Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Nejde o problem nekolika jedincu, jak se muze z clanku zdat. Jde o problem mozku, respektive jeho obranou reakci (vetibularni soustava) synchronizace vizualniho vjemu a "gyrosenzoru". Telo se tak brani toxickym latkam. Pokud se to kolem "toci" a telo je v klidu, tak jste pravdepodobne snedli nejakou houbicku, nebo oblizli zabu a je to potreba dostat z tela ven -> nevolnost, zvraceni. Udajne jde ale o zvyk a da se to natrenovat.
    Mam k Okulu pristup (k dev verzi) a dela se mi spatne po cca 15 minutach. Nejhorsi jsou vertikalni zmeny, nejen skakani, ale treba i chuze do schodu.
    • To moc zmysel nedáva, keď už otrava viditeľne účinkuje, je na zvracanie neskoro, páč už sa ti to dostalo z tráviaceho systému do organizmu...
      • Zbytek obsahu žaludku ještě pravděpodobně obsahuje zbytek nevstřebaného jedu.
    • Nauzea a zvracení z intoxikace je řízena úplně jiným centrálním mechanismem, než nauzea zapříčeněná statokinetickými a zrakovými podněty.
    • Hezke vysvetleni. Znamena to, ze kdo si zvykne, bude nachylnejsi k otrave.
      • Shaker
        Ne, znamena to, ze kdo si zvykne, ten bude pak moct i vic chlastat... Oculus Rift, trenazer teenageru parmenu zacatecniku :D

        V pripade, ze by to tak u piti vazne fungovalo :)
  • „Spousta práce tedy spočívá v tom, aby hry ve virtuální realitě nezpůsobovaly lidem nevolnost v opravdové realitě.“
    Postal ve virtual reality?
  • ...viz kinetóza, nebo také nemoc z pohybu je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať, vyčerpání či zvedání žaludku.
    Znovu se nafukuje bublina, do které už se foukalo při nástupu 3D. Ten problém tu je, ale je minoritní a u lidí, kteří tím trpí to po čase samo odezní.
    • Samo se akorát hovnajs, já tím trpím a některé hry(hlavně fps a ne nejde jen o posunutý pohled v half life 2) nemůžu hrát dodnes
    • Oni s tím asi něco trochu dělat dokážou, ale nám, kterejm se dělá špatně i v autě, prostě nepomůže ani svědcená voda :-)
    • maros.goc
      ja mam taky problem pri hrani hier na Source Engine ...proste Half Life 2 či Black Mesa je pre mna hrat utrpenim
  • hmmm, jakpak by se s tím asi běhalo v Quakovi? *1* to by byla jízda
    • Zagro
      :)
  • Me se udelalo na bliti, hned jak jsem si to nasadil. Z toho rozliseni ...
  • Teprve budou, ted maj 1280x800 a ten panel je rozdelenej na 2 pulky pro kazde oko zvlast. Takze to vidis jako 640x800 pri 90° pohledu. To je jako koukat na 50" TV z pul metru a mit tam tak maly rozliseni.
    • blud
  • Problem nevolnosti nejspis souvisi s obecnym neduhem her, tj. neschopnosti virtualni kamery simulovat lidsky zrak plus prehaneni nastaveni do wow kategorie. Prehnane FOV a prostorovy efekt vyvolavaji dezorientaci mozku. Vetsina hracu si na to jednoduse zvykne, zbytku proste bude blivno. *11*
    Ja bych spise uvital kdyby vyvojari konecne zacli povazovat nastaveni FOV v options za standard. V pripade hrani na monitoru ma vysoke FOV opodstatneni pro rozsireni rozhledu. U oculuse by to meli resit sirokouhlejsim rozlisenim, ktere by v kombinaci se snadnym natacenim hlavy v prostoru dokazalo nahradit periferni videni bez prehaneni FOV. Bohuzel ani tak to nebude jako ve skutecnosti, protoze kamera ve hre trpi stejnym problemem jako fotak a nebo kamera v realu. Potrebuje pro verne zobrazeni na rozlicne vzdalenosti jiny objektiv.
    Zkratka sirokouhlejsi rozliseni a strizlive nastaveny stereo efekt by nevolnosti eliminovali. Jenomze strizlive nastaveni neprodukuje wow efekt. A na nem stavi marketing, kteremu bude milejsi mensi procento hracu s nevolnosti, nez vsichni hraci kteri z efektu nebudou padat na zadek a nebo jej dokonce nezaregistruji. *1*
    • Mohu potvrdit, že zvýšení FOV zásadně zvyšuje šanci, že se vám udělá hodně zle.
    • Ne ze bys nemohl mit pravdu, ale urcite se na tom podilej i jine jevy. Napriklad vizualni pohyb bez odppvidajiciho fyzickeho vjemu. A to zadne nastaveni obrazu neodstrani.
  • Jediná nevolnost , kterou jsem postřehl pramenila z toho , že jsem díky rozlišení neviděl , který pixel na mne z ochozu právě střílí ....
    Dost pochybuji , že by kdy pomohli všem epileptikům , takže tahle část potenciálních kupujících tu bude vždy :/
    • o jakym rozliseni tu melete rozliseni bude full hd tj 1920x1080 end of story
      • http://www.zive.cz/bleskovky/tvurce-oculus-rift-pro-dokonaly-ocni-vjem-nestaci-ani-rozliseni-8k/sc-4-a-170545/default.aspx
      • Teprve budou, ted maj 1280x800 a ten panel je rozdelenej na 2 pulky pro kazde oko zvlast. Takze to vidis jako 640x800 pri 90° pohledu. To je jako koukat na 50" TV z pul metru a mit tam tak maly rozliseni
        • ono ma pak mit kazdy display to x1080
          • Nema, i fullhd bude jen jeden panel rozdeleny na pul pro kazde oko zvlast. Taky by to bylo zbytecne kdyz oculus ma pomer stran priblizne 1:1. Take je nezvyk ze tvar obrazu neni ctverec, ale cisty kruh.
    • Presne tak, to rozliseni je tragicky. Sice slibujou zlepseni s full HD panelem, ale i tak to bude malo pri tom uhllu pohledu. Jo, az tam bude 4k panel, tak to bude pouzitelny.
  • XXHUGOXX
    Aj s 3D okuliarov v kine tak pred 4 rokmi bolela hlava a pri avatarovi som chcel normálne odísť s kina. A teraz ? Úplne v pohode. Technika ide dopredu. *4*
    • Horst_Fuchs
      Nic pro mě. Já měl problém už s obyčejným 3D filmem v iMaxu. Dodnes si vzpomínám na hnusnej pocit v pravým oku a jak jsem dvě třetiny Avatara proslzel, nikoliv dojetím. *5*
    • No gratuluji aklimatizoval jsi se ;) (v našich podmínkách technologické vybavení stejného kinosálu po 4 létech snad ještě nikdo neměnil ) .... po zkušenosti s posedem v 3D kině poblíž střední uličky , kdy mi celou dobu do jednoho oka problikávaly zelená nouzová světla ze schodů jsem se 3D zařekl . Když už tak jen na animáky a to doprostřed uprostřed . Ale Imax jsem ještě neokusil tak možná ještě změním názor .
      • IMAX už ani nevyzkoušíš... Zrušili to a jedou všechno digitálně. Už tam není 70 mm horizontálně promítaný film. A jiné 3D stojí za prd...
        Dneska ti promítají v Imaxu 2K :D.
      • V imaxu je obrovské plátno a technologie dělaná tak, že je jedno, kde sedíš. Jestli v první řadě nebo někde na kraji. Doporučuji vyzkoušet, s klasickým sálem nebo nedejbože 3D doma se to nemůže porovnávat :)
  • Robotron3
    Zrovna jsem se z nostalgie díval na seriál Bad Influence, který u nás běžel v TV jako Špatný vliv. Tam byla min. polovina témat o virtuální realitě, virtuálních helmách atd. Že prý je to už za dveřmi, už se technicky vychytalo vše možné, i nevolnost a budoucnost patří VR a příští Vánoce to tu máme v masovém měřítku. To se psal rok 1992 :)
    • N7N7
      A víš co? Možná je to dobře, možná to tak má být.... Už tak mě irituje, jak všichni pořád čučí do mobilů, ne tak ještě aby nosili nějaké nádstavce přes celý ksicht. *2* Někteří se nenaučili žít ani v normální realitě, a už by chtěli mít virtuální... *7*
    • Je zvláštní, jak to zapadlo. Asi to bylo moc drahý.
    • Všechno se odehrává v cyklech ;)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit