Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Whoossain
    Mimochodem - proč zrovna Monaco nebo Starseed? Proč ne třeba Element4l nebo Reus? Nebo něco jinýho z desítek podobných her, který denně vycházej a mnohdy za ně autoři ani nechtěj platit, protože je programujou zkrátka proto, že je to jejich koníček nebo proto, že na sebe chtěj upozornit? Proč nedat prostor flashovým hrám? A kolik mobilních her tu bylo recenzováno? Proč je odsouvat na druhou kolej? Vždyť všechno to jsou hry, tak si zaslouží pozornost. Nebo ne?
    • typickej čech, jenom si stěžuje a hnípe

      tak dělej vlastní stránky, rád se přijdu podívat
    • janchor
      Protože nás tu nepracuje milión a je pochopitelný, že musíme vybírat, co zvládneme pokrýt. Hra si nezaslouží pozornost jen proto, že je hra. Ale zrovna tebou zmiňovaný by si to určitě zasloužily (a vyšly čerstvě, takže se na ně předpokládám dostane).
      • Whoossain
        Někdy mě ten výběr zkrátka zaráží. Tak např. k BF3 tu bylo recenzovaný každý DLC, ač v zásadě nenabízelo kromě nových map a pár zbraní/vozidel nic zásadního. A to píšu jako fanoušek BF3, kterej má nahráno něco přes 1000hod. Ty recenze se objevily prakticky hned po vydání. Ale např. DLC k tak zajímavý, a bezesporu povedený, hře, jako je Dishonored, tu recenzi nemá. Přitom se jedná o příběhový DLC, který dál rozšiřuje mytologii základní kampaně. Konkrétně mluvim o Knife of Dunwall. Ale co, je to tady vaše show...
        • bobsh
          Můžu se mýlit, ale nemohlo by to mít souvislost s tim, že DLCčka k BF3 a podobný věci redakci přihraje distributor až pod nos v podobě recenzních kopií, kdežto nezávislý hry si musí povětšinou autoři sami shánět a vybírat?
        • sleepless
          "Ty recenze se objevily prakticky hned po vydání..." Podívej se na data vydání recenzí a zjistíš, že kecáš. Nabídka her je dnes neobvykle široká, zrovna v této diskusi mě (ano, píšu mě, protože hry na recenze vybírám jenom já a nikdo jiný) spousta lidí tepe za to, že recenze domnělých AAA her nejsou dávno na webu, když hry už se dají koupit. Přitom se stačí mrknout na CZ weby a nenajdeš širší žánrový a tematický rozptyl recenzovaných her. To není omluva, to je fakt. Nelze recenzovat všechno, kvůli penězům, kvůli autorům (fakt nehodlám vydat recenzi jen proto, aby vyšla, když to je sračka), ale častěji proto, že CZ distributor nedokáže na recenzi materiál dodat (Cenega a DLC pro Dishonored). To je hlavní problém. Pokud jde o indie hry, vybírám ty opravdu zajímavé, za jakýkoli tip jsem rád. Stejně ale bude rozhodovat rozpočet a čas externích autorů.
        • A co přesně je u multiplayerové hry - BF3 - zásadnějšího než zbraně a mapy? Knife of Dunwall je jen polovina s Doudova příběhu, takže předpokládám, že se tu recenze objeví, až vyjde i to druhé DLC. Jinak nevím, co ti furt vadí. Články co tě nezajímají nečti a ty co tu nejsou si najdi jinde.
          • * z Doudova příběhu ...
    • Black_Hand
      protoze kazdy dobry web/casopis/blog ma omezeny pocet lidi, tito lide maji nejake preference, a take ma nejake celkove smerovani volene redakci. proto jsou odsunuty na druhou kolej.
  • kubi-wan
    Nechápu, proč si tu všichni furt stěžujou, že se tu recenzujou indie hry. Já bych se ke spoustě skvělých indie her, nebejt Games, nedostal. A vůbec, radši si budu číst takovýhle recenze, než každej den nějaký novinky o Assassin's Creed *1*
    • Jim nevadi, ze se tu recenzuji indie hry, vadi jim, ze dostavaji vice nez AAA hry. Jsou totiz natolik omezeni, ze nedokazi pochopit, kdyz nekdo preferuje hratelnost pred grafikou.
    • kubi-wan
      Například, hned co vyšel na GOGu Fez, koupil jsem ho a musim říct, že tak intenzivní krásnej pocit z hraní jsem měl naposled u Machinaria... AAA hry tohle prostě většinou neuměj.
  • Nebylo by nejjednodušší udělat kategorii Indie, aby se dala ideálně filtrovat v novinkách, ale hlavně ve vyhledávání? :)
    Indie hry mám rád, stejně jako mám rád AAA, které u mě popravdě převažují. Indie hra dost často znamená značně horší grafiku nebo herní dobu, naopak vyvstává příběh nebo originalita; a když hledám nementální požitek, tak se musím hrabat devítkami, které kdyby měly jasné označení indie, tak vím, že by mě zrovna v danou chvíli určitě nezaujaly.
    Určitě jsem rád, že se zde vyskytují takovéto recenze a že se sem dostávají perly nezávislé scény, ale jako mnozí jiní mám pocit, že je to poslední dobou možná na úkor velkých her. A pro mě prostě žádná indie zatím nedosáhla zážitku ze Zaklínače, Mass Effectu nebo KotORu, které pro mě měly hratelnost, nápad, originalitu, ale navíc i krásné grafické provedení, herní dobu a epičnost :)
    • Whoossain
      To jsem navrhoval už u Starseedu a obecně se to s velkym pochopenim nesetkalo. i když - na rovinu - recenze na tyhle indie hříčky mi přijdou stejně smysluplný, jako na filmovym webu recenzovat home viedea z Youtube. Ostatně - logikou, jakou mi bylo vysvětlený, že hry jsou prostě hry - by to mělo dle některých i svoje opodstatnění. Mně to správný nepřijde a přišlo by mi logický, že tahle scéna bude mít svoji vlastní rubriku, do který by měli psát recenze lidi, který se tématem zabývají. A neměli by psát recenze na hry typu Metro, protože díky svýmu intelektuálnímu prozření už zřejmě nedokážou plně docenit kvalitní střílečku, která je technologicky na úrovní a navíc nabízí i zajímavý příběh a odpovídající zpracování. Proto ostatně máme v různých oborech odborníky, kteří se danou problematikou zabývají a můžou se k ní fundovaně vyjadřovat. Sedět na dvou židlích nebývá obvykle to nejlepší...
      • janchor
        "recenze na tyhle indie hříčky mi přijdou stejně smysluplný, jako na filmovym webu recenzovat home viedea z Youtube"

        Ach ouvej. Zkus prosím pochopit, že tyhle "indie hříčky" jsou hry, který nabízejí zcela plnohodnotnej obsah a zážitek, jakkoli tebe odrazuje už od letmýho pohledu. Srovnání s home videama je brutálně mimo a nabízelo by se možná u nějakejch flashovek, kde střílíš tučňákem do dálky..

        Jo a k tomu intelektuálnímu prozření - tuhle jsem dohrál Gunslingera a bavil se náramně, díky za optání.
        • S názorem na CoJ:G musím jenom souhlasit. Ze začátku jsem byla mírně rozhořčena, za co jsem to utratila peníze, ale asi po patnácti minutách jsem se nechala strhnout a jediné čeho litovala byla relativně krátká herní doba. Ale jízda to byla tedy parádní. Takový špageti-wester na metamfetaminu *15*.
        • Whoossain
          Viz. výše. Mimochodem - na Gunslingera jsem se ptal cca o 2 strany dál. Protože, ač celkem očekávaná hra, tu zatím na něj recenze není. Ale nevadí, jsou i jiný weby. Jenom mě trochu mrzí, že do nedávna bylo Tiscali.games jedinym hernim webem, kterej jsem navštěvoval prakticky denně po řadu let, a teď musim požadovaný informace hledat jinde. Škoda...
          • ales.smutny
            A já ti na Gunslingera odpovídal, takže oč jde? Prostě jsme ho dostali od distributora pozdě, v den kdy vyšel.
          • janchor
            Není, bude (včetně videorecenze). Jsme vázaný na distributory, Gunslingera jsme dostali až retail.
          • ucho
            no vidíš to. a mně ke štěstí zase stačí jen games.cz. nepotřebuji mít recenzi v den, kdy nějaká hra vyjde. klidně si pár dnů počkám. a co, klidně si počkám měsíc, o co jde? nové články přibývají každý den, tak co víc chtít :) kolem her se svět netočí.
            • Tak v tomto ti zase musím trošku odporovat :)
              Jasně, že recenze nemá být v den vydání a u dlouhých her je třeba si počkat více než týden, ale čím později bude, tím více bude mimo mísu, protože mnozí si recenzi přečtou u konkurence (která má třeba článek stejně kvalitní, jen to nečeká v řadě, aby byly všechny hry rovnoprávné a žádná si nestěžovala, že ji šikanují). Čím očekávanější hra, tím by podle mě měla recenze na ni vyjít dříve, aby se hráči dozvěděli, jestli byla prostě vyhypovaná, nebo jestli to je must have (poprosím o překlad do češtiny, nějak jsem degradoval a český ekvivalent nemůžu nalézt :)).
              Coby student, co se rozhodl seknout s pirátěním a začít si hry kupovat, jsem si je chtěl koupit co nejdříve, což znamenalo, že o nich chci co nejdříve vědět, jestli za to stojí, respektive jestli jsem se těšil na úžasnou pařbu zbytečně. Teď na hry až tolik času nemám, přestože je sjíždím stále důkladně, takže momentálně si taky klidně měsíc počkám (koneckonců na mnohé hry už nemám stroj, takže bych klidně čekal rok, dva :D), ale podle mě hlavní složku hráčů tvoří studenti a mladí pracující, kteří obvykle ještě ty peníze nemusí utrácet za rodinu a podobné nesmysly, a stejně tak mají čas, protože nezačínají rovnou na pozici top manažera. A z jejich pohledu prostě chci tu recenzi na novou hru, která otřásá internetem, co nejdříve, na klenoty, které se vyklubaly ze šedých myšek, si klidně počkám.

              Upřímně řečeno nevím, jak na tom GT ohledně vydávání článků o nejnovějších hrách je, sleduju pár svých favoritů a na ostatní opravdu nemám čas, jen obhajuji názor, že očekávané hry se maji recenzovat prioritně a v co nejbližší době, třeba i na úkor kvality s tím, že důkladná recenze se udělá později.
      • ucho
        už tady padlo, že to není na úkor ničeho, jen je to prostě navíc. problém je, že tobě vadí, že to vidíš mezi ostatníma hrama na hlavní stránce. ideálně bys takový hry někam schoval. no díkybohu, že se tady tak neděje. to je z tvé strany takový problém danou hru ignorovat? asi jo :)
        • Odpovím na otazku, otazkou. To je tak těžký udělat ten Filtr ? asi jo :)
    • janchor
      K filtrování nemám nic (osobně mi přijde nejjednodušší brát hry jako hry - copak na filmovým webu si filtruješ striktně hollywoodský velkofilmy?), ale recenze jako tahle tu rozhodně nejsou "na úkor něčeho", naopak.

      O AAA se tu přece dočteš den co den každou drobnost, která se kolem nich šustne, a najednou pár recenzí na hry, co nejsou od pohledu "epický" (o grafickým provedení a herní době bych se dost hádal..) a hned je oheň na střeše? Ale no tak.
      • Ještě bych dodal, co onen můj pocit podpořilo; konkrétně o druhé části série Cognition jsem se dozvěděl nejdříve na Tiscali. Třetí díl jsem už pro mě dávno koupil, odehrál, a zde o něm není ani zmínka. Přitom je to hra na pár hodin :)
        Ale nevím, jak to v redakci chodí, třeba to jen čeká na řadu nebo slečna recenzentka má ve svých spárech něco jiného :)
      • Ale já nechci vytvářet oheň na střeše nebo někoho pobuřovat :)
        Na filmovým webu striktně filtruju videofilmy a klasické filmy, což by se dalo považovat za obdobu indie a AAA. Prostě protože videofilmy jako takové jsou obvykle ve všem mizerné, třeba kromě nápadu. Když mám chuť na duševní extázi, rád si projedu videofilmy, které mi poskytnou něco víc než klasické akční hollywoodské velkofilmy, v 90 % případů ale preferuju onen velkofilm, kde neteče kečup přímo z lahve a hercům se dá uvěřit.

        Ohledně omezování AAA, říkám, že je to můj pocit, nejspíš daný častějším výskytem indie než dříve, určitě jsem to nepočítal. Což znovu opakuju je dobře, zmínku o odchodu AAA do ústraní stahuju a omlouvám se tedy za ni :)
  • DeDy
    Hm, tak za nejlepší Coop hru považuji Alien Swarm, tohle vypadá hodně zajímavě.
    Jinak v posledních dvou letech hraji z 90 % Indie hry. V podstatě jednu max dvě AAA hry ročně.
  • jindra.veliky
    vic textu nez recenze na metro 2034, to nechapu
    • Metro 2034 ? Tak to se ti moc nepovedlo *3*
  • Řeší se tu bodové ohodnocení... zas a znova. Kdybyste raději ocenili kvalitnu recenze. Tímto panu Švajgrovi děkuji, radost počíst a vysoká informativní hodnota. Pan Grygar by si mohl vzít příklad. Jinak historie ukázala, že i 9-tkové tituly často zapadnou v zapomění a jindy podcenované hry ocení až čas. Tak se tolik nečertěte.

    Mě velmi zaujal nápad celého monaca. AAA tituly mi přijdou už všechny příšerně generické a jako přes kopírák. Zajímavý koncept je třeba ocenit.
    • Za kvalitní recenzi jsem určitě rád, ale od recenze očekávám především, že bude do co největší míry objektivní, a to i co se týče hodnocení. Takže aby se hry měřily stejně. Od devítky očekávám, že hra bude mít nadprůměrnou herní dobu (resp. opakovatelnost), nadprůměrnou grafiku, nadprůměrnou hratelnost a třeba naprostou originalitu. A tak na mě hra nepůsobí. Chápu, že se autorovi tak strašně líbila a mezi ostatními nezávislými hrami (a mnohými velkými projekty) vynikla, ale třeba grafika se mi zdá příšerná. Je to do velké míry záležitost vkusu, 2D mi nevadí, ale u mě by to stačilo na razantní snížení skóre. A je mi jedno, jestli na tom pracovalo 5 lidí nebo celé studio, záleží mi na výsledku. Takže i kdyby hra "mezi svými" byla desítka, i kdyby byla nejoriginálnější ze všech, tak když se sečtou všechny plusy a mínusy ve srovnání s jinými hrami, třeba s Portal 2 nebo ME 2, které zde rovněž dostaly deset (a to dříve), myslím, že tato hra jim sahá možná po pupík.
      • janchor
        "do co největší míry objektivní"

        "2D mi nevadí, ale u mě by to stačilo na razantní snížení skóre"

        Jo, tomu říkám objektivita. Fór je v tom, že Monaco není výborná "mezi svými", ale jde o výbornou hru obecně, o hru kvalitativně (nikoli obsahově) srovnatelnou s tím nejlepším, co herní scéna nabízí. Že tobě SUBJEKTIVNĚ vadí její grafika (záležitost vkusu, jak píšeš) na kvalitách hry nic nemění - a mimochodem tvoje další "nadprůměrný" body splňuje do puntíku.
        • Kdybych to bral takto, tak se recenze absolutně nedají dělat a jakékoli hodnocení je zcela zcestné a rovnou se může zrušit. Každý považuje za grafický klenot něco jiného, každého zaujme jiný příběh a tak. Ale když si vezmu výše zmíněný tetris jako konzolovou aplikaci a tetris aspoň s barvičkami, tak ten druhý je podle mě objektivně lepší. Když na mě ve hře bliká bambilion světel, ze kterých leda tak bolí oči, je podle mě objektivně horší.

          Hru jsem osobně nehrál, takže opravdu možná ve všem naprosto vyniká, z recenze a ani z videí to tak na mě ale nepůsobilo a proto jsem se po ní ani nesháněl.

          Trošku odbočím od této hry, flashovky taky nemívají bůhvíjakou grafiku, přesto Tower Defence zbožňuju. Ale určitě bych jí nedal vyšší hodnocení než hře, která má řekněme stejnou hratelnost, stejně originální nápad, ale graficky je krásná.
          • janchor
            Právě proto se recenze nemají vzpírat subjektivitě, který se při hodnocení (teď nemluvím o čísle) zážitku vyhnout nelze - včetně hodnocení barviček a blikání, kde pořád hraje roli tvůj vkus. Recenze má být "pravdivá", snažit se co nejzručnější cestou přiblížit ten tvůj subjektivní zážitek z bambilionu světel, aby si čtenář tvůj dojem přebral optikou svých preferencí.

            S hodnocením číselným je to větší hazard, protože tam by to měl člověk zasadit do nějakýho v rámci možností objektivního kontextu (např. hodnotící stupnice danýho média). Tobě sedí přístup, kdy se hodnocení nějakým způsobem sčítá / odčítá, respektive hodnotí zvlášť jednotlivý složky, mě spíš přístup, kdy se číslo důsledně vnímá v kontextu celýho textu. To znamená pokud tě grafika Monaca od pohledu odpuzuje a čteš, že autorovi recenze se naopak líbila, tak si to přirozeně vztáhneš k tomu výslednýmu verdiktu / číslu.

            Už proto si držím postoj, že číslům se přikládá zbytečně velká váha, ve smyslu jejich "trefování se do jediný správný pravdy". Jak už tu padlo, číslo samo o sobě neznamená nic.
            • ucho
              když chceš chytat za slova :)
              "Skutečně mám pocit, že nečteš, co píšu. Psal jsem, že mi o toto číslo nejde a touto formou jsou v podstatě zbytečná."

              psal jsi: "ona čísla by měla nějakou váhu a nebyla by, jak jinými slovy říkáš, zbytečná"
              a na to jsem reagoval. protože lukáš nepsal (jinými slovy), že jsou čísla zbytečná, psal přesnými slovy, že se jim přikládá zbytečně velká váha. ty v tom rozdíl nevidíš, ale pro mě to je rozdíl velký. a proto jsem zareagoval tím, že jsem napsal, že čísla zbytečná nejsou... čísla jsou důležitá. pro každého mohou mít různý význam a každý s tou informací nějak nakládá.
              tvá snaha situaci řešit a nadhodit další způsob číslování nevyřeší naprosto nic, pouze to věci zkomplikuje a znepřehlední.
              pokud chceš diskuzi ukončit, tak ji ukonči a dál nereaguj, jak prosté řešení... neříkej mi však, na co ještě mohu a nemohu reagovat. děkuji.
            • Ucho: Tak naposledy zareaguju :)
              Pojem slušné diskuze na internetu téměř vymizel, tak co si pod tím představuju já: slušná diskuze má obohatit obě strany, má se daná tematika rozebrat, poskytovat různé argumenty a přestat ve vhodnou chvíli. Ty mě chytáš za slovíčka a reaguješ na okrajové zmínky, u kterých jasně říkám, že o nich to není. Nemyslel jsem, že mě urážíš nebo tak :)
              Skutečně mám pocit, že nečteš, co píšu. Psal jsem, že mi o toto číslo nejde a touto formou jsou v podstatě zbytečná. Načež jsi reagoval postem o tom, že čísla rozhodně zbytečná nejsou a rozjelo se to. Snažil jsem se vysvětlit, že mi o to blbý číslo fakt nešlo, když jsi na tuto část reagoval. A snažil jsem se vysvětlit proč.
              Ad čertění se skrze jednu větu, zase jsem se snažil vysvětlit, že na základě jedné věty není možné soudit, ať je sebepozitivnější nebo sebenegativnější. Na základě mnou vybraných vět bych podle tvé logiky dokázal, že hra hrozná je.
              Jak jsem taky psal, tak hru jsem stáhl až na základě zdejší diskuze, protože jsem si říkal, že jsem asi něco v recenzi nepochopil; ne, hry na zkoušku nestahuju, už dlouho nepirátím a dávám na recenze. Proto se je snažím vyzdvihnout na co nejlepší úroveň, aby mi řekly co nejvíce. A proto jsem zde diskutoval o způsobu číselného hodnocení :)
              (mimochodem je Portal 2 skvělý)

              Omlouvám se, jestli ti mé posty připadaly jako hejty vůči Tiscali, vůči autorovi nebo tvé osobě. Rozhodně to hejtovací, flejmovací či jiné anglické patvarizující posty být neměly, snažil jsem se vyjádřit svůj názor ohledně systému hodnocení a tento názor obhajovat, což se mi nejspíše, podle tvých postů, ne tak úplně podařilo.

              Vážně proti tvé osobě nic nemám a když dovolíš, rád bych toto ukončil, protože se to opravdu jen zvrhlo v hejtovací flame :)
            • ucho
              Petr: tak to promiň mé neslušné chování. sice vůbec netuším, co neslušného jsem ti napsal, že to píšeš, ale budiž :) když v jedné části píšeš, že o číselné hodnocení nejde a pak máš dál potřebu napsat, že bys hře dal 4, tak máš zjevně stále problém s číselným hodnocením. pokud tvrdíš, že z recenze máš dojem, že je to hra na odpoledne a pak na smazání a já ti ukážu na jedné větě z recenze, že se tam píše něco jiného, čertíš se zbytečně. a mimochodem si všimni, jak jsem trefil to, že to vztahuješ na sebe. tedy hru stáhneš, na chvíli vyzkoušíš a odinstaluješ... možná by sis měl uvědomit, že tohle je hloupé chování pirátů. klasický postup je totiž takový, že si člověk hru vyhlédne, ta hra ho zaujme a uvidí, že by ho to mohlo bavit, koupí a pak si užívá hraní. nebo se na hru tady podívá, řekne si, že tohle ho ničím nezaujalo a jde o dům dál. ty zde nyní ukazuješ typického diskutéra hatera, který musí mít problém s hrou jako takovou, která ho ve finále nezajímá... a to bych se vrátil k tomu portalu 2 (jestli jsi na něj alergický, dosaď si jakoukoli jinou známou hru). hry nejsou od toho, aby zaujaly všechny a bavily všechny. každá hra si nachází svou skupinku lidí. na recenzentovi je podat o té hře nějaké informace a podělit se o své pocity z hraní. když pak takový recenzent přistupuje ke všem recenzím stejně, dokážeš z jeho pozitivních i negativních názorů poznat, jak tu hru přijmeš ty sám.
              co se týče tvé zmínky o kritice grafiky. zaprvé je to subjektivní záležitost a za druhé tohle není honba za dokonalou hrou bez sebemenších nedostatků. taková hra neexistuje.
            • Ucho: Ještě bych dodal, že oba, podle tvého vyjadřování, vnímáme onen žebříček jinak, což, měl jsem dojem, bylo také z mých příspěvků patrné.
              Celá tento konec, ve který vyústila diskuze, mi připadá bezpředmětná a zbytečná, takže bych se vůbec nezlobil, kdybys už nereagoval a ideálně, ať se tento konec smaže, stejně to jen směruje do vzájemného rýpání, aniž by to kohokoli obohacovalo.
            • Ucho: Tak to řeknu stejně polopaticky, jako ty.
              Kolik z mých příspěvků jsi četl, aniž bys vynechával celé věty? Aspoň ve vlákně, kde reaguješ? Nebo v odnoži, do které píšeš?
              Psal jsem, že jsem hru nehrál (na základě recenze) a že tedy možná hra skutečně klenot je, tak proč se takto ptáš. Nicméně jsem si mezitím hru upirátil, abych si oživil staré časy a hru aspoň zkusil, když ji mnozí tak vehementně brání, odehrál jsem pár minut, mezi nimiž jsem tu reagoval dále. Těch pár minut mi řeklo, že některé pasáže jsou naprosto přesné (zbylé nedokážu za tu chviličku posoudit) a že na mě hra působí tak, jak mi ji představila recenze, tedy nic pro mě. Tak jsem plácl čtyřku, abych vyjádřil, že mi absolutně nejde o to, jak hru vidím já a že já bych jí dal o půlbod méně a tudíž je autor naprostý ignorant. Snažil jsem se vyjádřit, že když pominu svůj vkus a soustředím se na recenzi jako takovou, nepřipadá mi výsledný verdikt adekvátní textu.
              Taky si rýpnu. "Grafika je hranatá, staromódní a díváte se na ni z výšky..., Kvůli zmatku a titěrnosti občas dokonce chcete chodit s cizí postavičkou nebo hýbat a používat něco, co se ve skutečnosti ani používat nedá."
              Co z toho ti říká, že hra je skvost? Že tolik her je horších?
              Bral jsem text jako celek, tedy včetně všech pozitiv a negativ. Ani ta poslední věta mi tam úplně nesedí, bral jsem ji tak, že i přes nedostatky je prostě hra chytlavá. Chytlavých je spousta her, ale to neznamená, že to jsou skvosty. Ano, recenze říká, že hra má své kouzlo a umí být návyková, což by zase podle mě nemělo stačit na 9, ale na něco menšího.
              Nevím, proč mi sem vmetáš Portal 2, když jsem nikde netvrdil, že dostal 10 oprávněně. Jelikož jsi jistě četl každý můj příspěvek, aniž bys vynechával náhodná souvětí, tak víš, že samotný princip hodnocení se mi nelíbí a tudíž se mi nemůže líbit ani hodnocení. Nicméně ano, 10 by měla mít hra, která zaujme, bude bavit a bude způsobovat mokré sny drtivé většině hráčů. Což je naprostý nesmysl. Tvůj argument je ve stylu, že když se jednomu člověku líbí hra, kde dělá 1D bábovičky z fialového písku a strašně ho baví, má dostat 10.
              A lituju, že jsem na tebe reagoval, zcela jasně jsem psal, že mi o toto konkrétní číslo u této konkrétní recenze od tohoto konkrétního autora absolutně nejde, což jsi zřejmě nepochopil a snažíš se mě chytat na nějaké čtyřce.

              Zvláštní, že takový Janchor se se mnou dokázal bavit slušně, reagovat rozumně a aspoň nepřeskakoval věty.
            • ucho
              Petr: já jsem nikde nepsal, že se mi hra líbí... ani že bych jí dal teď 10. ani že ji vůbec někdy budu hrát...

              jen taková rýpavá otázka: kolik hodin máš z té hry nahráno, že si troufáš vyslovit svůj konečný verdikt 4?
              a další rýpavá otázka: "Jestli vás totiž Monaco chytne, měl by vám opravdu někdo začít nosit jídlo, jinak u téhle hry vypustíte duši."
              co konkrétně u tebe z této věty vyvolává dojem: "stojí za to si ji zahrát, na den vás vtáhne a pak ji smažete". nebo to mám chápat tak, že se automaticky počítáš do té skupiny, kterou to nechytne a tak to bereš automaticky za daný, že ta hra za víc nestojí? to už tady ale padlo několikrát ve stylu sto lidí sto chutí. ta recenze jasně říká, že ta hra má své kouzlo a umí být pořádně návyková... že to tak nebude u každého dá rozum. nebo si myslíš, že každého musí bavit Portal 2, protože dostal 10? a myslíš, že Portal 2 má na svém Steam účtu úplně každý?
            • Ucho: V tomto konkrétním případě jde spíše o to, že přese zmiňované nedostatky stále dosáhla tak vysokého hodnocení. Jestli má 9 nebo 8 je vážně jedno; je mi i jedno, že hra jako taková mě prostě nezaujala a dal bych jí osobně čtyřku, recenzent má jiný názor a ten respektuji; koneckonců má více zkušeností. Jen se ten jeho názor podle mě nereflektuje v čísle. Trefit se hrou do číselného hodnocení je těžké bez diskuze a vždy se budou ozývat ti, kdo by ji posunuli o bod jinam. Z recenze na mě hra působí tak, že stojí za to si ji zahrát, na den vás vtáhne a pak ji smažete, což u mě na 9 nestačí. Asi bych byl příliš přísný recenzent. Recenze na mě působí tak, že u konvenčního způsobu hodnocení by měla pěkných sedm.
              Ale nechci se bavit o čísle jako takovém, recenze působí na tebe jinak než na mě, tobě se hra líbí a mně ne, proč to řešit :)
              Spíš jsem chtěl poukázat na onen systém hodnocení, ke kterému jsem snad už napsal z mé strany vše :)
            • Proti způsobu textu recenze zde opravdu nic nemám. Líbí se mi, že se tu autor neopájí ostatními klady a píše, že grafika vypadá hranatě, staromódně, nepřehledně. Zmiňuje tam i další chyby a nedostatky, a třeba právě proto mi úplně nesedí ono číslo, kterému se vzpírám.

              Souhlasím, že číselné hodnocení je hazard a rozhodně nehodnotí objektivně, a právě proto by se podle mě mělo změnit. Když vnímat číslo v důsledku textu, tak ho hodit na konec recenze, ne jako něco, co by mělo samotný text řekněme nahrazovat.

              Podle mě by prostě u jednotlivých škál autor mohl lépe vyjádřit svůj názor na hru v kostce, nebyl by v každé diskuzi pranýřován, ona čísla by měla nějakou váhu a nebyla by, jak jinými slovy říkáš, zbytečná.

              Nicméně chápu, že jiným čtenářům to vyhovuje jinak, stejně jako to vyhovuje takto tobě, a že jedno číslo je v konečném důsledku možná jednodušší, než číset pět :)

              Řekl bych, že nemá smysl to tu dále rozvádět, určitě mě nepřesvědčíš, že je lepší plošné číslo (zvlášť na tak malé škále), stejně jako já tebe, že by stálo za to ony jednotlivé kategorie vyzkoušet. Své jsme si řekli :)
      • ucho
        z tvého principu nemůže mít tetris nikdy vysoké hodnocení, protože má jednoduchou grafiku. některé hry prostě ke své definici nepotřebují fotorealistickou grafiku. hry jsou hry. důležité je, jakou mají autoři vizi a jak se jim ta vize podaří naplnit. a potom jak se ta hra hraje.

        srovnej si filmy Matrix a Pelišky. oba mají hodnocení +- 90 % a dokážeš ty filmy dát na srovnatelnou úroveň a říct, že se všem lidem budou líbit stejně? jestli jo, tak jsi machr, ale nevěřil bych ti to. problém je, že o to samé se pokoušíš u her... to že oba filmy mají 90 % neznamená, že pro někoho nebude jeden film skvělý a druhý odpad... zkus stejným stylem přistupovat i ke hrám a dělat si na ně vlastní názor... od zdejšího hodnocení dostaneš nápovědu, že v některých hrách se může skrývat víc, než se na první pohled zdá. to ještě neznamená, že to v tom uvidí každý...
        • Tak já si nemyslím, že plošné hodnocení je ideální, stejně jako je do značné míry špatné hodnocení IQ. Osobně bych dal přednost značně širočejší škále čísel, a hlavně každý aspekt hodnocen zvlášť. Pak by samozřejmě žádná hra nikdy nemohla mít 100 %, což je podle mě jen správné, protože nic není dokonalé. A prostě pak bych sáhl třeba po Crysis, kdybych chtěl fotorealistickou grafiku, po WoWku, kdybych chtěl zábavu na pár set hodin, nebo po tetrisu jako po geniální oddechovce. Všechny by měly podle tvého systému (pokud jsem tě pochopil správně) plné hodnocení, ale to mi prostě nesedí. Objektivněji má grafika/délka/genialita Crysis třeba 10/1/1 = 4, WoWko 5/10/5 = 6,6 a tetris 1/5/10 = 5,3.

          Co se týče Matrixu a Pelíšků, zase. Na regionální úrovni pro mě mají Pelíšky možná i větší význam, je to třeba nejlepší český film. Když se na to ale kouknku celosvětově, tak jsou rozhodně horší než Matrix (taky na IMDB mají jen 7,7 oproti 8,7). Mě dejme tomu nebaví kovbojky, ale naopak teču z hororů. To ale neznamená, že bych měl dávat hororu vyšší skóre, když prostě ta pro mě hnusná a nudná kovbojka má kvalitnější střih, kvalitnější hudbu a není tuctová.

          Pomiňme teď časovou propast. Pro mě je třeba KotOR 1 na absolutní špici příběhem. Jasná desítka. Pro redakci bych jí ale 10 nedal, protože Zaklínač 1 má stejně dobrý příběh, ale navíc má krásné prostředí, příjemnější ovládání, propracovanější svět. Tak logicky i přes vynikající příběh by KotOR měl mít horší hodnocení než Zaklínač, přestože je to takový klenot.
          • hodnocení aspektu myslíš jako jak tam mají třeba
            Grafka 6.0
            Zvuk 7.5
            Amtmosfera 8.
            Zabava 7.

            Verdikt 7.5 ?
            • Nevím, kde tam :)
              To je jeden příklad, který není tak úplně šťastný, protože staví do stejné roviny zvuk a zábavu, nebo dává zvlášť atmosféru, kterou z nezanedbatelné části tvoří grafika a zvuk.

              Nejsem recenzent a ačkoli jsem psával články, dělal jsem to jiným stylem a pro jiné odvětví, takže určitě nepatřím k těm, kdo by o konkrétní formě měl poučovat.
              Například by se měla zahrnout grafika, zvuk, hratelnost, znovuhratelnost, originalita. Vůbec by nebylo od věci, kdyby se i zavedl dvojí metr, kdy by se zvlášť hodnotily hry ve své sekci a zvlášť hry jako celek; u FPS záleží na grafice přecijen o něco víc, než u textových adventur.
          • janchor
            "Mě dejme tomu nebaví kovbojky, ale naopak teču z hororů. To ale neznamená, že bych měl dávat hororu vyšší skóre, když prostě ta pro mě hnusná a nudná kovbojka má kvalitnější střih, kvalitnější hudbu a není tuctová."

            Tak teď už stačí přesně tohle aplikovat na Monaco ("třeba grafika se mi zdá příšerná") a jsme doma.
            • janchor
              Jasný. Hele, podobná debata proběhla už pod recenzí Starseed Pilgrim, tak to zkusím stručně: všimni si, že znovu používáš "pro mě" - "to pro mě dělá ono RPG výrazně lepším". Co lidi, pro který je výrazně lepší Tetris, protože se k němu můžou donekonečna vracet? Ti by mohli napsat, že pro ně je "objektivně" lepší Tetris, i když by to byla opět jenom subjektivní preference.

              Proto je nejrozumnější hry hodnotit rovnoprávně s tím, že totožný hodnocení pro logickou hru a epický RPG pochopitelně neznamená stejnej typ nebo objem zábavy, stejnej zážitek.
            • Zřejmě si každý mé pokusy o argumenty vykládáme jinak.

              Chtěl bych trošku odbočit od Monaca, znám jej pouze z recenze a tak mi chybí osobní zážitek, který by možná mnohé změnil (což by ale znamenalo, že je recenze špatná, ale detail :)), a posunout se do obecnější roviny.
              Podle mě, ať mě hra baví sebevíc, by měla být stanoveny jednotlivé kategorie hodnocení, které by byly pro všechny hry stejné. Srovnání kovbojka/horor je zde poněkud zcestné, měl jsem vybrat něco jiného, je to spíš jako srovnávat tetris a bubbleshooter; měřit jedním metrem RPG a plošinovku prostě není příliš možné. Ať má tetris oproti bubbleshooter 10. Ale podle mě je objektivní číct, že má 16 základních barev, že, ač to můžeš hrát celý den vkuse a neomrzí se, je jeho obsah repetitivní a není možné jej odehrát více způsoby. Naproti tomu RPG má těch barev o pár milionů víc, má příběh, takže neděláš to samé dokola, můžeš to hrát několikrát a zvolit trošku jiný přístup, abys dosáhl jiného zážitku. To pro mě dělá ono RPG výrazně lepším, než tetris, přestože u něj klidně strávím 10 hodin denně.

              Asi se bavíme o voze a o koze a špatně formuluji své myšlenky :)
          • ales.smutny
            A což si třeba jen přečíst to číslo a pak text recenze?:) Pak už jsou sekundární číslená hodnocení zbytečná a jen mají suplovat slova z textu.
            • A kdyby tady byla jen ta textová recenze, tak tato diskuze vůbec nevznikla. Koneckonců řekne více, než nějaké číslo. Ale prostě bych byl rád, kdybych si z čísla (čísel) mohl udělat obecný přehled, jaká asi hra může být, a podle nálady si pak důkladně pročetl text; chci slintat nad dokonalými replikami našich drahých poloviček, sáhnu po hře, která má v kolonce grafika 10. Chci vypnout a jen si tupě hrát, sáhnu po hře s hratelností a na grafiku ani nápad nekoukám.

              Na zmíněném CSFD taky už moc nekoukám na hodnocení jako takové, filtruju jen filmy pod 30 %, ale spíš na obsah komentářů; ale tam si můžu psát, jak chci, a nikdy se nic nezmění. Tady je šance, že v redakci začnete ono hodnocení každého aspektu zvlášť aspoň zvažovat, nebo to někdo zkusí, jaké to bude mít ohlasy :)

              Určitě nechci kritizovat ničí práci, autora tady shazovat kvůli blbému číslu; tiscali mám rád a rage komenty typu "omg, zase indie, už sem nikdy nepáchnu" považuji za ubohé. Nesouhlasím prostě se stylem hodnocení (nejen) této hry a tak jsem to napsal, spolu s důvody proč :)
  • x_ander
    To je zas nablito v diskusi *6* . Já každopádně redakci děkuju za tyhle recenze. Indie scénu mám rád. A protože nemám čas ji sledovat a přehrabovat se tunou her, tak si rád nechám doporučit ty dobré kousky. A to je jedna z věcí, díky které předháníte konkurenci. A pokud to někteří blbečci z diskuse nechápou, tak vážně nevím, proč ty recenze čtou...
    • ucho
      oni je nečtou. oni uvidí neznámou hru, uvidí vysoké hodnocení, uvidí screenshoty, kde nejsou jasné stopy AAA titulu a prostě jsou nespokojení. a nemají nic lepšího na práci, než se o svou frustraci podělit v diskuzi. někteří lidé mají prostě jednoduché myšlení a nedokážou brát věci z širší perspektivy. natož aby si v hlavě dokázali filtrovat, co je zajímá a co ne...
      • x_ander
        Pravda. Asi jsem si nedokázal připustit tu jednoduchost u těchto lidí. V tom případě jejich boj...
  • tahle redakce byla vzdycky zatizena na indie tituly, a je to celou dobu videt..co nadelame..
    • GlaDOS
      Co konkrétně je na tom špatného, smím-li se zeptat? Indie hry jsou čím dál více populární a alespoň jeden velký web si to uvědomuje.
      • Black_Hand
        tak nejde jenom o popularitu, ze jo :). mnohe indie hry si zahraju radsi, nez vetsinu AAA a to jsou typicky jeste levnejsi...
        • ucho
          mně třeba na herních webech chybí jakákoli zmínka o shuggym. přitom taková super gameska. kdyby vyšla před 5 lety, tak je to trhák, teď bohužel hra zapadla.
          • Black_Hand
            vis co vzdycky rika petr: "pokud o tom chces napsat, tak muzes. kdyz to bude na urovni tak ti to i vydame." :)
            • ucho
              to je s mým pracovním nasazením skoro neproveditelné. den by musel mít tak 30 hodin :)
        • GlaDOS
          Chtěl jsem napsat lepší, ale to ony byly i dřív, tak jsem tam nechal jen popularitu.
  • tindiescali.cz, tak si od vás dám zase nějakou tu pauzu...
  • palcov
    Kdyby šlo dát "líbí se mi " k recenzím (ne facebookové), tak ho dám. I když si to pravděpodovně nezahraji, recenzi jsem s chutí početl, je zajímavě napsaná a tak nějak jde z ní poznat atmosféra hry.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit