Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Práve že mne sú bugy ukradnuté. Také Bloodlines zbožňujem, aj napriek tomu, že svojho času sa za niektoré klany nedala bez cheatov prakticky dohrať (okrem iného.) Mne ide o ich celkový laxný prístup ku gamedesignu. Nehnevaj sa, ale pre mňa priemerná až podpriemerná hra plus super príbeh nerovná sa super hra. Môžeš tvrdiť, že keď sú nútení používať enginy po iných a produkovať hry v rekordnom čase, tak nutne pôsobia nedorobene, ale mňa ako zákazníka to nemá čo zaujímať.

    Jediné, čo u mňa v Sith Lordoch vynikalo, bol úroveň prepracovania vzťahov v parte. Z hľadiska naratívu podľa mňa (IMHO) zlyhali, ani po X hodinách sa im nepodarilo pretlmočiť, o čo sa vlastne v tej hre usilujem - príbeh si jednoducho neudržal moju pozornosť, lebo som musel prechádzať šedými koridormi so strážnymi vežičkami a otrepanými, generickými kantínami plnými twi'lekh gangsterov, ktoré boli krokom späť aj v porovnaní s chabým level designom v jednotke (spomeňte si na tie platformy na Kashyyku, bleh!). Vôbec to nevystihlo atmosféru a štruktúru filmových Star Wars, kde práve jednička udrela klinec po hlavičke. Preto mi aj nakoniec členovia party boli ukradnutí, necítil som žiadnu emocionálnu väzbu.

    Pri NWN2 mi prišlo zle po hodine hrania, to, že má geniálne datadisky je síce pekné, ale...

    New Vegas, zainvestoval som cez 30 hodín hrania, ale k nejakému zaujímavému príbehu som sa nedořezal. Tých pár fajn questov a postáv (Super mutant so svojim Antlers napr.) bolo roztrúsených v pustatine mučivo nudných dungeonov, otravných bojov s retardovanými protivníkmi, škaredom, nezaujímavom prostredí, primitívnym railroadingom (muchy na severe na ceste do Vegas a ich smrtiaci jed). Po _všetkých_ stránkach horšia hra ako pôvodné fallouty a zožne ocenenia celej hráčskej komunity. Hmmm. Z väčšej časti to budú chyby zdedené po Bethesde (F3 som sa hrať radšej ani nepokúšal, Vegas bol mojim jediným novodobým Falloutom), ale ich hry nič nesľubujú, na nič sa nehrajú, nesnažia sa opiť starých harcovníkov nostalgickým rožkom. V Skyrime po hodinke dvoch hrania vieš, čo dostaneš. Po hernom maratóne FNV som sa cítil podvedený, zneužitý... Načo mi je milión volieb, ak ma herný svet a jeho postavy nezaujímajú?

    Namiesto hľadania dobrých poviedok zahrabaných hlboko v zdĺhavom, priemernom gameplayi si radšej _prečítam_ poviedku skutočnú a venujem sa hrám, ktoré nemárnia môj čas. Hrať Skyrim alebo WOWko 300 hodín, to nikomu neupieram, ale osobne to nepovažujem za _dobrú investíciu_. Niekedy je to skôr o ceste než o cieli a hry od Obsidian mi prídu ako taká bahnitá, rozkopaná cesta, kde na konci sa blyští niečo ako zlato, len mi jednoducho chýba sebazaprenie zistiť to. Ale aj tak držím palce, zdá sa, že sa staré Black Isle schádza opäť dokopy. A Kickstarteru fandím. Snáď pominie táto éra kompromisov a vrátia sa dni starej slávy. *3*
  • Aby to nedopadlo jako ten ostatni brak: "press A to continue"
  • MikeKing
    Bioware experimentuje, ale jen s formou, zatímco Obsidiani experimentují s obsahem. Já osobně považuji za odvážnější a sympatičtější to druhé. Nebo tobě se snad zdá vytvoření v podstatě nové ideologie v KotORu 2 jako něco zanedbání hodného?
  • Cahir
    Bioware experimentuje, o tom žádná. DA2 je sice kontroverzní, ale rozhodně se snaží jít v mnoha ohledech proti zavedeným principům. Narace, dialogový systém (ten snad nejvíce), bojový systém - to všechno bylo těžko překopáno. Je každého názor, jestli k lepšímu, nebo horšímu, ale bylo to originální. Navíc, předtím jsem si to nepamatoval, ale série ME je v podstatě upgrade každého dílu. Je tam vidět snaha zachovat kostru, která funguje a vylepšit to, co nefunguje. Opět je každého věc, jak to vnímá, ale rozhodně nesouhlasím s tvrzením některých hráčů, že jde o prvoplánově proces zjednodušování. To nikoliv, tam je skutečně vidět snaha o upgrade.

    U Obsidianů bych rád viděl nějakou vlastní hru, s vlastním rukopisem, nejen nadstavbu cizích titulů. Mám-li být upřímný, KOTOR2 vzal KOTOR1 a doplnil ji o vlastní story. New Vegas vzal F3 a doplnil ho o vlastní story (a protože tvůrci F3 jsou strašně špatní scénaristé, jevilo se NV jako zázrak). NWN2 (základní hra) má sice oproti jedničce nový engine, ale v podstatě jede podle toho samého mustru jako jednička. Obsahově je to jejich nejhorší hra, řekl bych. Naprostá rutina bez jakéhokoliv přesahu. Jedinou jejich hrou z post-Balck Isle éry, která je tak nějak "celá jejich", je Alpha Protocol. Ten má hodně špatný level design a je na tom bídně i po technické stránce, navíc, ačkoliv se jedná o první epionage RPG, není svým provedením nikterak originální (máš základnu, z které chodíš na mise, což celkem dost připomíná Normandy v ME, případně kemp v DA). Samotné mise si berou opravdu hodně z Mass Effectu, potažmo jiných moderních TPS. Obsahově je to Holywood (trumfne i ME) jako kráva, ačkoliv vítám ten přehršel voleb.

    Myslím, že kdyby měl Obsidian prostředky jako Bioware, přirozeně by se pokoušel o nějakou vlastní kostru, vlastní rukopis (jako v případě AP), jejich hry by začaly být taky vnímány jako rutina. Doteď v podstatě jen berou cizí tituly a naplňují je zajímavým obsahem.
  • Cahir
    KOTOR 2 byl typická obsidiánská hra. Zajímavé nápady, geniální prvky v kontrastu s několika brutálními faily. Ta hra má výborné momenty a Kreiu, ale zatímco na jedničku vzpomínám jako na poctivou a těžce nadprůměrnou hru, dvojku mám zafixovanou jako nedotaženost.
  • Cahir
    Až tak hrozně bych to neviděl. Souhlasím s tím, že jejich hry jsou z velké části nedotažené a některé jsou těžce přeceňované. NWN2 *11*
  • Cahir
    Amaroun: Já jsem z Katedry filosofie a religionistiky na FF UK. Stránky samotné ti pravděpodobně nepomůžou. sám nemám vůbec představu, na koho se v tomhle případě obrátit, ale fakt je, že do religionistů moc nevidím. Tady je odkaz na sekretariát, kde by tě snad mohli odkázat k někomu povolanému: http://ufar.ff.cuni.cz/8/kontakt

    Za pokus by možná stála i teologická fakulta.
  • Cahir
    Tak to je naprosto kulervoucí zpráva! Těším se velice.
  • No to je velmi chvalyhodne, ze su "devkou pro vsechno" a ze s minimalnym nakladom "splacaju" pokracovanie, ale bohvie aka vizitka to nie je, nemyslis?
  • misho8723
    Amen
  • díky :-))
  • Hairy_Ass
    Sakra, tak to ani nevím, na koho přesně odkázat, zkus buď Ústav filosofie a religionistiky (ufar@ff.cuni.cz) nebo Ústav hospodářských a sociálních dějin (michal.pullmann@ff.cuni.cz/Hana.Sobotkova@ff.cuni.cz) - snad ti někdo z nich poradí.
  • No potřeboval jsem nějaký detailnější statistické hodnoty co se týče počtu osob (procetuálně třeba i) hlásajících se k jednotlivých církvím v určitých zemích (Ale obecně mi stačí Kalvínisti, Lutheráni a Katolíci)
  • MickTheMage
    Hmm, Kotor2 je v mnohych ohladoch lepsi ako jeho predchodca a to i napriek problemom, ktore ma. NWN2 - uz len existencia Mask of the Betrayer obhajuje jeho pravo byt na svete a o nostalgickom kusku menom Storm of Zehir, nehovoriac. Alpha Protocol, opat vyborna hra s par muchami, ktore vsak nijak nedegradovali celu hru... Takze ano, Obsidian robi stale dobre az vyborne hry, len s mnozstvom bugov. No a? Pokial sa daju prezit, koho to zaujima. Ako jedni z mala vedia napisat kvalitne pribehy a dialogy, dokonca rozsirit zavedene svety o nieco viac (vid. Kotor2). Takze kym ty sa budes pozerat na to aky nedokonaly, nedotiahnuty engine, ktora hra mala - ja sa budem radsej pozerat na to, ake dobre tie hry boli po strankach na ktorych skutocne pri hre zalezi... V konecnom dosledku nepisem nic ine ako ty, akurat mne je technicka stranka (ak ostatne veci funguju) tak trochu ukradnuta. Ked si mam vybavit nejaku hru za poslednych 10 rokov, urcite by sa tam vzdy nasla nejaka od Obsidianu. A svete div sa, nie kvoli bugom, ale kvoli ich inym kvalitam. Ktore maju. Jo a este mi prosim ta povedz, co ze to sprasili? (Dungeon Siege 3 som nehral, kedze ma tato znacka/svet prilis netankuje, takze to je jedina vec kde ma mozes oklamat, ze je spackana ;) )
  • U mne Obsidian vede protože je vidět, že oni pořád přemýšlejí nad tím co dělají. Hrají s obsahem a experimentují... Není to pořád dokola ta stejná palba titulu jako u Bioware, jejíž variabilita se zasekla a teď je s toho více business než umění.
    A s FNV nesouhlasím.. Ta hloubka tam je ale musíš jí sám chtít. Např příběh Dead money je podle mne jeden z nejpěknějších a nejzáživnějších příběhů co kdy byl napsán. NWN 2 je dlouhý, ale zase velice netradiční na DaD příběhy... Na každé z jejich her jsem si něco našel... KOtor je snad jediný SWčko, kde nejsou postavy extrémisticky rozděleny na ty hodné a zlé...
  • ok, ukecali me, zdvojnasobim svuj puvodni prispevek. Prece jenom jsem vzdycky chtel nejakym zpusobem podporovat primo vyvojare, a ne ty prizivniky okolo nich (kteri navic nejlip vedi jak ma hra vypadat). Proto kdyz byla moznost, tak jsem koupil Zaklinace 2 na GOGu, a ted jeste neco prisipu temhle borcum. Moc moc drzim palce ;-)
  • Hairy_Ass
    Tak to vůbec netuším, když mi řekneš v jakém oboru chceš ty statistiky, tak tě max. můžu odkázat na sekretariát na příslušném ústavu, kam můžeš směřovat svoje otázky...
  • Khanemis
    Neřekl bych, že se přiživují na cizích projektech, spíše si z nich komerčně úspěšnější studia udělaly takovou holku pro všechno, která za ně s minimálním nákladem splácá s omezeném čase pokračování, aby ze značky vytřískaly co nejvíc. A ty hry jsou dobré jen proto, že Obsidián to i s tak omezenými prostředky jakž takž zvládne. Ono relativně nezávislé studio má dnes opravdu problém se prosadit, tím spíše, když jde o tvůrce poměrně nemainstreamových typů her jako jsou oni:-)
  • Ok, ďakujem všetkým trom za pokojnejšie reakcie, než bol môj pôvodný príspevok. Určite sa v mainstreame nájde mnoho tímov, ktoré nemajú na osobitosť obsidiánskych hier, ale... nedokážem sa zbaviť pocitu, že sa O. priživuje na cudzých projektoch. Či je to z núdze, posúdiť neviem... Toľkokrát ma sklamali, že už nevládzem dávať im ďalšie šance. Púšťajú sa do projektov, na ktoré nemajú a z nejakého dôvodu sa na nich celá herná obec pozerá ako na druhý príchod Krista... Práve tie nadšené výkriky na Games a inde ma prinútili vysloviť svoj názor. Nie som jediný, kto má k tejto spoločnosti vlažný vzťah. No, Fargo im verí a to je rozhodujúce. Na ňom je zodpovednosť, aby sa to podarilo.
  • Hele nemáš na sebe nějaký steam kontakt pls?... Já jsem se chtěl zeptat jestli nemáte na Ukáčku FF nějaky přístupy do statistických databází... Potřebuji nějaká hodnověrná data a zrovna moc netuším, kde tenhle druh dat shánět...

    Sorry za off topic..

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit