Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • „Lidé jsou zvyklí neplatit. Živit vás proto bude jen drobné procento nadšených, jinak řečeno velryb, které vy, jako správní velrybáři, musíte ulovit.“
    toto je to coho sa treba drzat, na com je postaveny aj kickstarter, ja mam kupeny FSX k nemu mam kupeny za 60 eur PMDG 737 NGX, ja som presne ta velryba, pokial Microsoft vyda pre mna sim ktory bude o generaciu novsi, lepsie spracovanie terenu, z velkej vysky napr preskinovane zo satelitov, spravi poriadne letiska, podporu addonov, v krajsej grafike, podporu Oculus Riftu, atd atd, vytiahnem z penazenky nie 60, nie 80 ale rovno aj 100 aj 150 eur, o tomto to je, takisto by som ochotne tahal svoje peniaze aj za skutocneho nastupu SWAT 3 a 4, momentalny problem vyvojarov je robit hry pre masy, ja im to za zle nemam, ale na PC pre masy znamena 95% piratov, treba robit presne na PC hry pre 5% co ten obsah a kvalitu zaplatia
  • Články v Levelu vážně vypadají takhle? Score poslední čas taky za moc nestojí, nicméně chybu, jak vidno z tohoto článku, s jeho nákupem stále nedělám.

    Osobně trvám na tom, že smysl má jen klasický distribuční systém. Jen je třeba jít na to s rozumem. Nerecyklovat stále dokola stejný obsah (CoD, AC, Bf!), snažit se o inovaci (CoD, AC, Bf!!) a neúčtovat si zcela nesmyslné částky ani v nejmenším nereflektující jakousi "herní hodnotu" díla (CoD, AC, Bf!!!). Ve světě i v tuzemsku je teď v módě mluvit o utahování opasků. Kdyby to zkusila i současná nenasytná distribuce a začala hry nabízet za poloviční cenu, možná by dosahovala mnohem lepších finančních výsledků a nemusel by být důvod stále plakat nad tím, že snad 95% hráčů krade. Upřímně: Kdo se jim diví?
    • tomocz
      Viz slevy na Steamu... na to, abych si ty hry kupoval za 1200 rozhodně nemám, ale když to zlevní na třetinu, tak už tolik problém to koupit nemám... a takových lidí je v mým okolí víc.
    • Veskoslav
      No zrovna tento článek je pitomý a už na si na to lidé i stěžovali klasicky. A ne, Level takto nevypadá celý. Ale vždy se tam najde něco jako je toto. A promiň rýpnutí, ale Score je mrtvé tak 8-9 let. Čím více obrázků, tím lepší časopis...
  • KIMCID
    n a s r a t *1*
  • Nejlepší free to play model má dota 2, nesnáším když je někdo zvýhodněný protože do hry nacpe peníze neboli p2win, takovým hrám se vyhnu obloukem.
    • Divim sa, ze ako priklad spravneho Free to play spomenuli v clanku okrem Team Fortress 2, League of Legends a nie Dotu 2. Pritom Dota 2 ma podla mna o dost lepsi F2P model. Dota ponuka vsetko (vcetne vsetkych herov) zadarmo a plati sa iba za vizualne skiny (aka klobuky), zatial co LoL hrat bez penazi je aj po stovkach hodin stale len relativne mala z celkovych moznosti hry (neda sa hrat 60%+ hrdinov, chybaju runy na jednotlivych hrdinov atd.)
      • Wildstonecz
        Docela se desim toho ze v rankedech potkam nekoho kdo si nejakou postuve zrovna zkousi jinak ano je to v dote pohodlnejsi mit to hned na druhou stranu ted kdyz mam vsechny hrdiny a vsechny runy jake chcu mi to uz neprijde. Ovsem hrdinove nejsou o placeni ale o investovani casu a runy za penize ani nekoupis.
  • F2P ok, ale musí být možnost zaplatit si najednou všechen nynější i budoucí obsah najednou. Něco jako Battlefield Premium.
    • Vzhledem k tomu, ze budouci obsah je neznamy a zavisly na uspesnosti titulu, tak se neda nacenit predem. V takovem pripade se nabizi spise pravidelne poplatky. Vem si treba WoW, jak bys pred lety, kdyz zacinal, chtel nacenit jeho veskery budouci obsah? Zaroven se ukazuje, ze pravidelne poplatky az na vyjimky nebyvaji prilis uspesny obchodni model.
      • Tak trebas ... do lotro sis moh koupit lifetime ucet. Muzes si ho koupit aktualne s cca 30% slevou do sto... a podobnych games existuje spousta. Pro prodejce to znamena, ze misto "mozna" penez v budoucnu ma "jiste" penize ted. Pro hrace pak samosebou riziko, ze to prozovatel zejtra zapichne a prachy budou v trapu.
    • Jenže princip free-to-play je ten, že za základní hru nic neplatíš, což u Battlefieldu takhle nefunguje, navíc si k základní ceně ještě připočti ono Premium - ta částka pak zrovna malá nebude.

      Navíc Battlefield ti + - po dvou letech v aktualizacích prostě zaříznou a vydají novej díl (a zase za něj dáš plnou palbu plus Premium a samozřejmě bude v době vydání na hranici hratelnosti - viz 3 a 4...) - to je podle mě výhoda (úspěšné) F2P hry, kterou ti autoři budou dlouhou dobu leštit updatama a přidávat hromadu nových možností a zlepšovat grafiku.

      Teď si spočítej kolik peněz dáš za placku Battlefieldu + to Premium členství a porovnej to s nějakou F2P hrou kde občas třeba něco málo zaplatíš (a nebo třeba nic, což je samozřejmě na každém z nás), pak zjistíš že tě EA (a jím podobní) možná okrádá ještě víc než onen "zlodějský" F2P model.
      • EA .. co mi to jen .. jo uz vim .. nhl,fifa, ... kazdej rok totez jen s jinou soupiskou za cenu plny hry ... I ten nejvypecenejsi f2p model vyjde lip.
      • Já to nepopírám, jen říkám, že by bylo vhodné mít tyhle dva modely vedle sebe F2P, ale chceš hrát na jiných mapách, mít více druhů zbraní, jiné módy, připlať si za ně. Chceš tu hru mít na maximu a nestarat se o nic, nemusíš to sosat postupně, ale zaplať si všechen obsah dopředu a hned.
        • Kozy
          To je nesmysl, podívej se třeba na Planetside 2, opravdu by jsi tolik zaplatil? http://www.pcgamer.com/2012/11/30/how-much-does-planetside-2-cost-if-you-buy-everything/
          • Ne, ale ani bych tu hru nezapl, protože vím, že bych do té hry vstupoval s tím, že mi bude z jejího obsahu něco unikat.
    • F2P ano, ale musi byt moznost koupit si to naraz, nesmi byt zvyhodnovani platicich hracu, musi to byt ferovy... dalsich 5 veci a oh wait! Jsme na klasickym p2play nebo mesicnich poplatcich.
  • Mne se koncept f2p libi, protoze resi spoustu problemu, ale ma jednu zasadni chybu, aby vedl ke dobrym vysledkum, musiho hraci spravne vyuzivat a to bude kamenem urazu,zvlaste az se do toho pusti velka PR.
    Na F2P se mi libi, ze je oboustranne ferovy. Za spatnou hru nezaplatim nic a cim bude hra lepsi a cim dele bude hrace bavit, tim vetsivyvojari dostanou odmenu. To je fer a win-win.
    Resi toproblem s absenci dem. Kazda hra je demo a hrac za ni muze platit, jen kdyz se mu bude libit a jen tolik, kolik chce.
    To by pri racionalnim chovani hracu melo vest k tomu, ze vyvoj by se prirozene mel zamerit na kvalitua obsah titulu, mene na PR.
    Dnesni model totiz veli vic investovat do PR nez do kvality, protoze PR zvysuje prodeje vice nez kvalita hry. V dnesnim modelu je kvalita hry spise neznama, kupujeme zajice v pytli a tak se na rozhodnuti, jaky titul koupit, podili nizsi merou. Je to spise o duvere a jakyhype se vydavateli podari vyvolat. Hraje se o duveru hrace.
    Proto se pak i vic investuje do znamych znacek a ty se neumerne recykluji. Nove znacky nevzbuzuji takovou duveru jako stare (resp. vzbudit v ne duveru je mnohem drazsi PR).
    Model F2P umoznuje k cele veci pristoupit novym a mnohem lepsim zpusobem. Ale aby fungoval a vedl k lepsim vysledkum, potrebuje prevazujici racionalni chovani hracu. A to si nejsem jist, ze je realne. Aby hrac, misto toho aby si nechal vymyvat mozek, si radsi jednotlive tituly stahnul a hral ten, ktery ho skutecne bavi nejvic a za ten pak ochotne platil narozdil od tech ostatnich.
    • Vcelku soulhas až na jednu drobnost -
      "V dnesnim modelu je kvalita hry spise neznama, kupujeme zajice v pytli..."

      Osobně zajíce v pytli nekupuji. Jsou způsoby, jak se do toho pytle před koupí podívat a osahat si obsah.
      Akorát se ty způsoby samozřejmě nelíbí těm, kdo pytle dělají záměrně co nejvíce tlusté a neprůhledné.
  • F2P jako zlo rozhodne neberu,mnoho her diky tomu vzniklo,nebo stale funguje.Jiste je dulezity fungujici model.Hodne dela neochota hracu (ceskych predevsim) za cokoliv platit.Ja osobne chapu ze clovek platici proste bude mit tu hru zjednodusenou,lehceji se dostane k nejlepsi zbroji,letadlu atd..naopak nechapu narky hracu ze nektere hry jsou pay to win-jiste ze jsou..ono chtit hrat nejakou hru hrat poradne,dosahovat vysledku,stravit tam 100vky hodin a nezaplatit jim ani korunu mi prijde vicemene ostudne.Pokud chci hrat hru pro zabavu kdyby hodinu denne je f2p idealni model
    • Protoze kazdej chce platit za nevybalancovany chobotiny typu world of tanks... Btw nejak mi unika co je spatny na neplaceni za f2p. Vsak ta hra je free ne? Tak proc by nekdo platil. Jo aha, p2w. *5*
      • Co se ti zda nevybalancovane na WoT? Jestli je neco nevybalancovane tak WT,myslim tanky.Kdyz znicim Tigra jednou rano ze predu s light tankem tak tomu se rika balanc :D *1*
      • Jak to muzes nechapat? I f2p hra ma naklady na vyvoj a provoz. A pokud ma fungovat, je potreba je uhradit a udelat by to meli ti, kterym se libi a kterym poskytuje desitky hodin kvalitni zabavy.
        • Hru mi nabizi s tim, ze ju muzu hrat zdarma. Kdyz za f2p neplatim, dodrzuju oboustrannou dohodu. Naklady si musi platit ten, kdo vymyslel ze hra bude zdarma. OH WAIT, ja zapomel. To f2p je jenom marketingovy oblbovak a ve skutecnosti mi nekdo cpe p2w sh*t, ktery je vsechno jen ne free.

          Ted sis krasne nas*al na hlavu... nemuzes totiz tvrdit ze je neco free a pritom to chtit zaplati. Oh wait, ja zase zapomel. Ty jsi jejdasek ktery platil za ps+ a tvrdil ze ty hry ma zdarma.
          • Nj, pitomci jako ty ... co je tak slozityho na pochopeni tak jednoduchyho principu? Na kickstarteru platis ... za slib, ze nekdy jednou mozna ... u f2p platis za to, co mas pred sebou => zadny mozna.

            Existuje hromada komunitich wow serveru ... a hraci se (jaka podivnost) sami slozej na HW a jeho provoz ... protoze jim jaksi je jasny, ze bez toho zadnej srv nebude. Presto ze na tom serveru muze hrat hromada dalsich lidi ... gratis.
            • A ty snad nekde "pitomce" vidis ze pisu ze za to nekdo platit nesmi? Pisu, ze neplatit za hru, kterou muzu hrat zdarma je korektni dodrzeni podminek.
              A reaguju na jejdaska, kterej pise "udelat by to meli hraci". A pisu ze udelat by to nemeli hraci, ale ten kdo slibuje ze hra bude zdarma, nebo ten kdo to udelat chce.

              Tvoje narazky jsou na neco o cem jsem vubec nemluvil.
          • Jsem uplne zapomnel, ze capka v TF/DOTE/LoLku dava tak premrstene bonusy! *8*
          • Ty jsi tak zahledeny do sebe, ze to nechapes. Nikdo nerika, ze ty konkretne musis zaplatit. Ale na druhou stranu je logicke, ze ta hra ma nejake naklady a kdo jiny by mel financne podporit vyvojare, nez ten, komu se ta hra libi a bavi ho. Model f2p vice ci mene spociva v dobrovolnosti.

            Urcite se najdou vycuranci, kteri se budou chtit nechat bavit a nezaplati nic. Mohou, to uz je o povaze kazdeho cloveka. Kdyz tech vycuranku bude moc, tak f2p model nebude fungovat a nebude uspesny, popripade se z hracu budou penize tahat drastictejsimi zpusoby, coz pokazi ty hry, to je cele. Je to proste primarne o hracich a o tom, jaci jsou. Jestli budou ochotni podporit a odmenit dobre vyvojare za dobre hry nebo nikoliv.
            • Vysvětlovat něco oslovi, co to ani pochopit nechce.. no máš moje uznání
            • Jack1947
              Za hru zdarma by se mohlo platit to ano ale né cpát peníze. V Mobách se zaplatí provoz a lidi podpoří vyvojáře koupením blbostí ale koupí je tak nadále jedou. Nic co je zvýhodní, jen podpoří rádi vývojáře hry která je baví.
            • kennyB
              Nenakliknul jsem ani jedno + nebo - *3*
            • Super, tak si priste misto naklikavani precti na co reagujes. *3*
            • kennyB
              Nikde jsem nenapsal, že za hru zdarma by se mělo platit. Psal jsem o jejím provozu.
            • Ja se nerozciluju, jen se ptam kdes vymyslel takovou hovadinu, ze za hru zdarma by se melo platit. Protoze to pak jaksi nedava smysl. *15*
            • kennyB
              Proč se rozčiliuješ??? nechceš nic platit??? tak neplať. Hrát hru zdarma ano, ale jakkoliv podpořit její provoz, to už je problém. Já např. ve hrách občas zaplatil nějaké to extra vozidlo, nebo nějaký bonus navíc, ale nikdo mě k tomu nikdy nenutil.
            • kenny: Tak v prvni rade je rec o tom, ze naklady si musi zaplatit ten kdo mi nabizi ze muzu hrat zdarma. Kdyz budu neco platit, uz to neni moc zdarma, ne?
              A v druhe rade mluvim o tom, ze ve skutecnosti je free jen lakadlo abych casem zacal platit nebo byl krmeni pro platice.
              Ktera z tech veci je pro tebe tak nova a nezrejma, ze to vydavas za objev ameriky.

              jejdablb: Ano, ja jsem sebestredny, chamtivy a sobec a proto ti dosly argumenty a musis pouzit ad hominem. Chapu. Nemas k tomu co rict tak placas kraviny.

              Kdyz je hra zdarma, budu ju hrat zdarma.
              Kdyz je hra placena, budu za ni platit.
              Kdyz je hra dobra, budu ji venovat pozornost, kdyz neni, kaslu na ni. A hra, ktera zvyhodnuje lidi co do ni cpou prachy dobra neni, protoze zvyhodnovat nekoho ferovy proste neni.
              A bude to tak i kdyby tu kvikalo tisic fanboju jejdasku. *4*
              • Reakce na příspěvek:

                Omlouvam se za nevhodnou osobni formulaci, priste to budu formulovat obecne.

                Na principu toho, co jsem napsal to nic nemeni. Neni pravda, ze k tomu nemam co rict. F2P je model, kdy hru muzes hrat zdarma a pokud se ti hra libi, tak ji financne podporit, coz je oboustranne prospesne, resi to radu problemu tradicniho obchodniho modelu a pri spravnem pouziti to muze vest k efektivnejsimu vyuzivani nakladu a tvorbe lepsich her.

                Otazkou tedy je, co udelas, kdyz hru bude mozno hrat zdarma, ktera ti umozni odmenit vyvojare, pokud se ti ta hra libi nebo si prikoupit nejaky zbytny obsah navic.

                Zvyhodneni muze byt provedeno ferove i neferove. Deje se tak i bezne u mnoha sportu a nikdo je za to neodsuzuje jako neferove. To cojeste je ferove a co neni je subjektivni zalezitost o ktere hraci mohou rozhodnout tim, jake projekty podpori a jake nikoliv. A to me prijde jako fer nabidka.
            • kennyB
              A v jaké dohodě je psáno, že si ve free nemůžeš dokupovat nějaké výhody??? Hraješ zdarma, ale nějak se ten provoz zaplatit musí. Ještě jsem neviděl nic, co by bylo úplně zadarmo.
            • Ten kdo dodrzuje dohodu neni vycuranek. Vycuranek je ten kdo dela "free" hru a pak po x hodinach hrace zarizne stylem bud plat nebo trp. Ale to tro(t)ll-ovce jako ty nikdy nepochopi. Takze zbytecne plytvam energii. *3*
              • Reakce na příspěvek:

                Ty jsi proste prilis chamtivy a zaslepeny vyhradnim zajmem o sve vlastni blaho na to, abys f2p model, jeho smysl a vyhody pochopil. Kdyz bude vetsina hracu jako ty, fungovat nebude a to ostatne v nasich podminkach i ocekavam.

                Klidne si dodrzuj dohody, nikdo ti v tom nebrani, ale nediv se, ze vyvojari nejakym zpusobem odmeni zvyhodnenim hrace, kteri je podpori. Pokud to udelaji rozumnym zpusobem, je to fer. To, jaky zpusob je rozumny, o tom rozhodnou hraci tim, co budou ochotni podporit a co ne. Pokud ty z práncipu nejsi ochoten platit za nic, pak jsi z tohoto rozhodovani vyloucen a klidne si ukrivdene trp. I to je totiz podle te dohody, na kterou se odvolavas. A jak pises, kdo dodrzuje dohodu, neni vycuranek. Ja s timto tvrzenim nesouhlasim, ale kdyz ty jo, mel bys ho aplikovat i na tento pripad.
  • team fortress docasny nastroj penez uz je temer u konce malo kdo to hraje servery vetsinou prazdne ted uz jsou jen hightower mapy a uroven hracu nula bodov jo ty casy kdyz to uvolnily f2p to sem hraval pres noc na saings serverech drtit lamky s premkama na nightfallu ale tem dnum je konec.
    • tak ked ocividne hras team fortress 1 a nie 2 podla popisu *1*
  • Nie diky, radsej skusim nieco poriadne :)
  • walltar
    Já si osobně myslím, že přes F2P cesta nevede ... Spíš lidem nabídnout dobré hry a obsah, který není lehké upirátit. Jako Zajímavý a dobře hratelný multiplayer. Otázkou taky je kolik lidí vlastně potom co hru stáhne ji taky hraje ... já sem měl s drtivou většinou her takovou zkušenost, že jsem je zase po hodině hraní znechuceně vypnul a smazal. On totiž člověk, který hry stahuje si nemusí vybírat, ale může zkusit prakticky každou. A zjistí, že většina ho nebaví.

    Možná by taky pomohl návrat k trial a demo verzím ... tady máš trošku a pokud chceš hrát dál tak si musíš zaplatit.

    Ale osobně F2P opravdu nemám rád ... Mě to příjde, že se ze mě spíš snaží dělat blbce, než abych měl hru která se dobře hraje. Vždycky se mě vrací ta fráze "If You're Not Paying for It; You're the Product" I když to není z prostředí her, tak to člověk někdy vidí i v F2P MMO ... člověk co hraje zadarmo je tam spíš terč pro platící zákazníky.

    Já si osobně za dobrou hru rád zaplatím ... ale poslední dobou každá hra co jsem koupil byla vyhypovaná a nestála za moc (Například Watch Dogs).
    • Ja hram Warframe a tam mas platene iba kozmeticke kraviny. Pripadne si mozes kupit packy, kde mas vsetko co vacsi update prinesie pekne pohromade. Co ale neni praziadna vyhoda, nakolko to je primarne coop hra a da sa to vsetko vybehat hranim, ide len o pohodlie ze to mas hned. Teraz dokonca boli zasa misie kde odmena boli veci z obchodu, stacilo to len prebehnut. Proste neni F2P ako F2P.
      • Jack1947
        To jsem hrál při spustění jenže mě naštvalo že máte omezené životy a za prachy musíte dokoupit nové... když umřete tak máte pro jeden den konec hry. Nevím jak je to tedka ale proto jsem přestal jinak to není špatná hra.
        • Je to tak ze kazdy warframe ma 4 revivy kazdych 24hodin. Revive slouzi k oziveni uprostred mise kdyz nahodou umres. Pokud ty revivy nemas, s postavou muzes normalne dal hrat, akorat nemas 24 hodin ty 4 oziveni. Jinak pokud jsi to nehral od spusteni ( predpokladam open beta ) tak doporucim nahlidnout, za ten rok a pul udelali slunej kus prace
          • Jack1947
            Jo, takže zkusím no dík za info. 4revívy mě ale budou štvát a o PVP tolik nestojím i když může bejt zajímavý mě to zajimá a bavilo především kvůli COOP. *4*
      • jj Warframe je dobrej priklad. Ke vsemu jde premiova mena normalne tradovat za veci co padaj v lepsich misich na trade kanalu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit