Přejít na výpis diskuzí

Wim Wenders

OSOBNOST 30.9.2008 
136 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • MartinDyntar

  No tady evidentně už diskuse nikdy nikým nebude, nikdy!!, nestačím se proto ani div...?...t co všechno je možné tady lhostejně a nečinně přehlížet a ignorovat!!! Děkuji tu všem že od tud raději už tolik rád odcházím neznámo kam do nekonečných face bookových krajin svých přátel a všech diváckých příznivcu němce Wimma Wenderse!!! No jo naše ubohá česká nátura pracovití, ale bez času na druhé lidi a bez zájmu o druhé lidi kolem sebe, pracovití, ale k sobě horší než swiiiiiiiii......ně, který si už pomužou navzájem jen když je ve společnosti už uplně nejhuře!!!... jenže jak k tomu všemu přijde Wim jako slepí k houslím... opět se mu tu asi nedostává už žádného zájmu v českých médiích a snad už žádné pozornosti ani už od druhých lidí!!!... a sám to nedokážu už změnit!!! Proto děkujem všem že nemáte zájem a čas na diskusi!!!, děkujem!!!, a proto doufám v to že ubohý náš český národ, který ani není už ani hrdým národem a už vubec ne dobrým národem do budoucna snad jednou doufám už uplně vymizí na covid-19!!! Národ v hluboké krizi konzumní společností, vztahy mezi lidmi opět v hluboké krizi, hodnoty lidí v hluboké krizi... vše v krizi!!! Ale Wim svými filmy dává všem nesmírně velkou naději!!! Nečíst a opět ignorovat!!! Kolik že mích komentářu?!!!... už sám nevím, raději je sám nečtu a nepočítám!!! Blbý a tolik už smutný a hluboce to neštastný muj český pravopis... také česká gramatika je evidentně také v krizi!!! Upsal jsem se tu k smrti Wime!!!

 • MartinDyntar

  Wim Wenders navždy v mém srdci s road-movie "Land of Plenty", jiný, prostě už evropský pohled na Ameriku a americkou společnost v krizi očima němce a Evropana, pak s mystriozním road-movie snímkem "Palermo Shooting", která je především jednoznačnou poctou zesnulému Ingmaru Bergmanovi a jemu filmu "Sedmá Pečet", který napovídá více než mužu říct, a s filmem "Submergence", krásný film v české distribuci bohužel prozatím jak jsem měl možnost zakoupit na DVD bez české podpory jen v originálním anglickém znění, bez dabingu, bez českých titulek. Přes jazykovou baryéru přesto navzdory tomu silný divácký zážitek. Za to také kvalitní film Wimma Wenderse, jak soudím podle diváckých ohlasu a recenzí na samotný film, pod názvem "Vše Bude v Pořádku" se kupř. na DVD prakticky nedá v české distribuci sehnat vubec. Dá-li se vubec na DVD sehnat. To je otázka. Předešlí komentář směřoval k otázce, kterou si sám sobě stále častěji pokládám, a nevyhnul by se ji ani Wim Wenders, to zda je u filmových diváku dnes něco více a ještě něco jiného než jen americká výchova slavným hollywoodským šoubyznysem k tupému k povrchnímu diváckému konzumu, který určuje poptávku a nabídku filmu na trhu, a hollywoodským pozlátkem je trh dnes přesycený. Wim Wenders nejlíp ví a stejně tak si uvědomuji že američané si dnes o sobě velice najivně myslí že jejich zábavné filmy jsou ty nejlepší a nejduležitější na světě, že americká zábava je nade vše v hodnotách a v přesvědčení druhých lidí, proto k ní musí být i výchova hollywoodskou produkcí pak filmovým divákem. To je ta největší lidská lež, to je ten největší lidský omyl. Američané už nemají být dnes sami na co hrdý, Amerika se stala velice nebezpečnou zemí s nejvyšší kriminalitou plná sociálních a životních nejistot, kulturní rozdíli mezi zeměmi se nesmažou nikdy!! Každá země musí mit svou kinematografii vždy odlišnou od té americké, ta nesmí určovat kinematografickou hodnotu jiných zemí. Byl tu švéd Ingmar Bergman, je tu němec Wim Wenders, byl tu hrdý evropan v USA Elia Kazan, byl tu rus Andrej Tarkovskij, byl tu jihokorejec Kim Ki-duk, dali kinematografii ve své zemi svou národní identitu jako žádní jiní filmaři.

 • MartinDyntar

  I Wim Wenders by se dnes nejspíše sám sebe musel zeptat zda existuje dnes ještě něco jiného a něco více v hodnotách a v přesvědčení lidí než jen výchova k tupému a k povrchnímu americky filmovému diváckému konzumu, k americkému konzumu v dnešní době, v dnešní společnosti. Je to smutné. Rádobyamerický šoubyznys ve filmu nade vše že?, ale kdo ještě nečetl znamenitou esej od Wima Wenderse pod názvem "Americký Sen" s podtitulem "Nezvěstný" ten jako by divácky a lidsky nebyl!! Je to velmi ostrá a nekompromisní kritika americké konzumní společnosti!! A samotná Amerika? Velmi nebezpečná země s vysokou kriminalitou plná hlubokých sociálních propastí a nejistot. Nic skutečně dobrého, co v americkém filmu dnes už téměř vubec neuvidíme. Neuvidíme v něm už tvrdou americkou realitu. Cenzura samozřejmě nade vše, ale násilí pro osobní konzumní zábavu američanum evidentně ve filmu už dnes nevadí. To je demagogické jako slavná Amerika za tím hollywoodským filmovým pozlátkem už samotná. Nepište nikdo komentáře k Wimmovy, proč také že? Na malé čechy je Wimm asi velký intelektuál nebo vlastně co skutečně nevím že není v Česku Wimm tolik v oblibě!! Nepište, stačí že píšu na 100 komentářu já přece. Někdo ten náš český divácký nezájem a českou diváckou pasivitu a lhostejnost jednou přece vynahradit musí!! Nebo ne?

 • MartinDyntar

  Nesmí se na něj nikdy zapomínat. Je to žijící legenda německé kinematogafie. Zapsal se nesmazatelně do dějin evropské kinematografie jako žádný jiný německý filmař. Je více než jen filmař. V době tupého a laciného povrchního amerického hnusného a odporného konzumu dnešní hollywoodské produkce, kterým je trh už dnes přesycený je Wim Wenders duležitou a významnou osobností evropské kinematografie. Slepé a tupé mainstreamové divácké ovce jsem samozřejmě nepíšou. Jméno Wim Wenders jim bohužel nic neříká.

 • MartinDyntar

  Píšu toto s láskou k Wimovy to co jsem si konečně uvědomil ze sledování jeho pro mě dosud nejlepších a vyjímečných 2 jeho znamenitých filmu "Land of Plenty" (2003) a "Palermo Shooting" (2008), které miluji (je z toho stručné malé opět esejistické krátké zamyšlení), které naštěstí u nás v české distribuci vyšli na DVD s plnou českou podporou a vzdávám tak opět od srdce osobně čest a nesmírnou uctu tomuto filmaři, na kterého se u nás bohužel neprávem zapomíná. Tímto to chci napravit a konečně slabé divácké poměry ohledně Wima u nás tímto trochu změnit...: Slzy neznamenají slabost! Naopak čím člověk více pláče tím je silnější v tom ohledu že je naprosto osvobozený od předsudku právě v té dané chvíli, protože osobní předsudky znamenají největší bolest a také slabost! Čím člověk více pláče tím více je pak laskavější a vnímavější ke druhým lidem a svědomitější, je jak právě vnímavější, tak i ohleduplnější, i mnohem více tolerantnější a chápavější ke druhým lidem. A také osobně zodpovědnější a spokojenější v životě - protože porozumět své osobní lítosti a at pocitu viny nebo skutečné mravní vině vyžaduje od nás tu největší odvahu, které se nám častěji právě tolik nedostává. Slzy nejvíce zušlechtují a zocelují náš lidský charakter jako nic jiného. Slzy nejsou a neznamenají slabost ani sebe ponížení před druhými lidmi. Naopak jsou projevem té největší odvahy k sobě samému. A také čím člověk více pláče tím více je pak zakotvenější ve vztazích a v životě. Kdo se slzám vyhýbá je většinou největší zbabělec, lhář a pokrytec. Jinými slovy slzy jsou natolik přirozenou reakcí na ztrátu a nedostatek něčeho v našem osobním životě že znamenají pro nás velkou emoční inteligenci a rozvýjejí i tu naši sociální inteligenci, takže usloví že chlapi nepláčou je zcela natolik zcestné a nesmyslné jako nic jiného. A tenhle muj komentář je neskutečně hodně a výrazně melancholický (upřímný a...) a životně pravdivý. A pravda a upřímnost nebývá častěji příjemná.

 • MartinDyntar

  Wimm Wenders své filmové diváky zdaleka nejen svými filmy a dokumenty (ale i psaním) tolik mimořádně pro sociálně a hluboce lidsky vzdělává a vychovává jako málokterý jiný filmař současnosti. Odkazem je k tomu celá řada vysokých čestných státních vyznamenání Wimma Wenderse dostupná ze zdroju wikipedie, takže není potřeba je tu blíže opakovaně uvádět. Wimm jde dalece za rámec filmu k pozornosti, k laskavosti, ke vcítění se a k naslouchání si, k porozumění si, a nejsou to zdaleka jen prázdná slova, spíše z principu nenajdu ty správná slova pro jeho upřímnost, duvěryhodnost či spolehlivost a vysokou všestranou vzdělanost - Wimm je podle svých slov hluboce všestraně vzdělaný coby zbožný věřící protestant (lutherán) - teolog - intelektuál se zájmem o teologii, univerzitní pedagogiku, psaní, fotografování, cestování, v mnohém byl ve svých začátcích právě k cestování hluboce sám přitom inspirován britsko americkou rockovou hudbou 60. a 70. let až po dnešek (oblíbyl si zejména Nicka Cavea, Leonarda Cohena, či U2 a nespočet dalších), ovšem minulá fascinace Amerikou pod vlivem filmu či rockové hudby v jeho počátcích poměrně dnes upadá, Wimm je Němec - Evropan a hlásí se hrdě k Evropě (k Evropským hodnotám). Na wikipedii jsou udaje o něm spíše nedostačující ve srovnání s dnes nenávratně rozebranými knížními tituli "Dech Andělu", který je přehledným a prozatím v češtině nejlepším výborem z (filmových) kritik, z eseju a rozhovoru, které Wimm poskytnul a ze kterých čerpám. Bohužel stejně s knihou Petera Gavaliera "Spletité Cesty Wimma Wenderse" bohužel nejsou tyto 2 knížní tituli celoživotní retrospektivou všech filmu a dokumentu Wimma Wenderse které natočil, ta stále na českém knížním trhu tolik chybí vzhledem k tomu že Wimm ve stáří sepisuje své paměti, které v jeho rodném v německém jazyce již vyšli. Takže opět velká lítost a zklamání!! Wimme předem ti přeji všechno nejlepší k tvým nastávajícím narozeninám, co nejvíce pevného zdraví, co nejvíce partnerské lásky a duvěry a životního štěstí a samozřejmě hodně uspěchu ve psaní, myslím si Wimme že stále se od tebe hodně toho očekává a nepřestane se nikdy očekávat!!

 • MartinDyntar

  cituji sám Wimma Wenderse: "Zlo není v lidech, ale uměrně ve vzdálenosti mezi nimi samími" -vždy a většinou je to největší Zlo které na sobě nevědomky pácháme a které se tolik pak záměrně šíří v nedostatku už přímé, otevřené a v upřímně duvěrné vzájemné komunikaci, a zvláště pak v komunikaci tabuizované společností!! - tedy že je něco dogmaticky již předem dáno a už se o tom dál otevřeně nemluví a není potřeba o tom nadále pak otevřeně s druhými lidmi mluvit!! A to je vždy špatně!! Tato dogmata v nás častěji vytváří právě totiž náboženství a politika, proto je třeba je umět oddělit či rozlišit od našeho soukromého života, protože politika jak se vyjádřil kdysi právě WIMM WENDERS nepatří do našeho soukromého života!! Vlastně ta potřeba samotné prevence se dál jakoby ve společnosti vytrácí, a tím není možná pak ani učinnost a právní podloženost samotné represe!! A to protože prevence je vždy učinější a cenější než samotná represe, kdy postih trestem častěji už neřeší samotnou příčinu problému bohužel nikoho nezajímá - vydíme to v médiích přece totiž každodenně zase a znovu, kdy za právní vinu odsouzený člověk před soudem ke všemu nehorázně a bez jakkýchkoliv obav lže, zamlčuje svuj prohřešek či svoji vinu a častěji své právní viny vubec přitom nelituje a spíše rezignuje, a to protože mu jednoduše už není dána společností a justicí možnost vyrovnat se s mravní vinou svobodně po svém ku prospěchu celé společnosti jak sám teprve viník uzná za vhodné, třeba už samotnou svou obětavostí se pro druhé potřebné lidi na okraji společnosti na svobodě!! (jsem jinými slovy řečeno resp. pro alternativní trest, když už na něj dojde!!), kteří každým dnem strádají a trpí (viz. muj odkaz na rusa Dostojevského a na jeho fenomenální dílo "Zločin a Trest") Samotná represe totiž ještě nevede k nápravě člověka, zvláště tam kde je absence jakkékoliv prevence!! To je třeba si teprve uvědomit!! Existuje pro tento muj osobní předpoklad vedle Dostojevského jistě mnoho policejních a soudních dukazu - a když ne to tak studie knihy forenzní psycholožky Julie Shawové pod názvem "Zlo" aneb věda o temných stránkách lidství to plně potvrzuje - je coby jinak poučnou, zajímavou, přínosnou a duležitou osobní studií - forenzní psycholožka Julie Shawová nám v této knize nastavuje zrcadlo nás samích co nechceme o sobě už sami častěji vědět a slišet!! - že zlí dokážeme bít bez rodílu všichni!! Bohužel!! Osobní předsudky jsou ke druhým lidem ve společnosti přitom tak snadné, tak snadné téhdy kdy nám jsou informace zprostředkované pouze masovými médii aniž by jsme si pravdu ověřili sami, a když tu možnost či čas na to už nemáme, tak předem rezignujeme, ano tak to předem vzdáme!! - at pak za nás tedy rozhoduje většinová ona pro americká konzumní společnost. A to osobně já si už vubec nepřejii!! Je tady muzikant Tomáš Ortel upozornující texty písní Ortelu na bezpráví druhých obyčejných lidí páchané vysokou politikou... (nedopsáno) a přeci jen to nedokončené zakončím krásným citátem Alberta Camuse o tom že "V lásce je čest, když ta se ztratí láska bez osobní cti není nic!!" Děkuji Wimme!!, puvodně se totiž tento muj komentář měl týkat více tebe!!

 • MartinDyntar

  Příčiny násilí v nás samích - strach, který nemá vytyčené jasné hranice, nedostatek všímavosti, lásky a naslouchání si, nedostatek či absence vcítění, pozornosti a laskavosti, a emocionální msta!! Wim Wenders je svými filmy velmi pro společenský, Wim svými filmy, cestopisnými či hudebními dokumenty své filmové diváky pro sociálně vzdělává a vychovává, v tom je ctižádostivý, jedinečný, vyjímečný a nenahraditelný jinými, zvláště pak americkými filmaři. A také je v tom bohužel nedoceněný. Dnešní filmový diváci jsou slepé a tupé němé mainstreamové ovce vedené převážně americkou a Hollywoodskou filmovou produkcí, takový diváci nejsou pro sociální, jsou typicky pro trend americké konzumní společnosti, chtějí si osobně co nejlíp užívat a bavit se a nepřemýšlet už nad společenskými problémy druhých lidí, které se jich také dříve nebo později dotýkají. A co znamená ono slovo bít pro sociální? Levicově smýšlet, nemyslet a nestarat se jen sám o sebe. Myslet také na druhé lidi, přemýšlet o jejich pocitech, o jejich současné životní situaci, zkrátka přemýšlet o jejich životě. A to Wim Wenders svými filmy a dokumenty přesně dělá a kdo vubec ze současných druhořadých amerických filmařu něco takového muže o sobě otevřeně s jistotou říct?!!! Pro američany bohužel je a bude filmová zábava a finanční zisk nade vše!!! Nad životy druhých lidí!! Američani v tom jdou tím nejhorším příkladem ostatním, představují dnes špatný vzor pro Evropské filmaře!! Odsuzuju pro americkou konzumní společnost k tomu nejhoršímu zániku pro společenského chování lidí, americká konzumní společnost představuje to skutečné a největší ZLO které muže bít!!

 • MartinDyntar

  Vysoká čestná státní vyznamenání, čestné udělení doktorátu z teologie, vášnivý fotograf (z toho vychází nesmírný cit pro kameru), spisovatel, univerzitní pedagog, bývalí filmový kritik, a nadšený vášnivý cestovatel, dokumentarista a filmař a také svým zbožným přesvědčením protestant (správněji řečeno Lutherán)... založil pro svou autorsky uměleckou tvurčí nezávislost vlastní produkční společnost, spolupracoval s jedním z nejlepších evropských kameramanu s Franzem Lustigem "Land of Plenty" 2003 a "Palermo Shooting"2008), uspěl na MFF, získal nespočet mnoho kritických ocenění za své filmy jak ve své zemi tak v zahraničí - stačí jmenovat "Paříž, Texas" či "Nebe nad Berlínem" a další. Wimm Wenders je více než jen Němec, je to nesmírně nadaný a ctižádostivý člověk, je jistě velmi upřímný k filmovým divákum (netočí a nezobrazuje tzv. násilí pro zábavu jak to ve velké míře činí americká filmová produkce heroizující násilí), je věrohodný a spolehlivý... je to duležitý člověk, od kterého se v Německu stále hodně očekává. Wimm Wenders je člověk, který nám samím a divákum jeho filmu nastavuje zrcadlo, které potřebujeme ,,mit neustále při sobě". Wimm dokáže druhé lidi divácky přesvědčit. Kolik lidi, a kolik druhořadých amerických filmařu něco takového o sobě muže s jistotou otevřeně říct. Wimm byl, je a bude stát navždy v opozici vuči dnešní Hollywoodské produkci, protože jeho domovem je spíše EVROPA než USA. Jinými slovy resp. Wimm Wenders svými filmy bez potřeby jakkékoliv cenzury své filmové diváky ,,rád" neustále vzdělává a vychovává. A kdo o sobě tohle muže otevřeně říct!! Téměř nikdo. Převládá v lidech totiž pro americký konzum!!!

 • MartinDyntar

  Wimm Wenders svými filmy a dokumenty a v poslední době svým psaním druhé lidi vzdělává a vychovává!!! Je to člověk od kterého se hodně očekává!!! Je to opak povrchního a laciného tupého pro amerického konzumu - Wenders smýšlí a žije opačně, za to si ho nesmírně cením a hluboce lidsky vážím!!! Nepřestanu milovat a obdivovat jeho silnou osobnost a jeho filmy!!!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit