Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • aby bylo jasno, pokud si koupím jakýkoli výrobek na KUPNÍ SMLOUVU, stává se tento výrobek mým osobním majetkem a můžu si s ním dělat zcela co chci, včetně zásahu do HW a SW, tak jako jako je to v případě zde probíraného plejstešna, pokud má Sony s s tímto problém, má zákazníkům své produkty prodávat forumou OPERATIVNÍHO LEASINGU nebo jiné formy zápůjčky, z které bude zcela zřejmé, že daný produkt patří výrobci a ne zákazníkovi.

    Licence u kupní smluvy je tak jen bezcenný pamflet na strašení lidí.
    • No lol, to je tezky nesmysl. I kdyz si koupis software na kupnáůi smlouvu, jsi vazany licencnim ujednanim, ktere odsouhlasujes. A nejsi jeho vlastnikem. Nastuduj si autorsky zakon. Kdyby to bylo tak jak pises ty, tak kasey mýze delat kopie jakehokoli komercniho softwače a prodavat je, naprikoad. Nikdo by nemusel dodrzovat gpl a dalsi licence otevreneho software a tak dale.
      • a jaký souhlas máš na mysli? považuješ snad kliknutí za právně závazný akt? co když si někdo bude vařit kafe zatímco mu nezbedná kočka v jeho nepřítomnosti "licenci" odklikne?

        ty jejich licence jsou právní paskvil, protože není možné, aby ti někdo něco PRODÁVAL s tím, že to vlastně není tvoje, závazné v nich je ledatak to, že na úmyslné zásahy se nevztahuje

        a prodeji kopií řeč nebyla, to je snad jasné, že jde o trestný čin
        • To je obecně rozšířený omyl, pokud se podíváš pořádně, tak ti nikdo hru/software neprodává. Pouze ti prodávají omezenou LICENCI k jejímu užití. Může se ti to zdát nefér, ale pokud se pokusíš na problém podívat z role softwarového vývojáře, je to pochopitelné.
        • Pravne zavazny akt je napriklad i nastoupeni do autobusu, nebo roztrzeni obalu se softwarem, takze ano, i kliknuti je pravne zavazny akt. V pripade PS3 toho musis udelat vic nez jen kliknout, je to sled nekolika operaci.

          Licence nejsou paskvil, licence je pravni dokument, ktery poskytuje opravneni k vyjmenovanym cinnostem. A neprodava se neco, ale prave ta licence. A jestli si myslis ze to neni mozne, tak jen ukazujes, jak nizke je tve pravni povedomi, ale pamatuj, ze neznalost zakona neomlouva.

          Prodej kopii k cizimu software je legalni, kdyz k tomu mas povoleni. To povoleni ti majitel software muze udelit prave a jen pomoci licence. A k tomu co delal Geohot opravneni nemel, porusil licenci k software, jenz hacknul.
          • o nízkém právním povědomí být tebou raději mlčel, protože ti uniká podstata věci - na nakládání se svým zakoupeným majetkem nepotřebuji žádnou licenci, a jak jsem psal výše pokud to Sony vadí nemá to prodávat, ale půjčovat, kdyby to tak dělala neřeknu ani prd, je to jednoduché a prosté, v mnoha odvětvích fungující a navíc právně ošetřeno dalého lépě než nějaká licence nebo vylobbovaný zákon.
            • měl by sis uvědomit že licence není předání vlastnických práv ale pouze práva k užití v rozsahu v jakém ti to vlastník práv povolí. proto jsou licence (větěšinou popisují hlavně to co nesmíš a co můžeš - viz licence microsoftu).

              takže konzole jako kus železa je tvůj. ale sw co v něm běží není tvůj, jen máš povolení jej používat a to za podmínek za jakých ti to sony dovolila.
            • Firmware konzole neni tvuj majetek. A na nakladani s nim licenci potrebujes. Sony ti take majetkova prava k firmware neprodava, pouze licenci k omezenemu pouziti. Takze bys nemel rict ani prd.
          • když pominu to, že nesouhlasím s většinou toho co si napsal, tak si jen dovolím důrazně upozornit, že licence u softwaru neni zákon!
            • "Licence nejsou paskvil, licence je pravni dokument, ktery poskytuje opravneni k vyjmenovanym cinnostem. A neprodava se neco, ale prave ta licence. A jestli si myslis ze to neni mozne, tak jen ukazujes, jak nizke je tve pravni povedomi, ale pamatuj, ze neznalost zakona neomlouva. "

              z tohohle je evidentní, že licenci považuješ za zákon na jehož zkladě jde snad něco vymáhat a neznalost licence neomlouvá, to hovoří za vše.
            • Nikde nepisu, ze licence je zakon. Zakon licencim dava pravni oporu a tedy i tomu o cem tvrdis, ze to neni mozne. Souhlasit s tim nemusis, ale to je asi tak vsechno, co s tim muzes delat.
      • Sice to neni reakce na mě, ale těžký nesmysl to neni, licence musí být v souladu s legislativou státu, píši to již asi po milionté, licence nemá žádnou vymahatelnost pokud nemá oporu v zákoně a neni v souladu s nimi.Já osobně nemám problém odsouhlasit jakoukoli licenci když vim, že to co se v ní píše má nulovou hodnotu.
        • Softwarove licence jsou v souladu s nasi legislativou viz autorsky zakon, natoz s tou americkou, kde se pripad odehrava.
          • Tak v totalitním státě neplatí vůbec nic, proto se tomu taky tak říká, takže tady jsi mimo. Norimberské zákony jím byly zmíněny jako narážka na to, že ty budeš jeden z těch lidí co se opírají o kdejaký zákon bez ohledu na to co je opravdu spravedlivé a správné a budeš s točit jak korouhvička, však jsou to zákony, a ty se ctí že? (řečnická)

            Ještě to zopakuji naposledy, Sony se může bránit, ale nemůže se bránit porušováním práv ostatních a to i těch nejzákladnějších, jednoduché, a prosté.
            • rozhodnutí soudce je vydáno na základě zákona, víme? a to že se u nás oba zákony BUDOU měnit, znamená že jsou špatné...a kdyby to u nás fungovalo, už dávno změněny byly....tak jako jsou špatné ty tvoje licence a autorský zákon, já to vím teď, někomu to dojde později a někomu vůbec, ale co potom budou ti nechápavci dělat, až se jejich "svaté zákony" změní to nevím...

              právo na odměnu nikdo nikomu nebere, já bych jim třeba odsouhlasil vydavatelská práva na věky věků a dívím se, že si to už dávno neprotlačili, ale pokud se vydavatelé rozhodnou chránit svůj majetek tak, že budou krást majetek druhých (a ještě zákonem) musí počítat s odporem

              ale od člověka, který napíše, že "Žijeme v právním státě" se toho moc čekat nedá,
              takže se rozloučím tvým oblíbeným MEGA LOL *1*
              protože to jen svědčí o tom, že u soudu jsi nikdy nebyl, o tom jak to chodí nic nevíš a veškerá prázdná argumentace je přebrána z ČPU *1*

              btw Česká republika není právní stát *5*
          • licence a podřadný autorský zákon si můžeš strčit za klobouk, stejně tak instituce, kterých se týká ho prakticky nevyužívají, protože vědí, že by s ním neuspěli. Ve finále rozhoduje vyšší právní norma, kterou je Ústava potažmo LZPaS.
            Také tu máme platný zákon o rodině, střídavé péči, podle kterého soudy postupují, ale když se parta otců nasere a jede do Štrasburku si na něj stěžovat, tak se vrací s úspěchem...jak je to možné? vždyť je to přece skvělý český zákon*2*, stejně to dopadne až se nasere nějaký "pirát", to si potom z autorského zákona udělá trhací kalendář*1*

            pokud se neplatu tak kdysi v Doupěti nebo Gamestaru licence popisovali jako soubor protizákoných lží *5*
            • Aha a jsme u toho, bylo napadnuto rozhodnuti soudce, nikoli zakon, presne jak jsem si myslel. Kdyby byl napadnut uspesne zakon, musel by se zmenit. Tudiz tva argumentace byla falesna. Zkusis Geohotovo pocinani obhajit jeste jinak nez partou ceskych otcu ve strasburku? :-)

              Mimochodem, norimberske zakony byly ustavni, ohanet se ustavou je proto evidentne nesmyslne a listina zakladnich svobod je nedrazena jen tehdy, pokud to tak stanovi ustava, tudiz v pripade potreby si s ni lze vytrit prdel, jako se tomu deje v rade totalitnich zemi. Pokud chce mit nekdo spatne zakony, tak je mit bude a pravne to bude nenapadnutelne.

              Ochrana autorskych prav ale neni spatna, je nutna a vychazi nejen z ustavy, ale i z listiny zakladnich svobod a prav, protoze kazdy ma pravo na odmenu za praci a ochranu sveho majetku. A tedy i Sony proti hackerum snazicich se jeji software poskodit.
            • eee - Vylobbovat si můžeš kdejakou blbost a klidně to protlačit jako zákon, ale nic to nemění na tom, že nadřazené zákony jako Ústava LZPaS je vždy v případě nutnosti spolehlivě přebijou.

              Příměr k Norimberským zákonům se mi zdá víc než trefný, dobře adresované *3*
            • bylo napadeno rozhodnutí jako celek, pomalost je to poslední o co šlo, ale i v tom dostali za pravdu, obecně jde o princip nadřazenosti jednotlivých právních norem, jejich relevantnost a návaznost. Z toho že si určitá skupina protlačí pravní formuli, z které chce profitovat, a nedbá na ostatní již platné, pak vznikají takovéto rozepře, které však zájmové skupiny většinou prohrávájí.

              ale to ty asi nepochopíš, protože kdyby byly znovu schváleny Norimberské zákony, tak ty budeš první, kdo je bude bezmyšlenkovitě obhajovat, jenom proto že je to zákon platný v právním státě *6*
            • Aha, LOL. Takze protoze nejaka parta otcu ve Strasburku teoreticky uspesne napadla zakon o rodine ktery zvyhodnuje matky(ve skutecnosti byva napadana predevsim pomalost nasich soudu, nebo konkretni rozhodnuti soudce, nikoli zakon jako takovy, takze kdo vi na co vlastne poukazujes), tak muzeme kaslat na vsechny nase zakony. No LOL, to je mi logika.

              Jedine co si strcim za klobouk jsou tve kecy. Zijeme v pravnim state a prava zde definuji zakony. Ustanoveni autorskeho zakona se pouzivaji bezne v denni praxi. Snazit se to popirat je oslovstvi. A to pomijim fakt, ze kauza Geohot se nebude resit u nas, ale v Americe podle americkeho pravniho radu, takze parta ceskych otcu slouzici jako precedens pro Geohota je vice nez smesny.

              Ale uz je aspon zrejme, na cem stoji hackerstvi a jeho obhajoba. Na popirani a ignorovani zakonu.
            • A pokud se nepletu, tak případ geohota je názorná ukázka toho kdy se může vesele opřít o svý základní svobody danému ústavou nad níž co se týče legislativy neni, což bude hádám jeden z důvodů proč vyhrál spor s Apple.
          • To víš jak? Já mám za to, že se jedná vždy o jednotlivý přístup ke každé licenci, těžko lze všechny posuzovat jako celek, vzhledem k tomu, že každý dává podmínky pro užívání podle sebe.
            • Licence jako pravni dokument je v souladu s nasi legislativou, je to druh smlouvy. Tudiz licenci jako takovou nemuzes napadnout ani odmitnout jako neplatnou nebo neucinnou. Viz na co jsem reagoval "Licence u kupní smluvy je tak jen bezcenný pamflet na strašení lidí.". Toto tvrzeni je holy nesmysl. Teoreticky muzes napadnout nejake konkretni ustanoveni v licenci s tim, ze neni v souladu s nejakym zakonem. Toto konkretni ustanoveni je pak neplatne.
    • Ono, už třeba v případech neoficiálních patchů do her, češtin/jazykových mutací, různých jiných programů do her a jiného softwaru by bylo možno žalovat lidi, protože se jedná o zásah do původního softwaru a jeho modifikaci, a to se jedná o miliony takových případů a navíc JEN software, který nemá žádnou návaznost na hardware, takže ještě horší než tahle kauza, ale nikdy jsem o ničem takovém nikdy neslyšel a snad se ani nedožiju dne kdy se něco takového stane a lidé za to budou pronásledováni.

      ve světle toho je vtipné jak zde někteří chtějí toho kluka postavit snad rovnou ke zdi a přitom porušili to co on minimálně aspoň jednou ve svym životě, nepočítám to, že tu asi neni nikdo kdo si něco neupirátil, to platíi pro ty světce ze Sony, kteří jistě nikdy nic takového neudělali, vše je to jenom přehlídka pokrytectví a falešný morálky.
      • daleko vtipnější je to, že se Sony a její ovečky ohání jakousi "licencí" přitom se vsadím, že 99% zákazníkům při koupi, ať už konzole nebo hry, žádnou "licenci" nikdo přečíst nedal, což není nic jiného než nekalá obchodní praktika=podvod!
        a teď babo raď, kdo koho bude žalovat *1*
        • Tak to bys prohral, bez souhlasu s tou licenci tu konzoli ani nespustis, takze kazdy uzivatel ji na 100 % dostal k precteni a souhlasil s ni.
          • U sony je napsané snad vše, licence, reklamace atd., ale nic o vrácení z důvodu nesouhlasu s licencí, asi tam budu muset napsat nebo si to lépe vyzkoušet v praxi a pak poreferovat, ale to až se opravdu budu asi hodně nudit. Takže nějaký logický příklad s pedofilem sem fakt netahej : )

            Tohle vpraxi nefunguje! to by si mohl takhle dělat se vším kde je licence, potřebuješ nějakej program? No problem, kup si ho, nainstaluj, pak vrať a jako důvod uveď nesouhlas s licencí :D
            • Toho jsem si nikdy nevšiml, ani mě nenapadlo něco takového na obalech hledat, což asi nenapadne většinu lidí, ale i kdyby to tam bylo, tak to má hádám nulovou hodnotu, a stejnou vymahatelnost jako kdyby na obalu se hrou bylo "koupí sw automaticky souhlasíte s propadnutím majetku firmě Sony" : )

              Správně by měla být licence k přečtení u každýho kusu softwaru + nějaký osvědčení o souladu s právními normami státu+samozřejmě překlad. Tenhle dodatek vyčůranejch prodejců či výrobců jim neni moc platnej a to pouze v případě když na všechno člověk prdí, sklopí uši a nebrání svý práva, na to vsází a většinou to vyjde, za pokus to vždycky stojí.
            • Tohle je ostatne duvod, proc spousta fikanych vyrobcu/prodejcu na krabice lepi neco jako "koupi zarizeni automaticky souhlasite se vsemi licencemi SW, jez ma toto zarizeni nainstalovano". Je to videt hlavne u notebooku.
              Uz si nepamatuji, jestli to bylo i u PS3, ale na prvni pohled jsem si niceho takoveho nevsiml.
              Zajimave je, ze Sony v EULA resi i HW, coz je vazne podivne. Kdybych o tom tehdy vedel, koupil bych XBOX (licenci jsem klasicky preskocil *5*).
          • Tohle je odpověď i na tu reakci od tebe výše.

            Když si koupim něco v obchodě, doma to rozbalim, spustim do stádia kde budu muset odsouhlasit licenci, kterou neodsouhlasim a vrátí mi peníze+náklady? Takhle to nefunguje : ) Zkus si koupit něco, cokoliv a pak chtít vrátit peníze s tim že řekneš "já nevěděl, že se musí tohle, a že s tim nesmim támhleto" nikdo ti peníze nevrátí, maximálně do doby než to poženeš dál : )

            Praxe by měla být taková, že u každého takového produktu má být licence při koupi aby zákazníka seznámila s tím co kupuje, do té doby je to uvádění zákazníka v omyl, podvod, klamání spotřebitele, atd.
            • Ja jsem nikde nenasel napsano ze nejsi pedofil, to znamena ze jsi pedofil. Velmi zvlastni logika. Pokud nesouhlasis s licenci, mas pravo produkt vratit, tecka. V praxi je to overeno a funguje to, tecka. Proste kecas z hladu, vymyslis si nesmysly.
            • Zvláštní, že jsem na stránce PS3 a sony nenašel nic o vracení zařízení z důvodu nesouhlasu s licencí. Ty si to představuješ jak Hurvínek válku, to by nikdo nemusel pirátit hry, prostě by lidi šli koupit svou oblíbenou hru, po nainstalování by jí vrátili zpátky s tim, že nesouhlasili s licencí a voilá, hra je doma a gratis, stačí crack, ty si fakt dobrej, já už kupoval softů několik a 10x dražší než hra a o nějakym vrácení peněz fakt nemůže být ani řeč, nikdy jsem se s tim nesetkal, to by se totiž pirátilo jedna radost, protože největší problém jsou originální instalery po kterých je vždycky sháňka. O tom na kom je licencování produktu a rozhodování o licenční politice jsem neřekl ani slovo, je jasné že jde o výrobce, majitele licence !

              S tou tvojí politikou by hodně rychle přišli na mizinu :D V tomhle je totiž krása prodeje softwaru, vyjebávání se zákazníkem. A hlad nemám, tak si ty pindy nech od cesty prosím, začínáš se vztekat.
            • Kecas z hladu. Presne takhle to funguje. Prijdes do obchodu a reknes, ze chces vratit zbozi, protoze nesouhlasis s licencnim ujednanim. Linuxaci to maji dobre vyzkousene, kdyz se snazi vratit windows. Vyjadrovalo se k tomu rada obchodniku. Akorat k nemile radosti linuxaku odmitaji vzit zpatky jen windows, chteji vratit i pocitac na kterem jsou predinstalovany.

              Ta tva praxe je nerealizovatelny nesmysl. Vubec tomu nerozumis. Ty bys chtel prenest licencovani produktu na obchodniky. Ale licence neni smlouva mezi tebou a obchodnikem, ale mezi tebou a majitelem licencovaneho produktu.
        • jo, to je taky dobrá prdel, protože licence, aspoň jak to tvrdí uživatelé PS3 se odsouhlasí prý až při spuštění PS3, což je ale člověku platný jak mrtvýmu zimník když už je po transakci a prachy jsou v pérdeli.
          • Tak je to bezne u kazdeho software. Pri nesouhlasu s licenci mas pravo produkt vratit.
          • Sony je takovej krásnej velkej titanic.Vyplula s největší slávou (hubou plnou keců) ,ale blíží se tak akorát k ledovci.Jestli to sony vyhraje,tak ps3 prodám a s radostí oželím must have tituly kvůli kterým jsem si jí koupil.sony je akorát na prášky z toho,že už to dávno není jednička a dohnat v prodeji i takový "béčko" (uvozovky na místě) jako je xbox se jí nepodařilo ani za pět let. Jednání sony se mi vůbec nelíbí , ba přímo mě točí... nejsem pirát,ale když bych měl možnost si ps3 hacknout (třeba z nějakýho důvodu,jako linux,ale i jiné aplikace který mi sony třeba neumožní) udělal bych to.
  • Novinka (doufam): Norove si stezuji na ToS PS3 - je v rozporu s MCA!

    http://forbrukerportalen.no/Artikler/2011/%20PlayStation_3_violates_the_Norwegian_Marketing_Control_Act
    • che che, jen houšť, jen houšť.

      Kde je nějaký zastánce Sony se svou troškou do mlýna? Snad už i jim konečně dojde, že tyhle názory hájící geohota neni žádný exces, ale zcela oprávněný postoj.
      • Ano, napadnout soudne podminky, pokud si myslim ze odporuji pravu je v poradku. Soud rozhodne jak to je. Je to diametralni rozdil od toho co udelal Geohot, ktery hacknul konzoli, zverejnil sifrovaci klice a poskodil sony, vyvojare i vsechny hrace.

        Nutno podotknout, ze norsky rozsudek se bude vztahovat k norskemu zakonu a nebude mit zadny vliv na americke pravo a rozsudek Gephptuv.
        • Dal jsem to tu hlavne proto, ze se to tyka tematu PS3 a prava. Uz jsem tu jednou zminoval, ze ma sony uchylnou EULA. A ocividne si to mysli i zkuseni pravnici - nejspis na tom tedy neco bude.

          Navic ta spotrebitelska prava EU zemi jsou docela podobna. Pokud se prida dalsi EU stat a pak se do toho zapoji kompletni sit ECC-Net (Evropske Spotrebitelske Centrum), bude mit Sony v evrope nemale problemy. Nemluve o vytvoreni negativni povesti.
        • Což ale jak už jsi si přečetl je v principu úplně stejné jako případ s Apple, a tudíž to jak věřím bude rozhodnuto ve výsledku ve prospěch geohota na základě dodatku v DMCA.

          DMCA Exception for Jailbreaking and Rooting

          Computer programs that enable wireless telephone handsets to execute software applications, where circumvention is accomplished for the sole purpose of enabling interoperability of such applications, when they have been lawfully obtained, with computer programs on the telephone handset.

          To co si podotknul je snad samozřejmé.
  • No, pokud ma EULA pravni charakter smlouvy, tak by se GeoHot teoreticky (pri podobnosti US zakona s ceskym) mohl vymluvit na to, ze to odklikl, kdyz mel draka a smlouva je tudiz neplatna, protoze byla odsouhlasena v opilosti, coz se klasifikuje vice mene jako nesvepravnost
    • Blbost. To by ses pak mohl zbavit zodpovednosti za rizeni v opilosti. At jsi opily nebo ne, porad neses za sebe zodpvednost. A predevsim, svou hack i zverejneni klicu udelal vedome a umyslne.
      • musis pochopit, ze z pravniho hlediska jsou rizeni pod vlivem a podpis smlouvy (pokud ma teda Eula charakter smlouvy) 2 ruzne veci. Nerikam, ze zverejneni klicu nicim nezavani, ale tahle skulinka se smlouvou aspon teda v nasem zakoniku je.
  • Hacker George Hotz neudělal nic špatného a stejně jako kutil Přemek Podlaha by měl dostat vlastní televizní pořad, v kterém by radil nadšencům technověku.
    • Kutil třeba něco vyrobí? Myslíš, že Geo navrhoval Cell i s jeho zabezpečením? Až ti zmizej z účtu všechny peníze, tak zkus najít toho "kutila" a zaplatit mu (z čeho?) vlastní pořad.
      • geohot někomu tim hackem cucá love z účtů? *7*
      • Bez kutila co zjistí chybu v zabezpečení, nebudeš moci mít systém dobře zabezpečen. Ber to z té lepší stránky. Sami prostě nebyly na takové úrovni, aby nabourání nebylo možné. Teď se to jen ukázalo a mohou s tím něco udělat, aniž přišli ke škodě - tedy kromě sebepoškození image a jména.
        • Nabourání je možný vždy. Zámek na dveřích u bytu taky nemáš proto, aby se ti tam nikdo nedostal. Když by byl Geo chytrej, tak by nejdřív kontaktoval Sony. Teď už s tím nic udělat nemůžou, protože PS4 přijde nejdřív za 4 roky a další revize PS3 je nákladná.
      • a co to s tím má společného? to jako by jsi hnal Přemka k odpovědnosti za to, kdyby někdo skleníkovou odpařovačku vod, použil jako plynovou komoru k zabití tchýně...zahrádkářská lobby si z Přemka sama udělala celebritu, protože zahradnictví zpopularizoval a nikdo se neoháněl licencema a ušlými zisky, tak jako to děla Sony v herní branži, ti vidí jen samá negativa, která však schválně umýslně vytváří.
  • Já vím moc dobře o co GO, že chtěl použít výkon PS3 ale sony to ale z pádného důvodu odmítla, já bych ho rovnou zabil, hackeři, campři a cheatři ničí herní průmysl KUN.Y!
  • Zajímalo by mě , jak mu chtějí zkontrolovat všechny HDD, flašky , eterní disky atd.. :D Jen vůl by to opravdu odevzdal *1*
    • Tak pokuď na to bude soudní příkaz, tak s tím nic nenadělá. Ukážou mu papír, vlezou mu do baráku "policajti" a poberou všechno, co vypadá jako záznamový médium. A nemysli si, že to ochotně budou vymontovávat z bedny, vezmou si ju celou.
      • to sice jo, ale media na kterym má ty vychytávky jim dát nemusí, nebo se sám dobrovolně toho zbaví? asi ne, prostě to někam zašantročí a oni najdou prd, nevim jak si to představujou : )

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit