Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Cahir
    xai: "Úplně všechny souboje ve hře bez výjimky jsem bez větších potíží prošel tak, že jsem nahodil Quen, sekal a uhýbal kotouly. Bavím se teda o normální obtížnosti. Ono celkově v té hře jsou tuny lektvarů, předmětů apod., ale přijde mi, že je to trochu zbytečné a není třeba to moc řešit." - No a to bude právě ono, nemyslíš? Dohrál jsem to na nejtěžší obtížnost dvakrát (+ arény) a ony zbytečnosti, o kterých mluvíš. se celkem hodily *1*
    • Zayl
      Vidíš, já to teď dohrál na Dark difficulty a jediná situace kdy jsem potřeboval cokoliv jiného než Quen byl první souboj s Lethem.

      Což mě mimochodem kapku naštvalo. Čekal jsem že ta obtížnost bude někde jinde než zvýšení % u dmg. Například nové ability u nepřátel, nové typy .. Asi chci moc.
    • Jasně, však jsem to taky napsal. Ale i tak si myslím, že je divné, že na normální obtížnost (tzn. defaultní doporučenou pro většinu hráčů) mi ty RPG prvky přišly strašně málo podstatné, to mi přijde trochu jako designerské seknutí. Nejde mi o to, že je to až moc jednoduché, i na normal mi to hlavně zezačátku dalo trochu zabrat, jde mi o to, že jsem prostě neviděl zas takové rozdíly, když jsem do sebe naházel lektvary nebo ne nebo jestli jsem použil tohle brnění nebo o něco lepší (samozřejmě jsem to nedohrál s prvním brněním, ale prostě jsem to vůbec přestal aktivně řešit). To s tou obtížností je ale vedlejší (jinak bych to asi prostě přepnul na hard), hlavně mi ta hra přišla až moc "filmová" a tím, jak je stavěná, mě moc nemotivovala k poznávání světa, pídění se za předměty apod., navíc zas tak moc toho mimo hlavní questy v té hře nebylo a to jsem si po dohrání ověřil, že jsem objevil všechny vedlejší questy když nepočítám úplně jiný průchod hrou ve 2. aktu. U prvního dílu jsem to měl úplně jinak (a taky jsem ho hrál na normální obtížnost). Přijde mi, že tady chtěli skloubit takovou "masseffectovskou" filmovost se složitými RPG s tunami herních prvků a nevyšlo to úplně dokonale...
    • Právě téměř nutnost užívat různé lektvary se mi v Zakléínači II velice líbí. Přemnoho jiných RPG her (nebudeme jmenovat ^_^) obsahuje různé lektvary (mimo léčivých) opravdu pouze do počtu. Ne tak Z2.
  • U mňa ZAKLÍNAČ 1+ atmosfericko, detektivno, svojsko, prepracovaný príbeh asi najlepší , možnosti voľby, atmosfera a hudba lepšiu so nevidel aj asi neuvidim, autentický stredovek riznutý pomerným fatntasy, mešťansky život, boj, slovanskosť a nakoniec nie grafika presnejšie povedané dizajn sveta a jeho umeleckosť vždy keď ho vidím žasnem ale skutočne
    - v minulosti načitanie , hlavný minus je pre mňa plus Poľsko Slovanska svojskosť
    Hodnotenie- nedam desiatku ani deviatku ako vždy 9,5 alebo 95%
    ZAKLÍNAČ 2+ opakoval by som sa tak prídávam dobijanie hradu, výhľady na svet , politika, válka ako spracovaná, meštania, remeselníci, vojaci .. a ich reči a charakteri asi jeden z detailnejších vytovrených svetov tak pravda
    - pre niekoho krátkost ale ta je vynahradená , mierný naznak modernosti alebo konzolitosti? nie je to predsa CD Prjekt Red a ten ostane ako možno jediný vždy verny
    Hodnotenie- 9,5 alebo 95%
    LEPŠÍ je Zaklínač 1 alebo Zaklínač 2 hlúpost však vždy hrame za Geralta existuje len rozdiel
    Zaklínač 1 - je viac slovansky, poetický, atmosferický
    Zaklínač 2 - je viac vojnový , politcký, monumentalný
    A tak to má byť lebo toto všetko sa nachádza v Sapkovskeho svete a tvori to celok autentický celok ako tak genialne rozdelený.
  • Už to neriešim či Dragon age či Skyrim ma hodnotenie 10 - však tieto hry od zapadných vyvovajorv Biovare či Bethesdy budu ma takmer vždy take hodnotenia , ale už po čase naozaj v týchto hrách ide o kvantitu, generované svete, sekanie hlavne drakov, bosov - a maju aj tak uspech asi to tak má byť človek ma z čoho vybrať . Ale taký Poľský Európsky Zaklínač je už niekde uplne inde nezrovnatelný s vyššie menovanými hrami . Ale teraz važne keď si zoberiem Príbeh ale skutočný príbeh , ručná práca umeleckosti sveta, deatily, hudba , atmosfera tak to už je o niečom inom...
  • Aleš Smutný to vystihl pěkně... Číselné hodnocení není podstatné. Je to doopravdy berlička a spoléhat se na to je podle mne naprosto mimo... Nejde porovnávat číselně dvě naprosto jiné hry.Chápaní číselného hodnocení se může liší u každé osoby.

    Jestli dává v dnešní době někdo přednost číselnému hodnocení před psanou kritikou je to jeho věc, ale dost toho člověka lituji...

    U vědecké práce (jako příklad velice exaktní práce) taky nikdo nedělá číselné závěry. Chápaní textu je to co je podstatné (Samozřejmě s číselnými hodnotami se tu většinou pracuje, ale jen jako podložení).

    Číselné hodnocení je nutné zdravím rozumem, dobrou argumentaci podpořit a podložit - Naopak to doopravdy není.
    • Trol.diskuzni
      Když číselné hodnocení není podstatné, proč ho tam teda vlastně mají? Proč se herní průmysl hýbe podle toho, jaké mají konkrétní hry metascore?

      Já číselné hodnocení chápu jako velmi důležitou součást každé recenze - to číslo recenzi nejenže doplní, ale i ucelí v tom slova smyslu, že napoví, jakým způsobem recenzent chtěl, aby jím psaný text vyzněl. Navíc je to jediný aspekt, kterému porozumí lidé po celém světě a je nezpochybnitelný, jelikož se vztahuje ke komentované škále, kterou zde máte na webu uvedenu.

      Vzhledem k tomu, že se tady bavíme na profi webu o hrách, nemyslím si, že je na místě nepožadovat naprostou transparentnost a systém v hodnotící škále a samozřejmě i v rámci všech recenzí. Výmluvy typu, že "každou recenzi píše někdo jiný a ten to vidí jinak, takže jedna 8ka není jako jiná 8ka" jsou naprosto nesmyslné - buď si založte vlastní blog a pište si podle sebe, anebo v redakci exaktně vydiskutujte jednotný způsob, jakým hodnotit, a pak tak také hodnoťte!
    • Cahir
      Přesně. Navíc není devítka jako devítka. A už vůbec nelze na jednotlivé aspekty hry nahlížet obecně. Tím chci říct, že např. soubojový systém hraje v každé hře specifickou roli - zatímco v jedné může mít jeho zprasenost signifikantní dopad, v jiné to nemusí být takový průs*r (F:NV)... Proto jsem alergickej na generalizování.
  • fuj to je ale tlustá ropucha ten assassin, jak se muze pohybovat tak rychle když je tak tlustej? *8*
    • ten je tlustej asi jako Terry Crews.. :D nemluvě o tom, že je to fantasy a jedná se o zaklínače, který se předtím nadopoval určitě nějákým lektvarem, takže by mohl být klidně i baletka
      • k čemu mu jsou svaly? v žadnem rpg nedavaš roguovi strength ale jenom obratnost a to je taky to co ve video použil, neporazil je hrubou silou. takže ty svaly ma jenom pro pubertaky. mimochodem dobry jak je všechny porazil pritom ten mag mel hodne rychly reflexy. treba ho mohl umsažit tim firebalem když se uhybal tomu šipu *11*
        • Hairy_Ass
          1. Je to fantasy.
          2. Ten trailer byl dělaný na efekt.
          3. Je to fantasy.
          *4*
          • no prave když to bylo pro efekt tak tohle je kontraproduktivni protože to vyznelo trapne. No ale zrejme tady lide co pišou v zivote nebyli v telocvicne nebo alespon na ulici a nevideli svalnateho chlapa
            • Dont feed the troll!
            • Viem,že si iba trol,ale Zaklínač nieje chlap.Nieje to dokonca ani človek. Dokonca jeho kategoria nespadá do žiadnej zapadnej fantsy ani deskovej západnej hry. Sapkowski vymyslel vlastnú kategoriu. Keby tvorca Letha chcel aby mal štyry ruky tak by ich mal,keby chcel aby mal dve hlavy tak ich tiež mohol mať. Tak tu radšej zbytečne netroluj.
            • 2drasťa ok ode me maš plus a už to nebudu resit *4*
        • jenze to neni roguna ani assassin, je to zaklinac...to ze si vybral build se silou misto obratnosti, kterou stejne ziska kdyz vychlasta elixir, je jeho vec ;]
          • hele nechci se tady hadat, ja jenom tvrdim ze takove svaly nemaji ani marinaci z warhammeru 40k, ani jay cuttler, neni to fyziologicke. Navic když si vybral build se silou, tak proč na ne nevytahl sekyru.
            • Cahir
              Jeho vizáž má v příběhu svůj důvod. Jeho vzhled z něj v očích ostatních dělal tupou gorilu, a proto ho podceňovali. Jenže Leto má pod čepicí (pod pleší) a všechny je přechc*l.

              S tím, že v reálu by byl neohrabanej souhlasím, to musí uznat každý, kdo se věnuje/sleduje třeba bojové sporty. ALE: 1) je to zmutovanej Zaklínač, takže je rychlejší, hbitější atd. než normální člověk (i přes ty boule) 2) je to fantasy. Myslím, že v porovnání s "železnejma plavkama", do kterých se odívají ženské bojovnice v jiných titulech, je tohle ještě odpustitelné.
            • jednak je to mutant, druhak se pekne blbe plave s nejakou obourucni sekerou a tretiak, ikdyz ma svaly jak Hulk, tak neznamena, ze nemuze byt rychly jako blesk = mutace, elixiry atd...proste to moc rozebiras, vyvojari chteli mit nejakeho zaklinace proti Geraltovi, ktery by nevypadal jako 99% ostatnich zaklinacu, kanonu to myslim nejak extra neodporuje a clovek si ho aspon ve videu nesplete s nekym jinym ;]
            • Zaklinac je mutant.
    • pac je zmutovanej ;]
    • Cahir
      Tak ten opravdu není tlustej. *1*
      • tak nevypada ani jay cuttler
  • Nůdá, proč se tohle vlastně recenzuje, není to snad stejné jako PC verze? Navíc po roce... stačí napsat jako u všechn jiných her "recenze platí pro všechny platformy" *6*
    • Tady se musím zastat redakce. V případě Zaklínače vznikal port na X360 až po úspěchu na PC, takže se dlouho nejednalo (alespoň veřejně) o multiplatformovou hru. Navíc do X360 verze se promítly zkušenosti a úpravy PC verze. Takže si nemyslím že se jedná o duplicitní recenzi Zaklínače 2, ale v podstatě o hodnocení "Zaklínače 2.25", i když název zůstal stejný.
    • calwin
      že si tu ten príspevok dal len z toho dôvodu aby si bol niečim zaujímavý a špačkoval na každú volovinu čo ti zíde na um? ;)
    • sleepless
      Jak sis "jiste" vsiml, protoze jsi to cetl, tak onu hlasku "recenze plati..." jsme zmenili. Uz delsi dobu jsme rikali, ze to je renonc, ktery nakonec neplnil to, co jsme si na zacatku mysleli, ze plnit bude. Porad plati, ze v pripade multiplatformovek budeme vetsinou recenzovat jen jednu verzi, idealne PC verzi. Pokud se nam vsak dostane do rukou i druha verze a bude duvod a cas ji zrecenzovat, tak to udelame.
    • Trol.diskuzni
      Chápu - kdyby to bylo více NUDE, tak by to taková NUDA nebyla... *5*
    • Hlavně že když se udělá nějaká recenze jen na konzolové vydání tak tady hromada PC hráčů nadává kde jako že je pc recenze a chtěj aby se dodelala *1*
      • Ano, protože při konverzi z konzole na PC se dá sprasit spousta věcí (většinou tomu tak je), v opačném směru ale málokdy.
  • Nedohrano stejne jako Skyrim nebo Oblivion ...
    Duvod - SPATNY combat system.
    • life28
      Zaklínač 2 je o šerme, kto nevie šermovať, používa kotúle
    • Řekl bych, že soubojový systém Z2 je někde mezi základním jako u Skyrimu a sofistikovaným z Dark Souls.Nedoladěnost vidím taky v tom, že na vyšších levelech se z toho stává klick-fest. Znamení jsou dobrá a s odlišným účinkem. Omezení soubojového systému je samotný zaklínač co by lehkooděnec s mečem. Ještě by to měli kluci polský poladit, ale jsou na dobrý cestě. Rozhodně pro mě lepší než to co bylo v jednotce.
    • Souhlas, taky jsem zaklínače vypnul po pár hodinách... skákat neustále kotouly v boji působilo trošku divně a dost mi to vadilo, nehledně na tu největší překážku a to byly dokončovací údery v podání filmových scén.. to nenávidim nejvíc.. Škoda, zaklínač jedna byla dokonalá hra.
      • smejki
        zaklínač 1 byl dokonalá hra s jeho QTE/time-precision soubojovým systémem? to jako fakt? klikni, když se mečík rozsvítí a neztratíš kombo? no já nevím.
        • Proti gustu ziadny disputat, ale podla mna mal Zaklinac 1 priserny subojovy system a 2 zasa perfektny. Kotul v boji je normalna vec, sem tam. Nie ze sa bojovnik kotula ako telocviku. Takze tie pouzivam zriedka, len ked je to nevyhnutne. A tie dokoncovacie cutsceny su pecka :)
          • smejki
            no však píšu, že souboje v Z1 jsou imho horší.
          • ty dokončovací cutscény někomu sednou někomu ne.. Mě vadí tenhle styl dokončovaček, pokud jsem vytřženej jakoby ze hry a přepne to do filmovýho modu, to nemám rád.. Mám rád, když dokončovačku udělá normálně plynule mimo filmovou scénu.. Jako to bylo v jedničce, to bylo super..
        • no nevim jestly je lepsi mackat jedno tlacitko jak zbesily, tam aspon byly ruzne druhy komb,stylu boje a stridani mecu behem boje.
          • Aj v zaklinacovi 2 sa daju kombinovat 2 styly. Aj mece - ty si to nehral?!?!
            • Uch, oprava - to, že jsem nechápal, proč všichni té hře vytýkají souboje, tam samozřejmě nemá být, to si protiřečí s tím, co píšu dál, to mělo být k té celkově "clumsy" hře :-) To je tak, když, se po napsání překopává text a nedává pozor...
            • smejki - je pravda, že je tady víc možností, ale nemyslím si, že je nutné je kombinovat. Úplně všechny souboje ve hře bez výjimky jsem bez větších potíží prošel tak, že jsem nahodil Quen, sekal a uhýbal kotouly. Bavím se teda o normální obtížnosti. Ono celkově v té hře jsou tuny lektvarů, předmětů apod., ale přijde mi, že je to trochu zbytečné a není třeba to moc řešit. Navíc jsem osobně necítil moc motivaci nějak hlouběji prožívat RPG prvky té hry, protože to příběhově buduje velmi hektickou filmovou atmosféru, že "na takové věci není čas" (i když samozřejmě vím, že když během úkolu "doběhni za XYZ než ho zabijou" strávím rok pobíháním po světě a sbíráním železa na trochu lepší meč, tak se nic nestane). U prvního dílu mi to přišlo jinak, možná že ve dvojce na hard to je taky trochu jinak.

              BTW v jedničce mi ten systém soubojů přišel po chvilce zvykání ok a nikdy jsem nechápal, proč jej všichni té hře tak vytýkají (+ celkově nechápu, proč má doteď ejen "na západě" pověst "clumsy" hry, ale to už je do jiného threadu), samozřejmě nemám problém pochopit, že to hodně lidem nesedne.
            • smejki
              Z1 jsem hrál a podle mě je ten systém nudný, monotónní a primitivní až běda. Ještě že byly souboje docela rychlé.
              naopak na Z2 se mi líbí možnosti všech kombinací boje, které je navíc nutno využívat. líbí se mi, že se musím snažit něco dělat, ne jen sledovat ikonku meče. Líbí se mi, že když budu stát před nepřítelem jako tvrdý Y a sekat, tak velmi pravděpodobně dostanu na prrdel.
              Ze stylů v Z1 bych zas nějakou úžasnou fičuru nedělal. Je styl neúčinný? klikni na ikonku. Běhá tam toho víc? klikni na jinou ikonku. souboj byl jinak úplně stejný.
            • no podle mě lepší dynamické tupé klikání, než nedynamické tupé klikání a soustředit se na ten mečík, či v těžší obtížnosti to odhadovat..
            • Hral, vzdyt to je taky reakce na smejky, kteremu se ten styl nelibi a asi ma rad jen tupe mackani(G3 atd..)
      • kotouly clovek dela do te doby, nez se to nauci
    • Mne sa v Zaklinacovi 2 bojovy system naopak velmi pacil. Klasika, lahky utok, tazky utok, krytie, protider a kotul. A aka hra podla teba dobry bojovy system? Batman tipujem :)
      • Two Worlds 2, Dark Messiah, Mount and Blade. Nerikam, ze jsou to nejak super combat systemy, ale udrzeli me u hry az do konce(s vyjimkou M&B ktery se snad ani dohrat neda). V pripade Witchera me combat system po chvili omrzel.
      • Dark Souls prece.
  • No konečně se tvůrci dočkají taky nějákých pořádných tržeb, které si zaslouží už od prvního dílu.
    • Když si to koupíš, tak tě i za ten příspěvek pochválím. *3*
    • Lol tak zrovna na X-boxe hráči kradnú ako straky *2*
      • smejki
        i kdyby řádově víc kradli, tak násobně víc kupují
      • jj asi tak o 90% min jako na PC kde si kazda lama dnes uz sosne hned druhy den vse na torrentu. Jednodussi to nikdy nebylo :) Pro kopirovani na xbox potrebujes flash a vedet jak vypalovat a na jaka media, proto je pirateni napr. na tom xboxu ne tak rozsirene.

        Se porad nehadejte jak fracci PC vS konzole proboha. Tyhle komenty nepisou hraci ale decka :)

        Co pak..? budete nadavat ze konzole sou 3x vykonnejsi ?:D *1* joke.
        • Hairy_Ass
          Tohle si vyřiď s mAserem...
          • dneska maser zitra 10 dalsich... porad dokola. a specialne tady.
    • Cypri
      Provokace? Snaž se víc...
    • Kdyby si CDPR Zalkinacem pro PC nevydelal, tak by verze pro X360 vubec nevznikla! Dokonce to rikaly i sami vyvojari. *1*
      • smejki
        a to něco popírá? Ten port už tolik peněz nestál a najednou můžou vkročit na trh, který je zatraceně velký.
    • No to sa uvidi. CDP sami vyhlasili, ze su s predajmi PC verzie spokojni, takze si sem mozes pisat co len chces... Dolezite je, ze vyvojari su spokojni, cokolvek co sa na Xboxe neupirati bude pre nich len bonus. :-P
  • Díky za čtivou recenzi, nicméně tady se redakce Games sama chytila.
    Citace: "Pokud dáme stranou samotnou optimalizaci a vychytání drtivé většiny problémů (možná AI by mohla být ještě lepší, ale to snad příště) a podíváme se na hru samotnou, co dostaneme?" 9/10

    Citace z recenze Skyrimu: "A ta výjimka? Na tu si můžete v otevřeném světě skoro vsadit: umělá inteligence se v něm orientuje s občas viditelnými potížemi. Rozsah, v jakém se s idiotským chováním počítačem řízených postav setkáte, je vysoce individuální, ale nepotkat ho vůbec je spíš zázrak." 10/10

    Od nynějška očekávám hodnocení A.I. a jeho vliv na finální známku u VŠECH recenzovaných titulů, žádné slevy kvůli reklamě. Jste na METACRITIC, prosím respektujte svou novinářskou zodpovědnost.

    Jinak s vaším verdiktem Zaklínače souhlasím až na jednu drobnost. Citace: "Bude jej někdo za deset let citovat jako hru, která posunula či redefinovala žánr? Ne. "

    BUDE. A sice jako hru, která konečně donutila otevřít oči některé vydavatele, že hráči nechtějí jenom interaktivní filmy, ale že existuje i početná kupní síla, která by ráda i výzvu a určité napětí. Stačí se podívat na nedávná ohlášení, kde téměř každá společnost najednou nabízí i něco pro hardcore hráče. Náhoda nebo prodejní čísla Zaklínače 2?
    • To uz ukazal napr. demon's souls.
    • ales.smutny
      Tak já zareaguji zde, protože mi to přijde jako slušnost, nicméně ono se to týká většinového tématu diskuse. Ono je třeba pochopit několik věcí, na které už jsme poukazovali tucetkrát.

      Je třeba uvědomit si fakt, že recenze na Skyrim a Zaklínače 2 X360 jsme psali dva různí lidé. Máme více či méně odlišné (i podobné) preference, názory atd. A oba "své" hry recenzujeme dle svých hodnot. O tom je základ subjektivity kritiky a princip recenze. A od toho je samotný její text. V něm si chytrý čtenář najde reálná pozitiva a negativa, vyhodnotí si, zda výhrady a nebo pozitivní kritika konvenuje s jejich preferencemi - a pak bude sám vědět, kde si hra stojí. Číslo tohle nikdy, nikdy nemůže obsáhnout. Chápu, že lidé mají rádi jednoduchá řešení a výsledky, ale něco tak komplexního, jako je hra prostě nemůže být redukována na prosté číslo. Číslo je zkratka, rámcová orientace, berlička. Výcuc knihy na jeden řádek. A tím spíše je nesmyslné je porovnávat, když obě hodnocení dávali různí lidé.

      Proto by bylo i nesmyslné uvažovat, že jsem dal W2 devítku jen kvůli AI. To samé se dělo poté, co jsem dal devítku DAO a lidé si odvozovali, že od jejich chtěné desítky hru oddělovala jen zmínka o horší grafice. Nikoliv. Prostě hra ve mně nevyvolala to, co by dle mne, osobně desítková hra měla mít. Desítek se nebojím, ale dal jsem jich za kariéru jen pár. Proto vy prosím spíše respektujte novinářskou samostatnost a nezávislost. Ale jsem rád, že jste četl text a nechytal se jen čísla, díky :)

      Co se týče vlivu Zaklínače na produkci, obávám se, že se díváte optikou východoevropského hráče. W2 si vedl dobře na poměry CD projektu (byť mne mrzí ta míra pirátství, jíž jsem čekal menší, ale to je dané opět regionem), ale nebyly to prodeje, kteréby velké společnosti nutily k zamyšlení. Ostatně, ono to s tou produkcí "hardcore" her není tak žhavé. W2 se stále v očích západního hráče teprve začíná rýsovat, případně si jej teprve při velkém počtu pozitivních recenzí hráči všímají více. A to CD Projekt rozjel nebývale velkou kampaň, protože jim na úspěchu X360 verze záleží (ostatně, nebyla zadarmo). Pokud bychom hledali titul, který globálně ukázal popularitu náročnějších her mimo nezávislou produkci, bude to Dark Souls, které byly zároveň v mnohém inovativnější (což ale není u W2 ku škodě, není potřeba být novátorský za každou cenu).

      Ale nebudu se zlobit, když se nyní konečně vělké týmy budou inspirovat i stylem Zaklínače. Naopak. Jen je potřeba, aby to podtrhli i hráči svými peněženkami, protože kvalita bez kvantity v prodejích není, bohužel, nic.
      Pěkný den :)
      • risa2000
        Bude to spíš reakce na to, co napsal níže/výše Petr (ale z nějakého důvodu na to nejde reagovat). Nemám nic proti tomu, že recenze je subjektivní (minimálně text a závěry z něj plynoucí). Také je mi jasné, že každý recenzent je trochu jiný (má jiný styl, jiné preference, jiné výhrady). Na druhou stranu, výsledná známka by měla podle mého přece jenom hodnocení více "standardizovat" a to i za cenu, že to bude kompromis daný názorem redakce.

        Například si strašně rád přečtu recenzi od Lukáše, ale i jako fanoušek DX 1 a hráč DX:HR nesouhlasím s jeho desítkou. Skyrim jsem sice nehrál, ale po přečtení mnoha jiných recenzí a článků bych nejspíš ani s ní nesouhlasil. Takže pro mne osobně, Lukášovy recenze super, ale známka -1/-2 podle případu.

        Tím nechci tvrdit, že Zaklínač 2 by měl dostat 10, také tam je pár věcí, které by mohly vadit, ale třeba ve srovnání s tím DX:HR se mi tam nestalo, že bych se začal nudit, nebo si říkal, sakra, zase další "stejný" quest. DX:HR jsem dohrál (stejně jako Missing Link) a nejspíš si ho už znova nezahraji ani si další DLC nekoupím. Což o Zaklínači 2 rozhodně říct nemohu.

        Obrana, že známka je také subjektivní a tudíž závisí na autorovi v důsledku spíš škodí. Protože když se podívám na známku, a pak se musím podívat, kdo to napsal, a pak si podle toho odečíst/přičíst nějakou opravu, ztrácí to smysl.
      • Děkuji za reakci, odnáším si pár posřehů k vlastnímu zamyšlení, např. příště před psaním uvážit i stanovisko redakce. Promiňte moji možná příliš ostrou reakci. Na druhou stranu, jak lze číst, měl jsem důvody.

        Ohledně Zaklínače 2 a prodejnosti máte pravdu, stejně jako s Dark Souls. Nicméně stále zůstávám za svým názorem, že když už ne exkluzivně, tak Zaklínač 2 alespoň přispěl k (doufejme nastávajícímu) trendu "myslíme i na skalní hráče".

        Jednu myšlenku ale nechávám beze změny - býváte opinion makeři (hnusný anglicismus, já vím ^_^), a velmi často opinion shapeři. Pamatujte na to. Jsou tituly které nepotřebují nadhodnotit i od vaší profese, o to se stará PR oddělení vydavatele.
      • Nesouhlasim. Ciselne hodnoceni neni jednoradkovy vycuc knihy, je to znamka, je to hodnoceni kvality. Stejne jako ve skole. A kvalitativne stejne hry by mely mit stejnou znamku. A je na redakci, aby si to osefovala. Uvedomte si, ze to cislo ma obrovsky vliv na prodejnost a na herni prumysl jako takovy. Dokonce jsou na zaklade toho financne odmenovani sami vyvojari. Neni to bezvyznamna zalezitost. Problem neni v tom, ze Zaklinac ma 9, to je asi zaslouzene. Problem je, ze jste podlehli hype a vysoce nadhodnotili Skyrim. Ten si zaslouzil daleko nizsi hodnoceni. Vy jste dali hracum doporuceni, ze ps3 verze skyrimu je vysoce kvalitni zalezitost a pritom to na te ps3 byla prakticky nehratelna hra. To je podvod na vase ctenare. A proto vam to nemuzou nekteri zapomenout. Meli byste k tomu pristupovat zodpovedneji a nezlehcovat to. Priznejte chybu, omluvte se ctenarum a priste hodnotte s rozumem. Pak vam nikdo nebude vycitat devitku u zaklinace.
        • Skyrim nechci hodnotit a ps3 verzi taky ne, ale má to obrovskou komunitu fanoušků....stále.
          S první polovinou textu nesouhlasím. On ti tam jasně píše že, hodnocení je subjektivní věc, tudíž i to posr...číslo je nic jiného než subjektivní známka a od jednoho recenzenta tak můžeš mít 7 a jiného 9. Jak třeba hodnotit hru, která dostala 9 a její x-té pokračování má jen lepší grafiku, srovnatelný příběh ala 100x jinak, stejný svět a stejné herní mechanismy a ve výsledku je to to samé v trochu jiném, hezčím obalu. Má to tedy dostat stejně vysokou známku, protože to není v ničem horší, ale nedostane...
          • Popularita a kvalita jsou rozdilne veci, viz treba lunetici.
            A ja mu pisu, ze znamka by mela byt objektivni, aby mela nejaky smysl. A mimochodem, nemyslim si, ze by i recenze mela byt subjektivne zalozena na libi/nelibi. Od toho by mel byt recenzent profesional, aby dokazal recenzovane dilo hodnotit s nadhledem a odprostit se od osobnich preferenci. Stejne jako ucitel musi hodnotit zaky objektivne bez ohledu na osobni sympatie k nim. Ale chapu ze tohle je tezky, dobrych recenzentu je malo a je potreba pracovat s materialem, ktery je k dispozici. Nicmene na urovni znamky to uhlidatelne je.
            • To, že se to nelíbí tobě ještě neznamená, že je to nekvalitní. Pokud sis vytvořil nějakou šablonu "objektivity", tak na svém subjektivním hodnocení. *1* Rád by jí teda viděl tu šablonu/vzorec, a aby byla opravdu co nejmémě subjektivní, tak vytvořenou více lidma. Ono totiž v tomhle hrozném světě není nic ideální...objektivně. Znám dost profíků z jiných oborů a nedokážou být zcela nestraní a jsou to velice schopní lidé ve svém oboru, a při nejmenším od jednoho mi bylo jasně řečeno, že to nejde.
        • Trol.diskuzni
          Přesně!
        • MrSanta
          Naprostý nesouhlas. Čísílko u recenze je jenom orientační. Důležitý je text. A o tom už se rozepsal Aleš.
          • Neni, to cisilko je na metacritics.com, ovlivnuje miliony hracu a ma daleko vetsi ekonomicky vyznam a dopad, nez cely zbytek recenze. Pokud si redakce mysli, ze to cislo neni dulezite, necht ho zrusi. Ale to neudela, domnivam se, ze je ekonomicky vyznamne i pro ne samotne. A to je myslim dostatecny dukaz jeho vyznamnosti. A je-li dulezite, je potreba se ke znamkovani chovat zodpovedne. A minimalne zachovavat relativitu znamkovani, tj. horsi hra by nemela mit lepsi znamku nez lepsi hra.
            • Nic vam nebrani hry znamkovat kolektivne jako redakce (minimalne v pripade nejvyssich hodnoceni) a prihlizet ke znamkam konkurencnich her, aby ty znamky byly navzajem srovnatelne. Tim se priblizite k objektivnimu znamkovani. Nejsem to jen ja, komu se vas pristup nelibi a z neho plynouci vysledky. Kdo chce, hleda zpusob jak problem resit, kdo nechce, hleda vymluvy. A pak nelze mluvit o zodpovednem pristupu. Sam to podle sveho vyjadreni vnimas jako dlouhodoby a trvaly problem, ctenari neustale davaji najevo v tomto ohledu nespokojenost. Postavte se k tomu celem a zmente vas system, aby fungoval ke spokojenosti vasich ctenaru. Je-li horsi hra znamkovana lepe nez lepsi hra, pak to cislo nefunguje ani jako orientacni, nijak se podle nej orientovat neda. I k tomu aby fungovalo orientacne je potreba znamkovani zajistit nejakou minimalni kvalitu.
            • sleepless
              "A minimalne zachovavat relativitu znamkovani, tj. horsi hra by nemela mit lepsi znamku nez lepsi hra." Az budou hry sekane podle mustru, stejne jako rohliky, tak podobny styl hodnoceni bude mozny. Momentalne neni, protoze to, jestli je nejaka hra horsi nez jina, urcuje autor recenze a ne komise slozena z desitek nazoru. Ze tobe prijde jedna hra lepsi nez druha, to je tvoje vec a kazdy by to mel respektovat. Pro autora recenze to ale nic neznamena a nesmi! Cislo je dulezite, ale je to doplnek textu. Znamkujeme odpovedne, ale i cislo samotne je subjektivni. Tak to proste je a holt to klidne budeme vysvetlovat donekonecna, stejne jako si tedy asi nekteri lide budou donekoncena stezovat, ze nas system jim nevyhovuje. :)
          • Trol.diskuzni
            V žádném případě... Číselné hodnocení je jediný prvek, nad kterým se nedá fabulovat - jednoznačně určuje kvalitu hry na dané herní škále (která je na Games.cz navíc slovně komentovaná). Vše ostatní v recenzi je ryze subjektivní a podléhá individuální interpretaci čtenáře...
            • MrSanta
              A to číslo není subjektivní? Hodnotí stejný člověk co píše recenze. Právě to číslo se dá krásně zmanipulovat. Už mnohokrát jsem si říkal jak ta hra mohla dostat takové hodnocení, když to podle textu vypadá na úplně jinou známku. Prvotním účelem recenze je říct čtenářovi o čem ta hra je, jak se asi hraje atd. A právě jak sám píšeš - recenze podléhá interpretaci čtenáře. A od toho přece ta recenze je - aby si čtenář udělal obrázek o hře. Čísílka jsou dobrá akorát tak pro vydavatele, aby se mohli vytahovat v trailerech a měli co lepit na krabičky. Čtenář podle čísla nepozná jaká hra je. To pozná v textu.
        • Naprosty souhls.
  • Dohrano na pc, velmi dobre rpg, 10 si zaslouzi urcite, a stoprocentne si ho strihnu jeste jednou, penez nelituji ani nahodou. ( Stve me ze nerozjedu 1. win 7 64bit, nikde nemuzu najit patch 1.5. kousne se mi celej komp kdyz to ukladam anebo bodovy svetla prosvitaj celou scenou i kdyz by mela byt ukryta treba za nejakym objektem, grafika gtx 590 nema nekdo podobny problem, upozornuji ze mam originalku rozsirenou edici), diky za odpoved.
    • Patch 1.5 mas tady http://www.thewitcher.com/the-witcher/1/updates/ nebo tady http://www.patches-scrolls.de/the_witcher.php
      Jinak Zaklinac 1 jede na W7 64bit naprosto bez problemu!! A ty problemy se svetlem muze spusobovat i DUALNI grafika GTX590!!
    • Cypri
      dohrál jsem to když to vyšlo, kupoval jsem to v obchodě klasickou verzi. Na comgad jsem dostal nějakou premium este k tomu. S timhle problémem co máš jsem se nesetkal a mám taky Win7 64. GTX 465.

      Tady bude chyba jinde. zkus promáznout a nainstalovat znova ovladače/hru/možná máš zas*anej počítač, třeba reinstall winu. Ja takovouhle eskapádu dělám co dva roky. Buď se něco odse*e nebo prostě chci načisto komp.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit