Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • jamar28
  "V lednu 2008 se stala terčem rozhněvané komunity psycholožka Cooper Lawrence, která ve vysílání FOX News kritizovala první díl Mass Effectu (2007) jako škodlivý a pornografický, aniž by hru vůbec zkusila. Dotčení fanoušci se pak sesypali na Amazon, kde organizovaně psali negativní recenze na její knížky."

  Tak snad jí chutnala vlastní medicína.
  • S tímhle nesouhlasím. Oko za oko a celý svět oslepne.
   • jamar28
    Tady jde ovšem jen o více méně nevinnou internetovou přestřelku, takže za mě ok. Třeba si z toho vzala ponaučení.
   • Veskoslav
    S pseudohumanismem a podobnýma pičovinama daleko nedojdeš.
    • Proč používáš tu předponu pseudo? A jak se dle tebe pozná autentický humanismus?
     • Já chápu pseudohumanismus jako falešný humanismus. Pokud je humanismem mj. obecný postoj namířený směrem k prospěchu lidstva obecně, je jeho pseudo varianta jakousi lživou podobou. Je to postoj, kdy si člověk myslí, že svými činy pomáhá lidem, případně lidstvu a naplňuje ideály humanismu, ve skutečnosti ale spíše svými činy škodí.

      Klasickým pseudohumanismem současné doby je "pomoc uprchlíkům" v té podobě, v jaké se objevila v posledních letech. Pseudohumanismem bych také nazval různé akce na pomoc Africe, které ale dlouhodobě mají spíše negativní dopad. Podobně to vidím u "integračních snah" menšin, kde se tak maximálně posiluje myšlenka maximálního práva pro menšiny ovšem s minimální odpovědností. Skoro bych to nazval "nárokovým pseudohumanismem", který obsahuje silnou myšlenku, že má nějaká část obyvatelstva na něco nárok a ostatní tento nárok musí poslušně plnit.

      Pro mě je skutečným humanismem snaha pomoci z lásky k bližnímu ovšem s přihlédnutím k vlastní komunitě a navíc snaha pomoci bez vedlejších úmyslů. Nelze pomáhat tak, že se sám zahubím. To není humanismus ale stupidismus.
     • Veskoslav
      No například tím, že se nechováme tak, že oni po nás pistolí a my květinou. My musíme dodržovat jejich pravidla u nich, ale oni nemusí dodržovat pravidla u nás atd. Pseudohumanismus je v současnosti chování Západu. A ne, nejsou rusofil a podobné srágory. Ale pokud se někdo drží pravidla, že když se někdo chová a poškozuje mé zájmy, tak já naopak budu na ni hodný a snažit se jí to vysvětlit, tak to vážně takhle nefunguje. Když člověk dostane facku, tak má vzít bourací kladivo a umlátit ho. Ne mu poděkovat a ještě přemýšlet, jestli by neměl přijmout nějaký zákon, který by legislativně upravoval množství síly určené pro facku při dané příležitosti:) Ale to ty víš a celý levicový Hollywood:)

      Ale to už jsme odbočili od tématu "doktorky", co kritizovala něco, co neznala:)
      • Tak do černých nicků mi nadávat nebudeš! Zabanujte toho rasistu a xenofoba!!
      • většina gayů má vkus! Takže když chce zvát na kafe Veskosalava, tak jenom deebil může myslet na sex. Sry ale ty člověk s černým nickem, který mění nick každý den a plus tu naklikáváš stejně jako LV či Veskoslav si zaslouží jenom nadávky. Prasíš diskuzi.
      • Nevím no, mně na tom nic humorného nepřijde. Tom Hanks už tu dříve zval jiné uživatele k sobě domů na víno, že je homosexuál (což je mi jedno, nic proti nim nemám) tu psal taky sám. Jen aby si to tu nepletl se seznamkou.
       Jinak od tebe co tu hážeš nadávkama to sedí.. *12*
      • "V souvislosti s tím, že uživatel "Tom Hanks" je homosexuál mi pozvánka na "osvětlit do hloubky" zní trochu nebezpečně. To kafe si dobře promysli Vesko!"

       Strašně laciný humor. Ach jo, herní komunita jsou fakt čur@ci na entou.
      • V souvislosti s tím, že uživatel "Tom Hanks" je homosexuál mi pozvánka na "osvětlit do hloubky" zní trochu nebezpečně. To kafe si dobře promysli Vesko!
      • Veskoslav je blbec a do intelektuálních debat by se neměl pouštět, pak to končí kopírováním z wiki :P
      • Pripominate mi tu debatu mezi pejskari a nepejskari, kde pejskari strasne radi tvrdi, ze "bojova plemena neexistuji"
      • Považuji se spíš za radikálního marxistu, jako je Slavoj Žížek, ale díky za poklonu. Nevím jak to chodí nebo nechodí v Hatefree, ale pokud se nepletu, tak jde o program odboru Úřadu vlády ČR, ne? Nicméně jejich stategii považuji za kontraproduktivní.
       Do nevládních organizací obvykle tečou finance ze soukromých nadačních fondů. Sociální pracovník je povolání jako každé jiné. Je nutné kvůli němu absolvovat VŠ vzdělání podle zákona o sociálních službách. Stejně tak bys mohl chtít po truhlářích, aby svou práci vykonávali bez nároku na honorář. Mimochodem, když jsem ještě v nezisku pracoval, dostával jsem plat 14 tisíc hrubého. Každý den přesčasy, samozřejmě neplacené. Stálých pracovníků nás tam bylo opravdu málo a nebýt dobrovolníků (často z řad studentů oněch nenáviděných humanitních oborů), tak bychom to mohli taky rovnou zavřít. Takže bych řekl, že tvá naštvanost pochází spíš z faktické nevědomosti. Což je škoda. Kdybys měl zájem, můžu ti někdy pár věcí osvětlit do hloubky. Třeba v nějaké pražské kavárně (haha). Ne, na kávu moc nejsem.
      • Veskoslav
       Neviděl? Aha, ty víš, že neznám nikoho z neziskovek Ano, "dobrovolnictví" za peníze státu. To nemá s dobrovolnictvím nic společného. Znám spoustu skutečně neziskovek, co žijí pouze z darů a lidi tam dělají zadarmo atd. To je pro mě neziskovka. Ne že dostaneš 40 mega jako největší zloději HateFree. A omlouvám se, měl jsem říct nějaké sluníčkové srágory, aby jsi byl spokojený a nebyl jsem ten hlavní proud. Tebe prostě neuspokojí jakákoliv odpověď, ty jsi typický sluníčkový prudič či ještě horší sluníčkový levičák jako jsou Zelení a spol.


       No ale tvoje taky ne Dworkine. Občas prostě musíš oko vypíchnout a občas musíš to oko nechat a říct si, že nebudeš jako on. Ale držet se jedné nebo druhé "teorie" je nesmysl a v praxi naprosto nefunguje, protože tam funguje "Silnější pes mrdá." a bohužel je to fakt. Pokud za tebou nestojí stát, "neziskovka" nebo Šabatová, tak Tě to semele. Jak říkám, moje teorie je špatná, tvoje taktéž a musíme si vzít od obou něco, ale slepě následovat jednu nebo druhou je nesmysl a způsobí to ještě větší škodu.
      • Veskoslave, jen jsem ti chtěl naznačit, že tvoje zásada "za jedno oko jich vypíchnu deset a urazím chapadla u samý p*dele" není v praxi dost dobře uskutečnitelná. Leda by ses odstěhoval do končin, kde trestní právo tohle umožňuje, ale takových míst na Zemi moc není a navíc by se ti tam určitě nelíbilo (vedro, islám...).
      • Už jsme si vyměnili několik komentářů a naprosto zbytečně. Můžeme tedy přejít k jádru věci a můžeš mě i ostatním vysvětlit rozdíl mezi pseudohumanistou a humanistou? Jinak tě začnu podezírat, že jde jen o tendenční pejorativní termín, který má zdiskreditovat humanismus en bloc.

       Příklad s kladivem neberu raději vážně. Dopustím se nyní generalizace, ale chápu že u chlapců hrající počítačové hry jsou projevy hypermaskulinity běžné.

       Edit po editu tvého komentáře:
       Mám pocit, že je úsměvné, když někdo v jedné diskuzi vykřikuje proti mainstreamu a hned ve druhé se dopouští nekritického opakování názorů, které se v českých luzích a hájích staly mantrou.
       Mimochodem, tys nevládní neziskovou organizaci neviděl ani z rychlíku, co? Ale kdo by ti to mohl vyčítat. Mimochodem, stavebním kamenem nevládek je právě dobrovolnictví.
      • Veskoslav
       Bože, vážně ti tu musím napsat doslovně, aby jsi mě nechytal za slovíčko? Zvláštní, že sis nevybral zbraň proti květině, ale facku proti bouracímu kladivu. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby jste nakonec byli jedna a tatáž osoba. No nic, ty se chovej jako sluníčko a rozdávej lásku a radost. Já si ponechám to vypichování očí.

       Dobře:
       humanismus: Ochota pomáhat potřebným lidem, chovat se tak, jak se od nás očekává na 21. století. Snažit se vytvořit takové podmínky a takové zákony, které by reflektovali společenský, náboženský a historický vývoj. Využívat prostředky tak, aby šli lidem, kteří je skutečně potřebují. Zachovat si tu část osobnosti, které bere v potaz, že každý se nemusí mít tak dobře jako on, ale zároveň tím neublíží ostatním a svým chováním neubližuje jiným na úkor pomoci jiným. Založen na dobrovolnosti.

       pseudohumanismus: Systém neziskovek, systém, kdy jsem nucen platit vyžírky, kteří nemají za sebou žádné výsledky (neziskovky na uprchlkíky či naše snědé spoluobčany). Násilně nucená podpora lidí, co si ji naprosto nezaslouží viz. např. ekonomičtí uprchlíci. Vytváření zákonů, které buzerují původní obyvatele země viz. zákazy do bazénů mužům v určitou dobu (ochrana žen a dětí). Posílání peněz Palestině, nutnost přijmout kohokoliv přes odpor obyvatelstva. Zákony proti obyvatelstvu (kvóty). To je pro mě pseudohumanismus. Kdy se "pomáhá" na úkor jiných a za každou cenu. Oni se chovají jako by ti byli doma a my jim to trpíme, opačně to pak nefunguje a my se u nich musíme chovat jako host (viz znásilnění Britky v Dubaji a její obvinění)
      • zaty
       Ale má. Mě by tvá odpověď zajímala.
      • Neodváděj pozornost jinam. Zajímá mě tvá definice termínů pseudohumanismus a humanismus. Případně jaký je mezi nimi rozdíl.
      • nedostatkem demokracie je, že i lide s podobnými názory mají volebne pravo *7*
      • >>Když člověk dostane facku, tak má vzít bourací kladivo a umlátit ho.<<

       To je vražda v prvním odstavci. Deset až osmnáct knedlíků, třetí nebo čtvrtá cenová.
      • Veskoslav
       *7* To snad nemá ani cenu komentovat. A trend termíny? Aha, ještě začni vykládat, že Merkel a uprchlíci jsou přínos pro Evropu, Trump je nácek a recenze na Amazonu píšou dělníci z čínských manifaktur, kde pracují za hrst gumových medvídků a je jasné, na čem jsi.
      • To barbarské chování které tolik adoruješ je součástí tvé ideologie, tak se nesnaž všem okolo předsouvat, jako by se jednalo o jediný správný vzorec chování. Stále jsi ale nevysvětlil rozdíl mezi humanismem a pseudohumanismem. Jednání které jsi popsal vykazuje znaky humanismu a pacifismu. Podezírám tě z toho, že zkrátka jen rád opakuješ trendy termíny.
    • Já na Amazonu nechci falešné recenze. Ty jo?
     • Veskoslav
      Jistě že ne. Ale pokud někdo vytvoří pseudokauzu jako ta ženská, nezaslouží si naprosto nic jiného než sama udělala. Sesbírala si to shnilé ovoce a pěkně si to vyžrala. Ve světě udělala navíc ze sebe totální bl*ku a to nejenom v herní obci.

      A co si budeme nalhávat, většinu "vzteklých" recenzích docela snadno poznáš. I na Steamu, kdy se "recenzent" chytne na zásadní chyby jako zpracování atd.
      • Já s jejím názorem nesouhlasím, je podle mě neinformovaný a hloupý, ale stejně tak neinformované a hloupé jsou ty falešné recenze.

       Jestli vydavateli vznikla újma, má právo na její náhradu. Uplatňuje se žalobou u soudu.
      • Veskoslav
       Takže ona může způsobit škodu, újmu, ale když se to stane ji, tak ti to vadí? Chápeš, kde je ten problém? Ona něco způsobí, tak za to musí nést zodpovědnost. A jinak než tím, že ji snížíš hodnocení se proti tomu bojovat nedá. Pokud máš nějaký účinnější boj než "sáhnout" na peníze, tak poslouchám.
      • To je jak říct, že když nesouhlasím se starostou, tak nase*u do obecní studně. Nám ostatním je fuk, co s tou ženskou měli ty lidi za problém. Těma recenzema nás zatáhli do jejich sporu. Nechci schytávat collateral damage.
      • Veskoslav
       Maxi, táhni, klub retardovaných je jinde.....
      • první díl mass efektu sice pornografický nebyl ale další hry od bioware už ano, čili by se dalo ríct že vlastne mela pravdu. Takže blbku ze sebe rozhodne neudelala *7*
 • Nic ve zlym, ale pripomina mi to politiku. Ten spravny nazor ma pravo urcovat jenom vybrana media, vse ostatni je populisticke, xenofobni. Lidi se svymi nazory jsou obtezujici prvek, meli by mit pouze volebni pravo a i tady poslouchat koho je spravne zvolit. Problemem pry nejsou politici a media, problemem je volic. Je tedy potreba mu zavrit hubu uplne. *7*
  Herni vyvojari by se meli predevsim zamyslet nad vlastni praci. A mozna ani ne tolik vyvojari, jako marketing, ktery dnes urcuje vyvojarum temer vse. Kdyz je hrac neustale masirovan a obelhavan, pak se nelze divit ze prestane verit oficialnim zdrojum a zacne vyhledavat zdroje alternativni. Tam je samozrejme riziko, ze podlehne neobjektivnimu nazoru taky. Ze nakej amater agresivne a hlasite rve po socialnich sitich svoje nazory, pasuje se do role znalce, to je samozrejme spatny. Ale posluchace nachazi prave diky tomu, ze je protipolem neobjektivity a lhani na opacne strane. Zkratka agresivni marketing je stejne kontraproduktivni jako pruhledna snaha medii manipulovat volice v politice. *3*
  • ano, všechna mainstreamová média lžou, proto každý správný alternativec si najde ty své alternativní zdroje a myslí si, jak je hrozně nezávislý na mainstreamu
   http://mediahub.cz/media-35808/dezinformatoricz-nejvlivnejsi-cesky-dezinformacni-web-jsou-parlamentni-listy-1058083
   • Nenapsal jsem to tak, jak reagujes, ale je to tvuj nazor. Pouzil jsem jenom prirovnani, politiku tady rozpitvavat nebudu. Nicmene zrovna parlamentni listy zverejnuji nazory z obou stran, tutiz oznacovat je za dezinformacni mi prijde absurdni. Jiste, existuje spousta webu, ktere si toto oznaceni pravem zaslouzi.
    Podle tebe je asi zdrojem jedine absolutni pravdy Jakub Janda a jeho think-tank evropskych hodnot, ktere plati Soros, ze? Ja navazu a reknu ti, ze zrovna protlaceni takovycht smesnych existenci do mainstreamu a vytesnovani hlasu zdraveho rozumu je pricinou, ze lidi vyhledavaji stale vic ty weby "dezinformacni". *3*
  • Kdyby byl agresivni marketing kontraproduktivni tak se poste nedela. Agresivni marketing ale bohuzel funguje skvele...
   • Nejsem si tim jist pokud se na to podivas optikou investice/zisk. Dnes je uplne bezne ze vetsinu nakladu na vyvoj sezere marketing. To je primo desivy strkat do masaze tolik penez. A pokud se marketingu povede ze se vyvoj zaplati, povede se mu hlavne to, ze se zaplati hlavne marketingove naklady, tj. ta masaz, oblbovani a snaha ulovit predplatitele. Mozna by bylo zajimave zjisteni ze vyrazne oklesteni marketingu by ve finale prineslo vetsi cisty zisk.
 • "Rozhněvaní hráči se často cítí zrazeni herními novináři, které obviňují z příliš vřelých vztahů s průmyslem."

  Viz recenze Rome 2 zde na Games?
  • Tak dneska už je to celkem slušně vyladěná hra. 9/10 bych nedal ani teď, ale tu 8/10 asi jo.

   Hodnotit hru není snadný. Jsou k tomu různé přístupy. Osobně si myslím, že by se hra měla vždy hodnotit v tom stavu, v jakém vyšla. Pak by ale řada her měla výrazně nižší hodnocení, protože jen málo her vyjde v dobrém stavu. Proto někteří novináři přistupují k tomu, že sice hodnotí hru ve stavu, kdy vyšla, ale zároveň hře odpustí vyloženě technické problémy, u kterých je velmi pravděpdobné, že se časem doladí.

   Ideální by bylo hodnotit hru hned dvakrát. Po vydání a po nějaké době. Na to ale redakce nemají prostředky, takže jsou nuceny hodnotit jednou s přihlédnutím k tomu, že se řada chyb ve hře vychytá. Praxe nakonec dokazuje, že opravdu řada chyb z her zmizí poměrně rychle po vydání.

   Osobně si ale myslím, že aspoň MMO by bylo vhodné hodnotit po vydání a pak s nějakým odstupem. U takových her lze sotva předvídat vývoj a mnohdy se MMO časem výrazně zlepší (či zhorší).
   • Já osobně bych hodnotil hru takovou jaká je po vydání. Pokud by bylo hodnocení nižší na základě nedodělanosti a tech. problémů, měla by i menší prodeje, alespoň v krátkém čase po vydání, kdy se na prodeji vydělává nejvíc. Vydavatele by to možná nutilo nevydávat nedodělané hry. Radši je pozdržet a potom mít lepší hodnocení v recenzích, spokojenější hráče, větší tržby.
    • V podstatě s tebou souhlasím. Na druhou stranu si nejsem jistý, jak moc jsou opravdu recenze důležité a jak moc ovlivňují prodeje. Reklama podle mého nekvalifikovaného odhadu má svou sílu a domnívám se, že řada titulů se prodává v podstatě nehledě na recenzích, nebo mají recenze relativně malý vliv. Ve výsledku by tak mohly přehnaně kritické recenze pohřbít třeba menší či specifické hry, které podle mého názoru jsou více závislé na recenzích.

     Obecně bych nebyl proti kritičtějšímu pohledu na hry. Na druhou stranu si nemyslím, že by na tom byly hry vyloženě špatně. Nedodělané hry vycházely vždycky a vždycky byly hry dobré a hry špatné. Sám za sebe jsem docela spokojený. Co mi vadí více je nadužívání early access.
     • Zetko: Nevykládej, že takto nedodělané hry byly vždy. Jo, bugy byly vždy. Ale ne v základní funkčnosti a v takové míře, že kdejaká velká pecka nejde pořádně hrát ani na silném hardware, padá ap. To dřív rozhodně nebylo, lžeš si do kapsy. A vtipné je, že ti ještě nelogicky vadí early access. Přitom na early accessu každý ví, že to není hotové a bude to zabugované. Nikdo nelže zákazníkům a nepodstrkuje jim nedodělek maskovaný reklamou jako hotový produkt.

      A jakou to má souvislost, jestli recenze má velký nebo malý vliv? To je úplně jedno, za to redakce neodpovídá. Ale odpovídá za to, jak ta recenze vypadá.
      • Dřív hlavně téměř nebyly dobré porty. I vynikající Tomb Raider měl šílené ovládání.
      • Mícháme tu jabka s hruškama. Řada dnešních her je špatně portována na PC. Tam vidím problém. Na konzole jsou to často výborné chyb bez vážnějších problémů, zatímco na PC je to hrůza. To ale není nedodělaností ale špatným portem. To je rozdíl.

       Ano, dříve špatné porty nebyly. Neportovalo se v takové míře, nebo se hry udělaly víceméně dvakrát. Ale od té doby, co se porty objevily ve větší míře, objevovaly se pravidelně problémy. Ty problémy jsou hodně vidět, ale je tu hodně portů, které proběhly bez větších problémů a hry byly v pohodě hratelné na PC.

       Pokud se bavíme o nedodělanosti her a nikoli o špatném portu, nedodělané a zabugované hry se vydávají od té doby, co mám paměť. Zároveň připomenu, že jsou dnes hry mnohem složitější a dražší než dříve, takže chápu, že se je nedaří úplně ideálně dodělávat.

       Early Access je dobrá myšlenka. Špatné ale je, že se za touto myšlenkou občas ukrývají zbabělci, co nechtějí nikdy vydat hotovou hru a vymlouvají se na early access. Aby hra byla v předběžném přístupu mnoho let, to mi příjde hloupé a zbabělé. Nemusíme chodit daleko. Několik "českých" her se řadí do této kategorie zbabělosti. Rád bych viděl využívání časově omezeného předběžného přístupu a to především malými nezávislými studii a nikoli obřími korporacemi.
    • Máš samozřejmě pravdu. Bohužel herní novináři tuhle naprosto jednoduchou logiku nechápou. Nebo nechtějí chápat.
 • Povodne som nechcel, ale nakoniec mi to neda nevyjadrit sa. Osobne si totiz myslim, ze agregovane uzivatelske hodnotenie na metacritic daleko lepsie reprezentuje hodnotenie hry nez agregovane "profi" hodnotenie. Dovod je cisto matematicko-statisticky. Vezmime si priklad hry od velkeho vydavatela, ktora sa moc nepodarila, je zabugovana (zvlast na PC) a ma este pripadne tu drzost implentovat mikrotransakcie. "Profi" recenzie vyzeraju asi takto - niekolko redakcii da niekde v rozmedzi 90-100, vacsina da taky ten neurazlivy "priemer" 70-80 a par objektivnych redakcii da povedzme 50-60 (menej neda nikto). Vysledny priemer? niekde nad 80 co by mala byt (podla mna) vynikajuca hra prosta vacsich chyb. U uzivatelov sa sice cast vyboru na hodnoteni 0/10 a cast to zase prestreli smerom na 10/10 lenze ono sa to vo vysledku vyrusi a rozhodne to, ci je viac nasranych alebo spokojnych zakaznikov (mimochodom aj binarne hodnotenie v podobnom agregatore dobre funguje) a tiez tie zostavajuce recenzie, ktore sa snazia vec zhodnotit objektivne. Vysledok bude pravdepodobne daleko viac zodpovedat "objektivnemu" hodnoteniu.

  Zaujimave je aj to, ze autor priznava, ze uzivatelsky system funguje napr u filmov - ale u hier nie nakolko proste "komunita okolo hier je toxickejsia" (volne prelozene). Co si myslim, ze je jednak blbost a druhak - nebude to mozno aj tym, ze "profici cez hry" hodnotia casto hry ovela zhovievavejsie nez "profici cez filmy"? Nakoniec nemalo by to byt tak, ze "profi" recenzie budu vzdy prisnejsie nez uzivatelske nakolko ten novinar by mal mat vacsi rozhlad a mensiu tendenciu odpustit aj veci, co radovy hrac prehliadne? Nebolo by lepsie nez sa obuvat do komunity si najskor zamiest pred vlastnym prahom?
  • Rozhlidni se tady kolem ... kazda recenze vypada nasledovne "nejde to nainstalovat, nejde to spustit, nejde to hrat ... ale vsak oni to opravej, 8/10".

   Recenze by mela vypadat nasledovne ... dodali nam hru, a nesla nainstalovat = 0. Neni o cem dal diskutovat. Instaluje to jakykoli svinstvo? -5 i kdyby to byla ta nejgenialnejsi vec. Hra behem hrani zbuchne? -3 ... pak bys vedel, ze co se dostane pres 5/10 se aspon nainstaluje, funguje to, netaha to sebou vsemozny smiraware ...

   Jenze to by si PR masaz na takovym webu tezko nekdo zaplatil, a ten web by ji samo nikomu nezverejnil ...

   BTW: Ono za posledni 2+ roky vyslo neco, co by stalo za hovor?
  • Problém v user score je zase v tom, že jeden člověk může hlasovat několikrát.
   • nemuze...nebo si myslis, ze nekdo ma 1000 uctu a pokazdy preloguje, aby si mohl kliknout tu svoji nulu?
    • Otázka proč by to dělal je irelevantní, stačí, že může. Už jen to snižuje věrohodnost statistiky.
    • no možná by ses divil..
 • Nojo, problém je v tom že když někdo něco dělá dlouho tak může získat pocit že on jedinej má patent na rozum.
  A začne rozumovat že plebs tomu nerozumí a jediný co se po něm chce je otevřít kešeňku a sypat prachy.
  Média by se ráda viděla jako bozi, ale jsme to my hráči co vytvářejí tento segment trhu.
  Tak nevím proč by se nemohli vyjádřit ti co to platí.
  • Blue.Shark
   Ona má ta mince dvě strany, jako vždy. Jsou uživatelé, kteří budou hru hodnotit na základě reálných zážitků a pak jsou tu hráči, kteří budou hodnotit nadsazeně nebo naopak, a to z důvodu kladných či záporných sympatií ke značce. Není výjimkou, že některé uživatelské recenze vypadají na styl: "Bylo to dobrý, ale hlavní hrdina neměl červenou čepičku. 0/10". A to je podle mě ten zásadní problém plebsu.
   • Jenže uživatelské recenze vzniknou v době kdy je hra už dostupná a pro hráče není problém kouknout na gameplay a udělat si představu jestli je to hra pro něj a nebo ne.
    Zatímco média dostanou hru dopředu a následná recenze přímo ovlivňuje mínění o hře a prodeje.
    A to že tyto recenze už delší dobu poněkud zapáchají si snad už všimnul každý.
    A vrchol pokrytectví je, když ten kdo dělá reklamu pohrdá těmi kdo kupuje.
    • Blue.Shark
     Herní média sice dostanou hru s předstihem, ale ten není zas tak markantní. Podle všude viditelné praxe je součástí kvalitní recenze také sada obrázků a videí, což je vlastně přesně to, o čem mluvíš - potenciální zákazník si může udělat obrázek o stavu hry.

     Další věcí už potom je proces rozhodování o koupi. V rámci kritického myšlení je běžné přečíst si kladné i záporné recenze a celkově se rozhodováním zabývat déle. Že to někdy hráči nedělají, to je jejich věc. A pak se právě dostáváme k recenzím typu: "Druhý díl je lepší, 0/10".

     Všude kolem sice člověk narazí na reklamu, která mu cpe produkty horem dolem, ale pokud si zákazník bude zjišťovat informace o produktu, zákonitě nemůže z boje odejít jako poražený. Alespoň co se her týče.
   • Ona má ta mince ještě hranu :-D a právě té vývojáři zneužívají nejvíc, protože se vezou na lavině "musí to být pro všechny!".

    Víš jak, trdlo pokud ho něco chytne, tak se pro to dokáže zapálit a časem problém překoná - v tomto případě postup hrou. Ale jak chceš donutit průměrně inteligentního člověka, aby se dlouhodobě bavil
    "AAA" hrama, které kromě inovace v grafice neumějí přinést nic nového.....co hůř, často przní jádro hry víc než vývojáři před 20 lety -
    • Blue.Shark
     Ona je potom další otázka, jestli ta hrana, jak říkáš, je skutečně zneužívána. Pokud budeme úspěch her posuzovat z hlediska prodaných kopií, tenhle trend "her pro všechny" má evidentně úspěch. Také bych rád ve hrách viděl něco nového, ale velmi silná základna hráčů se honí za vizuální kvalitou a já nemůžu mít vývojářům za zlé, že toho chtějí využít. Často se mi výsledek nelíbí, ale přesně proto si hru nekoupím a tím pádem dělám pro změnu vše, co mohu. Hádám, že to děláš úplně stejně.
    • restore
     JJ prave to je najhorsie, ked jeden nielen nevidi ziadny postup vpred, ale ono sa to este zhorsuje. Ked si spomeniem ako som sa na prelome tisicrocia naivne tesil, ze s tymto pokrokom vo vykone uz niesu ziadne hranice a budu vznikat super hry so zlozitymi mechanikami, ktore stare zelezo neutiahlo. Nadruhu stranu skutocne aj vznikaju a su to perly, len ich treba najst a urcite niesu v aaa sfere.
 • Stačí udělat hru bez ojebů a problémů a lidi na to nebudou hromadně nadávat. Dnešní PC verze jsou často zcela špatné a pak se není čemu divit. Na tohle se nadává nejvíce. Nebo na transakce v placené AAA hře a další srandy. Viz jeden AC který nešlo dohrát na 100% jestliže člověk nepoužíval další idiotskou aplikaci na telefon a nevím co ještě. Případně vtipných 15 edic kde každá obsahuje něco navíc...Jo problém udělat jednu normální a jednu sběratelku....

  U dragon age 2 - 3 byl zase příklad toho jak z taktického rpg udělali akční rubací rpg. To se také logicky lidem které prví díl bavil nelíbilo. Nic extra bych v tom nehledal. To, že si navzájem hejtujou a vylepšují recenze někteří fanatici je klasika.

  Nesouhlasím ale s tím co provedl Steam. Recenze od hráčů kteří si koupili hru jinde a na steamu to aktivovali se nepočítají? Hráč jako hráč a u recenze vidíme jak dlouho to hrál.....Jestli steamu vadí šedý prodej tak to má řešit. Možnosti na to jsou. Udělat pořádnou ochranu a evidovat každý klič. Dnes to není problém. Jsou i větší databáze jak tohle. Ale tam se flákají a nadávají na šedé prodeje a přeprodeje....Ale nic nedělají. Namísto toho penalizují hráče a nechávají kurz 1usd = 1 euro. *15*
 • >>Nicméně je rozdíl mezi fanoušky, kteří si pod rouškou anonymity stěžují na DLC, mikrotranskace nebo DRM, a novináři a kritiky, již si budují své renomé dlouhodobě.<<

  Ano, odsuďme všechny ty zaprodance a ztroskotance, kteří pod rouškou anonymity vedou štvavé řeči proti našemu pokrokovému social--- jsem chtěl říct proti dobře míněným a herní obci prospěšným praktikám videoherního průmyslu. Psi štěkají, ale karavana jede dál.

  Novináři, kteří si své renomé budují dlouhodobě, nějak zapomínají, že my ostatní musíme za hry platit, a lidem, kteří si stěžují na to, co za své peníze dostávají, se otevřeně vysmívají.
 • Jen bych dodal, že falšené pozitivní recenze jsou zcela běžné obecně na internetu. Platí si je řada firem. U her má člověk aspoň možnost si hru koupit, zkusit a následně vrátit a to bez větší námahy, což je určitě pozitivní.

  Úplně nejlepší je brát v úvahu hodnocení všech stran - profesionálních recenzentů, youtuberů, hráčů atd. a přitom nikoho zvláště nepřecenit a nepodcenit.Zároveň je také vhodné si uvědomit, že je třeba zábavné hru sledovat na youtube, ale už je méně zábavné jí hrát. I to se mi stalo.
  • Proto je lepší hry na youtube vůbec nesledovat. *3*
   • Naopak , lepší nějaké info než bez dema zajíc v pytli ....
 • Klobasor
  Dobra hra si kupce najde. S hromadnym hodnocenim na netu to bude porad problem. At uz podmazane hlasovani, na truc, ci jakykoliv jiny oieb. Za prve lidi jsou magori ;) a za druhe hodnoceni je vzdy subjektivni pocit, ktery se muze diametralne lisit kus od kusu.
  Dalsi vec je, ze trh je presycen. Jen na steamu tydne vychazi desitky her, takze remcaji obe strany - vyrobci her i hraci. Vyrobci jsou zklamani, ze nevydalji miliony na svem "uzasnem" titulu, ktery je jeden ze sta... A hraci, protoze je velmi lehke v te zmeti sahnout po nejake blbine a zaplatit. Jak indie veci tak vyhypovanych aaa titulu...
  Jak rikam, nekupovat zbrkle kde co a chtelo by to mozna vice zatlacit na model oficialniho try&buy.
  • Ne pokud ji nikdo nenajde pod záplavou balastu.
 • Tak Steam se alespoň snaží i když to ne vždycky vyjde ideálně. Rozhodně lepší než google play, vždycky mě pobaví hodnocení typu: "hra mi nejde na mém deset let starém telefonu ani spustit, ale rozhodně je to boží hra a dávám tomu pět hvězdiček".
  • Google play je katastrofa. Totální fail. O tom nelze pochybovat. Oni snad ani nechtějí mít skutečný store, protože pro to dlouhodobě nedělají vůbec nic.

   Steam ale na druhou stranu taky docela často přešlapuje. Občas se sám sebe ptám, co vlastně Valve kromě vymýšlení slevových akcí dělají.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit