Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • rancor1223
    Po velice dlouhé době, od doby co jsem začal odebírat LEVEL a pak přešel sem na games.cz, je konec ME trilogie první věc ve které se s vámi neshodnu.
    Jsem opravdu velký fanoušek, kupuji kdejakou hloupost co k ME vyšla, čtu knihy a povídky, ať už oficiální, nebo fanouškovské. ME je pravděpodobně univerzum do kterého jsem nesypal zdaleka nejvíc peněz a i času. Tolik času, který jsem mohl strávit hraním něčeho úplně jiného, nebo dokonce děláním "něčeho smysluplného". Dalo by se tedy řící že patřím mezi ty "šílenější" fanoušky.Sérii jsem hrál jakožto paragon a na konci ME3 jsem zvolil možnost červenou (renegade WTF?) - zničení Reaperů.

    Vzhledem k délce mého příspěvku, se nevejde do jednoho postu, budu tedy pokračovat v Reakcích. btw trochu čekám, že mi to redakce za tu délku smázne, ale co... Kdyby byl ale zájem o nějaký článek od fanouška který s koncem nesouhlasí, hlásím se.
    • rancor1223
      Beru Deus Ex Machina konec. Beru smrt Sheparda (se kterou jsem počítal). Beru morální rozhodnutí na konci, která jsou skvělá, byť jedno chybí - nechat všechny zemřít v bitvě s Reapery v bitvě o vlastní svobodu! A pokud je IT skutečně jen fikce (čemuž nikdy neuvěřím), BW u mě skončilo.
      • rancor1223
        A ještě jsem zapomněl, jednu zcela zásadní věc. Myslíte si, že EA je malá firma? Že nedali BW dostatek financií na ME3 takže nemohla vymyslet vlastní posr*nou fotku Tali? Dělají si z nás prd*l? Popravdě, já fotku nedostal a lituji, že jsem ji potom hledal na netu. Protože takovu zradu, to se jen tak nevidí. Jak je vůbec možný že společnost o velikosti EA/BW prostě vezme fotku z netu, projede je Photoshopem, ještě to dá nějakýmu amatérovi! Dost to připomíná 4. ME knihu (Klam). Autor taky moc nevěděl o čem píše...

        Kdyby jste náhodou nevěděli o čem mluvím: http://goo.gl/wcnv3
        A ano, tohle mě opravdu štve, narozdíl od konce ze kterého jsem spíš smutný.
        • ano ano překladatel této knihy dokonce musel některé nesmysly sám opravovat
          • rancor1223
            Údajně má vyjít oficiální druhá verze. Jsem dost zvědavý, tyhle knihy mám rád. On Klam sám o sobě nebyl špatný (já ale nejsem příliš náročný čtenář). Jen ty chyby to zabily. Kapryshyn rulez!
      • rancor1223
        P.S. Kdyby došlo na happy-end, jediná chuť kterou bych cítil by byla nasládlá chuť vítězství k které jsem usiloval tak dlouho (vice než 100 hodin (ostatní postavy nepočítaje))!

        P.P.S. Jen to From Ashes mě vůbec nes*re. Přijde mi přehnané jak všichni tvrdí že je zcela zásadní. Prothy je super, má skvělý hlášky, hráč se dozví pár perliček z historie různých ras a něco málo o válce jejich válce s Reapery. Ale co tak důležitého tam je? Já bych se bez něj v klidu obešel. (To že je placené je sviňárná, ale limitka byla v předobjednávce nebyla tak drahá (pořád levnější než D3 v normální edici)).
    • rancor1223
      Problém 3.: Čeho že jsem to dosáhl? - Cílem každé hry je vítězství. Pokud možno vítězství, při kterém si řeknete: "Dokázal jsem to!". U konce ME3 si já osobně říkám: Zelený konec: "Ano, dokázal jsem to, ze všechn tvorů v galaxii jsem proti jejich vůli udělal kyborgy, nebo možná dokonce husky! A zniči jsem jakýkoli způsob cestování na velké vzdálenosti! A ano, zemřel jsem! Počkat, počkat? Já vyhrál? Čím se to projevilo?"; Červený konec: "Ano, dokázal jsem to. Zničil jsem Reapery, zemřel jsem a zničil jediný způsob cestovanía tím odsoudil galaktický život jak ho znám a mám rád k zániku! Co že jsem to dokázal? A ano, taky jsem při tom zemřel."; Modrý konec "WTF? To nedává vůbec žádný smysl...". Hra má hráče odměnit. Krátká hra málo, dlouhá hodně. Vemte si třeba Fallout New Vegas, ten měl jeden z nejlepších herních konců jaký si pamatuji. Řekl mi čeho jsem dokázal a že toho bylo!
      Problém 4.: PR? Jaké PR? - A to je to co mě na tom vše zaráží asi nejvíce - arogance. Tak rovnou řeknu, takhle to je a takhle to bude, nebo se začnu omlouvat. Taktika: "Budem chvíli dělat mrtvýho brouka, pak něco málo napíšem na fórum (a párem děbelských smajlíků, které z duše nenávidím) a uvidíme. Nic. Tak budem zase chvíli dělat mrtvýho brouka a uvidíme. No - očividně nám to nedělá úplně jen image tak řeknem, že brzo něco oznámíme a budem dál dělat mrtvýho brouka. A nakonec přijdou s rozšířením konce. A k tomu aktuálnímu řeknem, že je to umělecký záměr, do toho nám nikdo kecat nemůže." Aha, takže sbohem a šáteček komunito? Jak řekl můj dobrý kamarád: "Herní společnosti by se měli v mnoha ohledech více zaměřit na komunitu tak jak to dělají hudební skupiny." Z CDček nic nemají, protože to všichni stahují na internetu. Tričko, nebo vstupenku na koncert, ale z internetu zadarmo nestáhnou, takže si je koupí a hle. Z toho ty skupiny žijí! A tyhle věci si fanoušci ME opravdu kupují a v nemalém množství! To co EA dělá nechápu. U DICE to bylo podobné - BF Blackout - najednou když hrozilo, že polovina serverů vypne a desetitisíce hráčů nebudou mít kde hrát , začalo alespoň trochu spolupracovat. DICE si to tedu u fanoušků trochu vyžehlilo. Ale BW tedy moc ne. A popravdě se moc nesnažili...
    • rancor1223
      A teď k těm mnoha výtkám, které k názoru autora mám (a rozhodně mu jeho názor nechci brát).
      Problém 1.: Zničení Universa - Tessia > zničen; Palaven > zpustošen, téměř zničen; Citadela > zničena; Batariáni > pravděpodobně vyhlazeni; Hanaři/Drellové/Elkorové/Vlusové > pravděpodobně vyhlazeni; Země > zpustošena, přeplněna přeživšími bitvy,... A tak by se dalo dlouho pokračovat. Z logiky věci je galaxie na pokraji vyhlazení a ti co přežili, no, nejsou na tom moc dobře. FTL jim moc nepomůže, jeho schopnosti v ME jsou vhodné na meziplanetární cestovaní, k cestování mezi sl. soustavami není stavěn. Rasy které zůstali na Zemi jsou uvězněny, nemůžou odplout, protože by jim za žádných okolností nevystačil Element Nula - palivo. Země je ale všechny neuživí, dříve nebo později bude zcela zpustošena a jediní kdo budou mít "ornou půdu" budou kvariané, pochybuji ale že je ochrání a dlouho, dříve nebo později by došlo k válce a vyhlazení, no vlastně všech. V mých očích se žádný tech. pokrok konat nebude, nebude na něj ani čas ani příležitost.
      Problém 2.: Jsou v BW hloupí nebo geniální? - Určitě všichni známe IT - Teorii Indokrinace Sheparda, ke které se já stavím jako jedinému možnému vysvětlené toho obrovského množství doslova nesmyslů, které se na konci ME3 objevili (počínaje nekonečnou municí..). Nejlépe prezentována je zde: http://goo.gl/klSQx. Jak jinak vysvětlíte chlapce, kterého nikdo nevidí? Stromy a keře z Shepardových snů kolem paprsku? Nekonečnou munici? To jak se TIM a Anderson dostali na Citadelu? Jak Hacket věděl o Shepardově přítomnosti na ní? Vlastně jediné dvě věci jsou s IT v rozporu - Protheánská VI nerozpoznala indokrinaci (možná, ale nebyla dostatečně pokročilá) a to kam to sakra letí Normandy. Ať už BW udělá cokoli (a já přát tajně doufám, že Extended Cut bude Shepardovo probuzení z Indokrinace a Konec), nikdy nebudu stávající konec brát jako Konec!
      • indoktrinaci bych mozna uvital, ale porad mi neni jasne, jak by se tim vysvetlil pad normandy nebo zaverecne video s astronomem a ditetem.
        • rancor1223
          Podle IT: Dítě reprezentuje Reapery. Má být "zhmotněním" Shepardových starostí a vyvrcholením indokrinace - plným ovládnutím mysli.
          A astronom je kdo?
          • Hairy_Ass
            Ten dědek s děckem na té zasněžené krajině na konci...
            • rancor1223
              Á tenhle. No vždyť jsem psal, že ve co se potom děje s Normandy je jediné co IT nevysvětluje...
      • life28
        budem reagovať len na FTL, lebo celé som to nečítal, po ovládnutí reaperov Shepardom môžu všetky rasy skúmať, ako reaperi fungujú, majú technológiu pohonu, ktorá im dovolila prejsť z kraja galaxie k Zemi za pol roka. Dokonca môže Shepard zariadiť, aby Reaperi vybudovali mass relays nanovo. Asi toľko k cestovaniu a obnove galaxie.
        • rancor1223
          Je to jen subjektivní názor, ale já si nemyslím, že na nějaký výzkum bude čas. Dřív jim dojdou zásoby potravin a k válce už pak bude jen krůček. Takoví salariální, turiáni a krogani k ní mají krůček pořád.
  • Problém s koncem ME3 je ten, že dává smysl jen v rámci samotného třetího dílu, ne v rámci celé trilogie. Možná se měli Bioware držet originálního konceptu a ne přepisovat na poslední chvíli scénář. Blíže na: http://www.strategyinformer.com/news/17086/mass-effect-writer-drew-karpyshyn-reveals-original-mass-effect-3-endings
  • Grafomanská exhibice o ničem, blahopřeji.
  • FreelancerSVK
    Koniec ma zrovna nepotešil, tiež som čakal, že si Starchild aspoň všimne, že som skamarátil Quarianov a Gethov a miesto toho len rozhodol, že organici a syntetici nikdy nebudú môcť spolupracovať. Pritom Gethi sa len bránili, ako je vidieť na tých flashbackoch v Gethovskom serveri.
    A zápletka s Dark energy, ktorá bola údajne v scenári pôvodne, mi prišla zaujímavejšia a logickejšia ako nejaké stelesnenie "Boha", ktoré prikázalo Reaperom udržiavať tento cyklus.

    P.S.: Indoctrination theory by mi tiež sedela viac, hlavne po všetkých tých videách, v ktorých poukazujú na rôzne detaily, ktoré by o nej mohli svedčiť.
    • Jenze ten malej zmetek lhal, pac gethi/EDI nejspis zijou.
      • FreelancerSVK
        No neriešil som to, či mi naozaj povedal pravdu o každej možnosti ale skôr to, že úplne ignoroval fakt, že celé dve hry som sa snažil a nakoniec aspoň dočasne dokázal zjednotiť organikov a syntetikov.
    • Kde jsi přišel na to,že starchild představuje Boha?
      Ve hře je prezentován spíše jako nějaký druh vyspělé AI podle mě.
      • FreelancerSVK
        To som reagoval na článok.
  • Já autorovo postoj ke konci prostě nechápu *15* Nedokážu uvěřit že by se prostě po dohrání někdo spokojeně a smířeně usmíval a neřešil to...Ten konec je prostě jeden velkej WTF moment.
    • to je môj inak najväčší problém v celej tej kauze a zatiaľ ho málokto sa mi zdá zdieľa

      na metacritic je hodnotenie ME 3 aj na X360 stále pod 5, recenzie magazínov snáď neklesajú pod 9

      recenzie predsa slúžia na to aby som vedel či dostanem dobrý produkt nie?...iste nie je to exaktná veda, ale sú to pomerne dlhé texty, tvoria sa už roky...jednoducho istá spoľahlivosť tam je, čo naznačuje, že aj u ME 1 a 2 sa reakcie redaktorov a fanúšikov líšili minimálne

      ale tu obrovsky a nikto nič....toto nie sú abstraktné veci - jednoducho aspoň povedať - koniec je dosť svojský a je dosť otázne komu sa bude páčiť....čítal som asi 5 recenzíí, nikde ani slovo...opät opakujem....vy tie recenzie píšete kvôli NÁM...tak čo páni recenzenti, bude nejaká sebakritika? evidentne si mnohí na základe Vašej recenzie kúpili produkt - možno predčasne...možno by kúpili o polroka za polovic...keby vedeli, prečo nevedeli?...načo tu potom ste?

      ps. nie ja som nekúpil, keby dakoho zaujímalo
      • Nějaký recenze a hodnocení jsou mi ale úplně u zadku...
      • Tebe ty rozdily v hodnoceni hračů a recenzentu jeětě pořád překvapuji? *1*
        Nicméně konkrétně v případě ME3 za tím velkým rozdílem pravděpodobně stojí z velké části banda haterů,které konec rozlítil natolik,že naběhnou na metacritic a hře dávají hodnocení 0, i když se u hry bavili až na záverečných 15min.
        • číselný rozdiel by až tak nevadil - vieme totiž sa to viaže na špecifickú vec - koniec, takže to stačí spomenúť ako jedno veľké ALE

          hateri?...50 tisíc či koľko ľudí na Bioware fóru - ok tí čo sú nespokojní vždy kričia viac, ale každý kto sa aspoň raz obtrel o štatistiku vie, že veľké čísla nepustia...ak to hovoria ľudia v tisícoch je veľmi veľká pravdepodobnosť, že to zodpovedá realita +/- tých 5 percent

          čiže možno keby sa museli vyjadriť všetci, aj relatívne spokojní, skončíme na 7čke...max, ale skôr 6 a nižšie

          bottom line - zákazníci sú nespokojní s produktom, ktorí recenzenti označili za výborný...otázka zostáva (nedá sa vyhovoriť na odlišné ponímanie slov "pekná grafika", "možnosti voľby", "náročnosť" kde sa dá kľučkovať- aj z Tiscali recenzie som vybral pasáž, kde autor tvrdí, že scenáristicky je to výborné a zodpovedá to na otázky...dá sa to označiť inak ako lož alebo amatérizmus? *5* )
          • Ringwraith
            bottom line - zákazníci sú nespokojní s produktom, ktorí recenzenti označili za výborný

            Entitlement! Entitlement! Entitlement! Entitlement! Entitlement! Entitlement!
            www.youtube.com/watch?v=gz8_j-ebfaI

            (Disclaimer: s některými názory v tomto videu se plně nestotožňuji)
            (Edited Dislaimer: Spíše osobně nemohu plně posoudit pravdivost některých výroků)
            • lol
  • Kronoss0
    S autorem článku zásadně nesouhlasím. Na mě to působí, jako by řekl, že konec je vlastně bomba a vývojáři jsou machři. Dle mého názoru tomu tak není.
    Zde je link na velmi dobré video, kde Jeremy Jahns mluví o konci Mass Effect 3 a říká to velice dobře.
    http://www.youtube.com/watch?v=4H_A7SeawU4

    Teď budu reagovat na článek. No nevím z čeho byl autor nadšen a z čeho čerpá informaci, že je v Mass Effect 3 více než 16 konců. Teď otázka za 100 bodů, v čem se liší? V ničem, tedy ne úplně v ničem, ale já si nemyslím, že totálně jiný konec je jenom v tom, že bude Big Ben zničený. Konce jsou 3, prostě jsou 3 a dají se shrnout do krásné kostky. Vyberete si cestu, pak Shepard umře, vystřelí se paprsek světla, ukáží se bojiště, vlna zasáhne Mass Relays, ty vybuchnou a Normandy ztroskotá na nějaké planetě. Celé 3 konce se liší jen v barvě paprsku. Pak autor zmínil, že Shepard žije. Ne nežije, umřel a už se nevrátí. Taky jsem viděl to video, kde se jakoby někdo nadechne s N7 zbrojí, ale jak víte, že to je Shepard? Nevíte, protože není. Jak by to jako mohl přežít?? Nemluvě o výbuchu, od kterého je jen pár metrů, o nedostatku vzduchu (ano ve vesmíru vzduch nehledejte, prostě se nenadechnete), ale i kdyby tohle všechno přežil (nemožné), tak jak přežil pád z Vesmíru na Zemi? Je to docela výška.
    A konec sám o sobě je plný nelogičností. Proč by sakra Joker utíkal z boje? A kam jako utíkal? A jak se tam dostali ti vaši spolubojovníci? A jak se vlastně dostal na Citadelu Anderson? Jak to, že tam je před vámi? Takových otázek je.
    A poslední věc. Auto tvrdí, že naše volby se tam reflektují, ale zapomněl dodat kde. Ano, řekl, že má jiný Vesmír než já, ale to v konci nehraje roli nebo jo?? Ne nehraje. Nevím, co autora na konci vytrhlo, protože konec je úplně na ... asi tak.
    • Ja vazne zasnu,jak si nektere skutecnosti nekteri kritici zjednodusuji.
      Konce se opravdu lisi ve vice vecech,nez jen v barve vybuchu,nebo v tom, kdo vyleze z normandy,pripadne jestli Big Ben prezije.
      V zasade jsou 3 konce,s mensimi variacemi pro kazdou z nich a jejich dusledky jsou z dlouhodobeho hlediska pomerne dosti rozdilne.
      Co se ovsem opravdu lisi v podstate jen barvou jsou zaverecne animacky.
      • Hráči asi nečakali 3 reálne a 16 imaginárnych koncov. Vlastne to by si pri každej hre mohol povedať, že ak sa ti nepáči vysvetli si to po svojom. Máš si to predsa domyslieť. To bol zámer. Beriem to pri hrách ako napr. Metro tam si koniec tohoto typu (aj keď nie takto zvrzaný) viem predstaviť. Ale nie v hre, kde ktorej pýchou boli rozhodnutia.
    • Ano. Druhá speciální rovina problému, který mám s koncem ME, je způsob, jakým autoři zacházejí s fandomem. Kdo chce lepší konec, ten je blbec, který nepochopil "umění". Proto milostivě uděláme ending DLC, aby se blbečci mohli dozvědět všechno polopatě. To je taková drzost a nehoráznost, že to bije do očí. Autoři před vydáním opakovaně lhali zákazníkům (což je na BSN do posledního detailu zdokumentováno) a teď se staví do role chudinek, kteří tedy vyjdou vstříc těm reptalům.
      • Ringwraith
        PR department scores!

        http://www.forbes.com/sites/erikkain/2012/04/15/mass-effect-3-ending-provoked-a-bigger-fan-reaction-than-any-other-in-video-game-history/
        • LOL. *4* To jsou fakt pytlíci.
    • nezapominej, ze kdyz shepard prezil zasah reaperem, tak muze prezit vsechno :) plus video, kde se shepard nadechne, se jmenuje nejak shepard alive ... jsem pekne zvedavej jak to vysvetli :)
  • SPOILERY...

    No me ani tak nevadi ty konce jako takove, jako ze sou spatne receny tim pruhlednym kidem ;o)

    Jestli sem pochopil spravne, tak rikal ze "cervena" znici vsechno synteticky, gethy atp... jenze ono to tak neni, jestli sem pochopil z toho co psala tusim community managerka nebo tak nekdo, na twitteru, to ze EDI zije neni bug a gethove prej zijou. Coz je to hlavni co me stvalo na cervenym konci, kterej sem si vybral prestoze ten bilej byl danej jakoze "nejlepsi". Nepotreboval sem aby Shep prezil, potreboval sem vedet, ze sem se s quarianama a gethama nepatlal proto abych je pak znicil, ze sem edi s jokerem nedaval dohromady abych mu "zlomil srdce", reapery sem proste chtel znicit. Toto je muj problem s koncem mass effectu.
    • According to Jessica Merizan Twitter
      The geth survive, it's just that their Reaper code is disabled.

      EDI will not die because "Reaper Tech" functions are no longer avalaible

      Functions that were completely Reaper tech would be disabled, but human tech/synthetics should still be OK
  • Pan Ales Smutny asi pochopil jen to ze fanouskum jde o dobry konec...ja osobne nepotrebuji a ani neocekavam zadny Happyend (ikdyz bych ho jako jeden z moznych koncu uvital) a co jsem cetl diskuze tak to vetsina vidi podbne jako ja...nejde o dobry konec,jde o LOGICKY konec.To ze jsou pro vas 3 konecne moznosti (modra,zelena,cervena...) zajimave a dobre vam neberu,ale premyslejte,vetsina turianu a kroganu jsou u Zeme a se znicenim prevadecu zustanou turiani i krogani na Zemi...a oni nemohou jist nase jidlo takze vsichni pojdou hlady,ok beru ze to nema byt happyend ale tohle je trochu sila.Jdu dal,zda se vam logicke ze vase posatka se jen tak objevi u Jokera na Normandii atd. atd. atd.? Celkove na me konec pusobi jako uplne odtrzeni od jakesi reality co v mass effectu vzdy byla...to uz neni snad ani sci-fi ale uplny ulet,mista na citadele ktera nikdy nikdo neobjevil,starchild ktery vam asi cte myslenky kdyz si veme podobu ditete ktere jste videli umirat a ty konecne moznosti jsou take o nicem,btw cekal jsem ze maji reaperi nejaky velky smysl,ze zabijeji z nejakeho duvodu,na konci je to vsak dane jako by to bylo pomalu ze zabavi-kdyz vyspejete tak vas zabijeme....bomba duvod. Je to proste nelogicke a usite horkou niti,moc jste nad tim asi nefilosofoval,kdyz resite jen happyend a nevidite ty nesmysli co tam jsou.
    • Ty povazujes to,ze temer cela galacticka flotila zustala uveznena ve slunecni soustave za logickou chybu chybu?
  • Vubec bych to na TG necekal, ale souhlas s clankem prakticky uplny. A i diky tomu charakteru konce (ac provedeni ma sve chyby) pro mne ME zustane jednou z nej her, co jsem mel tu cest potkat :)
  • mě se třeba konec líbil :) jen bych dodal torchu změn... třeba jak shaperd jakoby vzpomina na svou posádku... proč jen na pár z nich? proč ne na všechny kteři třeba i umřeli v minulich dilech... možna se to tu i řešilo, nevim... ale osobně byhc z toho měl lepší zážitek. nebo bych ještě ten pocit umocnil shaperdovim pohřbem..
    • jako že by to umocnilo ten pocit... že by se par lidi navic třeba i rozbrečelo :D

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit