálezů se nedostala dál než na dvorek vynálezců. Každý asi zná Pythagora a jeho větu. Ten týpek toho ale vynalezl a objevil daleko více, jen to jaksi moc nikoho nezajímalo. Některé jeho vynázely byly údajně objeveny v opisech z opisů z Alexandrijské knihovny. Takových bylo více. Třeba ty "počítače" ze starověku měly pramalý vliv na rozvoj civilizace a nevědělo by se o nich, kdyby se náhodou nenašly úlomky (a snad zase nějaké malby v opisu).

              Stačí se podívat na naše techniky z ČVUT. Pokud nenajdou pro svůj projekt sponzora či investora, prostě zapadne. A to žijeme v moderní době kapitálu. Ve starověku to měli vynázleci ještě těžší a uchytilo se vesměs to, co nějak sloužilo k boji či obraně. Zbytek byl vesměs rarity. *3*
            • Oprava: Středověk je až moc pitomý výraz, aby se tohle období dalo hodnotit jako celek. Vždycky se musí hodnotit kde a KDY.
            • Tohle jsem měl zrovna na mysli. Vymezení hranic středověku. Byly i veliké rozdíly mezí Itálií a českými zeměmi taky rodíl 10.stol. čí 14.stol. u nás a jinde v Evropě....V Itálii taky přispěl obchodní ruch směrem k blízkému východu a tedy i sdílení znalostí. Blízký východ pak čerpá z hedvábné stezky a územím východořímské říše....Ale řekl bych, že se hádáme dost o maličkostech. Ale pojem "hluboký středověk" je pro mě prostě pojem 3 kroků zpět pro Evropskou civilizaci - kolik jen věcí nebylo vlastně objeveno ale znovuobjeveno, ale o tom vlastně není pořádný důkaz.... *3*
            • gombicek,
              ono jde o pojmy. Je to možná přiblblý, ale město je definováno jinak než sídliště. Nejde tu o počet obyvatel a dokonce ani o velikost zástavby. Bez komplikování lze vymezit města starověká a středověká (časově dál nemá smysl jít). Ta se dost lišila. V čem si ale byla podobná byla jejich vnitřní struktura (jak architektonická, tak sociální). Ve středověku nakonec nejen pod vlivem německého práva vznikla určitá sociální a institucionální podoba města - ta se zakládala na jasném úřednickém vedení, jasných často už psaných pravidlech (součást městského práva) a na určitém urbanistickém řešení. Tohle všechno se dochovalo do dneška, ačkoli modifikované. Města byla také jasně právně i územě vymezena vůči svému okolí - venkovu (ne uzavřená ale vymezená - dříve se věřilo že uzavřená, což se už opustilo). Keltská opida byla přecijenom jiná, i když i já bych možná neměl problém o nich mluvit jako o městech (ovšem ve škole by mě za to asi odpravili). *4*
            • Problém je, že se tu bavíme o středověku, který je vymezován různě - nejčastěji 476 až 1492 (dříve bylo oblíbené i 1453). Když se na to tak podívám, rozdíl u nás v roce 500 a v roce 300 byl řekněme asi dost malý dnešním úhlem pohledu. Proto já raději hovořím o středověku u nás jako o době od 9. do 15. století a i tahle staletí se velmi liší. V 9. století jsou tady sídliště ještě menší než ta keltská a kulturně tu dojíždí stav z předchozích století. Ve 13. až 14. století se u nás naopak rozvijí masivně sídelní výstavba, je zde počátek měst a sídelní struktura se blíží té dnešní současné (kupodivu). Obchod a ekonomika se rozvijí dost rychle, což souvisí s těžbou ale rovněž se změnami v zemědělství. Náš stát se natrvalo stává královstvím. Jsou zde založena významná kulturní centra a významné instituce včetně univerzity a arcibiskupství.

              Středověk je až moc pitomý výraz, aby se tohle období dalo hodnotit jako celek. Vždycky se musí hodnotit kde a kde.
            • Tak je pravda, ze o keltskej spolocnosti vieme v porovnani s rimskou alebo stredovekou velmi malo. Vlastne najviac informacii o kelstkej spolocnosti je asi od Caesara. A v tej dobe uz Kelti na uzemi Ciech boli vytlacany Germanskymi kmenmi. A je pravda, ze keltske oppida by sa za mesta uz povazovat mohli.
            • Já sem řekl že to byla sídliště.. Ale rozdíl mezi slídlištěm a městem neni zas tak velký. Mnohdy se za města považuje něco co někdo jiný nazývá sídliště. Když se to vezme podle počtu obyvatel tak to byla i města. Rozdíl mezi městy a sídlišti je tak tenký že si ho každý posouvá jak chce.

              O jejich sociální složitosti moc nevíme, ale je očekavatelné že s růstem obyvatel roste složitost. Středověk je přelidněnější než antika, to rozhodně, ale to vždykcy neznamená že je lepší. Indie je taky přelidněná, ale nebral bych si z ní moc příklad.
        • Rozvíjení měst, škol bylo už v antice - myšlení lidí a "inovátorství" bylo v antice mnohem větší než ve středověku - církev nás vrhla opravdu zpátky. Berte to jako muslimské státy - dříve byly o několik kroků před Evropou a jak je to teď. Jinak musíte brát v potaz i to, že se byly velké mezery mezi pokrokem v jiných částech Evropy v Itálii už mastili renesanci a my objevili, že je nějaká gothika. Vemte si třeba Čínu a co v ní všechno vynalezly. Syrakusy měli jedny z nejvyspělejších hradeb antiky, pozvali si tam tehdy největší mozky té doby - a měli první funkční verzi plamenometu....Souhlasím s tou idealizací, ale středověk byla temná, hnusná, zpátečnická díra - ale bůh to žádá!!!!
          • "církev nás vrhla opravdu zpátky" - právě naopak.
          • Kozy
            Temná, hnusná díra a proto vznikaly univerzity, byl vynalezen knihtisk a tak dále.
            • A taky byla církví zapovězena vidlička, protože Stvořitel nám přece nadělil prsty.
            • Beruška atd.,
              Univerzity v antice nebyly. Knihtisk se v Evropě rozšířil v 15. století. O skutečném výrazném a jen dočasném úpadku lze mluvit jen v oblasti středomoří a v severních provinciích Říma. A všechno zase bylo jinak v Číně a jinak v Americe a Africe. Nakonec toho bylo jinak i ve východořímské říši, která existovala až téměř do konce středověku. Církev naopak plnila po velkou část středověku roli strážce vědění. Řada mnichů se věnovala antickým spisům. Řada církevních hodnostářů vynalezla různé užitečnosti a i písmo se rozšířilo hlavně díky církvi.

              Závěr: Nelze obecně říci, že středověk byl úpadkem. Musí se říci kde a kdy. Např. Řím jako město samozřejmě hodně padl do méně významného postavení, ale nakonec svůj význam zase získal, ačkoli byl menší než dříve.
            • Sjednotit pod praporem křesťanství? Vždyť křesťani víc nesnášek jeden druhého než ostatní. Právě boj mezi různými křesťany byl důvodem mnoha sporů v Evropě, Irsko se stím potýkalo i do minulého století. Protestanti a Katolíci. A celá tahle hra je přece o tom jak jedni křesťané midlej jiné křesťany.. To je Husitství.
            • Wiki staví knihtisk skoro do novověku... 15. století
            • Kozy
              Nebýt církve. No nevím, i když byla v něčem zpátečnická, myslím že Evropu držela na uzdě, kdo ví jestli by tu ještě nějaká Evropa byla, kdyby se tehdejší vládci nebyli schopni sjednotit pod praporem křesťanství.
            • První zmínka o knihtisku 13-14 stol. tipuju - strejdo google??!! Tak prej tak nějak....
            • A oproti celkovému vzrůstu civilizace v Antice je to nesrovnatelné....Celkové myšlení lidí, podkopávání vědy - přineslo spoustu kroků dozadu - nedokážu si představit kde by mohla Evropa být nebýt Církve. Jinak doba temna se tomu neříká nadarmo. Souhlasím s tebou, ale je to prostě špatná doba ať chceme sebevíc....
            • University byli už v Antice, knihtisk byl už skoro novověk.
          • Jo zhruba tak nějak.. Doba temna v Evropě byla zlatá éra v America a na blízkém východě. Na blízkém východě to bylo ale hlavně proto, že tam měli přístup k tomu co jim tam zanechali předtím řekové a římané, měli spoustu knih z Alexandrijské knihovny, mohly dál rozvíjet práce Heróna a dalších. Tady sme se cachtali v křesťanském bahýnku..
            • Doba temna se dneska tak nějak u historiků všeobecně odmítá jako relevantní pojem. První hodina dějin obecného středověku. *4*
            • Ne, ne a jeste jednou ne. Nic z toho, co jsem vyjmenoval, neni to, co se laicky nazyva renesance (coz je vic mistne omezeny umelecky smer nez casove obdobi). Anselm je jedenacte stoleti. Karolinska renesance dokonce jeste o nejake dve stovky let driv. Cirkev prave v tehle dobe byla nositelem anticke vzdelanosti. Precti si nejakou knizku o historii. "Dark Ages" proste a jednoduse nebyly.
            • To už ale nemluvíš o době temna, Doba temna neni renesance.. To je období po pádu Říše římské asi tak do 10-11. století... Doba temna je dobrý překlad Dark Ages. Ale Dark ages neni celý středověk.. Je to označení pro období v Evropě po pádu Říše Římské.. Ano bez křesťanství by jsme možná došli dál. Protože když tu byla Doba temna tak na východě byl rozkvět. A to díky dokumentům z antiky, které se na východě studovali. Renesance přinesla zase pokrok, proč? ne kuli cíkrvi ale kuli tomu že lidé šáhly spátky do antických listů. Ani Da Vinci nebyl originál, jeho věci jsou od Heróna Alexandrijského. Renesance se stala, protže se stala Antika, ne protože se stalo křesťanství.
            • Jenze to jsou kecy. Zadna doba temna - pocitam, ze to je snaha o prelozeni "dark ages" - se nekonala. Je to jen pejorativni a mylna nalepka, kterou historicky vyzkum nepouziva. Krestanske bahynko? Prave cirkev byla nositelem, uchovatelem a predavatelem vzdelanosti. Karolinska renesance, renesance 12. stoleti, veliky narust racionalniho mysleni a prirodni filozofie, Anselm z Canterbury, Tomas Akvinsky, to jsou jen nektere jevy one "temne" doby.
            • Je to dávno, co jsem se o těhle věcech ve škole učil, ale co si tak vybavuju, byl bych hodně opatrný v takových výrocích, že to byly spisy antických filosofů, co byly hlavním důvodem rozvoje blízkého východu. Ty spisy byly nepochybně studovány jako odkaz starší doby, nepochybně se o nich vědělo v širší skupině myslitelů tehdejší doby, ale že by to byl motor ekonomiky krajin blízkého východu, to fakt ne. Příčiny rozvoje téhle oblasti byly úplně jinde a nepochybně souvisely se změnou společnosti po vzniku Islámu, také souviseli s blízkosti východořímské říše a nakonec i s rovzojem obchodu v téhle oblasti a rozvojem obchodních cest na východ. Prostě to byla řada faktorů, přičemž samotné spisy měly, co si tak pamatuju, ne zrovna zásadní vliv.
          • Napsal jsem: "Naše končiny na tom nakonec byly ve středověku mnohem lépe - aspoň se tu začala rozvíjet města, univerzity atd., o čemž v době antické nelze vůbec mluvit." Naše končiny!

            Nesouhlasím. Kultura byla taková jakoby rozředěná oproti antice, ale zase se dostala do celé Evropy v míře nebývalé. Kolik lidí umělo u nás psát a číst v antice a kolik to umělo ve středověku?

            Středověk byl pojmenováním hanlivým, který označoval dobu mezi dvěma "pokrokovými" dobami - mezi "antikou" a renesancí (nakonec novověkem). Dneska se ale už na středověk takhle jasně negativně nenahlíží. Byla to doba dynamická a zajímavá. Ostatně naše města a řada obcí se formovala ve středověku. Naše města stojí na středověkých základech. V antice tu nebylo téměř nic.
            • Omyl v Antice tu bylo mnoho sídlišť, Praha byla Keltská a pak i Germánská než přišli slované. Lidé tu sídlili již od pravěku. Ve střeodvěku tu akorát bylo více lidí, Keltové nepsali prootže písmo odmítali, měli bardy. Ale vynalezli třeba hrnčířské kolo, kalhoty a mnoho dalších věcí. Měli kalendář, který je přesný asi tak jako ten náš moderní. Jen z nějakého důvodu odmítali přijmout písmo. Proto od nich nic nemáme, jen od Římanů a jiných cesto/kroniko/všechno pisců.
            • Jinak ve středověku tady čtení a psaní patřilo celkem k "výsadě" - Středověk byl ve srovnání s antikou celkem bída - neříkám že nic nepřines, ale pokrok byl zastaven. A opravdu nesrovnávej antiku a středověk na českém území - před vpádem Hunů a stěhováním národů tady bylo fakt dost mrtvo....
            • promiň špatně to zapadlo do kontextu - a v antice tady byl jenom jeden velkej obří les, pak strašně mrtvo a sem tam tady přeběhl druid a podřezal nějakou zběhlou Marii....takže jo bylo tu dost pusto *1* *1*
  • Hanzales
    Já rád probudit v sobě malá Versace :)
    • Já ráda namalovala vaše logo krví svých nepřátel *7*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit