Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Já si myslím, že pokud je hra po obsahové stránce blíží desítce, ale má nějaké technické problémy, tak je lze odpustit a dát desítku. Skyrim ale bohužel i kdybych ho měl hodnotit jenom po obsahové stránce má chybky. Je to hlavně skutečnost, že v podstatě hned od začátku hry máte pověst hrdiny a prakticky bezmezný respekt kohokoliv potkáte. Každý je vám ochoten svěřit důležitý úkol. Přidávání se k různým frakcím se zdá být hrozně jednoduché. Podle mě v RPG, hlavně sandboxovém jako je Skyrim, by se člověk měl hrdinou postupně stát a ne jím být implicitně hned od začátku. To trochu kazí atmosféru. Další výtku mám k rozhovorům. Nečekám v sandbox RPG složitý a dlouhý rozhovory jako dělá bioware, ale chybí mi tam možnost říct ne. Questy se často přijímají ať se vám to líbí nebo ne. Celkově mi to připadá jako, že se autoři bojí vám dát svobodu, aby jste se náhodou nepřipravili "špatným" rozhodnutím o možnost zahrát úžasný obsah, který pro vás připravili. A to prostě narušuje jinak dobrou atmosféru. Proto si myslím, že Skyrim si absolutní hodnocení nezaslouží.
    • farrao
      To je to, o čem mluvím *3* Ještě jsem nad tím moc nepřemýšlel, ale pravděpodobně by se na Games hodila absence číselného hodnocení. Ponechal bych jen textové hodnocení, kde by recenzent uvedl, kdo se zhruba u hry bude bavit, pro koho není určena, jestli má závažné nebo lehce přehlédnutelné chybky... a zakončit to třeba tím, že je ta hra skvělá pro každého, kdo má rád otevřené RPG a ke kvalitnímu hernímu zážitku nepotřebuje "bezchybnou" grafiku. Jistě, tohle u recenzí většinou je, ale s konečnou číselnou známkou se pak rozbíhají často i nesmyslné diskuze o tom, jak si text s výslednou číselnou známkou recenze "protiřečí". *7* IMHO u Skyrimu nejde ani tak o grafiku jako takovou (kvalita textur atd.), ale spíše o celkové grafické provedení.
      • Já bych číselné hodnocení nerušil. Spíš by možná nebylo od věci nějaké měřítko podle kterého by se mohly recenzenti řídit. Pokusit se přiřadit alespoň některým známkám nějakou typickou hru s takovým hodnocením. Ať se to alespoň trochu sjednotí, jinak to číselné hodnocení opravdu nemá smysl.
        • farrao
          Jistě, také řešení, pravděpodobně i lepší. Jak říkám, nijak závratně jsem nad tím nepřemýšlel, ale samozřejmě máš pravdu v tom (a já se s tím názorem ztotožňuju), že číselné hodnocení to celkově ucelí a sjednotí, pak je také "jednodušší" si udělat na hru předčasný názor. Jde o to, že to číselné hodnocení prostě docela často recenzent netrefí. Buď je příliš vysoké, nebo nízké... A Trollovy výtky k desítkovému hodnocení jsou samozřejmě opodstatněné, jelikož absolutorium si rozhodně nezaslouží tolik her, co ho na Games dostalo. Ale zároveň recenzenty chápu. Mnohdy to totiž lehké rozhodnutí nění, prostě to pak nesedí. Nebo třeba dát na konec recenze jen orientační známku, písmem velikosti 3 *1* *3*
        • Trol.diskuzni
          Tak ale jejich hodnotící komentovaná škála je ke každé recenzi k dispozici... Já se podle ní řídím a pokud recenzent odvede dobrou práci, tak ji dokážu s recenzí i ztotožnit. Bohužel tohle moc nebývá pravidlem poslední doby... *4*
          • Toho jsem si nevšiml. Měřítko mají pěkné, ale nějak není vidět, že by ho používali.
            • Trol.diskuzni
              No od té doby, co vyšel Deus Ex, tak ty desítky lítají hlava nehlava... Přitom si nemyslím, že by to byla až taková herní revoluce. *7*
          • farrao
            Nemůžu jinak než souhlasit. Nicméně, recenze je spíše orientační, stejně je nakonec nejlepší hru zkusit. Recenze slouží k vytvoření názoru na hru, získání informací atd. Já bych to zase nehrotil *3*
  • Klady zazněly v recenzi, takže zápory: 1) Nejde vytvářet vlastní kouzla. 2) Umělá (ne)inteligence. 3) Malá rozmanitost nepřátel. Když vlezu do jeskyně, tak jsou to buď draugrové, nebo banditi, nebo kouzelníci. Jednou za padesát jeskyň se objeví pavouk (víc velikostí, ale furt ten stejnej druh) nebo takovej divnej červ, co nevím, co vlastně má představovat. 4) Malá rozmanitost hádanek. Nežádám Tomb Raider, ale otáčející se kameny mě po chvíli už nudí. 5) Pohybovat se ve stromu dovedností je taková pruda, že levelování není pro mě zdaleka taková zábava. Navíc mi některé perky přijdou úplně k ničemu. Příklad: Na vysoké úrovni destrukce jde zapnout, že nepřátelé s nízkým zdravím začnou po zásahu ohnivým kouzlem utíkat. K čemu? Abych je naháněl přes půl světa/dungeonu? Jiný příklad: Perk na to, že po zásahu ohnivým kouzlem je nepřítel dočasně omráčený, v podstatě znamená, že dokud je mana, tak se vás nikdo ani nedotkne. Gamebreaking. 6) NPC nepoznají, že někdo zrovna vede dost důležitou řeč v rámci questu, a začnou do ní mlít ty svoje kecy o tom, že se prý vrátili draci, nebo že je šikanuje kamarádka nebo co našli, když se dloubali v nose. 7) Krátké questové linie v gildách. 8) Absence znamení, ve kterém se postava narodila. *** Dalo by se pokračovat, ale nechci jen kritizovat. Hra mě zatím baví dost. *4*
    • u nepratel jsi zapomel na kostlivce, vlky, medvedy, v trpaslicich komplexech potom ruzni mechanicti nepratele, prerostle krysy, upiri a zasvecenci a pak takovi ti co vypadaji jako rostliny a vyvolavaji medvedy.............samozrejem mimo dungeony obri a mamuti a draci, takze nepratel dost a dost, zvlast kdyz kazdy druh ma nekolik typu dle obtiznosti
      • A pak ještě giant, falmer, mudcrab, nightingale, wolf queen, hagraven, grenmoril a nejspíš ještě pár jich bude.
      • No vyjmenoval jsi jich cca 10, když započtu různé druhy dwemerských strojů tak dejme tomu 12. To má k "dost a dost" stále daleko. Jinak nazvaný stejný model s jinými statistikami nepovažuju za zvláštní druh nepřítele. Ze všech druhů daedra jenom tři astronachové?
        • tak me ta zhruba dvacitka tvoru urcenych k likvidaci celkem staci a to navic zdaleka nemam objevene vsechno, takze porad me ma hra cim prekvapovat...nepotrebuju aby se na me vyhrnulo 100druhu nepratel
        • skaven123
          len ma napadlo, spocital som enemies v BG2 : 64 druhov, cca 20 dalsich bossov (magovia bojovnici druidi etc) 200 kuziel a time minus 10? rokov? kua neznasam mainstream
    • Jo a 9) Jde si vzít někoho za ženu, ale nejde s ní spát! *1* A autoři neměli ani dost slušnosti na to, aby jí naprogramovali aspoň větičku "Sorry, darling, I have a terrible headache". :P
      • Cahir
        *1* To není tak docela pravda. Můžeš si k ní lehnout do postele. Zbytek si holt domysli sám. To bude to vytváření a domýšlení vlastního příběhu, o kterém kluci mluvili v podcastu...
        • "Jo a tady tydlencty textury oblohy už se nám nějak nevešly do limitu paměti, tak si tam představte nějaký mraky... a ptáky třeba." *4* No to si jen dělám srandu. Ale Dračí doupě si z toho fakt dělat nebudu. Platím plnou cenu a chci sex, drogy a rock'n"roll! Zatím mám jen skoomu...
      • farrao
        Dík za úsměvný comment *1* Ale myslím, že modderská komunita s tím něco udělá *3*
  • Konečně příčetná a oběktivní recenze na Skyrim, osobně bych sice dal 9, protože ještě není moc módů, ale jinak je to výstižné a s odstupem.
    Grygar jako vždy profík :).
  • Malleth
    Tak sem to dohrál. Dal bych tomu 8/10
    • Kolik to zabralo hodin?
      • Malleth
        U savu mám napsaný playtime 23 hodin. Řekl bych že tak třetinu času jsem věnoval side questům. Takže hlavní linka mě zabrala přibližně 14 hodin
        • tak to si ještě ani nezačal *1*
          • no vidis, ty jsi nepochopil do ted, ze otevreny svet TES a Skyrim specialne, ma ze vsech her k pojmu RPG nejblize a nic na tom nemeni, ze se ti nelibi souboje a ze Q jsou vic linearni
            • reakce na esc
          • Malleth
            Vim že je tam hromada side Questů a počítám že jejich kvalita stejně jak v Oblivionu nebude zlá. Už v těch pár co jsem hrál bylo pár zajímavých nápadů. Sebezajímavejší quest, ale stejně nezmění můj názor na hru jako takovou. Vadí mi poměrně nezajímavé perky (především bojové), takže nemám moc důvod si postavu vyvíjet a souboje jsou celkové nezáživné a to i ty s draky. Asi sem se zmlsal někde jinde :(
            Stejně se ale určitě hodlám do Skyrimu občas vrátit a objevovat ten svět.
            • Malleth
              Teď se ale vracím zpět do Arkham City. To je hned po Dark Souls nejlepší hra co letos vyšla.
            • Práveže minimum questov je originálnych a zábavných. 99% je to choď, zabi, dones - samozrejme do dungeonu (jaskyne, templu, ruiny), ktorý tvorí jedna chodba vedúca do hlavnej miestnosti s bossom/artefaktom - z ktorej vedie tajná chodba na začiatok. Skutočne primitívny design. Vidno, že aj rpg sa v dnešných časoch preorientúvajú na masy, takže latka musí ísť o hodne dole (veď si všimnite tie logické hádanky, to je snáď vtip... alebo rovno ten superkompas čo vyrieši všetky questy ani neviem ako - preč sú doby zákysov) aby aj bežní hráči fpsiek a podobných hier mali možnosť si to zahrať.

              S tým, že boje sú nuda 100% súhlasím, je to skrátka klikanie, bez akéhokoľvek taktizovania - diablo. Až na to, že diablo malo okrem skillov (perky) aj atribúty. :)) Súboje s drakmi - z prvku, na ktorý som sa najviac tešil urobili totálny odpad. Škoda reči.
          • Jj, ešte by si mal stráviť pár desiatok hodín čistením generických ruin/jaskýň/svätýň, ktoré ti z "hlavnej miestnosti s bossom" sami otvoria východ a pár desiatok hodín plnením generických fedex/kill questov.

            Čo na tom, že lepšie veci, ako si získal so 100 smithing a enchant už nedostaneš a čo na to, že už aj tak si pravdepodobne op aj na najvyššiu obtiažnosť. Tých pár levelov charakteru naviac bude určite stáť zato.

            *7*
            • Omieľaj tú svoju pesničku stále dokola.
              *7*

              Keď budeš starší, možno si uvedomíš, že v bojovom systém i linearite questov a dungeonov má tá tvoja najlepšia hra všetkých čias oveľa bližšie k diablu, než ku skutočnému rpg. Ale asi nie.
            • no smutne je, ze ani po tolika hrach jsi neprisel na to, ze je pro tebe Diablo a zase jsi hral Skyrim...tak snad priste
            • Jj máš pravdu, preto som hral wizardry, albion, krondor, beholdery, ultimy, roa, m&m, tes, bg, iwd, nwn, p:t, toee... aby som nakoniec skončil u hack and slash grindu ako diablo.

              Ešte že tu máme pubišov, čo vedia, že skyrim je najlepšie rpg na svete, všetkých čias a čo ja viem čo ešte - a aké hry by mali ostatní hrať.

              Ďakujem za radu ty expert. *7*
            • pro tebe je diablo a ne skyrim
            • Jsou tam další 4 velké příběhové linie a ne všechny malé side questy jsou generické. Ale pokud tě ten přiběh nečteš/nevnimaš/neposlouchaš ho, jde ti jen o to honem dohrat hlavni quest line a nasbirat gear, logicky tě ta hra nemohla zaujmout jelikož o to ani nestojiš.
  • cus
    tak co recenzenti pripadali jste si jako filmari kdyz jste sestrihavali ty desitky hodin hrani teto hry
    • a jeste jsem se chtel zeptat jak je mozne ze ze začatku mate u zaberu s tvorby postavy ajinu a pak čestinu
      dekuju
      • janchor
        Protože jsem si to při rozehrání zapomněl přepnout.
        • a kolik jste meli asi hodin na sestrihani *3* ?
          • janchor
            Poslední dva dny.
            • janchor
              Jo tak. Uf, to netuším. Natočeno něco kolem 300 GB.
            • ja myslel jako hodin filmu, zaberu?
      • to sa dá prepínať cez steam
  • Jediné co mi na hře vadí je to, že nevím jak jí hrát.... Jsem z ní tak nadšenej, že chci zkusit všechno, ale zároveň se bojím, že když něco udělám tak o něco jiného zas přijdu. Např jsem dva dny hru nehrál a řešil jsem dilema, zda se přidat k císařskejm nebo k bouřlivým hávům. *13* .... Takže nakonec jsem Bretonec v těžké zbroji s obouručákem v císařské legii.

    Kdo myslíte, že je v právu Císařská legie nebo Bouřlivý hávy???. *1*
    • Hairy_Ass
      To je těžký, ale pokud bys hrál roleplay postavu, tak se k Bouřlivým hávům mohl přidat jen Nord, a to ještě fanatický vyznavač Talosova kultu, který přes svou zaslepenost nevidí, že proti Dominiu, které už teď zabírá polovinu Tamrielu nemůžou lidé bojovat jinak než spojení v Císařství. Ostatní rasy vlastně nemají důvod se k nim přidávat, maximálně notoričtí odpůrci Císařství. *3*
      • Asi tak, memu Nordovi je zbytek Tamrielu ukradenej. Skyrim patri Nordum. Moje Elfka je imperialni agentka kouzelnice takze za kazdou cenu udrzet byt prohnile Imperium pri zivote.
        Obecne kladna neni ani jedna frakce. StromCloakove mi prijdou jako stredoveka oboba Irske republikanske armady a Imperium se chova hodne jako "svetovej policajt USA" kterej jedinej vi co je pro kterej stat fakticky uz rozpadleho cisarstvi nejlepsi.
        Osobne bych volil variantu nakopat zadky obema skupinam, sjednotit zbytek imperia a vykopat Aldmeri elfy z Tamrielu na SommerSet *1* *1* *1* . Bohuzel jsem zatim tuhle moznost neobjevil.
      • skaven123
        to mi pripada ako obhajovanie EU :))
        • Hairy_Ass
          Kdepak, ale Thalmor se netají tím, že by rád s Císařstvím skoncoval jednou provždy, pak bude mít rozhodující slovo, a nějaká mrňavá lidská království mu nebudou moci vzdorovat. V plánu má vyhnat lidstvo z Tamrielu.
  • michaliuz18
    no ja som za chyby rad a nestazujem si na ne , cudna fyzika je vyhoda aspon mozme vysplhat na skalu vysoko a nemusime ju celu obchadzat po chodnickoch bola by tym padom hra linearnejsia ako arcania , a budme radi ze kon vie plavat a ze aj my vieme plavat ako hrdina :)
  • cus
    tak jaká je vase nejoblibenejsi kniha a jak se k ni dostat hraju zatim jen chvily, ale přišla mi nejzajimavejsi kniha zloděj z mohyli temných vod bohuzel je to porstredni kniha trilogie ,žebrak,zloděj,valačnik kdyby jste vedeli o dalsich dilech napiste kde jsou
    a kazdou dobrou knihu tu doporučte a napsite kde je
    bez čj si nemyslim ze by ty knihy byli tak zabavné
    • Bible a pak Necronomicon
    • Stačí se podívat sem tam to je napsáno kde jsou.

      http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Warrior_(Book)
      http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Beggar_(Book)
    • Potomci Prasat je dobrá kniha,je to o Orcích :D
      • smejki
        nejlepší kniha o orcích byla v městské knihovně v Tarantu *2*
  • Čím to točíte, FRAPSem v 60fps?
    • janchor
      FRAPsem, tohle zrovna v 50ti.
      • díkes
  • az na to ze medzi perkami sa da navigovat mysou, tak neviem kde mal recenzent v charakter menu problem...
    • ono jestli to hral bez patche tak tam mys jeste nemel myslim
      • janchor
        Měl, ale spíš jsem narážel na stížnosti, co jsou slyšet od ostatních. Osobně se mi souhvězdí líbí, ale orientovat se v nich JE pomalý a těžkopádný, s myší i bez.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit