Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • kostejnesmrtelny
    Taikó je hodně zajímavá knížka, ale zvládl jsem jí asi až na čtvrtej pokus. Poměrně náročná četba. To ten Šógun je pro průměrnýho evropana daleko přístupnější věc, tedy pokud se něco takovýho dá říct o tisícistránkový bichli :)

    EDIT: jinak chválím za článek, samozřejmě *4*
    • šogun ale je takovej spiš romantickej pohled na tu dobu??kdežto taiko je hold takej naturalističtější.ale oboje je dobré.když už jsme u těch románu tak ještě po šogunovi ,gaidžin
      • kostejnesmrtelny
        Tak to jsme asi četli každej jinýho šóguna :)
        Co se drsnosti týče mi to přijde poměrně srovnatelný, ale Šógun je prostě mnohem čtivější, což je taky asi daný tím, že popisuje mnohem kratší období. Taikó je spíš takový líčení dějin z odstupu...

        Gaidžina mám ještě na seznamu k přečtení, ale hrozně se mi líbil Tchaj-pan, z Číny 19.st. :)
        • KIMCID
          Clavell píše ano čtivě to musím uznat.ALe TAiko je takove fakt vic zajimvější(teda pro mne)
          • kostejnesmrtelny
            Ale jo, jasný. Tisíc lidí, tisíc chutí *3*
  • KIMCID
    Parádní článek.Jem velkej fanda Japonska 16-17.století.Jinak pro náročnější diváky doporučuji fim RAN.A z knížek rozhodně Taiko od Eidži Jošikawi a nebo Příběh 47 róninů - John Allyn.
  • neznam ani ceskou historyi, co je my po nejakejch japanovcích
    • Neznas historii, neznas cestinu... Tak proc kurva nedrzis tlamu??!!!
    • Blbost není nic k chlubení.
    • KIMCID
      tím se nechlub to je smutné *9*
  • Přesně tak jak bylo řečeno na konci. Znalost období hře dá nový rozměr. Takhle bojují červení proti modrým ale jakmile se dozvíte víc, hned je hra zajímavější. Co bych zmínil jako zajímavost na prvním místě je učení Bušidó. A vůbec celkově morálka a náboženství Japonců (nejen) té doby. Tam by byl Goebbels (říšský ministr propagandy za 2.sv) bez práce.
  • horak.ada
    moc pěkný článek a jinak dodávám že Napoleon a Empire něměly datadisk. Jeětě že tu ty Total Wary máme co? O CoD si zkrátka takový článek nenapíšeš
    • Empire měl datadisk Warpath.
    • Tak Napoleon má datadisk Peninsula Campaign
      • horak.ada
        bych řekl že to byly spíš DLC
    • ales.smutny
      Já to bral tak, že Napoleon je takový stand alone datadisk...;)
      • horak.ada
        standalone datadisk asi ne... v napoleonovi byl úplně jiný obsah než v empire (resp. méně ale podrobněji) spíš bych řekl že to byl takový "spin-off", každopádně ho tvůrci brali jako další pokračování série Total War *3*
      • Prave... nebyl Napoleon datadisk k Empire? Ja bych rekl, ze ano...
    • Core
      Přesně! *4*
  • Vzhledem k potenciálně obrovskému trhu se divím, že ještě neudělali třeba Three Kingdoms: Total War z Číny. *1*

    Jinak moc pěkný článek.
  • jenom taková drobnost, ale Oda Nobunaga spáchal seppuku. Harakiri a seppuka jsou sice to samé, ale harakiri je evropský výraz, který se v Japonsku považuje za vulgární.
    • 13_11
      Z jedné z hodin japonštiny jsme si odnesli, že harakiri je označení samotné skutečnosti, že si někdo párá (kiri) kříž (hara) do břicha (a následně má tedy v plánu vyhřeznout si střeva a všelijaké jiné pochutiny, aby vykrvácel a pošel). Seppuku je pak označení rituální sebevraždy, při které se rovněž harakiri užívá, ale je tam velice důležitá postava druhého člověka, který tomu prvnímu, co podstupuje harakiri, setne hlavu. Harakiri je v tomto případě spíš symbolického rázu, neboť je nesmírně bolestivé, a takových gerojů, kteří by kříž dotáhli do konce, bylo, obávám se, naprosté minimum. Hlava se proto stínala většinou okamžitě poté, co se klečící, byť jen náznakem, zabodl do svého břicha. Seppuku je zároveň termín, který se váže na války feudálního Japonska, kdy právě poražený generál musel uznat, že udělal chybu (špatná taktika, nešťastně rozdané příkazy) a vítězný generál z "druhého týmu" mu prokázal tu laskavost, že si mohl vzít život a zemřít nezahanben. Tolik asi k rozdílu.

      Názorné ukázky máme snad v každém druhém japonském černobílém filmu. Ze západní kinematografie, která to taky krásně ilustruje (nejen termín seppuku), je film Poslední samuraj (2003).
    • KIMCID
      já zase četl že sepuka je obřadnější,kdežto harakiri né.???no chtělo by to někoho kdo tomu fakt rozumí?
    • ales.smutny
      Já tohle řešil snad stokrát, chvíli jsem používal seppuku a pak mi zase, asi před rokem, jeden japanolog řekl, že harakiri je považováno za lepší...takže to jednou dávám tak a jednou tak...:)
      • Harakiri pouzivame v mluvenem projevu, seppuku v pisemnem projevu.
        Vyznam je de facto identicky. V clanku by proto mel byt "spravne" pouzit vyraz seppuku. Jedna se vsak o do krajnosti vyhnane hnidopisstvi, ktere je zcela nepodstatne, proto prosim autora clanku, aby neopravoval svuj vyraz harakiri, ktery je v nasich koncinach daleko znamejsi nez seppuku.
    • Pete.palis
      no a my jsme kde?? *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit