Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Podla mna je ME ako celok dost solidny. Najlepsia hra aku som kedy hral (trilogiu berem ako 1 celok). Za tie roky sme ocakavali ultra mega epicke rozuzlenie, stratili sa vo vlastnych ideach, ale dostali iba priemerny konec. Ocakavanie skresluje zazitok. Ale mne sa to lubi tak jak to je. Filozofia Reaperov vs AI je ok. Cakal som nieco ovela horsie, lebo zakoncit tak dokonaly pribeh ako ME je narocny ukon.
  • Minulý článek na toto téma mě hodně zaujal, nicméně možná to bylo předchozím nedostatkem informací. Tady je situace jiná a je to z velké míry škvár. Prostě nelze všechno chápat jako bernou minci. V brainstormingu jsou stovky nápadů, každý scénář má desítky věcí, které se ve finálním střihu nepoužijí, protože třeba nějak nefungovaly, je to úplně normální tvůrčí proces, ne žádná nerozhodnost autorů. Prostě vytvoří se nějaký koncept, částečně se rozpracuje, zjistí se, že z nějakých důvodů nefungoval, tak se třeba využije jen něco z něj - postava, motiv, nebo cokoli a naváže se na to jinak. Prostě ilusive man napul s reaperem - ano je to zajimavy koncept art, ale sakra nemění to na vyznění nic. Viděli jste předpokládám nějaké bonusy na DVD vašeho oblíbeného filmu a víte, že třeba v některé z prvních verzí scénáře Star Wars byl Luke 60 letý generál, jmenoval se Starkiller a měl hledat galaktický svatý grál. Jediné co na audiovizuálním/interaktivním uměleckém produktu záleží je finální dílo, všechno mezi tím je v podstatě irelevantní, podobně jako v konečném důsledku tento článek.
    • Ladislav_Loukota
      Zrovna Starkiller je zajímavý případ toho, jak jinak SW měly vypadat. Ale samozřejmě chápu, že při tvůrčím procesu se leccos vystřihne. Nicméně, výstupem z tohoto dílu Ztraceno v procesu není kritika procesu, nýbrž toho, že série chtěla působit (a působila!) jako předem vymyšlená story, nicméně takovou nebyla. Je zhola jedno, jestli se ušmykla zápletka, která neměl relevanci k story. Pokud se však ušmykla taková, jež takovou relavanci měla (a Javik a Omega DLCs to naznačují), pak jde o problém. Jde o obsah, který měl být součástí hry, a jde o důkaz, že autoři neměli dopředu vymyšlenou story, ačkoliv udávali opak. Pokud nyní vydám hru, a budu jí marketingovat stylem, že je dopředu vymyšlená a všechny otázky BUDOU zodpovězeny, pak je to ok, pouze pokud mluvím pravdu. Nemám-li story dopředu navrhnutou lze to poznat - akéra kolem konce ME3 jasně ukazuje přesně na tento problém. Nemuselo by k ní dojít, kdyby si Drew, Casey et al. sedli dvě odpooledne v roce 2006, a vymysleli by story trilogie dopředu. Protože tak evidentně neučinili, iritovali tím milióny hráčů. A to prostě je chyba.

      Irelevantní to do značné míry jistě je; nečekám, že si můj text přečte Casey Hudson a chytí se za hlavu, jak že to měl udělat jinak. Ale to není ani cílem článku, a zvláště v českém prostředí bychom potom většinu podobných textů vůbec nemuseli dělat. Když přece nemají prakticky žádný vliv na cokoliv....
      • Cahir
        Takové články mají vliv na českou komunitu a jestli ta něčím roste, je to právě toto. Stejně jako u všeho ostatního, i v herním světě platí, že jednoduchá hesla táhnou, že na problémy se nahlíží černobíle, že věc se nějak nutně má - něco je buď dobře, nebo špatně apod. Proto jsou takové komplexní analýzy a meditování, jaké jsi předvedl v článku, už z principu zdravé a někam nás posouvají. Takže za to dík.

        Co ty víš, třeba se nějaký Čech rozhodne přispět i na zahraniční fóra, někdo se toho chytne, rozšíří se to... Pak by si toho mohli tvůrci klidně všimnout.
    • x_ander
      Je sice pravda, že během procesu se spousta nápadů z nějakých důvodů zavrhne. Ale jakmile se vystřihne poměrně promyšlená část a někdy se i mění děj, tak nastává problém a často je to na výsledném produktu vidět. Netvrdím, že to je i problém ME, do vývoje nevidím, ale jak říká kolega nade mnou - proto vznikají rozšířené či režisérské sestřihy filmů, které jsou prakticky vždy lepší (někdy výrazně) než kinoverze. O to smutnější je, když producenti film sesekají a naprosto změní, a to z důvodů, které nechápu a následně se ani žádný directors cut nekoná a film tak stojí za prd, ačkoliv potenciál měl (příklad za všechny - Souboj titánů 2010 nebo např. Babylon A.D). Znovu opakuju - netvrdím, že u ME to proběhlo stejně, jen poukazuju na to, že ono odmítání a vypouštění některých nápadů či rozpracovaných a snad i hotových věcí není vždy jen ku prospěchu. Pokud jde opravdu o vypouštění nápadů, protože nesedí k nastavené "tvůrčí vizi", tak fajn, ale pokud se začne sesekávat kvůli tlaku producenta, kvůli penězům, kvůli "ponechání si něčeho do DLC" nebo jen prostě proto, že hlavní slovo má blb, který tomu nerozumí, tak je to špatně.
      • Souhlasím, je třeba rozlišovat kdy zasahuje někdo z producentů a v podstatě jde proti záměru, nebo třeba něco vytrhne kvůli, ale zrovna tady článek ve spoustě věcí popisuje změny ve velmi raných fázích vývoje her a to je něco úplně jiného, tam je to prostě především o exploraci nápadů a zkoušení, co bude a nebude fungovat. Pochopitelně nevím nakolik byl Javik zamýšlený jako součást hry a pak vytržený z kontextu kvůli EA, nebo jestli to byl záměr BioWare, ale zase ono to není jen tak to úplně vytrhnout tak, že v případě, že si to někdo nepořídí, tak mu hra pořád musí dávat smysl. Klidně to mohlo být tak, že Javika potřebovali dopracovat a na to potřebovali extra čas (ony všechny ty certifikační procesy a lisování atd. prostě stojí řádově týdny času, které mohli věnovat dodělání DLC s Javikem, které má rychlejší certifikační proces, o distribuci nemluvě), ale klidně mohli chtít jenom vatu. Obojí je možné, to nepopírám. Každopádně co mi na tomto konkrétním článku vadilo, je především tahání věcí z kontextu a rozebírání detailů z tak raných fází vývoje, že to vlastně nedává smysl.
        • Dle The Final Hours se s Jaavikem počítalo, ale +- rok před novým datem vydání (původní bylo na konci roku 2011, nové 03/2012) BW zjistilo, že nestíhá. EA jim dalo o 3 měsíce navíc, Jaavik byl ze hry odstraněn s tím, že se tam přidá později (v době po odeslání hry k certifikaci).
    • Magister_Peditum
      Hmm, a proto jsou rozšířené verze filmů lepší než kinoverze. *15*
      • To já taky, jde o to, že rozšířené verze jsou něco trochu jiného než změny ve scénáři, nebo vystřižené scény. Rozšířená edice není tupé poslepování vystřižených scén, ale komplexní proces, kdy je potřeba ten film jakoby sestavit znovu. Typickým příkladem je Pán Prstenů, kde jsou Director's cuty hodně odlišné, je totiž potřeba pak na ty scény dál navázat, dát jim kontext, který by jinak nemusely mít. To je prostě něco jiného. Když zůstaneme u Pána Prstenů - scénář se přepisoval v podstatě každý den natáčení - dělá to snad z toho filmu něco méně? Ukazuje to na bezradnost autorů? Ne, prostě to jen poukazuja na složitost tvůrčího procesu a kritické uvažování - kde něco fungovalo, kde ne. Samozřejmě uznávám i možnost výjimek - typicky Knights of the old Republic 2, který prostě autoři v podstatě nestihli dodělat včas.
    • Cahir
      S většinou souhlasím.
  • Zase hezký článek. Pořád lituji méně a méně že jsem tu trojku nehrál :) . Ale podle mě podobnými škrty trpí většina velkých her - stačí se podívat na vyškrtnuté záležitosti původních (pravých *1* ) Falloutů.
    • Cahir
      Jestli jsi fanda RPG/původních dvou, byla by to chyba.
      Na té hře je totiž bez debat vidět, že ji dělali chytří a schopní lidé. Možná není koherentní (osobně si to nemyslím, ale to už vážně raději nechme být), rozhodně je nevyrovnaná (která hra je??), ale faktem je, že ji nelze šmahem smést ze stolu s tím, že je to povrchní generická srág*ra. I přes všechny vady to tak prostě není...
      • To sice máš nejspíš pravdu, ale na EA jsem zanevřel co se odtrhli od Steamu a začali být obecně otravní. Jinak jsem fanda jedničky, dvojky už zas tak ne. Jednou, až to vše vyjde na GOGu nebo někde, tak si to možná koupím ^^
  • Koniec ME3, pravdivy pribeh o tom ked zaverecnych 5 minut dokaze znicit celu trilogiu...

    odkedy som prvy krat dohral ME3 tak som sa k celej serii nevratil, ending bol tak zly ze nemam ani chut sa k tejto hre vracat a najviac ma to mrzi po predchadzajucich dvoch dieloch ktore boli fakt skvele.

    Ci uz ending bol IT alebo by som si mal zobrat doslovny vyklad v oboch smeroch bol cliffhanger a myslim si ze tak ako aj ja tak i ostatni neplatili za nedokoncenu hru...
    • Vyzkoušej Extended Cut.
      • Nie dakujem, moj problem s endingom bol o tom ze v doslovnej verzii nedava zmysel a Catalysta sa da negovat mnohymi sposobmi, a v IT verzii zas to ze aj napriek tomu ze sme udajne dostali ending tak sme ten ending vlastne vobec nedostali.

        Videl som EC a co sa tyka logiky a pribehu nerobi nic len pridava viac chyb do celkoveho konceptu, tusim ze TUN to povedal dobre - chcel som aby ste to opravili a nie pridali viac stolyciek...
      • Extended cut to u mě zabil úplně. Imaginace v ř*i*t*i rozdíly nula a vysvětlení ve hvězdách.
  • life28
    Mám zakúpený The Last Hours Of Mass Effect 3 a tak nejak viem, ako sa séria vyrábala, ako sa menila a kto za ňou stál. Furt ju považujem za vrchol sci-fi žánru v hrách, ktorý je premyslený, ako žiadny iný. Určite zahrám znova.
  • Cahir
    Karpyshyn na svém blogu sám potvrdil, že žádná "vize" nebyla. Vždycky se jednalo o brainstorming, o spoustu premis, ze kterých vylezli různé závěry. Je chybné považovat Karpyshyna za neotřesitelný maják, který má jasnou představu o tom, kudy by se měla série ubírat. Ostatně, sám to přiznává.

    Co se celého vesmíru týče, tak jeho základy vymyslel Casey Hudson...

    EDIT: Hups, sorry, double post. Pro Mischkonna...
    • A Hudson je prave clovek, na ktoreho teraz vsetci nadavaju ale tak trochu zabudaju komu hlavne vdacime za tuto seriu..
  • To som jediný, komu sa páčil koniec Battlestar Galacticy? A to som dokonca ateista :D
    • ales.smutny
      Neboj, nejsi :)
    • Mě se konec líbil a to hodně, takže v pohodě ;-)
    • Asi jo.

      Poslat celou flotilu včetně veškerých civilizačních vymožeností do slunce je epic fail. Ti divoši alias naši předkové by je během pár let zlikvidovali, pokud by to dřív nezvládly nemoci - antibiotika na koleně nevyrobíš.
      • Proč tu flotilu vlastně poslali do slunce? Teď mi to nějak uniká. Jenom proto, že se rozpadla BSG?

        EDIT: No oni vlastně našli Zemi... no tak to jo, no.
        • No oficiální důvod byl ten, že když se vzdají vší technologie, tak přeruší ten cyklus ničení lidi vs. stroje. Podle mě hodně naivní uvažování, a úplný konec to ostatně dokazuje. Mitochondriální Eva byla s největší pravděpodobní unesena a znásilněna prvním divochem, kterému se dostala do spárů. Tvůrci původně uvažovali o jiném konci, ve kterém archeologická výprava v současnosti objeví někde v Americe pomocí sonaru nebo čeho v podzemí trosky Battlestar Galacticy, která nějak přistála na Zemi, tj. že flotila neskončila ve slunci, ale že se tu kolonisti normálně usadili. To mi přijde jako tisíckrát lepší konec, na který by šlo naroubovat i mýty jako je Atlantis apod., leč místo toho jsme dostali new age/hipízáckou tirádu a šmytec.
          • Z té nalezené BSG by mohl být naprosto úžasný spinoff ze současnosti. *3*
  • MishKonn
    Poznámka pro autora článku - domnívám se, že odkaz v odstavci "Pokud však sáhneme ještě hlouběji do kapsy, mimo scénář hry, najdeme tam jiný, starší a nepoužitý konec trilogie – přímo z pera dvorního autora Mass Effectu, Drewa Karpyshyna..." je chybný, jelikož nemá nic společného s tímto koncem a je stejný, jako ten předchozí. Chybka? Velmi by mne zajímal právě zdroj tohoto konce.
    • Prosím zde: http://drewkarpyshyn.com/c/?p=381

      Budu za sebe citovat to podstatné:

      Of course, some of you are also pinging me to find out what the “original” ending of the series was when we started planning out the trilogy. Sorry, but that’s not something I’m even going to attempt to answer. The collaborative creative process is incredibly complicated, and the story and ideas are constantly evolving as you go forward. Yes, we had a plan, but it was very vague. We knew we wanted to focus on some key themes and bring in certain key elements: organics vs synthetics; the Reapers; the Mass Relays. Beyond that, we didn’t go into detail because we knew it would change radically as the game continued to evolve.
      • MishKonn
        Edit: Aha, tak díky za nic. Chci zdroj, který přiměl autora článku napsat to, co napsal.
        • Tak bude muset asi opravit autor.
  • x_ander
    Skvělý článek, naprosto se s ním ztotožňuju. Je jasné, že u takhle velkého projektu se vždycky najde něco, co by mohlo být lepší. Mass Effect pro mě byl jeden z nějvětších herních zážitků (i přes onu pachuť z konce, kterou mám bohužel doteď), a je škoda, že Karpyshyn nedotáhl svou vizi do konce. Každopádně uvidíme, co přinesou další DLC, pochybuju, že Omega je poslední single přídavek. Jakmile budou venku všechna single DLC a ME3 tak bude definitivně ukončen (ne, teď nenarážím na závěr), tak si ho dám pěkně celý znovu.
  • MishKonn
    Můžu říct o ME hrách následující fakta (ne všeobecně platící, ale aplikovaná z mého úhlu pohledu, prezentovaná jen a pouze jako můj názor):

    To, jakým způsobem příběh rozjel první díl (po přečtení tohoto článku mi dává smysl, že právě v něm měl prsty Karpyshyn asi nejvíc), bylo neopakovatelně tajemné a příběhové části jsem hltal se zatajeným dechem.

    Tento zatajený dech se v druhé části trilogie naprosto vytratil a kombinoval se navíc se zklamáním z chybějících / nedodělaných / uspěcháných součástí, které jsem ve hře očekával. Výsledný dojem VELMI výrazně napravily všechna DLC, vlastně natolik, že jsem ze hry byl napodruhé nadšený, nicméně ona osudová tajemnost a zatajený dech se v jejím průběhu ani tak nevrátil (napadlo mě, že bych mohl uvést důvod -připadalo mi, že ohledně hlavní herní linie, tedy té s reapery, se neděje prakticky krom začátku a konce hry nic, a je nám servírována vata typu díl páté série Star Treku, kdy už jsme vyzkoušeli všechno možné, tak se podíváme na to, jak děti hlavních postav chodí do školy na palubě lodi společně s mimozemšťany)...

    ...a přišel až v průběhu ME3, který se zase vrátil na notu tahu na branku, pocitu obrovského, hýbajícího se příběhu, zahrnujícího celou galaxii a bum, až do té chvíle, než přišel onen omílaný konec. Ano, Extended Cut poněkud celou situaci napravil, ale to tajemno se nadobro vytratilo.

    A teď po přečtení článku si vlastně konečně uvědomuji proč - ty božské části, které mne vždy tak chytly, má očividně na svědomí Karpyshynova vize a mohu říct, že se na 100% ztotožňuji s autorem článku. I see what you did there - snažíš se nám vysvětlit, že ač trilogii ME máš velmi rád, mohla mít úplně jinou úrověň a místo skvělé série se mohla stát sérií dokonalou (zde popsaný Karpyshynův konec a všechny dějové útržky směřující k němu zní neuvěřitelně dobře)...
    • Jenže potíž je v tom, že si DK vykopal v ME1 díru (nechci psát hrob), ze které potom musel ME3 vylézt a kvůli tomu tady máme všechny ty Catalysty a různé další problémy.

      Drew vymyslel úžasný vesmír s příliš silnými záporáky.
      • MishKonn
        Je samozřejmě možné, že si za to autor může sám, nicméně se mi pořád víc líbí žebřík, kterým se leze z téhle pomyslné díry, naznačený vystřiženými / změněnými částmi hry popsanými v tomto článku, než ten, který byl použitý ve finální hře. Aneb jestli se autor vlastní vinou uvrtal do hluboké kaše, kdo jiný z ní příběh dokáže vyhrabat lépe, než právě on sám?
        • Tak to nebylo myšleno. Jenom jsem poukazoval na, podle mě, největší chybu, kterou ME vesmír obsahuje a tou je přítomnost něčeho mnohem mocnějšího, než je protagonista a co ho chce zabít. A on musí začít hledat Zbraň X, aby toho dosáhl. Je pravda, že od začátku existují v ME universu Protheani, ale už začali sloužit jako univerzální zdroj pro všechno ("Nevím co udělám... no mrknu do archivů, oni ti Protheani určitě na něco přišli").

          Tím ale nechci v žádném případě říct, že by se tenhle typ příběhu nedal nějak nápaditě realizovat. Jenom osobně nevím, jak to udělat a ME3 to nepředvedl.

          Mimochodem ty části, které jsou popsané v článku se mi jeví jako spíš postranní mise, které by stejně neměly na nic podstatného vliv.
          • MishKonn
            Tak si ho zkus přečíst znovu - podle něj byl původně Catalyst očividně koncipovaný úplně jinak, a také zmiňuje původní / prvotní konec z Karpyshynova pera, motající se kolem temné energie. Po zjištění jeho obsahu tak nějak ty "postranní mise, co neměly na nic podstatného vliv", patrně budovaly podpůrné můstky právě pro toto zakončení.
            • Cahir
              Karpyshyn na svém blogu sám potvrdil, že žádná "vize" nebyla. Vždycky se jednalo o brainstorming, o spoustu premis, ze kterých vylezli různé závěry. Je chybné považovat Karpyshyna za neotřesitelný maják, který má jasnou představu o tom, kudy by se měla série ubírat. Ostatně, sám to přiznává.

              Co se celého vesmíru týče, tak jeho základy vymyslel Casey Hudson...
            • Žádný prvotní konec neexistuje. Idea konce přežila celý vývoj.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit