Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • nevim co politici reší, nejvíc lidí na světě vždycky zabyla válka, a válka jak se říká - je jen pokračování politiky jinýmy způsoby aka válku vždy vyvolaj politici. Neměli bychom řešit, zda politici neškodí zdraví? Jsem si jistý, že v současnosti je odpověď ANO
  • Tak proč na to reaguješ? Ale mýlíš se, témata nejsou nesouvisející, souvislost je zjevná, psychika jedince, skupiny a její ovlivnitelnost. Násilí ve společnosti je složité mezioborové téma, které je nutné pojmout komplexně.

    Sklon člověka k násilí není danný, je značně ovlivnitelný prostředím, byť člověku může být vrozená různá míra agresivity. Dá se konstatovat, že agresivitu je snadné vyvolat, těžší utlumit, je to pandořina skříňka, zvláště v davovém provedení. Mimo jiné se dá ovlivňovat propagandou, tedy mediálním působením. Neexistuje sebemenší důvod se domnívat, že zrovna pro hry to neplatí. Domnělé násilí je násilí, které organismus vnímá a reaguje na něj chemicky i emotivně jako na reálné, ať je vyvoláno jakýmkoliv způsobem. Z hlediska účinku je podstatná samotná reakce, nikoliv to, co ji vyvolalo. Myslet si, když je násilí jen ve hře, tak lidi neovlivňuje je stejně zcestné, jako si myslet, že lidi neovlivňuje propaganda nebo reklama. Naopak, nejoddolnější jsou jedinci, kteří si to uvědomují, ti tomu podléhají nejméně, nikoliv však vůbec. A klidně se dívej na násilné hry jako na atraktivní propagandu násilí. Čím realističtější a intenzivněji prožité, tím účinnější. A že VR umí být hodně intenzivní.
  • Vzhledem k tomu, že právě u těch lidí s poruchou osobnosti může hra působit jako spouštěč, ta odpověď zase tak jednoduchá není, jak si myslíš a ty sám si vlastně odporuješ.
  • jamar28
    No. Hezká spekulace. Tak ještě to neprůstřelně vědecky prokázat. *3*
  • Rejsek
    Na to je jednoduchá odpověď - NE! K jakékoliv násilné/trestné činnosti vede pouze porucha osobnosti. Lidem, kteří se vymluví na počítačovou hru, bych rovnou píchal injekce, protože jen a pouze absolutní magor je schopný použít něco takového na svou obhajobu. Povaha činů, spáchaných kvůli domnělému vlivu her, má slova potvrzuje (střelba, pobodání atd.).
  • Protože 30 tisíc dneska je to samý jako před 20 lety. A rozlišení Doomu to samý jako full hd. Jo, zelená je zelená. Flashík opět baví... *15*
  • Tisíc lidí, tisíc chutí. Pro letecký simulátory bude VR k nezaplacení (kapku dvojsmysl ;), protože neni nic nárčnějšího než let. simulátory na výkon celýho kompu, takže přechod na VR bude znamenat nutnost opět silnějšího HW), protože tam nejvíc chybí právě 3d vnímání prostoru a rychlosti, je to jako lítat v reálu s jedním okem zakrytým.
  • *penologicko
  • Tam je nahňácáno tolik vzájemně nesouvisejících témat do jednoho příspěvku, že na to vůbec nemá cenu reagovat - to bychom si museli založit samostatný kriminologicko / pelologicko / sociologicko / psychologický web .

    Sice nevím, co myslíš dělením násilí na "skutečné a domnělé" (co je to "domnělé" násilí?), ale rozhodně mi nepřijde, že by to bylo "jedno".

    A ano, lze se setkat s názory, že vystavení "zábavnému" násilí může vůči skutečnému násilí otupovat. Zároveň se ale lze setkat s názory, že vybití násilných tendencí v každém z nás neškodnou cestou vytváří celkově méně násilnou společnost (to je právě ten rozdíl, mezi skutečným a virtuálním násilím).

    Jinak si myslím, že žijeme v mimořádně mírumilovné a nenásilné době. Ano, občas někdo vystřílí základní školu nebo se odpálí ve jménu Alláha na nádraží. Ale před sto lety byla světová válka a před dvěma sty lety byly napoleonské války. A to tehdy ani nebylo GTA3! Nebo možná právě proto?
  • Navic Oculus Rift je v prodeji uz hezkych par patku a nevsiml jsem si ze by vsichni na tom nadsene hrali a bylo to brano jako standart a je to presne z tech duvodu co jsem psal vyse.
  • Lidem se z toho dela blbe i ted, a cena neni zas az tak rozdilna, stejne jako predtim to bude pro majoritu lidi prakticky nedostupne.
  • Rejsek
    Zatím je to pořád zábava, jelikož to sice je VR, ale do reality to má pořád daleko. Já nevím, ale jak jsem třeba s chutí masakroval stovky lidí v Prototype, nebo GTA, tak určitě netoužím po zážitku, který by mi to měl zprostředkovat bezprostředně se všemi pocity, takovou VR bych rozhodně nehrál. Koupil bych si ji určitě jako médium na 3D filmy, kde tuším velký potenciál (lepší než imax kino, navíc v obýváku). VR hry mě moc neberou, ale možná je to tím, že už jsem odrostlejší.
  • Blue.Shark
    To bezesporu. Myslím, že i vyvedení elektrod, které hráče lehce probijí při zásahu té které části těla, by mohlo být pro začátek celkem dostačující. Stejně s tím lidi budou dělat kraviny :))
  • wenceslaus
    Zatím nemá nikdo ani odpověď na otázku jestli násilné hry vedou k násilným činům.
    Takže tohle bude asi běh na delší trať.
  • Zajímavé to bude, až VR dokáže simulovat nervové impulzy a fyzické pocity
  • Faktem je, že žijeme době s nejmenším počtem násilných činů v lidské historii a jejich hladina se stále snižuje, možná k tomu přispívá i to, že můžeme přirozenou lidskou agresivitu vybít ve hrách (nebo v hádkách nainternetu, lol) a pak nemáme takovou potřebu ve skutečném světě
  • Blue.Shark
    Popravdě by mě zajímalo, jak by dopadla nějaká rozsáhlejší a korektně provedená studie na tohle téma. Extrémní situace mohou s psychickým zdravím způsobit leccos, a přestože VR stále není tak kvalitní, aby navozovala dokonalou iluzi reality, lidé už teď při její nedokonalé prezentaci skutečně extrémně reagují (čemuž se nedivím), přičemž jsou důležité zejména v článku zmiňované chemické reakce těla. Každopádně se obávám, že v případě VR už by se nějaké zásadní ovlivňování psychiky mohlo objevit.
  • Zase zhrzené kavárničkové maminky plkají moudra. Tvoje děcko je hajzl, protože se mu nevěnuješ za to nemůžou hry *1*
  • tak proslov bys měl, teď už jen být v té politice, co? *3*
  • no tak jestli nevidíš problém v tom, že lidem se dělalo špatně právě z té nízké kvality zobrazení a že tehdejších 20-30 tisíc bylo uplně jinde než dnešních, tak pak je to vše v pořádku. máme tu zjevně identickou situaci *15*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit