Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • TES on-line skočí do pol roka na F2P. *13*
    • ne ;)
  • ponuka je podmienená dopytom a hry sú/boli/vždy budú spotrebným tovarom, ktorý nemajú zákazníci záujem zväčša hrávať niekoľko rokov.

    To, že je WoW úspešné je komplexnejšie, než je napísané v tomto článku. Za gro úspechu považujem hlavne niekoľko rokov dôkladne budovanie a šperkovanie univerza a hrdinov Warcraftu a hlavne prvenstvo vo veľkej MMO. Blizzard bol skrátka prvý a ponúkol dačo, čo musia všetci kopírovať. A tým pádom si zákazník povie, prečo by mal prechádzať na iný formát.

    Takisto trh nie je donekonečna rozpínateľný.......reálny trh ľudí ochotných platiť paušál za hru je v podstate malý...možno 20-30 miliónov maximálne, z toho mal 12 miliónov WoW a zvyšok sa musel podeliť medzi ostatných.
    • Shania
      WOW ma v US tak 1-3 miliony, s EU, jizni amerikou, australii muze mit tak 5-6

      Nevim jak moc dobry trh v cine je, ale ftp a mmo se plati vemi malo, je tam obrovska konkurence a kazdy mesic tam startuje minimalne jedna MMO hra. Tyhle hry by na zapade ale asi nikdo nehral.
      • Asi tak.. nemyslím že má uplně smysl dělat v Asii velkou hru ze západu, když to pude jen hrozně nákladný a pak nakonec tu hru nahradí něco za měsíc.. ty MMO tam jsou hrozně levný rychlokvašky, a těm asiatům to prostě nevadí... Nemyslím, že by se tam uplně chytila hra ze západu na nějakou delší dobu.
        Myslím, že je to jen nějaká bublina zase tady nějaký strašáky dělaj. Prostě dělejte kvalitní hry pro západní trh (ne jen USA myslím tím tak nějak vše kromě Asie) a prostě to půjde dál. Hry se budou hrát. Hry jsou trochu jako filmy... Filmy se nepřestanou točit protože pár braků mělo blbej obrat. Dobré filmy se drží a vždy budou mít obrat. Stejně tak je to se hrama.. Když někdo udělá brak tak se nemůže divit.. Ale kvalitní hry se nepřejí.
  • Veskoslav
    No co. Sice je v USA něco přes 270 miliónů, kdy reálný počet hráčů se blíží k 80 miliónům, ale nejsou to blázni jako Korejci, kde každý hraje každou MMO a co mi spolužák říkal, tak jenom v Korei je něco přes 80 MMO her. Od výchovy blechy až po mónstrźní projekty, které směla konkurují WoW a spol. či Číňané, kdy jich je jak mravenců a prostě po X letech zákazu se jim pootevřel trh. Hlavně je to ale o tom, že v poslední době mě baví pouze Newerwinter a bavilo mě GW 2. Ze SW jsem ke konci byl zklamaný a to i přesto, že to považuji za více než dobré MMO, WoW je WoW, L II je katastrofa, Tera je nuda, Rift mě minul, SecW je až příliš netypické MMO a Američané jsou v tomto až příliš konzervativní. Aion už tam taky ztrácí. Prostě se trh přesytil.
    • Já si myslim že se nepřesytil. Nemyslím, že přesycení je správný výraz. Nebo spíš ho používájí vývojáři jako omluvu své rigidity. Myslím, že herní scéna obecně je celkem pořád hladová, ale chce něco víc. Nechce generické věci. Mě taky baví celkem Neverwinter teď a bavilo mě celkem GW 2 a taky SWTOR po většinu času. Ale to vše proto, že ty hry nabídli něco extra v určitých fázích. SWTOR mě naprosto přikoval příběhem, ale spousta jiných věcí to pak pokazí. Neverwinter má Foundry tool a souboje, Guild Wars 2 je plné akce a pořád se tam něco děje. Ty hry nabízej něco navíc. Proto jsou nějak úspěšné. Úspěch WoW je hlavně v načasování. Ve své době to bylo něco extra. Jenže klony WoW už dnes nejsou nic extra. Jsme tu teda zase tam, kde zkončíme vždycky. Je potřeba se někam pohnout a tvořit nové věci, tvořit něco extra a ne jen generovat. Myslím že pro kvalitní hry není trh přesycen ani náhodou, je to spíš naopak.
  • Jo no zrovna prezentovat měsíční poplatky na SWTOR a Rift nevim no... Ale buďiž, možná měsíční poplatky nejsou uplně ideální způsob.
    Nicméně pokud FFXIV bude jako to předchozí FF onlinovka tak to u mě neprojde ani náhodou. A jako jasnou chybu uvidim ne měsíční poplatky ale rigiditu.
    TES online podle mě by klidně mohl uspět s poplatky. Pokud to dobře uchopí. Zatím se nejeví jako další klon nebo rigidní MMO. Soubojový systém by mohl být sranda, pak je tu ta zajímavá snaha o předměty ve hře, aby se chovali jako ve známých TES hrách. No uvidíme, snaha zachovat mechanismy TES her jak je známe by mohla tuto hru dost dobře dostat do dobré pozice.
  • Tak asi to částečně bude tim co onlinovky nabízejí. Pokud jdou to nějaký hloupý klony tak to nebude mít úspěch.. jako nejde dělat WoW onlinovky pořád dokola.. a kopie Lineage 2 taky nejsou nic moc.. Prostě je potřeba vytvářet kvalitní věci. Západní trh má rači kvalitní hry. Jenže mmo hry mají málo kvalitních kousků.. vbětšina jsou nějaký kopie z Asie nebo nějaký kopie WoW a mmo který vypadaj naprosto genericky. Prostě nejam co nabídnout. WoW se drží celá ta léta s dobrými čísli taký jakýpak copak... Jde to.. Jsou MMO hry určené pro západní trh a drží se. Tak nevim co se to tu zase vytváří za bubliny. Pravidla se nezměnila.. Dobré MMO bude mít úspěch. Špatné ne.. Problém neni v tom že by hráči nechtěli hrát MMO, problém je v tom, že se hráčům nedostává dostatečný progress u MMO her. Musí se počítat s tím že západní hráče neutáhnou na vařenou nudli.. Jsme náročnější publikum. Musí to mít prostě šťávu. Jsou MMO které dokazují že to jde.. ale cesta není je kopírovat. jen si uvědomit že je potřeba u MMO se opravdu snažit přinést něco nového.
    • tihle manažeri obrich spolecnosti maji jiny uhel pohledu na vec, je to neco jako herní fastfood. Jako bych šel na prednasku do mcdonaldu o tom jaky hnus dat do jidla aby se to nejlip prodavalo.
      • Jo no ale pak se nemůžou divit. Už to tak prostě nejde. Mentalita západního trhu se mění, žádá si čím dál více kvalitu nad kvantitou. Potom je pochopitelné že modely založené na kvantitě a na kopírování bezpečných mechanismů na úkor kreativnímu přístupu a snaze o kvalitu, či inovaci budou prostě kolabovat. Západní trh není přehlcen jak se zdá, je přehlcen pouze na úrovni generického odpadu (ve všem, ne jen ve hrách), ale lační po kvalitě. Lidé začínají přecházet od "koupím si víc za méně" k "koupím si kvalitní za více". A tak se podle toho mucí chovat.
  • a ze tech MMO, za ktere by stalo platit existuje....
  • Onlajnovka už musí mít něco fakt extra (universum samozřejmě taky hraje roli, z principu se lépe slyší na SW, Fallout, TES, Gothic nebo Warhammer než na neznámou značku), aby hráče dlouho udržela. Myslím si, že je přirozené, že se tento žánr prostě po čase přejí, je to jako s prohlížečovými hrami, které sice mohou bavit, ale pokud do nich neinvestujete skutečné peníze, můžete se rozkrájet a stejně se najde milion "lepších" hráčů. Snad se něco podaří TES. To by mohla mít úrodná půda. Asii nemůže brát jako standartní trh - všichni víme, jak jsou Asiati hraví :) + jak obří trh to je. Jedno menší čínské město vydá za celou Evropu. Ani F2P se nesmí brát vždy jako spása atd.
    • Myslím že i FT2 model tak trochu může poškozovat MMO trh na západě. Protože F2P model často přináší generické hry. A západní trh generické hry nechce. Západní trh si klidně rád trochu připlatí (nemusí být přímo měsíční poplatky) za kvalitní hru. Problém je v tom že musí tu kvalitní hru přinést. Já osobně hltám MMO a je to muj nejoblíbenější žánr. Ale vidím jaký sajrajt je tu všude.. Generické hry a hry co nemají nejmenší snahu o nějakou kvalitu. A samozřejmě takové hry hrát nechci. Jsou tu dobrá MMO a lidé je hrají, hrají je roky i když mají starou grafiku nebo něco, ale lidé je mají rádi. Když mi předloží MMO, které má něco do sebe tak ho budu žrát. Docela se mi momentálně líbí Neverwinter online (velice mě baví Foundry tool a souboje) a čekam na TES online co z toho vyleze.. ale Generická MMO u mě nemají nejmenší šanci se někam dostat. Osobně nepotřebuji ani aby MMO mělo známou značku ale pro boha ať to neni generecké, ať to neni klon a ať se tam konečně někam pohnout mechanismy, třeba souboje do víc akční polohy jako v Neverwinter online a tak dále. Ať se to prostě pohne někam dál, jinak to nemá cenu...
      • Panejo, rict, ze nemas rad genericke MMO a hned po tom, ze hrajes NWO... Tenhle soubojovy system tu uz nekolik let je a v posledni dobe ho ma opet kazde mmo, ktere vyjde. Jediny co bylo na NWO trochu originalni byl Foundry tool a popravde me prekvapilo, ze trvalo jeden cely tyden, nez se za exploitovani v nem zacalo banovat.
        • Jenže to neni jen o tom mít soubojový systém ale také jak se k tomu postavíš. Třeb a TERA mě s napsosto podobným soubojovým systémem nebaví tak jako NWO s tímto systémem. A Foundry tool je opravdu velké extra.. já sem strávil víc času ve Foundry tool než ve hře samotné. Pro mě je Foundry tool můj malý sen. Prostě realita je taková že v TERA mě to nebavilo a v NWO mě to baví... takže je uplně jedno jak dlouho je ten soubojový systém fungující jde o to jak je ve které hře zabalený jako v celku. A to v případě Neverwinter je naprosto jinde než u TERA třeba...
  • lol to je vul, a wow se v isa nehraje? spíš je to dalsi kravatak co vyda nedodelanou polohru a ceka že mu miliony hráču budou mesicne platit, wake up moron
    • walltar
      Bohužel ... mě příde, že tihle lidi o herním trhu nemají vůbec ponětí. Trochu jak když Robertsovi říkali, že o space sim dneska nikdo nestojí a že je to mrtvý žánr. Možná by to spíš chtělo pořádnou hru, místo pokusů jako SWTOR kde si producent myslel, že když do nekompetentního teamu lidí nalije víc prachů tak hra bude výborná.
      • Jasně. Je to o tom co nám tady předhazujou. Musí se naučit že dneska už se cestou kopírování západní svět tak lehce nezíská. Musí se tihle lidé naučit že pravidla se posouvají a musí opravdu něco dělat a ne jen brát zaběhnuté mechanismy s tím že teda když to šlo před 5 ti lety tak to budou mít hráči rádi i teď.. ale tak to nejde prostě. Teď už se nemůžou dělat hry ovlivněné manažerským a producentským způsobem jako tomu bylo často. Takový ten způsob že vývojáři přijdou s něčím zajímavým a management to oseká podle nějakých 5 let zaběhnutých mechanik. Teď se bude muset zapojit víc kreativního riskování. To znamená že se přenechá větší svoboda kreativní části vývoje a bude se doufat, že to vyjde. Bude to větší risk ale bude to jediná možnost jak upoutat pozornost.
  • btw budou ještě nějaký videa z GDS 2012?
  • Dnes se s měsíčními poplatky vytasí jenom blbec....a další blbec vymyslí parodii na F2P nebo pay to win model....stále nechápou, že lidi mají rádi 100% kvalitní hry a pak rádi platí za pí**viny...vzhledy, modýlky, jiné roztodivné blbůstky, ale původní hra nikdy nesmí omezovat....a omezovat tady znamená, že hráč dostane 100%, ne že dostane 25% (vydávaných za 100) a pak ať vesele nakupuje "bonusy"
    • Nechápu, proč by by měsíční poplatky měl platit jenom blbec ?? Pokud si vezmeme třeba WoW, kde za 700 kč ( s pošotvným ) si člověk zahraje 2 měsíce = tj. 350 kč měsíčně a osobně si myslím, že to není moc peněz. Ale já teda nekouřím, přestal jsem pít a čas od času se odreáguji i WoWka a to mě snad nedělá blbce a jsem na tom ještě finančně líp.
      Sorry, ale pokud ty si nemůžeš dovolit platit za hry, tak pak chápu tvůj postoj.
      .. REAGUJI POUZE NA PRVNÍ VĚTU ..

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit