Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • 2. pokud se ti prostředí zalíbí, můžeš jet do ČR na dovolenou :)
  • Já jsem spíš vyvažoval ta "úžasná bitevní vítězství". Všichni jsme asi viděli komunistické snímky s touto tematikou. Chci doplnit ten pohled o druhou stranu.
  • smejki
    aha. no tak to už je o tom, že se používá to, s čím se pracuje nejlíp, tedy to co sleduje nějaké standardy a paradigmata. Což idTech5 ke své smůle není.
  • Kouzla a vůbec většina ostatních prvků moderních RPG jsou nesmysly. Avšak pouze v mých očích. Označením kouzel za nesmysly jsem pouze vyjádřil svůj subjektivní názor a pohled na věc. Rozhodně se to nebojím říct ani přesto, že žánr RPG skutečně vznikal na kouzlech a magii obecně. Rozhodně se nejedná o žádné hodnocení.
  • Robotron3
    Ale to se dá říct přeci uplně o každý reformaci, revoluci, tažení, atd. To mi přijde skoro takové to české sebemrskačství na všem vidět jen to nejhorší. Odpor proti církvi byl důležitý a měl své důvody.
  • Určitě to není okrajová záležitost historie. Byla to velká kulturní a ekonomická katastrofa. Polní vojska drancovala zemi bez ohledu na "politickou příslušnost" a ke konci už jich všichni měli plné zuby. Asi máme čárku za to, že jsme šlápli do pedálů reformace, ale pro obyčejný lidi to byla hotová pohroma.
  • Magister_Peditum
    Ne, nemyslel jsem zrovna magii, ale celkové pojetí světa fantasy - známé rasy jako elfové a trpaslíci, boj dobra se zlem, hrdina co by zachránce světa atd.
  • Je to stoprocentní trol,ale zkouší to dobře :)
  • Já jsem narážel na to, že kouzla v RPG jsou "nesmysly". To je jako říct, že princezny v pohádkách jsou nesmysly. Jo, jsou pohádky bez princezen a jsou i vynikající pohádky bez princezen, ale mít v pohádce princeznu je nejen že úplně normální, ale lidi to tak mají rádi odnepaměti. Jinak si nemyslím, že RPG ustrnulo u Tolkiena, spíš u AD & D. Tolkien například magii bral dost jako duchovní záležitost a určitě si pod ní nepředstavoval firebally, magic missiles a podobně.
  • jako nevidim duvod proc, vetsina rpg je fantasy. tam se cela mytologie cuca s prstu a lidi nejsou odrazeni tim ji objevovat, tady je jen rozdil v to ze se bude vychazet z realii. takze prosim vysvetli proc by husitska tematika nemohla byt zajimava. to jestli hra prorazi nebo ne bude zalezet hlavne na hratelnosti, pribehu, grafice a marketingu. to kde a kdy se ta hra odehrava je postrani.
  • ucho
    ano, metro neběží na xray, ale jisté pochybnosti v tom byly. a jelikož na novém enginu dělali stejní lidé, jako na enginu xray, je logické, že použili minimálně své zkušenosti (i když je tady nepatrná možnost toho, že část kódu si nějak ulít mohli). ve finále jako bys přišel o zdrojáky a musel to napsat znovu. logicky to napíšeš znovu rychleji a bez slabin, které se vyskytly poprvé. je to tedy dost jiný příklad, oni znovu programovali dá se říct to samé...
    další věcí je, že studio vzniklo v roce 2006 a metro vydali v roce 2010. dej prosím zdroj toho, kde na hře (včetně enginu) dělali pouze 2,5 roku. byli by trochu hloupí, kdyby hned od toho roku 2006 nezačali na tom enginu dělat...
    nevím, kolik stojí licence CE3, každopádně za ty peníze, které uvádíš, bys rozhodně tak kvalitní vlastní engine neudělal ani omylem, hlavně tak rychle. a nezapomínej na fakt, že už ten engine je zárukou toho, že nemáš problém s dalšími platformami, což je další ušetřený peníz a čas.
    jinak moc nelze engine z metra srovnávat s CE3, protože ten by jim ani zdaleka neposkytl věci, které poskytuje CE3 a které potřebují.

    jinak i na Metro 2033 platí to, co jsem psal nahoře, rozhodně si nepsali vše sami (to dnes nedělá snad nikdo, maximálně blázen)...

    "Because of the tight timescale we've opted to use a lot of middleware to get things going quickly. We've selected PhysX for physics, PathEngine for AI navigation, LUA as a primary development file format, not a scripting engine, for easy SVN merging, RakNet for physical network layer, FaceFX for facial animation, OGG Vorbis for sound format, and many other small things like compression libraries, etc."
  • Robotron3
    Ale to přeci nevadí. Nepřistupujme k tomu stylem, že většina hráčů, zvláště na západě, jsou blbci. Takovou hru si jistě koupí ten, kdo se chce o ten svět zajímat a může si o něm něco zjistit i mimo hru. Já jsem si taky přečetl něco o renesanční Itálii na základě Assassins Creed 2. A pro tohle jsou právě hry tak skvělé. Motivem hry pak přece nemusí být dát hráčům jen to co už znají, ale naopak, něco se mohou i dozvědět...
  • Neprotestuji. Jen chci říct, že zahraničnímu hráči bude povětšinou jedno jestli bude hrát za Husa či Žižky, protože o nich nikdy neslyšel. Stejně tak proti komu tito pánové vlastně bojovali. A za co bojovali. A právě toto dokáže rozlišit zřejmě pouze tuzemský hráč.

    Detaily, které hráči pomáhají tvořit souvislosti mezi jednotlivými fakty a událostmi ve hře, jsou samozřejmě naprosto nezbytné. O tom nechci polemizovat.
  • Asharak
    A tenhle problém v dobrých RPG řeší právě herní knihy, které můžeš najít... takže pokud to nemá být kopie historie, je v celku jedno, jestli o ní něco víš nebo ne. Správný systém by ti ji měl vyprávět.
  • Robotron3
    Nesouhlasím. Ač detailů si málokdo všimne, ve skutečnosti jsou to právě detaily, které i třeba podvědomě vzbuzují představu o propracované komplexní hře. Detaily dávají dílu hloubku. Sem si 100% jistý, že takhle to vnímá i Dan Vávra. Proto mě hra tak zajímá....

    edit: To samé bys mohl říci o Assassins Creed, které hry se do třetího dílu odehrávaly v místech a historických etapách pro západní svět méně známých. Assassins Creed taky mimo jiné vzbuzuje hloubku v historických informacích, i když je málo kdo čte, nebo si jich všímá, ale přesto to tam cítí. A je to velice úspěšná série, takže na tom asi něco bude...
  • Magister_Peditum
    I ztvárnění fantasy prošlo například v literární podobě za posledních cca 20 let výraznou proměnou a mělo to úspěch. To že herní RPG zamrzlo ve ztvárnění fantasy v podobě Pána prstenů je spíše smutné, ale já si myslím, že se i RPG žánr může vyvíjet a odklon od fantasy by mohla být jedna z cest.
  • Neměl jsem namysli právní hledisko externího užívání enginu, ale to technologické. Soudný vývojář by o něj měl těžko zájem.
  • AC je bezpochyby velice kvalitní a úspěšná série. Nevím však, zdali lze tuto značku bez výčitek označit za RPG.
  • zdeeneek
    1. hraju jakykoliv fantasy RPG
    Zacnu hrat hru. O hernim (vymyslenym) svete nic nevim, postupne ho budu poznavat prostrednictvim questu a tim, ze postupuju dale hrou.

    2. nejsem z CR, nikdy jsem o husitstvi neslysel, hraju RPG z husitskyho prostredi
    Zacnu hrat hru z prostredi husitu. O husitech nic nevim, postupne budu poznavat svet prostrednictvim questu a tim, ze postupuju dale hrou.

    Jakej je rozdil v tom, ze hraju fantasy RPG ze smyslnyho sveta, a tim, kdyz hraju RPG zalozenym na historickym prostredi, ktery neznam?
  • ucho
    masový úspěch určuje něco jiného. koho by napadlo, že někoho bude bavit hra, kde ptáci zabíjí prasata... a přesto jsou angry birds úspěšní... :)
    a když to přitáhnu za vlasy, tak příklad budiž jakákoli závodní hra. auta jako auta ne? závody jako závody. ale přesto jsou některé závodní hry lepší a jiné jsou brak, přestože prostředí je stejné. stejné je to u všech her. hra může mít sebešílenější prostředí a nápad, ale důležitá je realizace a to, co člověka u té hry drží, tedy hratelnost.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit