Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • ... anebo vám tam ten nekvalitní beton dá firma, které zaplatíte kvalitní; při tom udělají špatně tepelnou izolaci i hydroizolaci, ..., vše se projeví časem, kdy by sice ještě reklamace bya možná, ale majitelé firmy už dávno stáhli roletu a podnikají na nový subjekt ...
 • Svépomocí jde ušetřit mnoho, od výkopu k bydlení 14měsíců, dům 96m2. Úspora obrovská.Jen na zakladove desce uspora 200tis. Kamarádi pomáhali,ale dostali zaplaceno. Nervy to byli,ale všechno šlo vcelku v klidu vyřešit. Postavil jsem už druhý dům a šel bych do toho klidně znovu. A pokud přijdete všude zaplatíte hotově,tak je většinou lepší cena.
  • ...příklad, jak nepromyšleně tento stavebník prozkoumával nabídky firem. Honí si triko kolik, že uspořil - defacto ale spíše naletěl firmě. Potom si to asi raději udělal sám. Dům s takovouto plochou základové desky lze udělat od firmy od 200 do 250 000 Kč. Takže kolik si chlapče uspořil ?
   • Max má asi kouzelnou hůlku!
  • Maxi.Svépomocí se určitě dá ušetřit dost,ale stavařině je třeba rozumět.Jak chceš ale ušetřit na základové desce na domeček s 96m2 by mně fakt zajímalo,protože i já jako živnostník jsem schopen základovou desku pod tákový domeček do 200tis.v četně materiálu i ve složitějším terénu?Honza.
   • Maxi,samozřejmě mám na mysli ůsporu těch nesmyslných 200tis.Zapoměl jsem připsat.
 • Z vlastní zkušenosti už vím, že stavba domů svépomocí není zas až tak velký problém a při pečlivé přípravě se není čeho bát. Původně jsme chtěli stavbu na klíč. Vybrali jsme si firmu, která vše slíbila a začala realizovat. Původně jsme měli ujednáno, že platit budeme za ukončené a samostatně předané celky formou záloh zpětně, t.j. po převzetí. Postupně se termíny posouvali až jsme platili v podstatě předem - údajně jako zálohu na materiál a práce i když to tak sjednané nebylo. Ale jsme lidi - proč nevyhovět. Jenže jednoho dne už byl rozdíl zaplacené částky a postavené stavby tak velký, že jsem řekl dost! Firma na to reagovala tím, že přestala komunikovat a taky pracovat a pak jsem zjistil, že se v tichosti zlikvidovala. Přišel soud, který jsem vyhrál, ale neexistuje subjekt, který je povinen mi peníze za nedodané práce a materiál vrátit, takže výsledkem byla další ztráta za zaplacené soudní poplatky. Nezbylo než se pustit do stavby vlastnoručně. Nouze naučila Dalibora housti. I když jsem se toho z počátku bál, stavbu jsem dokončil myslím v perfektní kvalitě a mnohé práce jsem si udělal sám i lépe než předchozí "odborník". Jsou i slušné stavební firmy, ale bohužel těch neodborných a někdy i podvodných je opravdu hodně. Takže moje zkušenost říká: Nebojte se toho!
 • Také stavím a mohu jen potvrdit, že výběr materiálu je prvotní a pokud to dokážete a koordinujete si osobně jednotlivá řemesla a občas si tam uděláte co je jednoduché, nebo co umíte, tak můžete za uspořené prostředky pořídit třeba kvalitnější materiál nebo ve finále lepší zařizovací předměty. Nebojte se mladších řemeslníků, hlavně ať každý ví co dělá, nejhorší jsou firmy "práce všeho druhu", to nemůže fungovat. Závěrem, jde stavět bez developera, ale chce pečlivě vybírat subdodavatele a nepřeceňovat vlastní síly. Nakonec to nebude možná až tak levnější a nebude ti ani až tak rychle postavené, ale budete mít z toho větší radost a užitek.
  • Konečně rozumný slovo. Topení, kanalizace a voda, komín, elektroinstalace si nemůžete udělat sami ani kdyby jste to uměli jak bozi - musíte mít revize hošánci. Střechu když odfláknete tak ji budete hledat po poli. Jo hrubou stavbu - zdivo, základy, omítky, izolace proti vodě,malby,štuky, sádroš možná, ale jinak ?I to má své úskalí a finty.
   • Kanalizaci z plastových rour s hrdlem a zabudovaným těsněním sestaví každý normální chlap. Dnes se kotel dává pod střechu a topení bez čerpadla nefunguje; v mědi montáž zvládne každý, kdo umí uřezat kus trubky, nasadit na něj kolínko a zapájet spoj. Každý systém komínu má prospekty a firmy se předhánějí, kdo to vysvětlí podrobněji. Montáž zvládne i cvičená opice. A ještě jsem nepotkal kominíka, který by mi nenapsal kontrolu-revizi, když je vše v pořádku. Pokud se týče elektrorevize, tak s vámi souhlasím, tady je opravdu lépe si vzít elektrikáře, který má zkoušky. S plynem je to stejné. Pokud někdo neví, že střechu je zapotřebí pořádně ukotvit do žel.bet. věnců tak nechť ji pak honí po poli. Na vesnici ale snad ani takoví chlapi nejsou. Jo a pokud by mi někdo dal do baráku sádroš, tak ho poženu přes celou Moravu až do Vltavy!!
    • Babička si nechala zakrýt starý prkenný strop na roubené chalupě sádrošem! Poradil jí to můj bratránek. Taky mu nemůžu za to a jiné kraviny přijít na jméno. Tak to chodí, když se nadržuje chlapovi, který neumí vzít za práci a nerozumí žádnému stavebnímu řemeslu. Takového oškubou. No, ale když na to má, ať platí. Ale já to nechci vidět!
 • Po povodni musel být náš starý dům po dědečkovi zbourán. To zorganizovala obec. Na dům jsme neměli pojistku ani hlášený trvalý pobyt a tedy ani nárok na jakýkoliv finanční příspěvek. Stavební firmu a úvěr jsem odmítl, pro nehoráznou cenu a podmínky poskytnutí. Na vesnici vždycky platilo udělej si sám. Tak jsme se syny oblékli montérky. Nejhorší bylo začít. Výkopy pro sklep nám udělal bagr pronajatý z firmy za jedno odpoledne, betonáže, dvojitou izolaci a zdivo s porothermu jsme zvládli ještě do zimy. Na zimu jsme provizorně zakryli, přes zimu jsme dodělali stropy (samozřejmě z HURDISEK – těm co na hurdisky dávají betonový potěr, neví nic o smršťování betonu, můžu zaručit, že jim spodní část upadne). V zimě jsme ještě nachystali dřevo na krovy (poradil známý tesař) Přes léto jsme udělali střechu a položili krytinu (bez pomoci klempířů a pokrývačů-byli moc drazí) Pomůckou nám byly prospekty od firem KM-beta, Beternit a už zmíněné Porothem, kde jsou velmi podrobné návody na montáž a rovněž jsou tam i detaily řešení a tvarů klempířských prvků, zateplení střechy atd. Přes další zimu jsme dělali podlahy s vrstvou zátěžového polystyrenu (jistě se to vyplatí ale pozor nedávejte do podlah fasádní-pod tlakem se zdeformuje a nemá ani jiné potřebné vlastnosti - viz prospekty), zasadili jsme okna a dveře. Okna-trojitá a dveře jsme nechali vyrobit u šikovného stolaře – nenávidím plastové, napleskali jsme omítky (samozřejmě klasicky z písku, vápna a cementu – omítkové směsi jsou asi 5 x dražší. Fajnovou omítku jsme rovněž koupili hotovou (z vápna a písku to nemá tu kvalitu). Odpady si dnes dokáže napojit každý trochu zručnější kutil, dokonce ani měděné vodovodní potrubí není žádný problém (finta je v pájecí pastě se stříbrem) pokud jste někdy zamlada dělali nějaký zesilovač tak pájet umíte. Elektřinu nám dělal elektrikář, koupelnu obložil obkladač a teď už bydlíme. Dům 150m2 se sklepem a podkrovím přišel na materiálu asi 1,5mil Kč. Odpracovali jsme asi 20tis.hodin. Pokud to někoho zaujalo povím víc.
  • 20 tisic hodin - prumerna mesicni pracovni doba 160 hodin. Tzn. ze sam byste stavel 125 mesicu,zhruba 10 let. Prumerna mzda dejme tomu 15 000,- cisteho. Kdyby jste radsi chodil(-i) do prace, vydelate si 1 800 000,- . Vazne jste stavbou svepomoci usetril?? :-D
   • Podělte to čtyřmi chlapy a jste na nějakých 31 měsících, za materiál jsem dal 1,5mil + těch Vašich 1,8mil a jsme na 3,3mil Kč. Odhad domu je 4,2 mil Kč. Kdybych si na těch 1,8mil (které by pro firmu stejně nestačily) vzal úvěr tak dodnes splácím. Za úvěr 1,8mil Kč na deset let zaplatím (i při dnešních úrocích a splátce cca 250tis ročně, t.j21tis.měs) nejméně o 800tis víc. A jsme zhruba na těch 4,2mil Kč. Víte jaké procento lidí je dnes schopno splácet 21tis. měsíčně? Když to obrátím za ty tři roky jsme navíc (tj. po normální šichtě v továrně) vydělali 4,2-1,5=2,7mil Kč. Když připočtu ještě ty úroky z hypotéky t.j 2,7mil + 800tis = 3,5mil Kč. Tu dřinu bych ale nikomu nepřál, pane kolego.
 • Také jsem stavěl-zadal jsem poptávku na dům,nabídlo se mi 5 firem-nejlevnější za 6 mega,nejdražší za 8,5 mega...Dal jsem se do toho s partou 3 zedníků,objednal jsem u firmy pouze komplet střechu(vazníky,krytina),pak zase já+3 chlapi a ve finále jsem tam byl za 2,7 mega....tak by mě zajímalo,kam by šlo těch 3,3 mega????
  • Souhlas, akorat dodelavame bungalov. Nabidka firmy komplet 2,9 a my jsme na nejakych 1,5 a to jsem tam nic nedelal. Na vse jsem si sehnal remeslniky a firmy
 • Díky za článek.. Musím dodat, že je taky potřeba si dát pořádný pozor na bezpečnost. Základ je u mě pořádná obuv a pracovní oděv.. jednou mi totiž spadlo na nohu kladivo a to byla taková bolest, že bych to nepřál ani svému největšímu nepříteli. Od té doby už jsem raději opatrný a zatím se to vyplácí.
 • Díky za pěkný článek.. já bych určitě ještě doporučila pouvažovat o nějakém kvalitním bezpečnostním systému, protože právě ty nové a pěkné domy zloděje lákají úplně nejvíc... a člověk zkrátka není nikdy dost obezřetný :)
 • Ahoj, na stavbě domu svépomocí jsou kladné i záporné subjekty. Třebaže si investor spočítá cihly, překlady at...d a cely měsíc hledá na internetu a dává poptávky stavebním firmám, ohlida si dobrou cenu . firmu nic jako je sleva na cihle nezajímá a když jo tak slevu neprizna, jde jim do kapsy někdy i 40 %. Schopny člověk a tím si myslím ze 70% lidi je, tak si polovinu prace udělají sami po víkendech. Třeba penetrace a nalepení hydroizolacnimu pasu na desku, pokladna podlahového polysu, Jistě ze jim to bude trvat o polovinu dele, ale zadarmo a pocitem, ze to dobře udělané je. Dneska ale nikdo čekat na nic nechce dlouho, Spousta lidi spěchá a tak i bohužel vypadá vykonána prace spousta pracovníků. Abych se dostal k tematu, stavět budu letos, poslal jsem poptávku drobným zivnostnikum a dostal jsem se s cenou a myslím si ze i časově na zlatou střední cestu oproti Stavební firmě.
  • Firmy vám dnes naslibují hodně,nakonec jsou z toho více náklady,takže bych s chlubením počkal,dokud dům nestojí.
 • Samostavbou nic neušetříte , spíše naopak. Znám noho případů kdy se spíše prodělalo. Stavba má delší termín, stavebníci neznají postupy a množství materiálu = chyby a vady, zbytky a prodražení, rozpady manželství, nemoci a úrazy, kamaradi Vám sice pomohou ,ale vy jim musíte taky poté pomoci. Já měl postaveno vč.instalací a nábytku za 6 měsíců bez námahy a starostí, vše za slušné peníze a kvalitně vč záruk.
  • Prodal jsem starý menší nevyhovující dům a vzal jsem si hypotéku. Plat 20 hrub. Manželka invalidní důchod 8500.Takže co Vám vadí ? Dnes mám spotřebu 1200 Kč na elektro ročně - protože mám vše na fotovoltaiku.Vodu z vrtu.Chce to jen umět počítat a sledovat techn.dění . Dodavatele jsem hledal rok, plány jsem si kresli sám, dozor dělal taky sám - vše podle praxe a literatury. Takže co vadí ?
  • Ne každý, má naspořeno, nebo nakradeno na hotový Dům na klíč. Cena domu na klíč je vždy předražená minimálně o polovinu. Vlastní zkušenost je ta, že kdyby majitelé stavebních firem nebyli nenažraná prasata, tak stavím taktéž na klíč. Majitelé té oné firmy, jenom k zamyšlení --- " Desku Vám uděláme za 200 000,-......... No dobře, ještě jednou jsme to spočítali a po akci a slevě to bude za 135 000,-.-........ 80 000,- ale níž jít už fakt nemůžeme .." Řemeslníka zaplatím, ale nebudu sponzorovat zloděje, který ani není schopen zaplatit zaměstnance, protože by sám měl málo a už by mu chudákovi nezbylo ani na to 3 Porshe.
   • Pracuji na stavebním úřadě, 80% lidí dnes si nechává stavět na klíč . Je pravda, že dnes nejvíce staví doktoři, ale znám mnoho tzv.obyčejných lidí co staví z hypoték či prodeje panel.bytů. Sám jsem stavěl několik RD a vždy to je o plánování a hledání dodavatelů, čekání na výhodné nákupy materiálů. Je řada podvodných nenažraných firem , ale znám i velmi čestné a kvalitní, poctivé firmy. Je nutno zkoumat reference a kvalitu, než podepíšete smlouvy.
  • To jste se minul zřejmě povoláním, to jsou žvásty ...
  • To se to kecá když máš prachy

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit