Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • O Mass Effectu se da bavit dlouho a Ales to vzal koukam hodne filozoficky a intelektualne. Co si ale neuvedomeje je to, jak se v tehle firmach dela budgeting. Ja beru rozuzleni pribehu takove jake je ok, nevadi mi mrtvej Shepard, ani ze tam nejsou fanfary jako ve Star Wars 4.
    Co me vadi je, ze jsem cekla neco jako Suicide mission s war assetama, ktere jsem peclive shanel. Strasne malo zaberu na zaverecnou bitvu, kdy by moho byt videt jak spojene narody Galaxie bojuji konecne bok po boku proti hrozbe atd. At uz to budete obhajovat jak chcete nemuzu se zbavit dojmu, ze byl rozpocet na konec i plan daleko vyssi ale kvuli nedostatku casu nebo penez (spis casu), to ustrihli a udelali o 10 minut filmecku min. A tehle 10 min mozna dostaneme v tom DLC, coz by bylo super. Skoda jen, ze asi nebudou nijak zvlast interaktivni, kde bychom mohli tu bitvu skutecne nejak ovlivnovat (jako to bylo v neprekonatelne Suicide mission).
    • Filmy jsou sice fajn, ale bohuzel nezvrati tu naprostou idiocii, ktera nastava vstupem do toho transportniho paprsku. A jelikoz sami jasne rekli, ze konec nezmeni, jen vysvetli (jinymi slovy nasi fanousci jsou uplna h o v a d a a nepochopili nasi skvelou vizi), tak to stejne skonci tim, ze ti spratek da na vyber ze tri naprosto nesmyslnych moznosti. Uprimne, muj Shepard by ho poslal do pr*ele s tim, ze radsi umre v boji a da sanci dalsimu cyklu. Neni to hepac, ale pro mne nejlogictejsi volba.
    • Mluvíš mi z duše! Dokázal bych i oželet dějové WTF barevné zakončení, kdybych předtím dostal adrenalinovou misi ve stylu Suicide mission, kde by se ke slovu (k ráně :) ) dostal celý můj tým + využítí war asset a na konec nějakého pořádného bosse (Harbinger? ).. Místo toho je Londýn tuctová koridorová mise, která by se ztratila kdekoliv v průběhu hry a závěrečný "adrenalinový fight" s dvěma husky a jedním Marauder Shields. Pokud letní DLC nepřinese lepší a důstojné uchopení příběhového zakončení, tak chci aspoň tohle....
    • FreelancerSVK
      Njn keby pridali videjká kde by sa aspoň na pár sekúnd mihli war assety, ktoré som nazbieral tak by mi to čiastočne vynahradilo ten wtf koniec.
  • Podľa mňa BW plánovali úplne iný koniec. Neverím ten súčasný má mať nejaký hlbší zmysel filozofický, ale neverím ani teórii o indoktrinácii.

    1. už po niekoľkých hodinách hrania som očakával viac alebo menej tragický záver. Pravdu povediac ak by to skončilo totálnym happyendom bol by som dosť prekvapený.
    2. WA stúpa priamo úmerne so snažením v hre. Preto si myslím, že konce boli zamýšlané tak, že viac WA = lepší koniec. = najlepší tzv. perfect ending mal byť červený s prežijúcim Shepardom a nekonšpirujme že nie je isté že je to on... pri maximálnom snažení a čase strávenom pri hre +MP (čo bolo mimochodom divné a svinstvo) dostanete animáciu maníka, ktorý sa nadýchne ale nie je to Shepard. Ale notaaaaak.
    3. Liara prišla za Shepardom so zvláštnou požiadavkou kde chcela zachytiť a uchovať celý Shepardov príbeh. Na výber boli možnosti v zmysle že nech uchová pravdu - dobré aj zlé alebo nech ho vykreslí ako hrdinu atď. Nemalo sa to nejako prejaviť na konci?
    4. Jack a jej biotici. Mali sme na výber či majú ísť do prvej línie alebo sa držať vzadu. Nemalo to zohrať nejakú úlohu v záverečných misiách? (ono to tam bolo spomenuté jednou vetou že "pomohli..." tak dík)

    Takýchto záležitostí a náznakov je tam viacej ale nechce sa mi to rozpisovať. Veci ako Anderson zázračne predbehne Shepa na citadele a že po zničení MR civilizácie pomrú od hladu sú len diery. Nehľadal by som za tým alternatívne teórie.

    Najsmutnejšie na tom je, že skutočný koniec je vlastne ten najjednoduchší. A som o tom presvedčený, že v čase dokončenia hry ani oni samy nevedeli "skutočnú pravdu". Proste sme si to mali domyslieť v štýle každý po svojom. Malo to byť cool ale nevyšlo to.
    • Ja len dodam ze ten co sa nadychne po konci JE Shepard, pretoze ked hras za Shepardovu, nadychne sa zensky hlas, naco by ukazali ako sa nejaky 'manik' nadychne ked to nie je Shepard? Ale mozne je vsetko..
      • Navíc soubory s videem zobrazujícím ten nádech se jmenují "End03_Shepard_Alive_Fem.bik" a "End03_Shepard_Alive_Male.bik", takže je to na 100% myšleno pro Sheparda(ovou).
        • Dík. Myslím, že takto by sa dalo vyvrátiť viac konšpiračných teórii a dokázať, že ten koniec je WYSIWYG.
  • OMG....deti...ste deti a nič viac...deti ktoré sa nechcú zamyslieť..deti ktoré len hatuju....urážate autora...ale nad článkom ste sa milí DETI vôbec, ale vôbec nezamysleli...
    tu krásne vidno aká je herná komunita nevyspelá..keď vám autor hry chce priniesť niečo špecifické a dobré tak to označíte ako fail storočia...
    ja vám milí hráči deti prajem samé COD...samé happy endy, kde hlavný hrdina má deti a rozpráva im príbehy z vojny..nič iné ako tupé konci si nezaslúžite..
    ako sa sakra malo v konci prejaviť to, či som vylečil genofage? alebo iné rozhodnutia? ako? veď tu bojujeme PROTI REAPEROM miliardy rokov starej entite...celý mass effect je o zúfalosti ako zastaviť reaperov ktorý sa zastaviť nedajú...
    koniec mass effect ju POCTA...pravým sci fi filmom a knihám...toto herný priemysel doslova podreboval lebo má naozaj tých 12 rokov ako sa písalo v článku...
    okrem toho toto je hra autora...on musí prezentovať svoju autorskú víziu..hru nemôže tvoriť tupá masa detí na fórach.. inak tie hry budú statť za nič...budú priemerné..budú otrasné...každá na jedno kopito..neutrálne..
    dúfam, že budte spokjný keď vytvoríte precedens a vývojári sa teraz budú báť urobiť ničo originálne...ďakujem vám za váš hate...
    • Problem je v tom ze ten koniec by bol fajn, keby ho lepsie vysvetlili. Lebo prisla deus ex machina a zrazu WTF, koniec. Takze hrac nema info o tom co sa stalo priamo v hre, ale vsetci sa mozu len domnievat, nic ine im neostava. Potom vznikne tucet teori o konci a o ziadnej sa neda 100% povedat ze tato je spravna. Mne nevadi ze nad Reapermi je este daka vyssia entita, ani architekt v matrixe mi nevadil. Mne vadi ze nam slubili poriadny koniec a jedine co nam dali su indicie a "spekulacie pre vsetkych". Same dedukcie, malo infomaci k tomu aby som mohol indukcne povedat.. hmm parada, epicky koniec. Koniec ma solidne zaklady, potencial byt perfektny. Ale zatial nie je ani len dobry. Hra posobi nedokoncene. Uvidime, mozno Extended cut to zachrani.
    • Hraješ si tu na vyspělého, nonkonformního intelektuála, ale ve skutečnosti jsi pouze ignorant. Ta, podle tebe nevyspělá, komunita nenadává, protože není happyend, ale protože jsme byli podvedeni. Ano PODVEDENI! Nevím kde je hranice mezi klamavou reklamou a podvodem, ale citáty Casey Hudsona a jeho kumpánů (nebudu vypisovat, najdi si sám, když jsi tak vyspělý), kterými nás zásobovali před vydáním hry, byly do nebe volající VĚDOMÉ LŽI! A pokud si zákazník koupí jakýkoli produkt, který nesouhlasí s popisem, tak má přávo být nespokojen. Proto vrací Amazon peníze těm, co si ME3 koupili, rozbalili, a klidně dohráli. Nejsem nijak znalý práva, ale to co Bioware předvedli by mohlo být v extrémním případě i na žalobu, koneckonců už byly vyhrány spory kvůli daleko absurdnějším věcem.
      Pokud ti příjde konec Mass Effectu pocta, vpravdě nevím proč. Pokud kvůli tomu, že za sebou nechává víc otázek než odpovědí, tak věz, že celá trilogie byla odpočátku koncipována jako mainstreamový produkt, pro široké obecenstvo, jako například Star Wars, a ne rozporuplnost od Davida Lynche (nic proti němu). Chci tím říct, že když někdo slibuje trilogii, na jejímž konci bude vše zodpovězeno (viz. citace tvůrců) a naservíruje takový paskvil, je to trochu rána pod pás.
      A pokud se chceš hájit, že vývojář si může dělat se hrou co chce, tak ano, ale v takovém duchu by to měl i prezentovat. Je to jako by sis objednal u malíře klasický portrét, on by ti přinesl nějakou kubistickou abstrakci, a tímto se obhajoval. Ano namaloval obraz, ale ne takový, jaký byl ujednán, takže můžu požadovat své peníze zpět. U her je to pravda trochu obtížnější, ale jde to, viz. výše zmíněný Amazon.
      Takže abych to shrnul, pokud jsi byl s koncem spokojený, ok lucky you. Ale neměl bys nám upírat naši nespokojenost, pokud nemáš pádné argumenty. A nepoužívej berličku, že většina hráčů jsou děti, možná bys byl překvapen.
    • "dúfam, že budte spokjný keď vytvoríte precedens a vývojári sa teraz budú báť urobiť ničo originálne...ďakujem vám za váš hate..."

      Taky doufám, že to vytvoří precedens do budoucna a já už nikdy v žádné hře podobnou sra*ku neuvidím.
    • Hairy_Ass
      Ano, další z řady komentářů:"Vy to nechápete, děti!" Bravissimo! *5*
      • t
    • Tebe ešte stále nedošlo, že tu nejde o happy end že? Na margo tých detí ktorých tu omielaš. V tejto diskusií sú aj ľudia čo majú po 30, ME univerzum majú v malíčku a aj tak sa im ten koniec nepozdával. Podľa teba každému komu sa ten koniec nepáčil a ma na to iný názor je decko a hater? Keď už sa tu tváriš ako nejaký uvedomelý človek, tak by si mal vedieť čo je to objektivita a negeneralizovať. A ako sa mali na konci prejaviť rozhodnutia? Ale no tak, isto máš veľkú fantáziu, tak ju použi.
  • SPOILERy: A co takhle se zamyslet nad nelogičností Citadely samotné....hezky od prvního dílu, takže Citadela je vysílač...pěkné, má tam správce který vyšlou signál, Reapeři přijdou a současně se vypnou mass relay v galaxii takže se galaxie nemůže spojit a odporovat, nic nebrání aby začlo povznášení skrze kyselinové nádrže, tuto část cyklu se podařila přerušit prothéanům (jejich 10 hlavému zbytku teda), proto v jedničce nastupuje Soverign aby ovládl Citadelu a vyslal zmiňovaný signál jenže se objevuje nějakej Shepard a ukáže mu zač je toho lidskej loket a tak se zbytek tědle robotickejch chapadelníků vydává na cestu z hlubokýho temnýho vesmíru "po svojich"..., ve dvojce a následně trojce se dovíme, že si po galaxii polítává pár mrtvolnejch kousků tědle trilobitů, nezajmá to největší loďstvo (trošku militantně naladěný rasy) v galaxii ale dokonce nejeví zájem ani ženštiny který i v tisíci letech vypadajna 30... i když má na svojí domovský planetě 3D kino kde promítaj seznámení Protheanů s těmadle broučkama, za to, to zajmá nějakýho Xenofoba za Země. Že na Citadele existuje nějaká vesmírná nadřazená entita která todle skvělé řešení vymyslela (???)...ale už se nedovíme, k čemu "proboha" potřeboval Soveringa aby ovládl Citadelu a vyslal ten signál manuálně...možná spal tak si proto zřídil správce ale nedověděl se, že čtyr-oký trojúhelníkový hlavy dokázali todle řešení narušit, na to mu nestačili ani jeho božské síly a vyslat to sám taky neumí!!! První dva díly se táhne něco o temné energii, Soverign i Harbinger tvrděj, že Citadela je JEJICH výtvor, Mass Relay JEJICH technologie a že oni jsou VŠECHNO, no a na konec se zjeví malý děcko který ti řekne, že Reapeři jsou jeho výtvor (takže i na jeho popud lhali o své nadřazenosti) a že Crucible kterej někdo začal plánovat a budovat před kvardamiliony cykly změnil náhled na jeho dokonalý řešení...a dává ti možnost volby...no buďto hrozně lže nebo v Bioware měli slušnej flám a zapoměli na "pár" věcí z minulýho dílu...ke konci mi osobně chybí ta možnost poslat ho někam, cena změny galaxii jsem ochoten akceptovat ale nějak se nesmířim s tim, že jsem zachránil Zemi a její obyvatele jen proto aby jí následně požrali Krogani...to už neni jen "nejmenší zlo"
    • FreelancerSVK
      Pôvodný príbeh sa údajne točil okolo Dark energy, ktorá sa nezastaviteľne šírila vesmírom a všetko ničila. Reaperi mali byť dávno vyhynulé rasy, ktoré sa obetovali a pretvorili do podoby reaperov, v ktorej mali väčšiu šancu temnú energiu zastaviť. Tiež tam boli zmienky o tom že časté používanie mass effectu viedlo k rýchlejšiemu šíreniu temnej energie, preto reaperi ničili vyspelé rasy. V tejto verzii bol červený destroy ending o tom, či dostatočne veríš galaktickým rasám, že dokážu s temnou energiou bojovať a preto nepotrebuješ reaperov.
      • ales.smutny
        A není to jedno? Tedy co se týče Dark Energy. Já tuhle variantu studoval a nějak se neliší.
        V obou variantách mají Reapeři vyšší cíl, než jen zdálnive ničit civlizace.
        Chrání "nás" před hrozbou zvenčí, která může zničit život v galaxii a to za krutou cenu. A je úplně jedno, jak se té abstraktní chiméře říká, ne? Jestli Dark Energy nebo Syntetici, kteří budou schopni a ochotni zničit život (TM).

        Vždyť i červené řešení ve hře spočívá v tom, že Shepard odmítne ochranu (a cenu za ni) Reaperů a sází na to, že pokud přijde někdy rasa Syntetiků kteří budou schopni a ochotni zničit život (TM), galaxie je zastaví.
        • lol?
          3 různobarevný "stejný" (ano pár maličkostí se lehce změní, ale to nestojí za zmínku) obhajuješ, jak jsou povedený a odlišný, ale úplně jiná zápletka s Dark Energy se nějak neliší? Zajímavé...
          Jinak pokud ty to chápeš, mohl bys mi prosím vysvětlit, jak mohl Shepard přežít pokud byl v době výbuchu na Citadele? Pro mě je jediný možný vysvětlení toho nádechu teorie o indoktrinaci... ale já ten konec nechápu i v mnoha jiných ohledech, takže třeba i tady dělám chybu.
          • ales.smutny
            Tedy...ale kdybyste četl ten článek do konce, tak tam asi počtvrté opakuji, že si nenárukuji patent na vysvětlení a že jsem určitě všechno nepochytil...:(
            Tahle linie s Shepardem mi přijde...taková hollywoodská zkratka a klišé. Pravdou je, že jediný tenhle konec nevyžaduje Shepardovu destrukci. Nicméně, přijde mi to zbytečné, ale proč ne, třeba to má podtrhnout fakt, že má destrukce nejblíž k renegate řešením.¨Nciméně je to spíš příklad toho, že v detailech konec má mezery, což přičítám tomu, že v tendenci udělat ona osudová rozhodnutí nejepičtější jaksi scenáristé pozapomněli na to, že by měli ukázat, proč Normandy skáče atd.

            A ano, je to zajímavé, viz výše.
            • Dobře no, když o té teorii něco víš a nelíbí se ti (nepřijde ti pravděpodobná), tak tvůj názor respektuji.
              Je pravda, že situace v jiných systémech by nemusela být úplně od věci, i když jsme do teď hráli jen za Shepardu a hrát za novou postavu by byla docela velká změna, tak multiplayerem si k tomuhle cestu docela vyšlapali, takže na tom možná něco bude...

              No tak doufám, že DLC Extended Cut nezklame ani jednoho z nás a Bioware udělají za ME pěknou tečku.
              Pěkný zbytek večera. *3*
            • Dobře, pokusím se do toho ještě jednou začíst... A mohl bych jen vědět tvůj názor na teorii o indoktrinaci? (pokud sis o ní něco zjišťoval).
              Já si pamatuji, jak jsem na internetu četl, že snad na twitteru někdo z Bioware napsal před vydáním ME 3, ať si fanoušci save uschovají, protože by se jim mohl hodit...( detaily si už nepamatuji, ale určitě to někdo z Bioware někde zveřejnil). Je jasné, že budou DLC (Omega je snad už potvrzená), ale k obyčejným DLC bych snad nemusel mít save, protože bych si projel misi na Zemi a už bych k němu přístup nejspíš měl. Tak jsem si myslel, že ten save se bude hodit do další hry, co Bioware chystá z tohoto Universu, ale když udělali tyto 3 konce, tak uznávám, že v dalším dění se možná hodně promítnou a na to dělat hru by byl asi dost problém... Proto se Teorie o indoktrinaci držím jako klíště, dokud ji něco úplně nevyvrátí nebo nepotvrdí (a to bude zřejmě až DLC v létě).
              • ales.smutny

                Reakce na příspěvek:

                Já na indoktrinaci nevěřím. Přijde mi krajně nepravděpodobné, že by BW vydali hru, v níž je de facto zvrat ze Šestého smyslu (Bruce je duch) a nikdy to neprozradili. Takže to není něco, co bych vyloučil z hlediska děje, ale spíš rámce věcí v reálu :)

                Samozřejmě, z hlediska logiky by to šlo určitě obhájit, ale to tkví ve faktu, že ve chvíli, kdy můžeme jakkoliv manipulovat s vnímáním hrdinovy reality (de facto s naším vnímáním reality), tak můžeme zdůvodnit cokoliv. I třeba to, že Shepard je herní vývojář, kterému museli provést operaci mozku a vše se mu teď zdá v sérii halucinací ;)

                Co se týče DLC, můj osobní tip je, že se pokusí skrz ně odvyprávět situaci po konci hry na jednotlivých planetách. A nebo zkusí doplnit mezery ještě před koncem ME, třeba zrekonstruovat co dělal Vega, kde se pohybovala Miranda, válka z pohledu Jack atd. Což by nemuselo být špatné, tedy spíš ta první možnost, retrospektivní mise by mi nepřišly tak atraktivní. Naopak řešení nastalé situace, kdy je minimálně na čas každý systém odříznutý od jiného by bylo solidním stylem dovyprávění.

                Na druhou stranu, tohle by měl obsáhnout Extended Cut. Ale myslím, že ze strany BW jasně znělo, že hry z tohoto světa už se po ME3 časově odehrávat nebudou...ale co se týče DLC...uvidíme :)
            • Článek jsem četl do konci, ale už v půlce jsem chtěl napsat svůj názor do diskuse, tak jsem ho dočítal dost rychle. Navíc už je to pár hodin, co jsem ho četl, takže tuto větu jsem jaksi vypustil, tak se omlouvám. *4*
              • ales.smutny

                Reakce na příspěvek:

                Jasné :) Chápu, že emoce člověku hodně zrychlí čtení :)
                Proto, aniž bych se vnucoval, zkuste ho přečíst ještě jednou, když bude chuť (jo, je to dlouhý, já vím). Já se tam fakt nesnažím kázat evangelium, jak to musí být. Jen přidávám svůj názor do diskuse, snažím se argumentovat, proč to tak vidím a stejně tak jsem se snažil najít hlavní argumenty proti - a pokusit se alespoň trochu odpovídat na ně, pokud jsem to viděl jinak.

                Takže když mi tu lidé píší, jak jsem arogantní a garantuju si patent na pravdu a nebo jen tvrdím, že se to lidem nelíbilo, protože to špatně dopadlo, tak vím, že to vlastně nečetli. A přijde mi zbytečné znovu psát to, co už jsem napsal tam - a proto jsem se prakticky nezapojoval do diskuse.

                Pěkný zbytek večera :)
          • FreelancerSVK
            Indoktrinácia by naozaj veľa vecí vysvetlila. A keď už nie priamo indoktrinácia tak aspoň nejaká forma halucinácie, blúznenia spôsobeného zásahom od Harbingera. Už len prvý fakt, že po prebudení pod lúčom sú naokolo stromy zhodné s tými v Shepardovych snoch, ktoré tam predtým určite neboli poukazuje na to, že niečo nie je správne.
            • Já teda nechápu, proč měl Shepard ty divoký ( *1* ) sny. To, že "viděl" umřít jedno děcko - viděl ale jen výbuchu lodi, to přece nemusí nic znamenat, protože Shepard se na konci dostane z podobné situace... On si prožije takových hrůz, ale smrt jednoho dítěte ho pronásleduje i ve spaní (ještě jsem za svého Renegerata nehrál, ale předpokládám, že je na tom se spaním stejně ) a i Renegerata to ničí? Ten dělal tak hrozný věci, že tohle pro něj neznamená nic (ale pokud to u něj není, tak se omlouvám). Mě na to pasuje indoktrinace jako ulitá *1*
        • FreelancerSVK
          No isté rozdiely by tam boli. Kým hrozba syntetikov je hrozba zvnútra, potenciálne vytvorená v budúcnosti organikmi, Dark energy by bola vonkajšia hrozba a definitívna. Aj keď rovnakou hrozbou sú aj Reaperi. Stále by mi to tam ale pasovalo príbehovo viac ako keď za mna božské AI rozhodne, že som sa o mier medzi syntetikmi a organikmi snažil zbytočne pretože pravdepodobne sa o pár desiatok možno stoviek rokov zase začnú nenávidieť.
          A do dark energy zápletky by lepšie zapadlo aj zničenie mass relays, keďže šírenie energie sa zrýchľuje využívaním mass effectu.
          Takže destroy ending kedy sa Shepard obetuje a rozhodne dať šancu vesmíru, ktorý sa snažil tri diely smerovať ku kooperácii, miesto Reaperov ktorí len opakujú možno účinnejšiu ale nemennú formulu bez možnosti výberu by mi prišiel vhodnejší. A rovnako aj ostatné konce by sa dali napasovať na tento koncept. Syntéza by spojila výhody reaperov a organikov ale s tým by sa stratila podstata organickosti, čo je pomerne veľká cena.
          • Asi nejsprávnější konec z hlediska důsledků je syntéza, tedy spojení organiků a syntetiků do úplně nových bytostí. Pak totiž odpadá možnost zničujícího tažení jednoho druhu stvoření proti druhému, organickým proti umělým a obráceně. Rozdíly totiž nebudou existovat a alespoň toto velké casus belli vycházející z mezidruhového "rasismu" bude odstraněno. To samozřejmě neznamená, že nebudou války a že nebudou krvavé.
            U modrého konce dochází k minimu změn proti současnému nastavení světa, tedy samozřejmě s vyjímkou zkázy MR a tím souvisejích změn v hospodářství, dopravě a politice (uřičtě to přinese mnohé krize, ale třeba zrovně takový Kvariani by se neexistencí MR měli celkem dobře vyrovnat. S pobytem v kosmu mají bohaté zkušenosti a mohou pomoci i ostatním - budou-li chtít) Zůstávají syntetici, organici a dokonce i Reapeři, což vytváří trochu paradoxní situaci. Pokud však skutečně existuje Katalyzator jako samostatná myslící bytost (princip, prastaré UI), může Reapery využít jako varovně vztyčený ukazováček a v nejhorším i způsob rešení. Tím by vlastně pravidelné cykly co 50.000 let nahradil stálým dohledem.
          • ales.smutny
            Tak ona je ta hrozba stále fiktivní, ale nevyhnutelná, tady už se bavíme vysloveně o imaginárním nepříteli, kterého nikdo neviděl (ale kvůli kterému se vše tohle děje).
            Co se týče toho, jak bychom se to dozvěděli...jasně, Starchilda by třeba zastoupil Harbinger, nicméně to už jsou sekundární detaily. Spíš jsem myslel, že ty dva principy jsou stejné z hlediska dějové funkčnosti.
            Podle mě se, teoreticky, vše liší v tom klíčovém prvku podle mě, tedy zda by byly zachovány Mass Relays a nebo ne. A to už jsme zase u teoretizování :)

            Tedy, co jsem chtěl říct, že hrozba těch(!) syntetiků je stejně abstraktní jako DE, v rámci casus belli pro činnost Reaperů. Samozřejmě, v další vrstvě detailů už by se hra mohla v mnohém lišit, ale celkově mi nepřijde vysvětlení s DE nějak odlišné.

            A díky, že se tu konečně diskutuje a ještě k tomu zajímavě, o to mi šlo především :)
            • FreelancerSVK
              Ale dalo by sa polemizovať o tom, či je to naozaj koniec cyklu. V istom zmysle môže byť cyklus Reaperov len súčasťou väčšieho cyklu, kedy príde k takmer úplnemu vyhladeniu organikov syntetikmi, ako si napísal, následne vytvorí civilizácia Reaperov ako preventívnu ochranu pred touto hrozbou a o niekoľko miliónov rokov sa cyklus uzavrie tým, že iná civilizácia Reaperov zničí čo bude viesť k ďalšiemu skorozničeniu organikov.

              Pre mňa bol hlavný motív možnosť slobodnej voľby a vlastnej vôle. EDI, Gethi, Krogani. Všetkým som povedal, že im dávam možnosť sa rozhodnúť slobodne, akú budúcnosť si pripravia. A Starchild túto možnosť voľby obmedzil na tri možnosti, ktoré to reflektovali len z časti. To, že syntetici možno Destroy ending prežili som si nevšimol, pretože mne pri tomto konci EDI z Normandy nevystúpila. Ak by to tak bolo, a SC len klamal aby ma od tejto voľby odhovoril, potom by tento koniec bol naozaj tým, o čo som sa snažil celú hru. Odsunúť Reaperov mimo hru a nechať voľbu na jednotlivé civilizácie. Ale ak som tým zničil Gethov a možno nepriamo Kroganov, ktorých väčšina sa nachádza pri Zemi a nemajú sa ako dostať na Tuchanku, tak to bolo pomerne zbytočné.
            • Katalyzátor určitě nelikviduje vyspělé organické rasy ze svého rozmaru, musí v tom být jádro nějaké racionality (pokud skutečně není pomatený a nepadlo ně něj nějaké Oidipovo šílensví, vyvolané nějakým vlastním konáním v dávné minulosti) Třeba před miliony let došlo k téměř úplnému vybití organiků syntetiky a tak někdo nebo něco vytvořilo Reapery, aby opakování této katastrofy zabránilo. Pak už je pouze zacyklilo v pravidelných časových úsecích. Morálně je to velká otázka, vzbouřit se proti tomuto systému a zvolit vlastní cestu, odstranit Reapery (nositele řádu a jisného pravidelného cyklu) která však může (rozhodně ne za života Sheparda a jeho nejbližších potomků) vést k totální anihilaci všeho živého nebo raději přijmou poručnictví Reaperů s tím, že každých 50.000 zlikvidují velkou část inteligentního organického života, ale zároveň zajistí, že organický život bude dále existovat? Těžká otázka a osobně bych před ní nikdy nechtěl stát, nejspíš bych totiž zvolil svůj vlastní život, tedy první možnost.
              Jinak když jsem v ulicích Londýna čelil přibližujícímu se Reaperovi a pak viděl přistávat další a ještě větší, popadl mě pocit zouflaství. S něčím takovým se nedá bojovat. Můj Shepard to pochopil a na Citatele zvolil modrou volbu, tedy mír pro tuto dobu za cenu vlastního života.
            • FreelancerSVK
              Dobrým podnetom k diskusii nikdy nepohrdnem :).

              A áno, ak by išlo čiste o imaginárnu hrozbu tak by bolo jedno či hrozí zničenie temnou energiou alebo syntetikmi niekedy v budúcnosti. Viac mi vadí fakt, že Bioware sa vždy oháňali hláškou, že rozhodnutia sa vždy niekde odrazia. Samozrejme v 99% času to tak je, až do konca hry som len čumel ako dokázali všetko spracovať, ale o to viac ma rozladilo, keď konkrétne v mojom prípade, kedy som sa snažil počas všetkých troch hier ukazovať ostatným rasám, že sa dá spolupracovať a nie len slepo nenávidieť kvôli predsudkom z minulosti, mi SC povedal, že nie je šanca resp. je veľmi malá pravdepodobnosť, že to vydrží.
              Keby si to aspoň všimol a nie len tvrdohlavo stál za svojim len preto, že matematicky je to nepravdepodobné. A Shepard sa tiež mohol ozvať. Ale to už sú drobnosti.

              A pokiaľ ide o reálnosť hrozby, ak by nechali DE zápletku, tak táto hrozba by asi bola reálne pozorovateľná, už Tali si v jednom z minulých dielov všimla nejaké nezrovnalosti v starnutí hviezd (presne si to už nepamätám). Najprv by to asi odmietali, rovnako ako Reaperov v prvom dieli ale fakty by tu boli. Narozdiel od hrozby syntetikov, kde jediný fakt je, že sa to už stalo v minulosti, ale v mojom vesmíre je to teraz presne naopak, a všetci spolupracujú.

              Chápem, že Bioware nemohlo reagovať na každú kombináciu volieb, ktoré mohol hráč spraviť, ale úplne premlčať tie veľké podľa mňa tiež nebola najlepšia voľba.

              P.S. Tá zdrhajúca Normandy to už len zaklincovala :D to si fakt mohli odpustiť. Ževraj to tam pridali až po tom leaku beta verzie.
            • ales.smutny
              Mám na mysli abstraktní z hlediska aktuální hrozby pro celou galaxii. De facto je Dholen něco jako Gethové... malá ukázka toho, co by mohlo být... ale ještě to tu není. Ale dobrý právník Reaperů řekne, že to stačí...;)
            • Dovolím si oponovat, že hrozba DE je abstraktní. Jedno slovo - Dholen (http://masseffect.wikia.com/wiki/Dholen)
    • 1) Otázkou k dohadům je, jestli entita ("Starchild") dokáže fyzicky něco na citadele ovlivnit, nebo ji Protheani odřizli a může už "jenom" ovládat Reapery. To by vysvětlovalo proč nemůže vytočit "911 hluboký vesmír".
      2) Reapeři mohou věřit že všechno řídí a o "Starchild" třeba ani neví. Nebo naopak je Starchild taky Reaper, v podstatě jenom program (proto Reapeři říkají MY jsme to vytvořili). Konec control je vlastně to, že se staneš Reaperem (dle oficiální herní přiručky). Takže v podstatě to samé co Starchild.
      3) Temná hmota může být vyřešena v dalších dílech série. Tohle je poslední příběh o Shepardovi, ne ze zmíněného univerza. To samé platí třeba i o budoucnosti Kroganů apod.
      4) Crucible nezměnil pohled Starchilda, to udělal Shepard tím že se mu jako prvnímu organikovi podařilo dostat ke Starchildovi. Crucible pouze přidal třetí možnost = syntézu.
      5) Volba "Fuck you Starchild" by znamenala výhru Reaperů, protože ti by rozdrtili tvoji armádu, která je sotva dokázala zdržet aby dala Shepardovi čas. Na výhru nemá šanci.

      Ale cením si toho, že narozdíl od spousty ostatních jsi přispěl se svým názorem a nejenom pomlouval....
      • No tu jedničku myslíš vážně? Starchild si z ničeho nic vycucalo z prstu "3 cesty, po kterých se mohl Shepard vydat... Kdyby tam předtím byly takovýhle nástroje zkázy, tak by si jich někdo minimálně všiml (jasně, že by je asi nemohl aktivovat bez Cruciblu, ale to je vedlejší). Takže myslím, že fyzicky něco měnit má možnost určitě.
      • 1) Pak je to fakt asi Bůh...o jeho vůli se taky všude hodně mluví ale nic sám neovlivní (má pak taková existence vůbec právo existovat a rozhodovat o sebeurčení nebo osudu ostatních?)
        2) V tomdle případě je idealní konec jen červenej, protože pokud by se stal Shepard onou entitou a následně se mu takhle ohnul morální kodex tak to je teprve epic fail
        3) Todle je možný, nicméně to bylo dost podstatný téma a to že v trojce zmizelo se dá chápat tim, že zrovna je invaze bludišťáků
        4) Syntéza je v dosti brutálním podání už samotnej koncept Reaperů...fakan o tom mluví jako o "zachování", zharvestuje biologický tvory a ti pak "žíjí" dál jako Reaper takže, podle zvrhlýho vnímání světa hvězdnym harantem, je možnost toho, že to přidal Crucible dosti mizivá
        5) Furt by to bylo ale tvoje rozhodnutí, né možnost co ti naservíroval Reaper...na jednu stranu by si pak rozhodoval za všechny v galaxii ale ti se rozhodli bojovat
        Suma sumárum...ta hra má jedinej ospravedlnitelnej konec...a to ten červenej, všim ostatnim buĎto popřeš co si odehrál nebo je to uplná blbost (syntéza)
        5) Ale furt by to byla tvoje volba...a né jedna z voleb co ti naservíroval nějakej Reaper
        • 1) Ovlivňuje skrze Reapery a možná i nějak jinak, což zatím nevíme... (není to poslední díl ME). Otázka zda má právo za nás rozhodovat vyšší autorita je na místě, ale v podstatě je to i odraz současného světa.
          2) Pokud by se stal Shepard hlavním Reaperem, mohl by jim naopak "narovnat" pohled a věci vyjasnit. Ale v budoucnu by stejně asi musel zasáhnout a zničit nějaké syntetiky nebo organiky.
          3) Jo, je blbý že to zmizelo. Snad dovysvětlí v dalším díle.
          4) Vysvětluji v odpovědi na jiný příspěvek výše.
          5) V standardním boji nemají šanci zvítězit. To je opakovaně zmiňováno v celém ME3. Co se týká konců je to tvůj osobní pohled. Moje cíle se v průběhu hry měnily a prioritou se pro mě stalo soužití syntetiků a organiků (už v průběhu ME2). Chápu ale že ve tvém pojetí jsi mohl mít jiné cíle a proto jsou pro tebe control a synthesis nepřijatelné. Ty volby ti přednesl sice Reaper, ale naservírovala ti je Crucible, kterou jsi postavil podle plánů mnoha organických ras...
        • 4*) Takže se smíchá biologie a syntetika...i když to nevypadá tak "cool" jak křemíkový spoje pod kůží...
      • bod 1) a 2) pouze nemuze ovladat reapery, ale da mi moznost ovladat reapery? ty sis snupnul ze stejnyho soudku jako bw
        bod 4) pridal moznost k cemu? proc to neudelal sam? prida moznost a neumi ji aktivovat?
        • Přečti si můj příspěvek ještě jednou, mluvíš z cesty :-) Vkládáš mi do úst věci co jsem neřekl (body 1 a 2)
      • 1) Jestli Catalyst ovládá Citadelu je opravdu otázka. Ale Protheani jenom zabránili Keeperům aktivovat Citadel-Relay tím, že narušili/pozměnili zpracování signálu vyslaného reaperem zanechaným jako hlídač/předvoj v galaxii. O ničem dalším nikde nebyla řeč. Nakonec někdo tu stanici ve trojce uzavřel a přepravil na orbit Země (tady se nabízí další otázka - jak? Stanice nemá motory, tak jak ji dostat k MR a pak na stabilní orbitu? Ať mi nikdo netvrdí, že ji "broučci" odtáhli.).
        Navíc, když už je chlapec součástí Citadely (resp. je řečeno že ona je součástí něj - ?!), tak je dost nerozumné sám si znemožnit svoji práci (reapeři jsou jeho řešení, on na to dohlíží, je to jeho práce) odstřižením se od ovládání.
        2) Spekulace, ve hře to není.
        3) Temná hmota měla být původně důvod, proč Reapeři dělají to, co dělají. Proč to bylo změněno, je otázkou. A popravdě předčasné a rychlé stárnutí hvězd je větší problém, než občasné vyhlazení civilizací, což na galaxii jako celek má minimální vliv.
        4) Crucible změnilo Catalysta/Starchilda, přidalo nové možnosti, a dokonce to sám říká.
        5) Ta scéna s Catalystem tam vůbec nemá co dělat, pak by ani nebylo třeba volby "Fuck you...", protože uznávám, že poslat ho někam nic neřeší.
        • K bodu 1) Proč nemůže fyzicky Citadelu ovládat, je spousta možností proč by to tak mohlo být, stejně jako je spousta argumentů proti. Co se týká přepravy Citadely, mluvilo se o tom že to provedl Cerberus který měl teoreticky i zdroje tam tu stanici odtáhnout....
          2) Ano, je to spekulace. V ME3 nebylo rozhodně vysvětleno vše a ani jsem to od hry nečekal. Není to poslední díl série...
          3) Jako předchozí bod, aspoň bude o čem mluvit v dalších dílech...
          4) Ano máš pravdu, otočil jsem to. Shepard pouze přidává třetí možnost syntézy /bez něj by logicky nebyla možná když slouží jako její zdroj).
          5) Podle mě tam scéna patří, protože dělá konec mnohem zajímavější. Neříkám že klasický HERO konec by byl špatný, ale tenhle "hořko sladký" mi připadá ještě lepší, protože není moc často vidění ve filmech a ve hrách už vůbec ne....
          • 1) Mluví se tam o tom, že TIM nepřímo (není řečeno jak) vyblil Reaperům, co je Catalyst (Citadela) - oni ji tudíž promptně (v průběhu mise na stanici Cronos) obsadí. Nikde není řečeno, že by ji tam dotáhnul Cerberus, ani v náznacích. A ještě k tomu odtažení - ve vesmíru ME není žádná technologie, co by to dokázala. Vysvětlím:
            Citadela má 45km na délku a váží kolem 7,5 miliardy tun. Nemá vlastní ME pole (pokud je mi známo), a nejsme ve Star Treku, takže "pole strukturální integrity" taky není k dispozici. Takže si dovolím odhadnout, že se při pokusu o odtažení minimálně poškodí, ne-li rozpadne. Ale dejme tomu, že to vydrží. Pak je tu další problém - pokud se zamyslíš, jak v ME fungují motory, tak žádná loď (Reapery nevyjímaje) nebude schopná s něčím takovým pohnout. Ale zase, řekněme že to pár desítek Reaperů utáhne. Dotáhnou jí k MR, a dopraví ji do soustavy SOL. Jenomže tím jsme u Pluta, tj minimálně 4 miliardy km od Země. Nemáme warp, takže manévr typu "roztáhneme kolem ní warp pole a letíme" se nekoná. Tudíž ji potáhnou subluminální rychlostí, a i když to vytáhnou na 0,5c, tak to bude trvat kolem sedmi hodin. Pravděpodobnější ale je, že by jim to trvalo pár měsíců.
            O tom, že hodit 45km vysoký objekt na geostacionární orbitu znamená jeho roztržení slapovými silami nemluvě, a v Lagrangeově bodě nebyla.
            Toliko trocha fyziky.
            2) Při několika příležitostech bylo řečeno, že to je poslední díl, a že pokud bude další hra z ME universa, tak se bude odehrávat před nebo během trilogie, v žádném případě po ní.
            3) Viz předchozí bod.
            4) Není přímo řečeno, že by Shepard přidal možnost Syntézy.
            5) Budiž, nesouhlasím, ale chápu.
            • 1) Uvidíme, minimálně bod 1 by mohl slíbený DLC vysvětlit.
              2) Opět uvidíme, v průběhu vývoje ME3 toho bylo řečeno hodně. To ale neznamená že další pokračování doopravdy nebude. A pokud už ne herní, pak by mohla být aspoň kniha nebo komiks.
              4) Je to z logiky věci kdy Shepard musí přidat svůj genetický kód ke Crucible. To řečeno je...
            • @pyrrhos - Souhlasím, že hlavní je příběh, ne technické detaily, ale už když jsem to hrál prvně, tak první, co jsem si řekl, když jsem viděl Citadelu nad Zemí, bylo "a jak ji tam sakra během pár minut dostali?!".
              1) nic takového nebylo nikdy popsáno, a je zmíněno, že MR se díky kvantovým štítům nemohou samy pohybovat, páč je to jaksi "vyjme" z našeho kontinua. Navíc MR se už z principu fungování nemůže sama přemístit (analogicky, jestli znáš Stargate - jako by se brána přemístila červí dírou, kterou sama vytvořila).
              2) to odtažení je nejpravděpodobnější, ale v daným časovým intervalu to nemohli stihnout
              3) spekulace pro všechny, yeah *16*
              4) což je smutný, když uvážíš jak důležitá záležitost to je
            • Ano, tvé poznámky k fyzice jsou správné. Citadela se tak mohla přesunout:
              1) sama sebe pomocí specifického interního MR
              2) odtáhli jí tebou popsaným způsobem Reapeři (u země byly nakonec shromážděny hlavní síly Reaperů, což by této možnosti napovídalo)
              3) nějak jinak
              4) autoři prostě tento technický detail neřešili a Citadelu jednoduše přesunuli.

              Jak jsem již psal, logických děr je tam dost, ale to bylo i ve Falloutu a jiných klasických RPG. Spíš jsem se zaměřil na příběh a poselství tohoto příběhu, než na jednotlivé detaily, pak bych si totiž snadno mohl zkazit zážitek.
            • @pyrrhos - ano, Citadela je MR, ale co to mění na tom, co jsem na psal? MR sami sebe přece přesouvat nedokáží.
            • Mám dojem, že v prvním díle bylo zmíněna funkce Citadeli jako hmotového vysílače, průchodu pro hlavní síly Reaperů. Možná se přesunula tímto způsobem, je to však jen čirá spekulace.
      • Bod 4 je naprostý nesmysl, všechny tři možnosti jsou důsledkem propojení Crucible a Catalystu.
        • Ano, máš pravdu. Seknul sem se.... vysvětluji v příspěvku níže...
    • "čtyr-oký trojúhelníkový hlavy" *1* *1*
    • Dobře sepsáno. Všem "pro-enderům" to doporučuji omlátit o ústa.
    • rancor1223
      Přesně, osobně bych také raději zvolil možnost boje za svobodu i za cenu porážky. Pořád by mi to vzhledem k univerzu přišlo logičtější než barvičky...
      • Jo jo, díry v logice tam jsou, ale v jaké hře takové místa nenajdeme?
        Reapeři jsou v podstatě jednoúčlelové stroje naprogramované na pravidelné "sklízení", nemusí nutně vědět něco o Katalystovi nebo nějakém řídícím programu, entitě atd... prostě jednají podle svého zadání, víceméně automaticky. Nakonec když z poražených ras vytvářejí nového reapera, také mu musejí naprogramovat zakladní účel a schémata jednání. Katalyzátor je možná pouze kontrolní program, zbytek úplně první UI, bez možnosti zásahu do běhu. Případně nemá důvod do toho běhu zasahovat. Respektive aby tento program zasáhl do děje, musí být splněny určité podmínky (propojení Nísněje s Citadelou?)
        Předchozí civilizaci se podařilo poškodit signál hlídkujícího Reapera a tak musel improvizovat a vyrazit do akce k manuálnímu otevření. Proč v tomto bodě nezasáh samotný Katalyst? Nemohl protože nebyl připojen Nísněj a tím spuštěna potřebná segvence? Nakonec po připojení tohoto zařízení k Citadele začne mezi její špičkou a hlavicí Nisněje proudit jakási energie, nísněj tedy může být klíč k otevření programu a jeho případné změny, ten kluk to nakonec říká sám, že se podmínky změnily, změnil se i Nísněj a tím vznikly nové možnosti nastavení. O tom co zvolit však nechá člověka, dá mu možnost rozhodnout za osudy ostatních organiků.
        Otázek je bez odpovědi hodně a každý si může představit něco jiného, což je nedostatek, ale i výhoda tohoto konce a vůbec celé ságy. Uvidíme, jak se s tím vyrovná plánované vysvětlovací DLC.
        • Promiň, ale to co píšeš naprosto neodpovídá obsahu ME1 a 2. Tak to vezmem popořadě:
          - Reapeři jsou biomechanický konstrukt (řečeno v ME2), s plným vědomím (ani bych to nenazval AI). Čili žádné naprogramované stroje, ostatně Sovereign v ME1: "We are each a nation. Independent, free of all weakness". Jasně, může kecat, ale pokud nemůžu nikomu věřit, tak se z toho stává jenom fraška.
          - Pokud by pro aktivování/možnosti zásahu do dění Catalystem bylo třeba vytvořit a připojit Crucible, tak by to znamenalo, že jde o jeho/reaperský design, nebo ti, kdo ho vytvářeli museli o Cat. vědět, což se naprosto vylučuje jak s jeho tvrzením že Shep. je první organik co se k němu dostal, tak s tvojí fabulací o jeho pasivitě.
          - Odemknutí nějakého programu fyzickým připojením pětikilometrového urychlovače mi přijde jako zoufalost nejhrubšího zrna.
          Když to shrnu, tak tvoje teorie je promyšlená, ale bez dalších informací (které nemáme), nemá větší váhu, než jakákoliv jiná.
          • Más pravdu, bez dalších informací se budeme točit v kruhu a můžeme vymyslet x možných i nemožných řešení. Reapeři můžou být indoktrinovaní Katalyzátorem natolik, že své pravdě naprosto věří, Katalyzátor může být probram, Bůh, princip nebo cokoliv jiného, nakonec to není až tak důležité.
            Pravda bude nejspíše v tom, že se autoři natolik soustředili na hlavní velký "metafyzický" příběh, až jim ze zřetele nějak zmizely technické detaily a souvislosti. Výsledek je tak mírně děravý a nekonzistentní. Zbývá tedy nad těmito nedostatky zamhouřit oči a vychutnat si děj. I u známých Falloutů jsem nepřemýšlel, jak je možné, že jsou na krajích měst radioaktivní louže a dávno to nekontaminovalo všechny zdroje vody v okolí, o radiaci nemluvě atd. atd.
  • ja byl vicemene celou dobu smirenej, ze to nedopadne nejlip, ja byl smirenej s tim, ze nic ani vybirat nebudu (proste na zaklade skutku by se urcil konec a cus), ale proc dostavam tri trapny volby od nekoho, kdo ceka statisice (nebo miliony nebo miliardy) let, na nekoho, kdo vymysli catalyst, aniz by tusil, co dela, se ho pokusi sestrojit, a veskery nadeje investuje do toho, ze ho spoji se citadelou (cizi, nepratelska technologie) a doufa v zazrak?
    = nesmysl
    • a ty tri konce, to taky vymyslela naka vyjeta smazzka

      zelenej, pokud to ma bejt idealni reseni (i kdyz me prijde vlna letici galaxii a kombinujici dna a stroje uplne mimo), proc to neudelal davno "buh" sam?

      modra a cervena je pro niceni-lacny to samy, akorat cervena ma negativni konotace (co mi zabrani reapery znicit, kdyz je budu ovladat?), a zniceni reaperu = popreni "bozskeho" zameru

      jedine samotna modra (bez zniceni reaperu, ale co me donuti to neudelat?) dava jakztakz smysl, "buh" prizna omyl, sbali si fidlatka a cus bus autobus, delejte si, co chcete
  • Narody sa spojili a bojovali proti spolocnemu nepriatelovi presne ako v druhej svetovej. Druha svetova skoncila a Europa bola v troskach. ME 3 ukazuje len to co by sme mali vsetci cakat od dalsej vojny. Teda aj keby sa vsetci spojili, ten koniec je aj tak rovnako bolestivy a z nasledkov sa mozno ani nevyhrabeme. A aky koniec sa da vlastne cakat? Len to co ukazali, vazeny. Len obmena inej destrukcie.

    Fajka zhasla.
    • To ti nikdo nebere, většina lidí však ani tak nestála o happyend, nýbrž o konec, který bude dávat smysl.
      Když mluvíš o WW2 poskytnu analogii:
      Květen 1945 válka se chýlí ke konci, vstupuješ do Berlína a najednou se před tebou objeví průhledná figurka malého židovského chlapce, kterého jsi někdy viděl umírat. Chlapec ti řekne, že Hitlera vytvořil, protože kdyby on nezabil židy, tak se pozabíjejí navzájem. Ale protože jsi chytrý a dostal ses až k němu, dá ti na výběr tři možnosti:
      A) Zničit Hitlera, a přitom pravděpodobně i sám sebe, a všichni možná jednou zemřou
      B) Ovládnou Hitlera a přitom zemřít, i když to vůbec nedává smysl
      C) Zemřít a pomocí záhadné energie udělat ze všech lidí položidy, přičemž to by mělo být nejlepší řešení

      DAFUQ?!!

      Sice je to trochu kostrbaté, ale myslim, že je z toho jasně vidět o co mě, a desítkám tisíců dalších jde, o smysl.
      • To je vlastně fakt. Druhá světová byl celkem takový americký Happy end...
      • FreelancerSVK
        Tak toto je najlepšia analógia akú som videl +1 :D
      • ales.smutny
        No, pro úplnou přesnost ekvivalentu by ale Hitler musel stát před Londýnem, New Yorkem a za Uralem. Pak by mělo vynucení volby smysl. Samozřejmě, vnutit volbu ve vyhrané válce by byla blbost :)
      • Dobře Ty!!! *3* Opravdu dobře převedeno.
        To je jasné +
      • Nie je to kostrbaté. Je to najlepšie prirovnanie aké som kedy čítal. Akurát aby to bolo úplne presné, dal by som "položidov-polonacistov" a ten chlapec by bol nacista v tele žida. (ospravedlňujem sa je to len prirovnanie)
        • V květnu 1945, nad troskami Berlína a po totální pořážce nacismu už tato volbá nemá žádnou logiku. Logiku by měla v situaci, kdy wehrmacht poráží spojené armády celého světa, postupuje na všech frontách a je jen velmi malá naděje jej zastavit. Pak by možná i Churchill volil jednu z tří možností. Analogie tedy kulhá na obě nohy. Přeci nečekáte, že po plném vítezství nad Reapery by najednou Shepard dostal takové volby, zcela určitě by na ně nepřistoupil, nebyl by k tomu jedinný logický důvod.
    • Chapu, takze na konci dalsi valky se objevi Hvezdny spratek a da nam na vyber mezi znicenim tech, kdo tu valku zacali, jejich ovladnutim a nebo celosvetovym mirem. A at vybereme, co vybereme, znicime vsechny silnice a letiste. A pokud zvolime zniceni tech, kdo to zacali, tak tim take zabijeme vsechny velryby a delfiny. Presne tohle je totiz logika konce ME3. Fakt prima, uz se na to docela tesim. Hlavne by se toho meli dozit zastanci toho artistickyintegrovaneho "veledila".
  • No ale jak tu diskusi dál sleduji, tak mi přijde, že ten článek snad měl být nějaká variace na to Jak Dan Vávra nesnáší Skyrim. Autor se také většinou ohání nesmysly, ale článek je čtený a diskutovaný...
  • Lot tiež mohol klamať o zelenom a modrom *11* proste celý ten koniec tam nesedí niečo podobne ako keby dali do CoD do poslednej misie rozhodnutie podľa zabitých superov
  • Což o to, já bych dokázal přijmout a souhlasit s myšlenkami článku, ale neskutečně štvou mě dvě věci. Ta první jsou právě ty nelogičnosti a díry, které nemohou být nevýznamné, protože ten konec shazují. Jakmile jsou kdekoliv takové obrovské logické díry, prostě se nad nimi nedá mávnout rukou, protože to znamená:a) Autoři to prostě odflákli b) jsou v rozporu s tím, co se stalo, a tedy konec vysloveně popírají.
    A druhá věc, co mě štve je to, že s tímhle koncem jsme dostali, než bylo slibováno před koupí hry, takže se to dá vlastně klasifikovat jako podvod a klamavá reklama. Nemám problém přijmout vizi autorů, ale ne v situaci, kdy mi autoři před koupí trvdí naprostý opak, než ve finále vytvoří, to se na mě nezlobte.
    • Nesmíš věřit všemu co kde slibujou :-) Já se všem informacím o hře raději vyhýbal jak čert kříži, takže když mi dorazila tak jsem viděl v podstatě jenom 2 trailery. Když je moc velký hype, ve finále to poškodí i kvalitní hru. Méně je někdy více, to by měli klukům z EA poradit...
      • Aha, takze kdyz ti slibi v letaku treba maslo za 10 kacek, ale namarkuji ti 25, tak nad tim mavnes rukou, protoze prece nemuzes verit vsemu, co kde slibujou? A nejde jen o trailery, ale take o ty kecy Casy Hudsona, ze rozhodne nechteji konec, kde si vyberes a, b nebo c. Nebo kecy, ze MP rozhodne neovlivni SP. Proste vse, co pred vydanim rekli se pak ukazalo jako pravy opak. Promin, ale ja takovehle spolecnosti uz nedam ani halir.
      • Tak tady nejde tak ani o to jako věřit/nevěřit, ale o princip a přístup Bioware, potažmo EA. Uvedu jiný příklad: po vydání tvrdili, že měli dost materiálu na všechny odpovědi okolo ME univerza, ale že by si tím víceméně uzavřeli prostor a proto to prostříhali. Výsledek? skoro nic není vysvětleno, a závěr dokonce nastoluje více otázek než odpovědí. Takovej přístup mě prostě štve.
        I přesto nákupu sběratelské edice nelituju a finální rozhodnutí a názor si utvořím v létě po slibovaném DLC. Nicméně s takovýmto přístupem se bojim, že už příště budu velmi váhat nad koupí něčeho od Bioware/EA.
  • Je zaujimavé ,že pri RED konci prežije Shepard aj EDI (vyliezla z Normadie) trocha šialené *1*
    • hm damn it, u me prave ne, v tomhle jedinem konci mi z lodi zkratka nevylezla
    • To by znamenalo, že ten hologram na konci o důsledích červeného konce lhal. To je mnohem méně šílené, než kdyby z nepochopitelných důvodů říkal pravdu, ale vzhledem k tomu, že jsem absolutně nepochopil jeho motivaci (proč s Shepardem vůbec mluvil) tak bych v tom logiku nehledal.
    • co to je RED konec - přibliž pls jak si tohoto dosáhl
      • rancor1223
        RED = červená (to se dnes učí snad ve druhé třídě). tzn. červený konec - zničení syntetiků
        A dosáhnou se ho dá celkem snadno, udělej alespoň pár vedlejších úkolů. Pak si ho budeš moci zvolit.
    • Presne tak, na konci je nekolik naprosto nelogickych blbosti, a nektere z nich nevysvetli ani teorie indoktrinace (ktera je tez trochu derava). Jedine kdyby ten konec byla kompletne halucinace, vcetne toho odletu Normandie, ale pak uz by to bylo hodne trapne.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit